Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

11/2016. (VI. 13.) EMMI rendelet

a kerettantervek kiadásának és jóváhagyásának rendjéről szóló 51/2012. (XII. 21.) EMMI rendelet módosításáról

A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 94. § (1) bekezdés c) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 152/2014. (VI. 6.) Korm. rendelet 48. § 10. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. § A kerettantervek kiadásának és jóváhagyásának rendjéről szóló 51/2012. (XII. 21.) EMMI rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 2. §-a a következő (1a)-(1m) bekezdésekkel egészül ki:

"(1a) Az 1. melléklet tartalmazza az általános iskola 1-4. évfolyama számára kiadott kerettantervet.

(1b) A 2. melléklet tartalmazza az általános iskola 5-8. évfolyama számára kiadott kerettantervet.

(1c) A 3. melléklet tartalmazza a gimnáziumok 9-12. évfolyama számára kiadott kerettantervet.

(1d) A 4. melléklet tartalmazza a gimnáziumok 7-12. évfolyama számára kiadott kerettantervet.

(1e) Az 5. melléklet tartalmazza a gimnáziumok 5-12. évfolyama számára kiadott kerettantervet.

(1f) A 6. melléklet tartalmazza a szakközépiskolák 9-12. évfolyama számára kiadott kerettantervet.

(1g) A 7. melléklet tartalmazza az egyes iskolatípusra, pedagógiai szakaszra, tantárgyra vagy egyes sajátos köznevelési feladat teljesítéséhez kiadott kerettanterveket.

(1h) A 8. melléklet tartalmazza a szakiskolák számára kiadott kerettantervet.

(1i) A 9. melléklet tartalmazza a Köznevelési Hídprogramok kerettanterveit.

(1j) A 10. melléklet tartalmazza a nemzetiségi nevelés-oktatás kerettanterveit.

(1k) A 11. melléklet tartalmazza a sajátos nevelési igényű tanulókat oktató nevelési-oktatási intézmények számára kiadott kerettanterveket.

(1l) A 12. melléklet tartalmazza a felnőttoktatás számára kiadott kerettanterveket.

(1m) A 13. melléklet tartalmazza a szakiskolát végzettek középiskolája számára kiadott kerettantervet."

2. § A Rendelet 7. melléklete az 1. melléklet szerint módosul.

3. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

Balog Zoltán s. k.,

emberi erőforrások minisztere

1. melléklet a 11/2016. (VI. 13.) EMMI rendelethez

A Rendelet 7. melléklete a következő 7.31. ponttal egészül ki:

"7.31. Az iskolai labdarúgás kerettanterve a köznevelés 1-4., 5-8. és 9-12. évfolyamai számára

1-4. ÉVFOLYAM

Célok, feladatok

Az iskolai labdarúgás legfőbb célja, hogy a játékon keresztül minél több gyermek és fiatal (fiú és lány egyaránt) fedezhesse fel a labdarúgás élményét. A pozitív hatások eredményeképpen pedig rendszeresen jelenjen meg a szabadidős tevékenységek között is. Az iskolai labdarúgás oktatási szemlélete a játékosságra és a játéktevékenységre épít, amelynek egyszerűnek, izgalmasnak és örömtelinek kell lennie. A játéktevékenység a legfőbb motiváció a tanulók számára, amely segítségével autentikus körülmények között kezdődik meg a sportág alapjainak elsajátítása. A legtöbb gyermek számára a labdarúgás egyet jelent a szórakozással, a társas együttlét és az önkifejezés fő formájával. Mindezeken túl a labdarúgó játékokban megjelenő, egyéni és társas problémamegoldást kívánó helyzetek a motoros szférán túl kiválóan fejlesztik a szociális és kognitív képességeket.

Az alsó tagozatos testnevelésben a tanulók alapvető mozgásmintáinak és mozgáskészségeinek kialakítása, formálása, illetve a szabályozott mozgásvégrehajtás alapjainak elsajátítása a legfontosabb cél. Ebből fakadóan az alapkészségek mozgásmintáinak megszilárdulása, magabiztos végrehajtásuk kialakulása kiemelkedően fontos ebben az időszakban, melyek a hatékony és gyors mozgástanulás, továbbá a bonyolultabb sportági mozgások az iskolai labdarúgás alapfeltételeiként jelentkeznek. A labdarúgó tevékenységek során a természetes hely- és helyzetváltoztató mozgások mellett hangsúlyosan fejlődnek a manipulatív mozgások. A labda rúgása, megállítása, görgetése, dobása, elkapása és különböző testrészekkel történő kezelése a labdarúgó játékok sajátos készségcsoportját képezik, amely hozzájárul a szem-kéz és szem-láb koordináció fejlődéséhez.

A gyakorlás során mindkét láb ügyességét szimmetrikusan szükséges fejleszteni, és lehetőség szerint a test minden részének (fej, vállak, comb, kéz, láb) be kell kapcsolódnia a feladatokba. A labdakontroll fejlesztése során törekedni kell arra, hogy a vizuális információfeldolgozás a végrehajtások mentén egyre hatékonyabbá váljon, párhuzamosan a rúgások és a lábfej részeinek tudatos használatával. Az egyéni szerepjátékok, illetve a különböző szabályjátékok alkalmazása jól tudatosítható környezetet teremt a kreativitás, felfedezéses mozgástanulás és az ezeket kísérő önálló, alkotó gondolkodás fejlesztéséhez. A játékos feladatok, játékok során fontos, hogy a tanulók minél változatosabb méretű, formájú, anyagú labdával, eszközzel szerezzenek mozgástapasztalatot.

Az iskolai labdarúgás oktatási szemlélete szerint fontos, hogy minden tanulónak azonos mennyiségű idő álljon a rendelkezésre a tanulás során, emellett, minden tanuló minden helyzetben (például különböző posztokon) rendszeresen, többször kipróbálhassa magát. Az iskolai labdarúgás hangsúlyos tevékenységét a fesztiválok jelentik, amelyek rendszeresen visszatérő, kontrollált versenyszituációkra építő, közösségfejlesztő funkciója kiemelkedő. A fesztiválok során olyan élményszerű, több állomáson egy időben zajló gyakorláson, játékos feladatokon, játékokon vesznek részt a tanulók, amelyek változatos és motivált tanulási környezetet teremtenek minden résztvevő tanuló számára.

Az 1-4. osztály tantervében az alapvető természetes mozgáskészségek fejlesztése és alkalmazása hatja át a tematikai egységeket. A testtel- és a térrel kapcsolatos érzékelési funkciók fejlődése egyre tudatosabbá, célorientáltabbá teszi az egyes mozgások végrehajtását, amelyek segítségével a labdával történő manipulatív tevékenységek hatékonyabban végezhetők. Az egyéni labdás koordinációfejlesztés rendkívül hangsúlyos ebben az életszakaszban, amely során kialakul a biztonságos láb-labda kapcsolat. A kooperatív jellegű együttműködést igénylő játékok és feladatok megteremtik a motoros és pszichés alapját a későbbi, időkényszer alatti, versenyjellegű tevékenységeknek.

A foglalkozások során külön kiemelt fejlesztési területet jelentenek a kisjátékok, a kreatív játékok és a mérkőzésjátékok. A kisjátékokban megvalósuló alkalmazó gyakorlás feladathelyzeteket teremtve, változatos térbeli, létszámbeli, szabálybeli és létszámmal zajló játékokban fejti ki pótolhatatlan fejlesztő hatásait. A szabályozott feltételek mellett sokszoros mozgástanulási lehetőség alakul ki minden tanuló számára. A kreatív játékok a labdarúgó tevékenység által közvetíthető ismeretekhez és személyiségfejlesztéshez kapcsolódóan fejtenek ki jelentős hatást. A kreatív játékok kedvező feltételeket teremtenek a közösségfejlesztéshez és az egyéni, önálló alkotó gondolkodás formálódásához. Végül a mérkőzésjátékok az életkori sajátosságokhoz illeszkedő létszámmal, célfelületekkel és szabályrendszerrel kontrollált versenyszituációkba ágyazva teszik teljessé a fejlesztő hatásrendszert.

A fenti alapelvek és fejlesztési feladatok megvalósítása során kiemelt jelentőségű, hogy a tanulási folyamat egészét át kell hatnia a sikerességnek, az élményszerzésnek, a kihívást jelentő, örömteli mozgásos tevékenységeknek, amelyek a játékosság módszerével együtt formálják a testneveléshez és a labdarúgáshoz fűződő pozitív attitűdbázist. A kerettanterv minden tanuló számára heti két órában biztosítani kívánja a hatékony és eredményes labdarúgás-tanulást.

