8/2017. (V. 17.) NGM rendelet
a nemzetgazdasági miniszter hatáskörébe tartozó szakképesítések szakmai és vizsgakövetelményeiről szóló 27/2012. (VIII. 27.) NGM rendelet módosításáról
A szakképzésről szóló 2011. évi CLXXXVII. törvény 90. § a) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat-és hatásköréről szóló 152/2014. (VI. 6.) Korm. rendelet 90. § 16. pontjában megállapított feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:
1. § A nemzetgazdasági miniszter hatáskörébe tartozó szakképesítések szakmai és vizsgakövetelményeiről szóló 27/2012. (VIII. 27.) NGM rendelet (a továbbiakban: R.) 2. melléklete az 1. melléklet szerint módosul.
2. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
Varga Mihály s. k.,
nemzetgazdasági miniszter
1. melléklet a 8/2017. (V. 17.) NGMrendelethez
1. Az R. 2. melléklet "A 129. sorszámú Kozmetikus megnevezésű szakképesítés szakmai és vizsgakövetelménye" alcím "5. VIZSGÁZTATÁSI KÖVETELMÉNYEK" pont "5.3.1. Gyakorlati vizsgatevékenység" alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"5.3.1. Gyakorlati vizsgatevékenység
A) A vizsgafeladat megnevezése: Idegen modell diagnosztizálása és kezelési terv készítése
A vizsgafeladat ismertetése: A vizsgázó központi diagnosztizáló lapon készíti a kezelési tervet, 2 oldal terjedelemben (1 oldal diagnosztika, 1 oldal kezelési terv), amely tartalma:
Az alap és kombinált bőrtípusok és a kozmetikai rendellenességek, elemi elváltozások, szövetszaporulatok meghatározása a szubjektív és objektív tünetek alapján. A meghatározott bőrtípus teljes kozmetikai kezelés sorrendjének, alapelveinek, céljának meghatározása.
Az alkalmazott professzionális kozmetikumok összetételének, hatóanyagainak megnevezése és bőrre gyakorolt hatása, valamint az otthoni ápoláshoz adott javaslatok.
A kezelési terv ismertetése mindkét vizsgázó jelenlétében történik: aki a modellt biztosította és aki diagnosztizálta. A vizsgafeladat időtartama: 80 perc (felkészülés 40 perc, értékelés 40 perc)
A vizsgafeladat értékelési súlyaránya: 20%
B) A vizsgafeladat megnevezése: Tartós szempilla-, szemöldökfestés sorsolt modellen
A vizsgafeladat ismertetése: A tartós szempilla-, szemöldökfestést a modell karakterének megfelelő színű festékekkel kell végezni, amelyet az a vizsgázó hozott, aki a modellt biztosította a vizsgára. A modell nem lehet előre festett. (A bőrpróba igazolása festőkönyvben történik.) A művelet során egyszer használatos vagy könnyen fertőtleníthető eszközöket lehet használni. A technológia (fektetve vagy tincsezve) szabadon választott. A szempillafesték eltávolítása után a bórvízzel történő szemöblögetés kötelező.
A vizsgafeladat időtartama: 30 perc (felkészülés 20 perc, értékelés 10 perc)
A vizsgafeladat aránya: 10%
C) A vizsgafeladat megnevezése: Kozmetikában alkalmazott elektrokozmetikai alapkészülékek használata
A vizsgafeladat ismertetése: Kozmetikában alkalmazott elektrokozmetikai alapkészülékek szakszerű üzembe helyezése, beállítása és működésének bemutatása saját modellen. A készülék gyakorlati alkalmazása az adott bőrtípus, rendellenesség esetében, a készülék működési elve. A készülék alkalmazásának javallatai, ellenjavallatai.
A vizsgázónak a következő készülékek egyikéből kell beszámolnia tételhúzás alapján: gőzölő, vapozon, mikrodermabrázió, hidroabrázió, frimátor, iontoforézis, ultrahang, vio, hideg-meleg arcvasaló vagy termovasaló.
A vizsgafeladat időtartama: 20 perc (felkészülés 10 perc, értékelés 10 perc)
A vizsgafeladat aránya: 5%
D) A vizsgafeladat megnevezése: Saját modell kezelése a központilag kiadott kezelésiterv-minta alapján
A vizsgafeladat ismertetése: Saját modell letisztítása, masszírozása (összefüggő üzleti masszázs), felpuhító borogatás felhelyezése, tisztítás, fertőtlenítés, szemöldök-igazítás, összehúzás, nyugtatás, illetve táplálás helyspecifikusan, gyantázás (hónalj, kar vagy bikinivonal). A kezelés során csak professzionális, Magyarországon forgalomban lévő kozmetikumokat lehet használni. Minden művelethez csak a választott termékcsalád termékeit kell alkalmazni. A borogatás és szemöldök-igazítás műveleteknél nem kötelező felpuhító krémmel alákrémezni, amennyiben masszázs után történik.
(Saját modell kezelése a központilag kiadott kezelésiterv-minta alapján történik, amelyet a vizsgázó előre elkészített és beadott.)
A vizsgafeladat időtartama: 100 perc
A vizsgafeladat aránya: 10%
E) A vizsgafeladat megnevezése: Tartós sminkkészítés plasztikon, speciális arc-, illetve testkezelés saját modellen előre elkészített kezelési terv alapján
A vizsgafeladat ismertetése: A vizsgázó legkésőbb a vizsgára jelentkezésig eldönti, mely vizsgafeladatot kívánja elvégezni a vizsgán. Az ehhez szükséges kezelési tervét az 5.1. pontban leírtak szerint leadja.
Tartós sminkkészítésnél a vizsgázónak olyan területet kell választania, amely a vizsgafeladat időtartamába (80 perc) belefér. Speciális arckezelésnek az anti-aging, a szem-, nyak- és dekoltázskezelés, a liftingkezelés, a halványító- vagy a hámlasztókezelés minősül, különleges hatóanyagokkal, bőrtípusnak megfelelően. A különleges hatóanyagok mellett speciális elektrokozmetikai készülékeket is be lehet építeni a kezelés menetébe.
Speciális testkezelésnek a következő kezelési eljárások tekinthetők: kézi teljes testmasszázs, testtekercselés, vákuumkészülék, interferencia- vagy ingeráramú készülék, egyéb elektrokozmetikai készülék.
A tartós sminkkészítéshez szükséges eszközökről és anyagokról a vizsgázónak kell gondoskodnia. A speciális testkezeléshez az elektrokozmetikai készüléket a képzőnek, illetve a vizsgaszervezőnek kell biztosítania, az egyéb eszközökről és anyagokról a vizsgázó gondoskodik.
A vizsgafeladat időtartama: 100 perc (felkészülés 80 perc, értékelés 20 perc)
A vizsgafeladat aránya: 10%
F) A vizsgafeladat megnevezése: Alkalmi smink készítése tincses vagy soros műszempilla felhelyezésével saját modellen
A vizsgafeladat ismertetése: Az arc kendőzése, alapozás, az arc alkati hibáinak korrigálása és a bőrhibák javítása. A szemhéj kendőzése a szemforma, az életkor és az egyéniség figyelembevételével, azzal, hogy a szín és eszköz szabadon választható. A szemhéj és a száj kendőzése a kornak, egyéniségnek, aktuális divatnak megfelelően. A smink megfelelően illeszkedjen az alkalomhoz, öltözethez, frizurához.
A vizsgafeladat időtartama: 70 perc (felkészülés 60 perc, értékelés 10 perc)
A vizsgafeladat aránya: 5%
A műveletek elvégzése során csak professzionális, Magyarországon forgalomban lévő kozmetikumokat lehet használni. Minden művelethez csak a választott termékcsalád termékeit kell alkalmazni. A B) és F) vizsgafeladatoknál feltétel, hogy a modell nem lehet sminktetovált. A többi feladatnál ez nem kizáró tényező.
Az összes gyakorlati vizsgafeladat időtartama: 400 perc
Az összes gyakorlati vizsgafeladat aránya: 60%"
2. Az R. 2. melléklet "A 282. sorszámú Irodai titkár megnevezésű szakképesítés szakmai és vizsgakövetelménye" alcím "2. EGYÉB ADATOK" pont "2.9. Az iskolai rendszerű képzésben az összefüggő szakmai gyakorlat időtartama:" alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"2.9. Az iskolai rendszerű képzésben az összefüggő szakmai gyakorlat időtartama:
5 évfolyamos képzés esetén a 10. évfolyamot követően 140 óra, a 11. évfolyamot követően 140 óra;
2 évfolyamos képzés esetén az első szakképzési évfolyamot követően 160 óra"
3. Az R. 2. melléklet "A 288. sorszámú Kis- és középvállalkozások ügyvezetője I. megnevezésű szakképesítés-ráépülés szakmai és vizsgakövetelménye" alcím "5. VIZSGÁZTATÁSI KÖVETELMÉNYEK" pont "5.3. A komplex szakmai vizsga vizsgatevékenységei és vizsgafeladatai:" alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"5.3. A komplex szakmai vizsga vizsgatevékenységei és vizsgafeladatai:
5.3.1. Gyakorlati vizsgatevékenység
A vizsgafeladat megnevezése: Összetett informatika feladat megoldása
A vizsgafeladat ismertetése:
A vizsgán a jelölt konkrét vállalkozási feladatokat old meg a tanult informatikai eszközökkel:
Táblázatkezelővel listakészítés egy vállalkozás termékeiről vagy szolgáltatásairól. A meghatározott tartalmú lista megküldése a partnernek egy szövegszerkesztővel elkészített levéllel. (A levelet el kell küldeni a megadott e-mail-címre, és el kell menteni a megadott helyre.)
