Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

36/2009. (XII. 23.) OKM rendelet

a Kollégiumi nevelés országos alapprogramjának kiadásáról szóló 46/2001. (XII. 22.) OM rendelet módosításáról

A közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény 94. §-a (1) bekezdésének a) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az oktatási és kulturális miniszter feladat- és hatásköréről szóló 167/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. § a) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. § A Kollégiumi nevelés országos alapprogramjának kiadásáról szóló 46/2001. (XII. 22.) OM rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"1. § A rendelet hatálya kiterjed:

a) a fenntartóra tekintet nélkül a gyógypedagógiai nevelési intézményként működő diákotthonokat kivéve a diákotthonokra és kollégiumokra. A rendeletben foglaltakat alkalmazni kell a többcélú intézmény részeként működő szakmai és szervezeti tekintetben önálló kollégiumi szervezeti egységre is (a továbbiakban együtt: kollégium);

b) a kollégiumban dolgozó pedagógusokra, a nevelő-oktató munkát végző más szakemberekre és a nem pedagógus munkakört betöltőkre, a kollégiumba felvett és az externátusi elhelyezésben részesülő tanulókra (a továbbiakban: tanuló)."

2. § A Rendelet 2. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A közoktatásról szóló törvény 53. § (7) bekezdésében meghatározott időkeret terhére szervezett kollégiumi foglalkozás lehet:

a) felzárkóztató, tehetségkibontakoztató, speciális ismereteket adó, felkészítő egyéni és csoportos,

b) közösségi fejlesztést megvalósító csoportos,

c) a szabadidő eltöltését szolgáló (szakkör, érdeklődési kör, önképzőkör, énekkar, program, művészeti csoport, tanulmányi, szakmai, kulturális verseny, házi bajnokság, iskolák közötti verseny, bajnokság, diáknap) csoportos,

d) a tanulókkal való törődést és gondoskodást biztosító egyéni,

e) a kollégiumi élet szervezésével összefüggő csoportos foglalkozás."

3. § A Rendelet 3. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A gyógypedagógiai nevelésben részt vevő kollégium pedagógiai programjában a Sajátos nevelési igényű gyermekek óvodai nevelésének irányelve és a Sajátos nevelési igényű tanulók iskolai oktatásának irányelve kiadásáról szóló 2/2005. (III. 1.) OM rendeletben meghatározott pedagógiai és egészségügyi rehabilitációs célokat és feladatokat figyelembe kell venni."

4. § A Rendelet 5. § 3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"3. kollégiumi élet szervezésével összefüggő foglalkozás: a kollégiumi tanulók részére szervezett, a kollégium vezetője vagy megbízása alapján helyettese, illetve pedagógus által irányított, a kollégium folyamatos, rendszeres, zavarmentes működéséhez szükséges ismeretek átadását szolgáló foglalkozás, vagy az egy pedagógus által irányított, egy kollégiumi szervezeti egység zavarmentes működését biztosító tevékenység;"

5. § A Rendelet a következő 5/A. §-sal egészül ki:

"5/A. § (1) A kollégiumok az 1., 2., 3. számú melléklet figyelembevételével 2010. március 31. napjáig vizsgálják felül pedagógiai programjukat.

(2) A Hátrányos Helyzetű Tanulók Arany János Tehetséggondozó Programjában részt vevő kollégiumok a felülvizsgálathoz a 4. számú mellékletet is figyelembe veszik.

(3) A Hátrányos Helyzetű Tanulók Arany János Kollégiumi Programjában részt vevő kollégiumok a felülvizsgálathoz az 5. számú mellékletet is figyelembe veszik.

(4) A Halmozottan Hátrányos Helyzetű Tanulók Arany János Kollégiumi-Szakiskolai Programjában részt vevő kollégiumok a felülvizsgálathoz a 6. számú mellékletet is figyelembe veszik.

(5) A kollégiumok az (1)-(4) bekezdés alapján felülvizsgált pedagógiai program szerint a 2010/2011-es tanévben kezdik meg a nevelő-oktató munkát."

6. § (1) A Rendelet 1., 2., 3. számú melléklete helyébe az 1., 2., 3. számú melléklet lép.

(2) A Rendelet az e rendelet 4., 5. és 6. számú melléklete szerinti 4., 5. és 6. számú melléklettel egészül ki.

7. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

(2) Hatályát veszti a Rendelet 2. § (3) bekezdése.

(3) Ez a rendelet 2010. április 1-jén veszti hatályát.

Dr. Hiller István s. k.,

oktatási és kulturális miniszter

1. számú melléklet a 36/2009. (XII. 23.) OKM rendelethez

"1. számú melléklet a 46/2001. (XII. 22.) OM rendelethez

KOLLÉGIUMI NEVELÉS ORSZÁGOS ALAPPROGRAMJA

BEVEZETŐ

Az alapprogram meghatározza és kijelöli a kollégiumi szakmai pedagógiai tevékenység fő területeit, a szakmai fejlesztés irányait.

Az alapprogram a Nemzeti alaptanterv kiadásáról, bevezetéséről és alkalmazásáról szóló 243/2003 (XII. 17.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Nat) kiemelt fejlesztési feladataihoz illeszkedve, azokat érvényesítve elősegíti a tanulók sokoldalú fejlesztését, nevelését, oktatását. Tartalmi iránymutatásként szolgál a kollégiumok pedagógiai programjának elkészítéséhez úgy, hogy egyidejűleg tág teret enged a szakmai önállóságuknak.

Az alapprogram a Nat fejlesztési feladatait, az iskolai nevelés-oktatás közös értékeit, valamint alapvető céljaihoz igazodva meghatározza a kollégiumi nevelés céljait és feladatait, alapelveit, általános kereteit, a működéssel és a kollégiumi élet szervezésével kapcsolatos feltételeket, elvárásokat. Az alapprogram minőségfejlesztési szabályozó dokumentum is, melynek tartalmához, az abban meghatározott célokhoz a kollégiumoknak hozzá kell igazítaniuk minőségfejlesztési programjaikat.

Az alapprogram azokra a hazai és európai nevelési értékekre, kollégiumi hagyományokra, tapasztalatokra épít, amelyek megalapozták a jelenlegi magyarországi kollégiumi nevelést, különös tekintettel a humanista, nemzeti, közösségi értékekre, a tudás- és kultúraközvetítésben, a tehetséges tanulók kiválasztásában és gondozásában, a hátrányos helyzetű gyermekek felzárkóztatásában, az esélykülönbségek csökkentésében elért eddigi eredményekre.

1. A KOLLÉGIUM TÁRSADALMI SZEREPE

A kollégium a közoktatási rendszer szakmailag önálló intézménye. Alapfeladata, hogy biztosítsa a megfelelő lakhatási és tanulási feltételeket azon tanulók számára, akiknek lakóhelyén nincs elegendő lehetőség a tanuláshoz, a szabad iskolaválasztáshoz való joguk érvényesítésére, a kisebbségi oktatásra, illetve akiknek a család nem tudja biztosítani a tanuláshoz szükséges körülményeket. A kollégium a környezet, a helyi társadalom, a beiskolázási körzet sajátosságait, partnereinek igényeit, továbbá a társadalmi elvárásokat figyelembe véve végzi munkáját.

A kollégium kiemelt társadalompolitikai szerepe és feladata, hogy segítse a tanulókat a hátrányok leküzdésében, hogy esélyeket teremtsen, biztosítsa az integrációt, a hozzáférést a jó minőségű tudáshoz és ezáltal az életminőség javítását, elősegítse a társadalmi mobilitást. Fontos szerepe van az egész életen áttartó tanulás megalapozásában, a tanuláshoz szükséges készségek és képességek, a kulcskompetenciák erősítésében, a tehetség fejlesztésében és a felzárkózás segítésében.

A kollégium a tevékenysége során megteremti a feltételeket az iskolai tanulmányok sikeres folytatásához, kiegészíti a családi és iskolai nevelést és oktatást, egyúttal szociális ellátást, biztonságot, valamint érzelmi védettséget is nyújt. A kollégium - megfelelő pedagógiai környezet biztosításával - elősegíti a társadalmi szerepek tanulását, a diákok önszerveződése során kialakuló kisközösségekben a közösségi együttélés, az önkormányzó képesség, a döntés és felelősség, a konfliktuskezelés demokratikus technikáinak megismerését, gyakorlását; ezzel a kollégium hatékony támogatást nyújt a sikeres társadalmi beilleszkedéshez.

A kollégium a bentlakásos intézmény sajátos eszközeinek és módszereinek felhasználásával képes speciális pedagógiai feladatok megoldására, például bizonyos gyermek- és ifjúságvédelmi feladatok ellátására, versenysportoló, művészeti képzésben részesülő diákok nevelésére, felsőoktatási tanulmányokra való felkészítésre, az együttműködési, a tanulási és a motivációs zavarok korrekciójára. Adottságainál fogva alkalmas lehet arra, hogy egy lakóközösség pedagógiai, kulturális központjává válhasson.

2. A KOLLÉGIUMI NEVELÉS

2.1. A kollégiumi nevelés célja és alapelvei

A kollégiumi nevelés célja a tanulók szocializációjának, kiegyensúlyozott és egészséges fejlődésének, tanulásának, a sikeres életpályára való felkészítésének segítése, személyiségének fejlesztése, kibontakoztatása a bentlakásos intézmény sajátos eszközeinek és módszereinek felhasználásával.

A kollégium - céljai elérése érdekében - gyermekközpontú, személyiségközpontú környezetet alakít ki, és tanulóközpontú tevékenységrendszert működtet az alábbiak figyelembevételével:

a) az Alkotmányban biztosított állampolgári és szabadságjogok, valamint a gyermekeket megillető jogok érvényesítése;

b) demokráciára, humanizmusra, nemzeti és európai önazonosságra nevelés elveinek alkalmazása a Nat által megfogalmazott elvekkel és kiemelt fejlesztési feladatokkal összhangban;

c) a kollégiumi tanulók, a csoportok és közösségek iránti felelősség, bizalom, szeretet, segítőkészség és tapintat alkalmazása a nevelésben;

d) a tanulók aktivitásának, alkotóképességének, érdeklődésének fenntartása és fejlesztése, az öntevékenység és az ifjúsági önszerveződési formákba való bekapcsolódásának támogatása, a tanulói önszerveződő képesség folyamatos fejlesztése és felhasználása;

e) a szülőkkel, a kapcsolódó iskolákkal, az intézmény környezetében levő társadalmi és civil szervezetekkel való konstruktív együttműködés;

f) a kollégiumi tanulók, valamint a kollégiumi nevelő-oktató munka rendszerszemléletű, tudatos, tervszerű vezetéssel, szervezéssel és pedagógiai gyakorlattal való fejlesztése;

g) a nevelési folyamatban részt vevők - szülő, tanuló, tanulói csoportok és közösségek, a kollégiumi és iskolai tantestület, a küldő és befogadó környezet - számára elfogadott norma- és követelményrendszer alkalmazása, melynek jellemzője a rendszeresség és a következetesség;

h) kulturált, ösztönző környezet kialakítása, szociális, érzelmi, lakhatási biztonság nyújtása; széles körű szabadidős tevékenységkínálat biztosítása;

i) az integrált nevelés megvalósítása;

j) orientáló, motiváló, aktivizálni képes, tevékenységközpontú, segítő pedagógia módszerek alkalmazása;

k) az egyéni és életkori sajátosságok, valamint a sajátos nevelési igényű tanulók szükségleteinek figyelembevétele, az egyéni bánásmód alkalmazása;

l) a nemzeti hagyományok, a nemzeti azonosságtudat, valamint a nemzeti az etnikai hagyományok, az etnikai kisebbségi azonosságtudat tiszteletben tartása, ápolása.

2.2. A kollégiumi nevelés feladatai

A kollégista diákok személyiségének, egyéni tulajdonságainak, családi körülményeinek megismerése, az elfogadó, bizalmi viszony kialakítása a kollégiumi jogviszony létrejöttétől kezdődően tervezetten történik. A hatékony és eredményes kollégiumi pedagógiai munka egyik alapfeltétele, hogy a pedagógusok tartalmas és rendszeres együttműködés során segítsék a tanulók személyiségfejlődését.

A kollégiumi nevelés feladata különösen az alábbi területek fejlesztése:

2.2.1. Énkép, önismeret, szociális képességek fejlesztése

A kollégiumi nevelés segíti a mindenkori szociális környezetbe történő sikeres beilleszkedést. Fejleszti a szociális tájékozódás készségét, alkalmat és közeget teremt a közösségi értékrend és normarendszer fejlesztéséhez, segíti az egyensúly megteremtését a közösségi és az egyéni érdekek között.

A kollégiumon belüli kapcsolat- és tevékenységrendszer szervezésével, ismeretek nyújtásával a nevelés elősegíti, hogy kialakuljanak az önismeret gazdag és szilárd elméleti és tapasztalati alapjai.

A kollégium a nevelési folyamatban figyelmet fordít a társadalmilag elfogadott közösségi szokások és minták közvetítésére, a szociális készségek - empátia, tolerancia, kooperáció, konfliktuskezelés, kommunikációs és vitakultúra, szervezőkészség - fejlesztésére. Segíti a közösségi együttélés szabályainak elsajátítását, az egyén, a csoport, a társadalom kölcsönhatásainak megértését, különös figyelemmel a nemzeti, etnikai kisebbségi és vallási sajátosságokra. E feladatok megvalósításában kiemelt szerepet és megfelelő teret kap a kollégiumi diákönkormányzati rendszer.

A feladathoz kapcsolódóan a következő kompetenciák fejlesztése valósul meg: szociális, kommunikációs és állampolgári kompetencia.

2.2.2. A tanulási és gondolkodási kultúra fejlesztése

Az ismeretszerzés, a megismerési és gondolkodási képességek fejlesztése érdekében a kollégium lehetőséget biztosít arra, hogy a tanulók megismerjék és elsajátítsák a helyes tanulási módszereket. Fejleszti a kreativitást, erősíti a tanulási motívumokat - az érdeklődés, a megismerés és a felfedezés vágyát. Törekszik a tanulási kudarcok okainak feltárására, azok kezelésére, a jó teljesítményhez szükséges pozitív önértékelés kialakítására. Segíti a mindennapi feladatokra történő felkészülést. Gondot fordít arra, hogy az ismeretek elsajátítása közben a tanulásra belső igény is ébredjen a tanulókban, s így mindennapi életük részévé váljon a tanulás.

A feladathoz kapcsolódóan a következő kompetenciák fejlesztése valósul meg: hatékony, önálló tanulás, matematikai kompetencia, digitális kompetencia.

2.2.3. Felzárkóztatás, a tehetségek kiválasztása és gondozása, a pályaorientáció segítése

A kollégium olyan változatos szervezeti és módszertani megoldásokat alkalmaz, amelyek segítségével az egyes tanulók közötti műveltségi, képességbeli, felkészültségbeli különbségeket, a tanulók egyéni szükségleteit kezelni képes.

A kollégium feladata a tanulók képességeinek megismerése. Támogatja a tanulásban elmaradt és a sajátos nevelési igényű tanulókat, biztosítja annak esélyét, hogy a választott iskolában eredményesen végezzék tanulmányaikat.

Létrehozza a tehetséges tanulók megtalálására szolgáló rendszerét, segíti a tehetséges tanulókat képességeik kibontakoztatásában, tudásuk bővítésében. A kollégiumi élet színes, tevékenységközpontú szervezésével alkalmakat teremt a diákok alkotóképességének megnyilvánulására, a tehetségek kibontakoztatására, a diákok helyes önértékelését erősítő sikerélményekre. A kollégium - az iskolákkal együttműködve - valamennyi tanulója számára lehetővé teszi az egyes szakmák, hivatások megismerését, segíti a pályaválasztást, illetve a választott életpályára való felkészülést.

A feladathoz kapcsolódóan a következő kompetenciák fejlesztése valósul meg: anyanyelvi és idegen nyelvi kommunikáció, esztétikai-művészeti tudatosság, kifejezőkészség, hatékony, önálló tanulás, digitális kompetencia.

2.2.4. Kulturált életmódra nevelés, szuverén világkép kialakulásának segítése

A kollégiumi nevelés bővíti a diákok ismereteit az egyetemes emberi civilizációról, annak legnagyobb hatású eredményeiről. Felkelti az érdeklődést a kultúra, a tudományok, a művészetek iránt, továbbá az emberiség globális problémáival kapcsolatban. Természeti és társadalmi ismeretek átadásával, művészeti élményekkel segíti a világban való tájékozottság, a személyes és szociális azonosságtudat fejlődését. Motivál és helyzeteket biztosít az önkifejezési lehetőségek megtalálásához. Elősegíti az esztétikai-művészeti tudatosság megjelenését, az érzelemvilág gazdagodását. Fejleszti az idegen nyelvi kommunikációt.

A kollégium kiteljesíti a nemzet, valamint a nemzeti és etnikai kisebbségek kultúrájának, értékeinek tiszteletét, a nemzeti, történelmi és vallási hagyományok megismerését és ápolását, ezzel is erősítve a tanulók hazaszeretetét. A kollégium változatos, sokrétű kulturális tevékenységével hozzájárul a magyar, az európai és az egyetemes kultúra értékeinek megismeréséhez, elsajátításához és értékeléséhez.

A világról kialakított képben a gyakorlati élet terén is kiemelt helyet kap az Európához való kötődés, az európai kultúrkör. A kollégiumi nevelés elősegíti a tanulókban az európai uniós polgár identitásának kialakulását, bemutatja az Európai Uniós tagság révén megnövekedett lehetőségeket, kihívásokat és a kollégium a programjaival és kapcsolatépítésével elősegíti azok intézményes és személyes hasznosítását.

A nemzeti és etnikai kisebbségi tanulók nevelését ellátó kollégium kiemelt feladata az anyanyelvű nevelés, az adott kisebbséghez való tartozás tudatának erősítése, nemzeti, etnikai kisebbségi kultúrájának, nyelvének szokásainak ápolása és fejlesztése.

A feladathoz kapcsolódóan a következő kompetenciák fejlesztése valósul meg: esztétikai-művészeti tudatosság, kifejezőkészség, szociális és állampolgári kompetencia, idegen nyelvi kommunikáció, digitális kompetencia.

2.2.5. Egészséges életmód, környezettudatos magatartás kialakításának segítése

A testi és mentális képességek folyamatos megőrzéséhez és fejlesztéséhez szükséges a megfelelő életritmus kialakítása, az egészséges és kulturált étkezés, öltözködés, tisztálkodás, testápolás, a rendszeretet belső igénnyé válása, az ehhez kapcsolódó szokásrendszer megalapozása. A tanulók olyan ismereteket, gyakorlati képességeket sajátítanak el, szokásokat tanulnak meg, amelyek segítik őket testi és lelki egészségük megőrzésében, az egészségkárosító szokások kialakulásának megelőzésében.

A kollégium a diákok számára otthonos, kulturált, esztétikus közeget biztosít, ahol a tanulók jól érzik magukat, és amely egyúttal fejleszti is ízlésüket, igényességüket. Környezeti adottságai révén hozzájárul az egészséges életvitel, a helyes életmód iránti igény kialakulásához.

A kollégiumban a sajátos nevelési igényű tanulók nevelése során kiemelt figyelmet kap a saját állapot pontos megértése, szükség esetén a gyógyászati, illetve az egyéb speciális eszközök használata.

A kollégium környezettudatos magatartásra neveli a tanulókat, hogy érzékennyé váljanak a környezetük állapota iránt, és hogy értsék a fenntartható fejlődés fogalmát, továbbá hogy életvitelükbe beépüljön a környezetkímélő magatartás, egyéni és közösségi szinten egyaránt.

A kollégiumnak feladata a családi életre, a családtagi szerepekre, a párkapcsolatok kulturált kialakítására, a takarékos és ésszerű gazdálkodásra és az öngondoskodásra nevelés. A szeretetteljes, bizalmi viszonyra alapozva segít a harmonikus nemi szerep kialakulásában, támaszt nyújt a szexuális életben való tájékozódáshoz.

A feladathoz kapcsolódóan a következő kompetenciák fejlesztése valósul meg: természettudományos kompetencia, szociális és állampolgári kompetencia.

2.2.6. Társadalmi, gazdálkodási jártasságok fejlesztése

A kollégiumi nevelés segíti az önálló életvitel kialakítását, a majdani családi háztartás és gazdálkodás tervezését, a tudatos fogyasztóvá válást, az eligazodást a mindennapi életben, a gazdaság és a pénzgazdálkodás világában. A diák-önkormányzati tevékenység által segíti az autonóm, felelős, a közösség érdekeit is figyelembe vevő magatartás és a körültekintő döntéshozás képességének kialakulását.

A feladathoz kapcsolódóan a következő kompetenciák fejlesztése valósul meg: szociális és állampolgári kompetencia, kezdeményezőképesség és vállalkozói kompetencia, természettudományos kompetencia.

3. A KOLLÉGIUM MŰKÖDÉSE

3.1. Személyi feltételek, elvárások

A kollégiumban a nevelési feladatokat - a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvényben (a továbbiakban: Kt.) meghatározott végzettséggel és szakképzettséggel rendelkező - kollégiumi nevelőtanár látja el, aki

a) a nevelőtestület tagjaival és vezetőivel szoros szakmai együttműködésben végzi munkáját,

b) rendszeres önképzéssel, szervezett továbbképzéssel megújított, korszerű szakmai ismeretekkel rendelkezik,

c) képes a nevelési folyamat megtervezésére, megszervezésére, irányítására, ellenőrzésére, értékelésére; jártas a különböző pedagógiai eljárások, módszerek alkalmazásában,

d) egyéniségével, megjelenésével, felkészültségével, műveltségével, életmódjával követendő példaként szolgálhat a kollégisták számára,

e) megfelelő empátiával rendelkezik, nevelői eljárásaiban, pedagógiai kommunikációjában a tanulók iránti tiszteletet, bizalmat és szeretetet helyezi előtérbe,

f) képes a diákok helyzetének, személyiségének megismerésére, megértésére,

g) képes a diákokkal őszinte, bizalmon alapuló viszonyt kialakítani,

h) képes a konfliktusok eredményes kezelésére,

i) folyamatosan együttműködik munkája során a tanulók közösségeivel, a nevelésükben részt vevő személyekkel, intézményekkel, kisebbségi szervezetekkel, önkormányzatokkal, a szülőkkel és más, a tanulók nevelésében érintett partnerekkel.

A kollégiumban a nem pedagógus munkakörben foglalkoztatott alkalmazottak munkáját is a gyermekközpontúság, a nevelés eredményességének támogatása kell hogy jellemezze. Jelenlétük, megnyilvánulásaik, tevékenységük és annak színvonala is nevelési tényezőként hat a kollégisták mindennapjaiban.

3.2. Tárgyi, környezeti feltételek, elvárások a kollégiumban

A kollégium személyközpontú környezet kialakítására törekszik. Ennek során a kollégium belső és külső környezete biztosítja a nevelési célok megvalósíthatóságát, a kollégisták biztonságát, kényelmét, megfelel az otthonosság általános kritériumainak. Megteremti - a jogszabályi előírásoknak megfelelően - a nyugodt tanulás, az önálló ismeretszerzés, a kulturális-, a sport- és egyéb szabadidős tevékenységek, valamint a diákkörök, szakkörök működésének feltételeit. A kollégium gondoskodik a tanulók nyugodt pihenéséről, az egyéni visszavonulás lehetőségéről.

3.3. A kollégiumi élet megszervezése

A kollégium - belső életének szabályozása során - biztosítja a gyermekek és ifjak optimális testi-lelki fejlődésének feltételeit, beleértve a rendszeres étkezést, a tisztálkodást, az előírásoknak megfelelő egészségügyi ellátást. Figyelembe veszi a speciális tanulói, szülői és iskolai igényeket, valamint az intézményi hagyományokat, szokásokat is. A tanulók napi életének kereteit úgy szervezi, hogy az egyes tevékenységek belső arányai - a jogszabályi keretek között - a tanulók egyéni és életkori sajátosságaihoz igazodjanak. A kollégiumi élet belső szabályozását a kollégium vezetőjének irányításával a nevelőtestület a belső és a külső környezet változásait figyelembe véve alakítja.

A kollégiumi élet megszervezésében jelentős szerepet tölt be a kollégium diákönkormányzata. A kollégiumnak biztosítani kell, hogy a diákok választott tisztségviselőik révén részt vehessenek a tanulóközösségek mindennapi életével kapcsolatos célok kijelölésében, a feladatok végrehajtásában, valamint az elért eredmények értékelésében.