1-2. ÉVFOLYAM

Tematikai
egység/
Fejlesztési cél
1. TESTTUDAT ÉS TÉRBELI TUDATOSSÁGÓrakeret
24 óra
Előzetes tudásA mozgásfejlődés során kialakult természetes mozgáskészségek elemi szintű
alkalmazása térben. Alapvető ismeretek a testtel és a téri irányokkal
kapcsolatban.
A tematikai
egység
nevelési-
fejlesztési
céljai
A mozgáskoordináció részeként a test- és térérzékelés javulása, az izomtudat
tudatosodása, finomodása. A természetes mozgások alapvető mozgásmintáinak
megismerése, melyek biztosítják a későbbi sport-specifikus készségek alapjait.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási
pontok
1.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
Testtudatfejlesztő mozgásos feladatok, játékok
Természetes hely- és helyzetváltoztató mozgásformák végrehajtása és
koordinációs fejlesztési céllal végzett játékos feladatok, szerep- és
szabályjátékok:
- járások, futások, oldalazások lassú, közepes, gyors tempóban;
- szökkenések, szökdelések és ugrások azonos szintről azonos szintre;
- irányváltoztatások, menekülés és üldözés egyszerű fogójátékokban,
Matematika:
számolás, térbeli
tájékozódás,
összehasonlítások
Környezetismeret:
testünk,
szlalompályán;
- gördülések, gurulások, esések egyszerű feladatai.
Térbeli tudatosságfejlesztő mozgásos feladatok, játékok
Természetes hely- és helyzetváltoztató mozgásformák végrehajtása és
térérzékelést fejlesztő céllal végzett játékos feladatok, területváltó, területre
irányuló, valamint a helyezkedést előkészítő játékok:
- helyben, a saját térben, haladással az általános térben;
- különböző irányokba;
- különböző útvonalakon (egyenes vonalon, cikkcakkban,
hullámvonalon, egyéb útvonalakon);
- különböző sebességtartományokban;
- állandó vagy fokozatosan változó sebességgel.
A vizuális ingerek és a mozgás összehangolásának játékos feladatai, játékai.
1.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
Az alkalmazott természetes hely- és helyzetváltoztató mozgásformák
elnevezései, a tanórák alapvető szabályai, szokások, a mozgásvégrehajtások
tanulási szempontjainak megismerése, eszközelnevezések.
A térbeli tudatosság (érzékelés): elhelyezkedés a térben, mozgásirány, a
mozgás végrehajtásának útvonala.
Az energiabefektetés tudatossága: idő, sebesség, erőkifejtés fogalmak
ismerete.
Taktikai ismeretek
Labda nélküli egyéni taktikai elemek:
- a labda megszerzésére és megkapására irányuló cselekvések
támadásban és védekezésben;
- védekező és támadó lábmunka;
- meneküléshez és üldözéshez kapcsolódó tudatosság (elszakadás,
irány- és ritmusváltoztatás a térben).
A mozgásműveltség elemeinek elsajátítása során a tanulóknak világos képet
kell kapniuk a pozitív testképről. Ennek mentén a tanulók megismerik az
önismeret, önreflexió fogalmát, továbbá képessé válnak saját testi határaik
megélésére, azon határok átlépésére, amelyek elősegítik az önértékelés,
önreflexió fejlődését.
életműködéseink,
tájékozódás
Vizuális kultúra:
tárgy és
környezetkultúra,
vizuális
kommunikáció
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Testtartás, testrészek, irányok, mozgásútvonal, sebesség, ütközések elkerülése,
cikkcakk vonal, hullámvonal, alacsony-magas súlyponti helyzet, alaphelyzet.
Tematikai
egység/
Fejlesztési cél
2. EGYÉNI LABDÁS KOORDINÁCIÓFEJLESZTÉSÓrakeret
24 óra
Előzetes tudásA mozgásfejlődés során kialakult természetes manipulatív alapkészségek elemi
szintű alkalmazása. Tapasztalat a különböző labdák és eszközök fizikai
tulajdonságairól.
A tematikai
egység
nevelési-
fejlesztési céljai
A természetes manipulatív alapkészségek végrehajtási mintáinak kialakítása és
formálása, kiemelten a szem-láb koordináció fejlesztésével. A láb és a labda
kapcsolatának kialakítása, a labdaérzékelés fejlesztése vizuális
információfeldolgozás hatékonyságának növelésével.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási
pontok
2.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
Egyéni labdás koordinációfejlesztő játékos gyakorlatok és játékok
helyben, a saját térben különböző testrészekkel:
- rúgófelületek kialakítása lufi, hálós labda, labda segítségével;
- görgetések, húzások, tolások a lábfej különböző részeivel (talppal,
belsővel, belső csüddel, külsővel, külső csüddel, teljes csüddel);
- labdafeldobások, -elkapások, labdavezetések kézzel;
- általános ügyességfejlesztő gyakorlatok lufival, strandlabdával,
gumilabdával, röplabdával, könnyű futball labdával;
- emelgetés (ún. dekázás) lábbal és a test különböző részeivel kötetlen
pattanással, egy pattanásból;
- rúgómozdulatok (dekázás) hálós labdával;
- kreatív egyéni "trükközés" hálós labdával.
Egyéni labdás koordinációfejlesztő játékos gyakorlatok és játékok
helyben, majd előkészítő mozgásokkal, rúgófallal és kapuval szemben:
- rúgások és labdaátvételek a lábfej különböző részeivel;
- célba rúgások;
- guruló labda megállítása talppal, belsővel;
- rúgások kézből, kisbójáról különböző távolságra és magasságra;
- rúgás feladatok kézből, pattanásból szabadon.
Egyéni labdás koordinációfejlesztő játékos gyakorlatok és játékok
mozgással az általános térben:
- lassú sebességű labdavezetések köríven, majd álló akadályok között,
később fokozatosan gyorsabban mozgó társak között az ütközések
elkerülésével;
- labdavezetések és labdakontroll gyakorlatok a sebesség fokozatos
növelésével;
- labdavezetések sokféle mértani alakzatban;
- labdavezetések zenei ritmusra;
- labdavezetések önállóan alkotott útvonalakon (pl. számokon,
betűkön stb.);
- labdavezetések összekötve irány- és ritmusváltoztatással, egyszerű
elhúzós-eltolós cselekkel összekötve;
- cselezések álló akadályokkal szemben;
- árnyék- és tükörgyakorlatok labdával a társ(ak) követésével;
- rúgások nagy (2-5 m széles) célfelületekre célozva;
- egyéb labdaérzékelő gyakorlatok.
2.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
Biztonságos és balesetmentes eszközhasználat ismerete. A dobások és
rúgások, mint manipulatív alapmozgások vezető műveletei, tanulási
szempontjai. Térbeli és energiabefektetési ismeretek az eszközhasználat
relációjában. Az eszközkezelés lehetőségeinek megkülönböztetése. A
játékfeladat által megkövetelt szabályok szerinti eszközhasználat ismerete.
Taktikai ismeretek
Egyéni labdás taktikai elemek:
- támadásban a labda megszerzésére, megkapására, átvételére,
megtartására, birtoklására, továbbítására irányuló tevékenység;
- célfelület elérésére, gólszerzésre irányuló tevékenység.
Környezetismeret:
tájékozódási
alapismeretek;
testünk
Vizuális kultúra:
vizuális
kommunikáció
Technika:
anyagok és
alakításuk
A testnevelés órákon a folyamatos gyakorlás eredményeként a tanulókban
tudatosul, hogy a rendszeres testmozgás, a mozgásos játékok befolyásolják
az aktuális játékkedvüket, mozgékonyságukat, aktivációs energiaszintjüket.
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Az eszközök megnevezései, használati szabályai, rúgás, gurítás, dobás, elkapás,
labdavezetés, terelés, pattintás, labdaátvétel, rúgófelület, dekázás.
Tematikai
egység/
Fejlesztési cél
3. EGYÜTTMŰKÖDÉS A TÁRSSAL, TÁRSAKKALÓrakeret
24 óra
Előzetes tudásTapasztalat a páros és csoportos mozgásos tevékenységekke, játékokkal
kapcsolatban. Életkornak megfelelő társas felelősségtudat.
A tematikai
egység
nevelési-
fejlesztési céljai
A labdarúgáshoz szükséges alapvető társas magatartásformák megértése, a
közös játék alapélményének megteremtése. A kooperatív viselkedésformák
alapjainak elsajátítása. A támadó-védő szerepek előkészítése.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási
pontok
3.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
Páros és csoportos labdás koordinációfejlesztő játékos gyakorlatok és
játékok helyben és haladással, kézzel:
- egy- és kétkezes labdagörgetések talajon és testen;
- labdaterelések, gurítások és dobások: különböző technikával, kiinduló
helyzetekből;
- többféle anyagú, méretű, formájú, súlyú labda használata;
- guruló, pattanó és levegőben érkező labdák és egyéb eszközök
elkapása helyben, majd haladással;
- alsó, felső, mellső dobások és elkapások.
Páros és csoportos rúgások, labdaátvételek, játékos passzgyakorlatok és
játékok lábbal és egyéb testrészekkel:
- álló, guruló labda rúgása álló helyzetből, lassú mozgásból szabadon,
társhoz, célra;
- guruló labda megállítása helyben, majd lassú mozgásból talppal,
belsővel;
- kényszerítő átadások előkészítése;
- passzgyakorlatok különböző változatos alakzatokban (pl.
háromszögben, négyzetben, rombuszban);
- passzgyakorlatok párban nagyméretű célfelületre történő gólszerzési
lehetőséggel.
Páros és csoportos kooperatív jellegű játékos mozgásos feladatok, valamint
játékok eszköz nélkül és különböző eszközökkel.
Alapszerelés szemből, lövés és passz akadályozásának feladatai.
3.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
Taktikai ismeretek:
Társas taktikai elemek:
- támadásban 2:0 ellen helycserék, mögé kerülések;
- támadásban 3:0 elleni helyezkedés alakzat tartásával (háromszög) és
alakzat bontásával (helycserék, mögé kerülések, forgások);
- támadó-védő szerepek alapfeladatai.
Az életkori sajátosságokból fakadóan a tanulók valódi csoporthoz való
tartozásának élménye még nem jellemző. Ezért a testnevelésóra keretei között
Matematika:
műveletek
értelmezése;
geometria, mérés,
testek
Vizuális kultúra:
vizuális
kommunikáció,
látványok
megfigyelése
a tanulókban tudatosított, közösen - osztályban, csoportban - megélt pozitív
élmények adják a csoporthoz tartozás élményének alapját. Ennek eredménye a
fokozódó kooperatív magatartás kialakulása.
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Vezető, követő, menekülő, üldöző, támadó, védő, fedezés, zavarás, ütközés,
párharc, együttműködés.
Tematikai
egység/
Fejlesztési cél
4. KISJÁTÉKOKÓrakeret
28 óra
Előzetes tudásAlapszinten ismeri, és végre tudja hajtani az alapvető manipulatív
eszközhasználati formákat: gurítás, dobás, rúgás, labdavezetés, elkapás.
Játéktapasztalata van a labdával.
A tematikai
egység
nevelési-
fejlesztési
céljai
Az alapvető technikai elemek játékhelyzetben történő gyakorlása, és ennek
részeként az elemi szintű taktikai feladatok megoldása. Az összjáték
lehetőségének, szerepének felismerése a játékhelyzetekben.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási
pontok
4.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
1:1 elleni játékok;
2:1 elleni játékok;
2:2 elleni játékok;
3:1 elleni játékok:
- félig aktív vagy aktív védővel szemben, nagyméretű célfelületekre történő
gólszerzési lehetőséggel;
- labdabirtoklás félig aktív vagy aktív védővel szemben rögzített célfelület (pl.
kapu, vonal) nélkül;
- aktív védővel szemben, célfelülettel (pl. kapu(k)ra, vonalra);
- többkapus játékok különböző formájú és méretű területeken;
4:1 elleni cicajátékok négyzet és téglalap alapú területen.
4.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
A szélesség és mélység megértése. A helyezkedés és a labdacentrikus védekezés
alapjainak megértése. Játékfeladatok, játékszabályok keretein belüli cselekvés, a társas
szabályok megsértésének észlelése és jelzése, alkalmazkodás az irányításhoz. A
sportszerűség fogalmának megértése.
Taktikai ismeretek:
Az 1:1 elleni játékban az alábbi játékhelyzetek megoldása:
- a támadónak a labda birtoklása és a célfelület elérése, gólszerzés;
- a védőnek a labda megszerzése, a célfelület elérésének, a gólszerzésnek
megakadályozása.
A 2:1; 2:2; 3:1; 4:1 elleni játékokban az alábbi játékhelyzetek megoldásai:
- támadásban a labda megszerzésére, megkapására, átvételére, megtartására,
birtoklására, továbbítására irányuló tevékenység;
- védekezésben nyomásgyakorlás a labdás ellenfélre vagy helyezkedés a labda
és a saját kapu, célfelület közé;
- labdavesztés esetén a labda azonnali visszaszerzésére irányuló törekvés és az
ellenfél megakadályozása a gólszerzésben (a támadó és a célfelület közé
történő helyezkedés).
A kisjátékok során a tanulók számára örömet, jó érzést okozó feladatok sokszori,
sikeres végrehajtása adja az alapját, hogy megtapasztalják és átéljék a játékhelyzetek
és feladatok után a játék és az élmény kapcsolatát, a kellemes érzéseik okait.
Matematika:
számolás, térbeli
tájékozódás,
összehasonlítások
Környezetismeret:
tájékozódás
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Játékfeladat, játékszabály, helyezkedés, labdabirtoklás, védekezés, támadás,
sportszerűség, győztes, vesztes, gólszerzés, gólszerzés megakadályozása,
összjáték.
Tematikai
egység/
Fejlesztési cél
5. KREATÍV JÁTÉKOKÓrakeret
16 óra
Előzetes tudásA tanulóknak tapasztalata van az önálló, fantáziára építő játékok kitalálásában, a
játékfeladatok megbeszélésében, meghatározásában.
A tematikai
egység
nevelési-
fejlesztési
céljai
A kreatív játékok alkalmazásával a tanulók előzetes mozgás- és
játéktapasztalataira építve az önálló alkotó gondolkodás fejlesztése.
Tapasztalatszerzés a játékszabályok, megkötések, illetve a játéktevékenység
egyes elemeinek megalkotásában.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási
pontok
5.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
Fogók közbeni szerepek szabad megválasztása.
A játékok történeti, képzeleti kereteinek meghatározása.
Előre meghatározott futó- vagy fogójátékok egy-egy szabályának
módosításai (ház, megfogás, szabadítás, létszám, eszköz, terület stb.).
Kisjátékok és mérkőzésjátékok módosítása egy szempont
figyelembevételével:
- labdák száma;
- a pont (gól)szerzés lehetősége;
- a játéktéren való haladás;
- célfelület helye, mérete, száma;
- területkorlátozások.
5.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
A játékok módosítási lehetőségeinek elnevezései, a játékok megnevezései, a
játékszabályok megismerése és alkalmazása.
Taktikai ismeretek:
A kreatív játékokban az 1:1 elleni játékhelyzetek megoldása:
- támadónak a labda birtoklása és a célfelület elérése, gólszerzés;
- a védőnek a labda megszerzése, a célfelület elérésének, a
gólszerzésnek a megakadályozása.
A kreatív játékokban az alábbi játékhelyzetek megoldásai:
- támadásban a labda megszerzésére, megkapására, átvételére,
megtartására, birtoklására, továbbítására irányuló tevékenység;
- védekezésben nyomásgyakorlás a labdás ellenfélre vagy
helyezkedés a labda és a saját kapu, célfelület közé;
- labdavesztés esetén a labda azonnali visszaszerzésére irányuló
törekvés és az ellenfél megakadályozása a gólszerzésben (a támadó
és a célfelület közé történő helyezkedés).
Ebben az életkorban a problémamegoldás korlátozott és leszűkített, ezért a
tanulók egy probléma megoldása során nem képesek több szempontból
vizsgálni a szituációt. Ennek eredménye a helytelen vagy sikertelen
végrehajtás lehet. A fejlesztés során a testnevelés órai helyzetekben a
tanulók egy-két szempont figyelembevételével képessé válnak a feladatok
megoldására.
Matematika:
számolás, térbeli
tájékozódás,
összehasonlítások
Vizuális kultúra:
vizuális
kommunikáció,
közvetlen
tapasztalás útján
szerzett élmények
feldolgozása,
látványok
megfigyelése, tárgy-
és környezetkultúra
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Játékfeladat, játékmegkötés, szabályalakítás, játékösszetevők, önálló alkotás,
ötletes megoldás.
Tematikai
egység/
Fejlesztési cél
6. MÉRKŐZÉSJÁTÉKOKÓrakeret
28 óra
Előzetes tudásA mérkőzésjátékok alapszabályainak megismeréséhez szükséges alapvető
ismeretek, illetve a játékhoz szükséges alapmozgások elemi szintű
végrehajtása (futás, irányváltoztatás, rúgás és labdaátvétel).
A tematikai
egység
nevelési-
fejlesztési céljai
A játékot alkotó mozgások és mozdulatok alkalmazásával kapcsolatos első
tapasztalatok megszerzése. A játékélmény megtapasztalása és a
tevékenységorientált, kontrollált versenyjátékok elfogadásán, megértésén és
alkalmazásán keresztül a játékhoz kapcsolódó érzelmi kötődés kialakulása.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási pontok
6.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
3:3 elleni, kapus nélküli, kontrollált versenyjellegű mérkőzésjátékok:
- különböző, könnyítést és sikerélményt célzó megkötések,
szabálymódosítások;
- játéktér mérete, formája;
- kapuk száma, szöge, mérete, elhelyezése;
- gólszerzés módja;
- eredményszámítás megléte (van vagy nincs);
- eredményszámítás módja.
6.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
Taktikai ismeretek:
Mérkőzésjátékokban az alábbi játékhelyzetek megoldása:
- a támadónak a labda birtoklása és a célfelület elérése,
gólszerzés;
- a védőnek a labda megszerzése, a célfelület elérésének, a
gólszerzésnek a megakadályozása;
- támadásban a labda megszerzésére, megkapására, átvételére,
megtartására, birtoklására, továbbítására irányuló tevékenység;
- védekezésben nyomásgyakorlás a labdás ellenfélre vagy
helyezkedés a labda és a saját kapu, célfelület közé;
- labdavesztés esetén a labda azonnali visszaszerzésére irányuló
törekvés és az ellenfél megakadályozása a gólszerzésben (a
támadó és a célfelület közé történő helyezkedés).
Az önálló feladatmegoldás, a kompetenciatudat teljes megélése
érdekében a csökkentett versenyhelyzetek és a tanuló önmagához mért
fejlődésének hangsúlyozása történik. Ez által serkenthető a kooperatív
magatartás kialakulása, amelynek következtében fokozatosan létrejön a
társakkal és a pedagógussal való együttműködés.
Matematika:
számolás, térbeli
tájékozódás,
összehasonlítások
Vizuális kultúra: vizuális
kommunikáció
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Játékfeladat, játékszabály, helyezkedés, labdatartás, üres terület, védekezés,
támadás, összjáték, egyszerű technikai elemek és szabályok, együttműködés
csapaton belül, sportszerűség, győztes, vesztes, megegyezés, különbözőség,
másság, elfogadás, szabályszegés, szabálykövetés.
A fejlesztés várt eredményei a kétévfolyamos ciklus végén
Testtudat és térbeli tudatosság
A tanuló váljon képessé a természetes hely- és helyzetváltoztató
mozgásformák végrehajtására, területváltó, területre irányuló, valamint a
helyezkedést előkészítő játékokban, feladatokban. Képes a térben alacsony
és közepes sebesség mellett, változó körülmények között biztonságosan
haladni. Tudatosan alkalmazzon elszakadásra irányuló cseleket, mozgásokat.
Egyéni labdás koordinációfejlesztés
A tanuló váljon képessé az előzetes mozgástapasztalatához viszonyítva a
labda folyamatos kontrollálására állandó körülmények között, valamint a
lábfej különböző részeivel történő labdakezelésre. Ismerje a labdavezetés,
labdaátvétel és a rúgás vezető műveleteit, tanulási szempontjait.
Együttműködés a társsal, társakkal
A tanuló váljon képessé együttműködni egy vagy két társával a játék közben.
Ismerje a támadó és védő alapvető feladatait különböző játékokban,
játékhelyzetekben.
Kisjátékok
A tanuló ismerje a helyezkedés és a labdacentrikus védekezés alapjait.
Rendelkezzen alapvető ismeretekkel a létszámazonos és létszámfölényes
helyzetek támadó és védő feladatairól, szerepeiről. Értse a sportszerűség
fogalmát, törekedjen alkalmazására.
Kreatív játékok
A tanuló váljon képessé, pedagógus segítsége mellett, a kisjátékok vagy a
mérkőzésjátékok szabályait egy szempont alapján módosítani,
megváltoztatni. Törekedjen a játékokhoz kapcsolódóan az egyéni
elképzelések, megoldások megfogalmazására.
Mérkőzésjátékok
A tanuló váljon képessé mérkőzés közben támadásban egyéni akciók
végigvitelére, gólszerzésre, védekezésben a gólveszély közvetlen
elhárítására. A tanuló törekedjen a labda azonnali visszaszerzésére
labdavesztés után. Fogadja el a kontrollált mérkőzésjátékokhoz kapcsolódó
szabályokat. Értse, hogy a mérkőzések során a tanulás és a játékélmény
hangsúlyos, és alapvetően nem a győzelem vagy a vereség ténye.

