Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

2023. évi I. törvény

az egészségügyben működő szakmai kamarákról szóló 2006. évi XCVII. törvény és az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény módosításáról

1. § Az egészségügyben működő szakmai kamarákról szóló 2006. évi XCVII. törvény (a továbbiakban: Ekt.) 2/A. §-a a következő (1a) és (1b) bekezdéssel egészül ki:

"(1a) A Magyar Orvosi Kamara az (1) bekezdés szerinti feladatát kizárólag a tagjai tekintetében gyakorolja.

(1b) Az orvosok, fogorvosok, továbbá a nem orvos- és egészségtudományi képzési területen szerzett alap szakképesítéssel rendelkező, de egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképzésben egészségügyi szakképesítést szerzett egészségügyi dolgozók tekintetében a 2. § d) pont dc) alpontja, valamint a 2. § k) pontja szerinti feladatot a Magyar Orvosi Kamara helyett az egészségügyért felelős miniszter által - a felsőoktatásért felelős miniszter egyetértésével - kiadott rendeletben meghatározott szerv gyakorolja."

2. § (1) Az Ekt. 14/A. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Egészségügyi tevékenységet - jogszabályban megállapított egyéb feltételek mellett - az (1c)-(2a) bekezdésben meghatározott kivételekkel csak az végezhet, aki tagja az adott tevékenység végzésének feltételeként előírt szakképesítés szerint illetékes szakmai kamarának."

(2) Az Ekt. 14/A. §-a a következő (1c) bekezdéssel egészül ki:

"(1c) Az orvosok, fogorvosok, továbbá a nem orvos- és egészségtudományi képzési területen szerzett alap szakképesítéssel rendelkező, de egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképzésben egészségügyi szakképesítést szerzett egészségügyi dolgozók egészségügyi tevékenységet akkor is végezhetnek, ha nem tagjai a szakképesítésük szerint illetékes szakmai kamarának."

3. § Az Ekt. a következő 14/C. §-sal egészül ki:

"14/C. § A tagsági viszonyáról a 18. § (1) bekezdés a) pontja szerint lemondó, az orvos, a fogorvos, továbbá a nem orvos- és egészségtudományi képzési területen szerzett alap szakképesítéssel rendelkező, de egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképzésben egészségügyi szakképesítést szerzett egészségügyi dolgozó tag számára a Magyar Orvosi Kamara az éves tagdíj arányosan fennmaradó részét a tagsági viszony megszűnését követő 8 napon belül visszatéríti."

4. § Az Ekt. a következő 20/A. §-sal egészül ki:

"20/A. § (1) Az orvosok, fogorvosok, továbbá a nem orvos- és egészségtudományi képzési területen szerzett alap szakképesítéssel rendelkező, de egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképzésben egészségügyi szakképesítést szerzett egészségügyi dolgozók etikai eljárását törvényben meghatározott eltérésekkel kell lefolytatni.

(2) A 20. §-tól eltérően az (1) bekezdés szerinti személyek esetében az etikai vétség a törvényben meghatározott szerv által kiadott szakmai-etikai szabályzatban foglalt szabályok vagy kötelezettségek vétkes megszegése."

5. § Az Ekt. a következő 32. §-sal egészül ki:

"32. § (1) Aki az egészségügyben működő szakmai kamarákról szóló 2006. évi XCVII. törvény és az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény módosításáról szóló 2023. évi I. törvény (a továbbiakban: Módtv.) hatálybalépése napján a Magyar Orvosi Kamara tagja, a Módtv. hatálybalépését követő 30 napon belül - a Magyar Orvosi Kamara országos elnökségéhez intézett - egyoldalú, írásbeli nyilatkozattal nyilatkozik arról, hogy fenn kívánja-e tartani a kamarai tagsági viszonyát. A tagsági viszonyt fenntartó nyilatkozattétel hiányában a kamarai tagsági viszony a Módtv. hatálybalépését követő 31. napon megszűnik. A tagságot fenntartó nyilatkozat érvényességéhez a Magyar Orvosi Kamara külön elfogadó nyilatkozata nem szükséges.

(2) A tagsági viszonyukat fenn nem tartó kamarai tagok személyes adatait a kamarai tagsági nyilvántartásokból haladéktalanul, a (4) bekezdés szerinti esetben az ott meghatározott iratok és adatok átadását követően haladéktalanul törölni kell. A Magyar Orvosi Kamara a tagsági viszonyát fenntartani nem kívánó vagy megszüntető tag számára az éves tagdíj arányosan fennmaradó részét a tagsági viszony megszűnését követő 8 napon belül visszatéríti.