Lehetővé kell tenni, hogy a diákönkormányzat tagjai és vezetői megismerjék és a mindennapi gyakorlatban felelősen alkalmazzák a demokratikus érdekérvényesítés, a problémamegoldás és a konfliktuskezelés technikáit, módszereit.

A kollégium a maga sajátos eszközeivel kiépíti, folyamatosan ápolja és megújítja az önálló arculatához kapcsolódó hagyományait, erősíti a kollégiumi közösség együvé tartozását.

3.4. A kollégium kapcsolatrendszere

A kollégium nevelési feladatainak eredményes megoldása érdekében rendszeres kapcsolatot tart a szülőkkel, illetve a tanuló törvényes képviselőjével, szülői szervezetekkel (közösségekkel), a kapcsolódó iskolákkal, társintézményekkel, szociálisan hátrányos helyzetű tanuló, valamint veszélyeztetett gyermek esetében a gyermekjóléti szolgálattal, a település - a tanulók nevelésében érintett - intézményeivel, civil szervezeteivel, szakmai közösségeivel, a helyi kisebbségi önkormányzatokkal.

A kapcsolatok kialakításában, gazdagításában és fenntartásában a kollégium nyitott és kezdeményező. A kollégiumok pedagógiai programjukban rögzítik a szülőkkel és az iskolákkal való kapcsolattartás és együttműködés formáit, melyek alkalmazkodnak a kollégium feladataihoz.

4. A KOLLÉGIUMI TEVÉKENYSÉG SZERKEZETE

A kollégium - igazodva a Kt. rendelkezéseihez - a nevelési folyamat során a tanulói tevékenységeket - annak céljától, jellegétől függően - kollégiumi programok, csoportos és egyéni foglalkozások keretében szervezi. Külön figyelmet fordít a nemzeti és etnikai sajátosságokra és a sajátos nevelési igényű tanulók egyéni szükségleteire. A kollégium a foglalkozások formáját és tartalmát úgy határozza meg, hogy azok hozzájáruljanak a tanulók erkölcsi gyarapodásához, személyiségének gazdagodásához, kompetenciáik fejlesztéséhez, a közösség fejlődéséhez.

4.1. A kollégium által kötelezően biztosítandó foglalkozások

4.1.1. Felkészítő, fejlesztő foglalkozások, amelyek megszervezése során a kollégium kitüntetett figyelmet fordít a pozitív tanulási attitűd kialakítására és megerősítésére, a kreativitás fejlesztésére, e téren is feltárja és figyelembe veszi a tanulók személyiségének az egyéni sajátosságait, ezen belül:

4.1.1.1. Tanulást segítő foglalkozások, amelyek az alábbiak lehetnek:

a) rendszeres iskolai felkészülést biztosító egyéni és csoportos foglalkozás,

b) előzetes felmérésen alapuló, differenciált képességfejlesztő, tehetséggondozó foglalkozás, a valamilyen okból lemaradt tanulók felzárkóztatása, a kiemelkedő képességű tanulók gyorsabb haladásának, a sajátos érdeklődésű tanulók foglalkoztatásának biztosítása,

c) az ismeretek bővítése és a pályaválasztás segítése érdekében szervezett szakkörök, diákkörök

4.1.1.2. Egyéni és közösségi fejlesztést megvalósító csoportos foglalkozások, amelyek az alábbiak lehetnek:

a) tematikus csoportfoglalkozások a jelen rendeletben előírt témakörök, időkeretek és szervezési keretek figyelembevételével,

b) általános - kollégiumi, iskolai élethez kapcsolódó - csoportfoglalkozás, - elsősorban a kollégiumi csoport életével kapcsolatos feladatok, tevékenységek, események megbeszélése, értékelése.

4.1.2. Speciális ismereteket adó foglalkozások

4.1.2.1. A tanulókkal való egyéni törődést biztosító foglalkozások:

Ezeken a foglalkozásokon a tanulók feltárhatják egyéni problémáikat, ezek megoldásában számíthatnak a pedagógus tanácsaira, segítségére;

4.1.2.2. Szabadidő eltöltését szolgáló foglalkozások:

- a szabadidős foglalkozásokon szerepet kap az egészséges és kulturált életmódra nevelés, az önellátás képességének fejlesztése, a diáksport, a természeti környezet megóvása, ápolása;

- a foglalkozások során hangsúlyt kap a gyermekek és ifjak irodalmi, képzőművészeti, zenei és vizuális képességeinek, kreativitásának, multikulturális érdeklődésük és toleranciájuk fejlesztése, a nemzetiségi és etnikai kisebbségekhez tartozó kollégista tanulók pedig külön figyelmet és módot kapnak az anyanyelvi, nemzetiségi kultúrához való kötődésük erősítéséhez;

- a pályaorientácó szempontjából is fontos tartalmakat hordoznak a természettudományos, a műszaki, vállalkozói és gazdasági ismereteket feldolgozó és fejlesztő foglalkozások;

- a kollégium az igényekhez és lehetőségekhez igazodva támogatja a kollégium pedagógiai programjának alapelveivel összhangban lévő öntevékeny diákkörök működését.

5. A KOLLÉGIUMI NEVELÉS MINŐSÉGE, EREDMÉNYESSÉGE

5.1. A kollégiumi nevelés eredményessége

Az intézményi minőségirányítási program foglalja rendszerbe, hogy milyen eljárásrend alapján zajlanak a belső pedagógiai vizsgálatok és mérések, illetve milyen szabály alapján veszik figyelembe a belső és külső vizsgálatok és mérések eredményeit. Így különösen

a) a kollégiumi pedagógusok teljesítményének értékelését, melyben kiemelt értékelési terület a kollégiumi tehetséggondozásban, illetve a hátrányok leküzdésében vállalt pedagógusi szerep, de szerepet kaphat továbbá az intézmény saját döntése alapján a pedagógusnak az egyéb - nem közvetlenül a szakképzettségével összefüggésben alkalmazott - tudásának a hasznosulása is,

b) a kollégiumi vezetők teljesítményének értékelését, melyben kiemelt figyelmet kap a hatékony partneri viszony szorgalmazását elősegítő vezetői magatartás,

c) a partneri mérések, különösen a kollégiumi tanulók, illetve szülők által történő jelzések visszacsatolása, az intézkedések konkrétsága,

d) az intézményi önértékelés,

e) a kollégiumban történő külső mérések, értékelések, különösen a fenntartói, mérések alapján történő intézkedések rendje,

f) a kollégiumi tanulók nevelésében elért eredmények mérésének, értékelésének, a visszacsatoló intézkedéseknek a rendje."

2. számú melléklet a 36/2009. (XII. 23.) OKM rendelethez

"2. számú melléklet a 46/2001. (XII. 22.) OM rendelethez

A rendelet 2. §-a (2) bekezdésében meghatározott kollégiumi csoportfoglalkozások keretterve és éves óraszáma

TÉMAKÖRÖK

1. Tanulás

2. Énkép, önismeret, pályaorientáció

3. Európai azonosságtudat. Egyetemes kultúra

4. Környezettudatosság

5. Testi és lelki egészség

6. Felkészülés a felnőttlét szerepeire. Aktív állampolgárságra, demokráciára nevelés. Gazdasági nevelés

7. Hon- és népismeret

A kollégiumi csoportfoglalkozások éves óraszáma

TÉMAKÖR1-8.
évfolyam
9. évfolyam.10.
évfolyam
11.
évfolyam
12.
évfolyam
13-14
évfolyam
Tanulás343311
Énkép, önismeret, pályaorientáció333432
Európai azonosságtudat. Egyetemes kultúra333245
Környezettudatosság222223
Testi és lelki egészség444444
Felkészülés a felnőttlét szerepeire. Aktív
állampolgárságra, demokráciára nevelés.
Gazdasági nevelés
333332
Hon- és népismeret434433
22 óra22 óra22 óra22 óra20 óra20 óra

A kollégiumokban évi 37 nevelési héttel (a 12-13-14. évfolyamon 33 nevelési héttel), ezen belül minden héten egy kötelező csoportfoglalkozással kell számolni. Ennek 60%-ára, azaz 22, illetve 20 csoportfoglalkozásra (órára) e rendelet kötelezővé teszi, hogy az itt megjelölt témákkal foglalkozzanak a kollégiumokban. A további idő a csoport és a kollégium, valamint a csoport tagjainak ügyeivel, szervezéssel, közösségi feladatok megszervezésével telik."

3. számú melléklet a 36/2009. (XII. 23.) OKM rendelethez

"3. számú melléklet a 46/2001. (XII. 22.) OM rendelethez

A kollégiumi foglalkozások keretprogramterve csoportfoglalkozások szervezéséhez, tartalmának meghatározásához

Bevezető

A közoktatási kollégiumokban élő tanulók hagyományok és jogszabályok által meghatározott, szervezett keretek között, a kollégium erkölcsi, érzelmi és szociális védelme alatt élik iskolás és kollégiumi éveiket. A család, a családi környezet átruház bizonyos jogokat és kötelességeket a kollégiumra, mint nevelő-befogadó intézményre, illetve a kollégiumi nevelőtanár mint a szülőt pótolni hivatott, erre szakosodott pedagógusra. Így a kollégium egyik természetes partnere a család, mint a személyes hátteret adó küldő, a másik az iskola, mint intézményes partner, ahol az eredményes és végzettséget adó tanulmányi munkában a kollégium segíti a tanulót.

A kollégiumpedagógia a családi, az iskolai és a bentlakásos nevelés sajátos jellemzőit tartalmazó, összesítő pedagógia. A kollégiumi nevelésben egyaránt hangsúlyos szerepet kap az egyéni képességek kibontakoztatásának támogatása, a gyermekek és fiatalok testi, lelki, szociális fejlődésének segítése az életkori sajátosságok és egyéni adottságok figyelembevételével. Törekszik a családból hozott értékek megőrzésére és fejlesztésére. Biztosítja az iskolai követelmények teljesítésére való felkészülést, a tehetséggondozást, a felzárkóztatást. Segíti a tanulók pályaválasztását, továbbtanulását, szakmatanulását, jövőjük alapozását.

A kollégiumi foglalkozások és tevékenységek átszövik és irányítják a tanulók életét. A kollégium a maga sajátos arculatával, hagyományrendszerével, foglalkozásaival, tevékenységeivel, a szabadidő megszervezésének változatos módjaival hozzájárul az ott eltöltött idő hasznos és örömteli megéléséhez. A különböző tanulási formák biztosításával, a felzárkóztatás és tehetséggondozás változatos módjaival, követhető életviteli mintákkal, példákkal lehetővé teszi azt, hogy a kollégisták érdeklődésüknek, képességeiknek, pályairányultságuknak, szakmaválasztásuknak és tehetségüknek megfelelően tanulhassanak és készülhessenek önálló életükre.

A kollégiumi nevelésben a foglalkozások célja a kollégista személyiségének, erkölcsi habitusának és tudatosságának, jellemének, identitástudatának, önbizalmának, felelősségvállalásának, közösségi tudatának, képességeinek és érdeklődésének megalapozása és fejlesztése.

A kollégiumban az együttélés feltétele a közösen meghatározott szabályok betartása, a bizalmi légkör kialakítása a csoportban, a közösségben. A "kollégiumi közösségi tudat" kiépítése a kollégiumi közösség minőségének jelzője lehet. A jó kollégiumi légkör feltétele a kölcsönös bizalom a diákok és a pedagógusok között.

A kollégium segíti a tanulókat a kollégiumi foglalkozási tervekben meghatározott ismeretek elsajátításában, biztosítja a képességek fejlődéséhez szükséges tevékenységek, művészeti és egyéb alkotások létrehozásának feltételeit. A kollégium a kompetenciák fejlesztését úgy segíti, hogy a tematikus csoportfoglalkozások során olyan tevékenységeket szervez, amelyek által a tanulók ismeretei bővülnek, képességeik gyarapodnak, attitűdjeik pozitív irányba formálódnak. A kollégiumi foglalkozások az önismeretre, a közösségi kapcsolatok kialakítására, a szociális képességek fejlesztésére, az egyénileg hatékony tanulási módszerek elsajátítására, az egészséges életvitel kialakítására, a tágabb természeti, társadalmi környezetért érzett felelősségre nevelnek.

A kollégiumi együttélésben, foglalkozásokban és tevékenységekben a kollégista megtapasztalja a másik ember, különösen a sajátos nevelési igényű embertársai elfogadásának, segítésének és megbecsülésének a fontosságát. Megélheti a szülőföld szeretetét, a nemzeti vagy etnikai kisebbséghez, a hagyományok és értékek mentén kialakult közösséghez való tartozás biztonságát, a természeti, történelmi és kulturális örökség megbecsülését. Nyitottá és elfogadóvá tesz a hazai nemzetiségek, kisebbségek és más népek kultúrája iránt. Felkészít a közéleti szereplésre, egyéni és közösségi érdekeik és értékrendjük képviseletére.

A kollégiumi foglalkozások lehetőséget adnak arra, hogy a tanulók az iskolai nevelés és oktatásnak nemcsak a tantárgyi, hanem a tantárgyközi területeiről is ismereteket és képességeket szerezzenek, élményekben részesüljenek. A foglalkozások olyan kompetenciákat is fejlesztenek, melyek révén a tanulókban kialakul az alkalmazkodóképesség, a tolerancia, a konfliktuskezelő képesség. A kollégium hozzájárul az egész életen áttartó tanulás megalapozásához.

1. Tanulás

A kollégiumba érkező tanulók jellemzően sok iskolából, különböző méretű és társadalmi összetételű településről, eltérő családi környezetből jönnek. Attitűdjeik, életviteli és tanulási módszereik és tanulásuk hatékonysága is eltérő. Mivel a tanuláshoz tartozó képességek legtöbb összetevője tanítható, a rendszeres tanulás módszertani foglalkozások eredményeképpen a tanulók szert tesznek a tanulás szervezésében a fokozatos önállóságra, a sorrendiség felállítására. A kollégiumi tanulás módszertani foglalkozások közvetlenül az iskolai órákra való felkészülést, az iskolai tanulás hatékonyságának növelését, de távlatosan a sikeres pályaválasztást, a világban való eredményesebb tájékozódást szolgálják. Segítik a kollégistákat abban, hogy idejüket, erejüket jól be tudják osztani, szervezni tudják kollégiumi életüket, hatékony, célszerű, feladataikhoz, életrendjükhöz igazodó fontossági sorrendet tudjanak felállítani tevékenységeik és a tanulnivalók között. Elősegítik, hogy a kollégisták kialakítsák magukban annak tudatát, hogy a rendszeres és folyamatos készülés, a gyakorlás, alapja az iskolai sikernek, ugyanakkor előkészít a továbbtanulás bármely irányára, valamint a felnőtt életre. Kialakítják az önálló tanulás, a közösségben való tanulás módszereit, felkészítenek az önművelésre és önnevelésre.

Az eredményes tanulás módszereinek, technikáinak az fejlesztése a kollégiumban magába foglalja az egyénhez igazodó korszerű tanulási stratégiák, módszerek, eljárások kiépítését, az értő olvasás fejlesztését, ideértve a képi olvasás és a digitális olvasás képességeit, az emlékezet erősítését, a célszerű tudás kialakításához szükséges módszerek kialakítását, az önnevelés igényének kialakítását, az életen át tartó tanuláskihívásának, gondolatának elfogadását. A tanulás módszertani foglalkozások hozzájárulnak az önművelés igényének fejlesztéséhez, kibontakoztatásához, az önálló ismeretszerzéshez kötődő pozitív attitűd kialakításához, az iskolai és iskolán kívüli tanulás jelentőségének felismeréséhez. A foglalkozások elősegítik, hogy a tanulók tudásuknak megfelelő szinten tudjanak és akarjanak teljesíteni, e tudást kívánják továbbfejleszteni.

1.1. Fejlesztési követelmények 1-8. évfolyam

Ismerje meg - és előbb tanári segítséggel, majd önállóan - alkalmazza a kollégiumi tanulás folyamatában használatos, az életkori sajátosságaihoz igazodó, egyénre, csoportra szabott, hatékony tanulási eljárásokat, módszereket.

Tudjon a tanulnivalók között - képességeivel, érdeklődésével, pályaképével, illetve az objektív követelményekkel egyaránt harmonizáló - fontossági sorrendet felállítani.

Tudja - segítséggel - szervezni az idejét, a tevékenységeit.

Gyakorolja a szövegértő olvasást, az iskolai követelmények teljesítésére felkészítő tanulási technikákat.

Használja rendszeresen a tanulást segítő hagyományos és modern eszközöket.

Ismerje és alkalmazza a könyvtárhasználat szabályait, és fogadja el a könyvtárban való viselkedés normáit.

Tudja igénybe venni az iskolai könyvtár, a digitális információhordozók által biztosított szolgáltatásokat.

Tudja megkülönböztetni az alapvető dokumentumfajtákat.

Legyen képes ismereteket meríteni nyomtatott és audiovizuális dokumentumokból, valamint az Internetről, tömegkommunikációs műsorokból.

Legyen képes a tanultakról rövid tartalmi ismertetést készíteni, és erről szóban vagy írásban beszámolni.

Legyen képes munkáját értékelni.

Időkeret: 3 óra

TémakörökTartalmak, tevékenységek
Tanulási módszerek elsajátítása és alkalmazásaTanulási módszerek a kollégiumban. Egyéni tanulás. Tanulás
közösségben. Segítő tanulás. Ellenőrzött tanulás.
Különböző tanulási technikák, módszerek (pl. jegyzetkészítés,
szövegolvasás, szövegírás, lényegkiemelés), tanulási stratégiák
megismerése, felismerése saját tanulási stratégiájának
megismerése és elsajátítása.
A módszerek alkalmazása tantárgy- és helyzetspecifikusan.
A tanulás egyéb feltételei (időterv, taneszközök, motiváltság,
tanulási sorrend stb.).
A feltételek fontossága, kipróbálása a gyakorlatban, egyéni
sajátosságok megbeszélése.
Könyvtárhasználat, dokumentumismeretKönyvtárhasználati ismeretek.
Képi jelek, ikonok, diagramok olvasása.
Dokumentumismeret, nyomtatott dokumentumok ismerete és
alkalmazása.
Tájékozódás a könyvtárban (segédkönyvek, katalógus,
kézikönyvtár).
Az ismeretek elsajátítása és a készségek kialakítása feladatok
segítségével a gyakorlatban.
A szellemi munka technikái.
Különböző témák feldolgozása egyes könyvtári segédeszközök
és dokumentumok segítségével (könyvek, folyóiratok, videó,
CD-ROM, Internet stb.).

1.2. Fejlesztési követelmények 9-14. évfolyam

Ismerje meg és alkalmazza a kollégiumi tanulás folyamatában használatos, az életkori sajátosságokat figyelembe vevő, egyénre, csoportra szabott, hatékony tanulási eljárásokat, módszereket.

Tudjon a tanulnivalók között fontossági sorrendet felállítani.

Tudja - segítséggel - szervezni az idejét, a tevékenységeit.

Gyakorolja a szövegértő olvasást, az iskolai követelmények teljesítésére felkészítő tanulási technikákat.

Tanulja meg a tantárgyhoz kapcsolódó ismeretek, mondanivalók szabatos szóbeli és írásbeli megfogalmazását.

Váljon képessé arra, hogy az iskolai ellenőrzés és értékelés során eredményesen tudjon teljesíteni.

Gyakorolja a szakmatanulásra, a továbbtanulásra, a való életre felkészítő technikákat, módszereket. Tudjon szelektálni az információk rendszerében.

Használja rendszeresen a tanulást segítő hagyományos és modern eszközöket.

Használja rendszeresen a könyvtárat, és igényelje szolgáltatásait.

Iskolai feladataihoz és egyéni problémái megoldásához tudja kiválasztani a szükséges dokumentumtípust és legyen képes gyakorlati felhasználására.

Legyen képes elemezni, értelmezni, rendszerezni a megszerzett információkat, és szóban vagy írásban számoljon be a megoldásokról.

Rendszeres könyvtári munkával is fejlődjenek hatékony tanulási módszerei és önművelési szokásai.

Szerezzen tapasztalatokat a legújabb technológiákon, így az Információs és Kommunikációs Technológiákon (IKT) alapuló információhordozók használatában, alkalmazza azokat.

Időkeret:

9.10.11.12.13-14.
4 óra3 óra3 óra1 óra1 óra
TémakörökTartalmak, tevékenységek
Tanulási módszerek elsajátítása és alkalmazásaA kollégiumi tanulás jellemzői. Különböző tanulási módszerek
a kollégiumban. Tanulószobai tanulás. Egyéni tanulás. Segítő
tanulás. Az eredményes tanulás. Tanulás a közösségben.
Kooperatív tanulás projekt. A módszerek alkalmazása tantárgy-
és helyzetspecifikusan.
A tanulási szokások tudatos alakítása, korrekciója.
Gondolkodás. Emlékezetfejlesztés. Koncentráció. Ismétlés.
Gyakorlás. Kreatív írás. Olvasásfejlesztés. Szövegértés-
fejlesztés. Beszédművelés.
Ismeretek ellenőrzése.
Tantárgyak fontossági sorrendje a tanuló számára.
A felkészülés módszerei az iskolai feladatok teljesítésére.
A tanulás motiváltságának felmérése, alakítása. Az önművelés
igényének kialakítása. Sajátos érdeklődésnek megfelelő
tanulási teljesítmény (prezentáció, kiselőadás, internet-
közlemény, kollégiumi újság, kollégiumi rádió stb.)
A szakmai és érettségi vizsgák főbb szabályai, követelményei, a
szakmai vizsgákra, az érettségire való felkészülés módszerei.
A felsőoktatási felvételi eljárás szabályai, követelményei, a
felkészülés módszerei.
A követelmények megismerése, a módszerek (tételvázlat,
tételkifejtés, teszt- és esszéfeladatok, szóbeli feleletek stb.)
gyakorlása valóságközeli szituációkban.
Könyvtárhasználat, dokumentumismeretAz eddig megszerzett könyvtári ismeretek rendszerezése a
tanulók aktuális érdeklődéséhez igazodva.
Gyakorlatok a könyvtárhasználatban, önálló egyéni munkák
(kiselőadás, házi dolgozat, érettségi és felvételi feladatok)
kidolgozása.
A különböző dokumentumfajták (könyv, sajtótermékek,
audiovizuális dokumentumok, digitális adathordozók) szerepe
a szaktárgyi ismeretszerzésben, valamint a köznapi élet egyéb területein.
Dokumentumfajták felhasználása a gyakorlatban. Az információfeldolgozás fázisainak (anyaggyűjtés, rendszerezés, értékelés, közlés) technikáinak (irodalomjegyzék, jegyzetelés, cédulázás, vázlat) módszereinek és etikai szabályainak elsajátítása a gyakorlat segítségével.
Informatikai és számítástechnikai ismeretekInformatikai és számítástechnikai ismeretek gyakorlása,
felhasználása a kollégiumban. Internethasználat. Multimédia.
ECDL vizsgára való felkészüléshez segítés, gyakorlás.
IKT technológiák.
Könyvtári informatikaKönyvtártípusok. Dokumentumfajták. Katalógustípusok. Önálló kutatás megfelelő információhordozók kiválasztásával.

2. Énkép, önismeret. Pályaorientáció

Az általános és középfokú iskolai korosztály érzékeny minden őt érő érzelmi és mentális hatásra. E hatások feldolgozásában a kollégistának a család helyett vagy mellett a kollégiumi közösség nyújt segítséget. Az önismereti foglalkozások elsősorban e hatások feldolgozását segítik elő, azért, hogy támogassák az identitás megerősítését és a mentálhigiéné ápolását, fejlesztését. Az önismereti foglalkozások célja a kollégista személyiségének, jellemének, aktuális pszichés állapotának megismerése és fejlesztése egyénileg és csoportban.

A pszichés történések tudatosítása, önmaguk mélyebb ismerete elősegíti az alkalmazkodást, beilleszkedést, saját helyük felismerését szűkebb és tágabb környezetükben, felkészít a konfliktusok megoldására, az önbizalom, az önértékelés, a pályakép felépítésére, az önmenedzselés megalapozására.

