2012. évi XXXII. törvény
a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény módosításáról[1]
1. § A polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 101. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) Hirdetményi kézbesítést a bíróság - a 100/A. § (4) bekezdésében és a 386/C. § (3) bekezdésben meghatározott eset kivételével - csak a fél kérelmére és csak az annak alapjául szolgáló ok valószínűsítése esetében rendelhet el. Ha az előadott tények valótlannak bizonyulnak, és a fél erről tudott, vagy kellő gondosság mellett tudhatott volna, a hirdetményi kézbesítés és az azt követő eljárás érvénytelen, a felet pedig a felmerült költségben és ezen felül pénzbírságban (120. §) is el kell marasztalni. Ha az iratot a bíróság a 100/A. § vagy a 386/C. § (3)-(5) bekezdése szabályainak megsértésével kézbesítette hirdetményi úton, a hirdetményi kézbesítés és az azt követő eljárás érvénytelen. Ezeket a következményeket a bíróság az eljárást befejező határozat jogerőre emelkedését megelőzően - a felek meghallgatása után - hivatalból, egyébként pedig perorvoslat alapján mondja ki."
2. § A Pp. 102. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A hirdetmény útján kézbesítendő iratot tizenöt napra ki kell függeszteni a bíróság hirdetőtáblájára és a fél - illetőleg ismeretlen örökösök részére való kézbesítés esetében az örökhagyó - utolsó ismert lakóhelyén a polgármesteri hivatal hirdetőtáblájára, továbbá közzé kell tenni a bíróság honlapján és az erre a célra fenntartott központi honlapon."
3. § A Pp. 386/C. §-a a következő (3)-(5) bekezdéssel egészül ki:
"(3) Amennyiben a belföldi lakóhellyel nem rendelkező
a) felperes a keresetét szabályszerűen előterjesztette és a per első tárgyalásán megjelent vagy annak távollétében való megtartását kérte, vagy
b) alperes érdemi ellenkérelmét a 139. § szerint a per első tárgyalásán vagy azt megelőzően írásban előterjesztette, de kézbesítési megbízottat bármely okból nem állított vagy annak megbízatása megszűnt, és a peres fél a korábban megjelölt idézhető lakcíméről a folytatólagos tárgyalásra nem idézhető vagy az idézés szabályszerű kiküldése ellenére az idézés kiküldésétől számított 30 nap elteltével nem állapítható meg, hogy a fél idézése szabályszerűen megtörtént-e, úgy az iratot hirdetmény útján kell kézbesíteni.
(4) A bíróság a (3) bekezdés szerinti esetben az ellenérdekű fél kérelmére a belföldi lakóhellyel nem rendelkező peres fél részére akkor is ügygondnokot rendel, ha az ügygondnok kirendelésének a 102. § (3) bekezdésében foglalt feltétele nem áll fenn. Ügygondnoknak csak jogi képviselet ellátására alkalmas személy jelölhető ki.
(5) A (3) bekezdés irányadó a fél személyes meghallgatásra történő idézése esetén is."
4. § (1) Ez a törvény a kihirdetését követő napon lép hatályba.
(2) A Pp.-nek az e törvénnyel megállapított rendelkezéseit az e törvény hatálybalépésekor folyamatban lévő ügyekre is alkalmazni kell.
Kövér László s. k.,
az Országgyűlés elnöke, a köztársasági elnök feladat- és hatásköreit gyakorolva
Lezsák Sándor s. k.,
az Országgyűlés alelnöke, az Országgyűlés elnökének feladatait ellátva
Lábjegyzetek:
[1] A törvényt az Országgyűlés a 2012. április 10-i ülésnapján fogadta el.