329/2011. (XII. 29.) Korm. rendelet
a szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi szolgáltatók, intézmények ágazati azonosítójáról és országos nyilvántartásáról szóló 226/2006. (XI. 20.) Korm. rendelet módosításáról
A Kormány a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 132. § (1) bekezdés j) és o) pontjában, valamint a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény 162. § (1) bekezdés o) és p) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 15. cikk (3) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. § A szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi szolgáltatók, intézmények ágazati azonosítójáról és országos nyilvántartásáról szóló 226/2006. (XI. 20.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Nyr.) 1. §-a a következő i) ponttal egészül ki:
(E rendelet alkalmazása során)
"i) szolgáltatás: a szociális szolgáltatás és a gyermekjóléti, gyermekvédelmi szolgáltató tevékenység."
2. § (1) Nyr. 5. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az országos nyilvántartás része
a) az Szt. 88/A. § (5) bekezdése, illetve a Gyvt. 137. § (3) bekezdése szerinti nyilvántartás (a továbbiakban együtt: intézményi nyilvántartás),
b) az Szt. 20/B. §-a szerinti országos jelentési rendszer, valamint
c) a szolgáltatások igénybe vevőinek az Szt. 20/C. §-ában, illetve a Gyvt. 139. § (2) bekezdésében meghatározott adatairól vezetett központi elektronikus nyilvántartási rendszer (a továbbiakban együtt: igénybevevői nyilvántartás)."
(2) Az Nyr. 5. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:
"(5) Az országos nyilvántartás adatainak módosítását a rendszer naplózza."
3. § Az Nyr. 7. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A Hivatal
a) az intézményi nyilvántartás és az országos jelentési rendszer adatait egyedi azonosításra alkalmas módon,
b) az igénybevevői nyilvántartás adatait egyedi azonosításra alkalmatlan módon, statisztikai célra átadja a Központi Statisztikai Hivatalnak."
4. § Az Nyr. a "Hatályba léptető és átmeneti rendelkezések" alcímet megelőzően a következő alcímmel és 13/B-13/H. §-sal egészül ki:
"Igénybevevői nyilvántartás
13/B. § (1) Az igénybevevői nyilvántartásba történő adatszolgáltatási kötelezettség - a (2) bekezdésben foglalt kivételekkel - arra az engedélyesre terjed ki, amely bármely általa nyújtott szolgáltatás után az adott időpontban normatív állami hozzájárulásban vagy a támogató szolgáltatás és a közösségi ellátások finanszírozásának rendjéről szóló 191/2008. (VII. 30.) Korm. rendelet szerinti finanszírozásban részesül.
(2) Nem terjed ki az igénybevevői nyilvántartásba történő adatszolgáltatási kötelezettség arra az engedélyesre, amely kizárólag az Szt. 20/C. § (2) bekezdése vagy a Gyvt. 139. § (3) bekezdése szerinti szolgáltatást nyújt, vagy kizárólag ilyen szolgáltatás után részesül normatív állami hozzájárulásban, illetve a támogató szolgáltatás és a közösségi ellátások finanszírozásának rendjéről szóló 191/2008. (VII. 30.) Korm. rendelet szerinti finanszírozásban.
(3) Az adatszolgáltatási kötelezettség az (1) bekezdés szerinti engedélyesek által nyújtott valamennyi szolgáltatásra kiterjed az Szt. 20/C. § (2) bekezdésében és a Gyvt. 139. § (3) bekezdésében foglaltak kivételével.
13/C. § (1) Az igénybevevői nyilvántartásba történő adatszolgáltatásért a fenntartó felel.
(2) Az adatszolgáltatást a (3) és (5) bekezdés szerinti személyek (a továbbiakban együtt: adatszolgáltatásra jogosult) teljesítik.
(3) A fenntartó az adatszolgáltatás teljesítésére - a Hivatal honlapján közzétett formanyomtatványon - ügyfélkapu belépési jogosultsággal rendelkező személyt jelöl ki (a továbbiakban: e-képviselő). Az egyéni vállalkozó fenntartó és a fenntartó szervezet képviselője saját magát is kijelölheti e-képviselőnek.
(4) Az e-képviselő a Hivatalnál vagy megyei kirendeltségénél - nyilvántartásba vétel céljából - személyesen mutatja be a (3) bekezdés szerinti kijelölő okiratot és igazolja az ügyfélkapu felé megadott személyazonosító adatait. A fenntartó köteles a Hivatalnak bejelenteni, ha az e-képviselő nyilvántartásba vett adatai megváltoztak vagy megbízása megszűnt.