Az önismeret és egyéni fejlesztés mellett fontos az egyéni és közösségi motívumok, a célrendszer és értékrend megismerése, alakítása, a kollégista társadalmi orientálódásban való segítése, az egyéni törekvések és közösségi érdekek, lehetőségek egyeztetése, az érdekvédelmi és érdekegyeztetési technikák gyakorlása is. Mindezzel elsősorban a fiatalok önismeretének és erkölcsiségének alakulásához járul hozzá a kollégium.

Ahhoz, hogy a tanulók képesek legyenek énképükbe integrálni az elsajátított tudást, készségeket, a tanulást segítő attitűdjüket, motívumaikat a nevelés egész folyamatában gondoskodni kell arról is, hogy kompetensnek érezzék magukat saját fejlődésük, sorsuk és életpályájuk alakításában.

A pályaorientáció a felnőtt lét szerepeire való felkészítés egyik fontos eleme. Célja, hogy segítse a tanulók kívánatos és lehetséges további iskola- és pályaválasztását az önismeret, a pályaismeret és a társadalmi kihívások, a gazdasági helyzet tükrében. Tudatosítani kell a tanulóikban, hogy életük során többször kényszerülhetnek pályamódosításra. A kollégiumnak lehetőségeihez képest átfogó képet kell nyújtania a munka világáról, és olyan tevékenységeket kell felkínálnia, amelyek alkalmat adnak arra, hogy a tanulók képességeiket kipróbálhassák.

2.1. Fejlesztési követelmények 1-8. évfolyam

Ismerje meg a személyiség jellemzőit, az ember tulajdonságait, tudatosítsa, hogy a családi, az iskolai, a kollégiumi közösség milyen teljesítményeket, jellemzőket vár el tőle, miképp egyeztethetők össze az eltérő szereplők által közvetített elvárások.

Törekedjen önmaga tulajdonságainak, képességeinek megismerésére, fejlesztésére. Tudja, mit tehet közvetlen környezetéért, csoportjáért, társaiért, kollégiumáért. Felelősen teljesítse kollégiumi és iskolai megbízatásait. Értse, miért van szükség az alapvető magatartási szabályok megtartására. Törekedjen a konfliktusok vesztes nélküli megoldására, kerülje az agressziót. Legyen nyitott az értékek felismerésére és elfogadására, tolerálja mások értékeit. Tudatosuljon a tanulóban a pálya és a személyiség megfelelésének jelentősége. Tudja összehasonlítani az egyes pályák szakmai, ergonómiai elvárásait, jellemzőit.

Időkeret: 3 óra

TémakörökTartalmak, tevékenységek
Ki vagyok én?Önismereti kompetenciák fejlesztése.
Az ember személyiségjellemzői, szomatikus, mentális és
pszichés tulajdonságai.
A személyiségprofil összetevői, tartalmai.
Értelmi képességeink (adottságok, tanulás, gondolkodás,
intelligencia, kreativitás).
Érzelmeink és indulataink (félelem, harag, agresszió, részvét,
öröm, szeretet, empátia, tolerancia).
Belső mozgatóerőink (élettani, biztonsági, értelmi
szükségletek, a szeretet és a megbecsülés szükséglete, a
szépség, a rend és az önmegvalósítás iránti igény).
- Történetek értelmezése, beszélgetések másokról (irodalmi és
művészeti példák) és önmagunkról.
- A lelki folyamatok megfigyelése és megjelenítése szóban,
írásban.
Az egyén és a társadalomAz egyén helye a társadalomban. Egyén, család, közösség.
A konfliktuskezelés és lehetőségei.
Az érzelmek, az érzelmek szerepe.
A motiváció és az értékrend.
PályaorientációA képességek (pl. nyelvi kifejezőkészség, számolási képesség,
kézügyesség, fizikai teherbírás, ötletgazdagság,
kapcsolatteremtési képesség) meghatározása, felismerése.
A különböző képességek meghatározása és megismerése
különféle eljárások (vizsgálati módszerek) és szituációk
segítségével.
Érdeklődési területek ismerete.
Az érdeklődés szerepe a pályaválasztásban.

2.2. Fejlesztési követelmények 9-14. évfolyam

Ismerje az emberi tulajdonságokat, tudja mérlegelni, elemezni döntéseit.

Legyen képes bemutatni néhány fontosabb vállalt, illetve elutasított erkölcsi felfogást, valamint tudjon érvelni ellenük vagy mellettük.

Ismerje az emberi kapcsolatok létrejöttét elősegítő, illetve gátló személyiségvonásokat és erényeket.

Legyen tudatában a gondosan kiválasztott és mély kapcsolatok értékének.

Legyen képes fontos helyzetekben a választási lehetőségek mérlegelésére.

Legyen képes a másik ember, másik embercsoport személyiségének tiszteletére és megértésére, a helyes önismeret kialakítására, önmaga felvállalására.

Törekedjen a felelősségteljes nemi magatartás kialakítására, megőrzésére.

Tudjon érvelni saját meggyőződése mellett, legyen képes mások meggyőződését tiszteletben tartani.

Legyen képes felismerni az önismeret szerepét a helyes pályaválasztásban, felismerni saját képességeit, és kipróbálni azokat a valóságban.

Legyen képes mérlegelni saját pályaválasztási lehetőségeit.

Tudjon önállóan tájékozódni a pályaválasztási dokumentumokban.

Legyen képes megérteni a munkahelyi feladatokat és elvárásokat.

Tudja alkalmazni az álláskeresés különböző technikáit.

Tudatosuljon benne, hogy élete során többször pályamódosításra kényszerülhet, ezért is van jelentősége a folyamatos tanulásnak, önképzésnek.

Rendelkezzen megfelelő ismeretekkel választott szakmájával, hivatásával kapcsolatban, munkaerő-piaci lehetőségeiről, munkavállalói szerepéről.

Időkeret:

9.10.11.12.13-14.
3 óra3 óra4 óra3 óra2 óra
TémakörökTartalmak, tevékenységek
Ki vagyok én?Reális, pozitív, fejlesztésre kész énkép. Személyiségprofil.
Személyiségjellemzők. Jellem. Megjelenés. Magatartás.
Viselkedés.
Kapcsolatok (család, barátság, egyéb érzelmi kapcsolatok) és a
kapcsolódás formái és módjai (pl. rokonszenv-ellenszenv,
őszinteség-hazugság, alkalmazkodás-önállóság, előítélet-
nyitottság, gyávaság-bátorság).
Az egyén és a társadalomAz emberi megnyilvánulások értelmezése és elemzése az
életből és műalkotásokból vett példák segítségével.
Értékek, értékrendek, erkölcsi tulajdonságok.
Egymás mellett élő erkölcsi felfogások értékeinek felismerése,
érvelés, vitatkozás ellenük vagy mellettük.
Erkölcsi normák változásainak megismerése - gyűjtőmunka a
könyvtárban, az interneten, csoportos kutató- és
projektmunka során.
PályaorientációAz eredményes pályaválasztás pszichés összetevőinek feltárása
(motiváció, érdeklődés, képességek, környezet stb.).
Tájékozódás a pályaválasztás, pályaismeret
dokumentumaiban, ismeretforrásaiban, eligazodás a
pályaválasztási alapfogalmakban.
Az álláskeresés folyamata és technikái.
A munkavállaló jogai, kötelességei.
Azon technikák elsajátítása, amelyek megkönnyítik az
álláskeresést, illetve erősítik a munkaerő-piaci alkupozíciót,
dokumentumok megismerése, megalkotása és szituációk
eljátszása segítségével.
Hivatás és hivatástudat. Felkészülés az esetleges
pályakorrekciókra.
Az egész életen át tartó tanulás fogalma, fontosságának
felismerése.

3. Európai azonosságtudat. Egyetemes kultúra

A foglalkozások segítik a diákokat abban, hogy szabadon gondolkodó és a korszerű nemzeti hovatartozást vállaló, de az európai hagyományokat is ápoló, öntudatos polgárrá váljanak.

Más népek és nemzetek, etnikumok kultúrájának megismerésén keresztül elsajátítják a humanista és globális szemlélet-és gondolkodásmódot, erősödik európai identitástudatuk. Megismerik, mit jelent magyarnak lenni, mint európai, és európaiként magyarnak lenni.

A tanulók megismerik az egyetemes emberi civilizáció legnagyobb hatású eredményeit, az embereket veszélyeztető kihívásokat. Nyitottá és megértővé válnak a különböző szokások, életmódok kultúrák, vallások iránt. Információkat szereznek az emberiséget foglalkoztató közös, globális problémákról, elköteleződnek a fenntartható fejlődés, a prevenció pártján.

Az alapprogram meghatározza, hogy a kollégisták személyes élményeik, egyéni és/vagy csoportos alkotófolyamat, befogadás során találkozzanak esztétikai értékekkel, legyenek képesek átélni a művészeti alkotások által közvetített érzelmeket, indulatokat, gondolatokat. Formálódjék a műalkotások megismerése által tárgy- és környezetkultúrájuk, fejlődjön véleményalkotó képességük.

A kollégium alkotóhelyzetek biztosításával ösztönözze a tanulókat személyes elképzeléseik kifejezésére a művészi kommunikáció segítségével. Tegye lehetővé a tehetséges kollégiumi tanulók számára alkotások (irodalmi, képzőművészeti, nép- és iparművészeti, fotó, film, internetes objektiváció, blog, weboldal) készítését, produkciók (zenei, tánc és dráma, egyéb színpadi előadó-művészet) létrehozását és bemutatását. Nevelje a művészi kifejezés által nyitottságra, toleranciára, az értékek élményeken és belátáson alapuló megbecsülésére. Ösztönözze a tanulókban a bátor, találékony gondolkodást, új kérdések felvetését, az ötletes, eredeti kifejezésmódokat, értelmezéseket. Támogassa a mindennapi tevékenységek során az esztétikus, harmonikus tárgyak, eszközök, anyagok választását. Segítse az egyéni ízlés alakulását. Mutasson példát a szélsőségektől tartózkodó, divatos testkultúrára, öltözködésre, ízléses, igényes belső és külső téralakításra, lakberendezésre, tárgyhasználatra.

A művészi kommunikáció különböző formái mellett a gondolatok kifejezésének, közlésének egyéb eszközeit is tanulják meg alkalmazni, s az legyen hozzáférhető a tanulók számára. Külön figyelmet kell fordítani a könyvtár és információs forrásközpont céltudatos használatára való felkészítésre, az önművelés támogatására. Váljon a műveltség életvitelüket meghatározó erkölcsi értékké számukra.

A fejlesztés során a tanulók ismerjék meg az európai kulturális hagyományokat és örökségeket, fogadják el és tartsák tiszteletben az egyetemes emberi jogokat, más népek nemzeti érzéseit, kultúráját. Váljanak érzékennyé, nyitottá a globális problémák iránt.

3.1. Fejlesztési követelmények 1-8. évfolyam

Ismerje meg a kollégista az Európai Unió történetét, a főbb európai kulturális hagyományokat.

Legyenek nyitottak az Európán kívüli más kultúrák iránt is.

Kapcsolódjon be a kollégiumi kulturális és művészeti tevékenységekbe.

Váljon egyre tudatosabbá, gazdagabbá a művészetről, az esztétikai élményről való gondolkodása.

Ismerje fel az alapvető (irodalom, dráma, tánc, bábjáték, képzőművészet, design, zene, film) művészeti ágakat.

Ismerkedjen a különböző művészeti ágak alkotásaival, ismerje azok legfontosabb kifejező eszközeit.

Legyen érdeklődő és nyitott a különböző korok stílusai és kifejezőeszközei iránt, keresse bennük a mának szóló üzenetet, s egyre jobban értse a keletkezés korának sajátosságait.

Alakítson véleményt művészeti alkotásokról.

Válasszon ízlésének megfelelően, egyre tudatosabban a rendelkezésére álló tárgyak, anyagok eszközök között, törekedjék környezetében a tárgyak, terek, színek, formák harmóniájának megteremtésére.

Tehetségéhez és alkotókészségéhez mérten vegyen részt valamilyen alkotókör munkájában, egyéni vagy közös produkcióban.

Vegyen részt a kollégium diákhagyományainak ápolásában, fejlesztésében.

Alakuljon ki igénye az érdeklődésének megfelelő ismeretek önálló bővítésére.

Tegyen kísérletet a világban történt események megértésére.

Ismerje a könyvtár működésének a céljait.

Ismerje a könyvtárban követendő viselkedési normákat.

Tudja kezelni az egyszerű katalógusrendszert, ismerje és használja a könyvtár nyújtotta lehetőségeket.

Időkeret: 3 óra

TémakörökTartalmak, tevékenységek
EurópaiságAz európai kulturális hagyományok.
Mit jelent európainak lenni?
Az Európai Unió kialakulása.
Az Európai Unió tagállamai.
Magyarország csatlakozása az Európai Unióhoz.
Mindennapok művészeteMi a szép? Miért tetszik? Mi a divatos? Mi az ízléses? Mi a
művészi?
Ismerkedés környezetünk használati tárgyaival,
műalkotásaival.
Beszélgetés, vélemények megfogalmazása, vita.
Szabadidő tervezés műsorfüzet segítségével.
Zenehallgatás. Tárlat-, kiállítás-, múzeumlátogatás. Színház-,
bábszínház-, cirkusz-, koncertlátogatás.
Az alkotás örömeA kollégium külső és belső terei.
Tervezés, modellezés.
Ritmizálás, éneklés, zenélés.
Részvétel közös produkciókban.
Irodalmi alkotás.
Saját médiatermékek (pl. újság, faliújság, plakát, rádió- és
fotóriport, videofilm, internetes honlap) előállítása.
Egyszerű dramatikus eszközök készítése, használata,
drámamódok alkalmazása, közös dramatikus produkciók.
Képzőművészeti alkotás.
Kiállítás, előadás, tárlat létrehozása.
A kollégiumi hagyományok.
A követésre méltó diákhagyományokhoz kapcsolódó rítusok,
szertartások, ünnepek lebonyolítása.
A műveltség értékeA magyar és az egyetemes kultúrtörténet értékeinek
megismerése.
Alkotóköri, önképzőköri munka.
Ismeretterjesztő előadások, bemutatók szervezése, azokon
való részvétel.
Találkozás a kultúra hazai, illetve a településen élő jeles
képviselőivel. Műveltségi játékok, vetélkedők.
Tematikus vetélkedők, pályázatok.
Diáklevelezés
A gondolatok közléseNapi szintű tájékozódás és beszélgetés a világban történtekről.
Hírközlő média figyelése.
Megbeszélés, véleménycsere.
A könyvtárkultúra ismerete.
A szoros abc megismerése.
Egyszerű katalógusok használata.
Ismerkedés a közkönyvtár által nyújtott lehetőségekkel.
Informatikai ismeretek gyakorlati alkalmazásaInformatikai és számítástechnikai ismeretek gyakorlása,
felhasználása.

3.2. Fejlesztési követelmények 9-14. évfolyam

Szerezzen ismereteket az Európai Unió kialakulásának történetéről, alkotmányáról, intézményrendszeréről, az uniós politikáról.

Ismerje hazánknak az Európai Unióban betöltött szerepét, politikai, gazdasági szerepvállalását, lehetőségeit, az egységes európai felsőoktatási térség jelentőségét, a nemzetközi diákcserék szervezeteit (Erasmus, Socrates)

Ismerkedjen meg érdeklődésének megfelelően minél több műalkotással, váljék nyitottá a különböző kifejezésmódok iránt, ossza meg élményeit kortársaival.

Szerezzen művészi élményeket, és tapasztalja meg az esztétikus alkotásokban és produkciókban rejlő örömöket.

Készüljön fel a katartikus élmény érzelmi és szellemi fogadására.

Értse a művészetek sajátos kommunikációs nyelvét.

Alakítsa ki saját ízlését, önálló véleményét az egyes alkotásokról.

Vegyen részt érdeklődésének megfelelő művészeti tevékenységben.

Legyen nyitott a kulturális és művészeti élmények befogadására.

Ismerkedjék népi kultúránkkal, a népművészettel, a hazánkban élő kisebbségek és migráns csoportok néphagyományaival.

Lehetőségei szerint keressen kapcsolatot kortársalkotókkal, alkotó kortársakkal.

Informatikai és számítástechnikai ismeretek gyakorlása és felhasználói alkalmazása a kollégiumban.

Ismerje a felhasználás szabályait, a szerzői jog fogalmát.

Fejlessze idegennyelv-tudását, lehetőség szerint olvasson idegen nyelven írott információs anyagokat.

Ismerje meg azokat a (pl. munkavállalási) lehetőségeket az unión belül, amelyek fontosak lehetnek további életpályájára nézve.

Időkeret:

9.10.11.12.13-14.
3 óra3 óra2 óra4 óra5 óra
TémakörökTartalmak, tevékenységek
EurópaiságAz Európai Unió működése, alkotmánya, a működés
főbb szabályai.
Magyarországnak az Európai Unióban betöltött
szerepe, lehetőségei, a csatlakozás hatásai és a
tagsággal összefüggő lehetséges kihívások.
A csatlakozás hatásai az egyén szempontjából,
lehetőségek és kihívások az életpálya alakításában.
Külföldi kapcsolatfelvétel.
Idegennyelv-tanulás
Mindennapok művészeteA művészet és a valóság.
A művészi ábrázolásmód formája.
Az egyéni ízlés, a közízlés és a művészi ízlés. Az esztétikum.
Előítélet, tetszés. Divatok, hóbortok.
Ismerkedés a művészet sajátos kommunikációs formáival és
csatornáival.
Beszélgetés, vélemények megfogalmazása, vita. Műelemzés,
kritika megbeszélése.
A katartikus élmény jellemformáló ereje. A példa és minta.
Kulturális események, rendezvények, produkciók során
élmények megszerzése, megosztása társaikkal. Közízlés,
csoportkultúrák, szubkultúrák, különös tekintettel az ifjúsági
szubkultúrákra, egyéni ízlés.
Az alkotás örömeHarmónia és diszharmónia megkeresése és létrehozása a
művészeti alkotásokban és a valós világban.
Tudatos térformálás, lakberendezés.
Művészi alkotások létrehozása.
Alkotó hangulat biztosítása, alkotásra ösztönző helyek
kialakítása.
Tehetségnek megfelelő egyéni alkotások létrehozása és
bemutatása.
Egyetemes műveltségA magyar és az egyetemes kultúra kimagasló személyiségei.
Európai kulturális hagyományok Ismeretterjesztő előadások,
bemutatók szervezése, azokon való részvétel.
Találkozás a kultúra jeles képviselőivel.
Korszerű kommunikációs eszközök használatával ismerkedés a
világ kulturális életének eseményeivel, azokkal interaktív
kapcsolatok kialakítása.

4. Környezettudatosság

A kollégiumokban folyó környezeti nevelés célja, hogy felkészítsen a fenntartható fejlődés fontosságának a felismerésére, a környezettel kapcsolatos harmonikus életvezetésre.

Mutassa be a kollégium a természet és az emberi környezet értékeit, esztétikumát, az ember és környezete harmonikus kapcsolatának lehetőségeit, és törekedjen arra, hogy mindezt örömforrásként élhessék át. Képessé kell tenni a kollégistákat a környezetet terhelő tevékenységek felismerésére, ezek csökkentésére, a környezeti problémák és konfliktusok kezelésére, lehetőség szerinti megoldására. Ehhez ökológiai alapokon nyugvó, tényszerű és alkalmazható ismeretekre van szükség. Ösztönözni kell a kollégistákat a környezet védelmére, arra, hogy tartózkodjanak környezetük káros terhelésétől, utasítsák el mindazt, ami környezetünk állapotát rontja. Egyértelművé kell tenni, hogy környezetünk használata életvezetésünk meghatározó része, a környezetünkkel való kapcsolatunk jelentősen befolyásolja közérzetünket, életünk kilátásait, minőségét. Törekedni kell a kollégista pozitív jövőképének kialakítására.

A kollégium elősegíti a tanulók környezettudatos (környezetért felelős) szemléletének, magatartásának kialakulását, melyet a környezettel való harmonikus együttélés megteremtésére való törekvés jellemez, elősegítve ezzel az élő természet fennmaradását, és a fenntartható fejlődést.

4.1. Fejlesztési követelmények 1-8. évfolyam

Váljon a kollégista érzékennyé környezete állapota iránt. Legyen képes a környezet sajátosságainak megismerésére, vegye észre a környezetben lejátszódó kedvező és kedvezőtlen folyamatokat, tudja elemi szinten értékelni e változásokat.

Tekintse értéknek a természeti és az ember alkotta környezet esztétikumát, fenntartható, harmonikus működését. Jöjjön létre benne késztetés környezete értékeinek megőrzésére. Fejlődjenek ki benne a harmonikus környezet iránti igények környezetkímélő életmódhoz szükséges szokások. Legyen mozgósítható a környezet védelmét célzó közös cselekvésre. Vegyen részt helyzetének megfelelő környezetvédelmi akcióban, s erről tudjon számot adni.

Időkeret: 2 óra

TémakörökTartalmak, tevékenységek
Környezetünk állapotaA kollégium külső és belső környezete.
Az élő környezet alakítása, védelme, növény-, kertgondozás,
faültetés, kedvtelésből tartott állatok gondozása, részvétel a
vadon élő állatok (pl. madarak, denevérek) védelmében.
A kollégium működése és környezetvédelem.
Környezetet feleslegesen terhelő tevékenységek (pl. termékek,
anyagok pazarló felhasználása, energiafogyasztás).
A hulladék kezelése.
Vásárlási, fogyasztási szokásaink.
Igények és szükségletek.
Környezetbarát termékek.
Közös felelősségünkRészvétel környezetvédő tevékenységekben (pl. parkosítás,
környezettakarítás, természeti és kulturális örökség védelme,
gondozása szakember vezetésével).
Közvetlen környezetünk állapota.
Veszélytérkép-készítés.
Hol vannak a településen problematikus, veszélyeztetett,
szennyezett helyek, hol vannak értékes, védelemre,
megőrzésre érdemes helyek, épületek.
Kapcsolatok építése helyi környezetvédő, településvédő civil
szervezetekkel.

4.2. Fejlesztési követelmények 9-14. évfolyam

Váljék a kollégista érzékennyé környezete állapota iránt, legyen képes annak változását elemi szinten értékelni. Ismerje fel a mindennapi életben előforduló, a környezetet szennyező anyagokat, a környezetre káros tevékenységeket, és kerülje is el ezeket.

Legyen képes társaival együttműködésben tudatosan, a környezeti szempontokat is figyelembe véve alakítani a kollégium belső és külső környezetét. Ne hagyja figyelmen kívül személyes élettereinek kialakításában a környezetbarát módokat. Részesítse előnyben a természetes, újrahasznosítható anyagokat.

Legyen felkészülve a környezettudatos döntések meghozatalára. Legyen felkészülve arra, hogy érvelni tudjon a környezetvédő megoldások mellett.

Váljék erkölcsi alapelvévé a természet tisztelete, környezete megbecsülése, utasítsa el a szándékos környezetrombolást. Készüljön fel a környezeti problémákkal összefüggő konfliktusok kezelésére, amelyek során váljon maga is kezdeményezővé. Tekintse kötelességének a környezet védelmét.

Időkeret:

9.10.11.12.13-14.
2 óra2 óra2 óra2 óra3 óra
TémakörökTartalmak, tevékenységek
Környezetünk állapotaKörnyezetünk változása.
Hogyan változott a település? Milyen előnyök és hátrányok
származtak a környezeti változásokból?
Hogyan változik környezetünk élővilága?
Hogyan változott életünk minősége? Javulás és romlás
mérlege.
A Föld mint globális rendszer.
Hogyan keletkeznek globális környezeti problémák. Ki a
felelős? Mit tehet az egyén?
Hazai természeti értékeink és a tárgyi környezet értékeinek
megóvása.
Ismerkedés nemzeti parkjaink, a magyar világörökség és a
település értékeivel.
Közös felelősségünkAzé a felelősség, aki dönt?
Tudatosítani kell, hogy mindenkinek a maga közösségében
kell megtennie az első lépéseket, vállalnia döntése
következményeit.
A tanuló felelősségvállalása a kollégium környezetének
állapotáért.
Környezettudatos vásárlás, fogyasztás gyakorlása.
A termékek életútjának követése.
Lehetőség és cselekvés.
Mit tehetnék, és mit teszek?
Mi befolyásolja döntésemet?
Hogyan tervezem saját jövőmet?
Kapcsolat építése a kollégium döntéshozóival, környezetvédő
szervezetekkel, mozgalmakkal.

