40/2015. (VIII. 28.) EMMI rendelet

a kerettantervek kiadásának és jóváhagyásának rendjéről szóló 51/2012. (XII. 21.) EMMI rendelet módosításáról

A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 94. § (1) bekezdés c) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 152/2014. (VI. 6.) Korm. rendelet 48. § 10. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. § A kerettantervek kiadásának és jóváhagyásának rendjéről szóló 51/2012. (XII. 21.) EMMI rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 7. melléklete az 1. melléklet szerint módosul.

2. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

Balog Zoltán s. k.,

emberi erőforrások minisztere

1. melléklet a 40/2015. (VIII. 28.) EMMI rendelethez

A Rendelet 7. melléklete a következő 7.30. ponttal egészül ki:

"7.30. A belügyi rendészeti ismeretek tantárgy kerettanterve a középiskolák 11-12. évfolyamai számára

A köznevelés alapvető célja a tanulók erkölcsi érzékének fejlesztése, a cselekedeteikért és azok következményeiért viselt felelősségtudatuk elmélyítése, igazságérzetük kibontakoztatása, közösségi beilleszkedésük elősegítése, az önálló gondolkodásra és a majdani önálló, felelős életvitelre történő felkészülésük segítése. A demokratikus jogállam, a jog uralmára épülő közélet működésének alapja az állampolgári részvétel, amely erősíti a nemzeti öntudatot és kohéziót, összhangot teremt az egyéni célok és a közjó között. Ezt a cselekvő állampolgári magatartást a törvénytisztelet, az együttélés szabályainak betartása, az emberi méltóság és az emberi jogok tisztelete, az erőszakmentesség, a méltányosság jellemzi.

A belügyi rendészeti ismeretek tantárgy célja, hogy lehetőségein belül cselekvő elkötelezettségre neveljen a rend, az igazság és az igazságosság, a jó és a szép iránt, segítse a harmonikus személyiség kibontakoztatásához szükséges szellemi, érzelmi, erkölcsi, társas és testi képességeket. Ezáltal hozzájárul ahhoz, hogy a diák:

- a haza felelős polgárává váljék,

- kifejlődjék benne a hazafiság érzelemvilága,

- reális önismeretre és szilárd erkölcsi ítélőképességre tegyen szert,

- legyen képes felelős döntések meghozatalára a maga és a gondjaira bízottak sorsát illetően,

- váljék képessé az önálló tájékozódásra, véleményformálásra és cselekvésre.

A belügyi rendészeti ismeretek közismereti, választható érettségi tantárgy többoldalú rendészeti, rendvédelmi jellegű műveltséget, ismereteket közvetít, és komplex módon segíti a diákok jogkövető, a társadalomért, a kisebb közösségért felelősséggel bíró, a rend megteremtésében közreműködő állampolgárrá válását. Fontos cél, hogy kialakuljon a diákokban a közösséghez tartozás, a hazaszeretet érzése, valamint az a felismerés, hogy a rend, a biztonság nagy érték és megteremtéséhez mindenkinek hozzá kell valamilyen mértékben járulnia, továbbá, hogy a tantárgy elősegítse az itt tanulók által a bűn elítélését, a bűnözéstől való távolmaradást, a bűnüldözésben való valamilyen részvételt. Legfőbb feladata kettős, egyrészt az, hogy segítse a tanulók jogkövető állampolgárrá válását, továbbá megalapozza rendvédelmi jellegű pályaorientációját, az ehhez tartozó legalapvetőbb szakmai kompetenciái kialakítását. Feladata továbbá a tanuláshoz és a munkához szükséges képességek, készségek, ismeretek, attitűdök együttes fejlesztése, az egyéni és csoportos teljesítmény ösztönzése, a közjóra való törekvés megalapozása, a nemzeti, a közösségi összetartozás és a hazafiság megerősítése. Ennek során részfeladata az iskolai alapműveltség által korábban érintett területek árnyalása és megszilárdítása, melynek során már megjelennek a pályaválasztáshoz, a továbbtanuláshoz, a munkavállalói szerephez szükséges kompetenciák.

A tantárgy bemutatja a rendvédelemhez, részben a rendészethez, joghoz, kriminalisztikához tartozó legfontosabb fogalmakat, megközelítési módokat, amelyek révén a diákok képesek lesznek tudatosabban értelmezni a biztonsággal kapcsolatos tapasztalataikat, és könnyebben eligazodnak majd az egyre szerteágazóbb jogi kategóriák, továbbá a bonyolultabbá váló társadalmi viszonyok között. Igyekszik tudatosan jogkövető gondolkodási és cselekvési mintákat és szerepeket közvetíteni. E tantárgynak, a tanulók életkorához igazodva és a lehetőségekhez képest, átfogó képet kell nyújtania a rendvédelmi szervek életéről. Szerepet kell vállalnia a diákok szociális kompetenciáinak, viselkedésének - beszéd-, vita- és döntési, együttműködési készségének - erősítésében.

A belügyi rendészeti ismeretek tanulási-tanítási módszerét illetően a következőkre kell tekintettel lenni: a részvétel a közügyekben megkívánja a kreatív, önálló kritikai gondolkodás, az elemző képesség és a vitakultúra fejlesztését. A felelősség, az önálló cselekvés, a megbízhatóság, a kölcsönös elfogadás elsajátítását hatékonyan támogathatják az e tantárgy keretében alkalmazásra kerülő, a tanulók tevékeny részvételére építő tanítás- és tanulásszervezési eljárások. Hozzá kell segíteni a fiatalokat ahhoz, hogy képessé váljanak érzelmeik hiteles kifejezésére, a mások helyzetébe történő beleélés képességének, az empátiának a fejlesztésére, a kölcsönös elfogadásra. A segítő magatartás számos olyan képességet igényel és fejleszt is egyúttal (együttérzés, együttműködés, problémamegoldás, önkéntes feladatvállalás és megvalósítás), amelyek gyakorlása elengedhetetlen a tudatos, felelős állampolgári léthez.

