631/2022. (XII. 30.) Korm. rendelet

egyes felnőttképzéssel és szakképzéssel összefüggő kormányrendeletek módosításáról

A Kormány

a felnőttképzésről szóló 2013. évi LXXVII. törvény 28. § (2) bekezdés a) és i) pontjában,

a 2. alcím tekintetében a szakképzésről szóló 2019. évi LXXX. törvény 123. § (2) bekezdés 3. pontjában

kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. A felnőttképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 11/2020. (II. 7.) Korm. rendelet módosítása

1. § A felnőttképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 11/2020. (II. 7.) Korm. rendelet 15. § (2a) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2a) A felnőttképzési államigazgatási szerv évente két továbbképzési időszakot szervez. Az egyes továbbképzési időszakok időtartama legalább két hónap, ide nem értve a pótvizsgák letételére rendelkezésre álló időszakot."

2. § A felnőttképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 11/2020. (II. 7.) Korm. rendelet III. Fejezete a következő 10. alcímmel egészül ki:

"10. Az Fktv. 11/A. §-ához

20. § (1) A programkövetelmény nyilvántartásba vételéről, a nyilvántartásba vétel módosításáról, valamint a nyilvántartásból történő törlésről a felnőttképzésért felelős miniszter - a szakképzésért felelős miniszter egyetértésével - dönt.

(2) Az eljárásban a felnőttképzésért felelős miniszter a kérelem

a) szakmai tartalmának módszertani szempontú megfelelése tekintetében az IKK Innovatív Képzéstámogató Központ Zártkörűen Működő Részvénytársaságot és

b) valós gazdasági igénynek megfelelése tekintetében - ha az adott ágazatban ágazati készségtanács működik - az ágazati készségtanácsot

szakértőként vonhatja be.

(3) A szakértői szakvéleményt az általa foglalkoztatott vagy más módon bevont és az adott ágazatban kiemelkedő elméleti felkészültségű vagy az adott ágazatban legalább tízéves szakmai gyakorlattal rendelkező személyek véleménye alapján kell elkészíteni. Szakmai gyakorlatként olyan munkakört lehet figyelembe venni, amely betöltésének feltétele az adott ágazathoz kapcsolódó szakképzettség vagy szakképesítés. A szakértő a szakértői szakvélemény elkészítéséért legfeljebb a szakirányú oktatás központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott önköltségének egyhavi összege százötven százaléka szerinti szakértői díjra jogosult.

(4) Az eljárásban a Kormány adott ágazatért felelős tagja véleményét ki kell kérni.

(5) Ha jogszabály valamely munkakör betöltését szakmai képzéshez kapcsolódóan megszerezhető szakképesítéshez köti, a felnőttképzésért felelős miniszter a szakképesítés programkövetelményét a szakképesítés ágazatáért felelős miniszter által meghatározott tartalommal veszi nyilvántartásba.

(6) Az (5) bekezdés szerinti nyilvántartásba vételkor a (2) bekezdésben meghatározottakat nem kell alkalmazni.

20/A. § A felnőttképzésért felelős miniszter a szakképzésért felelős miniszterrel együttműködésben minden év november utolsó napjáig felülvizsgálja a nyilvántartásban szereplő programkövetelményeket és a felülvizsgálati eljárásban hozott döntése alapján a programkövetelményt - a 20. § (5) bekezdése szerinti esetben a Kormány adott ágazatért felelős tagjának egyetértésével - a nyilvántartásból törli, ha annak szakmai kompetenciái beépítésre kerültek valamely szakma szakmai kompetenciái közé. A törlésről hozott döntését a felnőttképzésért felelős miniszter a felnőttképzés adatszolgáltatási rendszerén keresztül közli."

3. § A felnőttképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 11/2020. (II. 7.) Korm. rendelet 22. §-a a következő (3a) bekezdéssel egészül ki:

"(3a) A felnőttképző a kiállított tanúsítványt legkésőbb annak aláírását követő két munkanapon belül a felnőttképzés adatszolgáltatási rendszerébe feltölti."

