Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

8/2014. (XII. 12.) IM rendelet

a büntetés-végrehajtási intézetekben fogvatartott elítéltek és egyéb jogcímen fogvatartottak egészségügyi ellátásáról

A büntetések, az intézkedések, egyes kényszerintézkedések és a szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló 2013. évi CCXL. törvény 434. § (2) bekezdés i) pontjában foglalt felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 152/2014. (VI. 6.) Korm. rendelet 79. § 1. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva - a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 152/2014. (VI. 6.) Korm. rendelet 21. § 4. pontjában meghatározott feladatkörében eljáró belügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:

1. Értelmező rendelkezések

1. § E rendelet alkalmazásában

a) bv. orvos: a büntetés-végrehajtási intézet (a továbbiakban: bv. intézet) alkalmazásában vagy szerződéses jogviszony keretein belül - a fogvatartottak gyógyító-megelőző alapellátását végző - a rend- és honvédelmi alapellátás feltételeinek megfelelő orvos;

b) fogvatartott:

ba) a szabadságvesztésre ítélt,

bb) az elzárásra ítélt,

bc)[1] a letartóztatott,

bd) a szabálysértési elzárást töltő személy,

be) a közérdekű munka, illetve pénzbüntetés helyébe lépő szabadságvesztést töltő személy,

bf) a pénzbírság, a helyszíni bírság és közérdekű munka helyébe lépő szabálysértési elzárást töltő személy,

bg) a kényszergyógykezelt,

bh)[2] az előzetes kényszergyógykezelt és

bi) a rendbírság helyébe lépő elzárást töltő személy;

c) gyógyászati segédeszköz: a biztonságos és gazdaságos gyógyszer- és gyógyászatisegédeszköz-ellátás, valamint a gyógyszerforgalmazás általános szabályairól szóló 2006. évi XCVIII. törvény 3. § 6. pontja szerinti eszköz.

2. A fogvatartottak egészségügyi, gyógyszer- és gyógyászati segédeszköz ellátása

2. § (1) A fogvatartottat a bv. orvos köteles felvilágosítani az egészségi állapotáról, tájékoztatást adni a tervezett orvosi beavatkozások szükségességéről, kockázatáról, valamint arról, hogy a szükségesnek ítélt vizsgálat vagy beavatkozás elmaradása milyen következményekkel járhat az egészségi állapotára nézve.

(2) Ha a fogvatartott az egészségügyi ellátás visszautasításával kapcsolatos önrendelkezési jogával él - ha nem állnak fenn a büntetések, az intézkedések, egyes kényszerintézkedések és a szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló 2013. évi CCXL. törvény (a továbbiakban: Bv. tv.) 158. §-ában foglalt korlátozások -, és az orvosi vagy egyéb kezeléseket, a járó- vagy fekvőbeteg szakellátásra beutalást megtagadja, ezt a döntését az egészségügyi nyilvántartásában (törzslapon) kell rögzíteni és a fogvatartottal aláíratni. Ha a fogvatartott írni, olvasni nem tud, vagy az aláírást megtagadja, két tanú együttes jelenlétében kell a fogvatartott döntését bejegyezni és a tanúkkal aláíratni.

(3) A Bv. tv. 158. §-ában meghatározott korlátozást kizárólag a bv. orvos javaslata alapján, a korlátozás szükségességének idejére a bv. intézet vezetője rendeli el.

3. § (1) A fogvatartottat befogadáskor közegészségügyi és járványügyi szempontból egészségügyi szakdolgozó megvizsgálja. A fogvatartott közösségbe mindaddig nem helyezhető, amíg közegészségügyi-járványügyi vizsgálata nem történt meg.

(2) Betegséget terjesztő vagy okozó rovarok észlelése vagy elkülönítést igénylő fertőző megbetegedés gyanúja esetén a fogvatartottat el kell különíteni, közösségbe helyezni csak a megfelelő kezelést, illetve gyógyulást követően a bv. orvos írásbeli engedélyével lehet.