A belügyi rendészeti ismeretek tantárgy sajátos nevelési-fejlesztési céljai és követelményei, amelyek minden tematikai egységben érvényesíthetők, a következők:

- a rend, a biztonság értékének, jelentőségének elfogadása, illetve ennek érdekében történő valamilyen mértékű közreműködés;

- a társadalmi együttélés és együttműködés írott és íratlan szabályainak - erkölcs, jog, szokás, illem - értő ismerete, az erre irányuló készségek fejlesztése és a társadalmi gyakorlatba történő átültetése, alkalmazása;

- a legalapvetőbb rendvédelmi szervek mindennapi működésének feltérképezése, leggyakoribb eljárásaik megértése;

- az aktív, segítőkész állampolgárra vonatkozó jegyek megerősítése;

- az egészséges életmódra nevelés;

- a rendvédelmi hivatás iránti kíváncsiság, érdeklődés felkeltése;

- a kriminalisztika alapjainak megismerése;

- hazánk és korunk bűnügyi helyzetének, ezek okainak közös értelmezése.

Egyes tematikai egységekhez kapcsolható (a tartalmi elemekhez szorosabban kötődő) nevelési-fejlesztési célok, követelmények:

- az Alaptörvény struktúrájának, alapelveinek értelmezése;

- a társadalmi felelősségvállalás értelmezése és megtapasztalása;

- emberi, állampolgári jogok, illetve ezek korlátozásának szabályai;

- a rendvédelmi, rendészeti szervek működésének, tagjai mindennapi tevékenységeinek megismerése;

- a rendvédelmi, rendészeti szervek rendelkezésére álló erők és eszközök megismerése;

- tájékozódás Magyarország bűnügyi helyzetében, közbiztonsága alakulásában;

- az állampolgárok és a rendvédelmi, rendészeti szervek hivatásos állománya jogainak és kötelességeinek megismerése;

- a közreműködői részvétel formáinak értelmezése és különböző szintű gyakorlása;

- a tájékozódás és az elsősegélynyújtás lehetőségei, szabályai;

- a rendvédelmi, rendészeti szervek állományába kerülés lehetőségei, menete;

- a szabálysértések és bűncselekmények lényege, leggyakoribb változatai;

- munka-, baleset- és környezetvédelmi esetek értelmezése;

- a katasztrófák és szükséghelyzetek értelmezése, elsődleges intézkedések ezek bekövetkezése esetén;

- napjaink biztonsági kihívásainak tudatosítása;

- a lokalitás és globalitás összefüggéseinek értelmezése.

A belügyi rendészeti ismeretek módszertani sajátossága az induktivitás, amely a tanítás személyességében és a társadalmi gyakorlathoz való közelségben jelenik meg. Szemlélete szorosan kötődik az aktuális rendvédelmi helyzethez, gyakorlathoz, illetve a diákok társadalmi tapasztalataihoz. Ebből következően számtalan életszerű kompetenciafejlesztő feladat, esetelemzés, gyűjtés kapcsolódhat a tárgy tanításához.

A belügyi rendészeti ismeretek kerettantervi tananyaga kiemelten ajánlható azoknak az iskoláknak, amelyekben a diákok a rendészeti szakközépiskolákba, illetve a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karára kívánnak felvételizni. A kerettanterv a 11-12. évfolyamokra került kidolgozásra heti 2-2 órában (összesen 134 óra). A rendelkezésre álló óraszám lehetővé teszi a tantárgy tanítását 10-11. évfolyamokon heti egy, a 12. évfolyamon pedig heti két órában.