3-4. ÉVFOLYAM

Tematikai
egység/
Fejlesztési cél
1. TESTTUDAT ÉS TÉRBELI TUDATOSSÁGÓrakeret
16 óra
Előzetes tudásA természetes mozgáskészségek egyszerű kombinációkban és játékokban
történő alkalmazása. A testrészek ismerete. Tapasztalat a tér, a test és a társak
mozgásának viszonylatában, különböző sebességtartományokban.
A tematikai
egység
nevelési-
fejlesztési
céljai
A mozgáskoordináció részeként a test- és térérzékelés, a dinamikai
összetevőkkel kapcsolatos tudatosság javulása, az izomtudat finomodása. A
természetes mozgások alkalmazása, melyek biztosítják a későbbi sportspecifikus
készségek alapjait.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási
pontok
1.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
Testtudatfejlesztő mozgásos feladatok, játékok:
Természetes hely- és helyzetváltoztató mozgásformák, valamint azok
egyszerű kombinációinak koordinációs fejlesztési céllal végzett játékos
feladatai, szabályjátékai:
- járások, futások, oldalazások váltakozó súlyponti helyzetben és
váltakozó sebességgel;
- szökkenések, szökdelések és ugrások váltakozó szinteken és
magasságban;
- irányváltoztatások, menekülés és üldözés komplex akadálypályákon
és összetett fogójátékokban;
- gördülések, gurulások, esések.
Térbeli tudatosságfejlesztő mozgásos feladatok, játékok:
Természetes hely- és helyzetváltoztató mozgásformák végrehajtása és
térérzékelést fejlesztő céllal végzett játékos feladatok.
Területváltó, területre irányuló, valamint a helyezkedést oktató játékok:
- célfelület által meghatározott mozgással szélességben és
mélységben;
- különböző irány- és útvonal-kombinációkban;
- változó, váltakozó sebességtartományokban.
A vizuális és auditív ingerek és a mozgás összehangolásának játékos feladatai,
játékai.
Fokozódó nehézségű labdavezetéssel végzett térérzékelést fejlesztő
gyakorlatok.
1.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
- Az alkalmazott természetes hely- és helyzetváltoztató mozgásformák
elnevezései, a tanórák alapvető szabályai, szokások, a mozgásvégrehajtások
tanulási szempontjainak megismerése, eszközelnevezések;
- a térbeli tudatosság (érzékelés): elhelyezkedés a térben, mozgásirány, a
mozgás végrehajtásának útvonala;
- az energiabefektetés tudatossága: idő, sebesség, erőkifejtés fogalmak
ismerete.
Matematika:
számolás, térbeli
tájékozódás,
összehasonlítások
Környezetismeret:
testünk,
életműködéseink,
tájékozódás
Vizuális kultúra:
tárgy és
környezetkultúra,
vizuális
kommunikáció
Taktikai ismeretek:
Labda nélküli egyéni taktikai elemek:
- a labda megszerzésére és megkapására irányuló cselekvések
támadásban és védekezésben;
- védekező és támadó lábmunka;
- meneküléshez és üldözéshez kapcsolódó tudatosság (elszakadás,
irány- és ritmusváltoztatás a térben).
Elfogadja a külső visszajelzés információit az önértékelés sérülése nélkül, és
képes a mozgásműveltség fejlesztése érdekében egyénre szabott, saját
célokat kitűzni, elérni és felismeri egyéni sajátosságait, erősségeit,
gyengeségeit.
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Irányváltoztatások, mozgásútvonal, sebességváltoztatások, ütközések
elkerülése, súlyponti helyzetváltoztatások, alaphelyzet.
Tematikai
egység/
Fejlesztési cél
2. EGYÉNI LABDÁS KOORDINÁCIÓFEJLESZTÉSÓrakeret
20 óra
Előzetes tudásA manipulatív alapkészségek gyakorlottsága, a dobások, elkapások, rúgások és
átvételek alapvető mozgásmintáinak ismerete. Tapasztalat a labdás
ügyességfejlesztő gyakorlatokról.
A tematikai
egység
nevelési-
fejlesztési céljai
A természetes manipulatív alapkészségek végrehajtási mintáinak változó
körülmények közötti alkalmazása, kiemelten a szem-láb koordináció
fejlesztésével. A láb és a labda kapcsolatának kialakítása fokozódó sebesség
mellett, a labdaérzékelés fejlesztése a vizuális információfeldolgozás
hatékonyságának növelésével.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási
pontok
2.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
Egyéni labdás koordinációfejlesztő játékos gyakorlatok és játékok
helyben, a saját térben különböző testrészekkel:
- rúgófelületek változatos használata lufi, hálós labda, labda
segítségével;
- görgetések, húzások, tolások a lábfej különböző részeivel (talppal,
belsővel, belső csüddel, külsővel, külső csüddel, teljes csüddel);
- labdafeldobások, -elkapások, labdavezetések kézzel;
- általános ügyességfejlesztő gyakorlatok lufival, strandlabdával,
gumilabdával, röplabdával, könnyű futball labdával, futball labdával;
- emelgetés (ún. dekázás) lábbal és a test különböző részeivel egy
pattanásból, változatos pattanási variációkkal, majd pattanás nélkül;
- rúgómozdulatok (dekázás) különböző ritmussal (erőadagolással)
hálós labdával;
- kreatív egyéni "trükközés" hálós labdával.
Egyéni labdás koordinációfejlesztő játékos gyakorlatok és játékok
előkészítő mozgásokkal rúgófallal és kapuval szemben:
- rúgások és labdaátvételek a lábfej különböző részeivel;
- célba rúgások;
- guruló labda megállítása talppal, belsővel;
- rúgások kézből célra;
- rúgás feladatok kézből, pattanásból szabadon.
Matematika:
számolás,
összehasonlítások
Környezetismeret:
tájékozódási
alapismeretek;
testünk
Vizuális kultúra:
vizuális
kommunikáció
Technika:
anyagok és
alakításuk
Egyéni labdás koordinációfejlesztő játékos gyakorlatok és játékok
fokozódó sebességű mozgással az általános térben:
- közepes, majd nagysebességű labdavezetések köríven, majd álló
akadályok között, később fokozatosan gyorsabban mozgó társak
között az ütközések elkerülésével;
- labdavezetések és labdakontroll gyakorlatok a vizuális kontroll
csökkentésével;
- labdavezetések sokféle mértani alakzatban;
- labdavezetések zenei ritmusra;
- labdavezetések önállóan alkotott útvonalakon (pl. számokon,
betűkön stb.);
- labdavezetések összekötve irány- és ritmusváltoztatással, egyszerű
elhúzós-eltolós cselekkel összekötve;
- cselezések mozgó társsal szemben;
- árnyék- és tükörgyakorlatok labdával a társ(ak) követésével;
- rúgások nagy (2-5 m széles) célfelületekre célozva;
- egyéb labdaérzékelő gyakorlatok.
2.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
A dobások és rúgások mint manipulatív alapmozgások vezető műveletei,
tanulási szempontjai. Térbeli és energiabefektetési ismeretek az
eszközhasználat relációjában. Az eszközkezelés lehetőségeinek
megkülönböztetése. A játékfeladat által megkövetelt szabályok szerinti
eszközhasználat ismerete.
Taktikai ismeretek:
Egyéni labdás taktikai elemek:
- támadásban a labda megszerzésére, megkapására, átvételére,
megtartására, birtoklására, továbbítására irányuló tevékenység;
- célfelület elérésére, gólszerzésre irányuló tevékenység.
A helyes technikai végrehajtásra való tudatos törekvés során kialakul a tanuló
akaratlagos figyelme saját testére, mozgására, amelynek eredményeként
képes pontosan és tantárgyi terminológia szerint megérteni, meghatározni,
tudatosítani a mozgás tanulása közbeni és általi testi érzéseket, érzeteket.
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Az eszközök megnevezései, használati szabályai, rúgás, gurítás, dobás, elkapás,
labdavezetés, terelés, pattintás, labdaátvétel, labdavezetés.
Tematikai
egység/
Fejlesztési cél
3. EGYÜTTMŰKÖDÉS A TÁRSSAL, TÁRSAKKALÓrakeret
24 óra
Előzetes tudásPáros és csoportos labdás koordinációfejlesztő játékos gyakorlatok és játékok
kézzel, lábbal és egyéb testrészekkel. A labda rúgásának és megállításának,
valamint a passzgyakorlatok tanulási szempontjainak, alkalmazásának
ismerete.
A tematikai
egység
nevelési-
fejlesztési céljai
A labdarúgáshoz szükséges alapvető társas magatartásformák kialakítása, a
közös játék alapélményének további mélyítése. A kooperatív viselkedésformák,
a társas felelősség további formálása kontrollált versenyszituációkban is.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási
pontok
3.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
Páros és csoportos labdás koordinációfejlesztő játékos gyakorlatok és
játékok helyben és haladással, kézzel:
- többféle anyagú, méretű, formájú, súlyú labda használata komplex
ügyességfejlesztéssel;
- guruló, pattanó és levegőben érkező labdák és egyéb eszközök
elkapása helyben, majd haladással;
- alsó, felső, mellső dobások és elkapások fokozott erőkifejtéssel.
Páros és csoportos rúgások, labdaátvételek, játékos passzgyakorlatok és
játékok lábbal és egyéb testrészekkel:
- álló, guruló labda rúgása álló helyzetből, lassú mozgásból szabadon,
társhoz, célra;
- guruló labda megállítása helyben, majd lassú mozgásból talppal,
belsővel;
- kényszerítő átadások előkészítése;
- passzgyakorlatok különböző változatos alakzatokban (pl.
háromszögben, négyzetben, rombuszban);
- passzgyakorlatok párban és hármasban nagyméretű célfelületre
történő gólszerzési lehetőséggel.
Páros és csoportos kooperatív vagy kompetitív jellegű játékos mozgásos
feladatok és játékok eszköz nélkül és különböző eszközökkel.
Alapszerelés szemből, lövés és passz akadályozásának feladatai.
3.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
Taktikai ismeretek:
Társas taktikai elemek:
- támadásban 2:0 ellen helycserék, mögé kerülések;
- támadásban 3:0 elleni helyezkedés alakzat tartásával (háromszög) és
alakzat bontásával (helycserék, mögé kerülések, forgások);
- támadó-védő szerepek alapfeladatai.
A testnevelés órai szituációk lehetőséget biztosítanak annak megtanítására és
érzékeltetésére, hogy küzdeni akarás nélkül nem lehet érvényesülni sem a
sportban, sem az életben. Azt azonban fontos megértetni és megláttatni a
tanulókkal, hogy hol a határa az agressziónak. Mindez kiegészülve az
együttműködést igénylő feladatokkal, a tanulók különbséget tudnak tenni a
kompetitív és kooperatív viselkedés között.
Matematika:
műveletek
értelmezése;
geometria, mérés,
testek
Vizuális kultúra:
vizuális
kommunikáció,
látványok
megfigyelése
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Vezető, követő, menekülő, üldöző, támadó, védő, fedezés, zavarás, ütközés,
párharc, periférikus látás.
Tematikai
egység/
Fejlesztési cél
4. KISJÁTÉKOKÓrakeret
32 óra
Előzetes tudásAlapszintű játéktapasztalata van az 1:1, 2:1, 2:2 és 3:1 elleni játékokban. Képes a
tanult technikai elemek - csökkenő hibaszázalék melletti - alkalmazására.
A tematikai
egység
nevelési-
fejlesztési céljai
A kisjátékok alkalmazásával, játékhelyzetben, az alapvető és sportágspecifikus
technikai elemek gyakorlása és az egyre bonyolódó taktikai feladatok
megoldása. Az összjáték lehetőségének, szerepének felismerése, keresése a
játékhelyzetekben.
Követelmények - Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási
pontok
4.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
1:1 elleni játékok;
2:1 elleni játékok;
2:2 elleni játékok;
3:1 elleni játékok;
3:2 elleni játékok;
4:1 elleni játékok;
4:2 elleni játékok;
4:3 elleni játékok;
- félig aktív, aktív védővel szemben, nagyméretű célfelületekre
történő gólszerzési lehetőséggel;
- labdabirtoklás félig aktív, aktív védővel szemben rögzített célfelület
(pl. kapu, vonal) nélkül (pl. cicajátékok);
- aktív védő(k)vel szemben célfelülettel [pl. kapu(k)ra, vonalra];
- kiegészítő faljátékosok bekapcsolásával;
- szélességben és mélységben osztott pályán (pl. sávok);
- többkapus játékok különböző formájú és méretű területeken.
4.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
A szélesség és mélység megértése. A helyezkedés és a labdacentrikus
védekezés alapjainak megértése. Játékfeladatok, játékszabályok keretein
belüli cselekvés, a társas szabályok megsértésének észlelése és jelzése,
alkalmazkodás az irányításhoz. A sportszerűség fogalmának megértése.
Taktikai ismeretek:
Az 1:1 elleni játékban a játékhelyzetek megoldása:
- a támadónak a labda birtoklása és a célfelület elérése, gólszerzés;
- a védőnek a labda megszerzése, a célfelület elérésének, a
gólszerzésnek megakadályozása.
A 2:1; 2:2; 3:1; 4:1; 3:2; 4:2; 4:3 elleni játékokban a játékhelyzetek megoldásai:
- támadásban a labda megszerzésére, megkapására, átvételére,
megtartására, birtoklására, továbbítására irányuló tevékenység;
- védekezésben nyomásgyakorlás a labdás ellenfélre vagy
helyezkedés a labda és a saját kapu, célfelület közé;
- labdavesztés esetén a labda azonnali visszaszerzésére irányuló
törekvés és az ellenfél megakadályozása a gólszerzésben (a támadó
és a célfelület közé történő helyezkedés).
Az alsó tagozatos testnevelés során a tanuló képes meghatározni saját
pillanatnyi aktivitási szintjét, és képes megállapítani, hogy az alacsonyabb-e
vagy magasabb-e a számára optimális állapotnál. Ennek megfelelően képes
azonosítani azt az aktivitási szintet, amely számára az általánosan jó
közérzetet, illetve a játékokban történő hatékony részvételt biztosítja.
Matematika:
számolás, térbeli
tájékozódás,
összehasonlítások
Környezetismeret:
tájékozódás
Magyar nyelv- és
irodalom:
kommunikációs jelek
felismerése és
értelmezése
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Üres terület, megegyezés, szabadrúgás, döntéshelyzet, áttörés, pozíció,
visszazárás, elszakadás.
Tematikai
egység/
Fejlesztési cél
5. KREATÍV JÁTÉKOKÓrakeret
20 óra
Előzetes tudásA tanulóknak tapasztalatuk van az egyszerű szabályokon alapuló játékok egy
szempont szerinti változtatásában. Ismerik a szabályváltoztatás alapvető
lehetőségeit.
A tematikai
egység
nevelési-
fejlesztési
céljai
A kreatív játékok alkalmazásával a tanulók előzetes mozgás- és
játéktapasztalataira építve továbbfejlődik az önálló-alkotó gondolkodás. A
játékszabályok - megkötések, illetve a játéktevékenység egyes elemeinek
megalkotása és módosítása - segítik a kooperatív, csoportos feladatok egyre
hatékonyabb megoldásait.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási
pontok
5.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
Fogók közbeni szerepek szabad megválasztása.
Előre meghatározott futó- vagy fogójátékok egy-egy szabályának
módosításai (ház, megfogás, szabadítás, létszám, eszköz, terület stb.).
Kisjátékok és mérkőzésjátékok módosítása 1-3 szempont
figyelembevételével:
- labdák száma, mérete, fajtája;
- a pont (gól)szerzés lehetősége;
- a játéktéren való haladás;
- labdaszerzés módja;
- játéktér formája;
- célfelület helye, mérete, formája, száma, szöge;
- labdabirtoklás módja (pl. érintésszám, érintőfelület, végtag);
- esélykiegyenlítő variációk (pl. joker játékos, átállás);
- területi korlátozások;
- egyéb eszközök bekapcsolása.
5.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
A játékok módosítási lehetőségeinek elnevezései, a játékok megnevezései, a
játékszabályok alkalmazása, módosítási lehetőségei.
Taktikai ismeretek:
A kreatív játékokban az 1:1 elleni játékhelyzetek megoldása:
- a támadónak a labda birtoklása és a célfelület elérése, gólszerzés;
- a védőnek a labda megszerzése, a célfelület elérésének, a
gólszerzésnek megakadályozása.
A kreatív játékokban a játékhelyzetek megoldásai:
- támadásban a labda megszerzésére, megkapására, átvételére,
megtartására, birtoklására, továbbítására irányuló tevékenység;
- védekezésben nyomásgyakorlás a labdás ellenfélre vagy
helyezkedés a labda és a saját kapu, célfelület közé;
- labdavesztés esetén a labda azonnali visszaszerzésére irányuló
törekvés és az ellenfél megakadályozása a gólszerzésben (a támadó
és a célfelület közé történő helyezkedés).
A változatos döntéshozatali szituációk eredményeként a tanulók
döntéshozó képessége javul. A testnevelés órai szituációkban a
döntéshozatalból fakadó helyzetek (vita, helyes megoldás, tervezés stb.)
kezelése és a döntés melletti érvelés is tudatosan fejlődik.
Matematika:
számolás, térbeli
tájékozódás,
összehasonlítások
Vizuális kultúra:
vizuális
kommunikáció,
közvetlen
tapasztalás útján
szerzett élmények
feldolgozása,
látványok
megfigyelése, tárgy-
és környezetkultúra,
kifejezés, alkotás
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Játékfeladat, játékmegkötés, szabályalakítás, módosítás, döntéshozatal,
kreativitás.
Tematikai
egység/
Fejlesztési cél
6. MÉRKŐZÉSJÁTÉKOKÓrakeret
32 óra
Előzetes tudásA 3:3 elleni mérkőzésjátékok alapszabályainak ismerete. A játékhoz szükséges
alapmozgások fokozatosan gyorsuló végrehajtása (futás, irányváltoztatás, rúgás
és labdaátvétel).
A tematikai
egység
nevelési-
fejlesztési
céljai
A játékot alkotó mozgások és mozdulatok alkalmazásával kapcsolatos
tapasztalatok gyarapodása. A kontrollált versenyjátékok elfogadásán,
megértésén és alkalmazásán keresztül a játékhoz kapcsolódó érzelmi kötődés
fenntartása a 4+1 elleni játék során is.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási
pontok
6.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
4+1 elleni kontrollált versenyjellegű mérkőzésjátékok:
- különböző, könnyítést és sikerélményt célzó, támadókra és védőkre
vonatkozó megkötések, szabálymódosítások;
- játéktér mérete, formája;
- területi korlátozások;
- kapuk száma, szöge, mérete, elhelyezése;
- gólszerzés módja;
- csere módja;
- esélykiegyenlítés módja;
- eredményszámítás megléte (van vagy nincs);
- eredményszámítás módja.
6.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
Taktikai ismeretek:
Mérkőzésjátékokban a játékhelyzetek megoldásai:
- támadásban a labda megszerzésére, megkapására, átvételére,
megtartására, birtoklására, továbbítására és a célfelület elérésére
irányuló tevékenység;
- védekezésben nyomásgyakorlás a labdás ellenfélre és
labdaszerzésre irányuló tevékenység, helyezkedés a labda és a saját
kapu, célfelület közé;
- labdavesztés esetén a labda azonnali visszaszerzésére irányuló
törekvés és az ellenfél megakadályozása a gólszerzésben (a támadó
és a célfelület közé történő helyezkedés).
A testnevelés órai versengés és kooperációs szituációk tudatos megélése
eredményeként az adott versengő vagy együttműködő szituáció tudatos,
aktív végrehajtása során alakul ki az aktív, kereső magatartás a versengő és
kooperatív helyzetek keresésére, azok megoldására.
Matematika:
számolás, térbeli
tájékozódás,
összehasonlítások
Vizuális kultúra:
vizuális
kommunikáció
Magyar nyelv- és
irodalom:
kommunikációs jelek
felismerése és
értelmezése
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Játékfeladat, játékszabály, helyezkedés, labdatartás, üres terület, védekezés,
támadás, összjáték, egyszerű technikai elemek és szabályok, együttműködés
csapaton belül, sportszerűség, győztes, vesztes, megegyezés, különbözőség,
másság, elfogadás, szabályszegés, szabálykövetés.
A fejlesztés várt eredményei a kétévfolyamos ciklus végén
Testtudat és térbeli tudatosság
A tanuló váljon képessé a természetes hely- és helyzetváltoztató mozgásformák időkényszer alatti
végrehajtására különböző irány- és útvonal-kombinációkban. Képes a térben fokozódó sebesség
mellett, változó körülmények között biztonságosan haladni.
Egyéni labdás koordinációfejlesztés
A tanuló váljon képessé fokozódó sebesség mellett a labda folyamatos kontrollálására változó
körülmények között. Tudatosan alkalmazza a labdavezetés, labdaátvétel és a rúgás alaptechnikáit,
alkalmazkodva a különböző, taktikai jellegű játékhelyzetekhez.
Együttműködés a társsal, társakkal
A tanuló váljon képessé páros és csoportos labdás koordinációfejlesztő passzgyakorlatok
pontosságra és sebességre törekvő végrehajtására. Legyen képes együttműködni egy vagy két
társával a labda birtoklása, a támadások vezetése és befejezése érdekében.
Kisjátékok
A tanuló ismerje és alkalmazza a helyezkedés és a labdacentrikus védekezés alapjait játékok közben.
Támadásban felismeri a kedvezőbb játékhelyzetben lévő társat, és törekszik megjátszására.
Védekezésben az ellenfél labdás játékosára nyomást gyakorol, emellett törekszik az elvesztett labda
azonnali visszaszerzésére.
Kreatív játékok
A tanuló váljon képessé pedagógus segítsége mellett a kisjátékok vagy a mérkőzésjátékok
szabályait 1-3 szempont alapján célszerűen módosítani, megváltoztatni.
Mérkőzésjátékok
A tanuló váljon képessé játék közben tudatosan a labda megszerzésére törekvő mozgásokat
végrehajtani, védekezésben tudatosan a labda és a saját kapuja közé helyezkedni. Képes tudatosan
úgy helyezkedni támadásban, hogy ha labdát kap, akkor közvetlenül gólt tudjon szerezni, miközben
folyamatosan igyekszik játékban maradni.