(2a)[3] Járványügyi érdekből vagy fertőző megbetegedés terjedésének megelőzése érdekében az egészségügyi szakterület javaslatot tehet a fogvatartottnak a befogadó részlegen vagy a bv. intézet egészségügyi részlegén legfeljebb tizennégy napig történő elkülönítésére. Ha ez idő alatt a bv. orvos megállapítása szerint a fogvatartottnak a jogszabályban meghatározott fertőző betegség gyanúja miatt fekvőbeteg-gyógyintézet fertőző osztályán, illetve kijelölt gyógyintézetben való járványügyi elkülönítése válik szükségessé, a bv. intézet - a 25. § megtartásával - intézkedik a fogvatartottnak a legközelebbi járványügyi megfigyelést végző egészségügyi intézménybe szállítása iránt.

(3) Az egészségügyi szakdolgozó a fogvatartottat nyilatkoztatja a betegségeiről, rendszeresen szedett gyógyszereiről, szükség esetén értesíti a bv. orvost.

(4) A befogadás során végrehajtott egészségügyi eljárásban tájékoztatni kell a fogvatartottat, hogy a gyógyszerrendelésre vonatkozó általános jogszabályi előírások szerint a gyógyszerellátás a fogvatartás alatt is térítés ellenében illeti meg, valamint arról is, hogy az ártámogatás igénybevételére jogosító iratok (TAJ kártya, közgyógyellátási igazolvány) bemutatása a saját felelőssége, és az iratok hitelt érdemlő bemutatásáig az árkülönbözetet a fogvatartott viseli. Ebben az esetben tájékoztatni kell, hogy kizárólag sürgősségi gyógyszerellátásra jogosult. A fogvatartottat a tájékoztatóban foglaltak tudomásul vételéről nyilatkoztatni, és a nyilatkozatot az egészségügyi dokumentációban tárolni kell. Ha a fogvatartott írni, olvasni nem tud, vagy az aláírást megtagadja, két tanú együttes jelenlétében kell a fogvatartott döntését bejegyezni és a tanúkkal aláíratni.

(5) A bv. orvos - sürgős szükség vagy a (7) bekezdésben meghatározott eset kivételével - a befogadás után legkésőbb 72 órával a fogvatartottat megvizsgálja, rögzíti a fogvatartott kórelőzményi adatait, általános egészségi állapotát, fizikális státuszát, valamint elbírálja a munkaképességét.

(6) Amennyiben a befogadott fogvatartott közgyógyellátásra jogosult, úgy a közgyógyellátási igazolvány másolatát az egészségügyi nyilvántartásában kell elhelyezni. Amennyiben a befogadott fogvatartott méltányossági alapon rendelkezik közgyógyellátási igazolvánnyal, a bv. intézet egészségügyi szakterülete köteles írásban megkeresni az igazolványt kiállító települési önkormányzat jegyzőjét a közgyógyellátási igazolvány további jogosultságának megállapítása céljából.

(7) Befogadáskor a fogvatartotton látható külsérelmi nyomokat dokumentálni kell. Amennyiben a fogvatartotton külsérelmi nyomok láthatók vagy bántalmazás gyanúja merül fel, vagy elmondása szerint sérüléseket szenvedett, haladéktalanul intézkedni kell orvosi látlelet felvétele iránt.

4. § (1) Az egészségügyi panasszal jelentkező fogvatartott orvosi rendelésen való megjelenését biztosítani kell.

(2) A bv. orvos írásbeli rendelkezése alapján a fogvatartottat egészségi állapotának megfelelő speciális élelmezésben kell részesíteni.

(3) A bv. orvos a fogvatartott egészségi állapotára figyelemmel kezdeményezheti a házirendtől eltérő szabályok alkalmazását.

5. § A fogvatartottak tüdőszűrő vizsgálatát el kell végezni, továbbá biztosítani kell részükre a fogászati szűrésen, a nőknek nőgyógyászati szűrésen való részvétel lehetőségét.

