22/2016. (VIII. 25.) EMMI rendelet
a kerettantervek kiadásának és jóváhagyásának rendjéről szóló 51/2012. (XII. 21.) EMMI rendelet módosításáról
A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 94. § (1) bekezdés c) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 152/2014. (VI. 6.) Korm. rendelet 48. § 10. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva - az 1-2. §, 3. § a)-d) pontjai, a 4. § (4) bekezdése, a 4. § (5) bekezdése alapján az 5. melléklet 1. és 2. pontjai, a 4. § (6)-(8) bekezdései és az 5-7. § tekintetében a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 152/2014. (VI. 6.) Korm. rendelet 90. § 16. pontjában meghatározott feladatkörében eljáró nemzetgazdasági miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem el:
1. § A kerettantervek kiadásának és jóváhagyásának rendjéről szóló 51/2012. (XII. 21.) EMMI rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 2. §-a a következő (1n)-(1o) bekezdésekkel egészül ki:
"(1n) A 14. melléklet tartalmazza a szakgimnáziumok 9-12. évfolyama számára kiadott kerettantervet.
(1o) A 15. melléklet tartalmazza a szakközépiskolák 9-13. évfolyama számára kiadott kerettantervet."
2. § A Rendelet a következő 18. §-sal egészül ki:
"18. § (1) A 14. és a 15. melléklet rendelkezéseit első alkalommal a 2016/2017. tanévben a 9. évfolyamon, majd ezt követően felmenő rendszerben kell alkalmazni.
(2) A 9. melléklet 2016. augusztus 31-én hatályos 9.2. HÍD II. PROGRAM KERETTANTERVE alcímében foglalt rendelkezéseket a 2016/2017. tanévben a folyamatban lévő képzésekben még alkalmazni kell."
3. § A Rendelet
a) 2. § (8) bekezdésében a "középiskolának" szövegrész helyébe a "gimnáziumnak, szakgimnáziumnak",
b) 2/B. § (1) bekezdésében a "speciális szakiskolában" szövegrész helyébe a "szakiskolában",
c) 2/B. § (2) bekezdésében a "speciális szakiskola" szövegrész helyébe a "szakiskola", a "speciális szakiskolai" szövegrész helyébe a "szakiskolai",
d) 2/B. § (4) bekezdésében a "speciális szakiskola" szövegrész helyébe a "szakiskola"
e) 1. melléklet - Kerettanterv az általános iskola 1-4. évfolyamára, a Testnevelés és Sport tantárgy kerettantervének az 1-2. évfolyam alcímet megelőző szövegében az "A mindennapos testnevelés két órájának kiváltása érdekében 3. és 4. évfolyamokon a "Nemzeti lovaskultúra kerettanterve 3-5. évfolyam számára" elnevezésű kerettanterv ismeretanyaga is oktatható" szövegrész helyébe az "A mindennapos testnevelés két órájának kiváltása érdekében 3. és 4. évfolyamokon a "Nemzeti lovaskultúra kerettanterve 3-5. évfolyam számára", az 1-4. évfolyamon az "Iskolai labdarúgás 1-4. évfolyam számára", a "Kosárpalánta kerettanterv 1-4. évfolyam számára", a "Szivacskézilabda kerettanterv 1-4. évfolyam számára" elnevezésű kerettanterv ismeretanyaga is oktatható"
f) 2. melléklet - Kerettanterv az általános iskola 5-8. évfolyamára, a Testnevelés és Sport tantárgy kerettantervének az 5-6. évfolyam alcímet megelőző szövegében az "A mindennapos testnevelés két órájának kiváltása érdekében 5. évfolyamon a "Nemzeti lovaskultúra kerettanterve 3-5. évfolyam számára" elnevezésű kerettanterv ismeretanyaga is oktatható" szövegrész helyébe az "A mindennapos testnevelés két órájának kiváltása érdekében 5. évfolyamon a "Nemzeti lovaskultúra kerettanterve 3-5. évfolyam számára", az 5-8. évfolyamon az "Iskolai labdarúgás 5-8. évfolyam számára" elnevezésű kerettanterv ismeretanyaga is oktatható"
szöveg lép.
4. § (1) A Rendelet 3. melléklete az 1. melléklet szerint módosul.
(2) A Rendelet 4. melléklete a 2. melléklet szerint módosul.
(3) A Rendelet 5. melléklete a 3. melléklet szerint módosul.
(4) A Rendelet 6. melléklete a 4. melléklet szerint módosul.
(5) A Rendelet 7. melléklete az 5. melléklet szerint módosul.
(6) A Rendelet 8. melléklete a 6. melléklet szerint módosul.
(7) A Rendelet 9. melléklete helyébe a 7. melléklet lép.
(8) A Rendelet 11. melléklete a 8. melléklet szerint módosul.
5. § (1) A Rendelet a 9. melléklet szerinti 14. melléklettel egészül ki.
(2) A Rendelet a 10. melléklet szerinti 15. melléklettel egészül ki.
6. § Hatályát veszti a Rendelet
a) 2/A. §-a,
b) 6. melléklete,
c) 8. melléklete.
7. § (1) Ez a rendelet - a (2), (3) és (4) bekezdésben foglalt kivétellel - 2016. szeptember 1-jén lép hatályba.
(2) A 6. § a) pontja 2017. augusztus 31-én lép hatályba.
(3) A 6. § c) pontja 2018. augusztus 31-én lép hatályba.
(4) A 6. § b) pontja 2020. augusztus 31-én lép hatályba.
Balog Zoltán s. k.,
emberi erőforrások minisztere
1. melléklet a 22/2016. (VIII. 25.) EMMI rendelethez
A Rendelet 3. melléklet - Kerettanterv a gimnáziumok 9-12. évfolyama számára, a Testnevelés és Sport tantárgy kerettanterve a 9-10. évfolyam alcímet megelőzően a következő szöveggel egészül ki:
"A mindennapos testnevelés két órájának kiváltása érdekében a 9-12. évfolyamon az Iskolai labdarúgás 9-12. évfolyam számára elnevezésű kerettanterv ismeretanyaga is oktatható."
2. melléklet a 22/2016. (VIII. 25.) EMMI rendelethez
A Rendelet 4. melléklet - Kerettanterv a gimnáziumok 7-12. évfolyama számára, a Testnevelés és Sport tantárgy kerettanterve a 7-8. évfolyam alcímet megelőzően a következő szöveggel egészül ki:
"A mindennapos testnevelés két órájának kiváltása érdekében a 7-12. évfolyamon az Iskolai labdarúgás 5-8., 9-12. évfolyam számára elnevezésű kerettanterv ismeretanyaga is oktatható."
3. melléklet a 22/2016. (VIII. 25.) EMMI rendelethez
A Rendelet 5. melléklet - Kerettanterv a gimnáziumok 5-12. évfolyama számára, a Testnevelés és Sport tantárgy kerettanterve az 5-6. évfolyam alcímet megelőzően a következő szöveggel egészül ki:
"A mindennapos testnevelés két órájának kiváltása érdekében az 5-12. évfolyamon az Iskolai labdarúgás 5-8., 9-12. évfolyam számára elnevezésű kerettanterv ismeretanyaga is oktatható."
4. melléklet a 22/2016. (VIII. 25.) EMMI rendelethez
A Rendelet 6. melléklet - Kerettanterv a szakközépiskolák 9-12. évfolyama számára a Testnevelés és Sport tantárgy kerettanterve a 9-10. évfolyam alcímet megelőzően a következő szöveggel egészül ki:
"A mindennapos testnevelés két órájának kiváltása érdekében a 9-12. évfolyamon az Iskolai labdarúgás 9-12. évfolyam számára elnevezésű kerettanterv ismeretanyaga is oktatható."
5. melléklet a 22/2016. (VIII. 25.) EMMI rendelethez
1. A Rendelet 7. melléklete a következő 7.32. és 7.33. pontokkal egészül ki:
"7.32. Kosárpalánta kerettanterv 1-4. évfolyam számára
A kosárpalánta kerettanterv célja
A tanterv célja, hogy átfogó, egységes sportszakmai koncepciót kínáljon az 1-4. évfolyamos tanulók számára. A kerettanterv alapja a korosztálynak megfelelő széleskörű képességfejlesztés, mely megalapozza akár a későbbi versenyszerű sportolást, de hasznos hátteret ad a mindennapi élethez is. Cél, hogy megteremtse a lehetőséget arra, hogy a későbbiekben, a programban résztvevő gyerekek képesek legyenek a fizikai képességeik maximális kiaknázására, és ezt ne korlátozza semmilyen a múltból eredő hiányosság. A több éves tapasztalat mutatja, hogy a mozgásminőség megfelelő fejlesztését a széleskörű képességfejlesztéssel ötvözve sokkal stabilabb, felhasználhatóbb alapot kapnak az esetleges későbbi sportágspecifikus célok eléréséhez. Ennek érdekében a kosárpalánta kerettanterv ötvözi az atlétika, a gimnasztika és a küzdősportok hasznos alap mozgásanyagát a kosárlabda megalapozó gyakorlatanyagával.
Kapcsolódás a testnevelés és sport kerettantervhez
A kosárpalánta kerettanterv célkitűzései, szemlélete és szellemisége számos ponton kapcsolódik a testnevelés és sport kerettantervben meghatározott irányelvekhez. A tantervben deklarált célok elérése döntően a kerettanterv szakmai anyagának felhasználásával, arra ráépítve valósul meg.
A kosárpalánta kerettanterv a kosárlabda mellett három bázis sportágra épít kifejezetten azért, mert ezen sportágak megalapozó mozgás- és gyakorlatanyaga megfelelő alapot képez arra, hogy a kerettanterv legfontosabb célkitűzései (mozgáskultúra megalapozása, széleskörű képességfejlesztés) megvalósuljanak. A kosárpalánta kerettanterv szellemisége mellett mozgás és gyakorlatanyaga is rengeteg ponton kapcsolódik a testnevelés és sport kerettantervhez, nem elsősorban teljesen új és eltérő szakmai tartalma határozza meg. A két óra időkeret adta lehetőséget kihasználva a testnevelés és sport kerettantervben meglévő szakmai tartalmat felhasználja, a benne foglalt alapvető mozgáshoz kapcsolódó ismereteket megerősíti és kiegészíti. A képzési arányokat korban felfelé haladva folyamatosan eltolja, döntően a labdás ügyességfejlesztés irányába.
Mindezek mellett viszont világosan meghatározza a kerettantervhez kapcsolódó szakmai, módszertani javaslatokat, óravezetési tanácsokat, mert ezek használata elengedhetetlen a kosárpalánta kerettanterv megvalósításához. A szakmai tartalom úgy került összeállításra, hogy az órák akár kisméretű tornateremben, normál általános iskolai felszereltség mellett is megtarthatóak legyenek.
A kosárpalánta kerettanterv felépítése
A kosárpalánta kerettanterv az 1-4. évfolyamos háromórás testnevelés és sport kerettantervhez igazodva, annak szakmai tartalmára is építve került meghatározásra. A kosárpalánta kerettantervben a háromórás testnevelés és sport kerettanterv alapvető célkitűzési, fejlesztési irányai folyamatosan megvalósulnak, mert ezek az ismeretek kiváló alapot nyújtanak a két órás időkeret szakmai tartalmának teljesítéséhez.
Szakmai alapok
1.1. A teljesítmény piramis
A természetes testmozgás, mozgáskultúra kialakításán, megszerettetésén túl megfelelő alapot kell felépíteni a későbbiekben élsportot választó tanulók már sportágspecifikus képzéséhez, teljesítményük fokozásához is. A teljesítmény felépítése egy piramist alkot.
Képességek
Teljesítmény fokozása
Mozgás
Hatékonyság Stabilitás Propriocepció
A piramis legalsó szintjén a megfelelő mozgáskultúra, mozgásfejlesztés áll. Ezek után következik a teljesítmény fejlesztése, majd a sportágspecifikus képességek fejlesztése. Ezek a szintek szoros kölcsönhatásban vannak egymással, gyakorlatilag egyiket sem lehet csak önmagában fejleszteni. A legfontosabb az, hogy melyikkel milyen arányban foglalkozunk a különböző korosztályokban.
Nagyon fontos a képzésben, hogy megfelelő edzéstervezéssel és megfelelő gyakorlatokkal a "Palánták" képességeinek fejlesztése megvalósuljon úgy, hogy közben a gyerekek élvezik a sportolást, a kosárlabdát, a játékot. A játékos gyakorlatanyagon keresztül a megalapozás szempontjából fontos képességet fejlődnek.
Az általános iskola alsó tagozatán a legtöbbet a mozgás megfelelő megalapozásával foglalkoznak. Minél szélesebb az alapozás, annál biztosabb a későbbiekben a fejlődés. A piramis második szintjén lévő célzott teljesítményfokozás a 7-10 éves korosztályban, annak is főleg az első felében nem célja a kerettantervnek. A 9-10 éveseknél már valamelyest belép a célzott fejlesztés, elsősorban a gyorsaság illetve állóképesség területén. A piramis harmadik szintjen levő sportágspecifikus képességfejlesztéssel kapcsolatban, ebben az időszakban a labdás és labda nélküli ügyesség fejlesztése az, amire fókuszál a kerettanterv.
Mozgás
Hatékonyság Stabilitás Propriocepció
Az alsó szint döntően a mozgás megalapozásáról szól, az alapvető mozgásminták fejlesztéséről, mozgáskészségek, mozgáskultúra kialakításáról, megszilárdításáról. Ez adja a későbbi célzott képességfejlesztéshez a legmegfelelőbb alapokat. A mozgástanulással párhuzamosan a három legfontosabb terület, ahol a "Palántákat" tudatosan fejleszteni kell:
- hajlékonyság
- mobilitás/stabilitás
- helyzetérzékelés.
Ezt a három terület komplexen fejleszthető. A hajlékonyság egyrészt önmagában is izoláltan fejleszthető, másrészt valamelyest megelőzi a másik két területtel való foglalkozást. Ha nincs meg a kellő hajlékonyság, akkor mind a mobilitás/stabilitás, mind a helyzetérzékelés csak egy bizonyos szintig fejleszthető anélkül, hogy ne helytelen mozgásminták rögzüljenek, amivel inkább kárt okozunk, mint hasznot. A gimnasztikai mozgásanyagának ismerete, használata elengedhetetlen a magas minőségű mozgáshoz. A mobilitás/stabilitás fejlesztését mindig együtt, komplexen kell kezelni, általában a stabilitás az, amivel előbb kell foglalkozni, de a legfontosabb a megfelelő arány kialakítása. A stabilitás megfelelő kialakításához, kialakulásához egyértelműen kapcsolódik a torna, gimnasztika gyakorlatanyaga a rendgyakorlatokon, alapvető torna mozgásmintákon keresztül.
A helyzetérzékelést már egészen kicsi kortól lehet és kell fejleszteni, mert minél később foglalkozunk vele, annál kisebb lesz a hatékonyság. A kosárpalánta az alap sportágak közül a helyzetérzékelés tekintetében a legközvetlenebb módon a küzdősportokhoz kapcsolódik, a küzdőjátékok, a test-test elleni küzdelem nagymértékben fejleszti ezt a területet.
1.2. Korosztályos tematika a szenzitív időszakok függvényében
A "Palánták" sokoldalú, komplex fejlesztéséhez elengedhetetlen, hogy különböző életkorokban különböző képességek fejlesztése igazán hatékonyan. Ezek a szenzitív időszakok már egészen kis korban is nagy jelentőséggel bírnak, nagyon fontos, hogy a pedagógusok használják, kihasználják a már meglévő tudásanyagot, tapasztalatokat.
1-2. évfolyam
Ebben a korcsoportban igen nagy alkati eltérések lehetnek a gyerekeknél, és a mozgáskultúra fejlettségében is nagyok a különbségek, így mindenképpen a megalapozó jellegű, sokoldalú képességfejlesztésre kell fókuszálni.
Az órák gyakorlataiban dominál a sportágak döntően labda nélküli alap mozgásanyagának megfelelő frekvencián történő végrehajtása, periodikusan visszatérve a korábban tanultakra, és egymásra építve a gyakorlatanyagot. Felhasználásra kerül az alap sportágak, az atlétika és a torna megalapozó mozgásanyaga, gyakorolásra kerülnek különböző test és egyensúlyi helyzetekben, akadályokon stb. Ez nem a kifejezett "labdás" képzés időszaka, de az általános ügyesség fejlesztésére minél több eszközt (köztük különböző labdákat is) használni kell. Kiemelt jelentőségű a kar-láb együttműködésének és együttes koordinációjának fejlesztése, és a mozdulatsorok magas frekvenciával történő gyakorlása. Ebben a korcsoportban még nem történik test-test elleni ütközés, de küzdőjáték jellegű feladatok vannak a gyakorlatanyagban.