(3) A tagsági viszonyukat fenn nem tartó kamarai tagokkal szemben a tagsági viszony megszűnése előtt kiszabott jogerős etikai büntetést a működési nyilvántartást vezető szerv az Eütv. 112. § (4) bekezdés j) pontja szerint annak elévüléséig nyilvántartja azzal, hogy

a) a kizárás etikai büntetés jogerőre emelkedésétől számított két évig nem végezhet egészségügyi tevékenységet az, akit a 25. § (1) bekezdés f) pontja szerinti kizárás etikai büntetéssel a Módtv. hatálybalépését megelőzően a kamarából kizártak,

b) nem végezhet egészségügyi tevékenységet az, akivel szemben a Módtv. hatálybalépését megelőzően a Magyar Orvosi Kamara a 25. § (1) bekezdés d) pontja szerinti, a tagsági viszony 1-6 hónapig terjedő felfüggesztése etikai büntetést hozott, a határozat jogerőre emelkedésétől számítva a határozatban foglalt ideig.

(4) A 20/A. § szerinti személyekkel szemben - tekintet nélkül arra, hogy az érintett kamarai tag vagy sem -a folyamatban lévő etikai eljárásokat az Egészségügyi Tudományos Tanács folytatja le. Az érintett taggal szemben folyamatban lévő etikai eljárások iratait és az etikai eljárással kapcsolatos adatokat - az etikai eljárás lefolytatása érdekében - a Magyar Orvosi Kamara a Módtv. hatálybalépését követő 15 napon belül átadja az Egészségügyi Tudományos Tanács részére."

6. § Az Ekt. 34. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"34. § Felhatalmazást kap az egészségügyért felelős miniszter, hogy

a) az Eütv. szerinti kötelező továbbképzés szervezője tevékenységének az egészségügyben működő szakmai kamarák, valamint a b) pont szerinti szerv általi rendszeres minősítésére, a minősítés közzétételére és a minősítés alapján megtehető javaslattételre vonatkozó részletes szabályokat,

b) a 2/A. § (1b) bekezdés szerinti szervet - a felsőoktatásért felelős miniszter egyetértésével kiadott -

rendeletben állapítsa meg."

7. § Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény (a továbbiakban: Eütv.) VI. Fejezete a 140/A. §-t követően a következő alcímmel egészül ki:

"Egyes egészségügyi dolgozókra vonatkozó etikai felelősségi szabályok

140/B. § (1) Az orvosokkal, fogorvosokkal, továbbá a nem orvosi- és egészségtudományi képzési területen szerzett alap szakképesítéssel rendelkező, de egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképzésben egészségügyi szakképesítést szerzett egészségügyi dolgozókkal (e § alkalmazásában a továbbiakban együtt: orvos) szemben szakmai-etikai eljárás (e § alkalmazásában a továbbiakban: etikai eljárás) lefolytatására az egészségügyben működő szakmai kamarákról szóló 2006. évi XCVII. törvény (a továbbiakban: Ekt.) VI. Fejezetében foglaltakat e §-ban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni. Etikai vétség a (4) bekezdés szerinti szakmai-etikai szabályzatban foglalt szabályok vagy kötelezettségek vétkes megszegése.

(2) Az etikai eljárást - közfeladatként - az ETT folytatja le, első fokon az ETT-nek a Kormány rendeletében meghatározott testülete, másodfokon az ETT elnöksége jár el. Az etikai eljárásra - törvény eltérő rendelkezése hiányában - az általános közigazgatási rendtartásról szóló törvény rendelkezéseit kell alkalmazni azzal, hogy

a) nem alkalmazhatók a törvénynek

aa) az eljárási költség viselésére,

ab) a költségmentességre,

vonatkozó rendelkezései, továbbá

b) az ügyintézési határidő negyvenöt nap.

(3) Az etikai eljárás tekintetében az Ekt. VI. Fejezet rendelkezéseinek alkalmazása során a területi szervezet etikai bizottságán orvos esetén az ETT-nek a Kormány rendeletében meghatározott testületét, országos etikai bizottság esetén az ETT-t, a kamarai tag alatt az orvost kell érteni. Az Ekt. 25. § (3) bekezdésétől eltérően az ETT az etikai eljárás során első és másodfokon legalább háromtagú bizottságként jár el.

(4) Az orvosokra kiterjedő szakmai-etikai szabályzatot - kamarai tagságtól függetlenül - az ETT a miniszter jóváhagyásával adja ki. Az ETT a szakmai-etikai szabályzatot - annak miniszteri jóváhagyását megelőzően - megfelelő határidő tűzésével véleményezés céljából megküldi a Magyar Orvosi Kamara részére. Az ETT a Magyar Orvosi Kamara véleményéről tájékoztatja a minisztert. A szakmai-etikai szabályzatot a miniszter a központi kormányzati honlapon, valamint az ETT a honlapján az elfogadást követő 8 napon belül közzéteszi.

(5) Az etikai gyakorlat egységességének biztosítása érdekében az ETT elvi állásfoglalásokat adhat ki.

(6) Az ETT-nek az etikai eljárás során hozott végleges döntésével szemben bírósági jogorvoslatnak van helye. A kereset a határozat kézbesítésétől számított 30 napon belül terjeszthető elő.

(7) Az orvosok tekintetében kiszabható etikai büntetések:

a) a figyelmeztetés,

b) a megrovás,

c) a mindenkori legkisebb kötelező munkabér havi összegének tízszereséig terjedő pénzbírság.

(8) Az ETT a (7) bekezdés szerinti büntetések mellett vagy azok helyett megállapíthatja, hogy az orvos számára vezetői megbízás a határozat véglegessé válásától számított legfeljebb két évig nem adható.

(9) Az egészségügyi intézmény munkáltatója nem adhat vezetői megbízást az orvosnak, ha az a (8) bekezdés szerinti büntetés hatálya alatt áll, erről a tényről az egészségügyi intézmény a működési nyilvántartást vezető szervtől - az érintett orvos természetes személyazonosító adatainak megjelölésével - adatot igényelhet.

(10) Az ETT a (7) és (8) bekezdés szerinti büntetésekről azok véglegessé válását követően haladéktalanul tájékoztatja a működési nyilvántartást vezető szervet.

(11) Az orvosokkal szembeni etikai eljárás részletszabályait a Kormány rendeletben állapítja meg.

(12) Az ETT az orvos és az eljárás egyéb résztvevője azonosításához szükséges természetes személyazonosító adatokat és az ügyfajtát szabályozó törvényben meghatározott személyes adatokat, továbbá - ha törvény másként nem rendelkezik - az eljárás eredményes lefolytatásához elengedhetetlenül szükséges más személyes adatokat kezeli.

(13) Az ETT gondoskodik arról, hogy a törvény által védett titok és törvény által védett egyéb adat (a továbbiakban együtt: védett adat) ne kerüljön nyilvánosságra, ne juthasson illetéktelen személy tudomására, és e védett adatok törvényben meghatározott védelme az ETT eljárásában is biztosított legyen.

(14) Az ETT az eljárása során annak lefolytatásához - jogszabályban meghatározott módon és körben - kezeli azokat a védett adatokat, amelyek eljárásával összefüggnek, illetve amelyek kezelése az eljárás eredményes lefolytatása érdekében szükséges.

(15) Az ETT biztosítja, hogy az etikai eljárásban szereplő beteg azonosítását lehetővé tevő egészségügyi adatot - ha jogszabály vagy az Európai Unió kötelező jogi aktusa másként nem rendelkezik - kizárólag az e tekintetben külön titoktartási kötelezettséget vállaló orvos ismerhesse meg.

(16) Az ETT az általa kiszabott etikai büntetések adatait - ideértve a büntetésben részesített orvos természetes személyazonosító adatait - az Ekt. szerinti elévülési idő elteltéig kezeli."

8. § Az Eütv. a következő 244/I. §-sal egészül ki:

"244/I. § (1) Az egészségügyben működő szakmai kamarákról szóló 2006. évi XCVII. törvény és az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény módosításáról szóló 2023. évi I. törvénnyel (a továbbiakban: Módtv4.) megállapított 140/B. § (11) bekezdése szerinti rendelet hatálybalépéséig, valamint a Módtv4.-gyel megállapított 140/B. § (4) bekezdése szerinti szabályzat kiadásáig az ETT a hatáskörébe tartozó etikai eljárást felfüggeszti. A felfüggesztés alatt az elévülési idő szünetel.

(2) A 140/B. § (1) bekezdésében meghatározott személy tekintetében az (1) bekezdés szerinti időpontig etikai vétségnek minősül a Magyar Orvosi Kamara etikai kódexében foglalt szabályok vétkes megszegése azzal, hogy nem minősül etikai vétségnek

a) a Magyar Orvosi Kamara alapszabályában, más belső szabályában meghatározott, valamint a Magyar Orvosi Kamarán belüli, választott tisztségből eredő kötelezettségnek a vétkes megszegése,

b) a Magyar Orvosi Kamara által jegyzékbe vett álláshely elfoglalása, vagy

c) az a cselekmény, amelyet a 140/B. § (4) bekezdése szerinti szakmai-etikai szabályzat nem minősít etikai vétségnek."

9. § Az Eütv. 247. § (1a) bekezdése a következő m) ponttal egészül ki:

(Felhatalmazást kap a Kormány arra, hogy rendeletben)

"m) állapítsa meg a 140/B. § (11) bekezdése szerinti etikai eljárás részletszabályait, valamint az ETT etikai eljárásban első fokon eljáró testületét,"

10. § Az Eütv.

a) 110. § (4a) bekezdésében az "Egészségügyi Tudományos Tanács" szövegrész helyébe az "Egészségügyi Tudományos Tanács (a továbbiakban: ETT)" szöveg,

b) 150. § (3) bekezdésében az "Egészségügyi Tudományos Tanács (a továbbiakban: ETT)" szövegrész helyébe az "ETT" szöveg,

c) 247. § (2) bekezdés m) pontjában az "Egészségügyi Tudományos Tanács" szövegrész helyébe az "ETT" szöveg

lép.

11. § Ez a törvény a kihirdetését követő napon lép hatályba.

Novák Katalin s. k.,

köztársasági elnök

Kövér László s. k.,

az Országgyűlés elnöke