Konkurenciaelemzéshez információ keresése az interneten adott termékről vagy szolgáltatásról. A talált adatok birtokában - figyelembe véve a saját cég adatait is - összehasonlító elemzés készítése. A céges arculati elemeket felhasználva három-négy diából álló prezentáció készítése egy vállalkozói termék vagy szolgáltatás bemutatójára.
A vizsgafeladat időtartama: 120 perc
A vizsgafeladat értékelési súlyaránya: 30%
5.3.2. Központi írásbeli vizsgatevékenység
A) A vizsgafeladat megnevezése: Komplex vállalkozói ismeretek
A vizsgafeladat ismertetése: Az írásbeli központilag összeállított vizsgakérdések a 4. Szakmai követelmények fejezetben megadott követelménymodulok alábbi témaköreit tartalmazzák:
A vállalkozási formák és azok jellemzői
Az üzleti terv tartalma, felépítése
Vagyon fogalma, tagolása, a mérleg szerkezete, az eredménykimutatás adatainak értelmezése, felhasználása a döntésekben
A forgalomalakulás, gazdálkodás értékeléséhez szükséges alapvető statisztikai elemzési módszerek
A szükséges létszám és munkakörök megállapításának szempontjai
A munkaszerződések megkötésére, felbontására vonatkozó jogszabályok
Készletgazdálkodás mutatószámai, értelmezésük, hatásuk az eredményre
Pénzforgalomhoz kapcsolódó bizonylatok fajtái, kitöltésük szabályai
Áruforgalmi jelentés szerepe, tartalma, kitöltésének szabályai
A vizsgafeladat időtartama: 60 perc
A vizsgafeladat értékelési súlyaránya: 10%
B) A vizsgafeladat megnevezése: A beszédértés, az íráskészség és az olvasott szöveg értésének mérése idegen nyelven, valamint nyelvtani, nyelvhasználati és lexikai (általános és szakmai) kompetencia mérése
Feladat | Időtartam |
Feleletválasztós teszt | 160 perc |
Idegen nyelvű szöveghez magyar nyelven feltett kérdések megválaszolása magyarul | |
Mondatátalakítási feladatsor | |
Idegen nyelvű szöveg kiegészítése (szavakkal) | |
Üzleti témájú levél vagy e-mail írása vagy fogalmazás egy adott témáról (80-100 szó) | |
Hallás utáni értés mérése gépi hanggal írásban magyar nyelven összeállított kérdésekre magyarul adott válaszok alapján | 20 perc |
A vizsgafeladat időtartama: 180 perc
A vizsgafeladat értékelési súlyaránya: 30%
5.3.3. Szóbeli vizsgatevékenység
A vizsgafeladat megnevezése: A beszédértés és a beszédkészség mérése idegen nyelven, valamint nyelvtani, nyelvhasználati és lexikai (általános és szakmai) kompetencia mérése
A vizsgafeladat ismertetése: Válaszadás a szakmai követelmények alapján összeállított, előre kiadott tételsorokból húzott kérdésekre. A szóbeli vizsga vizsgaanyagát (témák, képek, szituációk) a szakképzésért és felnőttképzésért felelős miniszter által jóváhagyott feladatbankból kell kiválasztani. A szóbeli vizsgán szereplő tételek és vizsgaanyagok a KER B1 szintű nyelvtudás tesztelésére alkalmas vizsgaanyagok.