6. § (1) A fogvatartott munkaképtelenségét a bv. intézet működésével és a fogvatartottak ellátásával kapcsolatos tevékenység keretében történő munkavégzésre vonatkozóan - legfeljebb egy évig terjedő időtartamra - a bv. orvos állapíthatja meg.

(2)[4] A fogvatartott munkaképtelenségének az (1) bekezdésben meghatározottnál hosszabb időtartamra, illetve véglegesen történő megállapítását a Büntetés-végrehajtás Egészségügyi Központ (a továbbiakban: BVEK) Felülvizsgáló Bizottsága (a továbbiakban: FÜV Bizottság) végzi.

(3)[5] A fogvatartott az első fokú döntés ellen a FÜV Bizottsághoz, a FÜV Bizottság döntése ellen pedig a BVEK főigazgatójához tizenöt napon belül írásban panaszt jelenthet be. A panaszt tizenöt napon belül kell elbírálni, és arról a fogvatartottat írásban értesíteni.

7. § A fogvatartott munkavégzéséhez szükséges járművezetői alkalmasságának térítésmentes, első fokú elbírálására a bv. orvos jogosult. Amennyiben a fogvatartott a járművezetői alkalmasság tárgyában első fokon hozott döntéssel nem ért egyet, kérelme alapján a FÜV Bizottság elé állítható. A FÜV Bizottság másodfokú döntésével szemben további jogorvoslatnak nincs helye.

8. § (1) Orvosi javaslatra a bv. intézet egészségügyi részlegén kell elhelyezni azt a fogvatartottat, akinek egészségi állapota ezt indokolja, de kórházi fekvőbeteg-ellátása nem szükséges.

(2) Az egészségügyi részlegről a fogvatartottat kizárólag a bv. orvos írásbeli hozzájárulásával lehet kihelyezni, illetve nem egészségügyi céllal elszállítani.

9. § Sürgősségi orvosi ellátást igénylő esetekben a bv. orvos, a bv. intézet székhelye szerint területileg illetékes készenléti szolgálatot teljesítő orvos, a bv. intézet székhelye szerint területileg illetékes háziorvosi ügyeleti szolgálat, sürgősségi orvosi szolgálat vagy mentőszolgálat orvosának írásos javaslata, beutalója alapján kell - a Bv. tv. 163. §-ában foglaltak alapján - a szakellátásra szoruló fogvatartottat a legközelebbi, területileg illetékes - megfelelő és kötelező ellátást biztosító - egészségügyi intézménybe szállítani.

10. § A beteg fogvatartottat írásos orvosi rendelkezés alapján egészségi állapotának megfelelően kell szállítani.

11. § (1) A fogvatartott sürgősségi fogászati ellátását a bv. intézet köteles biztosítani.

(2) A nem sürgősségi fogászati ellátások körébe tartozó fogászati beavatkozások az egészségbiztosítási jogszabályok szerint a bv. intézetben elvégezhetők.

(3) A fogvatartott a térítésköteles fogászati ellátásokért, a gyógyászati segédeszközökért, azok javításáért térítési díjat fizet.

(4) A fogvatartott a büntetés-végrehajtás fogorvosa által fogpótlásban és a műfogak javításában térítésmentesen az (5) bekezdés szerint, továbbá térítés ellenében akkor részesülhet, ha a szabadságvesztés várható hátralévő ideje azt lehetővé teszi és az annak fedezetéül szolgáló összeggel rendelkezik.

(5) A fogászati ellátás, a gyógyászati segédeszköz és annak javítási költségét - ha az a fogvatartott munkabalesete vagy a fogvatartás ideje alatt keletkezett foglalkozási megbetegedése miatt szükséges - a bv. intézet téríti.

(6) A gyógyászati segédeszköz térítési díjának átvállalásáról való döntés előtt vizsgálni kell a Bv. tv. 156. § (2) bekezdése szerinti feltételek teljesülését. Annak tényét, hogy a fogvatartott munkavégző képességének megőrzéséhez vagy helyreállításhoz szükséges-e gyógyászati segédeszköz ellátása, a bv. orvos állapítja meg. A térítési díj átvállalását a bv. intézet vezetője - egy évet meghaladó fogvatartás esetén orvosi javaslatra legfeljebb egy évre kiterjedően - engedélyezi.

