Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

144/2018. (VIII. 13.) Korm. rendelet

a fogyasztók részére vezetett fizetési számlákhoz kapcsolódó díjakról történő tájékoztatás egyes kérdéseiről

A Kormány a pénzforgalmi szolgáltatás nyújtásáról szóló 2009. évi LXXXV. törvény 64/A. § (1) bekezdés b) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. Általános rendelkezések

1. § E rendelet előírásai a pénzforgalmi szolgáltatók által fogyasztók részére Magyarországon nyitott és vezetett azon fizetési számlákra alkalmazandóak, amelyek legalább a következő fizetési módok lebonyolítását teszik lehetővé:

a) fizetési számlához kötődő készpénzfizetés keretében készpénz befizetése fizetési számlára, valamint készpénz kifizetése fizetési számláról, és

b) fizetési számlák közötti fizetés, ideértve az átutalás teljesítését harmadik félnek, valamint fogadását harmadik féltől.

2. § E rendelet alkalmazásában

1. díj: a fogyasztó által a pénzforgalmi szolgáltatónak a fizetési számlához kapcsolódó szolgáltatásért vagy azokkal kapcsolatban fizetendő mindenfajta díj, költség és egyéb fizetési kötelezettség;

2. fizetési számlához kapcsolódó szolgáltatás:

a) a fizetési számla nyitásával, vezetésével és lezárásával összefüggő valamennyi szolgáltatás, beleértve a pénzforgalmi szolgáltatásokat,

b) a pénzforgalmi szolgáltatóra címzett csekken, váltón, papíralapú utalványon, papíralapú utazási csekken vagy az Egyetemes Postaegyesület (UPU) által meghatározott papíralapú postautalványon alapuló olyan fizetési művelet, amelynél az irat kiállítása abból a célból történik, hogy pénzeszközt bocsássanak a kedvezményezett rendelkezésére, valamint

c) a folyószámlahitel és a fizetési műveletnek a fizetési számla egyenlege vagy a folyószámlahitel hallgatólagos túllépéséből történő teljesítése.

3. § (1) A fizetési számlához kapcsolódó legjellemzőbb szolgáltatásoknak a fizetési számlákhoz kapcsolódó díjak összehasonlíthatóságáról, a fizetésiszámla-váltásról és az alapszintű fizetési számla nyitásáról, illetve használatáról szóló 2014/92/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv (a továbbiakban: 2014/92/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv) 3. cikk (5) bekezdése szerinti jegyzéke az 1. mellékletben meghatározott egységesített megnevezést és fogalommeghatározást tartalmazza.

(2) A pénzforgalmi szolgáltató az 1. mellékletben meghatározott egységesített megnevezést és fogalommeghatározást tartalmazó jegyzéket honlapján, valamint a fogyasztók számára nyitva álló helyiségében könnyen hozzáférhető módon közzéteszi, és a fogyasztó kérésére papíron vagy egyéb tartós adathordozón is díjmentesen rendelkezésre bocsátja.

4. § (1) A pénzforgalmi szolgáltató az 1. mellékletben nevesített fizetési számlához kapcsolódó szolgáltatásával összefüggő, fogyasztóknak szóló, szerződésekkel kapcsolatos kereskedelmi és marketing célú tájékoztatóiban, valamint e rendelet szerinti díjjegyzékben és díjkimutatásban kizárólag az 1. mellékletben meghatározott egységesített megnevezést és fogalommeghatározást használhatja.

(2) A pénzforgalmi szolgáltató a fogyasztóknak szóló, kereskedelmi és marketing célú tájékoztatóban, valamint az e rendelet szerinti díjjegyzékben és díjkimutatásban az általa nyújtott, fizetési számlához kapcsolódó szolgáltatások megnevezésére az 1. mellékletben meghatározott egységesített megnevezés mellett másodlagos megnevezésként márkaneveket is használhat.

2. Díjjegyzék rendelkezésre bocsátása

5. § (1) A pénzforgalmi szolgáltató

a) a fogyasztó fizetésiszámla-szerződés kötésére irányuló jognyilatkozatát megelőzően kellő időben, valamint a fogyasztó kérésére papíron vagy más tartós adathordozón díjmentesen a fogyasztó rendelkezésére bocsátja, és

b) honlapján, valamint a fogyasztók számára nyitva álló helyiségében könnyen hozzáférhető módon közzéteszi

a 2014/92/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek megfelelően a díjjegyzék egységesített formátumára és egységes szimbólumára vonatkozó végrehajtás-technikai standardok meghatározásáról szóló, 2017. szeptember 28-i (EU) 2018/34 bizottsági végrehajtási rendelet alapján elkészített díjjegyzéket.

(2) A díjjegyzékben szereplő díjakat a fogyasztóval történt eltérő megállapodás hiányában a pénzforgalmi szolgáltató a fizetési számla pénznemében fejezi ki.