11. évfolyam
Tematikai egység1. Magyarország biztonsági stratégiájának, biztonságának és
rendjének lényege
Órakeret 16 óra
Előzetes tudásKorábbi történelmi ismeretek az államformákról, az állam működéséről, a különböző
időszakokban létező társadalmi rendről, normákról és erkölcsről. Közvetett tapasztalatok a
szülőktől és különféle forrásokból az egyén és közösség korra jellemző viszonyrendszeréről.
A tematikai egység
nevelési-fejlesztési céljai
A magyarországi rendvédelem, rendészet XX. századi történetének és az aktuális nemzeti
biztonsági stratégia lényegének, az Alaptörvény jogrendre vonatkozó lényegi meghatározásainak
megismerése. A rendvédelem, rendészet legfontosabb szakterminológiájának megismerése,
értelmezése, a rendészet, rendvédelem tudományos megközelítése. Az ezekkel kapcsolatos
előzetes tudás megerősítése, szintetizálása, a kapcsolódó fogalmak, a szakmai szókincs bővítése,
konzekvens használatára szoktatás, továbbá a rendszerező készség megerősítése.
Ismeretek/fejlesztési feladatokKapcsolódási pontok
1.1. A rendvédelmi, rendészeti szervek kialakulása, történetének áttekintéseTörténelem, társadalmi és
állampolgári ismeretek:
társadalomtörténeti
részek a magyar
történelemben.
A magyarországi rendvédelmi, rendészeti szervek és meghatározó jellemzőik a XX. században.
Hazánk rendvédelmi, rendészeti szervei kialakulásának lényege, főbb állomásai a rendszerváltástól
napjainkig.
1.2. Magyarország Nemzeti Biztonsági Stratégiájának megítéléseFöldrajz: Magyarország
és a Kárpát-medence
földrajzi, geopolitikai
elhelyezkedése.
Hazánk biztonságpolitikai környezete, biztonsági stratégiájának főbb elemei. A globalizáció és
a szövetségi politika lényege, biztonságpolitikai érdekeink a világban. Magyarországot érintő
lehetséges fenyegetések, veszélyek, kihívások (terrorizmus, szervezett bűnözés, kábítószer-
kereskedelem, katasztrófák) és ezek megelőzésének, kezelésének lehetőségei. Civilizációs
konfliktusok és lehetséges hatásuk. Hazánk nemzeti biztonsági stratégiája végrehajtásának
eszközrendszere. Békefenntartásban és válságkezelésben, béketeremtésben való részvételünk.
A migráció magyarországi jellege és hatása. A béke és minősített időszakok, valamint ezek
jellemzői.
1.3. A rendvédelem, rendészettudomány alapjai, rendvédelmi, rendészeti funkciókTársadalmi és
állampolgári ismeretek:
a tudomány és a
honvédelem megítélése.
A tudomány rendszere, rendészettudomány lényege, meghatározó elemei, ezek kapcsolata.
A rendvédelmi, rendészeti funkciók fő formái (jelenlét, őrködés, legitim fizikai erőszak,
információszerzés és rendészeti hatósági jogalkalmazás). A tudomány és innováció, valamint az
élethosszig tartó tanulás követelménye.
Az iskolai tudás jellegének átalakulása, tudományos munka célja, lehetőségei, a Tudományos
Diákkörök és szakmai-tanulmányi versenyek.
1.4. A rendvédelem, rendészet alapvető fogalmai, értelmezéseEtika és etikett: alapszabályai.
Az illem, erkölcs, jog értelmezése, ezek kapcsolata és különbözősége. Az erkölcsi szabályok és
társadalmi érvényesülésük.
A biztonság és hozzá kapcsolódó fogalomkörök értelmezése.
A rend és hozzá kapcsolódó fogalomkörök értelmezése.
A rend és a biztonság összefüggéseinek megvilágítása.
A rendészeti tevékenység lényege, megvalósítói.
A védelem és különböző formáinak meghatározása. Rend- és honvédelem, honvédség.
A katasztrófavédelemmel és a büntetés-végrehajtással kapcsolatos fogalmak, kategóriák és
jellemzésük (veszély-, katasztrófa- és szükséghelyzet értelmezése, tipizálása, katasztrófavédelmi
szervezetek, fogház, börtön, fegyház).
Az egyes fogalmak közötti kapcsolatok, összefüggések felismerése.
A kapcsolódó fogalmak komplexitásának megvilágítása.
1.5. Emberi és állampolgári jogok és kötelességek, valamint alkotmányossági előírások, szabályok
(az Alaptörvény).
Nemzetközi jog:
társadalmi igazságosság és
kölcsönös segítség.
Az állam, állampolgárság fogalma, a hatalommegosztás elve. A törvényhozói és végrehajtói
hatalom különbsége, viszonya.
Az országgyűlés, a kormány, a köztársasági elnök, az alkotmánybíróság és más bíróságok,
ügyészségek, az alapvető jogok biztosa, valamint az önkormányzatok helye, szerepe,
rendeltetése.
A jogrend fogalma, a jogrendszer lényege, az alapvető jogágak és rendeltetésük.
A jogalkotás rendje, a jogszabályi hierarchia lényege.
Az alapvető emberi és állampolgári jogok.
Egyéni és közösségi jogok, állampolgári kötelességek (ENSZ Emberi Jogok Egyetemes
Nyilatkozata, az Alaptörvény Alapvetés, valamint Szabadság és felelősség része, a
Fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló egyezmény és az ahhoz kapcsolódó Fakultatív
Jegyzőkönyv kihirdetéséről szóló 2007. évi XCII. törvény stb.).
Esetelemzés: a jogok és kötelezettségek érvényesülése egy konkrét példa alapián.
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Erkölcs, politika, biztonságpolitika, biztonság, nemzetbiztonság, közbiztonság, magánbiztonság,
rend, közrend, határrend, honvédelem, rendvédelem, rendészet, külső és belső védelem,
katasztrófa, veszélyhelyzet, katasztrófavédelem, globalizáció, migráció, fogház, börtön, fegyház.
Tematikai egység2. A rendészetért felelős miniszter irányítása alá tartozó rendészeti,
rendvédelmi szervek általános jellemzése
Órakeret 16 óra
Előzetes tudásAz állam működésének, a társadalmi tagoltság aktuális formájának ismerete. A témával kapcsolatos
naprakész médiaközlemények. Személyes tapasztalatok, benyomások a magyar társadalomról, a
legfőbb államapparátus mindennapi működéséről.
A tematikai egység
nevelési-fejlesztési
céljai
A rendészetért felelős miniszter irányítása alá tartozó szervezetek helyének, szerepének,
irányításának, továbbá az egyes rendészeti, rendvédelmi szervek (Rendőrség, Katasztrófavédelem,
Büntetés-végrehajtás) rendeltetésének, lehetséges feladatainak, szolgálati tagozódásaiknak,
erőiknek, eszközeiknek a megismerése. Megismerkedés a biztonsági szolgálatok, a Bevándorlási
és Állampolgársági Hivatal (a továbbiakban: BÁH) rendeltetésével, működése sajátosságával.