(7) A Bv. tv. 156. § (6) bekezdése alapján térítésmentes egészségügyi ellátást, valamint a Bv. tv. 156. § (2) bekezdése szerinti feltételek hiányában térítésmentes gyógyászati segédeszközt és annak javítását - orvosi javaslatra, különös méltánylást érdemlő esetben - a bv. intézet vezetője engedélyezheti.

(8) Az (5)-(7) bekezdések alkalmazása során felmerült költségek a bv. intézetet terhelik.

(9) A gyógyászati segédeszköz szükségességét az arra jogosult szakorvos állapítja meg, beszerzéséről a bv. intézet gondoskodik.

12. § (1) Fogvatartottat - a 9. §-ban foglaltakat kivéve - járó- vagy fekvőbeteg szakellátásra csak bv. orvos utalhat be. Beutalás nélkül igénybe vehető ellátásokra történő kiszállítást bv. orvos jelenléte hiányában, indokolt esetben a szolgálatban lévő ápoló, szakápoló is elrendelheti.

(2) Amennyiben a fogvatartott olyan szakorvosi ellátásra szorul, amely a bv. intézetben nem biztosítható, a bv. orvos a fogvatartottat a területileg illetékes egészségügyi intézmény járóbeteg-szakrendelésére is beutalhatja.

(3) A fogvatartottat egészségügyi intézmény járóbeteg-szakrendelésére kell beutalni, ha

a) az ellátás nem tűr halasztást, és a szállítással járó időveszteség a beteg egészségi állapotát veszélyezteti;

b) a kivizsgálása, gyógykezelése a bv. intézetben nem biztosítható;

c) büntetés-végrehajtási egészségügyi intézetbe (a továbbiakban: bv. egészségügyi intézet) utalása a távolság miatt aránytalanul nagy költséget jelentene, vagy

d) bv. egészségügyi intézetben a szakvizsgálat és gyógykezelés nem végezhető el.

13. § (1) A beteg fogvatartottat fekvőbeteg-gyógyintézetbe kell utalni, ha

a) szakorvosi vizsgálata, gyógykezelése vagy betegségének, keresőképtelenségének, munkaképesség-csökkenése mértékének megállapítása a járóbeteg-ellátás keretében nem biztosítható;

b) a vizsgálattól, kezeléstől a gyógyulás, illetve a munkaképesség visszanyerése időtartamának lényeges csökkenése várható.

(2) Halasztást nem tűrő esetben a beteg fogvatartottat a legközelebbi, szakellátást biztosító fekvőbeteg-gyógyintézetben kell elhelyezni.

14. § (1)[6] A fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátásra szoruló fogvatartottat elsősorban a BVEK-ba vagy az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetbe (a továbbiakban: IMEI) kell szállítani.

(2) A Szegedi Fegyház és Börtön III. Objektumának Krónikus Utókezelő Részlegében (a továbbiakban: Utókezelő Részleg) lehet elhelyezni azokat a csökkent munkaképességű vagy tartós ápolásra szoruló fogvatartottakat, akik állandó orvosi felügyeletre szorulnak.

(3)[7] A BVEK főigazgatója, az IMEI főigazgató főorvosa, valamint a Szegedi Fegyház és Börtön parancsnoka saját hatáskörben állapítja meg a beutaltak egészségi állapotának megfelelő sajátos magatartási és kapcsolattartási szabályokat.

(4)[8] A megváltozott munkaképességű vagy folyamatos orvosi felügyeletre, illetve tartós ápolásra szoruló fogvatartott Utókezelő Részlegbe utalásához a bv. orvos köteles a BVEK vagy az IMEI szakvéleményét beszerezni.