3-4. évfolyam
Ebben a korcsoportban már kezdenek elkülönülni a különböző képességek célzott fejleszthetőségi lehetőségei. A 4. évfolyamon már tudatosan, célzottan fejleszthető a gyorsaság, erő, állóképesség, koordináció. Nem folyamatosan külön-külön gyakorlattal kell fejleszteni a különböző képességet, továbbra is döntően komplex gyakorlatokat kell használni.
A gyorsaság fókuszpontja az induló gyorsaság, irányváltoztatások, koordináció, ritmusérzék fejlesztése. Már többet lehet használni a labdát, de mindig komplex gyakorlatokat kell tervezni. Gyakran kell beépíteni futóiskola jellegű feladatokat, különböző lépéskombinációkat, sor és váltó versenyeket különböző fordulás módokkal és különböző testhelyzetekből való indulással.
Az erőfejlesztésnél döntően saját testsúlyt kell használni, egyenletesen kell fejleszteni a törzs (has, hát), váll, mellizmokat és a lábizmok erejét. A gyerekek gyakoroljanak különböző támaszhelyzeteket, mászó, húzó, tolódott jellegű mozgásokat. Különösen a 4. évfolyamon lehet használni már a kis ellenállást jelentő kézi szereket, gumiköteleket, súlylabdákat stb.
Az állóképesség megalapozása szempontjából kiemelten fontos ez a korcsoport. Kifejezetten az aerob, azaz az oxigén jelenléte melletti munka az, amire fókuszálni kell, illetve a 4. évfolyam második felében kezdődik a keringés fejlesztésének kiemelten fontos időszaka. A szívtérfogat, a tüdőkapacitás célzott növeléséhez be lehet iktathatni közepes iramú folyamatos futásokat, míg a rugalmasság fejlesztéséhez folyamatosan változó intenzitású gyakorlatokat kell tervezni.
MÓDSZERTAN
Az egységes módszertani elvek meghatározásával egyértelmű, könnyen követhető kereteket biztosítunk az órák megtartásához
• versenyszellem kialakítása - sorversenyek;
• mennyiségi és esztétikai feladatok (például fekvőtámasz-terpeszállásdöntés);
• folyamatos foglalkoztatás a lehető legkevesebb holtidővel;
• bemutatás
o döntően a tanár végzi,
o mintaszerű,
o szemléletes,
o mindenki lássa;
• kommunikáció
o egyszerű szavakkal,
o közérthetően,
o hangosan;
• pozitív megerősítés fontossága;
• hibajavítás
o az 1-2. évfolyamon csak a legfontosabb hibákat, és egyszerre mindig csak egyet kell javítani, inkább orientálni a helyes végrehajtás felé,
o főleg gyakorlat közben történjen lehető legkevesebb holtidővel,
o mindig pozitív módon történjen,
o soha ne kerüljön bemutatásra a hiba, mert rögzülhet;
• egyértelmű, könnyen érthető, a korosztálynak megfelelő feladatok;
• a gyakorlatokon keresztül minél sűrűbben kerüljenek a gyerekeket döntési helyzetbe;
• minél több páros (társ tolása, húzása, stb.) és csoportos vagy versenyszerű gyakorlat beépítése;
• minél több alapsportágat is érintő gyakorlat beépítése;
• intenzívebb mintaszakaszok és pihenő idők folyamatos kombinálása;
• a pihenőidőkben a gyerekek csak "készenléti" szintig pihenjék ki magukat, kerülni kell a teljes kipihenést, kihűlést;
• változatos gyakorlatok;
• gyorsaságfejlesztő gyakorlatok mindig az óra első felében legyenek;
• megfelelő létszám, hely, gyakorlat megtalálása;
• gyakorlatok egymásra épüljenek, csak megfelelő alapok kialakítása után történjen továbblépés;
• azonos korosztályban is lehet különböző felkészültségi, ügyességi szint, ha szükséges vissza kell lépni.
1-2. évfolyam
Módszertani és óratartási javaslatok
• Egyszerű (egy területet érintett) és összetett, több sportággal kapcsolódó feladatok.
• Alapsportágak (atlétika, gimnasztika, labdás ügyességfejlesztés) mozgásanyagának beépítése minden órába.
• Küzdősport elemeinek beépítése heti rendszerességgel.
• Szaknyelv fokozatos használata, tanítása.
• Tartós egyiramú mozgások (3-5 perc) alkalmankénti beépítése.
• Folyamatos intenzitásváltással járó gyakorlatok (6-8 perc) beépítése.
• Pihenőidő mindig csak egy készenléti állapotig tartson.
• Egyértelmű, könnyen érthető gyakorlatok.
• Döntési helyzet egyre gyakoribb beépítése a gyakorlatokba.
• Összetettebb, gyors gondolkodást igénylő gyakorlatok beépítése.
• Párban, majd csapatban végzett gyakorlatok egyre sűrűbb használata.
• Gyakorlatok átadásánál javasolt a természetes élővilág utánzása (pókmászás, indián szökdelés, cicadomborítás, stb.).
• Ebben a korosztályban átlagosan minden második gyakorlat játékos jellegű legyen.
• Különböző méretű labdák használatának beépítése a feladatokba fokozódó gyakorisággal.
• Kosárlabda használat és labdás ügyesség fejlesztés fokozatos térnyerése az órákon belül.
Órakeret | ||||||
1. | Előkészítő és preventív mozgásformák | 10 | 7% | |||
2. | Természetes hely- és helyzetváltoztató mozgásformák | 20 | 14% | |||
3. | Manipulatív természetes mozgásformák | 20 | 14% | |||
4. | Természetes mozgásformák a torna jellegű feladatmegoldásokban | 20 | 14% | |||
5. | Természetes mozgásformák az atlétika jellegű feladatmegoldásokban | 20 | 14% | |||
6. | Természetes mozgásformák a sportjátékok alaptechnikai és taktikai feladatmegoldásaiban | 20 | 14% | |||
7. | Természetes mozgásformák a küzdősport jellegű feladatmegoldásokban | 14 | 9% | |||
8. | Labdás ügyességfejlesztés összekapcsolása természetes mozgásformákkal | 20 | 14% | |||
Összesen | 144 | |||||
Tematikai egység/ Fejlesztési cél | 1. Előkészítő és preventív mozgásformák | Órakeret 10 óra | ||||
Előzetes tudás | A kosárpalánta kerettanterv elsősorban a testnevelés és sport kerettantervben már meghatározott Előkészítő és preventív mozgásformákra építve, azok felhasználásával, minimális kiegészítésével, fejlesztésével, összekötésével tervezi megvalósítani, elérni a meghatározott célokat. | |||||
A tematikai egység nevelés-fejlesztési céljai | Optimális oktatási környezet kialakítása, alapvető szabályok, formák jelek megismerése. Testtudat, térérzékelés fejlesztése, javítása. | ||
Ismeretek / fejlesztési követelmények | Kapcsolódási pontok | ||
1.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG Előkészítő és preventív mozgásformákhoz tartozó ismeretanyag további használata, megerősítése, fejlesztése: Térbeli alakzatok (vonal, sor, oszlop, kör és félkör) és kialakításuk (nyitódás, záródás, fordulatok, mozgásútvonalak), gimnasztika, játékformák bevezetése és fokozatos beépítése a foglalkozások gyakorlatanyagába. 1.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS Bemelegítés, fizikai terhelés, test felépítésével, működésével kapcsolatos elemi ismeretek megismerése. Helyes testtartás fokozatos kialakítása, és folyamatos kontrollja. Alapvető sportolási szabályok megismertetése kialakítása. Pozitív hozzáállás, siker és kudarc elviselési, kezelési képesség fejlesztése. Társas gondolkodáshoz, együttes feladatvégzéshez való viszony kialakítása. A keringésfokozással együtt járó légzésszám emelkedés tudatos, mégis automatikus szabályozásának előkészítése. | Matematika: Térbeli tájékozódás, geometriai alakzatok, összehasonlítás Környezetismeret: Tájékozódás, térmeghatározás, alapvető testi jelzések, reakciók megismerése Vizuális kultúra: Tapasztalat útján szerzett élmények megfigyelése, feldolgozása, leírása | ||
Kulcsfogalmak / fogalmak | Előkészítés, bevezetés, gimnasztika, pozitív hozzáállás, keringésfokozás, légzés | ||
Tematikai egység/ Fejlesztési cél | 2. Hely- és helyzetváltoztató természetes mozgásformák | Órakeret 20 óra | |
Előzetes tudás | A kosárpalánta kerettanterv elsősorban a testnevelés és sport kerettantervben már meghatározott hely- és helyzetváltoztató természetes mozgásformákra építve, azok felhasználásával, minimális kiegészítésével, fejlesztésével, összekötésével tervezi megvalósítani, elérni a meghatározott célokat. | ||
A tematikai egység nevelés-fejlesztési céljai | Legalapvetőbb természetes mozgásformák biztonságos végrehajtásának kialakítása, egyéni és csoportos feladatmegoldáshoz szükséges képességek fejlesztése. | ||
Ismeretek / fejlesztési követelmények | Kapcsolódási pontok | ||
2.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG Elsajátított és meglévő természetes mozgásformák mozgásmintáinak, koordinációjának fejlesztése: A kerettantervben felsorolt természetes mozgásformák további használata, végrehajtás minőségének, biztonságának fejlesztése. Járások, futások, oldalazások, ugrások, lendítések körzések, hajlítások, nyújtások, fordítások, fordulások, tolások, húzások, emelések, hordások, függés és lengésgyakorlatok, egyensúlygyakorlatok, gurulások, átfordulások, támaszok és az említett mozgásformákat alkalmazó játékok. Elsajátított és meglévő természetes mozgásformák rendszeres összekötése akadályokkal, kézi szerekkel: Egyszerű, már kellő biztonsággal és minőségben végrehajtott mozgásformák összekötése akadályokkal, nehezítésekkel (rövidebb, maximum 3-5 nehezítéssel felépített szakaszokra bontva, szakaszok között mentális és fizikai pihenő). Guggolás mint alapvető természetes mozgásminta használata, karbantartás: A guggolás mint kiemelten fontos mozgásminta karbantartása, fejlesztése, folyamatos beépítése a gyakorlatanyagba. 2.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS Térérzékelés, testérzékelés, mozgás síkok, irányok, kiterjedések. | Matematika: Térbeli tájékozódás mozgás közben, idomok, formák Környezetismeret: Tájékozódás Vizuális kultúra: Vizuális kommunikáció | ||
Kulcsfogalmak / fogalmak | Hely- és helyzetváltoztató mozgás, járás, futás, oldalazás, szökdelés, ugrás, lendítés, körzés, hajlítás, nyújtás, fordítás, fordulat, tolás, húzás, emelés, hordás, függés, lengés, egyensúly, gurulás, átfordulás, támasz, irány, sík, szabály, guggolás | |||
Tematikai egység/ Fejlesztési cél | 3. Manipulatív természetes mozgásformák | Órakeret 20 óra | ||
Előzetes tudás | A kosárpalánta kerettanterv elsősorban a testnevelés és sport kerettantervben már meghatározott Manipulatív természetes mozgásformákra építve, azok felhasználásával, minimális kiegészítésével, fejlesztésével, összekötésével tervezi megvalósítani, elérni a meghatározott célokat. | |||
A tematikai egység nevelés-fejlesztési céljai | Balesetmentes sporteszköz használat. Eszközhasználaton keresztüli fejlesztés élményszerű megvalósítása. | |||
Ismeretek / fejlesztési követelmények | Kapcsolódási pontok | |||
3.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG Manipulatív természetes mozgásformák minőségének, biztonságának további fejlesztése: Dobások, elkapások, rúgások, labdaátvétel lábbal, labdavezetés kézzel, ütés testrésszel, eszközzel, manipulatív mozgásformák játékban. Ügyesség fejlesztés kisjátékokhoz tartozó sporteszközökkel: Különböző méretű labdák, eszközök érintése, tapintása, hordása, mozgatása különböző testrészekkel, és testhelyzetekben. Ügyességi feladatok akadályokkal való nehezítése kellő végrehajtási biztonság után. | Matematika: Geometria, mozgásérzékelés Környezetismeret: Életműködési alapismeretek | |||
Elsajátított manipulatív mozgásformák nehezített végrehajtása, összekötése hely- és helyzetváltoztató mozgásformákkal Labdakezelési mozgásformák használata különböző testhelyzetekben, helyzetváltoztatások és helyváltoztatások közben az egyszerűbb mozgásformákat használva elsősorban. | ||||
3.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS Eszközhasználat biztonságos szintre emelése. Eszközhasználat és játékszabályok összekapcsolása. | ||||
Kulcsfogalmak / fogalmak | Gurítás, elkapás, dobás, labdaátvétel, rúgás, ütés, sporteszköz, kosárfogás, terelés, pattintás, ívelés, kétkezes, egykezes, alsó, mellső, felső dobás | |||
Tematikai egység/ Fejlesztési cél | 4. Természetes mozgásformák a torna jellegű feladatmegoldásokban | Órakeret 20 óra | ||
Előzetes tudás | A kosárpalánta kerettanterv elsősorban a testnevelés és sport kerettantervben már meghatározott Természetes mozgásformák a torna jellegű feladatmegoldásokban szakanyagra építve, annak felhasználásával, minimális kiegészítésével, fejlesztésével, összekötésével tervezi megvalósítani, elérni a meghatározott célokat. | |||
A tematikai egység nevelés-fejlesztési céljai | Tér-, izom- és egyensúlyérzékelés fejlesztése. Helyes alap testtartás, mozgásminták gyakorlása közbeni megfelelő testhelyzet, tartás kialakítása, testtudat, testkontroll fejlesztése. | |||
Ismeretek/fejlesztési követelmények | Kapcsolódási pontok | |||
4.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG Természetes mozgásformák a torna jellegű feladatmegoldásokban szereplő ismeretanyag végrehajtási minőségének, biztonságának további fejlesztése: Torna elsajátított alapelemeinek (gurulóátfordulás, tarkóállás, bátorugrás, lebegő és mérlegállás, ugrások, kézenállást előkészítő gyakorlatok) megerősítése, beépítése változó feltételek között játékos formában. Tornához kapcsolódó játékok kreatív, kooperatív megoldási formái. Torna elemek labdával való összekötése, nehezítése. | Ének-zene: Népi gyerekjátékok, ritmusgyakorlatok Környezetismeret: Élő környezet ismerete | |||
Gimnasztika, mint testtudat alakító, formáló, testtartás fejlesztő és mobilitás karbantartó eszköz használata: Előkészítő természetes mozgásformák ismeretanyagában szereplő gimnasztikai alapelemek, mozgásformák beépítése a gyakorlatanyagba elsősorban játékos formában. Mivel a gimnasztika nem elsősorban bemelegítő célokat szolgál, ezért ne csak a foglalkozások bevezető és levezető szakaszában, hanem folyamatos, és rendszeres beépítése javasolt. 4.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS Testrészekkel és társakkal való mozgáskapcsolatok, térbeli, időbeli, ritmikai kapcsolódások. | ||||
Kulcsfogalmak / fogalmak | Testtartás, támasz, függés, egyensúly, ritmus, | |||
Tematikai egység/ Fejlesztési cél | 5. Természetes mozgásformák az atlétika jellegű feladatmegoldásokban | Órakeret 20 óra | ||
Előzetes tudás | A kosárpalánta kerettanterv elsősorban a testnevelés és sport kerettantervben már meghatározott Természetes mozgásformák az atlétika jellegű feladatmegoldásokban szakanyagra építve, annak felhasználásával, minimális kiegészítésével, fejlesztésével, összekötésével tervezi megvalósítani, elérni a meghatározott célokat. | |||
A tematikai egység nevelés-fejlesztési céljai | Természetes mozgásformák fejlesztése atlétikai jellegű feladatmegoldások segítségével. Mozdulatok, mozgásminták beidegzése, rögzítése, iskolázása, kar és láb együttes és független koordinált használatának megalapozása. | |||
Ismeretek/fejlesztési követelmények | Kapcsolódási pontok | |||
5.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG Az atlétikai jellegű feladatmegoldásokban használt természetes mozgásformák minőségének koordinációjának, végrehajtása biztonságának további fejlesztése: Járások, futások, ugrások, szökdelések, dobások az atlétikában. Az elsajátított mozgásformák alkalmazása atlétikai jellegű játékokban. Kar és láb koordinációjának, együttes, összehangolt mozgásának kiemelt fejlesztése, mozgáskoordináció fejlesztése: Labdajátékokhoz, labdák, eszközök mozgásban való kezeléséhez kiemelten szükséges kar és láb együttes, összehangolt, gyors koordinációját fejlesztő gyakorlatok rendszeres használata. 5.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS Vezényszavak ismerete, kitartás mind pozitív képesség fejlesztése, tudatosság és fegyelmezettség a feladatmegoldásokban. | Matematika: Mérés és mérhető tulajdonságok Vizuális kultúra: Tapasztalás útján szerzett élmények megfigyelés, feldolgozása, leírása Környezetismeret: Test működésének ismerete | |||
Kulcsfogalmak / fogalmak | Futóiskola, ugróiskola, dobóiskola, lendület, elrugaszkodás, repülés, érkezés, ugrás, karlendítés, karmunka, sprint | |||
Tematikai egység/ Fejlesztési cél | 6. Természetes mozgásformák a sportjátékok alaptechnikai és taktikai feladatmegoldásaiban | Órakeret 20 óra | ||
Előzetes tudás | A kosárpalánta kerettanterv elsősorban a testnevelés és sport kerettantervben már meghatározott Természetes mozgásformák a sportjátékok alaptechnikai és taktikai feladatmegoldásaiban szakanyagra építve, annak felhasználásával, minimális kiegészítésével, fejlesztésével, összekötésével tervezi megvalósítani, elérni a meghatározott célokat. | |||
A tematikai egység nevelés-fejlesztési céljai | A sportjátékok technikai és taktikai alapjainak megismerése a természetes hely- és helyzetváltoztató és manipulatív természetes mozgásformák segítségével, alkalmazásával. | |||
Ismeretek/fejlesztési követelmények | Kapcsolódási pontok | |||||
6.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG Sportjátékok alap technikai és taktikai ismeretanyagának bővítése, fejlesztése természetes mozgásformákkal való összekötés közben: Kis létszámú, játékos hely-, helyzetváltoztató és manipulatív feladatmegoldások, sportjáték előkészítő kisjátékok. Döntési kényszerrel járó feladatok egyre dominánsabb használata: Nyitott készségek fejlesztése a döntési szituációk feladatsorokba történő gyakori beépítésén keresztül. Először egyszerűbb (kétválasztásos) döntési szituációk összekapcsolása már elsajátított természetes és manipulatív mozgásformákkal, majd egyre összetettebb (többválasztásos) szituációk beépítése gyakorlatanyagba, kisjátékokba. Kooperatív gondolkodással járó játékszituációk tudatos, kiemelt használata: Együttes gondolkodás, társhoz, társak mozgásához, játékszituációkhoz, helyezkedési formákhoz való alkalmazkodás fejlesztését előkészítő, megalapozó gyakorlatok kiemelt, tudatos használata, beépítése korosztálynak megfelelően egyszerűtől a bonyolultabb, összetettebb felé haladva. 6.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS Győzelem és kudarc elviselési, kezelési képesség fejlesztése. Társas gondolkodás, csapatszellem kialakításának megalapozása. Labdajátékok alapvető szabályainak megismerése. Sportszerűség, fair play szellemiség kialakítása. | Vizuális kultúra: Vizuális kommunikáció Környezetismeret: Test működésének ismerete | |||||
Kulcsfogalmak / fogalmak | Játék, szabály, helyezkedés, labdatartás, védekezés, támadás, csapatjáték, taktika, együttműködés, győzelem, kudarc, csapatszellem, sportszerűség | |||||
Tematikai egység/ Fejlesztési cél | 7. Természetes mozgásformák az önvédelmi és küzdőjellegű feladatmegoldásaiban | Órakeret 14 óra | ||||
Előzetes tudás | A Kosárpalánta kerettanterv elsősorban a testnevelés és sport kerettantervben már meghatározott Természetes mozgásformák az önvédelmi és küzdő jellegű feladatmegoldásokban szakanyagra építve, annak felhasználásával, minimális kiegészítésével, fejlesztésével, összekötésével tervezi megvalósítani, elérni a meghatározott célokat. | |||||
A tematikai egység nevelés-fejlesztési céljai | Önszabályozás fejlesztése a küzdő jellegű feladatmegoldások alkalmazásával. Biztonságos sérülésmegelőző technikák megismerése, használata. Egymás elleni küzdelem szabályainak elsajátítása. | |||||
Ismeretek/fejlesztési követelmények | Kapcsolódási pontok | |||||
7.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG Küzdő jellegű feladatmegoldások alkalmazása a természetes mozgásformákban: Bevezetés a küzdőjátékokba társtolások és húzások, kötélhúzások, esések, tompítások gyakorlatanyagba építésével (a sérülés megelőzés érdekében esésekkel, tompításokkal kell kezdeni a gyakorlást). Küzdőjátékok használata az elsajátított mozgásformák gyakori beiktatásával: Küzdőjátékokat előkészítő érintéses játékok és feladatok. Elsősorban a korcsoport második felében, párokban vagy csapat(ok)ban végzett játékok, test-test elleni kontaktust is beépítve a korábban már elsajátított manipulatív és természetes mozgásformákat is felhasználva (például: kakasviadal egy lábon szökdelve stb.). 7.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS Baleset és sérülés megelőzéssel kapcsolatos ismeretek fejlesztése. Önuralom, tisztelet a másik fél iránt. | Környezetismeret: Vizuális kommunikáció | |||||
Kulcsfogalmak / fogalmak | Esés, tompítás, küzdés, önuralom, tisztelet, sportszerűség | |||||
Tematikai egység/ Fejlesztési cél | 8. Kosárlabda-specifikus mozgásformák | Órakeret 20 óra | ||||||
Előzetes tudás | A kosárpalánta kerettanterv elsősorban a testnevelés és sport kerettantervben már meghatározott mozgásformák, alaptechnikai és taktikai ismeretekre, szakanyagra építve, annak felhasználásával, minimális kiegészítésével, fejlesztésével, összekötésével tervezi megvalósítani, elérni a meghatározott célokat. | |||||||
A tematikai egység nevelés-fejlesztési céljai | A kosárlabda képzés szempontjából fontos megalapozó technikai és taktikai ismeretek továbbfejlesztése és kiegészítése a legalapvetőbb, sportágspecifikus irányú gyakorlatanyaggal. | |||||||
Ismeretek/fejlesztési követelmények | Kapcsolódási pontok | |||||||
8.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG Kosárlabda alapállás: Kosárlabda alapállás játékos formában történő bevezetése, beépítése a gyakorlatokba. Kiemelt labdás ügyességfejlesztés: Különböző méretű labdák érintése, tapintása, hordása. Gurítás, görgetés, tekerés, pörgetés testrészeken, talajon, különböző eszközökön (tornapad, zsámoly, stb.) eszközök körül, alatt. Guruló, pattanó labdák elkapása, eldobása különböző testhelyzetekből, és kiinduló helyzetekből. Futás, ugrás, átbújás guruló, pattogó labda fölött, alatt, mellett. Labda pattintások használata, pattanás magasságának, ütemének sebességének kreatív kihasználása. Kiemelt figyelem a két oldal egyforma (jobb és bal) fejlesztésére. Kosárlabda játékhoz kapcsolódó természetes és manipulatív mozgásformák fejlesztése, összekapcsolása: Kosárlabdához kapcsolódó ügyességi elemek, manipulatív mozgásformák összekötése hely- és helyzetváltoztató természetes mozgásformákkal a megfelelő testtartásra való maximális odafigyelés mellett. 8.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS Csapatszellem, egyéni felelősség, játékhelyzethez alkalmazkodás. | Környezetismeret: Vizuális kommunikáció | |||||||
Kulcsfogalmak / fogalmak | alapállás, labdakezelés, labdavezetés, kétoldalasság | |||||||
A fejlesztés várt eredményei a két évfolyamos ciklus végén | Előkészítő és preventív mozgásformák Alap mozgásminták megfelelő szintű alkalmazása. Helyes testtartás kialakulása, fontosságának ismerete. Bemelegítés, fizikai terhelés, test felépítésének és működésének megfelelő szintű ismerete. Alapvető sportolási szabályok ismerete. Siker és kudarckezelési képesség, pozitív gondolkodásmód ismerete. Társas gondolkodás, együttes feladat végzés. Tudatos légzésszabályzás. Hely- és helyzetváltoztató természetes mozgásformák Elsajátított és meglévő természetes mozgásformák mozgásmintáinak készség szintű alkalmazása. A meglévő mozgásminták megfelelő szintű alkalmazása egyszerűbb akadályokkal, szerekkel való összekötés közben. Guggolás, mint kiemelten fontos mozgásminta megfelelő végrehajtása, ehhez szükséges mobilitás és stabilitás megléte Manipulatív természetes mozgásformák Manipulatív mozgásformák biztonságos használata és összekötés a hely- és helyzetváltoztató mozgásformákkal. Labdák, kis eszközök egyre biztonságosabb összekötése manipulatív és természetes mozgásformákkal Természetes mozgásformák a torna jellegű feladatmegoldásokban Gimnasztikai alapelemek helyes testtartással való végrehajtása. Legalapvetőbb elemek egymással való harmonikus összekapcsolása. Alap torna elemek labdával való összekötése Természetes mozgásformák az atlétika jellegű feladatmegoldásokban | |||||||
Alapvető futó és ugróiskola gyakorlatok technikailag helyes végrehajtása. Kar és láb együttes, koordinált használata alapvető atlétikai elemek végrehajtása közben. Labda és a legegyszerűbb kézi szerek biztonságos használata alap atlétikai elemekkel összekötve. Természetes mozgásformák a sportjátékok alaptechnikai és taktikai feladatmegoldásaiban Megalapozó természetes és manipulatív mozgásformák alkalmazása kis létszámú sportjátékok közben. Egyszerűbb döntési szituációkra való gyors reakció. Alapvető helyezkedési ismeretek sportjátékok feladatmegoldásai közben. Csapatban való gondolkodás térnyerése az egyéni feladatmegoldással szemben. Kooperatív gondolkodás fejlődése. Labdajátékok legalapvetőbb szabályainak ismerete. Természetes mozgásformák az önvédelmi és küzdő jellegű feladatmegoldásokban Alap eséstechnikák, tompítás, gurulások biztonságos végrehajtása. Viselkedés tudatos szabályozása test-test elenni kontaktust igénylő játékszituációk közben. Kosárlabda-specifikus mozgásformák Kosárlabda alapállás helyes végrehatása. Különböző méretű labdák megfelelő labdakezelése, labdás ügyességi elemek megbízható végrehajtása mindkét oldalra. Labdavezetés ismerete mindkét kézzel. Labdás ügyességi elemek koordinált összekötése hely- és helyzetváltoztató és manipulatív mozgásformákkal a megfelelő testtartás mellett. |
3-4. évfolyam
Korosztályos módszertani és óratartási javaslatok
• Összetett, több sportágat érintő feladatok.
• Atlétika és gimnasztika mozgáselemeinek beépítése minden órán.
• Küzdősport elemeinek beépítése heti rendszerességgel.
• Labdás ügyességfejlesztés kiemelt használata, összekötése kar és láb koordinációját javító gyakorlatokkal.
• Döntési helyzet állandó megjelenése, manipulatív jellegű, változó típusú részfeladatokból összeállított gyakorlatsorok használata.
• Tartós egyiramú mozgások (6-8 perc) alkalmankénti beépítése.
• Folyamatos intenzitásváltással járó gyakorlatok (8-10 perc) beépítése.
• Pihenőidő mindig csak egy készenléti állapotig tartson.
• Összetettebb, gyors gondolkodást igénylő gyakorlatok beépítése.
• Döntően párban vagy csapatban végzett gyakorlatok beépítése.
• Minden órán legyen játékos jellegű feladat.
• Rendszeres kosárlabda használat és labdás ügyesség fejlesztés órákon belül.