5-8. ÉVFOLYAM

Ezeken az évfolyamokon a tanulók a mozgástanulás és gondolkodás magasabb szintjére lépnek. Az iskolai labdarúgás szempontjából ez alapvetően a taktikai helyzetek bővülését, azok megoldását, megismerését jelenti. Az iskolai labdarúgás 1-4. évfolyamain megismert technikai és alaptaktikai elemek bonyolódása, összetettebbé válása figyelhető meg ebben a korosztályban. A játéktér tudatos szélességi és mélységi kihasználása kiemelt taktikai lehetőség az élvezetes, játékközpontú labdarúgás kialakítása szempontjából. Ezt célozva valósul meg 5. évfolyamtól az életkori sajátosságokat és a szenzitív időszakokat szem előtt tartó komplex, labdarúgás-specifikus készség-és képességfejlesztés.

Az iskolai labdarúgás az alapfokú nevelés-oktatás ezen szakaszában az általános kerettantervben megjelenő sportjátékokat, azon belül labdarúgást előkészítő, illetve labdarúgás-specifikus tartalmakra épülve a labdarúgás sportág mélyebb, alaposabb elsajátítását teszi lehetővé. Bár a kerettanterv 5-8. évfolyamaira vonatkozó alkalmazásához nem szükségszerű az 1-4. évfolyamaira vonatkozó tematikai egységeinek ismerete, azonban ennek hiányában az 5-8. évfolyamokon megjelenő tartalmak minél alaposabb elsajátítása érdekében fokozottabb előkészítés szükséges. Ebben az esetben ajánlott, hogy az 5-6. évfolyamokon kerüljön beépítésre 14 olyan előkészítő óra, amelyeket javasolt az 1-4. évfolyamokon megjelenő egyes alapvető tartalmak, így különösen a "Testtudat és térbeli tudatosság", valamint az "Együttműködés a társsal, társakkal" tematikai egységek feldolgozására fordítani.

Az életkori sajátosságoknak megfelelően tovább mélyülnek és bővülnek a sportolás, az aktív pihenés alkalmazásához szükséges ismeretek és a mozgásos tevékenységek, valamint az ehhez tartozó kompetenciák. Az iskolai labdarúgás nagyban hozzájárul a tanulók egész életen át tartó tanulási kulcskompetenciáinak fejlesztéséhez.

Az iskolai labdarúgás kerettantervben megjelenő mozgásos és elméleti tartalmak sikeres felhasználása érdekében inkább a tanuló változó körülményekhez kapcsolódó alkalmazkodóképessége és nem a mozgásreprodukáló képessége kerül fejlesztésre. A különböző testgyakorlási formák hozzájárulnak az általános értékteremtés mellett a közös és az egyéni érdekek képviseletéhez, valamint erősítik a tantárgy alapvető és aktuális motivációs tényezőit, pl. ötletszerzés, élményszerzés, jókedv, kaland, testformálás, kikapcsolódás, feszültséglevezetés, örömszerzés, baráti kör, önmegvalósítás, teljesítménykontroll, sportolási divatok.

A labdarúgásra jellemző taktikai helyzetek megoldásához a sportági technikák hatékonyabb, gyorsabb, pontosabb végrehajtása figyelhető meg. Ezzel párhuzamosan a kisjátékok során megismert, külön-külön jelentkező taktikai-technikai tudás a mérkőzésjátékok és a kreatív játékok során is érzékelhetően megjelenik. Ennek következtében megfigyelhető a támadó és a védő csapatrészek közötti célirányos együttműködés, tudatos szerepvállalás.

A taktikai elemek bonyolultsága megköveteli a tanulóktól az egymás közti kommunikációt. A játék sikerességéhez elkerülhetetlen a társakkal történő kapcsolatok kiépítése és működtetése. A csapatsportok közösségformáló ereje a társak kisegítéséből és a társak helyzetbe hozásából fakad. A társ megsegítése mind támadásban, mind védekezésben alkotja az iskolai labdarúgás taktikai elemein keresztül a tanulók társas kapcsolatainak erősítését, színvonalának emelkedését.

A heti két órában megvalósuló az iskolai labdarúgás élményszerző és közösségteremtő erején keresztül fejleszti a tanulók kompetenciáit, és felkészíti őket a társadalomban betöltendő szerepükre, valamint megalapozza az egész életen át tartó, egészségtudatos magatartás szemléletének kialakulását.

5-6. ÉVFOLYAM

Tematikai egység/
Fejlesztési cél
1. EGYÉNI LABDÁS KOORDINÁCIÓFEJLESZTÉSÓrakeret
24 óra
Előzetes tudásJártas a természetes manipulatív alapkészségek változó körülmények
közötti alkalmazásában. A labdakontroll hatékony megléte fokozódó
sebesség mellett, hatékony vizuális információfeldolgozással
párhuzamosan. Alapszintű sportági labdás technikák elméleti és gyakorlati
ismerete, használata.
A tematikai egység
nevelési-fejlesztési
céljai
A labdarúgásban releváns alap manipulatív mozgáskészségekre építve
olyan sportágspecifikus mozgásminták, technikai elemek kialakítása,
amelyek a taktikai értelemben bonyolultabb játékhelyzetek megoldásához
szükségesek.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási pontok
1.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
Egyéni labdás koordinációfejlesztő játékos gyakorlatok és játékok
helyben, a saját térben különböző testrészekkel:
- görgetések, húzások, tolások a lábfej különböző részeivel
(talppal, belsővel, belső csüddel, külsővel, külső csüddel, teljes
csüddel);
- általános ügyességfejlesztő gyakorlatok lufival, strandlabdával,
gumilabdával, röplabdával, könnyű futball labdával, babzsákkal,
lábtoll-labdával;
- emelgetés (ún. dekázás) lábbal és a test különböző részeivel
pattanás nélkül vagy egy pattanásból;
- rúgómozdulatok különböző labdákkal és hálós labdával;
- kreatív egyéni "trükközés" különböző labdákkal és hálós labdával.
Egyéni labdás koordinációfejlesztő játékos gyakorlatok és játékok
rúgófallal és kapuval szemben:
- rúgások és labdaátvételek a lábfej különböző részeivel;
- célba rúgások;
- guruló labda megállítása talppal, belsővel;
- guruló labda átvétele talppal, belsővel, majd abból ritmusváltás
és irányváltoztatás;
- különböző szögből és magasságból érkező labdák lekezelése,
átvétele különböző testrészekkel (csüd, belső, comb, mellkas,
stb.);
- rúgások kézből különböző távolságra és magasságra;
- rúgás feladatok kézből, pattanásból szabadon.
Egyéni labdás koordinációfejlesztő játékos gyakorlatok és játékok
mozgással az általános térben:
- közepes és gyors sebességű labdavezetések akadályok között,
később fokozatosan gyorsabban mozgó társak között az
ütközések elkerülésével;
- labdavezetések akadályok között, váltakozó sebességgel, társak
által meghatározottan;
- labdavezetések és labdakontroll gyakorlatok közepes és gyors
sebességgel;
Matematika: számolás,
térbeli tájékozódás
Természetismeret: izmok,
ízületek, anatómiai
ismeretek
- labdavezetések és labdakontroll gyakorlatok váltakozó
sebességgel;
- labdavezetések sokféle mértani alakzatban;
- labdavezetések meghatározott útvonalakon és módon a
játéktéren;
- labdavezetések önállóan alkotott útvonalakon a játéktér célzott
kihasználásával, és a célfelületek által meghatározottan;
- labdavezetések összekötve irány- és ritmusváltoztatással;
- cselezések álló akadályokkal és mozgásban lévő társakkal
szemben;
- rúgások közepes méretű (2-3 m széles) célfelületekre célozva;
- egyéb labdaérzékelő gyakorlatok.
1.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
Az eszközkezelés játék közbeni alkalmazásának, lehetőségeinek
megkülönböztetése. A játékfeladat által megkövetelt szabályok szerinti,
taktikailag célszerű eszközhasználat ismerete.
Taktikai ismeretek:
Egyéni labdás taktikai elemek:
- támadásban a labda megszerzésére, megkapására, átvételére,
megtartására, birtoklására, pontos átadásra irányuló
tevékenység;
- célfelület elérésére, gólszerzésre irányuló tevékenység.
A labdás koordinációfejlesztés, a helyes technikai végrehajtásra való
tudatos törekvés során kialakul a tanuló akaratlagos figyelme saját
testére, mozgására, amelynek eredményeként képes a labdarúgáshoz
tartozó terminológia szerint megérteni, meghatározni, tudatosítani a
mozgás tanulása közbeni és általi testi érzéseket, érzeteket.
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Cselezés, célfelület, irányváltás, ritmusváltás, húzás, sarkazás, külső csüd.
Tematikai egység/
Fejlesztési cél
2 . KAPCSOLAT A TÁRSSAL, TÁRSAKKALÓrakeret
24 óra
Előzetes tudásA kooperatív viselkedésformák, a társas felelősség megléte kontrollált
versenyszituációkban is. A támadó-védő szerepek alapjainak ismerete,
a társsal, társakkal történő együttműködés kialakításának képessége.
A tematikai egység
nevelési-fejlesztési
céljai
Az együttműködésen alapuló viselkedésformák támadó-védő kapcsolatokra
történő átalakítása, csapatrészek közötti együttműködés megtapasztalása.
A támadó és védő szerepek közötti tudatos szerepváltás kialakítása.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási pontok
2.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
Páros és csoportos labdás koordinációfejlesztő játékos gyakorlatok
és játékok helyben és haladással, kézzel:
- labdaterelések, gurítások és dobások: különböző technikával és
különböző kiinduló helyzetekből, mozgásból;
- többféle anyagú, méretű, formájú, súlyú labda használata;
- a társ által gurított, pattintott, levegőben érkező labdák és egyéb
eszközök elkapása, levétele helyben, majd haladással, különböző
kiinduló helyzetekből helyben;
Vizuális kultúra: vizuális
kommunikáció
Matematika: logika,
valószínűségszámítás,
térbeli alakzatok,
tájékozódás
- árnyék- és tükörgyakorlatok labdával a társ(ak) követésével.
Páros és csoportos rúgások, labdaátvételek, játékos
passzgyakorlatok és játékok lábbal és egyéb testrészekkel:
- álló, guruló labda rúgása álló helyzetből, közepes sebességű
mozgásból szabadon, mozgó vagy irányt változtató társhoz,
célra;
- társ által gurított labda átvétele talppal, belsővel, majd abból
ritmusváltás és irányváltoztatás kényszerítő átadások alkalmazása
a játéktér különböző területein;
- passzgyakorlatok különböző változatos alakzatokban társsal,
társakkal szemben (pl. háromszögben, négyzetben,
rombuszban);
- passzgyakorlatok párban, háromfős csoportban nagyméretű
célfelületre történő gólszerzési lehetőséggel.
Páros és csoportos kooperatív jellegű játékos mozgásos feladatok és
játékok eszköz nélkül és különböző eszközökkel.
Alapszerelés szemből, lövés és passz akadályozásának feladatai.
2.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
Taktikai ismeretek:
Társas taktikai elemek:
- támadásban 2:0 ellen helycserék, mögé kerülések;
- támadásban 3:0 elleni helyezkedés alakzat tartásával
(háromszög) és alakzat bontásával és építésével (helycserék,
mögé kerülések, forgások);
- két vagy három támadó tudatos átlós segítségnyújtás kialakítása
(szélességi és mélységi helyezkedés, területnyitás).
A játékos feladatok és játékok közbeni csapattársakkal történő
együttműködés nyújtotta élmények megélésének képességére alapozva
a tanuló képessé válik annak kifejezésére, hogy a testnevelés órán és a
szabadidejében mi az, ami segíti, támogatja az élményszerű, élvezetes
labdarúgás játék kialakulását, fenntartását.
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Alakzatbontás, alakzatépítés, helycserék, mögé kerülés, forgások.
Tematikai egység/
Fejlesztési cél
3. KISJÁTÉKOKÓrakeret
32 óra
Előzetes tudásAlapszintű játéktapasztalata van a 3:2; 4:1; 4:2; 4:3 és 3:3 elleni játékokban.
Képes a tanult technikai elemek - csökkenő hibaszázalék melletti - jól
meghatározható taktikai környezetben történő alkalmazására.
A tematikai egység
nevelési-fejlesztési
céljai
A négy támadó játékos kapcsolatából létrejövő taktikai szituációk
megismerése, alkalmazása kisjátékokban. A játéktér labdarúgás-specifikus
szélességi és mélységi kihasználása.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási pontok
3.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
1:1 elleni játékok;
2:1 elleni játékok;
2:2 elleni játékok;
3:1 elleni játékok;
3:2 elleni játékok;
Vizuális kultúra: vizuális
kommunikáció
Matematika: logika,
valószínűségszámítás,
3:3 elleni játékok;
4:1 elleni játékok;
4:2 elleni játékok;
4:3 elleni játékok;
4:4 elleni játékok;
- félaktív, aktív védővel szemben, kis- és közepes méretű
célfelületekre történő gólszerzési lehetőséggel;
- labdabirtoklás aktív védővel szemben rögzített célfelület (pl.
kapu, vonal) nélkül (pl. cicajátékok) vagy célfelülettel;
- kiegészítő faljátékosok bekapcsolásával;
- szélességben és mélységben osztott pályán (pl. sávok);
- többkapus, különböző formájú és méretű területeken.
3.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
Taktikai ismeretek:
Az 1:1 elleni játékban a játékhelyzetek megoldása:
- a támadónak a labda birtoklása és a célfelület elérése,
gólszerzés;
- a védőnek a labda megszerzése, a célfelület elérésének, a
gólszerzésnek megakadályozása.
A 2:1; 2:2; 3:1; 4:1; 3:2; 3:3; 4:2; 4:3; 4:4 elleni játékokban a játékhelyzetek
megoldásai:
- támadásban a labda megszerzésére, megkapására, átvételére,
megtartására, birtoklására, továbbítására irányuló tevékenység;
- védekezésben nyomásgyakorlás a labdás ellenfélre vagy
helyezkedés a labda és a saját kapu, célfelület közé;
- labdavesztés esetén a labda azonnali visszaszerzésére irányuló
törekvés és az ellenfél megakadályozása a gólszerzésben (a
támadó és a célfelület közé történő helyezkedés);
- két vagy három támadó tudatos átlós segítségnyújtás kialakítása
(területnyitás) védővel vagy védőkkel szemben;
- két vagy három védő tudatos átlós segítségnyújtás kialakítása
(területnyitás).
A kisjátékokban történő aktív részvétel során a tanuló képes
meghatározni saját pillanatnyi aktivitási szintjét, és képes megállapítani,
hogy az alacsonyabb-e vagy magasabb-e a számára optimális állapotnál.
Ennek megfelelően képes azonosítani azt az aktivitási szintet, amely
számára a játékok közbeni jó közérzetet biztosítja, valamint képes a saját
aktivitás-szintje változásának tudatos követésére.
térbeli alakzatok,
tájékozódás
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Nyomásgyakorlás, taktikai helyzet, emberfölény, kényszerítő, cicajátékok.
Tematikai egység/
Fejlesztési cél
4. KREATÍV JÁTÉKOKÓrakeret
16 óra
Előzetes tudásA kreatív játékok korábbi alkalmazása során megjelenő önálló-alkotó
gondolkodás. A játékszabályok - megkötések, illetve a játéktevékenység
egyes elemeinek megalkotása és módosítása - a kooperatív, csoportos
feladatok közben.
A tematikai egység
nevelési-fejlesztési
céljai
Játékalkotás, meglévő játékok szabályainak módosítása részben
öntevékenyen, részben tanári segítséggel, több szempont
figyelembevételével, kreatív, csapatszintű megoldásokkal.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási pontok
4.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
Előre meghatározott futó- vagy fogójátékok szabályainak módosításai
(ház, megfogás, szabadítás, létszám, eszköz, terület stb.).
Kisjátékok és mérkőzésjátékok módosítása több szempont
figyelembevételével:
- labdák száma;
- a pont (gól)szerzés lehetősége;
- a játéktéren való haladás;
- célfelület helye, mérete, száma;
- területkorlátozások.
4.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
Taktikai ismeretek:
A 2:1; 2:2; 3:1; 4:1; 3:2; 3:3; 4:2; 4:3; 4:4 elleni kreatív játékokban a
játékhelyzetek megoldásai:
- támadásban a labda megszerzésére, megkapására, átvételére,
megtartására, birtoklására, továbbítására irányuló tevékenység;
- védekezésben nyomásgyakorlás a labdás ellenfélre, vagy
helyezkedés a labda és a saját kapu, célfelület közé;
- labdavesztés esetén a labda azonnali visszaszerzésére irányuló
törekvés és az ellenfél megakadályozása a gólszerzésben (a
támadó és a célfelület közé történő helyezkedés);
- két vagy három támadó tudatos átlós segítségnyújtás kialakítása
(területnyitás) védővel vagy védőkkel szemben;
- két vagy három védő tudatos átlós segítségnyújtás kialakítása
(területnyitás).
Erre az életkorra jellemző a tartós figyelem és koncentráció kialakulása,
amelynek eredményeként a tanulók képessé válnak az apró részletekre
odafigyelni. A kreatív játékok alkotása és alkalmazása során a tanulók egy
adott kontextusban elsajátított mozgásos műveletet más környezetben,
más végrehajtás mentén gyakorolnak. Ennek megfelelően képessé
válnak a labdarúgáshoz kapcsolódó technikai és taktikai elemeket más
kontextusban is adaptálni, célszerűen kivitelezni.
Vizuális kultúra: vizuális
kommunikáció
Matematika: logika,
valószínűségszámítás,
térbeli alakzatok,
tájékozódás
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Területkorlátozás, kommunikáció, átlós segítségnyújtás.
Tematikai egység/
Fejlesztési cél
5. MÉRKŐZÉSJÁTÉKOKÓrakeret
34 óra
Előzetes tudásA 4+1 elleni mérkőzésjátékok alapszabályainak és alap taktikai elmeinek
ismerete. A játékhoz szükséges alapmozgások, technikai elemek
fokozatosan gyorsuló végrehajtása.
A tematikai egység
nevelési-fejlesztési
céljai
A 4+1 elleni taktikai elemek hatékonyabb, pontosabb végrehajtása,
sportágspecifikus technikai elemek alkalmazása a mérkőzésjátékok során.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási pontok
5.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
4+1 létszámú kontrollált versenyjellegű mérkőzésjátékok kapussal:
- különböző, könnyítést és sikerélményt célzó megkötések,
szabálymódosítások;
- játéktér mérete, formája;
Természetismeret: testi és
lelki harmónia
Vizuális kultúra: vizuális
- kapuk száma, szöge, mérete, elhelyezése;
- gólszerzés módja;
- eredményszámítás megléte (van vagy nincs);
- eredményszámítás módja.
5.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
Taktikai alapismeretek:
A 4+1 létszámú mérkőzésjátékok játékhelyzeteinek megoldásai:
- támadásban a labda megszerzésére, megkapására, átvételére,
megtartására, birtoklására, továbbítására irányuló tevékenység;
- védekezésben nyomásgyakorlás a labdás ellenfélre, vagy
helyezkedés a labda és a saját kapu, célfelület közé;
- labdavesztés esetén a labda azonnali visszaszerzésére irányuló
törekvés, és az ellenfél megakadályozása a gólszerzésben (a
támadó és a célfelület közé történő helyezkedés);
- két vagy három támadó tudatos átlós segítségnyújtás kialakítása
(területnyitás) védővel vagy védőkkel szemben;
- két vagy három védő tudatos átlós segítségnyújtás kialakítása
(területnyitás).
A testnevelő feladata megértetni és a mozgásos feladatok,
mérkőzésjátékok által elősegíteni annak elfogadását, hogy a stressz
életünk fontos alkotó eleme. A mérkőzésjátékok, mozgásos feladatok
során a tanuló megérti, elfogadja, hogy a túlzott stressz negatívan hat a
teljesítményére és közösségre. Képessé válik saját stressz-szintjének
szabályozására a labdarúgáshoz köthető mozgásos feladatokban,
játékokban.
kommunikáció
Matematika: logika,
valószínűségszámítás,
térbeli alakzatok,
tájékozódás
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Nyomásgyakorlás, taktikai helyzet, emberfölény, kényszerítő, csapatrészek
összjátéka, kapus, kapuelőtér.
A fejlesztés várt eredményei a két évfolyamos ciklus végén
Egyéni labdás koordinációfejlesztés
A tanuló váljon képessé a célfelület elérését és a játékhelyzet sikeres megoldását segítő labdás
technikai elemek játék közbeni kiválasztására, hatékony végrehajtására.
Kapcsolat a társsal, társakkal
A tanuló váljon képessé együttműködni egy vagy két társával a labda birtoklása, a támadások
vezetése és befejezése érdekében, alakzatbontással és építéssel. A tanuló váljon képessé átlós
segítség nyújtásával üres területet teremteni a labdás és labda nélküli társának a labda birtoklása
vagy a támadások építése és befejezése érdekében.
Kisjátékok
A tanuló váljon képessé a különböző taktikai helyzetek közben tudatosan alakzatbontással és
építéssel átlós segítségnyújtást kialakítani egy vagy két társával támadásban a labdás társának.
Kreatív játékok
A tanuló váljon képessé, pedagógus segítsége mellett, a kisjátékok vagy a mérkőzésjátékok
szabályait több szempont alapján célszerűen módosítani, megváltoztatni.
Mérkőzésjátékok
A tanuló váljon képessé a 4+1 létszámú mérkőzésjátékok közben tudatosan alakzatépítéssel és
bontással átlós segítségnyújtást kialakítani támadásban és védekezésben egyaránt. Továbbá
legyen képes a mérkőzés alatt a támadó és védő szerepkörök folyamatos váltakozásának
követésére.