4. § A felnőttképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 11/2020. (II. 7.) Korm. rendelet III/B. Fejezete a következő 14/D. alcímmel egészül ki:

"14/D. Az Fktv. 24/A. §-ához és 24/B. §-ához

26/D. § Az Flt. szerinti foglalkoztatási programokkal kapcsolatos elkülönített állami pénzalap foglalkoztatási és felnőttképzési alaprészének felnőttképzési célú része (a továbbiakban: felnőttképzési alaprész)

1. a felnőttképzéshez kapcsolódó feladatainak ellátása keretében

a) a felnőttképzéshez kapcsolódó információk terjesztésével és a felnőttképzés népszerűsítéséhez kapcsolatos tevékenységre,

b) a Kormány döntésén alapuló felnőttképzéssel összefüggő központi program megvalósítására,

c) felnőttképzési célú uniós finanszírozású program elő- és társfinanszírozására;

2. a felnőttképzési rendszer fejlesztése és működtetése keretében

a) a felnőttképzési adatszolgáltatási rendszerének fejlesztésére és működtetésére,

b) az egységes szak- és felnőttképzési pályakövetési rendszer fejlesztésére és működtetésére,

c) felnőttképzési szakértői testület működtetésére,

d) az Fktv. szerinti mikrotanúsítványok rendszerének fejlesztésére és működtetésére,

e) az IKK Innovatív Képzéstámogató Központ Zártkörűen Működő Részvénytársaság felnőttképzéssel összefüggő feladata ellátására;

3. a foglalkoztatási, szakképzési, felsőoktatási és a felnőttképzési tevékenységek összehangolási feladata keretében

a) a munkaerőpiaci előrejelző rendszer fejlesztésére és működtetésére,

b) a Kormány döntésén alapuló foglalkoztatást elősegítő és képzési tartalommal rendelkező, központi program megvalósítására,

c) a képzési tartalommal rendelkező foglalkoztatást elősegítő európai uniós finanszírozású program elő- és társfinanszírozására,

d) a felnőttképzések digitalizációjára és az egyenlő hozzáférés biztosítására,

e) felnőttképzéshez szükséges korszerű és digitális tananyagok kidolgozására és fejlesztésére,

f) a szakképzési, felsőoktatási, foglalkoztatási és felnőttképzési tevékenységek összehangolására;

4. az Flt. 39. § (4) bekezdésében meghatározott díjak, kiadások és költségek finanszírozására használható fel.

26/E. § A felnőttképzési alaprészből - erre irányuló támogatási kérelem alapján - nyújtható támogatás a 26/D. §-ban meghatározott feladatokra.

26/F. § (1) A felnőttképzési alaprészből nem nyújtható költségvetési támogatás annak,

a) aki az ugyanazon támogatótól korábban kapott költségvetési támogatásra vonatkozó beszámolási kötelezettségének nem tett eleget,

b) akinek a támogatási kérelem benyújtásakor

ba) a felnőttképzési alaprész javára elszámolandó lejárt esedékességű és nem teljesített kötelezettsége áll fenn, vagy

bb) esedékessé vált és meg nem fizetett adótartozása - ide nem értve az önkormányzati adóhatóság hatáskörébe tartozó adókat -, valamint járulék-, illeték- vagy vámtartozása van.

(2) A felnőttképzési alaprész terhére a 26/D. § 1. pont b) és c) alpontja, 3. pont b)-d) és f) alpontja, valamint 2. és 4. pontja alapján nyújtott költségvetési támogatás kedvezményezettjének a költségvetési támogatás felhasználásával összefüggésben felmerülő működtetési költségei finanszírozására a költségvetési támogatás legfeljebb öt százaléka használható fel.

26/G. § (1) A felnőttképzési alaprész terhére nyújtott költségvetési támogatásra az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Ávr.) VI. Fejezetét az e §-ban meghatározott eltérésekkel kell alkalmazni.

(2) A támogatási kérelem az Ávr. 69. § (1) bekezdésében és 75. § (2) bekezdésében foglaltakat tartalmazza. A támogatási szerződés megkötéséhez, illetve a támogatói okirat kiadásához a támogatási kérelemhez csatolt nyilatkozatokat, dokumentumokat csak akkor kell újra benyújtani, ha az a támogatási kérelem benyújtása óta megváltozott.