Részismeretek nyújtása az adópolitikáért felelős miniszter felügyelete alá tartozó rendészeti,
rendvédelmi szerv, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (a továbbiakban: NAV) vámszerve munkájáról.
A tanulók sokoldalúságának és együttműködési készségeinek fejlesztése a témák feldolgozása során.
Ismeretek/fejlesztési feladatokKapcsolódási pontok
2.1. A rendészetért és az adópolitikáért felelős miniszter irányítása, illetve felügyelete alá tartozó
rendvédelmi, rendészeti szervek felsorolása, helyük, szerepük, jogállásuk
A rendészetért felelős miniszter irányítása és az adópolitikáért felelős miniszter felügyelete
alá tartozó rendvédelmi, rendészeti szervek felsorolása, elhelyezése (rendőrség,
katasztrófavédelem, büntetés-végrehajtás, polgári nemzetbiztonsági szervek, BÁH, NAV
vámszerve). E szervek rendeltetése, szerepe és kapcsolódó jogállásuk megnevezése
(e szervekre vonatkozó törvények és rendelettel kiadott szolgálati szabályzatok).
Kiscsoportos otthoni munka: a rendvédelmi szervek szimbólumainak pl. plakát formájú
összegyűjtése.
Társadalmi és állampolgári
ismeretek:A XX. századi
társadalomtörténet; a jogalkotók
és a végrehajtó hatalom.
2.2. A rendőrség feladatai, szervezeti felépítése, szolgálati tagozódása, valamint erői, eszközeiFöldrajz: Magyarország
közigazgatási tagozódása
a XX. század végén.
A rendőrség rendeltetése, összetétele, feladatai, ezek csoportosítása [az általános
rendeltetésű rendőrség: az Országos Rendőr-főkapitányság (a továbbiakban: ORFK),
a Terrorelhárítási Központ (a továbbiakban: TEK), a Nemzeti Védelmi Szolgálat
(a továbbiakban: NVSZ). A Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ].
Az ORFK szervezeti felépítése, szintjei, alapvető szolgálati tagozódása, tevékenységének
irányítása, vezetése (szolgálati ágak, szolgálatok és szakszolgálatok).
A mindennapi működés alapvető elvei, szabályai és követelményei
(a működés törvényi szabályozottsága, a feladatok, utasítások ellátásának kötelezettsége,
intézkedési, segítségnyújtási és titoktartási kötelezettség lényege). A hivatásos állományú
rendőr egyéni ügyei intézésének rendje.
A rendőrség erői, eszközei összetétele, kategorizálása, ezek eltérő vonásai (szervezetszerű,
bevonható, együttműködő és segítő erők; a hivatásos állomány, közszolgálati tisztviselők,
közalkalmazottak és munkavállalók; műszaki berendezések, technikai eszközök, szolgálati
állatok).
Az együttműködés és kapcsolattartás rendje, és az ebben érintett szervek (polgárőrség,
önkormányzati rendészeti szervek és egyes rendészeti feladatokat ellátó személyek,
továbbá a személy és vagyonvédelmi szervek, fegyveres biztonsági őrök).
Projektmunka: a TEK, az NVSZ működésére vonatkozó példák leírása.
2.3. A katasztrófavédelem feladatai, szervezeti felépítése, szolgálati tagozódása, valamint erői,
eszközei, felszerelései
A katasztrófavédelem rendeltetése, összetétele, alapvető feladatai, szervezeti és szakterületi
tagozódása.
A katasztrófavédelem erői, eszközei, felszerelései, ezek azonos és eltérő vonásai.
Katasztrófavédelmi szolgálati és műszaki jellegű tudnivalók.
Tűzoltási és műszaki mentési alapismeretek.
Polgári védelmi és iparbiztonsági jellegű tudnivalók.
Az együttműködés és kapcsolattartás rendje, ebben érintett szervek (mentők, Magyar
Honvédség speciális alakulatai, önkormányzatok és állampolgárok).
Nincs
Projektmunka: a katasztrófavédelem létrejöttének összefoglalása.
2.4. A büntetés-végrehajtás feladatai, szervezeti felépítése, szolgálati tagozódása, valamint
erői, eszközei
Nincs
A büntetés-végrehajtás rendeltetése, összetétele, alapvető feladatai, szervezeti és
szakterületi tagozódása. Az ide tartozó szervezeti elemek diszlokációja (elhelyezkedése).
A büntetés-végrehajtás erői, eszközei, felszerelései, ezek azonos és eltérő vonásai.
Az objektumon belüli és azon kívüli tevékenység jellege, ezek teljesítésének formái.
2.5. Egyéb rendvédelmi, rendészeti tevékenységet végző szervek helye, szerepe, alapfeladataiNincs
Az Alkotmányvédelmi Hivatal és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat rendeltetése, helye,
szerepe, feladatai, állománya és eszközei.
A NAV vámszervének rendeltetése, helye, szerepe, feladatai, erői, eszközei, valamint
működési rendjének lényege.
A BÁH rendeltetése, helye, szerepe, feladatai, állománya és rendelkezésre álló eszközei.
A közterület-felügyelet rendeltetése, helye, szerepe, alapvető feladatai, állománya és
eszközei.
Az egyes rendészeti feladatot ellátók körének megnevezése, működési rendjük lényege.
Kulcsfogalmak/
fogalmak
A rendészeti, rendvédelmi tevékenységet végző szervek rendeltetése, jellemzése (hely, szerep, feladat,
hatáskör-illetékesség, diszlokáció), a szervezetszerű, bevonható erő, műszaki-technikai berendezések,
technikai eszközök, szolgálati állatok, együttműködés, kapcsolattartás alapja.
Tematikai egység3. Szolgálati fellépések, intézkedések és eljárásokÓrakeret 17 óra
Előzetes tudásKözvetlenül, közvetett módon szerzett egyéni tapasztalatok a rendvédelmi szervek (kiemelten
a rendőrség, katasztrófavédelem) napi működéséről, állampolgárokkal szembeni eljárásairól.
A regionális és az országos média aktuális tudósításainak a rendészeti szervekre vonatkozó
információinak, adatainak ismerete.
A tematikai egység
nevelési-fejlesztési
céljai
A rendőrség által alkalmazott intézkedések, kényszerítő eszközök, továbbá az ezekre vonatkozó
elvek, követelmények lényegének az állampolgári jogokkal - különös figyelmet fordítva a fogyatékos
személyeket megillető jogokra, egyenlő bánásmódra - összefüggésben történő megismerése,
értelmezése. A megjelenés, fellépés jelentőségének felismertetése a foglalkozások és a szerepjáték
során. Annak elfogadtatása, hogy a rendőr az állampolgárokért van és nem fordítva, valamint annak
megértetése, hogy a kényszerítő eszközök alkalmazása csak méltányolható szituációkban történhet.
A rendőrség, a katasztrófavédelem és a büntetés-végrehajtás lehetséges szolgálati formáinak a
megismerése.
Ismeretek/fejlesztési feladatokKapcsolódási pontok
3.1. A rendőri intézkedések, a kényszerítő eszközök, valamint ezek használata