7-8. ÉVFOLYAM

Tematikai egység/
Fejlesztési cél
1. EGYÉNI LABDÁS KOORDINÁCIÓFEJLESZTÉSÓrakeret
24 óra
Előzetes tudásBonyolultabb játékhelyzetek megoldásához szükséges sportágspecifikus
technikai elemek ismerete, célszerű végrehajtása.
A tematikai egység
nevelési-fejlesztési
céljai
A labdarúgásban releváns olyan sportágspecifikus mozgásminták, technikai
elemek gyors, tudatos végrehajtása, amelyek a taktikai értelemben
bonyolultabb játékhelyzetek hatékony megoldásához szükségesek.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási pontok
1.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
Egyéni labdás koordinációfejlesztő játékos gyakorlatok és játékok
helyben, a saját térben különböző testrészekkel:
- görgetések, húzások, tolások gyors mozgás közben a lábfej
különböző részeivel (talppal, belsővel, belső csüddel, külsővel,
külső csüddel, teljes csüddel);
- labdarúgás-specifikus ügyességfejlesztő gyakorlatok könnyű
futball labdával, futballal, babzsákkal, lábtoll-labdával;
- emelgetés (ún. dekázás) lábbal és a test különböző részeivel
pattanás nélkül vagy egy pattanásból;
- rúgómozdulatok különböző labdákkal és hálós labdával;
- kreatív egyéni "trükközés" különböző labdákkal és hálós labdával.
Matematika: számolás,
térbeli tájékozódás
Természetismeret: izmok,
ízületek, anatómiai
ismeretek
Egyéni labdás koordinációfejlesztő játékos gyakorlatok és játékok
rúgófallal és kapuval szemben:
- rúgások és labdaátvételek a lábfej különböző részeivel;
- célba rúgások;
- guruló labda átvétele talppal, belsővel, majd abból ritmusváltás
és irányváltoztatás;
- különböző szögből és magasságból érkező labdák lekezelése,
átvétele különböző testrészekkel (csüd, belső, comb, mellkas
stb.);
- rúgás feladatok kézből, pattanásból szabadon.
Egyéni labdás koordinációfejlesztő játékos gyakorlatok és játékok
mozgással az általános térben:
- közepes és gyors sebességű labdavezetések akadályok között,
később fokozatosan gyorsabban mozgó társak között az
ütközések elkerülésével;
- labdavezetések akadályok között, váltakozó sebességgel, társak
által meghatározottan;
- labdavezetések és labdakontroll gyakorlatok közepes és gyors,
váltakozó sebességgel;
- labdavezetések meghatározott útvonalakon és módon a
játéktéren;
- labdavezetések önállóan alkotott útvonalakon a játéktér célzott
kihasználásával, és a célfelületek által meghatározottan;
- labdavezetések összekötve célszerű irány- és
ritmusváltoztatással;
- cselezések mozgásban lévő társakkal szemben;
- rúgások közepes méretű (2-3 m széles) célfelületekre célozva;
- egyéb labdaérzékelő gyakorlatok.
1.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
Taktikai ismeretek:
Egyéni labdás taktikai elemek:
- támadásban a labda megszerzésére, megkapására, átvételére,
megtartására, birtoklására, pontos átadásra irányuló
tevékenység;
- célfelület elérésére, gólszerzésre irányuló tevékenység.
Az egyéni labdás koordináció fejlesztés részeként, a tanári és a társak
általi értékelések során a tanuló elfogadja a külső visszajelzés
információit az önértékelés sérülése nélkül, és képes a labdarúgáshoz
szükséges mozgásműveltség fejlesztése érdekében egyénre szabott,
saját célokat kitűzni, elérni. A változatos környezeti hatások által felismeri
egyéni sajátosságait, erősségeit, gyengeségeit; önmagához viszonyítja
fejlődését.
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Cselezés, célfelület, irányváltás, ritmusváltás, húzás, sarkazás, külső csüd.
Tematikai egység/
Fejlesztési cél
2 . KAPCSOLAT A TÁRSSAL, TÁRSAKKALÓrakeret
20 óra
Előzetes tudásAz együttműködésre és a támadó-védő kapcsolatokra alapuló
viselkedésformák ismerete, a csapatrészek közötti együttműködés
megtapasztalása. Képes a támadó és védő szerepek közötti tudatos
szerepváltásra.
A tematikai egység
nevelési-fejlesztési
céljai
A kisjátékok, kreatív játékok és mérkőzésjátékok során alkalmazandó két
vagy több ember kapcsolatának gyakorlása támadásban és védekezésben.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási pontok
2.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
Páros és csoportos labdás koordinációfejlesztő játékos gyakorlatok
és játékok haladással, kézzel:
- többféle anyagú, méretű, formájú, súlyú labda használata;
- a társ által gurított, pattintott, levegőben érkező labdák és egyéb
eszközök elkapása, levétele helyben majd haladással, különböző
kiinduló helyzetekből helyben;
- árnyék- és tükörgyakorlatok labdával a társ(ak) követésével.
Páros és csoportos rúgások, labdaátvételek, játékos
passzgyakorlatok és játékok lábbal és egyéb testrészekkel:
- guruló labda rúgása közepes sebességű mozgásból szabadon,
mozgó vagy irányt változtató társhoz, célra;
- társ által gurított labda átvétele talppal, belsővel, majd abból
ritmusváltás és irányváltoztatás kényszerítő átadások alkalmazása
a játéktér különböző területein;
- passzgyakorlatok különböző változatos alakzatokban társsal,
társakkal szemben (pl. háromszögben, négyzetben,
rombuszban);
- passzgyakorlatok párban, háromfős csoportban nagyméretű
célfelületre történő gólszerzési lehetőséggel.
Páros és csoportos kooperatív jellegű játékos mozgásos feladatok és
játékok eszköz nélkül és különböző eszközökkel.
Alapszerelés szemből, lövés és passz akadályozásának feladatai.
2.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
Taktikai ismeretek:
Társas taktikai elemek:
- támadásban 2:0 ellen helycserék, mögé kerülések;
- támadásban 3:0 elleni helyezkedés alakzat tartásával
(háromszög) és alakzat bontásával és építésével (helycserék,
mögé kerülések, forgások);
- két vagy három támadó tudatos átlós segítségnyújtás kialakítása
(szélességi és mélységi helyezkedés, területnyitás).
A tanuló a labdarúgás támadó és védő játékhelyzeteinek gyakorlása
során a társakkal való együttműködésben magabiztossá válik, és megéli,
hogy jó (önbizalom-növelő) érzés, ha erőfeszítést tesz, és a legtöbbet
hozza ki a támadás és védekezés során a társakkal való
együttműködésből taktikai értelemben.
Vizuális kultúra: vizuális
kommunikáció
Matematika: logika,
valószínűségszámítás,
térbeli alakzatok,
tájékozódás
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Alakzatbontás, alakzatépítés, helycserék, mögé kerülés, forgások.
Tematikai egység/
Fejlesztési cél
3. KISJÁTÉKOKÓrakeret
28 óra
Előzetes tudásJártasságszintű játéktapasztalata van a 3:2; 4:1; 4:2; 4:3 és 3:3 elleni
játékokban. Képes a tanult technikai elemek - csökkenő hibaszázalék
melletti - jól meghatározható taktikai környezetben történő alkalmazására.
A tematikai egység
nevelési-fejlesztési
céljai
A négy támadó játékos kapcsolatából létrejövő taktikai szituációk
megoldása kis játékokban. A játéktér labdarúgás-specifikus szélességi és
mélységi kihasználása.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási pontok
3.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
1:1 elleni játékok;
2:1 elleni játékok;
2:2 elleni játékok;
3:1 elleni játékok;
3:2 elleni játékok;
3:3 elleni játékok;
4:1 elleni játékok;
4:2 elleni játékok;
4:3 elleni játékok;
4:4 elleni játékok;
- aktív védővel szemben, kis- és közepes méretű célfelületekre
történő gólszerzési lehetőséggel;
- labdabirtoklás aktív védővel szemben rögzített célfelület (pl.
kapu, vonal) nélkül (pl. cicajátékok) vagy célfelülettel;
- kiegészítő faljátékosok bekapcsolásával;
- szélességben és mélységben osztott pályán (pl. sávok);
- többkapus, különböző formájú és méretű területeken.
3.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
Taktikai ismeretek:
Az 1:1 elleni játékban a játékhelyzetek megoldása:
- a támadónak a labda birtoklása és a célfelület elérése,
gólszerzés;
- a védőnek a labda megszerzése, a célfelület elérésének,
gólszerzésnek a megakadályozása.
A 2:1; 2:2; 3:1; 4:1; 3:2; 3:3; 4:2; 4:3; 4:4 elleni játékokban a játékhelyzetek
megoldásai:
- támadásban a labda megszerzésére, megkapására, átvételére,
megtartására, birtoklására, továbbítására irányuló tevékenység;
- védekezésben nyomásgyakorlás a labdás ellenfélre vagy
helyezkedés a labda és a saját kapu, célfelület közé;
- labdavesztés esetén a labda azonnali visszaszerzésére irányuló
törekvés és az ellenfél megakadályozása a gólszerzésben (a
támadó és a célfelület közé történő helyezkedés);
- két vagy három támadó tudatos átlós segítségnyújtás kialakítása
(területnyitás) védővel vagy védőkkel szemben;
- két vagy három védő tudatos átlós segítségnyújtás kialakítása
(területnyitás).
A szabályok elfogadása és betartása során a tanulók játék közben egyre
inkább észreveszik a sportszerű és sportszerűtlen szituációkat. A
tanulókban ezáltal kialakul a társak jogosan eltérő igényeinek,
Vizuális kultúra: vizuális
kommunikáció
Matematika: logika,
valószínűségszámítás,
térbeli alakzatok,
tájékozódás
szempontjainak önkéntelen, majd tudatos megélése és
figyelembevétele.
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Nyomásgyakorlás, taktikai helyzet, emberfölény, kényszerítő, cicajátékok.
Tematikai egység/
Fejlesztési cél
4. KREATÍV JÁTÉKOKÓrakeret
16 óra
Előzetes tudásA kreatív játékok korábbi alkalmazása során megjelenő önálló-alkotó
gondolkodás. A játékszabályok, megkötések, illetve a játéktevékenység
egyes elemeinek megalkotása és módosítása a kooperatív, csoportos
feladatok közben.
A tematikai egység
nevelési-fejlesztési
céljai
Játékalkotás, meglévő játékok szabályainak módosítása nagyobb részben
öntevékenyen, kevés tanári segítséggel, több szempont
figyelembevételével, kreatív, csapatszintű megoldásokkal.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási pontok
4.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
Előre meghatározott futó- vagy fogójátékok szabályainak módosításai
(ház, megfogás, szabadítás, létszám, eszköz, terület stb.).
Kisjátékok és mérkőzésjátékok módosítása több szempont
figyelembevételével:
- labdák száma;
- a pont (gól)szerzés lehetősége;
- a játéktéren való haladás;
- célfelület helye, mérete, száma;
- területkorlátozások.
4.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
Taktikai ismeretek:
A 2:1; 2:2; 3:1; 4:1; 3:2; 3:3; 4:2; 4:3; 4:4 elleni kreatív játékokban a
játékhelyzetek megoldásai:
- támadásban a labda megszerzésére, megkapására, átvételére,
megtartására, birtoklására, továbbítására irányuló tevékenység;
- védekezésben nyomásgyakorlás a labdás ellenfélre vagy
helyezkedés a labda és a saját kapu, célfelület közé;
- labdavesztés esetén a labda azonnali visszaszerzésére irányuló
törekvés és az ellenfél megakadályozása a gólszerzésben (a
támadó és a célfelület közé történő helyezkedés);
- két vagy három támadó tudatos átlós segítségnyújtás kialakítása
(területnyitás) védővel vagy védőkkel szemben;
- két vagy három védő tudatos átlós segítségnyújtás kialakítása
(területnyitás).
A játékalkotás folyamatában a kreatív feladatmegoldások elősegítik,
hogy a tanulók képesek legyenek megélni az örömteli kapcsolatokat a
játék közvetítő szerepe által, valamint kialakul a felelősségük saját maguk
és mások iránt, amelynek eredményeként megjelenik az önzetlen
magatartás.
Vizuális kultúra: vizuális
kommunikáció
Matematika: logika,
valószínűségszámítás,
térbeli alakzatok,
tájékozódás
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Területkorlátozás, kommunikáció, átlós segítségnyújtás, felelősség.
Tematikai egység/
Fejlesztési cél
5. MÉRKŐZÉSJÁTÉKOKÓrakeret
32 óra
Előzetes tudásA 4+1 elleni mérkőzésjátékok alapszabályainak és alap taktikai elmeinek
ismerete. Játékhoz szükséges alapmozgások, a technikai elemek taktikai
helyzetnek megfelelő végrehajtása.
A tematikai egység
nevelési-fejlesztési
céljai:
A 4+1 elleni taktikai elemek hatékonyabb, pontosabb, egyre gyorsuló
végrehajtása, a sportágspecifikus technikai elemek alkalmazása a
mérkőzésjátékok során.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási pontok
5.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
4+1 létszámú kontrollált versenyjellegű mérkőzésjátékok kapussal:
- különböző, könnyítést és sikerélményt célzó megkötések,
szabálymódosítások;
- játéktér mérete, formája;
- kapuk száma, szöge, mérete, elhelyezése;
- gólszerzés módja;
- eredményszámítás megléte (van vagy nincs);
- eredményszámítás módja.
5.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
Taktikai alapismeretek:
A 4+1 létszámú mérkőzésjátékok játékhelyzeteinek megoldásai:
- támadásban a labda megszerzésére, megkapására, átvételére,
megtartására, birtoklására, továbbítására irányuló tevékenység;
- védekezésben nyomásgyakorlás a labdás ellenfélre vagy
helyezkedés a labda és a saját kapu, célfelület közé;
- labdavesztés esetén a labda azonnali visszaszerzésére irányuló
törekvés és az ellenfél megakadályozása a gólszerzésben (a
támadó és a célfelület közé történő helyezkedés);
- két vagy három támadó tudatos átlós segítségnyújtás kialakítása
(területnyitás) védővel vagy védőkkel szemben;
- két vagy három védő tudatos átlós segítségnyújtás kialakítása
(területnyitás).
A tanuló az iskolai labdarúgás mozgásos feladatainak és
játékhelyzeteinek végrehajtása során keresi azokat a helyzeteket, amely
során önfeledten lehet jelen mozgás közben, ami hozzásegíti ahhoz,
hogy megtapasztalja, megismerje, azonosítsa a flow élményt. Ebben az
életkorban már szükséges a feladattudat kialakulása, a nehéz, kihívást
jelentő feladatok megoldására irányuló törekvés is.
Természetismeret: testi és
lelki harmónia
Vizuális kultúra: vizuális
kommunikáció
Matematika: logika,
valószínűségszámítás,
térbeli alakzatok,
tájékozódás
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Nyomásgyakorlás, taktikai helyzet, emberfölény, kényszerítő, csapatrészek
összjátéka, kapus, kapuelőtér.
Tematikai egység/
Fejlesztési cél
6. FESZTIVÁLSZERVEZÉSÓrakeret
24 óra
Előzetes tudásÜgyességfejlesztő játékos feladatok, kisjátékok, mérkőzésjátékok ismerete.
A tematikai egység
nevelési-fejlesztési
céljai:
Iskolai fesztivál jellegű, több állomásos foglakozás kialakítása,
megszervezése, lebonyolítása, kezdetben direkt tanári irányítással, majd
egyre inkább közös tervezési feladatként.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási pontok
6.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
A korábban megismert technikai, taktikai ismeretek, feladatok, kisjátékok,
kreatív játékok és mérkőzésjátékok fesztiválszerű alkalmazása,
lebonyolítása.
6.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
A fesztivál lebonyolításához tartozó ismeretek: tervezés, szervezés,
állomások kialakítása (játékok), lebonyolítás (állomások felügyelete),
játékvezetés.
A tanuló az iskolai labdarúgáshoz kapcsolódóan keresi azokat a
helyzeteket, ahol önfeledten lehet jelen mozgás közben, illetve ahol
társaival megélhet hasonló élményeket. Ehhez kapcsolódóan tanári
segítséggel, feladatának tudatában, felelősen és aktívan vesz részt a
fesztivál jellegű foglalkozásainak tervezésében, szervezésében,
lebonyolításában.
Természetismeret: testi és
lelki harmónia
Vizuális kultúra: vizuális
kommunikáció
Matematika: logika,
valószínűségszámítás,
térbeli alakzatok,
tájékozódás
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Fesztivál, körállomás, tematika, csapatkialakítás.
A fejlesztés várt eredményei a két évfolyamos ciklus végén
Egyéni labdás koordinációfejlesztés
A tanuló váljon képessé a célfelület elérését és a játékhelyzet sikeres megoldását segítő labdás
technikai elemek összetett játékhelyzetek közbeni hatékony végrehajtására.
Kapcsolat a társsal, társakkal
A tanuló váljon képessé tudatosan a játékban átlós segítség nyújtásával üres területet teremteni a
labdás és labda nélküli társának a labda birtoklása vagy a támadások építése és befejezése
érdekében. Továbbá legyen képes a labda helyzetétől függően, átlós segítségnyújtással védekezni.
Kisjátékok
A tanuló váljon képessé a játék közben tudatosan alakzatbontással és építéssel átlós
segítségnyújtást kialakítani egy vagy két társával támadásban a labdás társának, illetve
védekezésben a labdás ellenfelet megtámadó társának. Legyen képes a különböző taktikai
helyzetek felismerésére és azokkal kapcsolatban egy lehetséges megoldás megtalálására.
Kreatív játékok
A tanuló váljon képessé a kisjátékok, vagy a mérkőzésjátékok szabályait egy vagy két szempont
megváltoztatásával úgy megváltoztatni, hogy az adott játék taktikai célja ne változzon.
Mérkőzésjátékok
A tanuló váljon képessé a 4+1 létszámú mérkőzésjátékok közben tudatosan alakzatépítéssel és
bontással átlós segítségnyújtást kialakítani támadásban és védekezésben egyaránt. Továbbá
legyen képes a mérkőzés alatt a támadó és védő szerepköröknek a folyamatos váltakozásának
követésére és a szerepek folyamatos betöltésére.
Fesztiválszervezés
A tanuló váljon képessé tanári irányítás mellett a fesztivál állomásainak megtervezésére,
megépítésére és az állomásokon történő önálló gyakorlásra.

9-12. ÉVFOLYAM

Az iskolai labdarúgás kerettanterv 9-12. évfolyamokon történő alkalmazása feltételezi, hogy a programban részt vevő tanulók az ezt megelőző iskolafokokon (különösen 5-8. évfolyamokon) már elsajátították a labdarúgáshoz kapcsolódó ismeret, képesség és attitűd elemeket. Ennek hiányában a kerettanterv 9-12. évfolyamokon első alkalommal történő megvalósítása fokozott előkészítést és a tanulók felzárkóztatását igényli. Ebben az esetben ajánlott, hogy a 9-10. évfolyamokon kerüljön beépítésre 14 olyan előkészítő óra, amelyeket javasolt az 5-8. évfolyamokon megjelenő egyes alapvető tartalmak, így különösen a "Kisjátékok", valamint a "Fesztiválszervezés" tematikai egységek feldolgozására fordítani.

9-12. évfolyamokon a tanuló alapvetően képessé válik az eddig megszerzett tudás, kompetenciák birtokában a tárgyi tudása továbbfejlesztésére. Az iskolai labdarúgás ebben az életszakaszban hatékony eszköze lehet a civilizációs betegségek elleni küzdelemnek, az inaktív életmód megelőzésének. A tanulmányait befejező fiatal képes a mozgáskommunikáció sokoldalú felhasználására, a testi képességekhez, az egészséges életmódhoz kapcsolódó ismeretek alkotó felhasználására, az egyéni és társas játékok, sporttevékenységek szervezéséhez szükséges ismeretek átadására és bemutatására, mindezeket képes az iskolai labdarúgás szellemiségében, annak formai keretében megjeleníteni.

A köznevelés kimeneti szakaszához közeledve az iskolai labdarúgás esetében is tudatosan tervezett módon megjelenik a testkultúrához tartozó, a sportkultúrát és sportműveltséget fejlesztő szabályorientált, élettani, anatómiai, illetve sporttörténeti oktatás.

Az évfolyamszakasz végén - amely az általános műveltséget elmélyítő, pályaválasztási szakasznak tekinthető - előtérbe lép a pályaorientáció, a saját életút iránti felelősségvállalás. A tanulók értik, tudják a kultúra és a testkultúra, ezen belül az iskolai labdarúgás filozófián alapuló labdarúgás kapcsolatrendszerét, értékeit, felhasználhatóságát, a testi és a lelki egészség megőrzésére vonatkozó lehetőségeket.

Mindezek adják az egészségtudatos, sportos felnőtt élet megélésének bázisát. Megteremtik az élethosszig tartó mozgásos tevékenységekhez szükséges felelős döntések elegendő és rugalmasan bővíthető információs készletét. Az alapvető, egészséggel és önismerettel kapcsolatos értékek elsajátítása ebben az életkorban már tudatosan történik.