(5) Az adatszolgáltatás teljesítésére az e-képviselő a (4) bekezdés szerinti nyilvántartásba vételét követően - az engedélyes vagy a fenntartó munkatársai közül - ügyfélkapu belépési jogosultsággal rendelkező személyt vagy személyeket jelölhet ki (a továbbiakban: adatszolgáltató munkatárs). Az adatszolgáltató munkatárs megfelelő felkészítéséről az e-képviselő gondoskodik.
(6) Az adatszolgáltató munkatárs az igénybevevői nyilvántartás rendszerében jelölhető ki. A kijelöléshez meg kell adni az adatszolgáltató munkatárs ügyfélkapu használatára jogosító személyazonosító adatait, és meg kell jelölni azokat az engedélyeseket, amelyek tekintetében az adatszolgáltató munkatárs adatszolgáltatásra jogosult. Az e-képviselő köteles az igénybevevői nyilvántartás rendszerében bejelenteni, ha az adatszolgáltató munkatárs nyilvántartásba vett adatai megváltoztak. Az adatszolgáltató munkatárs kijelölése az igénybevevői nyilvántartás rendszerében vonható vissza.
13/D. § Az adatszolgáltatás az igénybe vevők Szt., illetve Gyvt. szerinti adatainak a 13/E. § szerinti rögzítéséből és a 13/F. § szerinti napi jelentésből áll.
13/E. § (1) Az adatszolgáltatásra jogosult az Szt.-ben, illetve a Gyvt.-ben meghatározott adatokat
a) szociális szolgáltatás és gyermekjóléti alapellátás esetén legkésőbb az igénybevétel első napját követő munkanap 24 óráig,
b) gyermekvédelmi szakellátás esetén az ideiglenes hatályú elhelyezés, az átmeneti vagy tartós nevelésbe vétel, illetve az utógondozói ellátás elrendeléséről szóló hatósági határozatban az ellátás kezdő időpontjaként megjelölt napot, ennek hiányában a határozat keltének napját követő munkanap 24 óráig, de legkésőbb a határozat engedélyessel való közlését követő munkanap 24 óráig
rögzíti az igénybevevői nyilvántartásban.
(2) Szociális szolgáltatás és gyermekjóléti alapellátás esetén az adatok már az Szt. 94/C. §-a, illetve a Gyvt. 32. § szerinti megállapodás megkötésétől kezdődően rögzíthetők.
(3) Ha az igénybe vevő Társadalombiztosítási Azonosító Jellel (a továbbiakban: TAJ) nem rendelkezik vagy a TAJ nem ismert, az igénybevevői nyilvántartás az igénybe vevőnek - a TAJ rögzítéséig - ideiglenes azonosítót képez.
(4) Ha az adott engedélyes által az igénybe vevőnek nyújtott szolgáltatás formája, a szolgáltatás igénybevételének kezdő időpontja vagy a szolgáltatás megszűnésének várható időpontja megváltozik, azt az adatszolgáltatásra jogosult
a) szociális szolgáltatás és gyermekjóléti alapellátás esetén legkésőbb a módosított feltételek szerinti igénybevétel első napját követő munkanap 24 óráig,
b) gyermekvédelmi szakellátás esetén a tudomásszerzést követő munkanap 24 óráig
módosítja.
(5) A szolgáltatás igénybevételének kezdő időpontja visszamenőlegesen csak későbbi időpontra módosítható. A (4) bekezdés szerinti egyéb adatok visszamenőlegesen nem módosíthatók.
(6) Ha az igénybevevői nyilvántartásban rögzített adat - a TAJ és a (4) bekezdés szerinti adatok kivételével - megváltozik, azt az adatszolgáltatásra jogosult a tudomásszerzést követő munkanap 24 óráig módosítja. Az e bekezdés szerinti adatok visszamenőlegesen akkor módosíthatók, ha a módosítás ideiglenes hatályú elhelyezéssel, átmeneti vagy tartós nevelésbe vétellel, illetve utógondozói ellátással kapcsolatos hatósági döntés miatt szükséges.
(7) Ha a szolgáltatás igénybevétele megszűnik, azt az adatszolgáltatásra jogosult a megszűnést követő munkanap 24 óráig rögzíti. Ha a gyermekvédelmi szakellátás igénybevétele hatósági határozat alapján szűnik meg, a határozatban megállapított időpontot kell megjelölni a megszűnés időpontjaként.