5. Testi és lelki egészség

A foglalkozások célja, hogy felkészítse a kollégistákat az egészséges életmód, életviteli szokások tudatos felépítésére, gyakorlására, az ezekhez szükséges ismeretek megszerzésére. Alakuljon ki az egyéni és a kollégiumi közösségi életritmushoz igazodó napirend, legyenek képesek tevékenységeiket egészséges, nyugodt körülmények között folytatni. A kollégium különböző tereinek rendezésével, csinosításával, díszítésével készüljön fel a lakókörnyezete esztétikus és kellemes kialakítására.

A nevelés során segíteni kell a kollégistát problémái megoldásában, konfliktusai kezelésében, válsághelyzetben támaszt szükséges nyújtani számára. Módot kell adni arra, hogy elsajátíthassa a mindennapi élet során adódó ügyei intézésének, érdekei érvényesítésének jogszerű és alkalmas módjait.

A diákokat segíteni kell abban, hogyan kerülhetik el a környezet egészséget, biztonságot veszélyeztető helyeit, helyzeteit. Megfelelő ismereteket kell közvetíteni ahhoz, hogy elutasíthassák a szenvedélybetegséghez, a káros függőséghez vezető szokásokat.

A kollégium a biztonságos és befogadó környezet kialakításával hozzájárul a tanulók kiegyensúlyozott, harmonikus fejlődéséhez.

A tanulók a kollégiumi életben képessé válnak a harmonikus és konstruktív életvitel szokásrendszerének kialakítására, elsajátítják az ehhez szükséges ismereteket, készségeket, ismereteket, készségeket. Kialakul a sportoláshoz, mozgáshoz való pozitív viszonyuk.

5.1. Fejlesztési követelmények 1-8. évfolyam

Ismerje és sajátítsa el az alapvető együttélési, együttműködési normákat a családban, a kollégiumban, az iskolában, a társadalmi életben. Ismerje és kövesse az illemszabályokat, s lépjen fel egyre bátrabban, élve a demokratikus eljárásokkal kortársai közt, e normák érvényesítéséért. Ismerje fel és legyen képes csökkenteni, elkerülni a környezetében a veszélyeztető tényezőket.

Rendelkezzen megfelelő empátiával embertársai iránt. Ismerje a döntés és felelősség fogalmát, ezek jelentőségét, és ennek tükrében alkalmazza a konfliktuskezelés demokratikus technikáit.

Tartsa tiszteletben és fogadja el a nemzeti vagy etnikai, kisebbségi azonosságtudat létét és a másságot.

Életkorának megfelelő szinten ismerje a kapcsolatteremtés, kapcsolatépítés kultúráját. Rendelkezzen az életkorának megfelelő kooperatív készséggel. Alakítsa ki a személyiségének megfelelő humánus magatartást az önkritika és a környezeti visszajelzések egységében. Találja meg az egyéniségének megfelelő helyet a csoportban. Legyen képes elemezni, feltárni a jóra ösztönző, illetve a destruktív csoportok eltérő jellemzőit.

Ismerje a közösségi élet sajátosságaiból fakadó korlátokat, és ennek tudatában alakítsa tevékenységét. Ismerkedjék meg az alapvető emberi és szabadságjogokkal, kötelezettségekkel és az őt megillető jogok érvényesítési lehetőségeivel. Ismerje fel a súlyos problémahelyzeteket, és ezek megoldásához tudjon megfelelő segítséget kérni.

Ismerje a különböző tisztségek, megbízatások betöltésével együtt járó felelősséget. Legyen tisztában azzal, hogy a vállalt feladatok felelősséggel járnak.

Legyen jártassága az egyszerű háztartási eszközök célszerű használatában. Tudjon gazdálkodni élethelyzeteinek megfelelően.

Időkeret: 4 óra

TémakörökTartalmak, tevékenységek
Társas kapcsolatainkBeszélgetés, kapcsolatépítés, közösségépítés.
Az érthető közlés megtanulása.
Figyelem másokra.
A problémák megoldásának módszerei, a döntéshozatal.
Konfliktuskezelés.
Mások elfogadása, a másság elfogadása.
Tematikus beszélgetések, közösségépítő drámajáték.
Segítség kérése, segítség nyújtása.
Élet a kollégiumbanHelyem a kollégiumban.
Ismerkedés a kollégium szociokulturális környezetével.
Közösségi szerepek vállalása.
Önálló feladatok elvégzése. Önértékelés, értékelés.
Kiben bízhat, kihez fordulhat problémáival, kitől kérhet
tanácsot, segítséget. Veszélyes helyzetek felismerése,
megoldása.
Jogok, kötelességek, kötelezettségek, felelősségek.
A diákönkormányzat munkája.
Többségi és a kisebbségi léthelyzetek a mindennapi életben.
A kisebbségek életének megismerése.
Bemutató a kisebbségek által képviselt sajátos értékekből.
Kapcsolatok a fogyatékkal élő embertársakkal.
Testi, lelki egészségünkBalesetek, veszé lyhelyzetek elkerülése.
A biztonságot veszélyeztető helyek és helyzetek
megbeszélése.
Személyi higiénia.
A helyes testápolás elsajátítása.
Egészséges napirend összeállítása.
Testi és lelki változások a serdülőkorban.
A növekedésből adódó változások, a tartáshibák korrigálása,
mozgásszervi deformitások megelőzése.
A serdülő lányok és fiúk testi, lelki, érzelmi különbségei és
hasonlóságai.
Beszélgetés a kamaszkorban átalakuló kapcsolatokról.
Szeretetről és szerelemről. Az egészséget károsító szokások
(dohányzás, alkoholfogyasztás, kábítószer fogyasztás,
egészségtelen táplálkozási szokások, játékfüggés stb.)
kialakulása, veszélyei, felkészítés az elutasításukra. A virtuális
világ hatása a viselkedésre, életmódunkra.

5.2. Fejlesztési követelmények

9-14. évfolyam

Legyen alapvető ismerete az emberi szervezet működéséről, a testi és lelki fejlődés és változás természetéről. Ismerje fel az egészséget fenyegető tényezőket, a betegségeket. Tudjon a balesetek megelőzésének módjairól, az egészségkárosító szokások és szenvedélyek kialakulásának megelőzéséről.

Legyen tisztában a kollégista azzal, hogy az ember magatartását szocializációja, társas környezete hogyan befolyásolja. Rendelkezzen megfelelő önismerettel, fejlődjön erkölcsi tudata, ítélőképessége, szociális képessége. Rendelkezzen a harmonikus társas kapcsolatok kialakításához megfelelő ismeretekkel, készségekkel, empátiával. Jellemezze ez a tőle különböző, pl. sérült embertársaikkal való kapcsolatát is. Készüljön tudatosan az örömteli párkapcsolatra, a családi életre.

Legyen jártas a munkaeszközök célszerű, gazdaságos használatában, alakítsa ki egyéni, eredményes munkamódszereit. Ismerje meg a háztartásban, közvetlen környezetében alkalmazott, felhasznált anyagokat, különös tekintettel az egészségkárosító anyagokra. Legyen képes önálló életvitelét, önmaga ellátását megszervezni. Ismerje meg a takarékosság-takarékoskodás alapvető technikáit. Legyen képes munka- és szabadidejét tudatosan szervezni, ezeket a leghatékonyabban kihasználni. Legyen képes szükségletei tudatos rendszerezésére, rangsorolására.

Váljon igényévé környezetének tisztántartására, szépítésére - a személyes higiéné. Legyen tájékozott az elemi lakossági szolgáltatásokról, azok használatáról.

Időkeret: 4 óra

TémakörökTartalmak, tevékenységek
Társas kapcsolatainkHarmonikus kapcsolatok kialakítására nevelés.
Élethelyzetek megbeszélése, dramatizálása.
Irodalmi alkotásokban, filmekben ábrázolt konfliktusok
elemzése.
Konfliktusok, válsághelyzetek megoldásának keresése.
Érdekütköztetés módjai. Emberi játszmák elemzése.
Nemi szerepek, barátság, partnerkapcsolatok.
Beszélgetés a témáról a művészetek tükrében.
Szerepjátékok, szituációs játékok.
A szülői felelősség, kapcsolatok a családtagok között, a családi
élet szervezése (szerepek, feladatmegosztás).
Élet a kollégiumbanHarmonikus kapcsolatainkat építő közösségi szokásaink.
Környezetünk és közérzetünk. Felelősségünk magunk, társaink
és környezetünk egészségéért, testi, lelki és közösségi
"jóllétéért".
Szabadidő-tervezés, -szervezés.
Testi, lelki egészségünkA betegségek megelőzése, betegápolás.
Környezetünk, a háztartás egészséget fenyegető
veszélyforrásai.
Mi a teendő veszélyhelyzetben, katasztrófa esetén.
Elsősegélynyújtás, önmentés.
A szűrővizsgálatok.
Az önvizsgálat.
Rekreáció, séták, kirándulás. Kondicionáló tornák, tánc.
Relaxációs technikák megismerése és tanulása.
Szexuális felvilágosítás.
Függőséghez vezető lépések, szokások megelőzése.

6. Felkészülés a felnőtt szerepre. Aktív állampolgárságra, demokráciára nevelés. Gazdasági nevelés.

A kollégiumban a közösség életében való részvétel a kortárs közegben meghatározó élmény. A kollégista saját értékeiről - a család mellett - a kollégiumi egyéni vagy csoportos foglalkozásokon kap visszajelzést, ebben a közegben szerez szociokulturális tapasztalatokat, alakul személyisége.

Az aktív állampolgári léthez ismeretek, képességek megfelelő beállítottság és motiváltság szükséges. A témakör feldolgozása elősegíti, hogy az egyén megtalálja helyét, szerepét, feladatait a családi, az iskolai, a kollégiumi közösségben. A foglalkozások segítik a kollégista beilleszkedését környezetébe, felkészítik a felnőtt lét szerepeire. Olyan szociális motívumrendszer kialakításáról és erősítéséről van szó, amely alapvetően segíti a társadalomba történő beilleszkedést. A szociális és társadalmi kompetencia fejlesztésének fontos részét képezik a gazdasággal, a tudatos fogyasztói magatartással, a versenyképesség erősítésével kapcsolatos területek is, ezért szükséges a gazdálkodáshoz, a munkaerőpiachoz, a vállalkozáshoz fűződő ismeretek átadása.

A foglalkozások során a kollégista megismeri és gyakorolja a kollégium, az iskolai és a helyi társadalom közössége nyújtotta jogokat és kötelességeket, megtapasztalja a felelősség és a döntés súlyát, következményeit. Elsajátítja a társadalmi érintkezés alapvető szabályait.

Felkészül az önálló életvitelre, az önellátásra, a családi életre, valamint - nemektől függetlenül - a családi munkamegosztásra, ezzel együtt a háztartási gazdálkodásra, a családi pénzgazdálkodásra. A párválasztással, barátsággal, szerelemmel, családteremtéssel, a gyermekgondozással és gyermekneveléssel kapcsolatos ismeretek is fontos szerepet kapnak.

A témakörök feldolgozása során legyen képes eltérő szempontok mérlegelésére, erősödjön szóbeli és írásbeli kifejezőkészsége, különösen az érvelés, vitatkozás tekintetében.

A kollégiumban célként fogalmazható meg a társadalom szerkezetének és működésének megértése. A kollégiumi lét a társadalmi tevékenységek megismerésének, a felnőttkori polgári létnek, a rugalmasságnak, a toleranciának, az együttműködésnek, továbbá az agresszió elutasítása gyakorlásának kiváló terepet biztosít.

6.1. Fejlesztési követelmények 1-8. évfolyam

Ismerje, fogadja el és kövesse a kollégista az alapvető illemszabályokat és a kapcsolatteremtés elfogadott formáit, vegyen részt környezetében ilyen szabályok értelmezésében, alakításában.

Legyen képes az adott helyzeteknek megfelelő magatartási formákat alkalmazni a társas élet különféle színterein.

Ismerje meg a közösségi élet sajátosságaiból fakadó korlátokat is, és ennek tudatában alakítsa tevékenységét.

Vállaljon feladatokat a közösségben.

Legyen tisztában a vállalt feladatok céljával, tartalmával, felelősségével, legyen képes hiteles önértékelésre, mások igényes értékelésére.

Törekedjen a konfliktusok feloldására, alkalmazza a konfliktuskezelés technikáit.

Tartsa tiszteletben, hogy környezetében eltérő nemzeti és etnikai kisebbségi azonosságtudattal és kulturális szokásokkal is élhetnek mások.

Ismerkedjen az alapvető emberi és szabadságjogokkal, kötelezettségekkel, és az őket megillető jogok érvényesítési lehetőségeivel.

Időkeret: 3 óra

TémakörökTartalmak, tevékenységek
Én és a családA család története - családi történetek.
Családfa készítése, családi történetek gyűjtése.
A család típusa, szerkezete, működése.
Szerepek és szabályok a családban.
Saját tapasztalatok feldolgozása; beszélgetések, szituációs
játékok vita segítségével.
A kollégium és az iskolaJogok és kötelességek.
A kollégiumi és az iskolai közösség írott és íratlan törvényei,
szabályai. A szabályzatok, szabályok megismerése és
megvitatása problémahelyzetek segítségével.
Alapvető illemszabályok.
Szociális készségek (empátia, kooperáció, kommunikáció).
Gyakorlás szituációs játékok és csoportépítő tréning
segítségével.
A társadalomA másik ember megismerése.
Többségi és kisebbségi léthelyzetek a mindennapi életben.
Alá- és fölérendeltségi kapcsolatok.
Irodalmi példák és saját élmények feldolgozása különböző
kifejezési formák segítségével.
A háztartásSzerepek, feladatok a családban.
Házimunkák célszerű tervezése.
Időterv készítése.
Háztartási eszközök használatának elsajátítása.
Egyszerű konyhatechnikák (pl. teafőzés, melegítés, hideg
ételek elkészítése) elsajátítása.
A kiadások tervezése (közüzemi, lakhatási költségek,
élelmiszer, egyéb szükségletek).
Vásárlás.
A szükséglet és a kínálat megbeszélése.
Költségvetés készítése.
A reklámok üzenete.

6.2. Fejlesztési követelmények 9-14. évfolyam

Életkorának megfelelő szinten rendelkezzék ismeretekkel a társadalmi normákról.

Sajátítsa el az elfogadott viselkedésformákat a családban, az iskolában, a kollégiumban, abban a közösségében, melynek tagja.

Legyen kulturált a társadalmi érintkezésben és külső megjelenésében.

Ismerje és alkalmazza a társadalmi érintkezés különböző formáit, írásbeli és szóbeli műfajait, beleértve az IKT-eszközök használatának szabályait is.

Gyakorolja jogait és kötelességeit szűkebb környezetében.

Ismerje és tisztelje közössége tagjait, törekedjen jó együttműködésre az együttélésben.

Tekintse értéknek a gondosan kiválasztott, mély társas kapcsolatot.

Ismerje alapvető állampolgári jogait és kötelességeit.

Legyen képes megfelelő formában érvelni, vitatkozni, tudjon kulturáltan fellépni maga és társai érdekeinek védelmében, képviseletében, gyakorolja a kollektív döntések felelősségéből adódó kötelezettségeket.

Időkeret:

9.10.11.12.13-14.
3 óra3 óra3 óra3 óra2 óra
TémakörökTartalmak, tevékenységek
Én és a családSzemélyiségjegyek és azonosságtudat.
Probléma-feldolgozás, megbeszélés.
A család szerepe a múltban, a jelenben.
A barátság szerepe az emberi életben.
Irodalmi, művészeti, filmes, tévés példák és saját tapasztalatok
feldolgozása írásban.
Nemiség, szerelem, házasság. Társismeret. Barátság.
A férfi-nő kapcsolat és a szerelem változatai a különböző
kultúrákban - feldolgozás irodalmi alkotások, filmek
segítségével.
A férfi-nő kapcsolat ma - beszélgetés, vita.
A kollégium és az iskolaA külső megjelenés és társadalmi érintkezés illemtana.
A társadalmi érintkezések különböző formáinak (műfajainak)
ismerete és alkalmazása.
Az egyén helye az iskolai, kollégiumi közösségben.
Az iskola és kollégium működési rendjének és elvárásainak
megismerése.
Egyéni szituációk és konfliktushelyzetek elemzése.
Konfliktuskezelési technikák (viták és helyzetgyakorlatok).
A diákönkormányzat szerepe, jogai és lehetőségei.
Jogok és lehetőségek megismerése és megtapasztalása saját
közösségében.
A társadalomMagánérdek, csoportérdek és közérdek. A társadalmi normák,
a csoportnormák; beilleszkedés és autonómia.
Az egyén jogai. A szabadságjogok ismerete és történelmi
előzményei.
A modern nemzetállamok. Az alkotmány, a hatalommegosztás,
a politikai pártok és ideológiák, az önkormányzatok.
Információk gyűjtése - könyvtárban, illetve sajtóból és
médiából - feldolgozása és elemzése.
A demokratikus állam működésének főbb elemei így a
választási rendszer, helyi önkormányzatok, a törvényhozás és a
kormány, az igazságszolgáltatás, a fegyveres testületek,
szervezetek.
A történelmi és társadalomismereti tanulmányai során tanultak
rendszerezése.
Az állam működésének megértése a mindennapi tapasztalatok
(sajtó- és médiaanyagok) segítségével.
A gazdaság, a munka világa és a munkaerőpiac működése. A
vitakészség (az érvelés, a másik érveinek megértése, a
nyitottság, a kulturált kifejezésmód) gyakorlása különböző
szituációkban.
Az agresszió háttere, formái, elutasítása.
A háztartásSzerepek, feladatok a családban.
Házimunkák célszerű tervezése.
Időterv készítése.
Háztartási eszközök használatának elsajátítása.
Egyszerű konyhatechnikák (pl. teafőzés, melegítés, hideg
ételek elkészítése) elsajátítása.
A kiadások tervezése (közüzemi, lakhatási költségek,
élelmiszer, egyéb szükségletek).
Vásárlás.
A szükséglet és a kínálat megbeszélése.
Költségvetés készítése.
A reklámok üzenete.

7. Hon- és népismeret

A kollégiumi nevelésben meghatározó elem, hogy a többségi társadalomhoz tartozó tanuló a határainkon belül élő nemzetiségi és etnikai kisebbséghez tartozó tanulóval él, élhet együtt. A foglalkozások és tevékenységek célja ebben a témakörben az, hogy a kollégistában maradjon meg, sőt erősödjön a kötődés a küldő környezettel, és alakuljon ki a kötődés a befogadó környezethez. A kollégista tartsa meg azokat az értékeket, amelyekkel a szülői ház, a felnevelő környezet "elküldte" a kollégiumba, s az új környezet értékei is épüljenek be a személyiségébe.

Az ebből adódó célok és feladatok:

a) a szülőföld, az elbocsátó, a befogadó környezet (település, kisebb tájegység); ismerete szeretete, a lokálpatriotizmus és a hazaszeretet összefüggése, alapjainak erősítése,

b) régiónk, országunk, nemzetünk, ismerete, szeretete;

c) az anyanyelv szeretete, művelése, igényes használata;

d) a határainkon kívül, kisebbségben, diaszpórában élő magyarok hagyományainak, helyzetének ismerete, a velük való közösségvállalás;

e) nemzeti hagyományaink, kulturális örökségünk ismerete, tisztelete, ápolása;

f) nemzeti szimbólumaink (zászló, címer, Himnusz, Szózat), nemzeti ünnepeink;

g) a hazánkban élő nemzeti és etnikai kisebbségek, migráns csoportok jogainak ismerete, kultúrájuk, hagyományaik, nemzeti érzéseik, jelképeik tiszteletben tartása;

A tanulókban tudatosul, hogy mindenkinek először saját népének hagyományait, nemzeti értékeit kell megismernie, elsajátítania ahhoz, hogy más népek kultúráját, az egyetemes értékeket és a kultúrák közötti kölcsönhatásokat megérthesse.

A hazai nemzetiségi, etnikai kisebbségi, migráns csoportok kollégiumai, illetve azon kollégiumok, amelyekben nemzetiségi és etnikai-kisebbségi tanulókkal foglalkoznak, a fenti célok mellett speciális célkitűzések is megfogalmazódnak:

a) nemzetiségi identitástudat, az etnikai tudat megőrzése, fejlesztése, nemzetiségek hagyományainak, kulturális örökségének tisztelete, ápolása,

b) az anyanyelv szeretete, művelése, igényes használata,

c) az anyanemzet, illetve az egész etnikum főbb eredményeinek és gondjainak megismerése,

d) az adott nemzetiség szimbólumainak, hagyományainak ismerete.

7.1. Fejlesztési követelmények 1-8. évfolyam

Ismerje lakóhelye és Magyarország népi hagyományait.

Legyen nyitott más népek kultúrája iránt, ismerje meg, hogy Magyarországon milyen nemzetiségek és kisebbségek élnek.

Életkorának megfelelő szinten ismerje az ország és a magyarság szimbólumait.

A nemzetiségi kollégiumokban élők életkoruknak megfelelő szinten ismerjék nemzetiségük nyelvét, nemzetük és nemzetiségük hagyományait.

Időkeret: 4 óra

TémakörökTartalmak, tevékenységek
Helyismeret, helytörténetA kollégium közvetlen környezete.
Tájékozódási gyakorlatok, egyszerű térképvázlatok készítése.
A település vagy a környező tájegység kulturális, gazdasági
történelmi stb. nevezetességei.
Helytörténeti gyűjtőmunka.
A legfontosabb nevezetességek bemutatása élőszóban,
rajzban, fotón stb.
Múltismeret, hagyományokNemzetünk történelmének legfontosabb helyszínei.
Nemzetiségi kollégiumokban a nemzetiség, illetve az
anyanemzet történetének legfontosabb helyszínei.
Néhány helyszín (az esztergomi királyi palota, a budai, az egri
vár, a mohácsi csatatér, a kassai dóm, a debreceni kollégium
stb.) megismerése és bemutatása szóbeli, képes, írásos anyag
segítségével vagy kirándulás keretében a helyszínen.
A múzeumlátogatás kultúrája, a múzeumi anyag
feldolgozásának különböző módjai.
Adatok, történetek, érdekességek gyűjtése, bemutatása
nemzeti múltunkból (a tanulók érdeklődésének megfelelően)
különböző módokon (élőszóban, írásban, rajzban, táblán).
A magyarság és/vagy a magyarországi nemzetiségek egyes
hagyományainak megismerése múzeumi anyagok (pl.
skanzen, tájház, néprajzi, helytörténeti gyűjtemény stb.) és
feldolgozások segítségével.
Választott népi hagyomány megelevenítése (népdalok,
gyerekjátékok, szokások, kézművestechnikák stb.).
SzimbólumokNemzeti ünnepeink, nemzetiségeink ünnepei.
Aktív részvétel ünnepeinken.
Címerünk, zászlónk eredete.
A Himnusz, a Szózat ismerete.
JelenismeretMagyarország nemzetiségei. Nemzetiségeink nyelvhasználata,
nyelvi kölcsönhatások (szógyűjtés)
Magyar nemzetiségek a határon túl.
Anyaggyűjtés a magyarországi és a határon túli magyar
nemzetiségekről.
Tájékozódás a térképen.
A diákönkormányzat munkájának megismerése.
Nemzetiségi kollégiumok kapcsolata anyanyelvi területekkelKapcsolatfelvétel, cserekapcsolatok a hagyományismeretben,
hagyományőrzésben.
Tanulmányi kirándulás.

7.2. Fejlesztési követelmények 9-14. évfolyam

A témakör fontos szerepet tölt be a kollégista közösségi identitásainak fejlődésében. A témák feldolgozása segítse elő az iskolában tanultak (magyar irodalom, történelem, hon- és népismeret, nyelv, tánc és dráma, mozgókép-, médiaismeret, továbbá a földünk és környezetünk ismeretköreinek) szintetizálását, az ott tanult ismeretek más szempontú felhasználását. Nemzetiségi kollégiumokban elősegíti a nemzetiségi népismeret integrálását.

A feldolgozás során a tanuló váljon nyitottá a társadalmi jelenségek iránt, és tegyen szert az együttműködés képességére, illetve az önálló munkára. Annak érdekében, hogy erősödjön benne saját népe és kultúrája értékeihez való kötődés, ismerje meg azok legfontosabb értékeit, kiemelkedő személyiségeit és szimbólumait.