15. § (1)[9] A kegyelmi eljárásban a Bv. tv. 45. § (8) bekezdése szerint elrendelt szakorvosi vizsgálat időpontjáról a BVEK vagy az IMEI értesíti a szabadlábon lévő elítéltet, a vizsgálat eredményéről vagy az elítélt távolmaradásáról tájékoztatja az igazságügyért felelős minisztert. A szakorvosi vizsgálat elrendelőjének haladéktalanul jelezni kell, ha olyan vizsgálatra van szükség, amely a BVEK-ban vagy az IMEI-ben nem végezhető el.

(2) A büntetés egészségügyi okból történő félbeszakítására vagy kegyelemre irányuló kérelmet (javaslatot) a bv. orvos vagy az illetékes egészségügyi intézet kijelölt orvosa írásban véleményezi.

16. § (1)[10] Befogadás után az IMEI-be kell szállítani a kényszergyógykezelt és az előzetes kényszergyógykezelt kivételével azt a fogvatartottat, akinek a beszámítási képessége a bíróság szerint korlátozott.

(2) Az (1) bekezdés szerinti fogvatartottat, akinél a bv. orvos a fogvatartás alatt kóros elmeállapotra utaló tüneteket észlel, a lehető legrövidebb időn belül az IMEI-be kell beutalni.

(3)[11] Ha a bv. orvos a letartóztatottnál kóros elmeállapotra utaló tüneteket észlel, haladéktalanul beutalja az IMEI-be. A beutalásról huszonnégy órán belül értesíteni kell a büntetőügyben eljáró hatóságot.

17. § (1) A gyógyításhoz szükséges gyógyszert, valamint a gyógykezelés időtartamát a bv. orvos határozza meg.

(2) A fogvatartott csak a bv. orvos egyedi megítélésén alapuló, írásos engedélye alapján tarthat magánál gyógyszert.

(3) Gyógyszertartási engedély csak különösen indokolt esetben adható azon gyógyszerekre, amelyek visszaélésre adhatnak lehetőséget, így különösen az altató- és nyugtató hatású gyógyszerekre.

(4) Fogvatartott gyógyszert nem kezelhet és nem oszthat.

(5) A fogvatartott, illetve az anya-gyermek részlegen elhelyezett gyermek részére csak Magyarországon érvényes forgalomba hozatali engedéllyel rendelkező gyógyszer, tápszer vagy gyógyhatású készítmény rendelhető.

(6) Gyermeknek gyógyszert kizárólag orvosi rendelkezés alapján a csecsemőgondozó adhat be.

(7) A bv. intézetbe bejuttatott és a bv. orvos által nem engedélyezett gyógyszert - a fogvatartott kérelmére és költségére az általa megjelölt kapcsolattartójának - vissza kell küldeni. Ha a fogvatartott a visszaküldést nem kéri, a gyógyszert meg kell semmisíteni. A megsemmisítés tényét jegyzőkönyvben kell rögzíteni.

3. A halottvizsgálat

18. § A halottvizsgálatról és a halottakkal kapcsolatos eljárásról szóló 351/2013. (X. 4.) Korm. rendelet 3. § (1) bekezdés c) pontjának alkalmazása során, ha a halál

a)[12] a BVEK-ban, az IMEI-ben vagy az Utókezelő Részlegben következett be, a fogvatartottat kezelő osztály vezetője, helyettese vagy az ügyeletes orvos;

b) egészségügyi intézményben következett be, a fogvatartottat kezelő osztály vezetője, helyettese vagy az ügyeletes orvos;

c) a bv. intézetben vagy a munkáltatás helyén következett be, a bv. orvos

végzi a halottvizsgálatot.

19. § (1) A halálesetet haladéktalanul jelenteni kell a bv. intézet parancsnokának és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának (a továbbiakban: BVOP).

(2) Ha az orvos a helyszíni halottvizsgálat során azt állapítja meg, hogy a halál nem természetes módon következett be, arról a bv. intézet parancsnokát haladéktalanul értesíti.

4. Az anya-gyermek védelem

20. § (1) Ha a fogvatartott várandósságát jelzi, kérelmére negyvennyolc órán belül térítésmentesen biztosítani kell részére a terhességi gyors teszt elvégzését.