(8) Ha az igénybe vevőnek szolgáltatást nyújtó engedélyes az Szt. szerinti áthelyezés vagy a Gyvt. szerinti gondozási hely, utógondozói ellátási hely módosítása miatt megváltozik,
a) a korábbi engedélyes az áthelyezés, illetve a gondozási hely, utógondozói ellátási hely megváltozását megelőző nappal a (7) bekezdésben foglaltak szerint rögzíti az igénybevétel megszűnését,
b) az új engedélyes az áthelyezés, illetve a gondozási hely, utógondozói ellátási hely megváltozásának napjával az (1) bekezdésben foglaltak szerint rögzíti az igénybe vevő Szt., illetve Gyvt. szerinti adatait.
(9) A (8) bekezdés alkalmazása során
a) az áthelyezés időpontjának az Szt. 94/C. §-a szerinti megállapodás módosításában meghatározott időpontot,
b) a gondozási hely, utógondozói ellátási hely megváltozása időpontjának az erről szóló határozatban megállapított időpontot, ennek hiányában a határozat keltének napját
kell tekinteni.
13/F. § (1) Az adatszolgáltatásra jogosult az igénybevevői nyilvántartásban naponta nyilatkozik arról, hogy a 13/E. § szerint rögzített személy a szolgáltatást az adott napon igénybe vette-e (napi jelentés).
(2) A napi jelentési kötelezettséget az adott napot követő munkanap 24 óráig kell teljesíteni.
(3) Ha az igénybe vevő nem rendelkezik TAJ-jal, és a TAJ igénylésére jogosult
a) szociális szolgáltatás és gyermekjóléti alapellátás esetén a TAJ-t hatvan napon belül nem szerzi be,
b) gyermekvédelmi szakellátás esetén hatvan napon belül nem igazolja, hogy a TAJ kiadását kérelmezte, az érintett a napi jelentésben nem tüntethető fel igénybe vevőként.
(4) Az ideiglenesen elhelyezett, átmeneti vagy tartós nevelésbe vett, de javítóintézetben vagy büntetés-végrehajtási intézetben ellátott a napi jelentésben nem tüntethető fel.
(5) A napi jelentésben az igénybevételről szolgáltatott adat egyszer, a napi jelentés szerinti igénybevétel hónapját követő hónap tizenötödik napjáig módosítható (a továbbiakban: önellenőrzés). Önellenőrzés keretében új ellátott rögzítésére nincs lehetőség, a napi igénybevétel tényén túl adatot módosítani csak a 13/E. §-ban foglaltak szerint lehet. Az önellenőrzés során meg kell jelölni
a) az igénybevételi napot,
b) a hibás adatot,
c) a helyes adatot és
d) a hiba okát.
13/G. § (1) A Hivatal az igénybevevői nyilvántartásban rögzített
a) természetes személyazonosító és lakcímadatokat a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalának nyilvántartásából,
b) TAJ-t az Országos Egészségbiztosítási Pénztár nyilvántartásából
való adatigénylés útján ellenőrzi, illetve - ha az adat nem vagy hibásan áll a Hivatal rendelkezésére - kéri meg.
(2) Ha a szociális és gyámhivatal vagy a Magyar Államkincstár valamely szerve az igénybevevői nyilvántartásban olyan adatot észlel, amely a működési engedélyben foglaltakkal vagy a hatósági ellenőrzés megállapításaival ellentétes, soron kívül értesíti a Hivatalt. Ha az adatok hatósági ellenőrzés során váltak ismertté, az értesítéshez mellékelni kell az ellenőrzésről készített jegyzőkönyv, illetve az ellenőrzés eredményeképpen hozott határozat másolatát.
(3) A Hivatal a tudomására jutott hibás adatot a tudomására jutástól számított három munkanapon belül - az adatszolgáltatásra jogosultnak az igénybevevői nyilvántartás rendszerén keresztül történő egyidejű tájékoztatása mellett - kijavítja vagy törli. A javítás nem terjedhet ki a napi jelentésben igénybe vevőként fel nem tüntetett személy igénybe vevőként történő feltüntetésére.
13/H. § (1) A Hivatal folyamatosan ellenőrzi, hogy az igénybe vevő adott napon nem kerül-e egyidejűleg több olyan szolgáltatással kapcsolatos napi jelentésben is feltüntetésre, amelyek
a) esetében a normatív állami hozzájárulás egyidejű igénybevételét a központi költségvetésről szóló törvény kizárja,
vagy
b) egyidejű nyújtása a jogszabályok alapján kizárt.