(3) Ha a költségvetési támogatás minden feltételét jogszabály vagy a Kormány egyedi határozata meghatározza, az Ávr. 69. § (1) bekezdése és 75. § (2) bekezdése szerinti nyilatkozatokat a támogatási szerződés szövegébe, illetve a támogatói okirathoz kapcsolódóan kell megtenni, az Ávr. 69. § (1) bekezdése és 75. § (2) bekezdése szerinti adatokat tartalmazó dokumentumokat pedig a támogatási szerződésben, illetve a támogatói okiratban meghatározott határidőben kell benyújtani. Ennek hiányában a támogatási szerződés, illetve a támogatói okirat nem lép hatályba. A hibák, hiányosságok pótlására az Ávr. 70. § (3) bekezdését kell alkalmazni. Hibátlan és hiánytalan teljesítés esetén a támogató ennek tényét megállapítja és a támogatási szerződés, illetve a támogatói okirat hatálybalépésének napját közli a kedvezményezettel. Az Ávr. 101/A. §-át és 7. mellékletét az e bekezdés szerinti költségvetési támogatásra nem kell alkalmazni.

(4) A részbeszámolási, beszámolási kötelezettség teljesítéséig a támogató felfüggesztheti a költségvetési támogatás folyósítását, ha a kedvezményezett az azonos támogatási jogviszonyból származó részbeszámolási kötelezettségének, illetve ugyanattól a támogatótól korábban kapott költségvetési támogatásra vonatkozó beszámolási kötelezettségének az új támogatási jogviszonyban számára biztosított költségvetési támogatás folyósításának napjáig nem vagy nem megfelelő módon tett eleget. A felfüggesztésről és annak okáról a kedvezményezettet haladéktalanul tájékoztatni kell.

(5) A kedvezményezett a támogatott tevékenység megvalósítása céljából a támogató előzetes tájékoztatása esetén vonhat be közreműködőt. A támogatási szerződésben, illetve a támogatói okiratban a közreműködő igénybevétele a támogató előzetes jóváhagyásához köthető. Közreműködőként olyan személy vehető igénybe, akivel az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (a továbbiakban: Áht.) alapján támogatási szerződés is köthető lenne. A kedvezményezett a közreműködőért a Polgári Törvénykönyvről szóló törvény szerint felel. Ha a támogatási szerződés, illetve a támogatói okirat lehetővé teszi, a részbeszámolóban, beszámolóban a kedvezményezett által igénybe vett közreműködő nevére és címére szóló számviteli bizonylatok is elszámolhatók.

(6) Ha a támogatási szerződés, illetve a támogatói okirat azt kifejezetten előírja, a kedvezményezett a beszámolási kötelezettségét a beszámoló Ávr. 93. § (1) bekezdése szerinti tartalmára vonatkozó olyan nyilatkozatával is teljesítheti, amely tartalmazza, hogy a költségvetési támogatást a támogatási szerződésben, illetve a támogatói okiratban meghatározott támogatási célnak megfelelően, jogszerűen és a támogatási szerződésben, illetve a támogatói okiratban meghatározottak szerint használta fel. Ebben az esetben a nyilatkozathoz a kedvezményezett csatolja az Ávr. 93. § (3) bekezdése szerinti összesítőt.

(7) A költségek felmerülését igazoló, eredeti számviteli bizonylatokat - abban az esetben is, ha a beszámolóhoz nem kell mellékelni - a kedvezményezett köteles záradékkal ellátni, amelyben jeleznie kell, hogy a számviteli bizonylaton szereplő összegből mekkora összeget számolt el a támogatásból.

26/H. § A felnőttképzési alaprész felhasználásával kapcsolatos feladatok ellátását a felnőttképzésért felelős miniszter által vezetett minisztérium kezelő szervként végzi, ennek keretében ellátja az Áht. 6/B. § (3) bekezdésében a kezelő szervnek meghatározott feladatokat."

