Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

31/2010. (XII. 31.) KIM rendelet

a jogi szakvizsgáról szóló 5/1991. (IV. 4.) IM rendelet módosításáról

Az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat- és hatásköréről szóló 212/2010. (VII. 1.) Korm. rendelet 15. §-a (2) bekezdésének m) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. § A jogi szakvizsgáról szóló 5/1991. (IV. 4.) IM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A jogi szakvizsgát az igazságügyért felelős miniszter által vezetett minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) szervezésében a Jogi Szakvizsga Bizottság (a továbbiakban: Szakvizsga Bizottság) tagjaiból kijelölt vizsgabizottság előtt kell letenni."

2. § Az R. 2. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"2. § (1) A jogi szakvizsgát megelőző joggyakorlat ideje legalább 3 év; a különböző jogi munkaterületen szerzett joggyakorlatok idejét össze kell adni.

(2) A joggyakorlat idejébe - a (3) és (5) bekezdésben foglalt eltérésekkel - csak a jogi végzettséget igazoló doktori oklevél megszerzését követően jogi képesítéshez kötött főállású munkakörben, valamint a pályakezdő fiatalok, az ötven év feletti munkanélküliek, valamint a gyermek gondozását, illetve a családtag ápolását követően munkát keresők foglalkoztatásának elősegítéséről, továbbá az ösztöndíjas foglalkoztatásról szóló 2004. évi CXXIII. törvény szerinti ösztöndíjas foglalkoztatás keretében eltöltött idő számítható be.

(3) A jogi szakvizsga letételéhez szükséges joggyakorlati idő számításánál

a) külföldön szerzett diploma esetén az annak hazai elismerését követően szerzett, a (2) bekezdés szerinti joggyakorlat vehető figyelembe,

b) külföldön folytatott joggyakorlat esetén az a jogi képesítéshez kötött, főállású munkakörben eltöltött idő számítható be, amelyet az Európai Unió valamely intézményénél, vagy olyan nemzetközi szervezetnél teljesítenek, melynek a Magyar Köztársaság is tagja.

(4) A joggyakorlat ideje alatt a jelölt a munkáltatója által szervezett vagy más jogi szakmai oktatásban vehet részt. A munkáltató, illetve a szakmai kamara a szakmai oktatásban való részvételt kötelezővé teheti.

(5) A joggyakorlat megkezdése után a fizetés nélküli és a rendkívüli szabadság, a szülési szabadság, a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozási segély és a táppénz, valamint az ösztöndíj folyósításának idejét összesen legfeljebb 3 hónap, az egyetemi doktori (PhD) képzés idejét legfeljebb 12 hónap tartamáig lehet a joggyakorlat idejébe beszámítani."

3. § Az R. 4. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"4. § (1) A jogi szakvizsgára az igazságügyért felelős miniszternél kell jelentkezni.

(2) A jelentkezésben a jelöltnek fel kell tüntetnie

a) a személyazonosító adatait és értesítési címét,

b) a jogi végzettségét igazoló doktori oklevél megszerzésének helyét, keltét, az oklevél sorszámát, valamint a 2007. március 1-jét követően megszerzett végzettség esetében a hozzájárulást ahhoz, hogy ezeket az adatokat a minisztérium a felsőoktatási információs rendszerben kezelt adatok beszerzésével ellenőrizze,

c) a joggyakorlat és az abba beszámítható működés teljesítésére vonatkozó adatokat, és

d) az e rendeletben foglaltak szerint választott vizsgaidőpontot.

(3) Az első vizsgára jelentkezéskor meg kell jelölni azt is, hogy elsőként a vizsga melyik részéből (a továbbiakban: részvizsga) kíván a jelölt vizsgát tenni, illetve, hogy a részvizsga tárgyai közül melyikből tesz írásbeli vizsgát.

(4) Legkésőbb az első vizsga napjáig a joggyakorlatot és az abba beszámítható működés teljesítését igazoló okiratot be kell nyújtani, valamint a jogi végzettséget igazoló doktori oklevelet be kell mutatni.

(5) A vizsgára legkorábban a választott vizsgaidőpontot 30 nappal megelőzően lehet jelentkezni. A jelentkezésben csak az annak időpontjától számított négy hónapon belüli vizsgaidőpontot lehet megjelölni. A négy hónapos időtartam számítása során figyelmen kívül kell hagyni azon időszakokat, amelyekre vizsga nem tűzhető ki.

(6) A jelentkezésről a Szakvizsga Bizottság titkára a jelölt joggyakorlati idejére, a jogi szakvizsga díjának befizetésére, valamint a kért vizsgaidőpontra jelentkezők számára vonatkozó, rendelkezésére álló adatok alapján dönt. A jelentkezés elutasítása ellen nyolc napon belül felülvizsgálatra irányuló kérelemnek van helye; a kérelemről a Szakvizsga Bizottság elnöke harminc nap alatt dönt."