Órakeret | |||
1. | Előkészítő és preventív mozgásformák | 10 | 7% |
2. | Természetes hely- és helyzetváltoztató mozgásformák | 16 | 11% |
3. | Manipulatív természetes mozgásformák | 20 | 14% |
4. | Természetes mozgásformák a torna jellegű feladatmegoldásokban | 16 | 11% |
5. | Természetes mozgásformák az atlétika jellegű feladatmegoldásokban | 16 | 11% |
6. | Természetes mozgásformák a sportjátékok alaptechnikai és taktikai feladatmegoldásaiban | 20 | 14% |
7. | Természetes mozgásformák a küzdősport jellegű feladatmegoldásokban | 14 | 9% |
8. | Labdás ügyességfejlesztés összekapcsolása természetes mozgásformákkal | 32 | 23% | ||||
144 | |||||||
Tematikai egység/ Fejlesztési cél | 1. Előkészítő és preventív mozgásformák | Órakeret 10 óra | |||||
Előzetes tudás | Egyszerűbb alakzatok kialakítása, tartása, váltása. Alapvető preventív, hely- és helyzetváltoztató, és manipulatív mozgásformák ismerete. | ||||||
A tematikai egység nevelés-fejlesztési céljai | Az optimális sportolási környezet megszilárdítása, fenntartása, ezáltal a további ismeretek megszerzésének elősegítése. Alapvető rend és fegyelmi szabályok, kommunikációs formák rendszeres tudatos használata. Test funkciók és működés ismereteinek megszilárdítása, bővítése. | ||||||
Ismeretek/fejlesztési követelmények | Kapcsolódási pontok | ||||||
1.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG Előkészítő és preventív mozgásformákhoz tartozó ismeretanyag összetettebb formáinak használata: Összetettebb térbeli alakzatok és kialakításuk, egyszerűbb dinamikus gimnasztikai mozgásformák bevezetése alapvető rendgyakorlati elemek összekötésével játékformák bevezetése és fokozatos beépítése a foglalkozások gyakorlatanyagába. Tudatos izomernyesztés, feszítés, hajlítás, nyújtás. Légző gyakorlatok, hasi légzés tudatos tanítása, gerincvédelem elősegítése. 1.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS Alapvető sportolási szabályok megismertetése kialakítása. Pozitív hozzáállás, siker és kudarc elviselési, kezelési képesség fejlesztése. Társas gondolkodáshoz, együttes feladatvégzéshez való viszony kialakítása. Alapvető sportolási szabályok megismerése. | Környezetismeret: Tájékozódás Vizuális kultúra: Vizuális kommunikáció | ||||||
Kulcsfogalmak / fogalmak | Gimnasztika, rendgyakorlat, ernyesztés, feszítés, hajlítás, nyújtás, hasi légzés, gerincvédelem | ||||||
Tematikai egység/ Fejlesztési cél | 2. Hely- és helyzetváltoztató természetes mozgásformák | Órakeret 16 óra | |||||
Előzetes tudás | Alapvető Hely- és helyzetváltoztató természetes mozgásformák biztonságos végrehajtása, egyszerűbb mozgássorok felépítése ezek felhasználásával. A mozgásformák automatizálása, precíz végrehajtása szerekkel nehezített környezetben is. | ||||||
A tematikai egység nevelés-fejlesztési céljai | Elsajátított természetes mozgásformák gyors szabályos váltása, összetettebb nehezítések és változó körülmények mellett is stabil, precíz végrehajtása. | ||||||
Ismeretek/fejlesztési követelmények | Kapcsolódási pontok | ||||||
2.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG Elsajátított és meglévő természetes mozgásformák mozgásmintáinak, koordinációjának fejlesztése: A kerettantervben felsorolt természetes mozgásformák további használata, végrehajtás minőségének, biztonságának fejlesztése. Járások, futások, oldalazások, ugrások, lendítések körzések, hajlítások, nyújtások, fordítások, fordulások, tolások, húzások, emelések, hordások, függés és lengésgyakorlatok, egyensúlygyakorlatok, gurulások, átfordulások, támaszok és az említett mozgásformákat alkalmazok játékok. Egyszerű, már kellő biztonsággal és minőségben végrehajtott mozgásformák összekötése akadályokkal, nehezítésekkel. | Matematika: Műveletek, geometria, mérés, testek Vizuális kultúra: Irányok, vizuális kommunikáció | ||||||
Elsajátított és meglévő természetes mozgásformák rendszeres kombinálása, váltása nehezítése: A mozgásformák beidegződésének, automatikus, minél gyorsabb előhívásának fejlesztése előre meghatározott (vonalak használata) és hirtelen jelre történő (sípra, tapsra stb.) végrehajtással, nehezítésekkel, mozgásforma váltásokkal. Guggolás mint alapvető természetes mozgásforma és mobilitást kiemelten karbantartó mozgásminta használat: A guggolás mint kiemelten fontos mozgásminta karbantartása, fejlesztése, folyamatos beépítése a gyakorlatanyagba. 2.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS Mozgás síkok, útvonalak, térérzékelés továbbfejlesztése. Nehezítések, váltások, kapcsolódások energiatudatos kezelése. | ||||||
Kulcsfogalmak / fogalmak | Mozgáskapcsolat, térérzékelés, testérzékelés, beidegződés, automatizálás, energiatudatosság | |||||
Tematikai egység/ Fejlesztési cél | 3. Manipulatív természetes mozgásformák | Órakeret 20 óra | ||||
Előzetes tudás | Manipulatív alapmozgások magabiztos ismerete, eszközök balesetmentes használata. | |||||
A tematikai egység nevelés-fejlesztési céljai | A kosárlabda sporthoz kapcsolódó manipulatív mozgásformák célzott továbbfejlesztése. Az alapmozgások finommotorikájának készség szintre fejlesztése mellett új, magasabb ügyességi szint elérése, új technikai elemek bátor alkalmazása. | |||||
Ismeretek/fejlesztési követelmények | Kapcsolódási pontok | |||||
3.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG Manipulatív természetes mozgásformák bonyolultabb, összetettebb formái, kivitelezés minőségének, biztonságának további fejlesztése: Dobások, elkapások, rúgások, labdaátvétel lábbal, labdavezetés kézzel, ütés testrésszel, eszközzel, manipulatív mozgásformák játékban. Különböző méretű labdák érintése, tapintása, hordása. Gurítás, görgetés, tekerés, pörgetés testrészeken, talajon, különböző eszközökön (tornapad, zsámoly, stb.) eszközök körül, alatt. Guruló, pattanó labdák elkapása, eldobása különböző testhelyzetekből, és kiinduló helyzetekből. Futás, ugrás, átbújás guruló, pattogó labda fölött, alatt, mellett. Pattanásra feladatok, stb. Elsősorban kosárlabdához kapcsolódó manipulatív mozgásformák készségszintre emelése, összekötése nehezítésekkel és más mozgásformákkal: Labdakezelési mozgásformák használata különböző testhelyzetekben, helyzetváltoztatások és helyváltoztatások közben az egyszerűbb mozgásformáktól a bonyolultabbak felé haladva. 3.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS Összetettebb mozgásfeladatok, bonyolultabb eszközhasználati formák. Energiatudatos és hatékony végrehajtásformák kialakítása, tér kihasználás. | Vizuális kultúra: Vizuális kommunikáció | |||||
Kulcsfogalmak / fogalmak | Sporteszköz, szabály, kézügyesség, energiatudatos, hatékony, finommotorika | |||||
Tematikai egység/ Fejlesztési cél | 4. Természetes mozgásformák a torna jellegű feladatmegoldásokban | Órakeret 16 óra | ||||
Előzetes tudás | A megtanult torna és gimnasztikai elemek megbízható, helyes technikával történő végrehajtása. Támaszhelyzetek ismerete és biztonságos használata, megfelelő szintű statikus és dinamikus egyensúly megfelelő. | |||||
A tematikai egység nevelés-fejlesztési céljai | A megtanult gimnasztikai és torna elemek végrehajtási biztonságának javítása, megfelelő elemek összeépítése, a rendszeres használatból eredő előnyök (hajlékonyság, testtartás, testtudat, koncentráltság) tudatos kihasználása. | |||||
Ismeretek/fejlesztési követelmények | Kapcsolódási pontok | |||||
4.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG Természetes mozgásformák a torna jellegű feladatmegoldásokban szereplő ismeretanyag végrehajtási minőségének, biztonságának további fejlesztése: Torna elsajátított alapelemeinek (gurulóátfordulás, tarkóállás, bátorugrás, lebegő és mérlegállás, ugrások, kézenállást előkészítő gyakorlatok) megerősítése, beépítése változó feltételek között játékos formában. Tornához kapcsolódó játékok kreatív, kooperatív megoldási formái. Torna elemek labdával való összekötése, nehezítése. Gimnasztika, mint testtudat alakító, formáló, testtartás fejlesztő és mobilitás karbantartó eszköz használata: A 3-4 évfolyamban továbbra is elsősorban a torna és gimnasztikai alapelemek tartásjavító és megalapozó, stabilitás/mobilitás fejlesztő, ízületi hajlékonyságot karbantartó előnyeit kell kihasználni. Előkészítő természetes mozgásformák ismeretanyagában szereplő gimnasztikai alapelemek, mozgásformák beépítése a gyakorlatanyagba elsősorban játékos formában. Mivel a gimnasztika nem elsősorban bemelegítő célokat szolgál, ezért ne csak a foglalkozások bevezető és levezető szakaszában, hanem folyamatos, és rendszeres beépítése javasolt. Legfontosabb a helyes testtartás folyamatos idegrendszeri rögzítése, a hibák gyakori javítása. 4.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS Testrészekkel és társakkal való mozgáskapcsolatok, térbeli, időbeli, ritmikai kapcsolódások. Személyes teljesítőképesség határainak átlépésével kapcsolatos kockázatok létezésének elfogadása. | Környezetismeret: Testtudat, életműködés Ének-zene: Mondókák, játékok, ritmus, improvizáció | |||||
Kulcsfogalmak / fogalmak | gimnasztika, egyensúly, stabilitás/mobilitás, helyes testtartás, teljesítőképesség | |||||
Tematikai egység/ Fejlesztési cél | 5. Természetes mozgásformák az atlétika jellegű feladatmegoldásokban | Órakeret 16 óra | ||||
Előzetes tudás | Természetes mozgásformák atlétikai jellegű feladatmegoldásainak magabiztos használata. Futó, ugró, dobóiskolai alapok stabil végrehajtása, vezető műveletek ismerete. | |||||
A tematikai egység nevelés-fejlesztési céljai | A kosárlabda szempontjából fontos és kapcsolódó mozgásminták, mozgásformák kiemelt használata, gyakorlása. Kar és láb együttes koordinációjának helyes testtartás mellett, tudatos testkontroll a végrehajtásban. | |||||
Ismeretek/fejlesztési követelmények | Kapcsolódási pontok | |||||
5.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG Az atlétikai jellegű feladatmegoldásokban használt természetes mozgásformák minőségének koordinációjának, végrehajtási biztonságának további fejlesztése: Járások, futások, ugrások, szökdelések, dobások az atlétikában. Az elsajátított mozgásformák alkalmazása atlétikai jellegű játékokban Kar és láb koordinációjának, együttes, összehangolt mozgásának fejlesztése, mozgáskoordináció fejlesztése. Atlétika és kosárlabda összekapcsolható mozgásmintáinak arányaiban kiemelt használata, beépítése gyakorlatanyagba Már tanult atlétikai jellegű mozgásminták fejleszteni kívánt kosárlabdás mozgásmintákkal való összekapcsolása előkésztés céljából (például fektetett dobás - indián szökdelés, magasugrás, elugrás helyett felugrás, gyorsítások, robbanékony megindulások, atlétikában használatos dobásformák használatának csökkentése). 5.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS | Matematika: Geometria, testek, mérés Környezetismeret: Testműködés Vizuális kultúra: Vizuális kommunikáció | |||||
Tudatos energia befektetés, alapmozgások elnevezéseinek ismerete. | ||||||
Kulcsfogalmak/fogalmak | Futóiskola, ugróiskola, szökdelő iskola, ritmus, ütem, energia befektetés | |||||
Tematikai egység/ Fejlesztési cél | 6. Természetes mozgásformák a sportjátékok alaptechnikai és taktikai feladatmegoldásaiban | Órakeret 20 óra | ||||
Előzetes tudás | Természetes mozgásformák kontrollált alkalmazása sportjátékok alaptechnikai és taktikai feladatmegoldásaiban. Motivált, sportszerű szellemiség. Összjátékban, csapatszintű gondolkodásban jártasság. | |||||
A tematikai egység nevelés-fejlesztési céljai | Sportjátékok alaptechnikai megoldásainak továbbfejlesztése, kooperatív gondolkodást igénylő feladatok helyes megoldása, helyes döntésekre való orientálás. | |||||
Ismeretek/fejlesztési követelmények | Kapcsolódási pontok | |||||
6.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG Sportjátékok alaptechnikai és taktikai ismeretanyagának bővítése, fejlesztése természetes mozgásformákkal való összekötés közben: Kis létszámú, játékos hely-, helyzetváltoztató és manipulatív feladatmegoldások, sportjáték előkészítő kisjátékok. Támadó-védő egység kialakítása, egyszerűbb létszám különbséges helyzetek. Döntési kényszerrel járó feladatok egyre összetettebb formáinak használata: Nyitott készségek fejlesztése a döntési szituációk feladatsorokba történő gyakori beépítésén keresztül. Már elsajátított természetes és manipulatív mozgásformák összekötése egyre összetettebb (több választásos) döntési szituációk beépítése gyakorlatanyagba, kisjátékokba. Kooperatív gondolkodással járó játékszituációk tudatos, kiemelt használata: Együttes gondolkodás, társhoz, társak mozgásához, játékszituációkhoz, helyezkedési formákhoz való alkalmazkodás fejlesztését előkészítő, megalapozó gyakorlatok kiemelt, tudatos használata, beépítése korosztálynak megfelelően egyszerűtől a bonyolultabb, összetettebb felé haladva. 6.1. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS Győzelem és kudarc elviselési, kezelési képesség fejlesztése. Társas gondolkodás, csapatszellem kialakításának megalapozása. Kommunikáció kiemelt fontosságú. Labdajátékok alapvető szabályainak, összefüggéseinek megismerése. Sportszerűség, fair play szellemiség kialakítása. | Matematika: Számolás, geometria, térbeli tájékozódás, összehasonlítás Vizuális kultúra: Vizuális kommunikáció Magyar nyelv és irodalom: Kommunikációs jelek | |||||
Kulcsfogalmak / fogalmak | Győzelem, vereség, kooperatív játék, labdabirtoklás, csapatszellem, emberelőny, támadó-védő | |||||
Tematikai egység/ Fejlesztési cél | 7. Természetes mozgásformák az önvédelmi és küzdő jellegű feladatmegoldásaiban | Órakeret 14 óra | ||||
Előzetes tudás | Alapvető sérülés megelőzési technikák ismerete (esés, tompítás). Támadó védő mozgáshoz való igazodás. | |||||
A tematikai egység nevelés-fejlesztési céljai | A küzdő jellegű feladatmegoldások elsősorban sérülésmegelőző és más hasznos alaptechnikai eleminek beépítése. Önvédelem, önfegyelem fejlesztése, test-test elleni küzdelemhez való hozzáállás kialakítása. | |||||
Ismeretek/fejlesztési követelmények | Kapcsolódási pontok | |||||
7.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG Küzdő jellegű feladatmegoldások alkalmazása a természetes mozgásformákban: Bevezetés a küzdőjátékokba társtolások és húzások, kötélhúzások, esések, tompítások gyakorlatanyagba építésével (a sérülés megelőzés érdekében esésekkel, tompításokkal kell kezdeni a gyakorlást). Küzdőjátékok használata az elsajátított mozgásformák gyakori beiktatásával: Párokban vagy csapat(ok)ban végzett játékok, test-test elleni kontaktust is | Környezetismeret: Vizuális kommunikáció | |||||
beépítve a korábban már elsajátított manipulatív és természetes mozgásformákat is felhasználva (például kakasviadal egy lábon szökdelve, kiszorító, stb.). 7.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS Baleset és sérülés megelőzéssel kapcsolatos ismeretek fejlesztése. Önuralom, tisztelet a másik fél iránt. | ||||||||
Kulcsfogalmak / fogalmak | Esés, tompítás, küzdés, önuralom, tisztelet, sportszerűség | |||||||
Tematikai egység/ Fejlesztési cél | 8. Kosárlabda-specifikus mozgásformák | Órakeret 32 óra | ||||||
Előzetes tudás | A hely-, helyzetváltoztató, és manipulatív mozgásformák megbízható ismerete, labdás ügyesség már egy magasabb szinten van. Labdajátékok (kosárlabda) alapvető szabályainak ismerete és alkalmazása. Tanult elemek tudatos összekötése. | |||||||
A tematikai egység nevelés-fejlesztési céljai | Legfontosabb kosárlabdához tartozó technikai elemek megszilárdítása. Elsősorban minőségi fejlődés, másodsorban új ismeretek tapasztalása, szerzése, gyakorlása. A tanult mozgásformák, technikai és taktikai alapismeretek tudatos alkalmazása. | |||||||
Ismeretek/fejlesztési követelmények | Kapcsolódási pontok | |||||||
8.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG Kosárlabda alapállás: Kosárlabda alapállás tudatos használata, beépítés összetett gyakorlatokba. Alapállás technikai végrehajtásának javítása, kar, láb, törzs helyzetének javítása, stabilitás fejlesztése. Kosárlabda játékhoz kapcsolódó természetes és manipulatív mozgásformák fejlesztése, összekapcsolása: Kosárlabdához kapcsolódó ügyességi elemek, manipulatív mozgásformák összekötése hely- és helyzetváltoztató természetes mozgásformákkal kiemelt figyelemmel a végrehajtás közbeni megfelelő testtartásra. Irányváltások, fordulások, fordulatok, első lépések kiemelt fejlesztése: Indulások különböző testhelyzetekből labdával, vagy a nélkül, fordulások, arcirányváltások, irányváltások kiemelt figyelemmel az első lépések helyes technikai végrehajtására és a mozdulat gyorsaságára. Labdajátékokban hangsúlyosan használt irányváltoztatási, fordulási formák bevezetése, használata Kitámasztások, fordulások, irányváltások, lepörgések, arcirányváltások kiemelt használata kiemelt figyelemmel a végrehajtás stabilitására és gyorsaságára. Kosárlabdához tartozó korosztályos sportágspecifikus technikai elemek: Szabályos elindulás, megállás labdával. Kosárlabdához tartozó alapvető passzolási formák. 8.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS Társas gondolkodás, egyéni felelősségvállalás, mentális tartás, játékszituációk támadó-védő egységben való átlátása. | Matematika: Számolás, geometria, térbeli tájékozódás, összehasonlítás Vizuális kultúra: Vizuális kommunikáció Magyar nyelv és irodalom: Kommunikációs jelek | |||||||
Kulcsfogalmak / fogalmak | Alapállás, labdás ügyesség, kétkezesség, fordulások, irányváltások, első lépés, passzolás, megindulás, megállás | |||||||
A fejlesztés várt eredményei a két évfolyamos ciklus végén | Előkészítő és preventív mozgásformák Összetettebb térbeli alakzatok, és kialakítási módjaik ismerete. Tudatos izom ernyesztés és feszítés, testrészek hajlítása és nyújtása. Hasi légzés tudatos alkalmazása. Gerincvédelmi szempontok figyelembe vétele a feladatmegoldások közben | |||||||
Hely- és helyzetváltoztató természetes mozgásformák Elsajátított hely- és helyzetváltoztató mozgásformák biztonságos használata, alkalmazása nehezítések mellett, jelre történő gyors váltás a mozgásformák között. Guggolás, mint kiemelten fontos mozgásminta megfelelő végrehajtása, ehhez szükséges mobilitás és stabilitás megléte Manipulatív természetes mozgásformák Manipulatív mozgásformák összetettebb formáinak biztonságos használata. Manipulatív mozgásformák összekötése labdás ügyességi elemekkel. Labdakezelés biztonságos használata az elemek végrehajtása közben. Természetes mozgásformák a torna jellegű feladatmegoldásokban Helyes testtartás megléte a különböző mozgásformák alkalmazása közben. Alapvető ízületi hajlékonyság, mobilitás/stabilitás megfelelő arányának elérése a mozgásformák alkalmazása közben. Torna elemek labdával való biztonságos összekötése Természetes mozgásformák az atlétika jellegű feladatmegoldásokban Futó és ugróiskola alap gyakorlatainak magas színvonalú végrehajtása. Testrészek, végtagok összehangolt használata az atlétikai jellegű feladatmegoldások közben. Kosárlabda szempontjából is hasznos atlétikai jellegű mozgásminták, mozgásformák kiemelt minőségű végrehajtása. Természetes mozgásformák a sportjátékok alaptechnikai és taktikai feladatmegoldásaiban Sportjátékok különböző formáihoz való gyors alkalmazkodás. Gyors döntési képesség a játékszituációkban. Együttes gondolkodás, társakhoz, játékszituációkhoz való gyors alkalmazkodás. Nyitott készségek megfelelő szintű fejlettsége. Támadó-védő egység ismerete, alkalmazása. Sportszerűség, fair-play elveinek ismerete, alkalmazása. Kommunikáció fontosságának ismerete, játékszituációkban való alkalmazása. Természetes mozgásformák az önvédelmi és küzdő jellegű feladatmegoldásokban A test-test elleni kontaktus elfogadása a labdajátékok küzdelmeinek velejárójaként. Az önvédelmi és küzdő elemek tudatos alkalmazása a társ és a saját védelmünk, a sérülés megelőzés érdekében. Kosárlabda-specifikus mozgásformák Kosárlabda alapállás tökéletes végrehatása, összekapcsolása különböző ügyességi elemekkel. Manipulatív mozgásformák biztonságos összekötése labdás ügyességi feladatokkal. Irányváltások, fordulások, kitámasztások, első lépések gyors és technikailag helyes végrehajtása. Szabályos elindulás, megállás labdával. Biztonságos labdavezetés mind két kézzel. Alapvető átadási formák helyes alkalmazása. Egyszerűbb dobásformák ismerete. Folyamatos stabilitás, megfelelő tartás megléte az elemek végrehajtása közben. |
7.33. Szivacskézilabda kerettanterv 1-4. évfolyam számára
Célok, feladatok
A szivacskézilabdázás legfőbb célja, hogy a játékon keresztül minél több gyermek fedezhesse fel a kézilabdázás élményét, és tanulja meg a játék alapjait a szabadidős vagy a későbbiekben a versenyszerű kézilabdázás érdekében. A játéktevékenység és oktatásmódszertani szemlélete az életkori sajátosságokhoz illeszkedik. A játékot és a játékosságot kiemelt eszköznek tekinti, amely segítségével örömteli és izgalmas tanulási lehetőséget kínál minden gyermek számára.