A rendőri intézkedés lényege, csoportosítása, és az intézkedés alá vont viselkedése,
különös tekintettel a fogyatékosság felismerésére és a fogyatékos emberekkel való
különleges bánásmód tanúsítására. A szolgálati fellépés menete. Az emberi és
állampolgári jogok, valamint a rendőri intézkedések kapcsolata. A személyi szabadságot
nem korlátozó intézkedések felsorolása, azok lényege. A személyi szabadságot
Történelem, társadalmi és
állampolgári ismeretek: a politikai
hatalom történelmi formái.
Etika: Jogok és kötelességek. Erkölcs
és politika.
Állampolgárság és nemzeti érzés,
egyenlő bánásmód, tolerancia, az
együttélés erkölcsi problémái.
korlátozó intézkedések felsorolása, részletes jellemzése.
Egyéni és csapat kényszerítő eszközök és alkalmazásuk korlátai, szabályai.
A közbiztonságra különösen veszélyes eszközök.
A rendőri intézkedésekkel és a kényszerítő eszközök alkalmazásával szembeni
követelmények és ezek tartalma.
Szerepjátékok: szolgálati fellépést kezdeményező rendőr.
3.2. A rendőrség által alkalmazott őr, járőr szolgálati formák, tevékenységek és jellemzőik
Szolgálati formák felsorolása, jellemzői. A járőr és őrszolgálati formák különböző
változatai, ezekkel kapcsolatos alapvető előírások.
Nincs
3.3. A katasztrófavédelem intézkedései, eljárásai
A katasztrófavédelem által alkalmazott szolgálati formák, szolgálat ellátási módozatok.
Tűzoltási-műszaki mentési beavatkozási, iparbiztonsági tevékenységi formák és
jellemzőik.
Nincs
3.4. A büntetés-végrehajtási szervek intézkedései, eljárásaiNincs
A büntetés-végrehajtás által alkalmazott szolgálati formák, szolgálat ellátási módozatok.
Őrzési, kísérési, figyelői jellegű szolgálati formák és jellemzőik.
3.5. Egyéb rendvédelmi, rendészeti szervek működésének lényegeNincs
A polgári titkosszolgálatok, a BÁH, a NAV, a közterület-felügyelet, a polgárőrség, a
személy és vagyonvédelem területén az öltözet, az azonosító jelek, a megjelenés és a
működés szabályai.
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Emberi, állampolgári jogok, kötelességek, szolgálati fellépés, szolgálatra alkalmasság, intézkedések,
kényszerítő eszközök, követelmények az intézkedésekkel és a kényszerítő eszközökkel kapcsolatosan,
megjelenés-öltözet, szolgálati formák, járőr- és őrszolgálat, bevetés, kármentés. A személy- és
vagyonvédelem, a polgárőrség, a közterület-felügyelet jellemzői. A köz- és magánterület fogalma, a
hatósági személy meghatározása. A közbiztonságra különösen veszélyes eszközök.
Tematikai egység4. A rendvédelmi, rendészeti szervek tagjaival kapcsolatos
tudnivalók
Órakeret 14 óra
Előzetes tudásA rendvédelmi, rendészeti szervek tagjaival kapcsolatos társadalmi elvárások,
követelmények. A hivatásos állományúakkal kapcsolatos közvetlen, illetve közvetett egyéni
tapasztalatok, a hozzátartozók kapcsolódó véleményei, értékítéletei. A rendszeretet, a
segítőkészséget és az egyenruha iránti vonzódást alakító személyes tényezők.
A tematikai egység nevelési-
fejlesztési céljai
A rendvédelmi, rendészeti szervekbe történő bekerülés, az ezzel kapcsolatos
követelmények, elvárások, lehetséges juttatások megismerése. A különleges jogviszony
értelmének, lényegének felismertetése, annak elfogadtatása, hogy ez a pálya
nehézségekkel is jár azok számára, akik nem eléggé elkötelezettek, motiváltak. A hierarchia
és más sajátos szabályok, előírások, továbbá a vonatkozó etikai normák feldolgozása,
megértetése, az alakiság bemutatása a tanulók által. A hatályos életpálya modell
lényegének megismerése, megértése, ezekkel kapcsolatos vélemények megfogalmaztatása.
Ismeretek/fejlesztési feladatokKapcsolódási pontok
4.1. A rendvédelmi, rendészeti szerv tagjává válás általános lehetőségei, követelményei és a
felvételi eljárás menete
Történelem, társadalmi és
állampolgári ismeretek: a
rendvédelem képviselőinek
társadalmi megbecsülése,
elfogadottsága.
A rendvédelmi, rendészeti szervek jövendő hivatásos állományú tagjaival szembeni
egészségügyi, pszichológiai, fizikai és feddhetetlenségi követelmények, elvárások.
A felvételi eljárás menete, ennek szakaszai a rendészeti szakközépiskolákban és a
Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudomány Karán. A felvételi döntés során
többletpontokat jelentő tényezők megnevezése.
Információgyűjtés vagy esetelemzés: a felvételi pontszámok alakulása a rendvédelmi
jellegű tanintézetekben. A rendészeti, rendvédelmi hivatásos állomány társadalmi
megítélése, és elhelyezése a foglalkozások sorában.
4.2. Az egyes rendvédelmi, rendészeti szervekre vonatkozó sajátos követelmények, eltérések,
szociális és társas kompetenciák
Nincs
Az egyes rendvédelmi, rendészeti szervekbe történő bekerülés és a munka eltérő
sajátosságai, lehetőségei. A példamutatás alakulása.
Általánostól eltérő kompetenciák a rendvédelmi, rendészeti szervekben. Hátrányos