(2) Ha az (1) bekezdés a) vagy b) pontja szerinti jogosulatlan adatrögzítést a Hivatal megállapítja, a Hivatal - az ügyben érintett ügyintézője nevének és elérhetőségének egyidejű közlése mellett - az igénybevevői nyilvántartás rendszerén keresztül felhívja az érintett adatszolgáltatásra jogosultakat a napi jelentés adatainak módosítására, szükség esetén a szolgáltatás megszüntetésére.
(3) Ha az adatszolgáltatásra jogosultak önellenőrzéssel, valamint szükség esetén a jogosulatlanul nyújtott szolgáltatás megszüntetésével a jogosulatlan adatrögzítést a felhívást követő három munkanapon belül nem szüntetik meg, a Hivatal a később rögzített napi jelentésből az érintett igénybe vevőt hivatalból törli. A törlésről a Hivatal értesíti a Magyar Államkincstár illetékes igazgatóságát és az igénybevevői nyilvántartás rendszerén keresztül az adatszolgáltatásra jogosultakat."
5. § Az Nyr. a következő 15. §-sal egészül ki:
"15. § (1) A 2012. január 1-jén működési engedéllyel rendelkező fenntartók e-képviselője 2012. január 31-éig köteles kérni - szükség esetén ügyfélkapu-regisztrációt követően - a 13/C. § (4) bekezdése szerinti nyilvántartásba vételt.
(2) Az adatszolgáltatásra jogosult 2012. február 29-éig rögzíti a nyilvántartásában szereplő igénybe vevők Szt., illetve Gyvt. szerinti adatait az igénybevevői nyilvántartásban.
(3) A napi jelentési kötelezettség 2012. március 1-jétől minden engedélyes számára kötelező azzal, hogy a napi jelentés során tett adatszolgáltatásnak 2012. június 30-áig jogkövetkezménye nincs. Az adatszolgáltatást érintő hibás, hiányos adatokat azok javítása, pótlása érdekében az engedélyes 2012. június 15-éig jelzi a Hivatalnak."
6. § Az Nyr.
a) 3. § (4) bekezdésében a "szociális szolgáltatások, gyermekjóléti, gyermekvédelmi szolgáltató tevékenységek" szövegrész helyébe a "szolgáltatás" szöveg,
b) 7. § (1) bekezdésében az "adószámok" szövegrész helyébe az "igénybevevői nyilvántartás adatainak" szöveg,
c) 5. számú mellékletének 1.3.10. pontjában az "a személyi térítési díj átlagos összege" szövegrész helyébe az "az intézményi térítési díjösszege" szöveg
lép.
7. § Hatályát veszti az Nyr.
a) 5. számú mellékletének 1.1.1., 1.1.2., 1.1.3., 1.2.1., 1.2.2., 1.3.1., 1.3.2., 1.3.3., 1.3.5., 1.3.8., 1.3.9., 1.4.2., 1.4.3., 1.4.4., 1.4.5., 1.4.10., 1.4.13., 1.7., 1.7.1., 1.7.2., 1.7.3., 1.7.4., 1.8.1., 1.8.2., 1.9.1., 1.9.2., 2.1.1.1., 2.1.1.2., 2.1.1.3., 2.1.1.5., 2.1.1.6., 2.1.2.1., 2.1.2.3., 2.1.3.1., 2.1.3.3., 2.1.4.1., 2.1.4.3., 2.1.5.1., 2.1.5.3., 2.2.1.1., 2.2.1.2., 2.2.1.3., 2.2.1.6., 2.2.2.1., 2.2.2.2., 2.2.2.5., 2.2.3.1., 2.2.3.2., 2.2.3.3., 2.2.3.6., 2.2.4.1., 2.2.4.2., 2.2.4.5., 2.3.1.1., 2.3.1.3., 2.3.2.1., 2.3.2.3., 2.3.3.1., 2.3.3.3., 2.3.4.1., 2.3.4.3., 2.3.5., 2.3.5.1, 2.3.5.2., 2.3.6.1., 2.3.6.3., 2.4.1.1., 2.4.1.2., 2.4.1.3., 2.4.1.6., 2.4.2.1., 2.4.2.3., 2.4.3.1., 2.4.3.2., 2.4.3.3., 2.4.3.6., 2.4.4.1., 2.4.4.2. és 2.4.4.5. pontja.
b) 5. számú mellékletének 2.2.1.4., 2.2.2.3., 2.2.3.4., 2.2.4.3., 2.4.1.4., 2.4.3.4. és 2.4.4.3. pontjában az "utógondozásban részesülő" szövegrész.
8. § Ez a rendelet 2012. január 1-jén lép hatályba.
Orbán Viktor s. k.,
miniszterelnök