Az egyszerűsített szabályrendszer és a szivacslabda tulajdonságai együttesen biztosítják, hogy a sportág félelem nélküli, szórakoztató tevékenységgé váljon az alsó tagozatos tanulók számára.
A játéktevékenység a legfőbb motiváció a tanulók számára, amely segítségével autentikus körülmények között, társas mezőben kezdődik meg a sportág alapjainak elsajátítása. Az egyéni és társas felelősségvállalás, a sportszerű magatartás és az egészséges versenyszellem kialakítása, szabályozása együttesen alapozzák meg a játékhoz szükséges morális fejlődést.
Mindezeken túl a kézilabda játékokban megjelenő, egyéni és társas problémamegoldást kívánó helyzetek a motoros szférán túl kiválóan fejlesztik a szociális, emocionális és kognitív képességeket.
Az alsó tagozatos testnevelésben a tanulók alapvető mozgásmintáinak és mozgáskészségeinek kialakítása, formálása, illetve a szabályozott mozgásvégrehajtás alapjainak elsajátítása a legfontosabb cél. Ebből fakadóan az alapkészségek mozgásmintáinak megszilárdulása, magabiztos végrehajtásuk kialakulása kiemelkedően fontos ebben az időszakban, melyek a hatékony és gyors mozgástanulás, továbbá a bonyolultabb sportági mozgások alapjait jelentik.
A szivacskézilabda tevékenységek során a természetes hely- és helyzetváltoztató mozgások mellett hangsúlyosan fejlődnek a manipulatív mozgások. A labda elfogása, dobása a lábak munkájával a kézilabda játékok sajátos készségcsoportját képezik, amelyek tanulása hozzájárul a kinesztetikus érzékelés fejlődéséhez.
A gyakorlás során mindkét kéz ügyességét szükséges fejleszteni, s törekedni kell arra, hogy a vizuális információfeldolgozás a végrehajtások mentén egyre hatékonyabbá váljon. Az egyéni szerepjátékok, illetve a különböző szabályjátékok alkalmazása jól tudatosítható környezetet teremt a kreativitás, felfedezéses mozgástanulás és az ezeket kísérő önálló, alkotó gondolkodás fejlesztéséhez.
A szivacskézilabda oktatási szemlélete szerint fontos, hogy minden tanulónak azonos mennyiségű idő álljon a rendelkezésre a gyakorlás és a játék során. Ehhez illeszkedően kerüli a kiesős, sok várakozással járó tanulásszervezési formákat. Emellett figyelembe kell venni, hogy minden tanuló minden játékpozícióban rendszeresen tapasztalatot szerezzen.
Az 1-4. osztály tantervében az alapvető természetes mozgáskészségek fejlesztése és azok a kézilabda játékhoz illeszkedő feladatok kontextusában történő alkalmazása hatja át a tematikai egységeket. Az egyéni és társas labdás és labda nélküli ügyességfejlesztés feladatmegoldásai segítik a testtel és a térrel kapcsolatos érzékelési funkciók fejlődését, a játékhoz szükséges alapvető készségek és képességek fejlesztését és kialakítását. A társas együttműködés szabályainak és lehetőségeinek tanulása egyre tudatosabbá, célorientáltabbá teszi az egyes mozgások végrehajtását, amelyek segítségével a kisjátékok, a kreatív játékok és a mérkőzésjátékok is egyre élményszerűbben, eredményesebben játszhatók.
A kooperatív jellegű, együttműködést igénylő játékok és feladatok megteremtik a motoros és pszichés alapját a későbbi, időkényszer alatti, versenyjellegű tevékenységeknek. A versenyek ebben az életkorban mindig a tanulás és fejlődés eszközeként jelennek meg, nem válhatnak kizárólagos céllá.
A foglalkozások során külön kiemelt fejlesztési területet jelentenek a kisjátékok, a kreatív játékok és a mérkőzésjátékok. A kisjátékokban megvalósuló alkalmazó gyakorlás feladathelyzeteket teremtve, változatos térbeli, szabálybeli és létszámmal zajló játékokban fejti ki pótolhatatlan fejlesztő hatásait. Szabályozott feltételek mellett sokszoros mozgástanulási lehetőség alakul ki minden tanuló számára. A kreatív játékok hozzájárulnak a szivacskézilabda játék taktikai alapjai megértéséhez, a játéktevékenységben történő egyre tudatosabb és motivált részvételhez, végső soron a kognitív képességek fejlődéséhez.
A mérkőzésjátékok az életkori sajátosságokhoz illeszkedő létszámmal, célfelülettel, játéktérrel és szabályrendszerrel kontrollált versenyszituációkba ágyazva teszik teljessé a pedagógiai hatásrendszert.
A fenti alapelvek és fejlesztési feladatok megvalósítása során kiemelt jelentőségű, hogy a tanulási folyamat egészét át kell hatnia a nagyfokú sikerességnek, az élményszerzésnek, a kihívást jelentő, örömteli mozgásos tevékenységeknek, amelyek a játékosság módszerével együtt formálják a testneveléshez és a kézilabdázáshoz fűződő pozitív attitűdbázist, és fejlesztik a tanulók teljes személyiségét.
A kerettanterv minden tanuló számára heti két órában kívánja biztosítani a hatékony és eredményes szivacskézilabda tanulást.
A játéktevékenység során jelölt játékosok száma minden esetben csak a mezőnyjátékosokra vonatkozik. Kapus - ha a játékban van - plusz egy játékosként értendő.
A szivacskézilabda mérkőzések pályaméretei az 1-2. osztályban 20 méter hosszú és 10 méter széles téglalap. A kapuelőtér vonal a kapu közepéből, a kapufák vonaláig húzott 5,5 méter sugarú félkörív, amelyeket a kapu szélességének megfelelően egy egyenes vonal köt össze. A kapu az alapvonal közepén áll, mérete: 150-160 centiméter magas és 240-250 centiméter széles. A javasolt játékidő 2x10 perc.
3-4. osztályban a játéktér téglalap alakú terület, amelynek hossza 28 méter, szélessége 15 méter. A kapuelőtér vonal a kapu közepéből, a kapufák vonaláig húzott 6 méter sugarú félkörív, amelyeket a kapu szélességének megfelelően egy egyenes vonal köt össze. A kapu az alapvonal közepén áll, mérete: 150-160 centiméter magas és 240-250 centiméter széles. A javasolt játékidő 2x15 perc.
A mérkőzésjátékokhoz, illetve a szivacskézilabda foglalkozásokhoz használandó szivacskézilabda mérete minden esetben szabadon választható a csapatok tudásszintjéhez és kézméretéhez igazítva. Amennyiben az iskolában nem áll rendelkezésre a javasolt pályaméret, a játéktér méretei és a játék szabályai - így például a csapatok létszáma - hozzáigazítandók az elérhető lehetőségekhez.
A kerettanterv minden tanuló számára, a mindennapos testnevelés kiváltható óráinak részeként, heti két órában kívánja biztosítani a szivacskézilabda tanulást.
1 - 2. ÉVFOLYAM
Tematikai egység/ Fejlesztési cél | 1. Egyéni labda nélküli és labdás ügyességfejlesztés | Órakeret 38 óra | |
Előzetes tudás | A mozgásfejlődés során kialakult természetes mozgáskészségek elemi szintű alkalmazása egyszerű körülmények között. Alapvető ismeretek a saját testtel, a téri irányokkal kapcsolatban. Tapasztalat a labda tulajdonságairól. | ||
A tematikai egység nevelési- fejlesztési céljai | A test- és térérzékelés fejlődése a természetes hely- és helyzetváltoztató mozgások koordinációjának javulásával. A természetes mozgások alapvető mozgásmintáinak megismerése - különös tekintettel a manipulatív alap készségekre -, melyek biztosítják a későbbi sportspecifikus készségek alapjait. A kéz és a labda kapcsolatának kialakítása, a labdaérzékelés fejlesztése a vizuális információfeldolgozás hatékonyságának növelésével. | ||
Ismeretek/fejlesztési követelmények | Kapcsolódási pontok | ||
1.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG Testérzékelést és térérzékelést fejlesztő mozgásos feladatok, játékok labda nélkül és labdával Természetes hely- és helyzetváltoztató mozgásformák végrehajtása és koordinációs fejlesztési céllal végzett játékos feladatok, szerep- és szabályjátékok: - mozgás helyben, a saját tér érzékelésének játékos feladatai; - testérzékelést, egyensúlyozást fejlesztő hely- és helyzetváltoztató mozgások, szabadgyakorlati alapformák, képességfejlesztő gyakorlatok; - helyváltoztatás az általános térben fokozatosan növekvő sebességgel (különböző sebességtartományokban) az ütközések elkerülése nélkül; - helyváltoztatás különböző kötött és kötetlen útvonalakon (egyenes vonalon, cikk-cakkban, hullámvonalon, egyéb útvonalakon); - járások, futások, oldalazások lassú, közepes, gyors tempóban; - gyors megindulások, megállások, irányváltoztatások; - menekülés és üldözés egyszerű fogójátékokban; - területváltó, területre irányuló, valamint a helyezkedést előkészítő feladatok, játékok; - szökkenések, két- és egylábas szökdelések és ugrások talajon és alacsony akadályok fölött; - gördülések, gurulások, tompítások, esések egyszerű feladatai; - kúszások, mászások, utánzófeladatok; - a vizuális és auditív ingerek, valamint a mozgás összehangolásának játékos feladatai, játékai; - a védekező alapmozgás gyakorlatai; - sasszé és keresztlépések előkészítő feladatai; - játékos általános, erőfejlesztő gyakorlatok hangsúlyosan saját testsúllyal. Egyéni labdás ügyesség fejlesztő gyakorlatok és játékok helyben és haladással - labdafogás, gurítások, dobások és elkapások - a szivacslabda egykezes fogásmódja, tartása különböző helyzetekbe emelve, lendítve; - a szivacslabda emelése a test különböző mélységi, szélességi, hosszúsági tengelyeihez viszonyítva, a test melletti, fej feletti területeken; - alapvető két- és egykezes gurítások és dobásformák megismerése és gyakorlása különböző labdákkal, eszközökkel; - dobások különböző labdákkal a dobástávolság, a dobóerő és a dobás ívének egy szempontú variálásával; - célba dobások különböző távolságokról, különböző méretű labdákkal nagy | Matematika: számolás, térbeli tájékozódás, összehasonlítások Környezetismeret: testünk, életműködéseink, tájékozódás Vizuális kultúra: tárgy és környezetkultúra, vizuális kommunikáció Technika: anyagok és alakításuk | ||
célfelületekre; - dobások helyből, a stabil dobó terpesz kialakításával; - az egykezes felsődobás technikájának kialakítása; - a beugrásos lövés és előkészítő feladatai; - rövid, egyenes vonalú, illetve íves pályán való felkészítés gyakorlatai; - a labda elkapásának (elfogásának) alapvető formái (guruló, pattanó, levegőben különböző magasságban érkező labdák) a kéz és az ujjak szerepének a hangsúlyozásával; - saját, dobott és gurított labda elkapása; - alapvető lábmunkatechnikák megismerése alaphelyzetből. Egyéni labdás ügyesség fejlesztő gyakorlatok és játékok helyben és haladással - labdavezetések: - labdapattintások helyben különböző erőkifejtéssel; - labdapattintások helyben, alaptechnika mindkét kézzel; - helyben történő labdavezetési és labdakontroll gyakorlatok különböző magasságban, változó kiinduló helyzetekben; - lassú sebességű labdavezetések egyenes vonalon, köríven; - labdavezetések álló akadályok között, később fokozatosan gyorsabban mozgó társak között az ütközések elkerülésével; - labdavezetések és labdakontroll gyakorlatok a mozgássebesség fokozatos növelésével; - labdavezetések sokféle alakzatban; - labdavezetések különböző tempóban zenei aláfestéssel; labdavezetések önállóan alkotott útvonalakon (például számokon, betűkön stb.); - labdavezetések irány- és ritmusváltoztatással; - egyszerű cselezések labdával és labda nélkül álló akadályokkal szemben; - egyéb labdaérzékelő gyakorlatok lábbal és a test különböző részeivel. 1.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS Általános ismeretek Az alkalmazott természetes hely- és helyzetváltoztató mozgásformák elnevezései. A manipulatív alapkészségek elnevezései. A tanórák alapvető szabályai, szokások ismerete. A tanult mozgásvégrehajtások tanulási szempontjainak megismerése. Az alkalmazott eszközök felismerése, balesetmentes használata. A dobások vezető műveletei, tanulási szempontjai. A játékfeladat által megkövetelt szabályok szerinti eszközhasználat ismerete. A testi higiéniára és folyadékpótlásra vonatkozó alapismeretek. Taktikai ismeretek előkészítése - a játéktér határainak érzékelése és kihasználása; - a labda elfogására és megszerzésére irányuló taktikai cselekvések támadásban és védekezésben; - a későbbi 1-1 elleni játékhelyzetek megoldását segítő védekező és támadó lábmunka alapjai; - meneküléshez és üldözéshez kapcsolódó tudatosság (elszakadás, irány- és ritmusváltás a térben). Személyiségfejlesztési szempontok A mozgásműveltség elemeinek elsajátítása során a tanulóknak világos képet kell kapniuk a pozitív testképről. Ennek mentén a tanulók megismerik az önismeret fogalmát, továbbá képessé válnak saját testi határaik megélésére, azon határok átlépésére, amelyek elősegítik az önértékelés, fejlődését. A testnevelés órákon végzett állandó tudatosítás eredményeként a tanulókban tudatosul, hogy a rendszeres testmozgás, a mozgásos játékok befolyásolják az aktuális játékkedvüket, mozgékonyságukat, aktivációs energia szintjüket. |
Kulcsfogalmak/ fogalmak | testrészek, irányok, mozgásútvonal, sebesség, ütközések elkerülése, cikk-cakk vonal, hullámvonal, alacsony-magas súlyponti helyzet, védekező alaphelyzet, szivacslabda és használati szabályai, gurítás, dobás, elkapás, elfogás, labdavezetés, felugrás, elugrás, beugrás, átadás, passz, felkészítés, dobásív, dobóerő, testcsel, tanulási szempont | ||
Tematikai egység/ Fejlesztési cél | 2. A társas együttműködés alapjai | Órakeret 28 óra | |
Előzetes tudás | Tapasztalat a páros és csoportos mozgásos tevékenységekkel, játékokkal kapcsolatban. Az életkornak megfelelő társas felelősségtudat. | ||
A tematikai egység nevelési- fejlesztési céljai | A szivacskézilabdához szükséges alapvető társas magatartásformák megértése, a közös feladat-végrehajtás és játék alapélményének megteremtése. A páros és csoportos technikai és taktikai alapok elsajátítása. A támadó, védő szerepek előkészítése a kooperatív viselkedésformák és az egészséges versenyszellem megteremtésével. | ||
Ismeretek/fejlesztési követelmények | Kapcsolódási pontok | ||
