Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

498/2016. (XII. 28.) Korm. rendelet

a közgyűjteményekben őrzött kulturális javak méltányosságból történő birtokba adásának rendjéről és a hasznosításukra vonatkozó szerződésekkel kapcsolatos szabályokról

A Kormány

a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény 100. § (1) bekezdés n) pontjában kapott felhatalmazás alapján,

az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva

a következőket rendeli el:

1. § (1) Az állami vagy helyi önkormányzati fenntartású közgyűjteményekben őrzött kulturális javaknak (a továbbiakban: vagyontárgy) a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény 38/D. §-a szerinti hasznosítása céljából történő birtokba adása (a továbbiakban: hasznosítás) a kulturális örökség védelméért felelős miniszterhez (a továbbiakban: miniszter) benyújtott írásbeli kérelemmel (a továbbiakban: kérelem) kezdeményezhető.

(2) A kérelmet az a természetes személy nyújthatja be, aki a vagyontárgyat hasznosítani kívánja (a továbbiakban: Igénylő).

(3) A kérelem tartalmazza

a) a vagyontárgy - azonosításra alkalmas - megjelölését,

b) a hasznosítás kérelmezett időtartamát,

c) az Igénylő által relevánsnak tartott, különös méltánylást érdemlő körülményeket,

d) a kérelem mellékleteként az őrzési helyre vonatkozó elhelyezési dokumentációt (a továbbiakban: elhelyezési dokumentáció).

(4) Az elhelyezési dokumentáció tartalmazza

a) az őrzési hely alaprajzát, műszaki adatait és a tűzvédelmi előírásokat,

b) a vagyontárgy számára biztosítandó állományvédelmi, vagyonbiztonsági feltételeket.

(5) Különös méltánylást érdemlő körülménynek minősül különösen, ha a vagyontárgy a XX. századi sorstragédiák áldozatától, mint örökhagyótól, annak közeli hozzátartozójától, vagy megbízottjától a XX. századi önkényuralmi politikai rendszer jogtiprásával összefüggésben került a közgyűjtemény őrizetébe és a vagyontárgy állami tulajdonba tartozása kétséget kizáróan megállapítható.

2. § (1) A miniszter beszerzi a vagyonkezelőtől, annak hiányában a tulajdonosi joggyakorlótól (a továbbiakban együtt: birtokba adó) a vagyontárgyra vonatkozó, leltári számmal ellátott jegyzéket, a fizikai állapotot dokumentáló szakleírást és képi ábrázolást.

(2) A miniszter a kérelmet, annak mellékletét, valamint az (1) bekezdésben meghatározott dokumentumokat - azok rendelkezésre állásától számítva haladéktalanul - megküldi a kultúráért felelős miniszternek előzetes vélemény kikérése céljából.

(3) A kultúráért felelős miniszter a kérelem vonatkozásában kialakított előzetes véleményét 8 napon belül megküldi a miniszter részére.

(4) A miniszter a kultúráért felelős miniszter előzetes véleményének megérkezését követő 8 napon belül megteszi a hasznosításra vonatkozó javaslatát a birtokba adó felé.

(5) Ha a kultúráért felelős miniszter előzetes véleményét a (3) bekezdésben meghatározott határidőben nem küldi meg a miniszternek, akkor a miniszter a rendelkezésére álló adatok alapján teszi meg javaslatát.

3. § (1) A hasznosítási szerződés megkötése, módosítása, megszüntetése, alkalmazása és értelmezése tekintetében az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvényben, valamint az állami vagyonnal való gazdálkodásról szóló 254/2007. (X. 4.) Korm. rendeletben (a továbbiakban: Vhr.) foglaltakat kell alkalmazni azzal, hogy a birtokba adó a döntése meghozatalát megelőzően figyelembe veszi

a) az őrzés helyét,

b) az Igénylő által biztosítandó állományvédelmi, vagyonbiztonsági feltételeket,

c) a kultúráért felelős miniszter előzetes véleményét,

d) a miniszter javaslatát,

e) az Igénylő által megjelölt különös méltánylást érdemlő körülményt,valamint

f) jogszabály által meghatározott, a vagyontárggyal kapcsolatos egyéb követelményeket.

(2) A birtokba adó a döntését a miniszter javaslatának kézhezvételét követő 15 napon belül hozza meg, majd döntéséről haladéktalanul írásban tájékoztatja a minisztert, a kultúráért felelős minisztert és az Igénylőt.