megkülönböztetés tilalma.
Esettanulmány készítése: egy meghatározott rendvédelmi szerv állományába történő
bekerülés bemutatása.
4.3. Alakiság, valamint a szolgálati érintkezés szabályaiNincs
Függőségi viszonyok, alá-fölérendeltség, elöljáró, feljebbvaló, alárendelt, szolgálati
érintkezés, jelentkezések-jelentések rendje, egyéni ügyintézés menete, fegyelmi helyzet,
kártérítés.
Alakiság és tiszteletadás különféle lehetőségei.
4.4. Az egyes rendvédelmi, rendészeti szervek állományának szolgálatellátással összefüggő
jogai, kötelességei, etikai követelményei
Etika: Önmegvalósítás,
önkorlátozás, önismeret,
önértékelés.
A megismert rendvédelmi, rendészeti szervek hivatásos állományú tagjainak
szolgálatellátással kapcsolatos jogai és kötelességei. Az egyes állampolgári jogokról
való önkéntes lemondás lényege. A feddhetetlenség és a jó hírnév követelménye, ezek
alakulásának ellenőrzése. A rendvédelmi, rendészeti szervek tagjaira vonatkozó etikai
normák, fegyelmi, kártérítési előírások.
4.5. Az egyes rendvédelmi, rendészeti szervek személyi állományának járandóságai, juttatásai,
valamint karrierlehetőségei
Nincs
A hivatásos állományúakat megillető pénzbeli és egyéb juttatások. Lehetséges
kedvezmények, támogatások. Életpálya és karrierlehetőségek, munkavállalói szabályok.
Mérleg készítése: a rendvédelmi, rendészeti szervek hivatásos állománya "adok" és "kapok"
kosara.
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Felvételi követelmények, az alkalmazás feltételei, eljárások, juttatások, társadalombiztosítás,
nyugdíjjárulék, megtakarítás, forrás, munkaerőpiac, munkaadó, munkavállaló, foglalkoztatás,
munkaviszony, önéletrajz, motivációs levél, munkajog, munkaszerződés, feddhetetlenség, jó hírnév,
példamutatás, felelősségvállalás. A hátrányos megkülönböztetés tilalma.
Tematikai egység5. Munka-, környezet- és egészségvédelemÓrakeret 9 óra
Előzetes tudásTörténelmi és földrajzi ismeretek a társadalmi-gazdasági makro folyamatok jellegéről, a rendvédelem,
rendészet területen dolgozók helyzetéről, személyes és médiából vett példák alapján.
A tematikai egység
nevelési-fejlesztési
céljai
A munka-, környezetvédelem lényegének, szabályainak megismerése, ezek és az egészséges életmód
szükségességének elfogadtatása, a természeti kincseink megóvására való nevelés megvalósítása.
A rendészeti, rendvédelmi szervek tevékenységével járó segítési, védelmi teendőkből következően
az elsősegélynyújtás alapvető fogásainak, az erre szolgáló eszközök használatának megismerése,
ezek szakszerű alkalmazására való felkészítés végrehajtása, a segítőkészség, az embertársi tisztelet
érzésének megerősítése.
Ismeretek/fejlesztési feladatokKapcsolódási pontok
5.1. A munka- és környezetvédelem lehetőségei, szabályai
A munkavédelem fogalma, fő területei, a baleset, munkabaleset lényege.
A rendvédelmi, rendészeti szerveknél érvényesülő munkavédelmi szabályok,
előírások.
A környezetvédelem fogalma, területei, érvényesülése a rendvédelmi, rendészeti
szerveknél és az iskolai környezetben.
Figyelem az utódok lehetőségeire, fenntartható fejlődés elvei. "Gondolkodj
globálisan - cselekedj lokálisan."
Történelem, társadalmi és állampolgári
ismeretek: a globális világgazdaság új
kihívásai és ellentmondásai.
Etika, filozófia: A fenntarthatóság
fogalma.
Az emberiség közös öröksége. A jövő
nemzedékek jogai.
A civilizációk, kultúrák közötti ellentétek
kiéleződése.
Vita vagy esetelemzés: személyes jövőképek, a világ elöregedése.
5.2. Az egészségvédelem és elsősegélynyújtás alapjai
Az egészség és az egészséges életmód lényege, önkárosítások elkerülése. A baleseti
helyszínek jellege, tájékozódás és teendő a baleset helyszínén különböző esetekben.
A segíteni tudás alapfeltétele, eszköz nélküli elsősegély nyújtása. Az életjelenségek,
eszméletvesztés, sebek, vérzések, törések, mérgezések, "hirtelen halál" felismerése,
ellátása. Újraélesztés eszköz nélkül és félautomata defibrillátorral.
Biológia-egészségtan: az egészség
fogalma; önkárosítási lehetőségek és
ezek következményei.
Tevékenységi algoritmus készítése különféle egyénileg meghatározott elsősegély
nyújtási helyzetekre vonatkozóan.
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Baleset, munkabaleset, fenntartható fejlődés, takarékosság, felelősségvállalás, egészség,
egészségvédelem, egészséges életmód, elsősegélynyújtás, segítségadás, az egyén állapotára mutató
tünetjelek.
A fejlesztés várt
eredményei
évfolyam végén
A tanulók megismerik a legalapvetőbb kapcsolódó fogalmakat, azok tartalmát, egymáshoz való
viszonyát. Képet kaphatnak a magyar rendvédelmi és rendészeti szervek rendeltetésére, helyére,
szerepére, feladataira vonatkozóan. Részletesen tájékozódhatnak a rendvédelmi, rendészeti szervek
hivatásos állományába kerülés követelményeiről, a felvételi eljárás menetéről.
