Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

28/2023. (VII. 5.) AM rendelet

a Körös-éri Tájvédelmi Körzet létesítéséről szóló 146/2012. (XII. 27.) VM rendelet módosításáról

A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 85. § (2) bekezdés 13. pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 182/2022. (V. 24.) Korm. rendelet 54. § 9. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. § A Körös-éri Tájvédelmi Körzet létesítéséről szóló 146/2012. (XII. 27.) VM rendelet (a továbbiakban: R.) 2. melléklete az 1. melléklet szerint módosul.

2. § Az R. 2. melléklet 3.1.2. pont c) alpontjában a "kizárólag az élőhelyek megőrzését biztosító természetvédelmi kezelés végezhető és csak ezt szolgáló tevékenység engedélyezhető" szövegrész helyébe az "az élőhelyek megőrzését és természeti állapotának javítását biztosító természetvédelmi kezelést szolgáló tevékenységek kivételével tilos a beavatkozás" szöveg lép.

3. § Hatályát veszti az R. 2. melléklet

a) 3.1.3. pont c) alpontjában a "Gyepesítések révén a földikutya élőhelyek kiterjedésének növelését, egymástól elszigetelt állományaik kapcsolatát helyre kell állítani." szövegrész,

b) 3.2.1. pont b) alpontja,

c) 3.2.5. pont f) alpontjában az "- az amur és a busa kivételével -" szövegrész.

4. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

Dr. Nagy István s. k.,

agrárminiszter

1. melléklet a 28/2023. (VII. 5.) AM rendelethez

1. Az R. 2. melléklet 1.4. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"1.4. A kritikusan veszélyeztetett, csak a Kárpát-medencében előforduló, Magyarország területén a Körös-ér menti térségben kiemelkedően jelentős állománnyal jelen lévő délvidéki földikutya [Nannospalax (leucodon) montanosyrmiensis] védelme, megőrzése."

2. Az R. 2. melléklet 3.1.2. pont d) és e) alpontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

(Élőhelyek kezelése, fenntartása)

"d) Azokon a területeken, ahol gyepként történő hasznosítás érdekében hagytak fel a szántóföldi műveléssel (felhagyott szántó),

da) a felhagyást követően legalább az első 2 évben a gyepesedési folyamatot segítő kaszálást vagy szárzúzást kell végezni,

db) a felhagyást követő első 10 évben kaszálás a terület természetvédelmi kezeléséért felelős Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatósággal (a továbbiakban: igazgatóság) egyeztetett időpontban végezhető, azzal, hogy a június 15-ét megelőző időpontban kaszálást kizárólag az igazgatóság jóváhagyásával lehet végrehajtani.

e) A nyílt és félig nyílt homoki gyepek és azok nyáras-borókásokkal alkotott élőhelyegyüttese, valamint a tölgyes-erdőssztyepp területek elhelyezkedéséről az igazgatóság szükség szerint tájékoztatja az érintett tulajdonosokat, földhasználókat, a természetvédelmi és az erdészeti hatóságot."

3. Az R. 2. melléklet 3.1.2. pontja a következő f) alponttal egészül ki:

(Élőhelyek kezelése, fenntartása)

"f) Az Országos Erdőállomány Adattárban nyilvántartott tisztásokat meg kell őrizni."

4. Az R. 2. melléklet 3.1.3. pont d) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Fajok védelme)

"d) A földikutya élőhelyek kiterjedésének - gyepesítések révén vagy faültetvény természetességi állapotú erdők mezőgazdasági művelésbe vonásával megvalósított - növelésével helyre kell állítani az egymástól elszigetelt állományok kapcsolatát."

5. Az R. 2. melléklet 3.1.3. pontja a következő e) és f) alponttal egészül ki:

(Fajok védelme)

"e) A földikutya egyedszám növekedését a részpopulációkról leszakadt, az azokból elvándorolt, a további szaporodásban részt venni nem tudó egyedek áttelepítésével, új populáció létrehozásával kell elősegíteni.

f) A b) és c) alpont rendelkezéseivel érintett területek elhelyezkedéséről az igazgatóság szükség szerint tájékoztatja az érintett tulajdonosokat, földhasználókat, továbbá ha az érintett terület az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény hatálya alá tartozik, az erdészeti hatóságot is."

6. Az R. 2. melléklet 3.1.5. pont b)-d) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Látogatás)

"b) A d) alpontban meghatározott kivétellel szabadon látogatható a Bácsboristai legelő, Bogárzó, Kelebiai-halastavak és erdők, Kissori-semlyék, Madarász-tó, Öttömösi baromjárás területegység.

c) Az Ásotthalmi láprét, Átokházi-tőzegbánya, Csipak-semlyék, Emlékerdő, Rivó-erdő és semlyék, Tanaszi-semlyék területegység szervezett csoportos látogatására az igazgatóság által biztosított szakvezető kíséretében kerülhet sor. Az Ásotthalmi láprét és az Emlékerdő területegység egyéb látogatását legkésőbb 24 órával annak tervezett időpontja előtt be kell jelenteni az igazgatóságnak.

d) A Kelebiai-halastavak és erdők, valamint a Madarász-tó területegységek vízfelszínein turisztikai, rekreációs és sporttevékenység nem folytatható."

7. Az R. 2. melléklet 3.1.7. pont a) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Terület- és földhasználat)

"a) A területen új burkolt út létesítésére, földút szilárd burkolattal való ellátásának engedélyezésére kizárólag az 1. pontban meghatározott természetvédelmi célkitűzések megvalósítására, továbbá a terület táji és természeti értékeinek természetvédelmi célú bemutatására irányuló, az igazgatósággal előzetesen egyeztetett fejlesztés keretében, az igazgatóság szakértői véleményének figyelembevételével kerülhet sor."

8. Az R. 2. melléklet 3.1.7. pont c) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Terület- és földhasználat)

"c) Szántó és erdő kizárólag az 1. pontban meghatározott természetvédelmi célkitűzések megvalósítása érdekében vagy azzal összhangban létesíthető."

9. Az R. 2. melléklet 3.1.7. pont w) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Terület- és földhasználat)

"w) Tilos a területen a kizárólag gépi meghajtású, emberi közlekedésre alkalmas sporteszközzel vagy ilyen meghajtású járművel végzett technikai sporttevékenység. Emberi izomerővel vagy részben emberi izomerővel hajtott, közlekedésre alkalmas sporteszközzel vagy ilyen meghajtású járművel kizárólag erre a célra az igazgatósággal egyeztetett és a hozzájárulásával kijelölt utakon, valamint az útként nyilvántartott ingatlanokon végezhető technikai sporttevékenység vagy szabadidős tevékenység. Az e feltételeknek megfelelően végzett technikai sporttevékenységhez nem kell beszerezni a természetvédelmi hatóság engedélyét."

10. Az R. 2. melléklet 3.2.2. pont l) és m) alpontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

[Gyep (rét és legelő) művelési ágú területek kezelése]

"l) A homoki gyepek és a mézpázsitos gyepek esetében a kaszálás legkorábbi időpontja június 15. A kaszálás engedélyezése során ettől csak az 1. pontban meghatározott természetvédelmi célkitűzések érdekében, az igazgatósággal egyeztetve lehet eltérni.

m) A mocsárrétek és szikes rétek, szikes mocsarak esetében a kaszálás legkorábbi időpontja július 1. A kaszálás engedélyezése során ettől csak az 1. pontban meghatározott természetvédelmi célkitűzések érdekében, az igazgatósággal egyeztetve lehet eltérni."

Tartalomjegyzék