A témák feldolgozása során fejlődjön információgyűjtő és feldolgozó képessége. Legyen képes a különböző információkat különböző formában feldolgozni és rendszerezni. Gyakorolja a szóbeli, az írásbeli és a képi kifejezés különböző formáit. Tudjon különböző társadalmi jelenségeket megkülönböztetni, összehasonlítani. Tudjon a felsorolt témák kapcsán tájékozódni a könyvtárban, interneten. Legyen képes gondolatait, megállapításait kifejezni, nyelvileg vagy képi kifejezéssel, s egyre szabatosabban indokolni.

A középfokú iskola végére alkalmazza a különböző tantárgyakban szerzett ismereteit a különböző társadalmi jelenségek, folyamatok értelmezésében.

Időkeret:

9.10.11.12.13-14.
3 óra4 óra4 óra3 óra3 óra
TémakörökTartalmak, tevékenységek
Helyismeret, helytörténetA település vagy a környező tájegység története, megismerése
könyvtári dokumentumok segítségével, élő adatközlők
felkeresésével.
A település történetének főbb korszakai, ezek időbeli
elhelyezkedése.
A település legfontosabb igazgatási, egészségügyi, szolgáltató,
kulturális, sport intézményeinek megismerése.
Kulturális programok tervezése.
Múltismeret, hagyományokMagyarország és Európa a múltban - a téma egy aspektusának
feldolgozása az irodalom, a történelem vagy a művészetek
segítségével egyéni vagy csoportmunkában (pl. magyarok
egyetemjárása külföldön; a Nyugat első nemzedéke, Európai és
magyar impresszionisták emigráns nemzedékek,
vendégmunkások stb.)
A magyar kultúra, sport és tudomány kiemelkedő eredményei.
A nemzetiségi kollégiumokban a nemzetiségi, a nemzeti
kisebbségi kultúra és tudomány kiemelkedő eredményei,
nemzetiségi identitásukat vállaló élsportolók.
A tanulók érdeklődésének megfelelő téma feldolgozása
tudománytörténeti nézőpontból, könyvtári dokumentumok
(nyomtatott, elektronikus) segítségével tetszőleges formában.
A határainkon kívül élő magyarság jellemzői, helyzete a XX.
században.
A nemzeti és etnikai kisebbségek a mai magyar
társadalomban. Az anyaország, illetve az anyaországon kívül
élő nemzeti kisebbségek jellemzői.
A témák megvitatása szociográfiai művek vagy filmek
segítségével; kiállítás szervezése, rendezése az elkészült
anyagokból.
JelenismeretA kollégium szervezeti felépítésének ismerete, részvétel a
kollégiumi programokban és a diákönkormányzat tervező,
irányító, értékelő, érdekvédő munkájában.
A gyermeki jogok, a diákjogok; az alapvető emberi jogok.
Háttéranyag gyűjtése. Jellegzetes példák feldolgozása.
Vitahelyzetek, konfliktushelyzetek.
A határon túli magyarság helyzete, törekvései, lehetőségei ma.
Nemzeti és etnikai kisebbségeink, migráns csoportok jellemzői,
helyzete. (Asszimiláció, integráció, szegregáció.)
Médiaanyagok elemzése, esetleg személyes tapasztalatok
gyűjtése.
Az Európai Unió főbb jellemzői.
Önálló tájékozódás a könyvtár és a média segítségével,
véleményformálás a problémákkal kapcsolatban.
Nemzetiségi kollégiumok kapcsolata az anyanyelvi területtelKapcsolatfelvétel, cserekapcsolatok, testvériskolai kapcsolatok
a hagyományőrzésben, nyelvtanulásban.
Tanulmányi kirándulás az anyaországban, vagy más, a
kisebbség kultúráját ápoló országban.
Az anyaországi, nyelvterületi felsőoktatási lehetőségek
megismerése.
Nemzeti kultúránkA nemzeti kultúra kincseinek megismertetése.
A népművészet megismerése. (Európai vándormotívumok,
nemzeti kultúra-, kárpát-medencei kultúra, európai kultúra
egysége.)
Ismerkedés a néphagyományok értékeivel, működésmódjával.
Kézműves és iparművészeti alkotó technikák kipróbálása,
egyszerű használati tárgyak készítése.
Alkotókörök létrehozása működtetése.
Pályázatírás, pályázatban való részvétel, "kirakodóvásár".

4. számú melléklet a 36/2009. (XII. 23.) OKM rendelethez

A Hátrányos Helyzetű Tanulók Arany János Tehetséggondozó Programjának kollégiumi tevékenység- és foglalkozásrendszere

1. Bevezetés

A Hátrányos Helyzetű Tanulók Arany János Tehetséggondozó Programjának (továbbiakban: AJTP) célja az esélyteremtés és tehetséggondozás azon társadalmi rétegek számára, amelyek tagjai a program segítsége nélkül nyerhetnének felvételt a felsőoktatási intézményekbe. A program célja a programba bekerülő tanulók képességeinek és személyiségének, valamint érzelmi intelligenciájának a fejlesztése a tudás tekintélyének a visszaállítása, az oktatás tartalmának korszerűsítése, minőségének fejlesztése által.

2. Az AJTP-ben megvalósuló kollégiumi pedagógiai munka és tevékenységi rendszer meghatározó elemei:

2.1. Minden, AJTP-t megvalósító intézményi együttműködés középiskolai és kollégiumi intézményegység(ek) kooperációján alapul.

2.2. Minden AJTP-s tanuló kollégista.

2.3. Az AJTP-ban részt vevő intézmények együttműködnek egymással, a fenntartóval, a program Szakmai Tanácsadó Testületével, a méréseket és továbbképzéseket végző felsőoktatási intézményekkel, a Hátrányos Helyzetű Tanulók Kollégiumi és a Halmozottan Hátrányos Helyzetű Tanulók Kollégiumi-Szakiskolai Programjával.

2.4. Az AJTP-ben részt vevő kollégiumoknak az alapprogramban megfogalmazott célkitűzések teljesítése mellett további, a jelen mellékletben megfogalmazott követelményeknek kell megfelelniük.

2.5. Az AJTP-ben részt vevő intézményegységek együttműködnek, megállapodnak a hátránykompenzáció és tehetséggondozás, a program előírásainak, követelményeinek megvalósítása érdekében úgy, hogy közben megőrzik nevelési és oktatási dokumentumaikban meghatározott önállóságukat és sajátos arculatukat. Az együttműködés szervezésére irányító koordinátort (a középiskolában programfelelős, a kollégiumban programgazda) neveznek ki és rendszeres szakmai konzultációkat tartanak.

3. Az AJTP-ben részt vevő kollégiumok megkülönböztető, speciális elemei

3.1 Az AJTP-ben az oktatási és nevelési folyamat öt évfolyamra (a 9-13. évfolyam) terjed ki.

3.2 A 9. előkészítő évfolyamon hangsúlyosan a hátrányok kompenzálása, az ismeretek kiegyenlítése, gazdagító programok biztosítása, a matematika, az informatika, az anyanyelvi képzés és egy idegen nyelv emelt óraszámú oktatásának segítéséhez felkészítő foglalkozások szervezése történik. Az AJTP foglalkozási egység bevezetése a kollégiumban megköveteli az önismereti-személyiségfejlesztési, tanulás módszertani, és drámapedagógiai foglalkozások megszervezését.

3.3 Az AJTP foglalkozási egység a program kollégiumainak egyik jellemzője, amelyre a program a 9. évfolyamon további heti 4, a 10-13. évfolyamokon pedig heti 2-2 órányi foglalkozási időt biztosít.

3.4 Az AJTP-ben részt vevő kollégiumokban a tematikus témakörök feldolgozását és a felkészítő foglalkozásokat az e rendelet 5. § 5. pontjában meghatározott kötelező csoportfoglalkozások keretében, az e rendelet 5. § 6. pontjában meghatározott szabadon választható foglalkozásokat az 5. § 2. pontja szerinti foglalkozási csoportok keretében, az egyéni fejlesztéseket és egyéni törődést biztosító foglalkozásokat a Kt. szerinti egyéni foglalkozás keretében szervezik.

3.5 Az AJTP-ben részt vevő tanulók a szorgalmi időszak minden hónapjában egy alkalommal, péntek délutántól vasárnap estig tartó kollégiumi hétvégén (rendezvényeken, kirándulásokon, sportversenyeken stb.) vesznek részt.

3.6 A tíz kollégiumi hétvégéből (a 9-12. évfolyamon 10 hétvége/év; 13. évfolyamon 5 hétvége/év) hármat a Kt. által biztosított átcsoportosítási lehetőséget kihasználva kirándulásra, országjárásra, a környék megismerésére fordítanak.

3.7 Az AJTP-ben részt vevő kollégiumok és kollégisták a kollégiumi pedagógiai programban és az éves munkatervben meghatározott rend szerint részt vesznek a házi, a regionális és az országos versenyeken, valamint az AJTP táborain, fesztiváljain.

3.8 Az AJTP-s kollégiumok hétvégi programjaik szervezésekor, foglalkozásaik átcsoportosításakor, illetve tömbösítésekor alkalmazzák a foglalkozások és foglalkozási idők átcsoportosításának lehetőségét biztosító szabályt.

Az AJTP tevékenységrendszere, foglalkozásai és kollégiumi programjai évfolyamonkénti és szervezeti bontásban

Tevékenység,
foglalkozás
tárgya
Kötelező időtartama,
formája
(óra/tanév/csoport;
a nem kötelezők
időtartama jelöletlen)
Célja, tartalmaFejlesztési, nevelési feladatok
9. évfolyam
1. AJTP-s keretek
között tartott
foglalkozási
egység
Önismeret,
személyiségfejlesztés
74 óra
Csoportos foglalkozás
Cél: önmaguk jobb megismerése, a személyiség
fejlesztése, megfelelő kompetenciák fejlesztése.
Reális énkép kialakításának támogatása,
személyiségjellemzők, személyiségtípusok megismerése
személyiségfejlesztés.
Tanulásmódszertan37 óra
Csoportos foglalkozás
A tanulási folyamat megismerése, egyes elemeinek
és az egyéni tanulási jellemzők tudatosítása.
Figyelem-összpontosítás fejlesztése, memóriafejlesztés.
Az egyéni, a páros és a csoportos tanulás megszervezése.
Gyakorlás. Elméleti és írásbeli feladatok összehangolása.
Életmód-életvitel37 óra
Csoportos foglalkozás
Egyéni foglalkozás
A kollégium beilleszkedés, kapcsolatteremtés,
kommunikáció segítése. Felkészít a különböző
élethelyzetek megoldására, pályaválasztásra.
A diákok segítése a különböző élethelyzetek
megoldásában, kapcsolatteremtésben és a közösségi
életbe való beilleszkedésben.
Felkészítő foglalkozás
(tehetséggondozó,
felzárkóztató
foglalkozások, idegen
nyelvi felkészítés)
296 óra
Csoportos foglalkozás
Egyéni foglalkozás
Egyéni/csoportos
Felkészülés iskolai tanórákra,
felzárkóztatás, tanári irányítás és segítség nyújtása
mellett.
Ismeretátadás, műveltség és intelligencia-
gazdagítás, illetve felzárkóztatás, korrepetálás.
A tanulók motiválása a foglalkozásokon való aktív
részvételre kompetencia alapú, korszerű tanulásszervezési
eljárások alkalmazásával.
A tanulók motiválása a foglalkozásokon való aktív
részvételre kompetencia alapú, korszerű tanulásszervezési
eljárások alkalmazásával, az egyéni igényeknek megfelelő,
differenciált képességfejlesztés, idegen nyelvi
kompetenciák fejlesztése.
ECDL vizsgára való
felkészítés
Tematikus témák
feldolgozása
37 óra
Csoportos foglalkozás
Egyéni foglalkozás
Vizsgára készülésInformatikai kompetenciák fejlesztése.
2. Kollégiumi
alapprogram
szerinti
foglalkozások
Csoportos foglalkozás
22 óra
Az alapprogram tematikus (kötelező) témáinak
feldolgozása.
Differenciált képességfejlesztés, ismeretek bővítése,
pályaválasztás elősegítése, egyéni szükségleteknek
megfelelő foglalkozások biztosítása.
Csoport- és kollégium
élet és szervezési
problémái
Csoportos foglalkozás
15 óra
Közösségi és csoportügyek,
aktuális információk. Kollégiumi és egyéni
problémák. Információk, szervezések.
Közösségfejlesztés, problémamegoldást és
konfliktuskezelést szolgáló foglalkozások szervezése.
Választott szabadidős
foglalkozás
37 óra
diákköri foglalkozás
Csoportos és egyéni
foglalkozás
Kikapcsolódás, szabadidő-eltöltés (sport, kultúra,
szervezett szórakozás).
A szabadidő hasznos eltöltésének elősegítése, általános
műveltséget, sport- és mozgáskultúra fejlesztését,
kikapcsolódást szolgáló programok szervezése.
Társastánc/néptáncCsoportos foglalkozásTánc- és illemtani ismertek gyakorlása,
Kulturált szabadidő eltöltés. Hagyományismeret
felelevenítése.
Koordinációs készségek javítása, kommunikációs készségek
javítása,
hagyományőrző ismeretek bővítése.
3. Kollégiumi
programhétvégék
AJTP-s vállalt
többletfeladat
Kollégiumi hétvégi
bentmaradások tanév
közben
7 hétvégi rendezvény,
kollégiumi program
csoportos foglalkozás,
egyéni foglalkozás
A város és a megye, a főváros megismerése,
a közvetlen és távolabbi környezet megismerése.
A szűkebb és tágabb környezet természeti és társadalmi-
gazdasági jellemzőinek megismertetése.
4. Táborok,
versenyek,
találkozók
Tanulmányi
kirándulás, sporttábor,
(3 kollégiumi hétvége
összevonásával)
Kollégiumi rendezvény,
Csoportrendezvény
Nyári kirándulás, pihenés, közösségépítés,
országismeret.
Közösség- és kapcsolatépítés elősegítése.
GólyatáborAJTP-s rendezvény,
Kollégiumi rendezvény
Ismerkedés, közösségépítés.Ismerkedést, kapcsolatfelvételt, kapcsolatépítést,
közösségépítést szolgáló programok szervezése.
SporttalálkozóSporttalálkozó az e területen tehetséges tanulók
számára, ismerkedés más AJTP-s diákokkal.
Versenyek szervezése, ismerkedést és kapcsolatépítést, a
tolerancia és a fair play elvének elsajátítását szolgáló
programok szervezése.
Művészeti fesztiválAJTP-s rendezvény
Kollégiumi rendezvény
Művészeti találkozó.A különböző művészeti területekkel összefüggő kreatív
tevékenységek támogatása, a kifejezésmód fejlesztése a
különböző művészeti ágakon keresztül, értékközvetítés,
élményszerű tapasztalatszerzés elősegítése.
Bemutatkozó műsorAJTP-s rendezvény
Kollégiumi rendezvény
Csoportfoglalkozás:
felkészülés több
A fellépés keretében a gyerekek komoly
felkészülésen vesznek részt és csoportosan
bizonyíthatják a csoport jó szellemiségét.
A kollégium kapcsolattartásának javítását,
közösségfejlesztést szolgáló programok szervezése.
Házibajnokságok,
megyei-regionális
versenyek
Felkészülés változó
időkeretben
Célja a valódi tehetségkutatás és tehetséggondozás.Egyéni fejlesztés.
Tehetséggondozás.
Csoportkohézió alakítása.
Tevékenység,
foglalkozás
tárgya
Időtartama kötelező,
formája
(óra/tanév/csoport;
a nem kötelezők
időtartama jelöletlen)
Célja,
tartalma
Fejlesztési, nevelési feladatok
10. évfolyam
Önismeret,
Személyiségfejlesztés
74 óra
Csoportos foglalkozás,
Egyéni foglalkozás
Énkép kialakítása
a személyiség fejlesztése,
önmagukjobb megismerése, az utóbbinak
megfelelő kompetenciák fejlesztése.
Akarati, érzelmi összetevők fejlesztése, az
önismeret, társismeret, önbizalom, és a
személyiség fejlesztésével összefüggő foglalkozások
szervezése
Tanulásmódszertan5 óraA tanulási folyamat megismerése, egyes
elemeinek és az egyéni tanulási jellemzők
tudatosítása.
Memóriafejlesztés.
Az egyéni, tudatos tanulás fejlesztése, gyakorlása.
Elméleti és írásbeli feladatok összehangolása.
1. AJTP-s keretek
között tartott
foglalkozási
egység
Felkészítő foglalkozás
Felzárkóztató foglalkozások
Tehetséggondozó
foglalkozások, Idegen nyelvi
felkészítés
370 óra
Csoportos foglalkozás,
Egyéni foglalkozás
Felkészülés az iskolai tanórákra,
felzárkóztatás tanári irányítás és támogatás
mellett, tanulószobai foglalkozások keretében
Korrepetálás, felzárkóztatás a szükséges
tárgyakból.
Tartalmi, műveltségi, módszertani gazdagítás.
A tanulók motivációjának fenntartása,
Kikérdezés, ellenőrzés (szükség esetén)
Ismeretbővítés, képességfejlesztés differenciált, egyéni
igényekre és előrehaladásra reflektáló módszerekkel.
Idegen nyelvi kompetenciák.
2. Kollégiumi
alapprogram
szerinti
foglalkozások
Tematikus témák feldolgozásaCsoportos foglalkozás
22 óra
Tematikus foglalkozásoka kollégiumi nevelés
országos alapprogramja alapján, AJTP
programelemek beépítésével.
A kollégiumi alapprogram kötelező témaköreinek
feldolgozása.
Csoportélet, kollégiumi
szervezések
Csoportos foglalkozás
15 óra
Közösségi és csoportügyek.
Szervezések, aktuális információk.
Intézményi információk megbeszélése, a diákok
véleményének, javaslatainak teret adó fórumok
szervezése.
Választott szabadidős
foglalkozás
(sokrétű, változatos, fiatalos
szervezések,
versenyfelkészítések, sport)
37 óra
Csoportos foglalkozás
Diákköri foglalkozás
Egyéni foglalkozás
Kikapcsolódás, sport, szervezett szórakozás, a
szabadidő hasznos eltöltése
Egészséges életmód.
Kulturális rendezvények szervezése, esztétikai
élmények szerzése.
Szabadidő kulturált, hasznos eltöltését, pihenést,
rekreációt szolgáló foglalkozások szervezése.
3. Kollégiumi
programhétvégék
AJTP-s vállalt
többletfeladat
Kollégiumi hétvége tanév
közben
7 hétvégi kollégiumi
bentmaradást igénylő
program
kollégiumi foglalkozás,
csoportfoglalkozás
Közös színház, mozi, múzeumlátogatás. A hazai
környezet és a főváros további megismerése. Egy
meghatározott terület feltérképezése. A cél a
közösség formálása, építése, a tudatos jelleg
megerősödik.
A szűkebb és tágabb környezet természeti és társadalmi-
gazdasági jellemzőinek megismertetése, aktív pihenést,
közösségépítést szolgáló szabadidős programok
szervezése.
Tanulmányi kirándulásA fennmaradt
3 kollégiumi hétvége
felhasználásával
Tanulmányi célú kirándulás, a cél a hazai
területeken, illetve Európában élő népek
kultúrájának megismerése.
Közösségépítés, ország- és Európa ismeret. Európaiság-
tudat, magyarság-tudat fejlesztése.
4. Versenyek,
táborok
Arany János irodalmi verseny,
AJTP-s versenyek
Intenzív felkészülés,
felkészítés
Elmélyedés a tananyagban,
Verseny-rutin szerzése
Egy-egy korszak mélyebb megismerése.
Tanulmányi versenyekre felkészítés,
önálló tanulás, önálló kutatás képességének fejlesztése.
Tevékenység,
foglalkozás
tárgya
Időtartama,
formája
(óra/tanév/csoport;
a nem kötelezők
időtartama
jelöletlen)
Célja, tartalmaFejlesztési, nevelési feladatok
11. évfolyam
Önismeret,
Társismeret,
Személyiségfejlesztés
Autóvezetői tanfolyam
74 óra
Egyéni és csoportos
foglalkozás
Énideál, énkép kialakítása
Önbizalom, önbecsülés fejlesztése
Személyiségvonások megismerése
Problémamegoldás gyakorlása
Előítéletek megismerése, kezelése
A gépkocsivezetés elméletének és gyakorlatának
megismerése
Személyiségfejlesztés, motiváltság erősítése,
problémamegoldást, döntéshozatal gyakorlását és
elsajátítását szolgáló foglalkozások szervezése.
A gépkocsivezetői vizsga letételéhez szükséges ismeretek
átadása.
1. AJTP-s keretek
között tartott
foglalkozási egység
Felkészítő foglalkozások
Felzárkóztató foglalkozások
Tehetséggondozó
foglalkozások,
idegen nyelvi felkészítés
370 óra
Egyéni
Csoportos
Diákkör jellegű
Felkészülés az iskolai tanórákra
Felzárkóztatási tanári irányítással. Tanulási segítség
nyújtása.
Korrepetálás, felzárkóztatás a szükséges tárgyakból.
Tartalmi, módszertani, műveltségi gazdagítás.
Ismeretek bővítése, pályaorientációt, tanulási motiváció
fenntartását szolgáló foglalkozások szervezése.
Ismeretbővítés, képességfejlesztés differenciált, egyéni
igényekre és előrehaladásra reflektáló módszerekkel,
Idegen nyelvi kompetenciák fejlesztése.
2. A Kollégiumi
alapprogram
szerinti
foglalkozások
Tematikus, alapprogrami
témák feldolgozása
22 óra
Csoportos
foglalkozás
Tematikus témák feldolgozása egyéni munkával és
tanári irányítással
Az alapprogram kötelező témaköreinek megbeszélése.
Csoportélet, kollégiumi
szervezések, problémák
megbeszélése
15 óra
Csoportos
foglalkozás
Egyéni, csoport, illetve közösségi ügyek,
szervezések, problémák megbeszélése
Csoportközi kapcsolatok és közösségi kapcsolatok
fejlesztése.
Választott szabadidős
foglalkozás
37 óra
Egyéni, csoportos
foglalkozás
A szabadidős tevékenységek széles választéka a
sport, a zene, a kulturális tevékenységek minden
területén
Pihenés. Szabadidő hasznos eltöltése, rekreáció. Nívós
szórakozások.
3. Kollégiumi
programhétvégék
AJTP-s vállalt
többletfeladat
Kollégiumi program- hétvége
tanév közben
7 hétvégi kollégiumi
bentmaradást
igénylő program
Kulturális programok, kollégiumi szervezések,
kirándulások az ország különböző pontjaira
Kulturális és egyéb szabadidős programok, kirándulások
szervezése.
Tanulmányi kirándulás
szervezése
A fennmaradó
hétvégék
tömbösítésével,orszá
ghatáron túli
kirándulás
szervezése
Tanulmányi célú kirándulás, a cél az országhatáron
túl élő népek szokásainak, hagyományainak
megismerése
A kollégisták motivációjának, ismeretszerzési szándékának
erősítése.
Tevékenység,
Foglalkozás
tárgya
Időtartama,
formája
(óra/tanév/csoport;
a nem kötelezők
időtartama
jelöletlen)
Célja,
tartalma
Nevelési, fejlesztési
feladatok
12. évfolyam
Önismeret,
Drámapedagógia,
Pályaválasztás,
kommunikáció
66 óra
Csoportos
foglalkozás,
Egyéni foglalkozás
A személyiség aktuális állapotának megismerése,
fejlesztése.
Önértékelés, alkalmazkodás, konfliktusmegoldás,
pályaválasztás, pályakép kialakítása.
Szabálytudat kialakítása. Kommunikációs készségek
fejlesztése,
Pályaorientációt segítő foglalkozások szervezése
Praktikus ismeretek átadása: önéletrajz, viselkedéskultúra,
Önképzés
1. AJTP-s keretek
között tartott
foglalkozási egység
Felkészítő foglalkozás
Érettségi előkészítő
foglalkozások
tehetséggondozó
foglalkozások.
Idegen nyelvi felkészítés
330 óra
Csoportos és egyéni
foglalkozás
Felkészülés az iskolai tanórákra.
Felzárkóztatási tanári irányítással. Tanulási segítség
nyújtása. Tanulási idő szervezése,
felzárkóztatás a szükséges tárgyakból. Tartalmi,
módszertani, műveltségi gazdagítás az érettségi-
felvételi érdekében.
A motiváció erősítése és fenntartása a közelgő érettségi és
felvételire figyelemmel, a célirányos felkészülés fokozása. A
nem érettségi tárgyak gyakorlása. Pályaválasztást segítő
foglalkozások szervezése.
A kollégisták irányultságuknak megfelelő foglalkozást
választhatnak, a tanulmányi eredményes az érettségi-
felvételi tárgyak függvényében.
Idegen nyelvi kompetenciák fejlesztése.
2. A Kollégiumi
alapprogram
szerinti
foglalkozások
Tematikus csoportfoglalkozásCsoportos
foglalkozás
22 foglalkozás
Tematikus foglalkozások száma a kollégiumi nevelés
országos alapprogramja alapján AJTP
programelemek beépítésével.
Az érdeklődés fenntartása a témakörök iránt.
A kirándulások, országjárások tapasztalatainak
felhasználása.
Csoportélet, kollégiumi
szervezések, problémák
megbeszélése
15 óra
Csoportos
foglalkozás
Aktuális információk (pl. továbbtanulás)
Kollégiumi szervezések
Pályaorientáció támogatása, felkészítés az érettségire,
továbbtanulásra,
karriertervek feldolgozása, önmenedzselés támogatása
Választott szabadidős
foglalkozás
33 óra
Csoportos, egyéni és
diákköri
foglalkozások
Kikapcsolódás, sport, szervezett szórakozás,
szabadidő hasznos eltöltése.
Csoport- és kollégiumi összejövetelek, versenyek,
szórakozási lehetőségek szervezése.
3. Kollégiumi
pogramhétvégék
AJTP-s vállalt
többletfeladat
Kollégiumi programhétvégék
tanév közben
7 kollégiumban
töltött
hétvége
Színház, múzeumlátogatás.
Kollégiumi programok szervezése.
Sportprogramok szervezése.
Megyeszékhelyek megismerése.
Kulturális, esztétikai élmények szerzése.
Pihenés, reláxalas elősegítése.
Közösségépítés.
Kollégiumi tanulmányi
kirándulás
(A fennmaradó hétvégék
tömbösítésével)
külföldi
kirándulás
Tájékozódás a világban, ismerkedés Európával,
kirándulás, kikapcsolódás, pihenés.
A tanulmányi fejlesztés: a meglátogatott terület
megismerése. Érzelmi fejlesztés a közös élmény, az
együttlét, a közösség örömének megtapasztalása
(a felnőtté válás felelősségével).
4. Országos
verseny
Tantárgyi versenyekEgyéni, csoportos
felkészülés
Pá lyaorientáció
Tehetséggondozás
Verseny
Újszerű, változatos feladatokkal felkészítés a versenyekre,
ismeretátadás, problémafelismerési és -megoldási
képesség fejlesztése
Tevékenység,
foglalkozás
tárgya
Időtartama,
formája
(óra/tanév/csoport;
a nem kötelezők
időtartama
jelöletlen)
Célja,
tartalma
Nevelési,
fejlesztési feladatok
13. évfolyam
Önismeret
Drámapedagógia
Pályaválasztás
66 óra a kollégiumi
tanév első félévében
Pályakép, pályaválasztás.
Viselkedés- és mozgáskultúra.
Önértékelés, alkalmazkodás.
Szabálytudat kialakítása. Felkészítés a felnőtt életre, az
"értelmiségi létre."
Pályaorientációt segítő foglalkozások szervezése.
Praktikus ismeretek átadása: önéletrajz, viselkedéskultúra
1. AJTP-s
Keretek között
tartott foglalkozási
egység
Felkészítő foglalkozás
Érettségi előkészítő
foglalkozások
Tehetséggondozó
foglalkozások
Idegen nyelvi felkészítés
330 óra
Csoportos és
egyéni foglalkozás
Felkészülés az iskolai tanórákra,
készülés az érettségire.
Tanulási segítség nyújtása.
Felkészítés a továbbtanuláshoz, érettségihez
szükséges tárgyakból. Tartalmi, módszerbeli
műveltségi gazdagítás az érettségi-felvételi
érdekében.
A motiváció erősítése és fenntartása a közelgő érettségi és
felvételire figyelemmel, célirányos felkészülés támogatása
Tantárgyi felkészítő foglalkozások szervezése, az egyéni
igények és előrehaladás figyelembevételével nyújtott
támogatás.
Idegen nyelvi kompetenciák fejlesztése.
2. A Kollégiumi
alapprogram
szerinti
foglalkozások
Tematikus csoportfoglalkozásCsoportos
foglalkozás
20 foglalkozás
Tematikus foglalkozások, kötelező témakörök.A középiskola befejezésének, az új életszakasz kezdésének,
a felsőoktatásban résztvevő polgár problémáinak előzetes
megbeszélése, "átcsoportosítva", aktualizálva egy-egy
témakört.
Csoportélet, kollégiumi
szervezések, problémák
megbeszélése
10 óra
Csoportos
foglalkozás
Aktuális információk (pl. továbbtanulás).
Tanévvégi szervezések.
Pályaorientáció támogatása, felkészítés az érettségire,
továbbtanulásra.
Karriertervek feldolgozása, önmenedzselés támogatása.
Választott szabadidős
foglalkozás
33 óra
Egyéni,
csoportos és
diákköri
foglalkozások
Kikapcsolódás, sport, szervezett szórakozás,
szabadidő hasznos eltöltése.
Csoport- és kollégiumi összejövetelek, versenyek,
szórakozási lehetőségek szervezése.
3. Kollégiumi
programhétvégék
Kollégiumi hétvége tanév
közben
Három
kollégiumban töltött
hétvége vá ltozatos
programokkal
Közös kirándulások, színházlátogatás
Egyéb szervezett csoportprogramok.
Előkészület a közösség, a kollégium elhagyására, az
érettségire.
A felsőoktatás jellegzetességeinek megbeszélése.