Ebben az életkorban az iskolai labdarúgás taktikai repertoárja megegyezik a professzionális labdarúgás taktikai alapjaival. A tanulók képessé válnak az ismereteik alapján a játék közben a legmagasabb taktikai igényeket kielégítő játékot játszani. Az iskolai labdarúgás filozófiájának megfelelően a játék szeretetéért történő játékot részesítik előnyben, miközben szurkolóként értik a professzionális labdarúgás pályán történő eseményeit, azt, hogy mi miért történik a játék közben, így egy professzionális labdarúgó mérkőzés megtekintése nagyobb élvezetet és örömforrást tud nyújtani. Mivel a tanulók már rendelkeznek az egész életen át alkalmazható labdarúgás specifikus technikai és taktikai tudással, tapasztalattal, képesek az iskolai labdarúgás filozófiáját környezetükben képviselni, önállóan játékot szervezni.

A tanulók által szervezett, lebonyolított fesztivál jellegű foglalkozások keretet biztosítanak az új tudás és készségek megszerzésének, feldolgozásának és beépítésének. Ennek birtokában a tanulók egyre nagyobb önállóság mellett fejlesztik azon képességeiket, melyekkel a feladatok végrehajtásában az előzetesen tanultakra és az élettapasztalatra építenek annak érdekében, hogy a tudást és készségeket helyzetek sokaságában fel tudják használni.

9-10. ÉVFOLYAM

Tematikai egység/
Fejlesztési cél
1. KAPCSOLAT A TÁRSSAL, TÁRSAKKALÓrakeret
20 óra
Előzetes tudásA kisjátékok, kreatív játékok és mérkőzésjátékok során alkalmazandó két
vagy több ember kapcsolatának ismerete és alap szintű alkalmazása
támadásban és védekezésben.
A tematikai egység
nevelési-fejlesztési
céljai:
A kisjátékok, kreatív játékok és mérkőzésjátékok során alkalmazandó két
vagy több ember kapcsolatának taktikailag hatékony alkalmazása
támadásban és védekezésben.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási pontok
1.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
Páros és csoportos labdás koordinációfejlesztő játékos gyakorlatok
és játékok helyben és haladással, kézzel:
- labdaterelések, gurítások és dobások: különböző technikával és
különböző kiinduló helyzetekből, mozgásból;
- többféle anyagú, méretű, formájú, súlyú labda használata;
- a társ által gurított, pattintott, levegőben érkező labdák és egyéb
eszközök elkapása, levétele haladással, különböző kiinduló
helyzetekből.
Páros és csoportos rúgások, labdaátvételek, passzgyakorlatok:
- álló, guruló labda rúgása álló helyzetből, közepes sebességű
mozgásból szabadon, mozgó vagy irányt változtató társhoz,
célra;
- a társ által gurított labda átvétele talppal, belsővel, majd abból
gyors ritmusváltás és irányváltoztatás kényszerítő átadások
alkalmazása a játéktér különböző területein;
- passzgyakorlatok különböző változatos alakzatokban társsal,
társakkal szemben helyben és haladással (pl. háromszögben,
négyzetben, rombuszban);
- passzgyakorlatok párban, háromfős csoportban különböző
célfelületekre történő gólszerzési lehetőséggel.
Páros és csoportos kooperatív jellegű játékos mozgásos feladatok és
játékok eszköz nélkül és különböző eszközökkel.
Alapszerelés szemből, megelőző szerelés, lövés és passz akadályozásának
feladatai.
1.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
Taktikai ismeretek:
Egyéni labdás taktikai elemek:
- támadásban a labda megszerzésére, megkapására, átvételére,
megtartására, birtoklására, pontos átadásra irányuló
tevékenység;
- célfelület elérésére, gólszerzésre irányuló tevékenység.
Társas taktikai elemek:
- támadásban 2:0 ellen helycserék, mögé kerülések;
- támadásban 3:0 elleni helyezkedés alakzat tartásával
(háromszög) és alakzat bontásával és építésével (helycserék,
mögé kerülések, forgások);
Matematika: logika,
valószínűségszámítás,
térbeli alakzatok,
tájékozódás
Vizuális kultúra: vizuális
kommunikáció
Fizika: egyensúly,
töm egközéppont.
Etika: társas viselkedés,
kooperatív munka
- két vagy három támadó tudatos átlós segítségnyújtás kialakítása
(szélességi és mélységi helyezkedés, területnyitás);
- a játéktér szélességi és mélységi tudatos kihasználása
(területváltás).
A tanuló a labdarúgás közben felmerülő saját és társas problémák
megoldására, az ellentmondásos helyzetek, etikai dilemmák
ütköztetésére tudatosan odafigyel, kialakult technikákkal, gyakorlattal
rendelkezik. Felismeri, betartja és esetenként alakítja a személyi és tárgyi
környezet megóvásával kapcsolatos szabályokat, ennek okán a vitás
szituációk megoldása egyre kevéssé igényli a pedagógus beavatkozását.
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Megelőző szerelés, területváltás.
Tematikai egység/
Fejlesztési cél
2. KISJÁTÉKOKÓrakeret
36 óra
Előzetes tudásJártasság szintű játéktapasztalata van a 3:2; 4:1; 4:2; 4:3; 3:3 és a 4:4 elleni
játékokban. Képes a tanult technikai elemek - csökkenő hibaszázalék
melletti - jól meghatározható taktikai környezetben történő alkalmazására.
A tematikai egység
nevelési-fejlesztési
céljai:
Az öt támadó játékos kapcsolatából létrejövő taktikai szituációk
megismerése, alkalmazása kisjátékokban. A játéktér labdarúgás specifikus
szélességi és mélységi kihasználása.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási pontok
2.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
1:1 elleni játékok;
2:1 elleni játékok;
2:2 elleni játékok;
3:1 elleni játékok;
3:2 elleni játékok;
3:3 elleni játékok;
4:1 elleni játékok;
4:2 elleni játékok;
4:3 elleni játékok;
4:4 elleni játékok;
5:3 elleni játékok;
5:4 elleni játékok:
- aktív védővel szemben, 3x2 méteres kapura történő gólszerzési
lehetőséggel;
- labdabirtoklás, labdabirtoklás-váltás aktív védővel, védőkkel
szemben rögzített célfelület (pl. kapu, vonal) nélkül (pl.
cicajátékok) vagy célfelülettel;
- kiegészítő faljátékosok bekapcsolásával;
- szélességben és mélységben osztott pályán (pl. sávok,
negyedpályák);
- többkapus, különböző formájú és méretű területeken.
2.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
Taktikai ismeretek:
Az 1:1 elleni játékban a játékhelyzetek megoldása:
- a támadónak a labda birtoklása és a célfelület elérése,
gólszerzés;
Matematika: logika,
valószínűségszámítás,
térbeli alakzatok,
tájékozódás
Vizuális kultúra: vizuális
kommunikáció
- a védőnek a labda megszerzése, a célfelület elérésének, a
gólszerzésnek megakadályozása.
A 2:1; 2:2; 3:1; 4:1; 3:2; 3:3; 4:2; 4:3; 4:4; 5:3; 5:4 elleni játékokban a
játékhelyzetek megoldásai:
- támadásban a labda megszerzésére, megkapására, átvételére,
megtartására, birtoklására, továbbítására irányuló tevékenység;
- védekezésben nyomásgyakorlás a labdás ellenfélre vagy
helyezkedés a labda és a saját kapu, célfelület közé;
- labdavesztés esetén a labda azonnali visszaszerzésére irányuló
törekvés és az ellenfél megakadályozása a gólszerzésben (a
támadó és a célfelület közé történő helyezkedés);
- két vagy három támadó tudatos átlós segítségnyújtás kialakítása
(területnyitás) védővel vagy védőkkel szemben;
- két vagy három védő tudatos átlós segítségnyújtás kialakítása
(területnyitás);
- a játéktér szélességi és mélységi tudatos kihasználása
(területváltás).
Ebben az életkorban a versengő magatartás megfelelő fejlesztés
mellett túlmutat a társak "legyőzésén". A tanuló bonyolult
játékhelyzetekben zajló versengő és együttműködő helyzetek között
célszerűen tesz különbséget. Ennek alapján előtérbe kerül a versengés
önfejlesztést fokozó aspektusa, amelynek eredményeként - központi
célként - az önfejlődés kerül a középpontba, amely optimális esetben a
közösségi célok elérését is segíti.
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Labdabirtoklás-váltás, negyedpálya, hosszanti tengely.
Tematikai egység/
Fejlesztési cél
3. KREATÍV JÁTÉKOKÓrakeret
16 óra
Előzetes tudásA kreatív játékok korábbi alkalmazása során megjelenő önálló, alkotó
gondolkodás. A játékszabályok, megkötések, illetve a játéktevékenység
egyes elemeinek megalkotása és módosítása a kooperatív, csoportos
feladatok közben.
A tematikai egység
nevelési-fejlesztési
céljai:
Játékalkotás, meglévő játékok szabályainak módosítása majdnem teljesen
öntevékenyen, több, taktikailag releváns szempont figyelembevételével,
kreatív, csapatszintű megoldásokkal.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási pontok
3.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
Kisjátékok és mérkőzésjátékok módosítása több szempont
figyelembevételével:
- labdák száma;
- a pont (gól)szerzés lehetősége;
- a játéktéren való haladás;
- célfelület helye, mérete, száma;
- területkorlátozások;
- taktikai helyzetek.
3.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
Taktikai ismeretek:
A 2:1; 2:2; 3:1; 4:1; 3:2; 3:3; 4:2; 4:3; 4:4; 5:3; 5:4 elleni kreatív játékokban a
játékhelyzetek megoldásai:
Etika: társas viselkedés,
önismeret, énkép, jellem,
önreflexió, kooperatív
munka
Matematika: logika,
valószínűségszámítás,
térbeli alakzatok,
tájékozódás
Vizuális kultúra: vizuális
kommunikáció
- támadásban a labda megszerzésére, megkapására, átvételére,
megtartására, birtoklására, továbbítására irányuló tevékenység;
- védekezésben nyomásgyakorlás a labdás ellenfélre vagy
helyezkedés a labda és a saját kapu, célfelület közé;
- labdavesztés esetén a labda azonnali visszaszerzésére irányuló
törekvés és az ellenfél megakadályozása a gólszerzésben (a
támadó és a célfelület közé történő helyezkedés);
- két vagy három támadó tudatos átlós segítségnyújtás kialakítása
(területnyitás) védővel vagy védőkkel szemben;
- két vagy három védő tudatos átlós segítségnyújtás kialakítása
(területnyitás);
- a játéktér szélességi és mélységi tudatos kihasználása
(területváltás).
A tanulók a bonyolultabb játékhelyzetek, feladatok megoldása során
célszerűen, hatékonyan irányítják figyelmüket a különböző feladat-
összetevőkre, azok között gyorsan váltanak. A figyelem megosztásának
képessége összetett figyelmet és fókuszváltást igénylő gyakorlatokkal
fejleszthető.
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Összetett figyelem, figyelemmegosztás
Tematikai egység/
Fejlesztési cél
4. MÉRKŐZÉSJÁTÉKOKÓrakeret
34 óra
Előzetes tudásAz 5:5 elleni mérkőzésjátékok szabályainak és taktikai elmeinek ismerete. A
játékhoz szükséges specifikus mozgások, technikai elemek taktikai
helyzetnek megfelelő végrehajtása.
A tematikai egység
nevelési-fejlesztési
céljai:
Az 5:5 és 6:6 elleni taktikai elemek hatékony, pontos végrehajtása, a
sportágspecifikus technikai elemek alkalmazása a mérkőzésjátékok során.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási pontok
4.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
4+1 vagy 5+1 létszámú kontrollált versenyjellegű mérkőzésjátékok
kapussal.
Különböző, könnyítést és sikerélményt célzó megkötésekkel,
szabálymódosításokkal:
- játéktér mérete, formája;
- kapuk száma, szöge, mérete, elhelyezése;
- gólszerzés módja;
- eredményszámítás megléte (van vagy nincs);
- eredményszámítás módja.
4.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
Taktikai ismeretek:
Az 5:5 elleni mérkőzésjátékok játékhelyzeteinek megoldásai:
- támadásban a labda megszerzésére, megkapására, átvételére,
megtartására, birtoklására, továbbítására irányuló tevékenység;
- védekezésben nyomásgyakorlás a labdás ellenfélre vagy
helyezkedés a labda és a saját kapu, célfelület közé;
- labdavesztés esetén a labda azonnali visszaszerzésére irányuló
törekvés és az ellenfél megakadályozása a gólszerzésben (a
támadó és a célfelület közé történő helyezkedés);
Matematika: logika,
valószínűségszámítás,
térbeli alakzatok,
tájékozódás
Vizuális kultúra: vizuális
kommunikáció
Etika: társas viselkedés,
önismeret, énkép, jellem,
önreflexió, kooperatív
munka
- két vagy három támadó tudatos átlós segítségnyújtás kialakítása
(területnyitás) védővel vagy védőkkel szemben;
- két vagy három védő tudatos átlós segítségnyújtás kialakítása
(területnyitás);
- a játéktér szélességi és mélységi tudatos kihasználása
(területváltás).
Ebben az életkorban a tanulók tartósan képesek figyelembe venni mások
szándékait, véleményét, vágyait a közös célok elérése érdekében. A
labdarúgás során kialakuló játékhelyzetekben fontos számukra az ellenfél
tisztelete, törekszenek a csoportkonszenzus elősegítésére, valamint
segítik, serkentik mások részvételét a játéktevékenységek során.
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Szabálytörténet, iskolai labdarúgás filozófia, labdarúgás-sportágtörténet
Tematikai egység/
Fejlesztési cél
5. FESZTIVÁLSZERVEZÉSÓrakeret
24 óra
Előzetes tudásÜgyességfejlesztő játékos feladatok, kisjátékok, mérkőzésjátékok ismerete.
A tematikai egység
nevelési-fejlesztési
céljai:
Fesztivál jellegű, több állomásos foglalkozás kialakítása, megszervezése,
lebonyolítása, kevés direkt tanári irányítással, javarészt közös tervezési
feladatként.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási pontok
5.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
A korábban megismert kis-, kreatív- és mérkőzésjátékok fesztiválszerű
alkalmazása, lebonyolítása.
5.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
A fesztivál lebonyolításához tartozó ismeretek: tervezés, szervezés,
állomások kialakítása (játékok), lebonyolítás (állomások felügyelete),
játékvezetés.
A tanuló megtapasztalja, hogy autonómiájának hiányában a feladatok
jelentős mértékben vagy teljesen elveszítik lelkesítő jellegüket, így
nehezebben lesz majd képes azokat megoldani. Ezen alapulva a fesztivál
jellegű foglalkozások során megélt autonómia és a sport általi közös
élmény motiváló hatásának igénye a szabadidőben is állandó, belső
motiváción alapuló tényezővé válik.
Biológia-egészségtan:
elsősegély
Etika: társas viselkedés,
kooperatív munka
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Egész életen át tartó tanulás, egészségtudatos, aktív életvitel.
A fejlesztés várt eredményei a kétévfolyamos ciklus végén
Kapcsolat a társsal, társakkal
A tanuló váljon képessé tudatosan a játékban átlós segítség nyújtásával üres területet teremteni a
labdás és labda nélküli társának a labda birtoklása vagy a támadások építése és befejezése
érdekében. Továbbá legyen képes a labda helyzetétől függően, átlós segítségnyújtással
védekezni.
Kisjátékok
A tanuló váljon képessé a játék közben tudatosan átlós segítségnyújtás kialakításával a játéktér
szélességét és mélységét egyaránt kihasználni támadásban (területnyitás, területváltás),
védekezésben (területszűkítés). Legyen képes a különböző taktikai helyzetek felismerésére és
azokkal kapcsolatban több lehetséges megoldás megtalálására.
Kreatív játékok
A tanuló váljon képessé a kisjátékok vagy a mérkőzésjátékok szabályait több szempont
megváltoztatásával úgy megváltoztatni, hogy az adott játék taktikai célja ne változzon.
Mérkőzésjátékok
A tanuló váljon képessé a mérkőzés közben tudatosan a pálya bármelyik területén alakzatépítéssel
és -bontással átlós segítségnyújtás kialakításával a játéktér szélességét és mélységét egyaránt
kihasználni támadásban (területnyitás, területváltás), védekezésben (területszűkítés). Továbbá
legyen képes a mérkőzés közben a pálya bármely területén a támadó és védő szerepkör
váltásának követésére és a szerepek folyamatos betöltésére.
Fesztiválszervezés
A tanuló váljon képessé önállóan a fesztivál állomásainak megtervezésére, megépítésére, az
állomásokon lévő feladatok levezénylésére.

11-12. ÉVFOLYAM

Tematikai egység/
Fejlesztési cél
Órakeret
1. KAPCSOLAT A TÁRSSAL, TÁRSAKKAL
24 óra
Előzetes tudásA kisjátékok, kreatív játékok és mérkőzésjátékok során alkalmazandó két
vagy több ember kapcsolatának ismerete és alap szintű alkalmazása
támadásban és védekezésben.
A tematikai egység
nevelési-fejlesztési
céljai:
A kisjátékok, kreatív játékok és mérkőzésjátékok során alkalmazandó két
vagy több ember kapcsolatának taktikailag hatékony alkalmazása
támadásban és védekezésben.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási pontok
1.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
Páros és csoportos labdás koordinációfejlesztő játékos gyakorlatok
és játékok helyben és haladással, kézzel:
- labdaterelések, gurítások és dobások: különböző technikával és
különböző kiinduló helyzetekből, mozgásból;
- többféle anyagú, méretű, formájú, súlyú labda használata;
- társ által gurított, pattintott, levegőben érkező labdák és egyéb
eszközök elkapása, levétele haladással, különböző kiinduló
helyzetekből.
Matematika: logika,
valószínűségszámítás,
térbeli alakzatok,
tájékozódás
Vizuális kultúra: vizuális
kommunikáció
Páros és csoportos rúgások, labdaátvételek, passzgyakorlatok:
- álló, guruló labda rúgása álló helyzetből, közepes sebességű
mozgásból szabadon, mozgó vagy irányt változtató társhoz,
célra;
- a társ által gurított labda átvétele talppal, belsővel, majd abból
gyors ritmusváltás és irányváltoztatás kényszerítő átadások
alkalmazása a játéktér különböző területein;
- passzgyakorlatok különböző változatos alakzatokban társsal,
társakkal szemben helyben és haladással (pl. háromszögben,
négyzetben, rombuszban);
- passzgyakorlatok párban, háromfős csoportban 3x2 méteres
kapura történő gólszerzési lehetőséggel.
Páros és csoportos kooperatív jellegű játékos mozgásos feladatok és
játékok eszköz nélkül és különböző eszközökkel.
Alapszerelés szemből, megelőző szerelés, lövés és passz
akadályozásának feladatai.
1.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
Taktikai ismeretek:
Egyéni labdás taktikai elemek:
- támadásban a labda megszerzésére, megkapására, átvételére,
megtartására, birtoklására, pontos átadásra irányuló
tevékenység;
- célfelület elérésére, gólszerzésre irányuló tevékenység.
Társas taktikai elemek:
- támadásban 2:0 ellen helycserék, mögé kerülések;
- támadásban 3:0 elleni helyezkedés alakzat tartásával
(háromszög) és alakzat bontásával és építésével (helycserék,
mögé kerülések, forgások);
- két vagy három támadó tudatos átlós segítségnyújtás kialakítása
(szélességi és mélységi helyezkedés, területnyitás);
- a játéktér szélességi és mélységi tudatos kihasználása
(területváltás).
A tanuló a labdarúgás közben felmerülő saját és társas problémák
megoldására, az ellentmondásos helyzetek, etikai dilemmák
ütköztetésére tudatosan odafigyel, kialakult technikákkal, gyakorlattal
rendelkezik. Felismeri, betartja és esetenként alakítja a személyi és tárgyi
környezet megóvásával kapcsolatos szabályokat, ennek okán a vitás
szituációk megoldása egyre kevéssé igényli a pedagógus beavatkozását.
Etika: társas viselkedés,
kooperatív munka
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Megelőző szerelés, területváltás.
Tematikai egység/
Fejlesztési cél
2. KISJÁTÉKOKÓrakeret
36 óra
Előzetes tudásJártasság szintű játéktapasztalata van a 3:2; 4:1; 4:2; 4:3; 3:3 és a 4:4 elleni
játékokban. Képes a tanult technikai elemek - csökkenő hibaszázalék
melletti - jól meghatározható taktikai környezetben történő alkalmazására.
A tematikai egység
nevelési-fejlesztési
céljai:
Az öt támadó játékos kapcsolatából létrejövő taktikai szituációk
megismerése, alkalmazása kisjátékokban. A játéktér labdarúgás specifikus
szélességi és mélységi kihasználása.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási pontok
2.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
1:1 elleni játékok;
2:1 elleni játékok;
2:2 elleni játékok;
3:1 elleni játékok;
3:2 elleni játékok;
3:3 elleni játékok;
4:1 elleni játékok;
4:2 elleni játékok;
4:3 elleni játékok;
4:4 elleni játékok;
5:3 elleni játékok;
5:4 elleni játékok:
- aktív védővel szemben, 3x2 méteres kapura történő gólszerzési
lehetőséggel;
- labdabirtoklás, labdabirtoklás-váltás aktív védővel, védőkkel
szemben rögzített célfelület (pl. kapu, vonal) nélkül (pl.
cicajátékok) vagy célfelülettel;
- kiegészítő faljátékosok bekapcsolásával;
- szélességben és mélységben osztott pályán (pl. sávok, negyed-
pályák);
- többkapus, különböző formájú és méretű területeken.
2.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
Taktikai ismeretek:
Az 1:1 elleni játékban a játékhelyzetek megoldása:
- a támadónak a labda birtoklása és a célfelület elérése, gólszerzés;
- a védőnek a labda megszerzése, a célfelület elérésének, a
gólszerzésnek a megakadályozása.
A 2:1; 2:2; 3:1; 4:1; 3:2; 3:3; 4:2; 4:3; 4:4; 5:3; 5:4 elleni játékokban a
játékhelyzetek megoldásai:
- támadásban a labda megszerzésére, megkapására, átvételére,
megtartására, birtoklására, továbbítására irányuló tevékenység;
- védekezésben nyomásgyakorlás a labdás ellenfélre vagy
helyezkedés a labda és a saját kapu, célfelület közé;
- labdavesztés esetén a labda azonnali visszaszerzésére irányuló
törekvés és az ellenfél megakadályozása a gólszerzésben (a
támadó és a célfelület közé történő helyezkedés);
- két vagy három támadó tudatos átlós segítségnyújtás kialakítása
(területnyitás) védővel vagy védőkkel szemben;
- két vagy három védő tudatos átlós segítségnyújtás kialakítása
(területnyitás);
- a játéktér szélességi és mélységi tudatos kihasználása
(területváltás).
Ebben az életkorban a versengő magatartás megfelelő fejlesztés mellett
túlmutat a társak "legyőzésén". A tanuló bonyolult játékhelyzetekben
zajló versengő és együttműködő helyzetek között célszerűen tesz
különbséget. Ennek alapján előtérbe kerül a versengés önfejlesztést
fokozó aspektusa, amelynek eredményeként - központi célként - az
önfejlődés kerül a középpontba, amely optimális esetben a közösségi
célok elérését is segíti.
Matematika: logika,
valószínűségszámítás,
térbeli alakzatok,
tájékozódás
Vizuális kultúra: vizuális
kommunikáció
Etika: társas viselkedés,
kooperatív munka
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Labdabirtoklás-váltás, negyedpálya, hosszanti tengely.
Tematikai egység/
Fejlesztési cél
3. KREATÍV JÁTÉKOKÓrakeret
16 óra
Előzetes tudásA kreatív játékok korábbi alkalmazása során megjelenő önálló-alkotó
gondolkodás. A játékszabályok, megkötések, illetve a játéktevékenység
elemeinek megalkotása és módosítása a kooperatív, csoportos feladatok
közben.
A tematikai egység
nevelési-fejlesztési
céljai:
Játékalkotás, meglévő játékok szabályainak módosítása teljesen
öntevékenyen, több, taktikailag releváns szempont figyelembevételével,
kreatív, csapatszintű megoldásokkal.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási pontok
3.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
Kisjátékok és mérkőzésjátékok módosítása több szempont
figyelembevételével:
- labdák száma;
- a pont (gól)szerzés lehetősége;
- a játéktéren való haladás;
- célfelület helye, mérete, száma;
- területkorlátozások;
- taktikai helyzetek.
3.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
A játékok módosítási lehetőségeinek elnevezései, a játékok
megnevezései, a játékszabályok megismerése és alkalmazása.
Taktikai ismeretek:
A 2:1; 2:2; 3:1; 4:1; 3:2; 3:3; 4:2; 4:3; 4:4; 5:3; 5:4 elleni kreatív játékokban a
játékhelyzetek megoldásai:
- támadásban a labda megszerzésére, megkapására, átvételére,
megtartására, birtoklására, továbbítására irányuló tevékenység;
- védekezésben nyomásgyakorlás a labdás ellenfélre vagy
helyezkedés a labda és a saját kapu, célfelület közé;
- labdavesztés esetén a labda azonnali visszaszerzésére irányuló
törekvés és az ellenfél megakadályozása a gólszerzésben (a
támadó és a célfelület közé történő helyezkedés);
- két vagy három támadó tudatos átlós segítségnyújtás kialakítása
(területnyitás) védővel vagy védőkkel szemben;
- két vagy három védő tudatos átlós segítségnyújtás kialakítása
(területnyitás);
- a játéktér szélességi és mélységi tudatos kihasználása
(területváltás).
A tanulók a bonyolultabb játékhelyzetek, feladatok megoldása során
célszerűen, hatékonyan irányítják figyelmüket a különböző feladat-
összetevőkre, azok között gyorsan váltanak. A figyelem megosztásának
képessége összetett figyelmet és fókuszváltást igénylő gyakorlatokkal
fejleszthető.
Matematika: logika,
valószínűségszámítás,
térbeli alakzatok,
tájékozódás
Vizuális kultúra: vizuális
kommunikáció
Etika: társas viselkedés,
kooperatív munka
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Összetett figyelem, figyelemmegosztás.
Tematikai egység/
Fejlesztési cél
4. MÉRKŐZÉSJÁTÉKOKÓrakeret
36 óra
Előzetes tudásAz 5:5 és 6:6 elleni mérkőzésjátékok szabályainak és taktikai elemeinek
teljes ismerete. A játékhoz szükséges specifikus mozgások, technikai elemek
taktikai helyzetnek megfelelő, hatékony végrehajtása.
A tematikai egység
nevelési-fejlesztési
céljai:
Az 5:5 és 6:6 elleni taktikai elemek hatékony, pontos végrehajtása, a
sportágspecifikus technikai elemek alkalmazása a mérkőzésjátékok során.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási pontok
4.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
5:5 elleni, kontrollált versenyjellegű mérkőzésjátékok kapussal:
- különböző, könnyítést és sikerélményt célzó megkötések,
szabálymódosítások;
- játéktér mérete, formája;
- kapuk száma, szöge, mérete, elhelyezése;
- gólszerzés módja;
- eredményszámítás megléte (van vagy nincs);
- eredményszámítás módja.
4.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
Taktikai ismeretek:
Az 5:5 elleni mérkőzésjátékok játékhelyzeteinek megoldásai:
- támadásban a labda megszerzésére, megkapására, átvételére,
megtartására, birtoklására, továbbítására irányuló tevékenység;
- védekezésben nyomásgyakorlás a labdás ellenfélre vagy
helyezkedés a labda és a saját kapu, célfelület közé;
- labdavesztés esetén a labda azonnali visszaszerzésére irányuló
törekvés és az ellenfél megakadályozása a gólszerzésben (a
támadó és a célfelület közé történő helyezkedés);
- két vagy három támadó tudatos átlós segítségnyújtás kialakítása
(területnyitás) védővel vagy védőkkel szemben;
- két vagy három védő tudatos átlós segítségnyújtás kialakítása
(területnyitás);
- a játéktér szélességi és mélységi tudatos kihasználása
(területváltás).
Ebben az életkorban a tanulók tartósan képesek figyelembe venni mások
szándékait, véleményét, vágyait a közös célok elérése érdekében. A
labdarúgás során kialakuló játékhelyzetekben fontos számára az ellenfél
tisztelete, törekszik a csoportkonszenzus elősegítésére, valamint segíti,
serkenti mások részvételét a játéktevékenységek során.
Matematika: logika,
valószínűségszámítás,
térbeli alakzatok,
tájékozódás
Vizuális kultúra: vizuális
kommunikáció
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Csoportkonszenzus, kollektív felelősség.
Tematikai egység/
Fejlesztési cél
5. FESZTIVÁLSZERVEZÉSÓrakeret
22 óra
Előzetes tudásÜgyességfejlesztő játékos feladatok, kisjátékok, mérkőzésjátékok ismerete.
A tematikai egység
nevelési-fejlesztési
céljai:
Fesztivál jellegű, több állomásos foglakozás kialakítása, megszervezése,
lebonyolítása, teljesen öntevékenyen, közös tervezési feladatként.
Ismeretek/fejlesztési követelményekKapcsolódási pontok
5.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG
A korábban megismert technikai, taktikai ismeretek, feladatok, kisjátékok,
kreatív játékok és mérkőzésjátékok fesztiválszerű alkalmazása,
lebonyolítása.
5.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS
A fesztivál lebonyolításához tartozó ismeretek: tervezés, szervezés,
állomások kialakítása (játékok), lebonyolítás (állomások felügyelete),
játékvezetés.
A tanuló megtapasztalja, hogy autonómiájának hiányában a feladatok
jelentős mértékben vagy teljesen elveszítik lelkesítő jellegüket, így
nehezebben lesz majd képes azokat megoldani. Ezen alapulva a fesztivál
jellegű foglalkozások során megélt autonómia és a sport általi közös
élmény motiváló hatásának igénye a szabadidőben is állandó, belső
motiváción alapuló tényezővé válik.
Biológia-egészségtan: az
emberi szervezet
működése,
energianyerési
folyamatok
Etika: társas viselkedés,
kooperatív munka
Kulcsfogalmak/
fogalmak
Egész életen át tartó tanulás, egészségtudatos, aktív életvitel.
A fejlesztés várt eredményei a kétévfolyamos ciklus végén
Kapcsolat a társsal, társakkal
A tanuló váljon képessé tudatosan a játékban átlós segítség nyújtásával üres területet teremteni a
labdás és labda nélküli társának a labda birtoklása vagy a támadások építése és pontos befejezése
érdekében. Továbbá legyen képes a labda helyzetétől függően, átlós segítségnyújtással védekezni.
Kisjátékok
A tanuló váljon képessé a játék közben tudatosan átlós segítségnyújtás kialakításával a játéktér
szélességét és mélységét egyaránt kihasználni támadásban (területnyitás, területváltás),
védekezésben (területszűkítés). Legyen képes a különböző taktikai helyzetek felismerésére és
azokkal kapcsolatban több lehetséges megoldás megtalálására.
Kreatív játékok
A tanuló váljon képessé a kisjátékok vagy a mérkőzésjátékok szabályait több szempont
megváltoztatásával úgy megváltoztatni, hogy az adott játék taktikai célja is megváltozhat.
Mérkőzésjátékok
A tanuló váljon képessé a mérkőzés közben tudatosan a pálya bármelyik területén alakzatépítéssel
és -bontással átlós segítségnyújtás kialakításával eredményesen támadni és védekezni,
folyamatosan az adott játékhelyzetnek megfelelően játszani.
Fesztiválszervezés
A tanuló váljon képessé önállóan a fesztivál állomásainak megtervezésére, megépítésére, az
állomásokon lévő feladatok levezénylésére, felügyeletére.

"

Tartalomjegyzék