5. § A felnőttképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 11/2020. (II. 7.) Korm. rendelet 28. § (3) bekezdés a) pontja a következő ac) alponttal egészül ki:

(A szakértői bizottság megvizsgálja, hogy

a bejelentéshez kötött felnőttképzési tevékenység esetén a felnőttképző)

"ac) eleget tett-e az Fktv. szerinti tájékoztatási kötelezettségének, és az Fktv.-nek megfelelően alakítja-e ki a képzési tevékenységére vonatkozó hirdetéseinek és tájékoztatóinak tartalmát és formáját,"

6. § A felnőttképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 11/2020. (II. 7.) Korm. rendelet 30. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A felnőttképző jogszabálysértő tevékenysége súlyosabban minősül,

a) ha nem tesz eleget az Fktv. 17. §-ában meghatározott tájékoztatási kötelezettségeinek, illetve hirdetései és tájékoztatói nem felelnek meg az Fktv. 17/A. §-ában foglaltaknak,

b) ha az engedélyhez kötött felnőttképzési tevékenység esetén

ba) nem rendelkezik képzési programmal, vagy felnőttképzési tevékenységét nem a képzési programnak megfelelően folytatja,

bb) nem köt felnőttképzési szerződést, vagy annak feltételei, tartalma nem felel meg a jogszabályban és a képzési programban foglaltaknak,

bc) a képzés befejezését követően és a képzés díjának teljes körű megfizetése ellenére hatvan napot meghaladó késedelemmel adja ki a képzés elvégzését igazoló tanúsítványt,

bd) az Fktv. 15. §-ában meghatározott adatszolgáltatási kötelezettségét nem teljesíti."

7. § A felnőttképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 11/2020. (II. 7.) Korm. rendelet 21. alcíme a következő 37/C. §-sal egészül ki:

"37/C. § E kormányrendeletnek az egyes felnőttképzéssel és szakképzéssel összefüggő kormányrendeletek módosításáról szóló 631/2022. (XII. 30.) Korm. rendelettel (a továbbiakban: Módr.) megállapított 22. § (3a) bekezdése szerinti rendelkezését a Módr. hatálybalépésének időpontjában folyamatban lévő képzések esetében is alkalmazni kell."

8. § (1) A felnőttképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 11/2020. (II. 7.) Korm. rendelet

a) 26/B. § (1) bekezdésében az "Az iparügyekért" szövegrész helyébe az "A felnőttképzésért" szöveg,

b) 26/B. § (2), (4) bekezdésében, valamint (7) bekezdés a) pontjában az "az iparügyekért" szövegrész helyébe az "a felnőttképzésért" szöveg,

c) 26/B. § (5) bekezdésében az "az iparügyekért" szövegrészek helyébe az "a felnőttképzésért" szöveg

lép.

(2) A felnőttképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 11/2020. (II. 7.) Korm. rendelet 34. § (2) bekezdésében az "államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény" szövegrész helyébe az "Áht." szöveg lép.

2. A szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 12/2020. (II. 7.) Korm. rendelet módosítása

9. § A szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 12/2020. (II. 7.) Korm. rendelet 45. § (1) bekezdés d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A szakképzés a szakmajegyzékben)

"d) a szociális ágazatba sorolt szakmák tekintetében a kisgyermekgondozó, -nevelő szakma esetében a gyermek- és ifjúságpolitikáért felelős miniszter"

(engedélyével folyhat.)

10. § Hatályát veszti a szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról szóló 12/2020. (II. 7.) Korm. rendelet

a) V. fejezet címében az "A PROGRAMKÖVETELMÉNY ÉS" szövegrész,

b) 16-19. §-a,

c) 45. § (1) bekezdés a) pontja és c) pont cb) alpontja.

3. Záró rendelkezések

11. § (1) Ez a rendelet - a (2) és a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - 2023. január 1-jén lép hatályba.

(2) A 2. § és a 10. § 2023. március 1-jén lép hatályba.

(3) A 4. § 2024. január 1-jén lép hatályba.

12. § Ez a rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, 2006. december 12-i 2006/123/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek való megfelelést szolgálja.

Orbán Viktor s. k.,

miniszterelnök

Tartalomjegyzék