5. számú melléklet a 36/2009. (XII. 23.) OKM rendelethez

A Hátrányos Helyzetű Tanulók Arany János Kollégiumi Programja

1. Bevezetés

A Hátrányos Helyzetű Tanulók Arany János Kollégiumi Programjában (továbbiakban: AJKP) részt vevő kollégiumoknak az alapprogramban megfogalmazott célkitűzések teljesítése mellett további, a jelen mellékletben meghatározott követelményeknek kell megfelelniük.

Az AJKP-ben részt vevő kollégiumok e mellékletben meghatározottaknak megfelelően és a feladattervező alkalmazásával elkészítik a saját kollégiumi pedagógiai programjukat az AJKP-ban érintett tanulókra, kollégiumi csoportokra, tanári és nevelői tevékenységekre, intézményszervezésre és intézményvezetésre, valamint az intézmény fejlesztésére vonatkozóan.

Az AJKP eredményes működésének érdekében követelmény, hogy a fenntartó a Kt. 105. §-a szerinti közoktatási esélyegyenlőségi intézkedési terve és az AJKP-ban részt vevő kollégium működését biztosító alapdokumentumok egymással összhangban legyenek. A programban részt vevő kollégiumok az érettségi megszerzéséig e mellékletben meghatározott pedagógiai elvek és fejlesztési tevékenységek alapján folyamatosan támogatják az AJKP-ban részt vevő tanulóikat. Az AJKP első évében a tanulók a középiskolai tanulmányaikat bármely középiskola nyelvi előkészítő évfolyamán, vagy két tanítási nyelvű oktatásban a 9. évfolyamon, vagy a kollégiummal szorosan együttműködő középiskola egyéves, AJKP előkészítő osztályában folytatják.

Az AJKP előkészítő évét elvégző diákok valamennyien nappali tagozatos, érettségire felkészítő középiskolai osztályban tanulnak tovább az integráló pedagógiai gyakorlat alapján úgy, hogy az egy osztályban tanuló AJKP-s tanulók létszáma nem haladhatja meg az osztálylétszám 25%-át. Ez az arány legfeljebb 50% lehet azokon a településeken, ahol maximum két - érettségit nyújtó - középiskolai osztály működik. Az előző mondatban foglaltak nem vonatkoznak azokra a cigány kisebbségi nevelést, oktatást folytató középiskolákra, amelyeket részben vagy egészben a Magyar Köztársaság Kormánya, mint alapító által létrehozott közalapítvány fenntartóként működtet.

Az AJKP célja, hogy a középiskolai kollégiumok által alkalmazható eszközrendszer segítségével biztosítani lehessen, hogy a jelenleginél lényegesen nagyobb arányban tanulhassanak eredményesen nappali tagozatos, érettségit adó középiskolai osztályokban és ennek eredményeképpen minél nagyobb arányban folytathassák iskolai pályafutásukat a felsőoktatásban azoknak a szülőknek a gyermekei, akik megfelelnek a nevelési-oktatási intézmények működéséről szóló 11/1994. (VI. 8.) MKM rendeletben rögzített feltételeknek.

Az AJKP-ban középiskolai kollégiumok vállalnak felelősséget azért, hogy az AJKP-ba bekerülő tanulókat - AJKP előkészítő év esetén egyéves felkészítő munkát követően - szakközépiskolába vagy gimnáziumba beiskolázzák, és a program keretében nappali tagozatos osztályokban érettségi bizonyítványhoz segítsék őket, valamint közösen készített karriertervvel támogassák az érettségi utáni továbbtanulást valamely felsőoktatási intézménybe, illetve a sikeres belépést a munka világába.

Az AJKP-ban részt vevő intézményeknek fokozott erőfeszítést kell tenniük annak érdekében, hogy az AJKP jelentős mértékben hozzájáruljon az alacsony társadalmi-gazdasági státuszú szülők gyermekeinek társadalmi felemelkedéséhez.

2. Az AJKP-ban részt vevő kollégium feladatai

2. 1. Az AJKP-ra épülő helyi kollégiumi pedagógiai program

A programban részt vevő tanulók sikeres tanulmányi előmenetele, szociális hátrányainak csökkentése, kulturális javakhoz való hozzáférése érdekében a támogató eszközrendszert és a szolgáltatásokat az intézmény pedagógiai programjában kell rögzíteni e melléklet 3. pontjában felsorolt tevékenységek beépítésével. Az egyes tevékenységek és szolgáltatások bevezetése és alkalmazása az évente elkészítendő részletes feladatterv szerint történik.

2.2. A nevelés feladatai

Az AJKP-ban részt vevő pedagógusok kiválasztásakor a kollégiumnak törekednie kell arra, hogy az AJKP megvalósításába bevont pedagógusok képzettsége és kompetenciái összességében alkalmasak legyenek az e jogszabályban leírt széles körű pedagógiai tevékenységrendszer megvalósítására. Az AJKP keretei közötti pedagógiai tevékenységrendszer működtetéséhez szükséges elvárások: A kollégium nevelőtestülete

a) elfogadja a halmozottan hátrányos helyzetű tanulókat; törekszik arra, hogy egyénileg felmérje, megismerje, értelmezze és kielégítse szociális, kulturális, és mentális szükségleteiket, képes a tanulói szüleivel/gondviselőjével és a tanulóval alkotó együttműködésre mindezen törekvések teljesülése érdekében,

b) elfogadja, hogy a heterogén tanulócsoportok optimális, az egyéni fejlődést is elősegítő környezetet jelentenek a diákok számára és ennek megvalósítása érdekében összpontosítja képességeit,

c) kész a kollégiumi tanulás, nevelés szociális közegének megismerésére; képes hatásainak értelmezésére és a szociális, pedagógiai befolyásolási lehetőségek kiaknázására a segítő partnerekkel együttműködve,

d) jól felkészült saját tantárgyában vagy műveltségterületén, képes komplex műveltségterületi tanulói fejlesztő tevékenységekben gondolkodni, és látni a célok, a tartalom és a tanulásszervezés, valamint eredmények közötti összefüggéseket,

e) érti, elfogadja az AJKP és a kollégiumi pedagógiai program prioritásait: ismeri és érti a személyre szabott nevelési szemléletmódot, vagy törekszik megismerésére, annak elfogadására.

f) törekszik a személyre szabott nevelés gyakorlati megvalósítására a nevelés tervezésében, megvalósításában, fejlesztésében, képes a tanulók egyéni fejlődési igényeire építve a tanulókat önálló, felelős fejlesztő tevékenységekre, tudáskonstruálásra ösztönözni; ismeri, érti a különböző szervezési módok lehetőségeit és korlátait, nem azonosítja a személyre szabottságot az egyéni munkával; képes kooperatív tanulásszervezés ösztönzésére, irányítására, törekszik a fejlesztő értékelés alkalmazására.

g) kész a belső együttműködésre, kész együttműködni a munkájukat támogató és az AJKP-ban érintett szakemberekkel, különösen a mentorral, szociális munkással, mentálhigiénés szakemberrel, gyermekvédelmi szakemberrel, pszichológussal, továbbá a szülőkkel és a csoport vagy tanuló szűkebb társadalmi környezetével,

h) kész az önértékelésre, nyitott mások értékelő visszajelzésére, képes a reflexiók alapján változtatni nézetein és gyakorlatán,

i) pedagógiai kihívásként értelmezi a programban való részvételt. Érdeklődik a pedagógus szakmában felmerülő új megközelítések, új módszerek iránt, kész ezekről párbeszédet folytatni és saját gyakorlatában kipróbálni.

Szükséges az egyes tevékenységek és szolgáltatások éves tervezése során a megfelelő képzettségű és kompetenciájú humánerőforrás-igény áttekintése és a szükséges fejlesztések érdekében azonnali intézkedések megtétele.

2.3. Csoportszervezés

A kollégiumi csoportszervezés fő irányelve, hogy a kollégiumi csoport az összes tagja számára biztosítsa az e rendeletben foglalt valamennyi feltételt. Ennek figyelembevételével a kollégium az AJKP-ba felvett tanulókat különböző módon szervezheti kollégiumi csoporttá, illetve foglalkozási csoportokba az alábbiak szerint:

a) az AJKP azonos évfolyamán tanulókból kialakított csoport,

b) az AJKP különböző évfolyamain tanulókból kialakított kollégiumi csoport,

c) az AJKP-ba felvett tanulók olyan foglalkozási csoportokba is szervezhetők, amelyekben a kollégium nem AJKP-s tanulóival együtt vesznek részt, a számukra nyújtott szolgáltatásoknak megfelelően.

2.4. Együttműködés

Az AJKP-ban részt vevő kollégium feladata olyan kapcsolatrendszer megteremtése és működtetése a programban érintett minden szereplő részvételével, amely az AJKP valamennyi folyamatának, sikeres, hatékony működésének alapvető feltétele. Ennek érdekében elengedhetetlen, hogy az alapprogramban meghatározott valamennyi pedagógiai tevékenységet partnerszemléletű együttműködés hassa át.

Az együttműködés területei:

1. együttműködés a fejlesztésben részt vevők között,

2. együttműködés a családdal,

3. együttműködés a programot alapvetően megvalósító kollégiumi nevelőtanárok és középiskolai tanárok között,

4. együttműködés az intézményi önkormányzatiság szintjein - tanulók, pedagógusok, dolgozók közvetlen részvétele,

5. együttműködés általános iskolákkal, továbbá más középiskolákkal és kollégiumokkal,

6. együttműködés szakmai szolgáltatókkal és szakszolgálatokkal,

7. együttműködés a területileg illetékes gyermekjóléti szolgálattal,

8. együttműködés a területileg illetékes gyermekvédelmi szakellátó rendszerrel,

9. együttműködés települési önkormányzatokkal,

10. együttműködés kisebbségi önkormányzatokkal,

11. együttműködés civil szervezetekkel,

12. együttműködés nemzetközi partnerekkel.

3. Az AJKP fő folyamatai, a folyamatok céljai, indikátorai, működtetése során megvalósítandó tevékenységek, tevékenységcsoportok

A 3.1. - 3.9. pontokban foglalt fő folyamatok azok a kulcsfolyamatok, melyek együttesen és komplex alkalmazásban az AJKP céljainak elérését garantáltan biztosítják.

A fő folyamatokban meghatározott tevékenységcsoportokra vonatkozóan rögzített célok elérése érdekében a programban részt vevő intézményeknek tevékenységeik tervezésénél figyelembe kell venniük a helyi sajátosságokat, valamint a tevékenységeik megvalósítása során - azoknak a program célkitűzéseihez való viszonya alapján - folyamatos fejlesztéssel kell biztosítaniuk tevékenységeik hatékonyságát.

Az intézményeknek igazodniuk kell a célok elérését mérhető módon megjelenítő indikátorokhoz. Az egyes indikátoroktól való eltérés kizárólag az AJKP központi irányítója által kijelölt, szakmai háttértámogatást nyújtó szervezet egyedi mérlegelése alapján történhet.

Az alábbiakban leírt tevékenységek rendszerszemléletű komplex alkalmazása az intézmény fejlesztése érdekében követelmény. A tevékenységek részletes tervezése az AJKP programban résztvevő mentor segítségével történik. A tevékenységek céljainak elérését, az indikátorok teljesülését a program intézményi szintű minőségirányítási programjában kell rögzíteni és a Kt-ban foglaltaknak megfelelően évente értékelni kell. Az intézményi és programszintű helyesbítő tevékenységek meghatározása érdekében a program előrehaladásának felmérését szolgáló vizsgálatok megállapításait is figyelembe kell venni. A program előrehaladását szakmai monitor vizsgálja az intézménnyel együttműködve, a szakmai háttértámogatást nyújtó szervezet megbízásából, az intézményi és programszintű helyesbítő tevékenységek meghatározása érdekében.

3.1. A tanulók felkutatásának és beiskolázásának folyamata

Cél: Olyan beiskolázási intézményi stratégia megalkotása, amelybe foglalt tevékenységek végrehajtásának eredményekképpen az intézmény a tanulót és szüleit eléri és kellő motivációt képes kialakítani a leendő partnerekben a programba való belépéshez.

Indikátor: Cél az egy évben maximálisan felvehető tanulólétszám felvétele, de annak eléréséig is törekednie kell a kollégiumnak arra, hogy legalábbis növekedjen a megelőző évhez képest a programba jelentkezett tanulók száma. A tanulók felkutatására, beiskolázására irányuló stratégia kidolgozása és az arra épülő program működtetése érdekében végzett tevékenységek:

a) stratégia készítése,

b) a motiváció érdekében végzett tevékenységek,

c) kapcsolati háló kiépítése és működtetése intézményi szinten a szülőkkel, általános iskolákkal, középiskolákkal, szakszolgálatokkal, gyermekjóléti szolgálattal, gyermekvédelmi szakellátó rendszerrel, önkormányzatokkal, kisebbségi önkormányzatokkal, munkaügyi szervezetekkel, civil szervezetekkel, stb.,

d) kapcsolati háló kiépítése személyi szinten az érintett családokkal, tanulókkal,

e) az intézmény sokoldalú bemutatása az érintett tanulóknak, családjaiknak.

3.2. Felkészítés folyamata az AJKP-ban való részvételre

3.2.1. Cél: Részvétel a középiskolai életre való felkészítésben, olyan tevékenységek tervezése és megvalósítása, amelyek együttműködésben a tanuló családjával és általános iskolájával az AJKP előkészítő évre, illetve nyelvi előkészítő évre vagy kéttannyelvű középiskola 9. évfolyamára készítenek fel az általános iskolai tanulmányok befejező szakaszában, illetve az AJKP első évében.

Indikátor: A megelőző évekhez képest nő a tanulók és családjaik ismerete a programban történő részvétel feltételeiről, a programban résztvevő 9. évfolyamos tanulók iskolai sikerességét jelző folyamatokban pozitív irányú változás tapasztalható.

Az általános iskolai tanulmányok időszakában a középiskolai életre való felkészítés támogatása érdekében végzett tevékenységek: a tanuló felkészítése, tanulmányi, kulturális, mentális szempontból pedagógiailag tervezett foglalkozások, ill. egyéb más formák keretében a családokkal együttműködve.

3.2.2. Cél: Olyan tevékenységek tervezése és megvalósítása, amelyek a tanuló családjával és a leendő/jelenlegi középiskolával együttműködésben az előkészítő év időszakában a kollégiumban folynak, és az érettségit adó középiskolai tanulmányokra készítenek fel.

Indikátor: Az AJKP előkészítő évfolyamon, vagy a nyelvi előkészítő évfolyamon vagy a két tannyelvű középiskola 9. évfolyamán tanulmányait folytató tanulók mindegyike beiratkozik középiskolába, vagy folytatja középiskolai tanulmányait.

Az AJKP előkészítő évfolyamon, vagy a nyelvi előkészítő évfolyamon vagy a két tannyelvű középiskola 9. évfolyamán végzett tevékenységek:

a) pályaorientáció: integrált osztályokba történő átvétel koordinálása és támogatása,

b) a célzott középiskola felvételijére való felkészülés támogatása,

c) stabil élet- és napirend kialakítása.

3.3. A bemeneti mérés folyamata

Cél: Olyan folyamat kialakítása, amely megalapozza a tanuló fejlesztése érdekében végzett pedagógiai munka tervezését. Indikátor: Olyan, az intézményben kifejlesztett vagy adaptált mérések-értékelések elvégzése, melyek eredményei 100%-ban hasznosulnak az egyéni fejlesztési tervekben a szolgáltatások meghatározásához.

A programba belépő tanuló komplex (szociális, kulturális, kompetencia, mentális és tanulmányi) helyzetének, igényeinek felmérésére irányuló tevékenységek a tanulók szolgáltatási szükségleteinek meghatározása érdekében:

a) mérőeszközök kiválasztása, kifejlesztése, adaptálása,

b) az intézmény által kifejlesztett, vagy adaptált mérőeszközök használatával mérések elvégzése,

c) az értékelési eredmények alapján szükségletek azonosítása.

3.4. Az egyéni fejlesztés folyamata

Cél: Olyan folyamat kialakítása, amely során a tanuló egyéni szükségleteihez igazodó fejlesztést támogató szolgáltatásokban részesül.

Indikátor: A tanulók egyéni fejlesztési terveiben megfogalmazott összes cél a csoportra vetítetten minimum 80%-ban teljesül.

Az egyéni fejlesztési terv készítése és végrehajtása a kollégiumi nevelőtanár koordinációjával, a tervezett fejlesztésbe bevont partnerek közreműködésével, valamint további kollégiumi nevelőtanárok, középiskolai tanárok, szükség esetén további szakemberek, továbbá a tanuló és a szülő bevonásával történik. Az így kialakított terv alapján az egyéni fejlesztés megvalósítása és értékelése érdekében végzett tevékenységek:

a) egyéni fejlesztés eljárásrendjének megalkotása és működtetése,

b) ütemterv készítése az egyéni fejlesztési terv kialakításához,

c) egyéni megállapodás a tanulók tanulmányi és egyéb céljairól,

d) egyéni fejlesztési és tanulási tervek kialakítása, a tehetségfejlesztés érdekében; a tervek megvalósulásának érdekében differenciált tanulásszervezés, és további szolgáltatások,

e) folyamatos visszajelzés a tanuló egyéni haladásáról és a továbblépés lehetséges irányairól (egyéni fejlesztési tervek és napló, szöveges értékelés, számszerű eredmények),

f) az egyéni fejlesztési tervek alapján szervezett tantárgyi képességfejlesztő programok.

3.5. Az egyéni fejlesztés eszközrendszere

Cél: Olyan eszközrendszer biztosítása, amely a tanuló egyéni fejlesztését szolgálja.

Indikátor: Az egyéni fejlesztési naplóban, az eszközrendszerben rendelkezésre álló szolgáltatások igénybevétele 100%-ban nyomon követhető.

Az e rendeletben meghatározott valamennyi pedagógiai tevékenység területen - többek között a kollégiumi foglalkozások keret-tervében foglalt témakörök esetében is - a kompetencia alapú fejlesztést és az esélyegyenlőséget elősegítő tevékenységek:

a) az alapprogramban meghatározott kompetenciák fejlesztése,

b) tanulási motivációt fejlesztő tevékenységek,

c) előítéletek kezelése,

d) multikulturális tartalmak közvetítése,

e) identitás artikulálása és erősítése,

f) kortárs-segítés,

g) tanári patrónusi rendszer működtetése,

h) önismeret és mentálhigiéné,

i) a tanulói önkormányzatiság kialakítása, erősítése.

3.6. Pedagógiai környezet

Cél: Olyan pedagógiai környezet megteremtése, amely környezetben a tanuló fejlődése a leghatékonyabb módon folyik. Indikátor: A tanulók több mint 50%-a javít az előző félévi tanulmányi átlag eredményén, és az e melléklet 2.3. pontjában foglaltak szerint szervezett csoport összesített átlaga meghaladja az előző félévi átlag eredményét. Inkluzív pedagógiai környezet megteremtését szolgáló módszertanok, valamint a tanuló egyéni és csoportos felkészülését támogató tanulásszervezési keretek alkalmazását támogató tevékenységek:

a) kooperatív alapelvek mentén szerveződött tevékenységek (csoportfoglalkozáson, csoportfoglalkozáson kívül, kooperációra épülő tanári fejlesztő műhelyek keretében),

b) projektmódszer alkalmazásával szerveződő tevékenységek (csoportfoglalkozáson, csoportfoglalkozáson kívül),

c) tevékenységközpontú tanulási és tanítási eljárások,

d) drámapedagógia eszközrendszerének alkalmazása,

e) családlátogatás,

f) mentálhigiénés műhelyek megfelelő szakemberek bevonásával.

3.7. A tanulói mérés és értékelés folyamata

Cél: Olyan folyamat kialakítása, amely során a tanulói teljesítmény mérése és értékelése a tanuló fejlesztését szolgálja. Indikátor: Olyan, az intézményben kifejlesztett vagy adaptált mérések és értékelések elvégzése minimum évente egy alkalommal, melyek eredményei 100%-ban hasznosulnak az egyéni fejlesztési tervekben a szolgáltatások meghatározásához.

A tanuló értékelése, az értékelésről történő visszajelzés minden esetben szükséges valamennyi érintett partner számára. A kompetencia alapú fejlesztés elengedhetetlen eszköze az egyéni képességek feltérképezése, a fejlesztési törekvések kiértékelése, sőt a fejlesztésben résztvevők bevonása az értékelés továbbfejlesztésének folyamatába. Ez biztosítja a fejlesztés számára minél inkább felhasználható, a fejlesztésben részt vevők számára érthető visszajelzéseket. A tanuló értékelése, az értékelésről történő visszajelzés tevékenységei:

a) mérőeszközök kiválasztása, kifejlesztése, adaptálása,

b) a mérési rendszer eljárásrendjének kialakítása és rögzítése az intézmény minőségirányítási programjában,

c) az intézmény által kifejlesztett, vagy adaptált mérőeszközök használatával, a minőségirányítási programban rögzített eljárásrend szerint a mérések elvégzése:

ca) kulcskompetenciák és kognitív ismeretek egyéni, intézményi és országos standardokkal is összevethető mérése,

cb) a tanuló szociális helyzetének felmérése.

d) az értékelési eredmények alapján szükségletek azonosítása,

e) hatékony tanuló-megismerési technikák alkalmazása (spontán és tudatos, pl.: interjú, kérdőív, megfigyelés, dokumentum-elemzés),

f) a tanulók és családjaik bevonásával a mérésekkel összefüggő visszajelzési rendszer kialakítása, fejlesztése.

3.8. Pályaorientáció

Cél: Olyan folyamat kialakítása és működtetése, amely a tanuló irányultságának megfelelő életpálya sikeres építését szolgálja.

Indikátor: A programban tanulók az érettségit megelőző két tanévre rendelkeznek karriertervvel - célokkal, azok elérését szolgáló tevékenységekkel -, mely célokat minden tanuló elérte az érettségi időpontjáig.

A továbbtanulási és munkavállalási célok kijelölése érdekében a tanuló két tanévvel az érettségi előtt a nevelésében érintettekkel közösen karriertervet készít az egyéni fejlesztési terv keretei között, mellyel összefüggésben megvalósítandó tevékenységek:

a) karrierterv készítése a célok, részcélok rögzítésével,

b) karrierterv céljainak elérését szolgáló tevékenységek megvalósítása,

c) karrierterv értékelése és korrekciója.

3.9. Az AJKP folyamatos fejlesztése

Cél: Olyan folyamat kialakítása, amely az intézményben megvalósított AJKP alapú kollégiumi program fejlesztését szolgálja.

Indikátor: Folyamatosan nő az intézménybe jelentkezők száma. Folyamatosan nő a programba felvettek száma az évente meghatározott évfolyamonkénti maximális létszámig. Érettségit szerez az AJKP keretében a programba belépő tanulók minimum 80%-a. A programban részt vevő diákok legalább 15%-a emelt szintű idegen nyelvi érettségi vizsgát tesz. A programban részt vevő diákok körében három év átlagában számítva növekszik a felsőoktatási intézményekbe felvett diákok aránya.

A program folyamatos fejlesztése érdekében intézményen belüli és intézmények között végzett tevékenységek, melyek kiterjednek a program tervezésére, folyamatos belső ellenőrzésére, értékelésére és a tapasztalatok alapján történő továbbfejlesztésére:

a) az AJKP fejlesztési stratégia és eszközrendszer (humánerőforrás, szabályozás, tevékenységek) kialakítása és működtetése,

b) évente készítendő feladatterv részeként programfejlesztési feladatok meghatározása,

c) a mentori és a program előrehaladásának értékelését szolgáló tevékenységek kihasználása a programfejlesztés érdekében,

d) a horizontális tanulás működtetése a programban részt vevő intézmények között és az intézményben futó programon belül az intézményfejlesztés érdekében (többek között a jó gyakorlatok leírása, adaptálása, fejlesztő csoportok működtetése a programban részt vevő intézményen belül és intézmények között),

e) a programban keletkező adatok visszacsatolása a programfejlesztés folyamatába.

AJKP Feladattervező

KulcsfolyamatokCélokCélindikátorTevékenységekHónapokTevékenység IndikátorFelelős
1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.
Az elvégzendő tevékenységek adott havi óraszáma
A tanulók
felkutatásának és
beiskolázásának
folyamata
Olyan beiskolázási
intézményi stratégia
megalkotása,
amelybe foglalt
tevékenységek
végrehajtásának
eredményekképpen
az intézmény a
tanulót és szüleit
eléri és kellő
motivációt képes
kialakítani a leendő
partnerekben a
programba való
belépéshez.
Cél az egy évben
maximálisan
felvehető
tanulólétszám
felvétele, de annak
eléréséig is
törekednie kell a
kollégiumnak arra,
hogy legalábbis
növekedjen a
megelőző évhez
képest a programba
jelentkezett tanulók
száma.
Stratégia készítése
A motiváció érdekében
végzett tevékenységek
Kapcsolati háló kiépítése
és működtetése
intézményi szinten a
szülőkkel, általános
iskolákkal,
középiskolákkal,
szakszolgálatokkal,
gyermekjóléti szolgálattal,
gyermekvédelmi
szakellátó rendszerrel,
önkormányzatokkal,
kisebbségi
önkormányzattal,
munkaügyi
szervezettekkel, civil
szervezetekkel, stb.
Kapcsolati háló kiépítése
személyi szinten azérintett
családokkal, tanulókkal.
Az intézmény sokoldalú
bemutatása az érintett
tanulóknak, családjaiknak
KulcsfolyamatokCélokCélindikátorTevékenységekHónapokTevékenység IndikátorFelelős
1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.
Felkészítés folyamata
az AJKP programban
való részvételre
Olyan
tevékenységek
tervezése és
megvalósítása,
amelyek
együttműködésben
a tanuló családjával
és általános
iskolájával, az AJKP
előkészítő évre,
illetve nyelvi
előkészítő évre vagy
kéttannyelvű
középiskola
9. évfolyamára
készítenek fel az
általános iskolai
tanulmányok
befejező
szakaszában, illetve
az AJKP első évében.
A megelőző évekhez
képest nő a tanulók
és családjaik
ismerete a
programban történő
részvétel
feltételeiről, a
programban
résztvevő
9. évfolyamos
tanulók iskolai
sikerességét jelző
folyamatokban
pozitív irányú
változás
tapasztalható.
Tanuló felkészítése,
tanulmányi, kulturális,
mentális szempontból
pedagógiailag tervezett
foglalkozások. ill. egyéb
más formák keretében a
családokkal
együttműködve
Olyan tevékeny-
ségek tervezése és
megvalósítása,
amelyek a tanuló
családjával és a
leendő/jelenlegi
középiskolával
együttműködésben
az előkészítő év
időszakában a
kollégiumban
folynak, és az
Az AJKP előkészítő
évfolyamon, vagy a
nyelvi előkészítő
évfolyamon vagy a
kéttannyelvű
középiskola
9. évfolyamán
tanulmányait
folytató tanulók
mindegyike
beiratkozik
középiskolába, vagy
Pályaorientáció: integrált
osztályokba történő
átvétel koordinálása és
támogatása a 9. előké-
szítő évfolyam esetén
A célzott középiskola
felvételijére való
felkészülés támogatása
Stabil élet- és napirend
kialakítása
KulcsfolyamatokCélokCélindikátorTevékenységekHónapokTevékenység IndikátorFelelős
1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.
érettségit adó
középiskolai
tanulmányokra
készítenek fel.
folytatja
középiskolai
tanulmányait.
A bemeneti mérés
folyamata
Olyan folyamat
kialakítása, amely
megalapozza a
tanuló fejlesztése
érdekében végzett
pedagógiai munka
tervezését.
Olyan, az
intézményben
kifejlesztett vagy
adaptált mérések-
értékelések
elvégzése, melyek
eredményei 100 %-
ban hasznosulnak az
egyéni fejlesztési
tervekben a
szolgáltatások
meghatározásához..
Mérőeszközök
kiválasztása, kifejlesztése,
adaptálása
Az intézmény által
kifejlesztett, vagy adaptált
mérőeszközök
használatával mérések
elvégzése
Az értékelési eredmények
alapján szükségletek
azonosítása
Az egyéni fejlesztés
folyamata
Olyan folyamat
kialakítása, amely
során a tanuló
egyéni
szükségleteihez
igazodó fejlesztést
támogató
szolgáltatásokban
részesül.
A tanulók egyéni
fejlesztési terveiben
megfogalmazott
összes cél a
csoportra vetítetten
minimum 80%-ban
teljesül.
Egyéni fejlesztés
eljárásrendjének
megalkotása és
működtetése
Ütemterv készítése az
egyéni fejlesztési terv
kialakításához
Egyéni megállapodás
a tanulók tanulmányi és
egyéb céljairól
KulcsfolyamatokCélokCélindikátorTevékenységekHónapokTevékenység IndikátorFelelős
1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.
Egyéni fejlesztési és
tanulási tervek kialakítása,
a tehetségfejlesztés
érdekében. A tervek
megvalósulásának
érdekében differenciált
tanulásszervezés, és
további szolgáltatások
Folyamatos visszajelzés a
tanuló egyéni haladásáról
és a továbblépés
lehetséges irányairól
(egyéni fejlesztési tervek és
napló, szöveges értékelés,
számszerű eredmények
Az egyéni fejlesztési tervek
alapján szervezett
tantárgyi képességfejlesztő
programok
Az egyéni fejlesztés
eszközrendszere
Olyan
eszközrendszer
biztosítása, amely a
tanuló egyéni
fejlesztését
szolgálja.
Az egyéni fejlesztési
naplóban, az
eszközrendszerben
rendelkezésre álló
szolgáltatások
igénybevétele 100%-
ban nyomon
követhető.
Az alapprogramban
meghatározott
kompetenciák fejlesztése
Tanulási motivációt
fejlesztő tevékenységek
Előítéletek kezelése
Multikulturális tartalmak
közvetítése
Identitás artikulálása és
erősítése
KulcsfolyamatokCélokCélindikátorTevékenységekHónapokTevékenység IndikátorFelelős
1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.
Kortárssegítés
Tanári mentori rendszer
működtetése
Önismeret és
mentálhigiéné
A tanulói
önkormányzatiság
kialakítása, erősítése
Pedagógiai környezetOlyan pedagógiai
környezet
megteremtése,
amely környezetben
a tanuló fejlődése a
leghatékonyabb
módon folyik.
A tanulók több mint
50%-a javít az előző
félévi tanulmányi
átlag eredményein,
és a csoport
összesített átlaga
meghaladja az előző
félévi
átlageredményét.
Kooperatív alapelvek
mentén szerveződött
tevékenységek
(csoportfoglalkozáson,
csoportfoglalkozáson
kívül, kooperációra épülő
tanári fejlesztő műhelyek
keretében)
Projektmódszer
alkalmazásával
szerveződő tevékenységek
(csoportfoglalkozáson,
csoportfoglalkozáson kívül
Tevékenységközpontú
tanulási és tanítási
eljárások
KulcsfolyamatokCélokCélindikátorTevékenységekHónapokTevékenység IndikátorFelelős
1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.
Drámapedagógia
eszközrendszerének
alkalmazása
Családlátogatás
Mentálhigiénés műhelyek
megfelelő szakemberek
bevonásával
A tanulói mérés és
értékelés folyamata
Olyan folyamat
kialakítása, amely
során a tanuló
teljesítmény mérése
és értékelése a
tanuló fejlesztését
szolgálja.
Olyan, az
intézményben
kifejlesztett vagy
adaptált mérések-
értékelések
elvégzése minimum
évente egy
alkalommal, melyek
eredményei 100%-
ban hasznosulnak az
egyéni fejlesztési
tervekben a
szolgáltatások
meghatározásához.
Mérőeszközök
kiválasztása, kifejlesztése,
adaptálása
A mérési rendszer
eljárásrendjének
kialakítása és rögzítése az
intézmény
minőségirányítási
programjában
Az intézmény által
kifejlesztett, vagy adaptált
mérőeszközök
használatával, az
intézményi
minőségirányítási
HónapokTevékenység IndikátorFelelős
KulcsfolyamatokCélokCélindikátorTevékenységek1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.
programban rögzített
eljárásrend szerint a
mérések elvégzése:
Kulcskompetenciák és
kognitív ismeretek egyéni,
intézményi és országos
standardokkal is
összevethető mérése
Az intézmény által
kifejlesztett, vagy adaptált
mérőeszközök
használatával mérések
elvégzése:
A tanuló szociális
helyzetének felmérése
Az értékelési eredmények
alapján szükségletek
azonosítása
Hatékony tanuló-
megismerési technikák
alkalmazása (spontán és
tudatos, pl.: interjú,
kérdőív, megfigyelés,
dokumentum- elemzés)
A tanulók és családjaik
bevonásával a mérésekkel
összefüggő visszajelzési
rendszer kialakítása,
fejlesztése
KulcsfolyamatokCélokCélindikátorTevékenységekHónapokTevékenység IndikátorFelelős
1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.
PályaorientációOlyan folyamat
kialakítása és
működtetése, amely
a tanuló
irányultságának
megfelelő
életpályája sikeres
építését szolgálja.
A programban
tanulók, az érettségit
megelőző két
tanévre
rendelkeznek
karriertervvel
- célokkal, azok
elérését szolgáló
tevékenységekkel -,
mely célokat minden
tanuló elérte az
érettségi
időpontjáig.
Karrierterv készítése
Karrierterv
tevékenységeinek
megvalósítása
Karrierterv értékelése és
korrekciója
Az AJKP folyamatos
fejlesztése
Olyan folyamat
kialakítása, amely az
intézményben
megvalósított AJKP
alapú kollégiumi
program fejlesztését
szolgálja.
Folyamatosan nő az
intézménybe
jelentkezők száma.
Folyamatosan nő a
programba felvettek
száma az évente
meghatározott
Az AJKP fejlesztési
stratégia és
eszközrendszer
(humánerőforrás,
szabályozás,
tevékenységek) kialakítása
és működtetése
KulcsfolyamatokCélokCélindikátorTevékenységekHónapokTevékenység IndikátorFelelős
1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.
évfolyamonkénti
maximális létszámig.
Érettségit szerez az
AJKP keretében a
programba belépő
tanulók minimum
80 %-a. A program-
ban résztvevő diákok
legalább 15%-a
emelt szintű idegen
nyelvi érettségi
vizsgát tesz.
A programban
résztvevő diákok
körében három év
átlagában számítva
növekszik a
felsőoktatási
intézményekbe
felvett diákok
aránya.
Évente készítendő
feladatterv részeként
programfejlesztési
feladatok meghatározása
A mentori és a program
előrehaladásának
értékelését szolgáló
tevékenységek
kihasználása a
programfejlesztés
érdekében
A horizontális tanulás
működtetése a
programban résztvevő
intézmények között és az
intézményben futó
programon belül az
intézményfejlesztés
érdekében (többek között
a jó gyakorlatok leírása,
adaptálása, fejlesztő
csoportok működtetése a
programban résztvevő
intézményen belül és
intézmények között)
A programban keletkező
adatok visszacsatolása a
programfejlesztés
folyamatába

6. számú melléklet a 36/2009. (XII. 23.) OKM rendelethez

A Halmozottan Hátrányos Helyzetű Tanulók Arany János Kollégiumi-Szakiskolai Programja

1. Bevezetés

A Halmozottan Hátrányos Helyzetű Tanulók Arany János Kollégiumi-Szakiskolai Programjában (továbbiakban: AJKSZP) részt vevő kollégiumoknak az alapprogramban megfogalmazott célkitűzések teljesítése mellett további, a jelen mellékletben meghatározott követelményeknek kell megfelelniük.

Az AJKSZP-ben részt vevő kollégiumok az e mellékletben meghatározottaknak megfelelően és a feladattervező alkalmazásával elkészítik a saját kollégiumi pedagógiai programjukat az AJKSZP-ben érintett tanulókra, kollégiumi csoportokra, nevelői tevékenységekre, intézményszervezésre és vezetésre, valamint az intézmény fejlesztésére vonatkozóan.

A programban részt vevő diákok tanulmányaikat szakképző intézményben, a nappali rendszerű iskolai oktatás 9. évfolyamán vagy felzárkóztató évfolyamon kezdhetik meg, és az államilag elismert szakképesítés megszerzéséig folytatják.

Az AJKSZP célja, hogy a halmozottan hátrányos helyzetű tanulók a jelenleginél nagyobb arányban tanulhassanak eredményesen a szakiskolákban.

Az AJKSZP további célja, hogy a célcsoport számára szakiskolai tanulmányaikhoz a kollégium keretei között inkluzív pedagógiai környezetet biztosítson, gondoskodjon a szociális hátrányok kompenzálásáról, valamint hatékonyan támogassa a lemorzsolódás csökkenését, illetve a célcsoport tagjainak szakmához jutását.

Az AJKSZP-ban szakiskolás tanulókat is ellátó kollégiumok és a tanulókat oktató-nevelő szakiskolák egymással együttműködésben vállalnak felelősséget azért, hogy a program célcsoportjához tartozó, nappali rendszerű iskolai oktatásban részt vevő, tanulókat államilag elismert szakképesítéshez segítsenek. A kollégiumok és a szakiskolák közös felelőssége különösen az AJKSZP-ba való bekerülés és a pályaorientációval támogatott előrehaladás, a diákok, a szülők és a tanárok közötti együttműködés megszervezése és megvalósítása, az inkluzív pedagógiai közeg megteremtése.

Az AJKSZP-ban részt vevő intézményeknek fokozott erőfeszítést kell tenniük annak érdekében, hogy az AJKSZP jelentős mértékben hozzájáruljon az alacsony társadalmi-gazdasági státuszú szülők gyermekeinek társadalmi felemelkedéséhez.

Az AJKSZP eredményes működésének érdekében követelmény, hogy a fenntartó a Kt. 105. §-a szerinti közoktatási esélyegyenlőségi intézkedési terve és az AJKSZP-ban részt vevő kollégium működését biztosító alapdokumentumok egymással összhangban legyenek.

2. Az AJKSZP-ban részt vevő kollégium feladatai

2.1. Az AJKSZP-ra épülő helyi kollégiumi pedagógiai program

A programban részt vevő tanulók sikeres tanulmányi előmenetele, szociális hátrányainak csökkentése, kulturális javakhoz való hozzáférése érdekében a támogató eszközrendszert és a szolgáltatásokat az intézmény pedagógiai programjában önálló programként kell rögzíteni az e melléklet 3. pontjában felsorolt tevékenységek beépítésével.

Az egyes tevékenységek és szolgáltatások bevezetése és alkalmazása az évente elkészítendő részletes feladatterv szerint történik.

2.2. A nevelés feladatai

Az AJKSZP-ban részt vevő pedagógusok kiválasztásakor a kollégiumnak törekednie kell arra, hogy az AJKSZP megvalósításába bevont pedagógusok képzettsége és kompetenciái összességében alkalmasak legyenek az e rendeletben leírt széles körű pedagógiai tevékenységrendszer megvalósítására. Az AJKSZP keretei közötti pedagógiai tevékenységrendszer működtetéséhez szükséges elvárások:

A kollégium nevelőtestülete

a) elfogadja a halmozottan hátrányos helyzetű tanulókat, törekszik arra, hogy egyénileg felmérje, megismerje, értelmezze és kielégítse szociális, kulturális, és mentális szükségleteiket; képes a tanuló szüleivel vagy gondviselőjével és a tanulóval alkotó együttműködésre mindezen törekvések teljesülése érdekében,

b) elfogadja, hogy a heterogén tanulócsoportok optimális, az egyéni fejlődést is elősegítő környezetet jelentenek a diákok számára,

c) kész a kollégiumi tanulás, nevelés szociális közegének megismerésére; képes hatásainak értelmezésére, és a szociális, pedagógiai befolyásolási lehetőségek kiaknázására a segítő partnerekkel együttműködve,

d) jól felkészült saját tantárgyában, vagy műveltségterületén, képes komplex műveltségterületi tanulói fejlesztő tevékenységekben gondolkodni, s látni a célok, a tartalom és a tanulásszervezés, valamint eredmények közötti összefüggéseket,

e) érti, elfogadja az AJKSZP és a kollégiumi pedagógiai program prioritásait: ismeri és érti a személyre szabott nevelési szemléletmódot, vagy törekszik megismerésére, annak elfogadására,

f) törekszik a személyre szabott nevelés gyakorlati megvalósítására a nevelés tervezésében, megvalósításában, fejlesztésében, képes a tanulók egyéni fejlődési igényeire építve a tanulókat önálló, felelős fejlesztő tevékenységekre, tudás-konstruálásra ösztönözni; ismeri, érti a különböző szervezési módok lehetőségeit és korlátait, nem azonosítja a személyre szabottságot az egyéni munkával, képes kooperatív tanulásszervezés ösztönzésére, irányítására, törekszik a fejlesztő, támogató értékelés alkalmazására,

g) kész a belső együttműködésre, kész együttműködni a munkáját támogató szakemberekkel (mentor, szociális munkás, mentálhigiénés szakember, gyermekvédelmi szakember, pszichológus), a szülőkkel és az csoport vagy tanuló szűkebb társadalmi környezetével,

h) kész az önértékelésre, nyitott mások értékelő visszajelzésére, képes a reflexiók alapján változtatni nézetein és gyakorlatán,

i) pedagógiai kihívásként értelmezi a programban való részvételt, érdeklődik a pedagógus szakmában felmerülő új megközelítések, új módszerek iránt, kész ezekről párbeszédet folytatni és saját gyakorlatában kipróbálni.

Szükséges az egyes tevékenységek és szolgáltatások éves tervezése során a megfelelő képzettségű és kompetenciájú humánerőforrás-igény áttekintése.

2.3. Csoportszervezés

A kollégiumi csoportszervezés fő irányelve, hogy a kollégiumi csoport az összes tagja számára biztosítsa az e rendeletben foglalt valamennyi feltételt. Ennek figyelembevételével a kollégium az AJKSZP-ba felvett tanulókat különböző módon szervezheti kollégiumi csoporttá, illetve foglalkozási csoportokba az alábbiak szerint:

a) az AJKSZP azonos évfolyamán tanulókból kialakított csoport,

b) az AJKSZP különböző évfolyamain tanulókból kialakított csoport,

c) az AJKSZP-ba felvett tanulók olyan foglalkozási csoportokba is szervezhetők, amelyekben a kollégium nem AJKSZP-s tanulóival együtt vesznek részt, a számukra nyújtott szolgáltatásoknak megfelelően.

2.4. Együttműködés

Az AJKSZP-ban részt vevő kollégium feladata olyan kapcsolatrendszer megteremtése és működtetése a programban érintett minden szereplő részvételével, amely az AJKSZP valamennyi folyamatának sikeres, hatékony működésnek alapvető feltétele. Ennek érdekében elengedhetetlen feltétel, hogy az alapprogramban meghatározott valamennyi pedagógiai tevékenységet partnerszemléletű együttműködés hassa át.