Betekintést nyernek a rendőrség, a katasztrófavédelem és a büntetés-végrehajtás mindennapi
tevékenységébe, erőire, eszközeire vonatkozóan. Részletes információkat szerezhetnek a rendőrség,
a katasztrófavédelem és a büntetés-végrehajtás által alkalmazandó intézkedésekről, fellépésekről,
kényszerítő eszközökről, illetve ezek korlátairól.
Megismerhetik a már állományban lévők jogait, kötelességeit, járandóságait, juttatásait.
Benyomásaik alakulhatnak ki a rendvédelmi, rendészeti szervek általi munka-, baleset- és
környezetvédelem lehetőségeiről. Konkrét jártasságot szerezhetnek a legalapvetőbb
elsősegélynyújtásban.
12. évfolyam
Tematikai egység1. Tereptani alapok és tájékozódásÓrakeret 11 óra
Előzetes tudásFöldrajzi ismeretek a terepről általában, kiemelten a magyarországi terepviszonyokról.
Túrákkal, utazásokkal, a GPS-szel kapcsolatos személyes élmények.
A tematikai egység nevelési-
fejlesztési céljai
A terep fogalmának és hatásának, a terepen való tájékozódásnak a megismertetése,
továbbá a terep és alkotóelemei szerepének megértetése a rendvédelmi jellegű feladatok
végrehajtása során.
A földrajzi helymeghatározáshoz szükséges eszközök, lehetőségek megismerése,
végrehajtása erre szolgáló speciális és szükségeszközökkel. A GPS-alapú földrajzi
helymeghatározás elvének, gyakorlati alkalmazási lehetőségeinek megismertetése.
A természet szeretetének erősítése, szépségének bemutatása.
A közúti gépjárművek nemzetiségi jelzéseinek és a különféle rendszámtáblák jellemzőinek,
egyedi ismertető jegyeiknek a megismerése, felismerése.
Ismeretek/fejlesztési feladatokKapcsolódási pontok
1.1. A terep jellemzői és a térképhasználat alapjaiFöldrajz: hazánk földrajzi
jellemzői, jellegzetességei.
A terep, a térkép fogalma, fajtái, jellemzői és használata. Az álláspont, valamint a világtájak
meghatározása.
1.2. A terepen történő tájékozódás lehetőségei, eszközei, módszerei
Az iránytű, a tájoló, a távcső és a GPS fő részei, működési elve, használata a terepen történő
tájékozódások során.
1.3. Közúti gépjárművek nemzetiségi jelzései és a magyar rendszámtáblák
A közúti gépjárművek ország jelzései, a magyar rendszámtáblák formái, részei és ismertető
jegyei.
Nincs
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Terep fogalma, fajtái, terep jellegzetességei, térkép, tájoló, távcső, GPS, közúti gépjárművek,
nemzetközi jelzések, rendszámtáblák és kellékeik.
Tematikai egység2. A jogellenes cselekmények, valamint ezek elleni fellépés
lehetőségei, jogszabályi alapjai
Órakeret 51 óra
Előzetes tudásAz Alaptörvény lényege, főbb részei, az erkölcs, a jog lényege, jellemzői és ezek egymáshoz
való viszonya. Az állam jogszerű működésével kapcsolatos közvetlen és közvetett
tapasztalatok a médiából, valamint a tanulók mikrokörnyezetéből.
A tematikai egység nevelési-
fejlesztési céljai
A jogellenesség, a társadalomra való veszélyesség felismertetése, megértetése. A jogszerű,
törvénytisztelő magatartás, gondolkodás erősítése a diákokban, valamint az áldozattá
válás elkerülése lehetőségeinek a bemutatása. A leggyakoribb szabálysértések és
bűncselekmények törvényi tényállásának megértése, az ebben érintettek megnevezése,
a büntetőeljárás lényegének, mozzanatainak a megismerése. A gyűlölet-bűncselekmény
felismerése. Az elkövetőkkel szembeni lehetséges szankciók és mentesítések részleteinek
a meghatározása. A kriminalisztika, kriminológia viszonyának, elhatárolásának megértése,
lehetséges eszközei tudatos felhasználásának, alkalmazásának elsajátítása.
Ismeretek/fejlesztési feladatokKapcsolódási pontok
2.1. Jogellenes cselekmények értelmezése, kategorizálásaTörténelem, társadalmi és
állampolgári ismeretek:
az állam és működése,
állampolgári jogok,
kötelességek.
Etika, filozófia: az erkölcs és
jog viszonya.
Lokalizáció és
önrendelkezés. A jövő
nemzedékek jogai.
A jogellenes cselekmények értelmezése, felosztása, az azokkal szembeni fellépést meghatározó
alapvető normák. A jogellenes cselekmények felosztása társadalomra veszélyességük szerint.
Leggyakoribb veszélyek a fiatalokra. A bűn és a balesetek megelőzésének lehetőségei.
A társadalomra veszélyes emberi magatartásokat leíró legfontosabb szabálysértési és büntető
jogszabályok megnevezése.
Esetleírás: tetszőlegesen megválasztott jogellenes cselekmény leírása, behatárolása.
2.2. Szabálysértésekkel kapcsolatos alapismeretek
A szabálysértés fogalma, elkövetői, a felróhatóság és a felróhatósági akadályok. A feljelentés és
bejelentés lényege. A tényállási elemek és ezek lényege. Szabálysértési kényszerintézkedések.
A szabálysértési eljárás szakaszai. A szabálysértési ügyekben eljáró hatóságok és az eljárásban
résztvevő személyek, valamint az ezekre vonatkozó alapvető szabályok. Az elkövetőkkel szembeni
szankciók, szabálysértési büntetések és intézkedések. A rendőrségi gyakorlatban leggyakrabban