2.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG Egyéni labdás és labda nélküli ügyességfejlesztés feladatai (1. tematikai egység célszerű anyagából) páros és társas együttműködést igénylő tanulási helyzetekben. Páros és csoportos labdás és labda nélküli ügyességfejlesztő dobásgyakorlatok és játékok helyben és haladással: - egyszerű kooperatív futójátékok, szerep- és szabályjátékok a természetes hely- és helyzetváltoztató mozgások változatos gyakorlására; - dobáspontosságra és sikeres együttműködésre törekvő kooperatív feladatok, játékok sokféle eszköz felhasználásával; - dobások különböző irányból és formában érkező labdaátvételt követően; - labdadobások, átadási (passz) gyakorlatok különböző alakzatokban; - játékos passzgyakorlatok meghatározott társhoz vagy meghatározott sorrendiséggel; - árnyék- és tükörgyakorlatok labdával a társ(ak) követésével; - guruló, pattanó és a levegőből érkező labda elfogása, majd továbbítása társnak vagy társaknak helyből, valamint lassú (később fokozatosan gyorsuló) mozgást követően; - átadási gyakorlatok a pálya szélességi- és hossztengelyében csoportokban, pontszerzési lehetőséggel; - alapvédekezés és a szemből érkező lövés és átadás akadályozásának feladatai; - kontrollált sor- és váltóversenyek; - páros és csoportos küzdőfeladatok, játékok. 2.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS Alapismeretek A páros és csoportos feladatmegoldásokra vonatkozó magatartási szabályok. A feladatkezdő és befejező jelzések ismerete. Taktikai ismeretek - a pozíciótartás alapismeretei támadásban; - az együttműködés alapismeretei szélességben és mélységben; - támadó-védő szerepek alapfeladatai szélességben és mélységben; - kapus poszt alapfeladatainak ismerete; - 1-1 elleni játék alapismeretei támadó és védő szerepekben. Személyiségfejlesztési szempontok Az életkori sajátosságokból fakadóan a tanulók valódi csoporthoz való tartozásának élménye még nem jellemző. Ezért a testnevelésóra keretei között a tanulókban tudatosított, közösen - osztályban, csoportban - megélt pozitív élmények adják a csoporthoz tartozás élményének alapját. Ennek eredménye a fokozódó kooperatív magatartás kialakulása, a társas felelősség és a közös sikerekre törekvés megjelenése. | Matematika: műveletek értelmezése; geometria, mérés, testek Vizuális kultúra: vizuális kommunikáció, látványok megfigyelése | ||
Az énközpontú világkép fokozatos lebomlása zajlik. A társas felelősség kialakulásához vezető úton az esetleges versenyszituációk állandó kontrollja meghatározó tényező. | ||
Kulcsfogalmak/ fogalmak | vezető, követő, menekülő, üldöző, támadó, védő, zavarás, ütközés, párharc, együttműködés, mezőnyjátékos, kapus, szélesség, mélység, keresztpassz, segítségadás | |
Tematikai egység/ Fejlesztési cél | 3. Kisjátékok | Órakeret 34 óra |
Előzetes tudás | A manipulatív eszközhasználati formák elemi ismerete. Tapasztalat a labdás játékokról, a labda használatának lehetőségeiről. | |
A tematikai egység nevelési- fejlesztési céljai | Az alapvető technikai elemek játékhelyzetben történő gyakorlása, és ennek részeként az elemi szintű taktikai feladatok megoldása. Az összjáték lehetőségének, szerepének felismerése a játékhelyzetekben, csökkentett létszám, terület és egyszerűsített szabályok mellett. | |
Ismeretek/fejlesztési követelmények | Kapcsolódási pontok | |
3.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG Játékok, játékos feladatok csökkentett létszámmal, kisebb területen, egyszerűsített szabályokkal. - 1:1 elleni játékok; - 2:1 elleni játékok; - 2:2 elleni játékok; - 3:1 elleni játékok; - 3:2 elleni játékok: - pontszerzők a játék fázisainak tudatosítása figyelembe vételével; - labdatartó játékok; - védővel szemben, nagyméretű célfelületekre történő pontszerzési lehetőséggel; - labdabirtoklás védővel (védőkkel) szemben, rögzített célfelület (például kapu, vonal) nélkül; - labdabirtoklás védővel (védőkkel) szemben, célfelülettel (például különböző méretű kapu(k)ra, vonalra, területre); - "cicajátékok"; - többkapus játékok különböző formájú és méretű területeken megkötések mellett. 3.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS Alapismeretek A szélesség és mélység fogalmának megértése. A helyezkedés és a labdacentrikus védekezés alapjainak megértése. Játékfeladatok, játékszabályok keretein belüli cselekvés, a társas szabályok megsértésének észlelése és jelzése, alkalmazkodás az irányításhoz. A sportszerűség fogalmának megértése. Taktikai ismeretek Az 1:1 elleni játékban az alábbi játékhelyzetek megoldása: - a támadónak a labda birtoklása és a célfelület elérése, gólszerzés; - a védőnek a labda megszerzése, a célfelület elérésének, a gólszerzésnek megakadályozása. A 2:1; 2:2; 3:1; 3:2 elleni játékokban az alábbi játékhelyzetek megoldásai: - támadásban a labda megszerzésére, megkapására, átvételére, megtartására, birtoklására, továbbítására irányuló tevékenység; - védekezésben nyomásgyakorlás a labdás ellenfélre vagy helyezkedés a labda és a saját kapu, célfelület közé; - labdavesztés esetén a labda azonnali visszaszerzésére irányuló törekvés és az ellenfél megakadályozása a gólszerzésben (a támadó és a célfelület közé történő helyezkedés). | Matematika: számolás, térbeli tájékozódás, összehasonlítások Környezetismeret: tájékozódás |
Személyiség fejlesztési szempontok A kisjátékok során a tanulók számára örömet, jó érzést okozó feladatok sokszori, sikeres végrehajtása adja az alapját, hogy megtapasztalják és átéljék a játékhelyzetek és feladatok után a játék és az élmény kapcsolatát, a kellemes érzéseik okait. A kisjátékok olyan tanulási környezetet eredményeznek, mely fokozza a játékba kapcsolódás lehetőségét, a tanulási esélyeket kiegyenlíti, s ezzel hozzájárul a motivált részvételhez. A kisjátékok közbeni kontrollált versenyhelyzetek hozzájárulnak a sportszerű magatartásformák kialakulásához, a társak megbecsüléséhez és az eredményközpontúság helyett a játékélmény hangsúlyozásához. | |||
Kulcsfogalmak/ fogalmak | játékfeladat, játékszabály, helyezkedés, labdabirtoklás, védekezés, támadás, sportszerűség, győztes, vesztes, gólszerzés, gólszerzés megakadályozása, összjáték, sáncolás, üres terület | ||
Tematikai egység/ Fejlesztési cél | 4. Kreatív játékok | Órakeret 16 óra | |
Előzetes tudás | A tanulóknak tapasztalata van az önálló, fantáziára építő játékok kitalálásában, egyszerű játékfeladatok és szabályok kialakításában. | ||
A tematikai egység nevelési- fejlesztési céljai | A kreatív játékok alkalmazásával a tanulók előzetes mozgás- és játéktapasztalataira építve az önálló alkotó gondolkodás és a játékintelligencia fejlesztése. Tapasztalatszerzés a játékszabályok, megkötések, illetve a játéktevékenység egyes elemeinek megalkotásában. | ||
Ismeretek/fejlesztési követelmények | Kapcsolódási pontok | ||
4.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG - Páros és társas labdás feladatalkotások, kreatív mozgássorok létrehozása labdával vagy labda nélkül - zenére is. - Futójátékok, fogójátékok közbeni szerepek megválasztása, kitalálása. - Előre meghatározott futó- vagy fogójátékok egy-egy szabályának módosításai (ház, megfogás, szabadítás, létszám, eszköz, terület stb.) irányított keretek között. - Kisjátékok és mérkőzésjátékok tanulók általi módosítása egy szempont figyelembevételével: - labdák száma; - a pont (gól)szerzés lehetősége; - a játéktéren való haladás; - célfelület helye, mérete, száma; - területkorlátozások. 4.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS Alapvető ismeretek A játékok módosítási lehetőségeinek elnevezései, a játékok megnevezései, a játékszabályok megismerése és alkalmazása. Taktikai ismeretek A játékszabályok, a terület, a létszám, a megkötések és a célfelületek egy szempont szerinti módosításának következményei felismerése. Személyiség fejlesztési szempontok A problémamegoldó gondolkodás viszonylag fejletlen, ezért a tanulók egy probléma megoldása során nem képesek több szempontból vizsgálni a szituációt. A játékszabályok módosítása kooperatív tanulásszervezéssel valósítandó meg, amely növeli a csoportkohéziót és a kevésbé ügyes tanulókat is nagyfokú sikerben részesít. A tudatos játéktevékenység nagyfokú tanulói figyelmet igényel, amely egyszerre egy játékelem tanulását teszi lehetővé. A tanulók egy szempont figyelembe vételével képessé válnak a feladatok kreatív megoldására. | Matematika: számolás, térbeli tájékozódás, összehasonlítások Vizuális kultúra: vizuális kommunikáció, közvetlen tapasztalás útján szerzett élmények feldolgozása, látványok megfigyelése, tárgy- és környezetkultúra | ||
Kulcsfogalmak/ fogalmak | játékfeladat, játékmegkötés, szabályalakítás, játékösszetevők, önálló alkotás, ötletes megoldás, szabályalkotás | |
Tematikai egység/ Fejlesztési cél | 5. Mérkőzés játékok | Órakeret 28 óra |
Előzetes tudás | A mérkőzésjátékok alapszabályainak megismeréséhez szükséges alapvető ismeretek, illetve a játékhoz szükséges alapmozgások elemi szintű végrehajtása (futás, ugrás, irányváltoztatás, labda átvétel, dobás). | |
A tematikai egység nevelési- fejlesztési céljai | A játékot alkotó mozgások, mozdulatok alkalmazásának első tapasztalatainak megszerzése kontrollált versenyhelyzetekben. A játékélmény megtapasztalása és a tevékenységorientált, kontrollált versenyjátékok elfogadásán, megértésén és alkalmazásán keresztül a játékhoz kapcsolódó érzelmi kötődés kialakítása. A 3:3 elleni játék alapjainak elsajátítása. | |
Ismeretek/fejlesztési követelmények | Kapcsolódási pontok | |
5.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG Kontrollált versenyjellegű mérkőzésjátékok 3-3 ellen: - különböző, könnyítést és sikerélményt célzó megkötések, szabálymódosítások alkalmazásával; - különböző játéktér mérettel és formával; - kapuk számának, méretének, elhelyezésének változtatásával; - gólszerzés módjainak megkötéseivel; - az eredményszámítás meglétével (van vagy nincs); - az eredményszámítás módjának változtatásával. 5.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS Alapvető ismeretek A 3:3 elleni mérkőzésjáték alapszabályai. A védekezés és támadás alapismeretei, szabálytalanságok. A játék fő fázisainak feladatmegoldásaival kapcsolatos elemi ismeretek. Taktikai ismeretek Mérkőzés játékokban az alábbi játékhelyzetek megoldása: - támadónak a labda birtoklása és a célfelület elérése, gólszerzés; - a védőnek a labda megszerzése, a célfelület elérésének, a gólszerzésnek megakadályozása; - támadásban a labda megszerzésére, megkapására, átvételére, megtartására, birtoklására, továbbítására irányuló tevékenység; - védekezésben nyomásgyakorlás a labdás ellenfélre vagy helyezkedés a labda és a saját kapu, célfelület közé; - labdavesztés esetén a labda azonnali visszaszerzésére irányuló törekvés és az ellenfél megakadályozása a gólszerzésben (a támadó és a célfelület közé történő helyezkedés). Személyiség fejlesztési szempontok Az önálló feladatmegoldás, a kompetencia tudat teljes megélése érdekében a kontrollált versenyhelyzetek és a tanuló önmagához mért fejlődésének hangsúlyozása történik mind a készségfejlődésben, mind a játéktudatosság fejlődésében. Ez által serkenthető a kooperatív magatartás kialakulása, amelynek következtében fokozatosan létrejön a társakkal és a pedagógussal való együttműködés, a szabálykövetés és a sportszerű magatartás. | Matematika: számolás, térbeli tájékozódás, összehasonlítások Vizuális kultúra: vizuális kommunikáció | |
Kulcsfogalmak/ fogalmak | kapuelőtér vonal, oldalvonal, alapvonal, középvonal, félidő, szünet, szabaddobás, büntetődobás, középkezdés, bedobás, figyelmeztetés, kiállítás, kizárás, labdatartás, zavarás, együttműködés csapaton belül, megegyezés, elfogadás, szabályszegés, szabálykövetés, indulat, vita, játékvezető | |
A fejlesztés várt | Egyéni labda nélküli és labdás ügyességfejlesztés |
eredményei a két évfolyamos ciklus végén | A tanuló legyen képes a természetes hely- és helyzetváltoztató mozgások, valamint a kézilabdázáshoz szükséges manipulatív alapkészségek (dobás és elkapás, elfogás) kontrollált végrehajtására. Ismerjen többféle labdatípust és tudjon velük egyszerű ügyességi feladatokat magabiztosan végrehajtani. Legyen képes a futás sebességének célszerű változtatására valamint testcsellel, irányváltoztatással történő szabályozott végrehajtására. Tudja elkülöníteni a térbeli irányokat és ütközés nélkül bemozogni az általános teret. Ismerje a mellső, alsó és felső dobások végrehajtását, a felső egykezes hajítás technikai alapjait. Tudjon védekező alaphelyzetben célszerűen mozogni a játéktéren. Tudatosan alkalmazza a labdavezetés, labdaátvétel és a dobás alaptechnikáit kitámasztással és beugrással végrehajtva. A társas együttműködés alapjai A tanuló legyen képes egy vagy két társával felelősségteljesen gyakorolni, feladatot megoldani. Tudjon folyamatosan, kis hibaszázalék mellett átadási (passz) gyakorlatokat végrehajtani. Vegyen részt tudatosan, nagyfokú sikeresség mellett a futó-, fogójátékokban és célbadobó játékokban. Tudjon egyszerű döntéshelyzetet megoldva (például 2-1 elleni játékban) gólszerzésre törekedni. Ismerje a támadó és védő alapfeladatokat. Kisjátékok A tanuló ismerje a helyezkedés és a labdacentrikus védekezés alapjait kisjátékok közben. Támadásban ismerje fel a kedvezőbb játékhelyzetben lévő társat, és törekedjen megjátszására. Védekezésben gyakoroljon nyomást az ellenfél labdás játékosára és törekedjen a labda visszaszerzésére. Értse az üres terület fogalmát, és mozgásával, döntéseivel igyekezzen annak kihasználására (például befutás, passz). A játékokra, mint tanulási lehetőségekre tekintsen, és törekedjen az eredményekből fakadó győzelem és vereség érzelmi hatásainak szabályozására. Kreatív játékok A tanuló váljon képessé pedagógus segítsége mellett a kisjátékok vagy a mérkőzésjátékok szabályait 1-2 szempont alapján célszerűen módosítani, megváltoztatni. Mérkőzésjátékok A tanuló értse a 3-3 elleni szivacskézilabda játék alapszabályait és fogadja el azokat. Legyen képes játék közben tudatosan a labda megszerzésére törekvő mozgásokat végrehajtani, védekezésben tudatosan a labda és a saját kapuja közé helyezkedni. Tudjon tudatosan úgy helyezkedni támadásban, hogy ha labdát kap, akkor közvetlenül gólt tudjon szerezni. Ismerje a mérkőzésjátékokban a játékosok alapfeladatait támadásban, védekezésben és labdabirtoklás váltáskor. Legyen képes, minden - játékban használatos - pozícióban játszani a játékot. |
3-4. ÉVFOLYAM
Tematikai egység/ Fejlesztési cél | 1. Egyéni labda nélküli és labdás ügyességfejlesztés | Órakeret 30 óra |
Előzetes tudás | A természetes mozgáskészségek alapvető mozgásmintáinak ismerete és végrehajtása, alkalmazásuk a térben, különböző játékhelyzetekben. A menekülés és üldözés tudatos alkalmazása fogójátékokban. A manipulatív alapkészségek (kiemelten a gurítások, dobások, elkapások, labdavezetések) kontrollált végrehajtása gyakorlóhelyzetben. A felső egykezes hajítás kontrollált végrehajtása kitámasztással és beugrással. Mozgás védekező alaphelyzetben. Tapasztalat a tér, a test mozgásának viszonylatában, különböző sebességtartományokban. |
A tematikai egység nevelési- fejlesztési céljai | A test- és térérzékelés, az egyensúlyozás és a kinesztetikus érzékelés fejlődése a változatos, egyéni ügyességi szinthez igazodó labdás és labda nélküli feladatmegoldások segítségével. A labdaérzékelés fejlesztése a vizuális | |
információfeldolgozás hatékonyságának további növelésével. | ||
Az alapkészségek egyre sportágspecifikusabb technikai végrehajtása időkényszer alatt is. A természetes manipulatív alapkészségek végrehajtási mintáinak változó körülmények közötti alkalmazása. Az általános relatív erőszint és a gyorsasági koordináció fejlődése. | ||
Ismeretek/fejlesztési követelmények | Kapcsolódási pontok | |
1.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG Testérzékelést és térérzékelést fejlesztő mozgásos feladatok, játékok labda nélkül és labdával. Természetes hely- és helyzetváltoztató mozgásformák, valamint kombinációik végrehajtása, koordinációs fejlesztési céllal végzett játékos feladatok, szabályjátékok: - mozgás helyben, a saját test- és tér érzékelésének játékos feladatai; - testérzékelést, egyensúlyozást fejlesztő hely- és helyzetváltoztató mozgások, szabadgyakorlati alapformák, képességfejlesztő gyakorlatok; - járások, futások, oldalazások váltakozó sebességgel, különböző súlyponti helyzetben; - helyváltoztatás az általános térben fokozatosan növekvő sebességgel (különböző sebességtartományokban) mozgó akadályok (társak) között; - gyors megindulások, megállások, irányváltoztatások (labdával is) előzetes és utólagos mozgásokkal kombinálva, feladathelyzetben is; - menekülés és üldözés összetett fogójátékokban; - területváltó, valamint a helyezkedést előkészítő feladatok, játékok; - szökkenések, szökdelések és ugrások váltakozó szinteken és magasságban; - irányváltoztatások, fordulatok menekülés és üldözés komplex akadálypályákon és összetett fogójátékokban; - haladás a térben kombinált futó-ugró-dobó feladatokkal; - futó-és ugróiskolai feladatok; - gördülések, gurulások, tompítások, esések egyszerű feladatai; - kúszások, mászások, utánzófeladatok; - a vizuális és auditív ingerek, valamint a mozgás összehangolásának játékos feladatai, játékai nehezített körülmények között; - a védekező, támadó alapmozgás és a lábmunkatechnikáik gyakorlatai alaphelyzetből és megelőző más mozgásformákból; - fordulatok, a sasszé és keresztlépések feladatai változó körülmények között; - játékos, általános és speciális erőfejlesztő gyakorlatok hangsúlyosan saját testsúllyal. Egyéni labdás ügyességfejlesztő gyakorlatok és játékok helyben és haladással - labdafogás, gurítások, dobások és elkapások: - a szivacslabda emelése a test különböző mélységi, szélességi, hosszúsági tengelyeihez viszonyítva, a test melletti, fej feletti területeken zavaró társ mellett is; - alapvető két- és egykezes gurítás- és dobásgyakorlatok gyakorlása szivacslabdával; - dobások különböző labdákkal és eszközökkel a dobástávolság, a dobóerő és a dobás ívének többszempontú variálásával; - célba dobások növekvő távolságokról, különböző méretű labdákkal csökkenő méretű célfelületekre; - dobások helyből és előzetes mozgásból a stabil dobó terpesz kialakításával; - az egykezes felsődobás technikai végrehajtása sokféle előkészítő mozgásból (labdaátvételből, cselekből) és feladathelyzetben; - szemből, oldalról, rézsútosan hátulról érkező labda biztos elfogása és zökkenőmentes továbbítása; - labdaadogatási (átadási) gyakorlatok növekvő mozgási sebességgel különböző lépéskombinációkkal a kidobást megelőzően; | Matematika: számolás, térbeli tájékozódás, összehasonlítások Környezetismeret: testünk, életműködéseink, tájékozódás Vizuális kultúra: tárgy és környezetkultúra, vizuális kommunikáció Technika: anyagok és alakításuk |
- a beugrásos lövés és előkészítő feladatai; - rövid, egyenes vonalú, illetve íves pályán való felkészítés gyakorlatai; - a váll vonalának és az alatti dobásfajták technikai képzése, rávezető gyakorlatai; - különböző irányból és magasságból érkező labdák elfogása, majd dobó helyzetbe való felkészítése; - dobások társtól átvett labdával labda nélküli és labdás lendület szerzést követően célra, felületre kitámasztásból és beugrást követően; - a labda elkapásának (elfogásának) alapvető formái (guruló, pattanó, levegőben különböző magasságban érkező labdák), előzetes és utólagos mozgáskombinációkban; - saját, dobott- és gurított labda elkapása és dobása; - dobások önszöktetést követően - különböző feladatok végrehajtásával - beugrásos lövésformával végrehajtva (kiinduló helyzet változtatása, futás közbeni feladatok, labdavezetés közbeni feladatok stb.); - felugrásos lövés előkészítő gyakorlatai különböző kényszerítő és rávezető gyakorlatokkal. Egyéni labdás ügyességfejlesztő gyakorlatok és játékok helyben és haladással - labdavezetések: - labdapattintások helyben folyamatos és váltakozó erőkifejtéssel; - helyben történő labdavezetési és labdakontroll gyakorlatok különböző magasságban, változó kiinduló helyzetekben; - közepes- és nagysebességű labdavezetések különböző mozgásútvonalakon; - labdavezetések álló akadályok között, később fokozatosan gyorsabban mozgó társak között az ütközések elkerülésével; - labdavezetések a vizuális kontroll csökkentésével; - labdavezetések és labdakontroll gyakorlatok a sebesség fokozatos növelésével; - labdavezetések sokféle alakzatban; - labdavezetések különböző tempóban zenei aláfestéssel; labdavezetések önállóan alkotott útvonalakon (például számokon, betűkön stb.); - labdavezetések, indulócselekkel, irány- és ritmusváltoztatással árnyék- és üldözőfeladatokkal; - cselezések labdával és labda nélkül védővel (társsal) szemben játékhelyzetben; - egyéb labdaérzékelő- és zsonglőr gyakorlatok lábbal és a test különböző részeivel. 1.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS Alapvető ismeretek Az alkalmazott természetes hely- és helyzetváltoztató mozgásformák elnevezései. Az új technikai elemek (kiemelten felugrásos lövés) vezető művelete és tanulási szempontjai. A tanórák alapvető szabályai, szokások. A különböző mozgásvégrehajtások, technikák tanulási szempontjainak megismerése. A testi képességekkel, továbbá a gyakorlatok helyes végrehajtásaival kapcsolatos alapvető ismeretek (például erő, állóképesség, hajlékonyság, gyorsaság, koordináció, gerinc- és ízületvédelem). A testi higiéniával, fáradással és a folyadékpótlással összefüggő ismeretek. Taktikai ismeretek - a labda megszerzésére és megkapására irányuló cselekvések támadásban és védekezésben; - védekező és támadó lábmunka tudatossága játékhelyzetekhez igazítva; - meneküléshez és üldözéshez kapcsolódó tudatosság (elszakadás és cselezés a térben). Személyiségfejlesztési szempontok A tanuló elfogadja a külső visszajelzés információit az önértékelés sérülése nélkül, és képes a mozgásműveltség fejlesztése érdekében egyénre szabott, saját célokat kitűzni, |
elérni és felismeri egyéni sajátosságait, erősségeit, gyengeségeit. Megkezdődik a belső figyelem kialakulása. A helyes technikai végrehajtásra való tudatos törekvés során kialakul a tanuló akaratlagos figyelme saját testére, mozgására, melynek eredményeként képes pontosan és tantárgyi terminológia szerint megérteni, meghatározni, tudatosítani a mozgás tanulása közbeni és általi testi érzéseket, érzeteket. | |||
Kulcsfogalmak/ fogalmak | irányváltoztatások, mozgásútvonal, sebességváltoztatások, súlyponti helyzet, alaphelyzet, tanulási szempont, önálló gyakorlás, technikai elem | ||
Tematikai egység/ Fejlesztési cél | 2. A társas együttműködés alapjai | Órakeret 32 óra | |
Előzetes tudás | A szivacskézilabdához szükséges alapvető társas magatartásformák ismerete. Tapasztalat a páros és csoportos feladatmegoldásokkal, önálló gyakorlással kapcsolatban. Az életkornak megfelelő társas felelősségtudat. Páros és csoportos labdás koordinációfejlesztő játékos gyakorlatok és játékok. A támadó, védő szerepek ismerete, tapasztalat a gyakorlás során betöltött szerepükről. A labda elfogásának és dobásának, valamint az átadási gyakorlatok tanulási szempontjainak, alkalmazásának ismerete. | ||
A tematikai egység nevelési- fejlesztési céljai | A szivacskézilabdához szükséges alapvető társas magatartásformák formálása, a sportszerű, közös játék alapélményének további mélyítése. A kooperatív viselkedésformák, a társas felelősség további formálása kontrollált versenyszituációkban is. Párban vagy csoportban végezhető labdás ügyességfejlesztés fokozott pontosságra, összehangoltabb együttműködésre törekedve. A páros és csoportos technikai és taktikai alapok elsajátítása a játékban történő eredményes alkalmazás érdekében támadásban és védekezésben egyaránt. | ||
Ismeretek/fejlesztési követelmények | Kapcsolódási pontok | ||
2.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG Egyéni labdás és labda nélküli ügyességfejlesztés feladatai (1. tematikai egység célszerű anyagából) páros és társas együttműködést igénylő tanulási helyzetekben. Páros és csoportos labdás és labda nélküli ügyességfejlesztő dobásgyakorlatok és játékok helyben és haladással: - kooperatív futójátékok, szerep- és szabályjátékok a természetes hely- és helyzetváltoztató mozgások változatos gyakorlására; - dobáspontosságra és sikeres együttműködésre törekvő kooperatív feladatok, játékok sokféle eszköz felhasználásával; - dobások társnak labdával végzett lendületvételt követően; - dobások társnak különböző irányból, magasságban és az azt megelőző labdaátvételt követően; - labdadobások, átadási (passz) gyakorlatok különböző alakzatokban és formációkban; - játékos passzgyakorlatok meghatározott társhoz vagy meghatározott sorrendiséggel; - játékos passzgyakorlatok döntéskényszerrel járó szituációkban; - árnyék- és tükörgyakorlatok labdával a társ(ak) követésével; - guruló, pattanó és a levegőből érkező labda elfogása, majd továbbítása társnak vagy társaknak (páros, hármas, négyes csoportokban történő szervezéssel) talajról és felugrást követően; - átadási gyakorlatok a pálya szélességi- és hossztengelyében csoportokban, pontszerzési lehetőséggel; - labdaelütést és "halászást" megéreztető gyakorlatok; - alapvédekezés és a szemből érkező lövés és átadás akadályozásának feladatai; - a támadás és elszakadás páros és társas feladatai, játékai; - kontrollált sor- és váltóversenyek komplex feladatmegoldást igénylő helyzetekben; | Matematika: műveletek értelmezése; geometria, mérés, testek Vizuális kultúra: vizuális kommunikáció, látványok megfigyelése | ||
- páros és csoportos küzdőfeladatok, játékok. 2.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS Alapismeretek A páros és csoportos feladatmegoldásokra vonatkozó magatartási szabályok. Az önálló gyakorláshoz kapcsolódó ismeretek. A vezető és követő szerepek felelőssége, feladatai. A döntéshozatal és a célszerű feladatmegoldásokkal összefüggő egyéni és társas felelősség szempontjai. Taktikai ismeretek - a pozíció tartás alapismeretei támadásban; - az 1-1 elleni játék lehetőségei; - támadásban két játékos együttműködése, helyezkedése pozíciótartással és váltással; - támadásban három, négy játékos együttműködése pozíciótartással, enyhe mélységi osztottsággal; - támadó-védő szerepek alapfeladatai szélességben és mélységben kiegészülve a beálló pozíció ismeretével; - kapus poszt alapfeladatainak ismerete védekezésben és támadásban egyaránt. Személyiségfejlesztési szempontok Az előző évfolyamok nevelő munkájának és mozgásfeladatainak köszönhetően a tanulók valódi csoporthoz való tartozásának élménye erősödik. Továbbra is kulcsfontosságú, hogy a testnevelésóra keretei között a tanulókban tudatosított, közösen - osztályban, csoportban - megélt pozitív élmények domináljanak. Ennek eredménye a fokozódó kooperatív magatartás kialakulása, a társas felelősség és a közös sikerekre törekvés erősödése. Folytatódik az énközpontú világkép átalakulása. | |||
Kulcsfogalmak/ fogalmak | Vezető, követő, menekülő, üldöző, támadó, védő, zavarás, ütközés, párharc, együttműködés, mezőnyjátékos, kapus, védő, támadó, szélesség, mélység, keresztpassz; periférikus látás, takarás, emberfogás, elszakadás | ||
Tematikai egység/ Fejlesztési cél | 3. Kisjátékok | Órakeret 32 óra | |
Előzetes tudás | Tapasztalat a manipulatív alapkészségek (kiemelten gurítás, elkapás, dobás és labdavezetés) kisjátékokban történő alkalmazásáról. Alapszintű játéktapasztalat az 1:1, 2:1, 2:2, továbbá a 3:1, 3:2, 3:3 elleni játékokban. Tudatos játéktevékenység a tanult cicajátékokban, labdatartásokban, pontszerzőkben. Képes a tanult technikai elemek kisjátékok közbeni alkalmazására. | ||
A tematikai egység nevelési- fejlesztési céljai | Az alapvető technikai elemek bővülő játékhelyzetekben történő gyakorlása, és ennek részeként egyszerű taktikai feladatok megoldása. Az összjáték lehetőségének, szerepének felismerése a játékhelyzetekben, csökkentett létszám, terület és egyszerűsített szabályok mellett. A problémamegoldó gondolkodás fejlesztése döntéskényszerrel járó létszámtöbbletben zajló játékokkal. A játék fázisaihoz illeszkedő feladatok tudatosítása és gyakorlása az egyre eredményesebb és önállóbb feladatmegoldások érdekében. Poszt-specifikus taktikai alapfeladatok gyakorlása. | ||
Ismeretek/fejlesztési követel mények | Kapcsolódási pontok | ||
3.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG Játékok, játékos feladatok csökkentett létszámmal, kisebb területen, egyszerűsített szabályokkal. - 1:1 elleni játékok; - 2:1 elleni játékok; - 2:2 elleni játékok; - 3:1 elleni játékok; | Matematika: számolás, térbeli tájékozódás, összehasonlítások Környezetismeret | ||
- 3:2 elleni játékok; - 3:3 elleni játékok; - 4:2 elleni játékok; - 4:3 elleni játékok; - szélességben és mélységben osztott területen (például sávok); - pontszerzők a játék fázisainak tudatosítása figyelembe vételével; - labdatartó játékok; - védővel (védőkkel) szemben, csökkenő méretű célfelületekre történő pontszerzési lehetőséggel; - labdabirtoklás védővel (védőkkel) szemben, rögzített célfelület (például kapu, vonal) nélkül; - labdabirtoklás védővel (védőkkel) szemben, célfelülettel (például különböző méretű kapu(k)ra, vonalra, területre); - "cicajátékok"; - többcsapatos játékok; - többkapus játékok különböző formájú és méretű területeken fokozatosan nehezedő megkötések mellett. 3.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS | tájékozódás Magyar nyelv- és irodalom: kommunikációs jelek felismerése és értelmezése | |
Alapismeretek A helyezkedés és a labda centrikus védekezés alapjainak megértése. Az egysoros | ||
területvédekezés egyszerű formái, valamint az emberfogásos védekezés elemi ismeretei. Játékfeladatok, játékszabályok keretein belüli cselekvés, a társas szabályok megsértésének észlelése és jelzése, alkalmazkodás az irányításhoz. A sportszerű magatartás tudatos felvállalása. | ||
Taktikai ismeretek | ||