(2)[13] A várandós fogvatartottat gondozásba vétel céljából a szakorvosi vizsgálatot követő három munkanapon belül a BVEK-ba kell szállítani.

21. §[14] A várandós gondozásra jogosult nő a várandósságával és a gyermeke születésével kapcsolatos juttatások folyósítása iránti igényét a BVEK-ban írásban terjesztheti elő. A jogosultságot érintő bármely körülmény változását a tudomásra jutástól számított három munkanapon belül a BVEK főigazgatójának kell bejelenteni.

22. § (1)[15] Ha a fogvatartott nő várandósságára tekintettel a büntetés félbeszakítását nem engedélyezték, a fogvatartottat a szülés várható időpontja előtt négy héttel a BVEK-ba kell szállítani.

(2) A fogvatartott nőt, ha a várandósság hatodik hónapját követően kérelmére továbbra is részt vesz a munkavégzésben, a szülés várható időpontja előtt huszonnyolc nappal a munkavégzés alól fel kell menteni. A felmentést a bv. orvos a szülési szabadsággal megegyező időtartamra engedélyezi, kivéve azt az esetet, ha a szülő nő a Bv. tv. 223. § (1) bekezdés b) pontja alapján mentesül a munkavégzési kötelezettség alól.

(3)[16] A várandós fogvatartott BVEK-ba történő befogadása után a BVEK főigazgatója megkeresi a fogvatartott lakhelye szerinti gyámhivatalt, hogy szükségesnek tart-e valamilyen intézkedést a születendő gyermek elhelyezésével kapcsolatban, valamint kíván-e pert indítani a szülői felügyeleti jog megszüntetése iránt.

(4)[17] A BVEK főigazgatójának értesítése alapján a BVOP intézkedik az anyának és a gyermeknek az együttes elhelyezésre kialakított részleggel (a továbbiakban: anya-gyermek részleg) rendelkező bv. intézetbe történő átszállíttatására. Az értesítést a gyermek várható születésének időpontját megelőzően tizenöt nappal kell megküldeni a BVOP-nak.

(5)[18] A gyermek születéséről a BVEK főigazgatója értesíti az apát, az anya lakhelye szerinti gyámhivatalt, kiskorú fogvatartott anya esetében a törvényes képviselőt is.

(6)[19] Amennyiben az anya és a gyermek együttes elhelyezése nem engedélyezhető, a BVEK főigazgatója vagy a bv. intézet parancsnoka a gyermek elhelyezése érdekében a bv. intézet székhelye szerinti gyámhivatal intézkedését kezdeményezi. A gyermek a gyámhivatal intézkedéséig nem adható ki.

(7)[20] A látogatás - a BVEK vagy a bv. intézet házirendje szerint - a BVEK főigazgatójának vagy a bv. intézet vezetőjének engedélyével történik.

(8) Ha az anya a gyermeket bántalmazza vagy testi, szellemi, erkölcsi fejlődését más módon veszélyezteti, a bv. intézet parancsnoka haladéktalanul intézkedik a gyermek veszélyeztetésének megakadályozása érdekében, és soron kívül értesíti a bv. intézet székhelye szerinti gyámhivatalt a szükséges intézkedés megtétele miatt.

5. Az anya-gyermek részleg

23. § (1) Az anya-gyermek részleget a bv. intézet többi részétől elkülönítve kell kialakítani. Az anya-gyermek részlegen a Bv. tv. 128. § (2) bekezdésében meghatározott időtartamra egy lakóhelyiségben egy anya és gyermeke helyezhető el.

(2) Amennyiben a gyermek a lakóhelyiségben tartózkodik, az ajtót minden napszakban nyitva kell tartani.

(3) A részleg, valamint a lakóhelyiség felszerelését ki kell egészíteni a gyermek elhelyezéséhez és gondozásához szükséges, a közegészségügyi követelményeknek megfelelő berendezési, felszerelési tárgyakkal, és gondoskodni kell a folyamatos egészségügyi felügyeletről.

(4) A gyermeket az anyával együtt kell a gyermek orvosi vizsgálatára és a kötelező védőoltásokra kísérni.