előforduló szabálysértések, szabálysértési csoportok.
Az egyenlő bánásmódhoz való jog érvényesülésének elősegítése a szabálysértési eljárás során.
KRESZ vonatkozó szabályai.
Esetleírás: tetszőlegesen megválasztott szabálysértés leírása, behatárolása.
2.3. Bűncselekményekkel kapcsolatos alapismeretekNincs
A bűncselekmény fogalma. A törvényi tényállás meghatározása. A bűncselekményeknek a
kiszabható büntetés alapján történő csoportosítása. A terhelt és a sértett. A tettesi és részesi
magatartás közötti különbségek.
Az elkövetőkkel szemben alkalmazható büntetések és intézkedések. A büntethetőséget kizáró
vagy korlátozó okok. A büntethetőséget megszüntető okok. A büntetőjogi felelősségre vonás
egyéb akadályai.
A rendőrök által tapasztalt leggyakoribb bűncselekmények és jellemzőik.
Az élet, a testi épség és az egészség elleni bűncselekmények, a vagyon elleni és a vagyon elleni
erőszakos bűncselekmények, a nemi élet szabadsága és a nemi erkölcs elleni bűncselekmények,
a gyermekek érdekét sértő és a család elleni bűncselekmények, valamint a közlekedési
bűncselekmények meghatározó jellemzői.
Esetleírás: tetszőlegesen megválasztott vagyon, élet elleni vagy közlekedési bűncselekmény
leírása, behatárolása.
2.4. Büntetőeljárás-jogi alapok
A büntetőeljárás-jog helye a jogrendszerben, célja és jogforrásai. A büntetőeljárás alapvető
rendelkezései és ezek csoportosítása.
A büntetőjog és a büntetőeljárás-jog kapcsolata. A büntetőeljárás menete, szakaszai.
A büntető ügyekben eljáró hatóságok. A bíróság, az ügyész, a nyomozó hatóságok tagja.
A büntetőeljárásban részt vevő személyek (terhelt, védő, sértett, magánvádló, pótmagánvádló,
magánfél, egyéb érdekeltek, képviselők, segítők, támogató) szerepe a büntetőeljárás során.
A bizonyítás, valamint annak eszközei. A szakértő, a tolmács. A tanú és a terhelt meghatározása,
ezek jogai és kötelezettségei. A tanú vallomástételének akadályai. A terhelti megnevezés
változásai az eljárás menetében. A védő szerepe, jogai. A sértett fogalma, jogai, kötelességei.
A büntetőeljárás kényszerintézkedései, ezek csoportosítása.
Az egyenlő bánásmódhoz való jog érvényesülésének elősegítése a büntető eljárás során.
Nincs
2.5. Kriminalisztikai alapismeretek
A kriminalisztika fogalma, összetevői és ezek szerepe a bűnüldözésben. A bűncselekmény
nyomozása során alkalmazható krimináltechnikai eszközök. A büntetőeljárási cselekmények és
az azokkal kapcsolatos krimináltaktikai ajánlások, módszerek. A hátrányos helyzetben lévőkkel,
deviáns magatartást tanúsítókkal szembeni toleráns magatartás. A nyomok lehetséges formái,
felismerése, megőrzése. A bizonyítás célja, eszközei. A kihallgatási taktikák. A konfliktusok
elkerülésének, kezelésének lehetőségei.
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Jogellenes cselekmények, társadalomra való veszélyesség, szabálysértés, felróhatóság, bűncselekmény,
gyűlölet-bűncselekmény, bűntett, vétség, terhelt és sértett, áldozattá válás lehetőségei, tettes-részes,
büntethetőségi akadályok, az ártatlanság vélelme, büntető eljárásban részt vevő személyek, a terhelt,
a sértett, a tanú, tanúvallomás, büntetőeljárási kényszerintézkedések, kriminalisztika, krimináltechnika,
kriminálmetodika, krimináltaktika, kriminalisztikai azonosítás, nyomok, nyomok megóvása.
A fejlesztés várt
eredményei évfolyam
végén
Bővebb ismereteket szerezhetnek a terep, a térkép, az iránytű, a távcső rendeltetéséről, jellemzőiről,
elemi jártasságot a tájékozódások során történő felhasználásukról. A tanulók megismerhetik a
jogellenes cselekményeket, és azok társadalomra veszélyességét. A feldolgozás során alakul és
tudatossá válik viszonyuk a rendhez, a szabályok betartása szükségességéhez. Olyan megközelítések
alakulhatnak ki, amelyek útmutatást adnak a jogkövető állampolgárrá váláshoz. E tudás birtokában
képesek lehetnek a mindennapi életben felmerülő erkölcsi problémák felismerésére és kezelésére.
A második tematikai egység feldolgozása által értékítéleteiket valószínűleg ésszerű érvekkel tudják
majd alátámasztani, képesek lehetnek a felelős mérlegelésen alapuló döntések meghozatalára.
Kialakulnak és fejlődnek az etikai-jogi jellegű és közéleti vitákban való részvételhez, saját
álláspontjuk megvédéséhez, illetve továbbfejlesztéséhez szükséges készségek és képességek.
Képesek lehetnek elfogadni, megérteni és tisztelni a magukétól eltérő nézeteket is, amennyiben
megfelelő érvekkel alátámasztottak. Képessé válnak a fogyatékosság felismerésére és a fogyatékos
embereket megillető egyenlő bánásmód követelményének megtartására. Tisztában lehetnek azzal,
hogy mi vár arra a személyre, aki összeütközésbe kerül a törvénnyel. Megismerhetik ezek jogait,
kötelességeit, lehetőségeit, az áldozattá válás elkerülésének lehetőségeit.

"

Tartalomjegyzék