(3) A díjjegyzékben feltüntetendő szolgáltatásokat a pénzforgalmi szolgáltató az 1. mellékletben meghatározott sorrendben rögzíti.

(4) A díjjegyzék rendelkezésre bocsátásával együtt a pénzforgalmi szolgáltató felhívja a fogyasztó figyelmét az e rendelet szerinti összehasonlító weboldalra, valamint a pénzügyi közvetítőrendszer felügyeletével kapcsolatos feladatkörében eljáró Magyar Nemzeti Bank által üzemeltetett Bankszámlaválasztó programra.

3. Díjkimutatás

6. § (1) A pénzforgalmi szolgáltató évente egy alkalommal, az adott naptári évet követő január 31-ig díjmentesen a fogyasztó rendelkezésére bocsátja a 2014/92/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek megfelelően a díjkimutatás egységesített formátumára és egységes szimbólumára vonatkozó végrehajtás-technikai standardok meghatározásáról szóló, 2017. szeptember 28-i (EU) 2018/33 bizottsági végrehajtási rendelet alapján készített, a fogyasztó fizetési számlájához kapcsolódó szolgáltatások igénybevételével kapcsolatban felmerülő valamennyi díjról, valamint adott esetben a fizetési számlára alkalmazott kamatlábakról készített díjkimutatást.

(2) A díjkimutatás naptári évre, január 1-től december 31-ig terjedő időszakra vonatkozik.

(3) A díjkimutatás rendelkezésre bocsátása a pénzforgalmi szolgáltató és a fogyasztó megállapodása alapján történik azzal, hogy a fogyasztó kérésére a pénzforgalmi szolgáltató papíron is rendelkezésre bocsátja.

(4) A díjkimutatást a fogyasztóval történő eltérő megállapodás hiányában a pénzforgalmi szolgáltató a fizetési számla pénznemében meghatározottak szerint készíti el.

(5) A díjkimutatásban a pénzforgalmi szolgáltató a szolgáltatásokat az 1. mellékletben meghatározott sorrendben tünteti fel.

(6) A díjkimutatás rendelkezésre bocsátásával együtt a pénzforgalmi szolgáltató felhívja a fogyasztó figyelmét az e rendelet szerinti összehasonlító weboldalra, valamint a pénzügyi közvetítőrendszer felügyeletével kapcsolatos feladatkörében eljáró Magyar Nemzeti Bank által üzemeltetett Bankszámlaválasztó programra.

4. Összehasonlító weboldal

7. § A pénzforgalmi szolgáltatók által a fogyasztók részére vezetett fizetési számlák után felszámított díjak és az alkalmazott kamatlábak díjmentes összehasonlíthatóságának biztosítása érdekében a pénzügyi közvetítőrendszer felügyeletével kapcsolatos feladatkörében eljáró Magyar Nemzeti Bank olyan összehasonlító weboldalt üzemeltet, amely megfelel az alábbi követelményeknek:

a) egyértelműen feltünteti, hogy a Magyar Állam tulajdonában lévő, a pénzügyi közvetítőrendszer felügyeletével kapcsolatos feladatkörében eljáró Magyar Nemzeti Bank üzemelteti,

b) működése szempontjából biztosítja, hogy a különböző pénzforgalmi szolgáltatók egyenlő súllyal szerepelhessenek a keresési találatokban,

c) az összehasonlítás alapjául egyértelmű, objektív kritériumokat alkalmaz,

d) közérthető és egyértelmű nyelvezetet használ, ideértve az 1. mellékletben meghatározott egységesített megnevezést is,

e) pontos és naprakész tájékoztatást nyújt, továbbá jelzi a legutóbbi frissítés időpontját,

f) a fogyasztók részére Magyarországon kínált fizetési számlaszerződések széles körét tartalmazza, bemutatva a magyarországi piac jelentős részét,

g) ha a feltüntetett információk nem jelentik a magyarországi piac teljes áttekintését, ezt az eredmények bemutatását megelőzően egyértelműen jelzi, valamint

h) lehetőséget biztosít a közzétett díjakról szóló, a valóságnak meg nem felelő információknak a weboldal üzemeltetője részére történő bejelentésére.

5. Záró rendelkezések

8. § Ez a rendelet 2019. július 31-én lép hatályba.

9. § A 3. alcímben meghatározott díjkimutatást a pénzforgalmi szolgáltató első alkalommal a 2019. augusztus 1-től 2019. december 31-ig terjedő időszakra készíti el.

10. § Ez a rendelet a fizetési számlákhoz kapcsolódó díjak összehasonlíthatóságáról, a fizetésiszámla-váltásról és az alapszintű fizetési számla nyitásáról, illetve használatáról szóló, 2014. július 23-i 2014/92/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek való megfelelést szolgálja.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

1. melléklet a 144/2018. (VIII. 13.) Korm. rendelethez

A fizetési számlához kapcsolódó legjellemzőbb szolgáltatásoknak a fizetési számlákhoz kapcsolódó díjak összehasonlíthatóságáról, a fizetésiszámla-váltásról és az alapszintű fizetési számla nyitásáról, illetve használatáról szóló, 2014. július 23-i 2014/92/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv 3. cikk (5) bekezdése szerinti jegyzéke

Ssz.MegnevezésFogalommeghatározás
Általános számlaszolgáltatások
1.SzámlavezetésA számlavezető számlát vezet az ügyfél általi használat
céljából.
2.Internetbanki és mobilalkalmazási szolgáltatásAz ügyfél a számlájához kapcsolódó szolgáltatásokat
interneten vagy mobil eszközön (például mobiltelefonon)
keresztül veszi igénybe.
3.SMS-szolgáltatásAz ügyfél azonosítása, illetve számlájának egyenlegéről
történő tájékoztatása (például átutalás vagy
készpénzfelvétel után) SMS üzenet segítségével történik
meg.
4.Telefonos banki szolgáltatásAz ügyfél a számlájához kapcsolódó szolgáltatásokat
telefonon keresztül veszi igénybe.
Fizetések (kivéve a kártyás fizetéseket)
5.Átutalás belföldön forintbanA számlavezető az ügyfél utasítására pénzt juttat el az
ügyfél számlájáról egy másik számlára, belföldön forintban.
6.Rendszeres átutalásA számlavezető az ügyfél utasítására rendszeresen azonos
összegben pénzt juttat el az ügyfél számlájáról egy másik
számlára.
7.BeszedésAz ügyfél engedélyezi valaki másnak (kedvezményezett),
hogy az ügyfél számlavezetőjének utasítást adjon
arra, hogy az ügyfél számlájáról a kedvezményezett
részére pénzt juttasson el. A számlavezető az ügyfél és
a kedvezményezett által megállapodott napon vagy
napokon teljesíti a kedvezményezett részére a fizetési
műveleteket. A fizetési művelet összege változó nagyságú
lehet.
8.Átutalás euróban (SEPA)A számlavezető az ügyfél utasítására pénzt juttat el az
ügyfél számlájáról egy másik számlára, belföldön és
külföldön euróban.
9.Átutalás egyéb devizábanA számlavezető az ügyfél utasítására pénzt juttat el az
ügyfél számlájáról egy másik számlára, belföldön és
külföldön, forinttól és eurótól eltérő pénznemben.
10.Deviza jóváírásAz ügyfél számlájának javára deviza összeg érkezik.
Kártyák és készpénz
11.Betétikártya-szolgáltatásA számlavezető az ügyfél számlájához kapcsolódó
fizetési kártyát bocsát rendelkezésre. A betéti kártyával
végrehajtott valamennyi fizetési művelet összegével
közvetlenül és teljes egészében megterhelésre kerül az
ügyfél számlája.
12.Hitelkártya-szolgáltatásA számlavezető az ügyfél számlájához kapcsolódó
fizetési kártyát bocsát rendelkezésre. A hitelkártyával
egy megállapodás szerinti időszak során végrehajtott
valamennyi fizetési művelet összegével a megállapodás
szerinti időpont(ok)ban részben vagy teljes egészében
megterhelésre kerül az ügyfél számlája. A számlavezető
és az ügyfél között létrejött hitelszerződés határozza meg
azt, hogy az ügyfél részére a hitel után felszámítanak-e
kamatot.
13.Betéti- vagy hitelkártyával történő vásárlás
belföldön
Az ügyfél betéti- vagy hitelkártyával áru vagy szolgáltatás
ellenértékét fizeti ki belföldön.
14.Betéti- vagy hitelkártyával történő vásárlás
külföldön
Az ügyfél betéti- vagy hitelkártyával áru vagy szolgáltatás
ellenértékét fizeti ki külföldön.
15.Készpénzfelvétel belföldönAz ügyfél készpénzt vesz fel a saját számlájáról, belföldön.
16.Készpénzfelvétel külföldönAz ügyfél készpénzt vesz fel a saját számlájáról, külföldön.
17.Készpénzbefizetés belföldönAz ügyfél készpénzt fizet be a saját számlájára belföldön.
Folyószámlahitelek és kapcsolódó szolgáltatások
18.FolyószámlahitelA számlavezető és az ügyfél előre megállapodnak abban,
hogy az ügyfél kölcsönt vehet fel, amennyiben nem áll
rendelkezésre pénz a számláján. Ez a szerződés rögzíti a
kölcsön maximális összegét, valamint azt, hogy díjat és
kamatot felszámítanak-e az ügyfél részére.
Egyéb szolgáltatások
19.LimitmódosításA fizetések összegére vagy darabszámára vonatkozó
korlátozások módosítása.
20.Igazolások kiállítása és rendelkezésre
bocsátása
Az ügyfél a számlájához kapcsolódóan utólagosan kért
számlakivonatok, vagy egyéb igazolások (például egy
bizonyos összeg számlán történő meglétét igazoló
"fedezetigazolás") rendelkezésre bocsátása.

Tartalomjegyzék