Feladat | Időtartam |
Általános és üzleti témájú beszélgetés | 15 perc vizsga (30 perc felkészülés) |
Képleírás | |
Szituációs párbeszéd |
A vizsgafeladat időtartama: 45 perc (felkészülési idő 30 perc, válaszadási idő 15 perc)
A vizsgafeladat értékelési súlyaránya: 30%"
4. Az R. 2. melléklet "A 289. sorszámú Kis- és középvállalkozások ügyvezetője II. megnevezésű szakképesítés-ráépülés szakmai és vizsgakövetelménye" alcím "5. VIZSGÁZTATÁSI KÖVETELMÉNYEK" pont "5.3. A komplex szakmai vizsga vizsgatevékenységei és vizsgafeladatai:" alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"5.3. A komplex szakmai vizsga vizsgatevékenységei és vizsgafeladatai:
5.3.1. Gyakorlati vizsgatevékenység
A vizsgafeladat megnevezése: Összetett informatikai feladat megoldása
A vizsgafeladat ismertetése:
A vizsgán a jelölt konkrét vállalkozási feladatokat old meg a tanult informatikai eszközökkel:
Táblázatkezelővel listakészítés egy vállalkozás termékeiről vagy szolgáltatásairól. A meghatározott tartalmú lista megküldése a partnernek egy szövegszerkesztővel elkészített levéllel. (A levelet el kell küldeni a megadott e-mail-címre, és el kell menteni a megadott helyre.)
Konkurenciaelemzéshez információ keresése az interneten adott termékről vagy szolgáltatásról. A talált adatok birtokában - figyelembe véve a saját cég adatait is - összehasonlító elemzés készítése. A céges arculati elemeket felhasználva három-négy diából álló prezentáció készítése egy vállalkozói termék vagy szolgáltatás bemutatójára.
A vizsgafeladat időtartama: 120 perc
A vizsgafeladat értékelési súlyaránya: 30%
5.3.2. Központi írásbeli vizsgatevékenység
A) A vizsgafeladat megnevezése: Komplex vállalkozói ismeretek
A vizsgafeladat ismertetése: Az írásbeli központilag összeállított vizsgakérdések a 4. Szakmai követelmények fejezetben megadott követelménymodulok alábbi témaköreit tartalmazzák:
A vállalkozási formák és azok jellemzői
Az üzleti terv tartalma, felépítése
Vagyon fogalma, tagolása, a mérleg szerkezete, az eredménykimutatás adatainak értelmezése, felhasználása a döntésekben
A forgalomalakulás, gazdálkodás értékeléséhez szükséges alapvető statisztikai elemzési módszerek
A szükséges létszám és munkakörök megállapításának szempontjai
A munkaszerződések megkötésére, felbontására vonatkozó jogszabályok
Készletgazdálkodás mutatószámai, értelmezésük, hatásuk az eredményre
Pénzforgalomhoz kapcsolódó bizonylatok fajtái, kitöltésük szabályai
Áruforgalmi jelentés szerepe, tartalma, kitöltésének szabályai
A vizsgafeladat időtartama: 60 perc
A vizsgafeladat értékelési súlyaránya: 10%
B) A vizsgafeladat megnevezése: A beszédértés, az íráskészség és az olvasott szöveg értésének mérése idegen nyelven, valamint nyelvtani, nyelvhasználati és lexikai (általános és szakmai) kompetencia mérése
Feladat | Időtartam |
Feleletválasztós teszt | 190 perc |
Idegen nyelvű szöveghez magyar nyelven feltett kérdések megválaszolása magyarul | |
Mondatátalakítási feladatsor | |
Idegen nyelvű szöveg kiegészítése (szavakkal, szerkezetekkel, mondatokkal) | |
Üzleti témájú levél vagy e-mail írása vagy fogalmazás egy adott témáról (120-150 szó) | |
Hallás utáni értés mérése gépi hanggal írásban magyar nyelven összeállított kérdésekre magyarul adott válaszok alapján | 20 perc |
A vizsgafeladat időtartama: 210 perc
A vizsgafeladat értékelési súlyaránya: 30%
5.3.3. Szóbeli vizsgatevékenység
A vizsgafeladat megnevezése: A beszédértés és a beszédkészség mérése idegen nyelven, valamint nyelvtani, nyelvhasználati és lexikai (általános és szakmai) kompetencia mérése
A vizsgafeladat ismertetése: Válaszadás a szakmai követelmények alapján összeállított, előre kiadott tételsorokból húzott kérdésekre. A szóbeli vizsga vizsgaanyagát (témák, állítások, képek, szituációk) a szakképzésért és felnőttképzésért felelős miniszter által jóváhagyott feladatbankból kell kiválasztani. A szóbeli vizsgán szereplő tételek és vizsgaanyagok a KER B2 szintű nyelvtudás tesztelésére alkalmas vizsgaanyagok.
Feladat | Időtartam |
Általános és üzleti témájú beszélgetés | 20 perc vizsga (30 perc felkészülés) |
Állítás megvitatása (egyetért vagy nem ért egyet) | |
Önálló témakifejtés képi stimulus alapján | |
Szituációs párbeszéd |
A vizsgafeladat időtartama: 50 perc (felkészülési idő 30 perc, válaszadási idő 20 perc)
A vizsgafeladat értékelési súlyaránya: 30%"