Létszám azonos, illetve létszámfölényes (hátrányos) játékokban az alábbi játékhelyzetek megoldásai: - a támadónak a labda birtoklása és a célfelület elérése, gólszerzés; - a védőnek a labda megszerzése, a célfelület elérésének, a gólszerzésnek megakadályozása; - támadásban a labda megszerzésére, megkapására, átvételére, megtartására, birtoklására, továbbítására irányuló tevékenység; - védekezésben nyomásgyakorlás a labdás ellenfélre vagy helyezkedés a labda és a saját kapu, célfelület közé, valamint a labda elhalászása; - labdavesztés esetén a labda azonnali visszaszerzésére irányuló törekvés és az ellenfél megakadályozása a gólszerzésben (a támadó és a célfelület közé történő helyezkedés). A halászás lehetőségének felismerése. Személyiségfejlesztési szempontok A kisjátékok során a tanulók tapasztalati alapon értik meg a különböző játékfeladatokat, amelyek hozzásegítik őket a további motivált és koncentrált gyakorláshoz, tanuláshoz. A játékban kiütköző egyéni különbségek (erősségek és gyengeségek) kezelése és elfogadása folyamatos nevelési feladatot jelent, amely biztosítja az egészséges versenyszellem és a játékélmény dominanciájának erősödésén keresztül a minden tanuló számára kínált sikeres részvétel lehetőségét. A kisjátékok közbeni kontrollált versenyhelyzetek hozzájárulnak a sportszerű magatartásformák kialakulásához, a társak megbecsüléséhez és az eredményközpontúság helyett a játékélmény hangsúlyozásához. | ||
Kulcsfogalmak/ fogalmak | játékfeladat, játékszabály, helyezkedés, labdabirtoklás, védekezés, támadás, sportszerűség, győztes, vesztes, gólszerzés, gólszerzés megakadályozása, összjáték, betörés, sáncolás, üres terület, szabaddobás, döntéshelyzet, áttörés, pozíció, visszazárás, elszakadás, leválás, halászás | |
Tematikai egység/ Fejlesztési cél | 4. Kreatív játékok | Órakeret 16 óra | |
Előzetes tudás | A tanulóknak tapasztalatuk van az egyszerű szabályokon alapuló játékok egy szempont szerinti változtatásában. Ismerik a szabályváltoztatás alapvető lehetőségeit. | ||
A tematikai egység nevelési- fejlesztési céljai | A kreatív játékok alkalmazásával a tanulók előzetes mozgás- és játéktapasztalataira építve az önálló alkotó gondolkodás és a játékintelligencia fejlesztése. Tapasztalatszerzés a játékszabályok, megkötések, illetve a játéktevékenység egyes elemeinek megalkotásában. A tanulói módosítások következtében a játéktevékenységgel összefüggő döntéshozatali mechanizmusok fejlesztése. | ||
Ismeretek/fejlesztési követelmények | Kapcsolódási pontok | ||
4.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG - Páros és társas labdás feladatalkotások, kreatív mozgássorok létrehozása labdával vagy labda nélkül - zenére is. - Futójátékok, fogójátékok közbeni szerepek megválasztása, kitalálása. - Előre meghatározott futó- vagy fogójátékok egy vagy több szabályának módosításai (ház, megfogás, szabadítás, létszám, eszköz, terület stb.) irányított keretek között. - Kisjátékok és mérkőzésjátékok tanulók általi módosítása 1-3 szempont figyelembevételével: - labdák száma, mérete, fajtája; - a pont (gól)szerzés lehetősége; - a játéktéren való haladás; - a játéktér formája; - a labdaszerzés módja; - a labdabirtoklás módja; - esélykiegyenlítő variációk (például joker játékos, átállás, speciális eredményszámítás); - célfelület helye, mérete, száma; - területkorlátozások; - egyéb eszközök bekapcsolása. 4.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS Alapvető ismeretek A játékok módosítási lehetőségeinek elnevezései, a játékok megnevezései, a játékszabályok, megkötések megismerése, módosítása és alkalmazása. Taktikai ismeretek A játékszabályok, a terület, a létszám, a megkötések és a célfelületek egy-három szempont szerinti módosításának következményei felismerése (például játékdinamika, könnyítés, nehezítés, elemi taktikai szempontok). Személyiségfejlesztési szempontok A problémamegoldó gondolkodás egyre fejlettebb, amelyhez erőteljesen hozzájárul a játékszituációkból adódó sikeres és sikertelen megoldásokban szerzett tapasztalat. A játékszabályok módosítása kooperatív tanulásszervezéssel valósítandó meg, amely növeli a csoportkohéziót és a kevésbé ügyes tanulókat is nagyfokú sikerben részesít. A tudatos játéktevékenység nagyfokú tanulói figyelmet igényel, amely egyszerre egy játékelem tanulását teszi lehetővé. A tanulók egy- három szempont figyelembe vételével képessé válnak a feladatok kreatív megoldására. A változatos döntéshozatali szituációk eredményeként a tanulók döntéshozó képessége javul. A testnevelés órai szituációkban a döntéshozatalból fakadó helyzetek (vita, helyes megoldás, tervezés, stb.) kezelése és a döntés melletti érvelés is tudatosan fejlődik. | Matematika: számolás, térbeli tájékozódás, összehasonlítások Vizuális kultúra: vizuális kommunikáció, közvetlen tapasztalás útján szerzett élmények feldolgozása, látványok megfigyelése, tárgy- és környezetkultúra, kifejezés, alkotás | ||
Kulcsfogalmak/ fogalmak | Játékfeladat, játékmegkötés, szabályalakítás, szabályalkotás, játékösszetevők, önálló alkotás, ötletes megoldás, döntéshozatal | ||
Tematikai egység/ Fejlesztési cél | 5. Mérkőzés játékok | Órakeret 34 óra | |||
Előzetes tudás | A 3:3 elleni mérkőzésjátékok alapszabályainak és a poszt-specifikus alapfeladatainak ismerete támadásban és védekezésben. A játékhoz szükséges alapmozgások fokozatosan gyorsuló végrehajtása (futás, ugrás irányváltoztatás, dobás és labdaátvétel). | ||||
A tematikai egység nevelési- fejlesztési céljai | A játékot alkotó mozgások és mozdulatok alkalmazásával kapcsolatos tapasztalatok gyarapodása kontrollált, társas versenyhelyzetekben. A játékélmény megtapasztalása és a tevékenységorientált, kontrollált versenyjátékok elfogadásán, megértésén és alkalmazásán keresztül a játékhoz kapcsolódó érzelmi kötődés kialakítása. A 4:4 elleni játék alapjainak elsajátítása a játék fázisai figyelembevételével támadásban és védekezésben. | ||||
Ismeretek/fejlesztési követelmények | Kapcsolódási pontok | ||||
5.1. MOZGÁSMŰVELTSÉG Kontrollált versenyjellegű mérkőzésjátékok 4:4 ellen: - különböző, könnyítést és sikerélményt célzó megkötések, szabálymódosítások alkalmazásával; - különböző játéktér mérettel és formával; - kapuk számának, méretének, elhelyezésének változtatásával; - gólszerzés módjainak megkötéseivel; - az eredményszámítás meglétével (van vagy nincs); - az eredményszámítás módjának változtatásával; - a játékos cserék módja; - egyéb eszközök bekapcsolása; - esélykiegyenlítés módja; - eredményszámítás megléte (van vagy nincs); - eredményszámítás módja. 5.2. ISMERETEK, SZEMÉLYISÉGFEJLESZTÉS Alapvető ismeretek A 4:4 elleni mérkőzésjáték alapszabályai, a szabálytalanságok. A védekezés és támadás poszt-specifikus alapismeretei (irányító, beálló, átlövő). A játék fő fázisainak feladatmegoldásaival kapcsolatos ismeretek. A mérkőzés, illetve házibajnokság- szervezés ismeretei. Tapasztalatok gyűjtése a játékvezetésben, csapatszervezésben. Taktikai ismeretek Mérkőzés játékokban az alábbi játékhelyzetek megoldásai: - támadásban a labda megszerzésére, megkapására, átvételére, megtartására, birtoklására, továbbítására és a célfelület elérésére irányuló tevékenység; - védekezésben nyomásgyakorlás a labdás ellenfélre és labdaszerzésre irányuló tevékenység, helyezkedés a labda és a saját kapu, célfelület közé; - labdavesztés esetén a labda azonnali visszaszerzésére irányuló törekvés és az ellenfél megakadályozása a gólszerzésben (a támadó és a célfelület közé történő helyezkedés). - létszám előnyös vagy hátrányos helyzetben történő támadó, védő tevékenység megoldási lehetőségeinek, feladatainak ismerete; - minden (szivacskézilabdában használt) pozícióban való elégséges játékismeret technikában és taktikában. Személyiségfejlesztési szempontok Az önálló feladatmegoldás, a kompetenciatudat teljes megélése érdekében továbbra is a kontrollált versenyhelyzetek és a tanuló önmagához mért fejlődésének hangsúlyozása történik mind a készségfejlődésben, mind a játéktudatosság fejlődésében. A mérkőzésjáték-szituációk lehetőséget biztosítanak annak | Matematika: számolás, térbeli tájékozódás, összehasonlítások Vizuális kultúra: vizuális kommunikáció | ||||
megtanítására és érzékeltetésére, hogy küzdeni akarás nélkül nem lehet érvényesülni sem a sportban, sem az életben. Azt azonban fontos megértetni és megláttatni a tanulókkal, hogy hol a határa az agressziónak, amely átlépése esetén azonnal be kell avatkozni. A mérkőzések eredményei kapcsán előkerülő érzelmi állapotok, a sikerek és a kudarcok kezelése, a düh és a túlfűtöttség tudatos kontrollja, önszabályozási mechanizmusainak kialakítása fontos személyiségfejlesztési feladatok ebben az életkorban is. | |||
Kulcsfogalmak/ fogalmak | kapuelőtér vonal, oldalvonal, alapvonal, középvonal, félidő, szünet, szabaddobás, büntetődobás, középkezdés, bedobás, figyelmeztetés, kiállítás, kizárás, játékvezető, labdatartás, zavarás, együttműködés csapaton belül, sportszerűség, megegyezés, elfogadás, szabályszegés, szabálykövetés, indulat, vita, konfliktus | ||
A fejlesztés várt eredményei a két évfolyamos ciklus végén | Egyéni labda nélküli és labdás ügyességfejlesztés A tanuló legyen képes a természetes hely- és helyzetváltoztató mozgások, valamint a kézilabdázáshoz szükséges manipulatív alapkészségek (dobás és elkapás, elfogás, labdavezetés) kontrollált végrehajtására időkényszer alatt is. Ismerjen többféle labdatípust és tudjon velük összetett ügyességi feladatokat is végrehajtani. Legyen képes a futás, az irányváltoztatás, a cselezés, a védekező mozgás és egyéb haladási módok sebességének és irányának a feladat (játék) ritmusához, illetve az adott játékhelyzethez történő célszerű igazítására. Tudatosan alkalmazza nehezített körülmények között is a labdavezetés, labdaelfogás és a dobás alaptechnikáit kitámasztással, beugrással és felugrással. A társas együttműködés alapjai A tanuló legyen képes csoportban önállóan, versenyjellegű körülmények között is felelősségteljesen és sportszerűen gyakorolni, feladatot megoldani. Tudjon folyamatosan, kis hibaszázalék mellett átadási (passz) gyakorlatokat végrehajtani döntéseket igénylő szituációkban is. A támadó és védekező feladatok mellett legyen képes a labdavesztésre és labdaszerzésre is gyorsan, célszerűen reagálni. Legyen képes együttműködni 1-3 társsal (és a kapussal) a labda birtoklása, a támadások vezetése és befejezése, valamint a támadások megakadályozása érdekében. Tudjon egyszerű döntéshelyzetet megoldva (például 2-1 elleni játékban) gólszerzésre törekedni. Kisjátékok A tanuló váljon magabiztossá a helyezkedés és a labda centrikus védekezés technikai és taktikai alapjainak alkalmazására (például védekező alaphelyzet, mélységi kilépés, sánc, halászás) kisjátékok közben. Gyakoroljon nyomást az ellenfél labdás játékosára és törekedjen a labda visszaszerzésére a védőtársakhoz igazodva. Támadásban ismerje fel a kedvezőbb játékhelyzetben lévő társat és törekedjen megjátszására. Legyen képes tudatosan üres területet kialakítani, s ezzel a társat kedvezőbb helyzetbe hozni. Tudjon létszámfölényes és létszámhátrányos helyzetben helyezkedni és a játékhelyzethez igazodni. A játékokra, mint tanulási lehetőségekre tekintsen, és törekedjen az eredményekből fakadó győzelem és vereség érzelmi hatásainak szabályozására. Kreatív játékok A tanuló váljon képessé pedagógus segítsége mellett a kisjátékok vagy a mérkőzésjátékok szabályait 1 -3 szempont alapján célszerűen módosítani, megváltoztatni. Értse a játék összetevői módosításának hatását a játék jellemzőire, ritmusára. Mérkőzésjátékok A tanuló értse a 4-4 elleni szivacskézilabda játék alapszabályait és fogadja el azokat. Legyen képes játék közben tudatosan és poszt-specifikusan a labda megszerzésére vagy megtartására törekvő mozgásokat végrehajtani. Ismerje a mérkőzésjátékokban a játékosok alapfeladatait támadásban, védekezésben és labdabirtoklás váltáskor. Legyen képes, minden - játékban használatos - pozícióban játszani a játékot. Poszt-specifikus tudásszint elvárások Kapus - Ismerje a védéshez szükséges alaphelyzetet, valamint helyezkedéssel | ||
tudja folyamatosan követni a labdát. Törekedjen a teljes testfelület tudatos használatára a hárítások közben. Helyezkedéskor vegye figyelembe az előtte álló védők pozícióját, és ettől függően módosítsa helyzetét. Ismerje a mezőnybekerülésre vonatkozó szabályokat. Vegyen részt a támadások előkészítésében (kijátszás, indítás). Mezőnyjátékosok - Ismerje a labdás és labda nélküli lendületszerzés alapformáit, valamint az egyszerű cseleket labdával (indulócsel, lövőcsel) és labda nélkül a lövő kézzel ellentétes oldalra is. Tudja megjátszani mélységben, a beálló pozícióban lévő, valamint szélességben a mellette lévő csapattársát. Legyen képes végrehajtani szélességben labdás helycserét a mellette álló társával. Ismerje az egyéni védekezés során használt helyes alaphelyzetet (lábak, karok helyzete, súlyponti helyzet). A játékhelyzetnek megfelelően tudjon beavatkozni a játékba a kapuelőtér közelében, valamint a kilépéseket követően. Ismerje az egyéni védekezési technikákat, úgy, mint a labda elütését a támadó közelében, a labda elhalászását, valamint az egyéni sáncolás technikáját talajon és levegőben. Tudjon az egyszerű helyzetekben társának segítséget nyújtani. Beálló pozícióban - Helyezkedése közben törekedjen a megjátszható területek elfoglalására. Legyen képes a lövő kézzel ellentétes oldalra történő befordulással beugrásból kapura lőni. Tudjon a lövést követően sérülésmentesen talajra érkezni. |
"
2. A Rendelet 7. melléklet 7.1. pont Idegen nyelv A nyelvi előkészítő évfolyam a négy osztályos középiskolai nevelés-oktatás előtt alcímet követő
a) negyedik bekezdésében a "szakközépiskolai" szövegrész helyébe a "szakgimnáziumi",
b) ötödik, nyolcadik, tizenötödik bekezdésében a "szakközépiskolákban" szövegrész helyébe a "szakgimnáziumokban"
szöveg lép.
6. melléklet a 22/2016. (VIII. 25.) EMMI rendelethezs
A Rendelet 8. melléklet - Kerettanterv a szakiskolák számára a Testnevelés és Sport heti 5 órás változat kerettanterve a 9-10. évfolyam alcímet megelőzően a következő szöveggel egészül ki:
"A mindennapos testnevelés két órájának kiváltása érdekében a 9-12. évfolyamon az Iskolai labdarúgás 9-12. évfolyam számára elnevezésű kerettanterv ismeretanyaga is oktatható."
7-10. melléklet a 22/2016. (VIII. 25.) EMMI rendelethez*
* Az EMMI rendelet 7-10. melléklete jelen Magyar Közlöny mellékleteként az MK_16_126_22EMMIrend_7_10meMeklet.pdf fájlnév alatt található. Az EMMI rendelet ezen része jelen Magyar Közlöny 13474-től 15121-ig oldalait képezi.