(5) A gyermek fekvőbeteg kórházi kezelése esetén lehetővé kell tenni, hogy a fogvatartott - felügyelettel, hetente legalább egy alkalommal - meglátogathassa gyermekét. A látogatás engedélyezése csak kivételesen tagadható meg, így, ha a gyermek kórházi kezelésének szükségességét az anya veszélyeztető magatartása, továbbá fertőző megbetegedés okozta, vagy azt biztonsági szempontok indokolják. A kórházi kezelés idején - a gyermekorvos véleménye alapján, szükség szerint - gondoskodni kell arról, hogy a gyermek anyatejet kapjon.

6. A terhesség-megszakítás

24. § (1) Ha a várandósság fennállását szülész-nőgyógyász szakorvos igazolja, a fogvatartott nyilatkozik arról, hogy terhességét meg kívánja-e tartani vagy igényli annak megszakítását.

(2) Fogvatartott esetében a terhesség-megszakításra vonatkozóan a magzati élet védelméről szóló 1992. évi LXXIX. törvény rendelkezései irányadóak.

(3)[21] A terhesség megszakítása a terhesség betöltött tizenkettedik hetéig a BVEK-ban is elvégezhető.

7. Közegészségügy-járványügy

25. § (1) Fertőző beteg, járványügyi megfigyelés, illetve járványügyi zárlat alá helyezett fogvatartott esetén a járványügyi intézkedések végrehajtására az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 56-70. §-ának rendelkezései az irányadók.

(2) A bv. intézet a fertőző betegeket és fertőző betegség gyanúja esetén a fogvatartottakat a fertőző betegségek jelentésének rendjéről szóló és az egészségügyi adatok kezelésére vonatkozó jogszabályokban foglaltak szerint az illetékes egészségügyi államigazgatási szervnek és a BVOP egészségügyi szakterületének köteles bejelenteni.

(3) Járványügyi érdekből az illetékes egészségügyi államigazgatási szerv egyeztetve a BVOP egészségügyi szakterületével határozattal intézkedik a fogvatartottaknak az egészségügyről szóló törvényben biztosított egyes jogai gyakorlásának korlátozásáról, amelyről a bv. intézet parancsnoka értesíti a bv. intézet törvényességi felügyeletét ellátó ügyészt.

(4) Járvány vagy fertőző betegség esetén - a BVOP egészségügyi szakterülete vezetőjének javaslatára az illetékes egészségügyi államigazgatási szerv jóváhagyásával - a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka az érintett bv. intézetnél a befogadást és a bv. intézetek közötti szállítást, valamint az előállítást felfüggesztheti, amelyről a bv. intézet parancsnoka értesíti a bv. intézet törvényességi felügyeletét ellátó ügyészt.

26. § (1)[22] Tetvesség esetén hajnyírás (szőrtelenítés) csak akkor végezhető, ha az másként nem szüntethető meg. A hajnyírás szükségességét a bv. orvos állapítja meg. A letartóztatott hajának leborotválásáról vagy rövidre nyírásáról a büntetőügyben eljáró hatóságot értesíteni kell.

(2) A tetvességi vizsgálatokat és a tetvetlenítést - a körülményektől függően és a szükséges mértékben a bv. orvos rendelkezésének megfelelően - ki kell terjeszteni az érintett fogvatartott közvetlen környezetére, valamint a vele rendszeresen érintkező személyekre is.

(3)[23] Halmozott előfordulás esetén a vizsgálat alá vonandó, valamint a kezelendő személyek körét és a környezet érintettségét - indokolt esetben, továbbá ha a bv. intézet értesítette a fővárosi és vármegyei kormányhivatal népegészségügyi feladatkörében eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatalát - a fővárosi és vármegyei kormányhivatal népegészségügyi feladatkörében eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatala állapítja meg.

(4) Az érintett fogvatartott köteles magát alávetni a tetvesség felderítése, megszüntetése, valamint megelőzése érdekében szükséges eljárásoknak.