Az együttműködés területei:

a) együttműködés a fejlesztésben részt vevők között,

b) együttműködés a családdal,

c) együttműködés a programot alapvetően megvalósító kollégiumi nevelőtanárok és szakiskolai tanárok között,

d) együttműködés az intézményi önkormányzatiság szintjein - tanulók, pedagógusok, dolgozók közvetlen részvétele,

e) együttműködés munkaügyi központokkal,

f) együttműködés általános iskolákkal, továbbá más szakiskolákkal és kollégiumokkal,

g) együttműködés szakmai szolgáltatókkal és szakszolgálatokkal,

h) együttműködés a területileg illetékes gyermekjóléti szolgálattal,

i) együttműködés a területileg illetékes gyermekvédelmi szakellátó rendszerrel, j) együttműködés települési önkormányzatokkal,

k) együttműködés kisebbségi önkormányzatokkal,

l) együttműködés civil szervezetekkel,

m) együttműködés nemzetközi partnerekkel.

3. Az AJKSZP fő folyamatai, a folyamatok céljai, indikátorai, működtetése során megvalósítandó tevékenységek, tevékenységcsoportok

A 3.1-3.9. pontokban foglalt fő folyamatok azok a kulcsfolyamatok, melyek együttesen és komplex alkalmazásban az AJKSZP céljainak elérését garantáltan biztosítják.

A fő folyamatokban meghatározott tevékenységcsoportokra vonatkozóan rögzített célok elérése érdekében a programban részt vevő intézményeknek tevékenységeik tervezésénél figyelembe kell venniük a helyi sajátosságokat valamint a tevékenységeik megvalósítása során - azoknak a program célkitűzéseihez való viszonya alapján - folyamatos fejlesztéssel kell biztosítaniuk tevékenységeik hatékonyságát.

Az intézményeknek igazodniuk kell a célok elérését mérhető módon megjelenítő indikátorokhoz.

Az alábbiakban leírt tevékenységek rendszerszemléletű komplex alkalmazása az intézmény fejlesztése érdekében követelmény. A tevékenységek részletes tervezése az AJKSZP programban részt vevő mentor segítségével történik.

A tevékenységek céljainak elérését, az indikátorok teljesülését a program intézményi minőségirányítási programjában kell rögzíteni és a Kt-ban foglaltaknak megfelelően évente értékelni kell.

3. 1. A tanulók felkutatásának és beiskolázásának folyamata

Cél: Olyan beiskolázási intézményi stratégia megalkotása, amelyben foglalt tevékenységek végrehajtásának eredményekképpen az intézmény a tanulót és szüleit eléri és kellő motivációt képes kialakítani a leendő partnerekben a programba való belépéshez.

Indikátor: cél az évente maximálisan felvehető tanulólétszám felvételének elérése, de minimum a megelőző évhez képest a programba jelentkezett tanulók száma 10%-kal nő (törtszám esetén minden esetben felfelé kerekítendő).

A tanulók felkutatására, beiskolázására irányuló stratégia kidolgozása és az arra épülő program működtetése érdekében végzett tevékenységek:

a) stratégia készítése,

b) a motiváció érdekében végzett tevékenységek,

c) kapcsolati háló kiépítése és működtetése intézményi szinten a szülőkkel, általános iskolákkal, középiskolákkal, szakszolgálatokkal, gyermekjóléti szolgálattal, gyermekvédelmi szakellátó rendszerrel, önkormányzatokkal, kisebbségi önkormányzatokkal, munkaügyi szervezettekkel, civil szervezetekkel stb.,

d) kapcsolati háló kiépítése személyi szinten az érintett családokkal, tanulókkal,

e) az intézmény sokoldalú bemutatása az érintett tanulóknak, családjaiknak.

3.2. A felkészítés folyamata az AJKSZP programban való részvételre

Cél: részvétel a szakiskolai életre való felkészítésben, olyan tevékenységek tervezése és megvalósítása, amelyek a tanuló családjával és általános iskolájával, valamint szakiskolákkal együttműködve a szakiskola 9. évfolyamára készít fel az általános iskola befejező szakaszában, illetve az AJKSZP első évében.

Indikátor: Valamennyi programba jelentkezett tanuló beiratkozik a szakiskola 9. évfolyamára és a kollégiumba. A megelőző évekhez képest alaposabb ismeretekkel rendelkeznek a tanulók és családjaik a programban történő részvétel feltételeiről, a programban résztvevő 9. évfolyamos tanulók iskolai sikerességét jelző folyamatokban pozitív irányú változás tapasztalható.

A szakiskola életre való felkészítés támogatása érdekében végzett tevékenységek:

a) az általános iskolai tanulmányok időszakában a tanuló felkészítése, tanulmányi, kulturális, mentális szempontból pedagógiailag tervezett foglalkozások, ill. egyéb más formák keretében a családokkal együttműködve,

b) az AJKSZP első évében stabil élet- és napirend kialakítása.

3.3. A bemeneti mérés folyamata

Cél: Olyan folyamat kialakítása, amely megalapozza a tanuló fejlesztése érdekében végzett pedagógiai munka tervezését.

Indikátor: Olyan, az intézményben kifejlesztett vagy adaptált mérések és értékelések elvégzése, melyek eredményei 100 %-ban hasznosulnak az egyéni fejlesztési tervekben a szolgáltatások meghatározásához.

A programba belépő tanuló komplex (szociális, kulturális, képességbeli, mentális és tanulmányi) helyzetének, igényeinek felmérésére irányuló tevékenységek a tanulók szolgáltatási szükségleteinek meghatározása érdekében:

a) mérőeszközök kiválasztása, kifejlesztése, adaptálása,

b) az intézmény által kifejlesztett, vagy adaptált mérőeszközök használatával mérések elvégzése,

c) az értékelési eredmények alapján szükségletek azonosítása.

3.4. Egyéni fejlesztés folyamata

Cél: Olyan folyamat kialakítása, amely során a tanuló egyéni szükségleteihez igazodó fejlesztést támogató szolgáltatásokban részesül.

Indikátor: A tanulók egyéni fejlesztési terveiben megfogalmazott összes cél a csoportra vetítetten minimum 80%-ban teljesül.

Az egyéni fejlesztési terv készítése és végrehajtása a kollégiumi nevelőtanár koordinációjával, a tervezett fejlesztésbe bevont partnerek közreműködésével, valamint további kollégiumi nevelőtanárok, szakiskolai tanárok, szükség esetén további szakemberek, pszichológus és fejlesztőpedagógus, továbbá a tanuló és a szülők bevonásával történik. Az így kialakított terv alapján az egyéni fejlesztés megvalósítása és értékelése érdekében végzett tevékenységek:

a) az egyéni fejlesztés eljárásrendjének megalkotása és működtetése,

b) ütemterv készítése az egyéni fejlesztési terv kialakításához,

c) egyéni megállapodás a tanulók tanulmányi és egyéb céljairól,

d) egyéni fejlesztési és tanulási tervek kialakítása, a tehetségfejlesztés érdekében, a tervek megvalósulásának érdekében differenciált tanulásszervezés, és további szolgáltatások,

e) folyamatos visszajelzés a tanuló egyéni haladásáról és a továbblépés lehetséges irányairól (egyéni fejlesztési tervek és napló, szöveges értékelés, számszerű eredmények),

f) az egyéni fejlesztési tervek alapján szervezett tantárgyi képességfejlesztő programok.

3.5. Egyéni fejlesztés eszközrendszere

Cél: Olyan eszközrendszer biztosítása, amely a tanuló egyéni fejlesztését szolgálja.

Indikátor: Az egyéni fejlesztési naplóban, az eszközrendszerben rendelkezésre álló szolgáltatások igénybevétele 100% -ban nyomon követhető.

Az alapprogramban meghatározott valamennyi pedagógiai tevékenység területen - többek között a kollégiumi foglalkozások keret-tervében foglalt témakörök esetében is - a kompetencia alapú fejlesztést és az esélyegyenlőséget elősegítő tevékenységek:

a) az alapprogramban meghatározott kompetenciák fejlesztése,

b) tanulási motivációt fejlesztő tevékenységek,

c) előítéletek kezelése,

d) multikulturális tartalmak közvetítése,

e) identitás artikulálása és erősítése,

f) kortárs-segítés,

g) tanári mentori rendszer működtetése,

h) önismeret és mentálhigiéné,

i) a tanulói önkormányzatiság kialakítása, erősítése.

3.6. Pedagógiai környezet

Cél: Olyan pedagógiai környezet megteremtése, amely környezetben a tanuló fejlődése a leghatékonyabb módon folyik.

Indikátor: A tanulók több mint 50%-a javít az előző félévi tanulmányi átlag eredményén, és az e melléklet 2.3. pontjában foglaltak szerint szervezett csoport összesített átlaga meghaladja az előző félévi átlageredményét. Inkluzív pedagógiai környezet megteremtését, a tanuló egyéni és kiscsoportos (4-6 fő) felkészülését támogató tanulásszervezést szolgáló tevékenységek:

a) kooperatív alapelvek mentén szerveződött tevékenységek (csoportfoglalkozáson, csoportfoglalkozáson kívül, kooperációra épülő tanári fejlesztő műhelyek keretében),

b) projektmódszer alkalmazásával szerveződő tevékenységek (csoportfoglalkozáson, csoportfoglalkozáson kívül),

c) tevékenységközpontú tanulási és tanítási eljárások,

d) drámapedagógia eszközrendszerének alkalmazása,

e) családlátogatás,

f) mentálhigiénés műhelyek megfelelő szakemberek bevonásával.

3.7. A tanulói mérés és értékelés folyamata

Cél: Olyan folyamatok kialakítása, integrálása az intézmény minőségirányítási programjába (meglétük esetén azonosításuk és megjelölésük az intézmény minőségirányítási programjában), amelyek elvégzése - a tanulói teljesítmény mérése és értékelése - a tanuló fejlesztését szolgálják.

Indikátor: Olyan, az intézményben kifejlesztett vagy adaptált mérések és értékelések elvégzése, melyek eredményei, 100%-ban hasznosulnak az egyéni fejlesztési tervekben szolgáltatások meghatározásához. A tanuló értékelése, az értékelésről történő visszajelzés minden esetben szükséges valamennyi érintett partner számára. A kompetencia alapú fejlesztés elengedhetetlen eszköze az egyéni képességek feltérképezése, a fejlesztési törekvések kiértékelése, sőt a fejlesztésben részt vevők bevonása az értékelés továbbfejlesztésének folyamatába. Ez biztosítja a fejlesztés számára minél inkább felhasználható, a fejlesztésben részt vevők számára érthető visszajelzéseket.

A tanuló értékelése, az értékelésről történő visszajelzés tevékenységei:

a) mérőeszközök kiválasztása, kifejlesztése, adaptálása, és integrálása, valamint azonosítása, megjelölése az intézmény minőségirányítási programjában,

b) az intézmény azonosított és megjelölt mérőeszközeinek használatával mérések elvégzése:

ba) kulcskompetenciák és kognitív ismeretek egyéni, intézményi és országos standardokkal is összevethető mérése érdekében,

bb) a tanuló szociális helyzetének felmérése érdekében,

c) az értékelési eredmények alapján szükségletek azonosítása,

d) hatékony tanuló-megismerési technikák alkalmazása (spontán és tudatos, pl.: interjú, kérdőív, megfigyelés, dokumentum-elemzés),

e) a tanulók és családjaik bevonásával a mérésekkel összefüggő visszajelzési rendszer kialakítása, fejlesztése.

3.8. Pályaorientáció

Cél: Olyan folyamat kialakítása és működtetése, amely a tanuló irányultságának megfelelő életpálya sikeres építését szolgálja.

Indikátor: A programban tanulók a szakiskola 10. évfolyamának végén rendelkeznek karriertervvel - célokkal, azok elérését szolgáló tevékenységekkel -, a célokat minden tanulónak el kell érnie a szakképzettségének megszerzéséig.

A munkavállalási célok kijelölése érdekében a programban tanulók a szakiskola 10. évfolyamának végén az egyéni fejlesztési terv keretei között karriertervet készítenek a nevelésükben érintettekkel közösen. A karriertervben a célokat, részcélokat és ezek megvalósítását szolgáló tevékenységeket rögzítik. A karrierterv sikeres megvalósítása érdekében megvalósítandó tevékenységek:

a) munkaerő-piaci helyzetfelmérés,

b) pályaorientációs vizsgálat a munkaügyi központ bevonásával,

c) diákmunka szervezése,

d) tanulmányi csereprogram szakma megismerés céljából,

e) karrierterv készítése,

f) a karrierterv tevékenységeinek megvalósítása,

g) a karrierterv értékelése és korrekciója.

3.9. Az AJKSZP folyamatos fejlesztése

Cél: Olyan folyamat kialakítása, amely az intézményben folyó AJKSZP program fejlesztését szolgálja. Indikátor: Folyamatosan nő az intézménybe jelentkezők száma. Folyamatosan nő a programba felvettek száma a maximálisan a bevonható létszámig. Szakképzettséget szerez az AJKSZP keretében a programba belépő tanulók minimum 85%-a.

Az intézményi program folyamatos fejlesztése érdekében intézményen belüli és intézmények között végzett tevékenységek, melyek kiterjednek a program tervezésére, folyamatos belső ellenőrzésére, értékelésére és a tapasztalatok alapján történő továbbfejlesztésére:

a) az AJKSZP fejlesztési stratégia és eszközrendszer (humánerőforrás, szabályozás, tevékenységek) kialakítása és működtetése,

b) évente készítendő feladatterv részeként programfejlesztési feladatok meghatározása,

c) a mentori és a program előrehaladásának értékelését szolgáló tevékenységek kihasználása a programfejlesztés érdekében,

d) a horizontális tanulás működtetése a programban részt vevő intézmények között és az intézményben futó programon belül az intézményfejlesztés érdekében (többek között a jó gyakorlatok leírása, adaptálása, fejlesztő csoportok működtetése a programban részt vevő intézményen belül és intézmények között),

e) a programban keletkező adatok visszacsatolása a programfejlesztés folyamatába.

AJKSZP Feladattervező

KulcsfolyamatokTevékenységekHónapokTevékenység IndikátorFelelős
CélokCélindikátor1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.
A tanulók
felkutatásának és
beiskolázásának
folyamata
Olyan beiskolázási
intézményi stratégia
megalkotása,
amelybe foglalt
tevékenységek
végrehajtásának
eredményekképpen
az intézmény a
tanulót és szüleit
eléri, kellő
motivációt képes
kialakítani a leendő
partnerekben a
programba való
belépéshez.
Az évente
maximálisan
felvehető
tanulólétszám
felvételének elérése,
de minimum a
megelőző évhez
képest a programba
jelentkezett tanulók
száma 10 %-kal nő
(törtszám esetén
minden esetben
felfelé kerekítendő).
Stratégia készítése
A motiváció érdekében
végzett tevékenységek
Kapcsolati háló kiépítése
és működtetése
intézményi szinten a
szülőkkel, általános
iskolákkal,
középiskolákkal,
szakszolgálatokkal,
gyermekjóléti
szolgálattal,
gyermekvédelmi
szakellátó rendszerrel,
önkormányzatokkal,
kisebbségi
önkormányzatokkal,
munkaügyi
szervezettekkel, civil
szervezetekkel stb.
Kapcsolati háló kiépítése
személyi szinten az
érintett családokkal,
tanulókkal.
KulcsfolyamatokTevékenységekHónapokTevékenység IndikátorFelelős
CélokCélindikátor1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.
Az intézmény sokoldalú
bemutatása az érintett
tanulóknak,
családjaiknak.
A felkészítés
folyamata az AJSZKP
programban való
részvételre
Olyan tevékenységek
tervezése és
megvalósítása,
amelyek a tanuló
családjával és
általános iskolájával,
valamint
szakiskolákkal
együttműködve a
szakiskola 9
évfolyamára készít fel
az általános iskola
befejező
szakaszában, illetve
az AJKSZP első
évében.
Valamennyi
programba
jelentkezett tanuló
beiratkozik a
szakiskola 9.
évfolyamra és a
kollégiumba
A megelőző évekhez
képest alaposabb
ismeretekkel
rendelkeznek a
tanulók és családjaik
a programban
történő részvétel
feltételeiről, a
programban
résztvevő 9.
évfolyamos tanulók
iskolai sikerességét
jelző folyamatokban
pozitív irányú
változás
tapasztalható.
Az általános iskolai
tanulmányok
időszakában a tanuló
felkészítése, tanulmányi,
kulturális, mentális
szempontból
pedagógiailag tervezett
foglalkozások. ill. egyéb
más formák keretében a
családokkal
együttműködve.
Az AJKSZP első évében
stabil élet- és napirend
kialakítása.
KulcsfolyamatokTevékenységekHónapokTevékenység IndikátorFelelős
CélokCélindikátor1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.
A bemeneti mérés
folyamata
Olyan folyamat
kialakítása, amely
megalapozza a
tanuló fejlesztése
érdekében végzett
pedagógiai munka
tervezését.
Olyan, az
intézményben
kifejlesztett vagy
adaptált mérések
és értékelések
elvégzése,
melyek
eredményei
100%-ban
hasznosulnak az
egyéni fejlesztési
tervekben a
szolgáltatások
megha-
tározásához.
Mérőeszközök
kiválasztása,
kifejlesztése, adaptálása.
Az intézmény által
kifejlesztett, vagy
adaptált mérőeszközök
használatával mérések
elvégzése.
Az értékelési
eredmények alapján
szükségletek
azonosítása.
Az egyéni fejlesztés
folyamata
Olyan folyamat
kialakítása, amely
során a tanuló
egyéni
szükségleteihez
igazodó fejlesztést
támogató
szolgáltatásokban
részesül.
A tanulók egyéni
fejlesztési
terveiben
megfogalmazott
összes cél, a
csoportra
vetítetten
minimum 80%-
ban teljesül.
Egyéni fejlesztés
eljárásrendjének
megalkotása és
működtetése.
Ütemterv készítése az
egyéni fejlesztési terv
kialakításához.
Egyéni megállapodás a
tanulók tanulmányi és
egyéb céljairól.
Egyéni fejlesztési és
tanulási tervek
kialakítása, a
tehetségfejlesztés
érdekében.
A tervek
megvalósulásának
érdekében differenciált
KulcsfolyamatokTevékenységekHónapokTevékenység IndikátorFelelős
CélokCélindikátor1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.
tanulásszervezés, és
további szolgáltatások.
Folyamatos visszajelzés a
tanuló egyéni haladásáról
és a továbblépés
lehetséges irányairól
(egyéni fejlesztési tervek és
napló, szöveges értékelés,
számszerű eredmények).
Az egyéni fejlesztési tervek
alapján szervezett
tantárgyi képességfejlesztő
programok.
Az egyéni fejlesztés
eszközrendszere
Olyan
eszközrendszer
biztosítása, amely a
tanuló egyéni
fejlesztését szolgálja.
Az egyéni fejlesztési
naplóban, az
eszközrendszerben
rendelkezésre álló
szolgáltatások
igénybevétele 100 %
-ban nyomon
követhető.
Az alapprogramban
meghatározott
kompetenciák fejlesztése
Tanulási motivációt
fejlesztő tevékenységek
Előítéletek kezelése
Multikulturális
tartalmak közvetítése
Identitás artikulálása és
erősítése
Kortárs-segítés
Tanári men tori rendszer
működtetése
Önismeret és
mentálhigiéné
KulcsfolyamatokTevékenységekHónapokTevékenység IndikátorFelelős
CélokCélindikátor1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.
A tanulói
önkormányzatiság
kialakítása, erősítése
Pedagógiai
környezet
Olyan pedagógiai
környezet
megteremtése,
amely környezetben
a tanuló fejlődése a
leghatékonyabb
módon folyik.
A tanulók több mint
50%-a javít az előző
félévi tanulmányi
átlag eredményén,
és a csoport
összesített átlaga
meghaladja az előző
félévi
átlageredményét.
Kooperatív alapelvek
mentén szerveződött
tevékenységek
(csoportfoglalkozáson,
csoportfoglalkozáson
kívül, kooperációra épülő
tanári fejlesztő műhelyek
keretében)
Projektmódszer
alkalmazásával
szerveződő tevékenységek
(csoportfoglalkozáson,
csoportfoglalkozáson
kívül)
Tevékenységközpon tú
tanulási és tanítási
eljárások
Drámapedagógia
eszközrendszerének
alkalmazása
Családlátogatás
Mentálhigiénés műhelyek
megfelelő szakemberek
bevonásával
Hónapok
KulcsfolyamatokCélokCélindikátorTevékenységek1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.Tevékenység IndikátorFelelős
A tanulói mérés
és értékelés
folyamata
Olyan folyamat
kialakítása, amely
során a tanulói
teljesítmény
méréseés értékelése
a tanuló fejlesztését
szolgálja.
Olyan, az
intézményben
kifejlesztett vagy
adaptált vagy létező
mérések-értékelések
elvégzése, melyek
eredményei, 100%-
ban hasznosulnak az
egyéni fejlesztési
Mérőeszközök
kiválasztása,
kifejlesztése,
adaptálása,valamint
integrálása,azonosítása
megjelölése az
intézmény
minőségirányítási
programjában.
tervekben
szolgáltatások
meghatározásához.
Az intézmény
azonosított és megjelölt
mérőeszközeinek
használatával mérések
elvégzése a
Kulcskompetenciák és
kognitív ismeretek
egyéni, intézményi és
országos standardokkal
is összevethető mérése
érdekében.
Az intézmény
azonosított és megjelölt
mérőeszközeinek
használatával mérések
elvégzése, a tanuló
szociális helyzetének
felmérése érdekében.
Az értékelési
eredmények alapján
szükségletek
azonosítása.
Hatékony tanuló-
megismerési technikák
KulcsfolyamatokTevékenységekHónapokTevékenység IndikátorFelelős
CélokCélindikátor1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.
alkalmazása (spontán és
tudatos, pl.: interjú,
kérdőív, megfigyelés,
dokumentumelemzés).
A tanulók és családjaik
bevonásával a mérésekkel
összefüggő visszajelzési
rendszer kialakítása,
fejlesztése
PályaorientációOlyan folyamat
kialakítása és
működtetése, amely
a tanuló
irányultságának
megfelelő
életpályája sikeres
építését szolgálja.
A programban
tanulók a szakiskola
10. évfolyamának
végén rendelkeznek
karriertervvel
- célokkal, azok
elérését szolgáló
tevékenységekkel -,
mely célokat minden
tanuló eléri a
szakképzettségének
megszerzéséig.
Munkaerő-piaci
helyzetfelmérés
Pályaorientációs vizsgálat
a munkaügyi központ
bevonásával
Diákmunka szervezése
Tanulmányi csereprogram
szakma megismerés
céljából
Karrierterv készítése
Karrierterv
tevékenységeinek
megvalósítása
Karrierterv értékelése és
korrekciója
Hónapok
KulcsfolyamatokCélokCélindikátorTevékenységek1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.Tevékenység IndikátorFelelős
Az AJKSZP
folyamatos
fejlesztése
Olyan folyamat
kialakítása, amely az
intézményben folyó
AJKSZP program
fejlesztését szolgálja.
Folyamatosan nő az
intézménybe
jelentkezők száma.
Folyamatosan nő a
programba felvettek
száma a maximálisan
bevonható
Az AJKSZP fejlesztési
stratégia és
eszközrendszer
(humánerőforrás,
szabályozás,
tevékenységek) kialakítása
és működtetése
létszámig.
Szakképzettséget
szerez a programba
belépő tanulók
Évente készítendő
feladatterv részeként
programfejlesztési
feladatok meghatározása
minimum 85 %-a.A mentori és a program
előrehaladásának
értékelését szolgáló
tevékenységek
kihasználása a
programfejlesztés
érdekében
A horizontális tanulás
működtetése a
programban résztvevő
intézmények között és az
intézményben futó
programon belül az
intézményfejlesztés
érdekében (többek között
a jó gyakorlatok leírása,
adaptálása, fejlesztő
csoportok működtetése a
programban résztvevő
intézményen belül és
intézmények között
KulcsfolyamatokTevékenységekHónapokTevékenység IndikátorFelelős
CélokCélindikátor1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.
A programban keletkező
adatok visszacsatolása a
programfejlesztés
folyamatába

Tartalomjegyzék