(3) A szerződésmódosításhoz, ha az a 4. § (1) bekezdésében meghatározott valamely szerződéses feltétel megváltoztatására irányul, a miniszter - kultúráért felelős miniszter előzetes véleményének kikérését követően megadott - egyetértése szükséges.

4. § (1) A hasznosítási szerződés tartalmazza különösen

a) a vagyontárgy megjelölését, a hasznosításba adáskor fennálló fizikai állapot rögzítésével,

b) a hasznosító természetes személy (a továbbiakban: hasznosító) által előterjesztett kérelemre vonatkozó birtokba adói döntésre történő hivatkozást,

c) a hasznosítás ellenértékét,

d) a vagyontárgy őrzési helyét,

e) ha a vagyontárgy a nyilvánosság számára bemutatásra kerül, akkor a bemutatás

ea) helyét,

eb) vagyonbiztonsági követelményeit,

ec) egyéb feltételeit,

f) a hasznosítás időtartamát,

g) a vagyontárgy állományvédelme és vagyonbiztonsága érdekében biztosítandó feltételeket,

h) a vagyontárgy fizikai állapotában bekövetkezett változás esetén követendő eljárást, valamint

i) a hasznosítási szerződésben foglaltak ellenőrzésének az eljárásrendjét.

(2) A hasznosítási szerződésben pénzügyi biztosíték kikötésének nincs helye.

5. § (1) A határozott időre szóló hasznosítási szerződés időtartama a hasznosító kérelme alapján hosszabbítható meg.

(2) A szerződés meghosszabbítását - annak lejáratát megelőzően legalább 90 nappal - a miniszterhez benyújtott írásbeli kérelmével kezdeményezheti a hasznosító.

(3) A hasznosítási szerződés meghosszabbítására irányuló ügyekben az 1-4. § rendelkezései alkalmazandóak azzal, hogy az 1. § (4) bekezdésében meghatározott elhelyezési dokumentációt - ha az őrzési hely nem változik - nem kell ismételten benyújtani.

6. § (1) A hasznosítás időtartama alatt a hasznosító viseli a vagyontárgy állományvédelmét és vagyonbiztonságát szolgáló, valamint a bekövetkezett károsodásából adódó, másra át nem hárítható kárveszélyt és költségeket.

(2) A vagyontárgy fizikai állapotában bekövetkezett változásról a hasznosító legkésőbb a tudomására jutástól számított 8 napon belül tájékoztatja a birtokba adót.

(3) A hasznosítási szerződés tárgyával kapcsolatos tisztítási, konzerválási vagy restaurálási munkák elvégzéséhez a birtokba adó előzetes egyetértése szükséges.

7. § (1) A kultúráért felelős miniszter a vagyontárgy fizikai állapotának felmérése céljából - a Vhr.-ben meghatározottak szerint - helyszíni ellenőrzést tarthat. A hasznosító köteles az ellenőrzést tűrni és az ellenőrzés lefolytatása során együttműködni.

(2) Az (1) bekezdés szerinti ellenőrzés eredményét (a jegyzőkönyvben foglaltakat) kötelező megismertetni a birtokba adóval. Ha az ellenőrzés során megállapításra kerül, hogy a hasznosító a szerződésben foglalt kötelezettségét megszegi, illetve nem teljesíti a hasznosítási szerződésben megjelölt valamely feltételt, a kultúráért felelős miniszter ennek tényéről haladéktalanul értesíti a birtokba adót.

8. § (1) A hasznosítási szerződés megszűnik

a) ha a hasznosító meghal,

b) a határozott időtartamú hasznosítási szerződős esetén, ha a hasznosítás időtartama lejárt és a szerződés meghosszabbítására eddig az időpontig nem került sor,

c) ha a hasznosítási szerződés jogszabályt sért, és a szerződés tartalma módosítással nem helyrehozható vagy az vagyongazdálkodási szempontból nem indokolt.

(2) A hasznosítási szerződést a birtokba adó köteles felmondani, ha a hasznosító a szerződésben foglalt kötelezettségét súlyosan megszegi, illetve nem teljesíti a hasznosítási szerződésben megjelölt valamely feltételt.

(3) A hasznosítási szerződést a hasznosító, illetve a birtokba adó a másik szerződő félhez intézett írásbeli nyilatkozatával 15 napos határidővel indokolás nélkül felmondhatja.

9. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök