Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

17/2021. (X. 29.) SZTFH rendelet

a felszámolási és vagyonfelügyeleti szakirányú szakképzettséggel rendelkező személyek kötelező szakmai továbbképzésének szabályairól

A csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény 85/A. § f) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságáról szóló 2021. évi XXXII. törvény 13. § j) és n) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. A szakmai továbbképzés célja

1. § (1) A csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (a továbbiakban: Cstv.) 27/C. § (1a) bekezdésében meghatározott kötelező szakmai továbbképzés (a továbbiakban: szakmai továbbképzés) célja, hogy

a) a felszámolók névjegyzékébe,

b) a Cstv. 27/A. § (6a) bekezdése szerinti hatósági nyilvántartásba vagy

c) a Cstv. 66. § (6) bekezdése szerinti hatósági nyilvántartásba

bejegyzett felszámoló szervezet által foglalkoztatott felszámolási és vagyonfelügyeleti szakirányú szakképzettséggel rendelkező személyek (a továbbiakban: továbbképzésre kötelezett személy) szervezett keretek között rendszeres továbbképzésben részesüljenek a szakmai felkészültség, valamint az egységes jogalkalmazáshoz szükséges ismeretek megszerzése érdekében.

(2) A szakmai továbbképzésen a továbbképzésre kötelezett személyekkel azonos feltételek mellett vehet részt az a felszámolási és vagyonfelügyeleti szakirányú szakképzettséggel rendelkező személy is, aki nem áll az (1) bekezdés szerinti nyilvántartások valamelyikébe bejegyzett felszámoló szervezettel foglalkoztatásra irányuló vagy tagsági jogviszonyban.

(3)[1]

2. A szakmai továbbképzés megszervezése és tartalma

2. § (1)[2] Az igazságügyért felelős miniszter - az Igazságügyi Minisztérium Igazságügyi Szolgálatok Jogakadémiája (a továbbiakban: Jogakadémia) útján - ellátja a továbbképzésre kötelezett személyek szakmai továbbképzésével kapcsolatos feladatokat, valamint a szakmai továbbképzés feletti szakmai felügyeletet. A szakmai továbbképzés megszervezése és lebonyolítása, ideértve a tanfolyamon előadást tartó személy felkérését - a 3. § (5) bekezdésében foglalt eltéréssel - a Jogakadémia feladatkörébe tartozik.

(2) A szakmai továbbképzésnek ki kell terjednie a vagyonfelügyelői, az ideiglenes vagyonfelügyelői, a felszámolói, a vagyonrendezői és pénzügyi gondnoki tevékenység végzéséhez szükséges elméleti és gyakorlati ismeretekre, így különösen a tevékenységet érintő jogszabályi változásoknak, valamint a bírósági és hatósági jogalkalmazói tevékenység időszerű kérdéseinek ismertetésére (a továbbiakban: továbbképzési program).

(3) Az egyes továbbképzési szemeszterekre vonatkozó továbbképzési programot a Jogakadémia határozza meg.

3. Jelentkezés a szakmai továbbképzésre

3. § (1) A szakmai továbbképzés teljesítésére nyitva álló kétéves határidő minden második év augusztus 1-jén kezdődik (a továbbiakban: továbbképzési időszak).

(2)[3] A felszámoló szervezetek névjegyzékét, illetve a Cstv. 27/A. § (6a) bekezdése és 66. § (6) bekezdése szerinti felszámoló szervezeteket nyilvántartó hatóság (a továbbiakban: Hatóság) a továbbképzésre kötelezett által előterjesztett, méltányolható és igazolt indokot tartalmazó kérelmére egy alkalommal, legfeljebb a továbbképzési időszak lezárását követő 90 napon belül a továbbképzési kötelezettség teljesítésére - legfeljebb 6 hónapig terjedő - halasztást engedélyezhet. A halasztás engedélyezése esetén a Hatóság a továbbképzésre kötelezett részére póthatáridőt állapít meg. Ismételt halasztási kérelem csak rendkívüli, a továbbképzésre kötelezett személy érdekkörén kívül álló okból terjeszthető elő.

(3) A szakmai továbbképzésre tavaszi és őszi szemeszteri rendszer keretében kerül sor. A tavaszi továbbképzési szemeszter január 1-jétől június 30-áig, az őszi továbbképzési szemeszter szeptember 1-jétől december 15-éig tart.

(4)[4] A szakmai továbbképzést úgy kell megszervezni, hogy az egyes továbbképzési szemeszterekben a továbbképzési napok eloszlása egyenletesen történjen. Egy továbbképzési szemeszterben legalább kettő továbbképzési napot biztosítani kell. A Jogakadémia - kivételes esetben, vagy ha a jelentkezők nagyobb száma azt indokolja - a szemeszter során a korábban meghirdetett továbbképzési napokon felül további továbbképzési napot (a továbbiakban: pótnap) is megjelölhet. Pótnap megjelölése esetén a továbbképzési program tartalmát és a szakmai továbbképzés 4. § (1) bekezdés d) pontja szerinti programját a pótnap adataival bővíteni kell.

(5)[5] A Jogakadémia a továbbképzési időszakban legfeljebb kettő alkalommal megjelölhet olyan, a 2. § (2) bekezdésének megfelelő tematikájú, más szervezet által szervezett és lebonyolított szakmai rendezvényt is, amely a továbbképzési kötelezettség teljesítéséhez figyelembe vehető (a továbbiakban: szakmai rendezvény). Ebben az esetben a továbbképzési program tartalmát és a szakmai továbbképzés 4. § (1) bekezdés d) pontja szerinti programját a szakmai rendezvény adataival bővíteni kell, megjelölve a szakmai rendezvény időpontját, helyszínét, a szakmai rendezvény témakörét és az azon való részvétellel megszerezhető kreditpontok számát.

4. §[6] (1) A Jogakadémia a szakmai továbbképzésről legkésőbb a továbbképzési szemeszterek kezdő napját megelőző 30. napon a honlapján tájékoztatót tesz közzé, amely tartalmazza különösen

a) a szakmai továbbképzés lebonyolításával kapcsolatos általános információkat;

b) a szakmai továbbképzésre történő jelentkezés módját és határidejét;

c) a szakmai továbbképzés részvételi díját, továbbá befizetésének módját;

d) a szakmai továbbképzés programját (a továbbképzési napokat, az előadások témakörét, időpontját, helyszínét és a megszerezhető kreditpontok számát).

(2) Pótnap vagy szakmai rendezvény megjelölése esetén a Jogakadémia a pótnap meghirdetéséről vagy a szakmai rendezvény megjelöléséről, valamint a 3. § (4) vagy (5) bekezdése alapján kiegészített továbbképzési programról legkésőbb a pótnapot vagy a szakmai rendezvényt megelőző 30. napon a honlapján tájékoztatót tesz közzé.

5. § (1)[7] A továbbképzésre kötelezett személy a szakmai továbbképzésre, pótnapra vagy szakmai rendezvényre történő jelentkezését a Jogakadémia képzésszervezést támogató informatikai rendszere útján vagy a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló törvényben szabályozott elektronikus úton nyújthatja be.

(2) A továbbképzésre kötelezett személy a szakmai továbbképzésre első alkalommal történő jelentkezésekor mellékeli a felszámolási és vagyonfelügyeleti szakirányú szakképzettség megszerzését igazoló dokumentum másolatát.

(3) A továbbképzésre kötelezett személy az egyes továbbképzésekre történő jelentkezésekor mellékeli a részvételi díj befizetését igazoló, a fizetési számlája megterhelését tartalmazó kivonatot vagy a postai készpénzátutalási megbízást igazoló csekkszelvény feladóvevényét vagy annak másolatát.

6. § (1) A Jogakadémia a továbbképzésre kötelezett személyt a jelentkezés beérkezését követően haladéktalanul értesíti a jelentkezés elfogadásáról.

(2)[8] A Jogakadémia legkésőbb a szakmai továbbképzés, a pótnap vagy a szakmai rendezvény napját megelőző 15. napon a képzésszervezést támogató informatikai rendszere útján újabb értesítést küld a továbbképzésre kötelezett részére, amelyben tájékoztatja az adott továbbképzési nap vonatkozásában a továbbképzési program tartalmáról, a továbbképzési napon megszerezhető kreditpontokról és a szakmai továbbképzés 4. § (1) bekezdés d) pontja szerinti programjáról.

(3) A Jogakadémia a továbbképzésre kötelezett személyek nevéről és kreditpontjainak számáról minden továbbképzési időszak utolsó napját követő 30 napon belül írásban tájékoztatja a Hatóságot.

4. A szakmai továbbképzés teljesítésének módja és feltételei

7. § (1) A szakmai továbbképzés lebonyolítása kreditrendszerben történik. A szakmai továbbképzési kötelezettség teljesítéséhez a továbbképzési időszak során 40 kreditpont megszerzése szükséges akként, hogy a továbbképzési időszak első évében legalább 16 kreditpontot kell megszerezni. A továbbképzési időszakban a képzés eredményes teljesítéséhez szükséges kreditponton felül megszerzett kreditpontok a következő továbbképzési időszakban nem vehetőek figyelembe.

(1a)[9] A Jogakadémiának egy továbbképzési szemeszterben, a szemesztert megelőzően meghirdetett, a szemeszterre vonatkozó továbbképzési programban legalább 20 kreditpont megszerzésének lehetőségét kell biztosítania.

(2) Az egyes előadásokon való részvétellel megszerezhető kreditpontok számát a Jogakadémia állapítja meg.

8. § (1)[10] A Jogakadémia a továbbképzési napon vagy pótnapon részt vevő továbbképzésre kötelezett személyek jelenlétének igazolására jelenléti ívet vezet. A jelenléti ív előadásonként tartalmazza az előadás címét, az előadáson történő részvétellel megszerezhető kreditpontok számát, a részt vevő továbbképzésre kötelezett személy nevét és aláírását.

(2)[11] Az a továbbképzésre kötelezett személy, aki az adott továbbképzési nap valamennyi előadásán való jelenlétét aláírásával nem igazolja, a továbbképzési napon kreditpontot nem szerez.

(3) A Jogakadémia a jelenléti íveket 5 évig őrzi meg, és - kérelemre - azok másolatát a Hatóság rendelkezésére bocsátja.

(4)[12] Szakmai rendezvényen történő részvétel esetén a továbbképzési kötelezettség teljesítésének módját és a teljesítés igazolását a Jogakadémia határozza meg, és a 4. § (2) bekezdése szerinti tájékoztatóban a honlapján közzéteszi.

9. § (1)[13] A Jogakadémia a szakmai továbbképzési kötelezettség teljesítéséről a továbbképzésre kötelezett személy részére az (1a) bekezdés szerinti adattartalommal tanúsítványt állít ki.

(1a)[14] A szakmai továbbképzési kötelezettség teljesítéséről a Jogakadémia által kiállított tanúsítvány tartalmazza

a) a továbbképzésre kötelezett személy

aa) nevét;

ab) születési helyét és idejét;

b) a továbbképzési kötelezettség teljesítésének tényét és időpontját;

c) a továbbképzési időszak kezdetét és végét;

d) a tanúsítvány kiállításának időpontját és

e) a Jogakadémia elektronikus hitelesítését.

(2)[15] A Jogakadémia a tanúsítványt a szakmai továbbképzés teljesítéséhez szükséges utolsó képzés napjától számított 15 napon belül állítja ki, és teszi letölthetővé a képzésszervezést támogató informatikai rendszerben a jelentkező számára. A tanúsítvány a jelentkező kifejezett kérelme esetén elektronikus úton, elektronikusan aláírt teljes bizonyító erejű magánokirat formájában is megküldhető.

(3) Ha az (1) bekezdés szerinti tanúsítvány elveszett, megsemmisült vagy megrongálódott, a továbbképzésre kötelezett személy kérelme esetén a Jogakadémia a tanúsítvány pótlásáról gondoskodik.

(4) A továbbképzésre kötelezett személy a szakmai továbbképzés teljesítéséről kiállított tanúsítvány másolati példányát köteles az őt foglalkoztató felszámoló szervezet rendelkezésére bocsátani annak igazolására, hogy a Cstv. 27/C. § (1a) bekezdésében meghatározott kötelezettségének eleget tett.

(5) A felszámoló szervezet az általa foglalkoztatott továbbképzésre kötelezett személyek nevére szóló tanúsítványt a továbbképzési kötelezettség teljesítését követő 45 napon belül megküldi a Hatóságnak.

5. Záró rendelkezések

10. § Ez a rendelet 2021. november 1-jén lép hatályba.

11. § E rendelet rendelkezéseit a hatálybalépésekor folyamatban lévő őszi továbbképzési szemeszterre vonatkozóan is alkalmazni kell.

12. §[16] E rendeletnek az egyes, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága feladatkörét érintő rendeletek módosításáról szóló 18/2024. (XII. 30.) SZTFH rendelettel (a továbbiakban: Módr.1.) megállapított vagy módosított 2. § (1) bekezdését, 3. § (2), (4) és (5) bekezdését, 4. § (2) bekezdését, 5. § (1) bekezdését, 6. § (2) bekezdését, 7. § (1a) bekezdését, 8. § (1), (2) és (4) bekezdését, 9. § (1)-(2) bekezdését a Módr.1. hatálybalépésekor folyamatban lévő továbbképzési időszakra vonatkozóan is alkalmazni kell.

Dr. Biró Marcell s. k.,

elnök

1. melléklet a 17/2021. (X. 29.) SZTFH rendelethez[17]

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte a 18/2024. (XII. 30.) SZTFH rendelet 16. § a) pontja. Hatálytalan 2025.01.01.

[2] Megállapította a 18/2024. (XII. 30.) SZTFH rendelet 6. §-a. Hatályos 2025.01.01.

[3] Módosította a 18/2024. (XII. 30.) SZTFH rendelet 15. § a) pontja. Hatályos 2025.01.01.

[4] Megállapította a 18/2024. (XII. 30.) SZTFH rendelet 7. §-a. Hatályos 2025.01.01.

[5] Beiktatta a 18/2024. (XII. 30.) SZTFH rendelet 7. §-a. Hatályos 2025.01.01.

[6] Megállapította a 18/2024. (XII. 30.) SZTFH rendelet 8. §-a. Hatályos 2025.01.01.

[7] Megállapította a 18/2024. (XII. 30.) SZTFH rendelet 9. §-a. Hatályos 2025.01.01.

[8] Megállapította a 18/2024. (XII. 30.) SZTFH rendelet 10. §-a. Hatályos 2025.01.01.

[9] Beiktatta a 18/2024. (XII. 30.) SZTFH rendelet 11. §-a. Hatályos 2025.01.01.

[10] Módosította a 18/2024. (XII. 30.) SZTFH rendelet 15. § b) pontja. Hatályos 2025.01.01.

[11] Megállapította a 18/2024. (XII. 30.) SZTFH rendelet 12. § (1) bekezdése. Hatályos 2025.01.01.

[12] Beiktatta a 18/2024. (XII. 30.) SZTFH rendelet 12. § (2) bekezdése. Hatályos 2025.01.01.

[13] Módosította a 18/2024. (XII. 30.) SZTFH rendelet 15. § c) pontja. Hatályos 2025.01.01.

[14] Beiktatta a 18/2024. (XII. 30.) SZTFH rendelet 13. § (1) bekezdése. Hatályos 2025.01.01.

[15] Megállapította a 18/2024. (XII. 30.) SZTFH rendelet 13. § (2) bekezdése. Hatályos 2025.01.01.

[16] Beiktatta a 18/2024. (XII. 30.) SZTFH rendelet 14. §-a. Hatályos 2025.01.01.

[17] Hatályon kívül helyezte a 18/2024. (XII. 30.) SZTFH rendelet 16. § b) pontja. Hatálytalan 2025.01.01.

Tartalomjegyzék