4. § Az R. 5. § (3) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A részvizsgák sorrendjét a jelölt választja meg. A jelöltnek elsőként azt a részvizsgát kell letennie, amelynek vizsgatárgyából írásbeli vizsgát is tesz. A következő részvizsgára csak az előző részvizsga sikeres letétele után lehet jelentkezni; a jelentkezésben fel kell tüntetni az ideiglenes bizonyítvány számát és keltét. A jelentkezés elutasításáról az elutasítás okának megjelölésével az igazságügyért felelős miniszter a jelentkezést követő 15 napon belül tájékoztatja a jelentkezőt. Ellenkező esetben az igazságügyért felelős miniszter a részvizsgát a jelentkező által megjelölt, vagy ha ez a jelentkezések száma függvényében nem lehetséges, az ahhoz képest legkorábbi időpontra tűzi ki, és erről a jelöltet a jelentkezést követő 30 napon belül tájékoztatja.

(4) A Szakvizsga Bizottság minden év április 30. napjáig a részvizsgákon számon kérhető joganyagról és a részvizsgatárgyak tételeiről ismertetőt ad ki, melyet a minisztérium honlapján is közzé kell tenni. Az ismertető évenkénti felülvizsgálatáról az igazságügyért felelős miniszter gondoskodik."

5. § Az R. 6. § helyébe a következő rendelkezés lép:

"6. § Az írásbeli és a szóbeli vizsgák időpontjait az igazságügyért felelős miniszter tűzi ki a január 15-étől június 30-áig, és szeptember 1-jétől december 15-éig terjedő időszakra."

6. § Az R. 13. § (2)-(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(2) A vizsgadíjat a minisztérium 10032000-01397136 számú számlájára kell befizetni.

(3) A jelentkezés elfogadásáról szóló értesítést követően a vizsga elhalasztását a vizsga időpontját megelőző napig a minisztériumnál lehet kérni. Halasztási kérelem hiányában, ha a jelölt a vizsgán nem jelent meg, rendkívüli esetben, méltányolható indokból a vizsga időpontjától számított 2 munkanapon belül igazolásnak van helye. Ha a jelölt a jelentkezés elfogadásáról szóló értesítést követően a megjelölt vizsgaidőpont elhalasztását kéri és az eljárásért 10 000 Ft halasztási díjat befizetett, vagy a vizsgán nem jelent meg, de távolmaradását a megadott határidőn belül kimentette és 10 000 Ft halasztási díjat befizetett, újabb vizsgaidőpontra jelentkezhet a vizsgadíj ismételt megfizetésének kötelezettsége nélkül. Ha a jelölt halasztást nem kért és távolmaradását sem menti ki, vagy a 10 000 Ft díjat nem fizeti be, a már befizetett vizsgadíjat elveszíti.

(4) A jelölt a (3) bekezdés szerinti halasztást - a korábban letett részvizsgák megismétlésének kötelezettsége nélkül - részvizsgánként legfeljebb három alkalommal kérheti.

(5) Ha a jelölt a távolmaradását a (3) bekezdésben megjelölt időpontig kimenti, de újabb vizsgaidőpontra nem jelentkezik, kérelmére a vizsgadíjat - a halasztási eljárásért befizetett díj levonásával - vissza kell utalni."

7. § Az R. 15. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A Szakvizsga Bizottság hivatalos pecsétje a Magyar Köztársaság címerét tartalmazó körpecsét, mely számmal van ellátva, és a minisztérium nevét, valamint a következő feliratot tartalmazza: "Jogi Szakvizsga Bizottság, Budapest"."

8. § (1) Ez a rendelet 2011. január 1-jén lép hatályba.

(2) E rendelet rendelkezéseit a hatálybalépése előtt benyújtott kérelmek alapján indult, részvizsgára bocsátás iránti eljárásokban is alkalmazni kell.

9. § (1) Hatályát veszti az R. 15. § (4) bekezdése.

(2) Az R.

a) 1. § (5) bekezdésében az "igazságügyi és rendészeti" szövegrész helyébe az "igazságügyért felelős",

b) 5. § (5) bekezdésében a "jelentkezés benyújtásával" szövegrész helyébe a "jelentkezéssel",

c) 15. § (2) bekezdésében a "kérelem és beadvány" szövegrész helyébe a "jelentkezések",

d) 15. § (3) bekezdésében a "vizsgára bocsátás iránti kérelem" szövegrész helyébe a "jelentkezés" szöveg lép.

Dr. Navracsics Tibor s. k.,

közigazgatási és igazságügyi miniszter