(5) Az egészségügyi kártevők elleni védekezésről, a költségek fedezéséről, valamint a szükséges rendszabályok kidolgozásáról és eljárások végrehajtásáról az érintett bv. intézet parancsnoka köteles gondoskodni.

27. §[24] A szerzett immunhiányos tünetcsoport vírusával (HIV) fertőzött fogvatartottak - fokozott védelmükre, a közösség védelmére és sajátos egészségi állapotukra figyelemmel - fokozattól függetlenül az arra kijelölt bv. intézetben helyezhetők el. A fogvatartottat kérelmére a Tököli Országos Büntetés-végrehajtási Intézet speciális részlegén kell elhelyezni.

8. Záró rendelkezések

28. § Ez a rendelet 2015. január 1-jén lép hatályba.

29. §[25]

Dr. Trócsányi László s. k.,

igazságügyi miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 14/2018. (VI. 15.) IM rendelet 1. § a) pontja. Hatályos 2018.07.01.

[2] Módosította a 14/2018. (VI. 15.) IM rendelet 1. § b) pontja. Hatályos 2018.07.01.

[3] Beiktatta a 20/2020. (XII. 30.) IM rendelet 59. §-a. Hatályos 2021.01.01.

[4] Módosította a 14/2020. (X. 30.) IM rendelet 2. § a) pontja. Hatályos 2020.11.01.

[5] Módosította a 14/2020. (X. 30.) IM rendelet 2. § b) pontja. Hatályos 2020.11.01.

[6] Módosította a 14/2020. (X. 30.) IM rendelet 2. § c) pontja. Hatályos 2020.11.01.

[7] Módosította a 14/2020. (X. 30.) IM rendelet 2. § d) pontja. Hatályos 2020.11.01.

[8] Módosította a 14/2020. (X. 30.) IM rendelet 2. § e) pontja. Hatályos 2020.11.01.

[9] Módosította a 14/2020. (X. 30.) IM rendelet 2. § e)f) pontja. Hatályos 2020.11.01.

[10] Módosította a 14/2018. (VI. 15.) IM rendelet 1. § b) pontja. Hatályos 2018.07.01.

[11] Módosította a 14/2018. (VI. 15.) IM rendelet 1. § a) pontja. Hatályos 2018.07.01.

[12] Módosította a 14/2020. (X. 30.) IM rendelet 2. § f) pontja. Hatályos 2020.11.01.

[13] Módosította a 14/2020. (X. 30.) IM rendelet 2. § c) pontja. Hatályos 2020.11.01.

[14] Módosította a 14/2020. (X. 30.) IM rendelet 2. § f)g) pontja. Hatályos 2020.11.01.

[15] Módosította a 14/2020. (X. 30.) IM rendelet 2. § c) pontja. Hatályos 2020.11.01.

[16] Módosította a 14/2020. (X. 30.) IM rendelet 2. § c), h) pontja. Hatályos 2020.11.01.

[17] Módosította a 14/2020. (X. 30.) IM rendelet 2. § g) pontja. Hatályos 2020.11.01.

[18] Módosította a 14/2020. (X. 30.) IM rendelet 2. § i) pontja. Hatályos 2020.11.01.

[19] Módosította a 14/2020. (X. 30.) IM rendelet 2. § i) pontja. Hatályos 2020.11.01.

[20] Megállapította a 14/2020. (X. 30.) IM rendelet 1. §-a. Hatályos 2020.11.01.

[21] Módosította a 14/2020. (X. 30.) IM rendelet 2. § f) pontja. Hatályos 2020.11.01.

[22] Módosította a 14/2018. (VI. 15.) IM rendelet 1. § d) pontja. Hatályos 2018.07.01.

[23] Módosította a 35/2022. (XII. 27.) IM rendelet 2. §-a. Hatályos 2023.01.01.

[24] Megállapította a 12/2022. (IV. 26.) IM rendelet 30. §-a. Hatályos 2022.04.27.

[25] Hatályon kívül helyezve a 2010. évi CXXX. törvény 12. § -a alapján.

Tartalomjegyzék