161/2025. (VI. 23.) Korm. rendelet
a közhasználatú fürdők létesítéséről és üzemeltetéséről szóló 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet módosításáról
[1] A Kormány elkötelezett a magyar lakosság egészségi állapotának javítása mellett, amely célt a közhasználatú fürdők létesítésével és üzemeltetésével kapcsolatos szabályozás folyamatos felülvizsgálatával is törekszik elérni.
[2] A fenti cél elérése érdekében szükséges a közhasználatú fürdők létesítéséről és üzemeltetéséről szóló 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendeletben technikai jellegű módosítások átvezetése az egységes jogértelmezés és jogalkalmazás elősegítéséhez, többek között a közhasználatú fürdő fogalmának pontosításával, valamint a szálláshely fogalmának bevezetésével.
[3] A Kormány az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 247. § (1) bekezdés zs) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. § (1) A közhasználatú fürdők létesítéséről és üzemeltetéséről szóló 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet [a továbbiakban: 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet] 2. § 19. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(E rendelet alkalmazásában)
"19. kád típusú medence: olyan fürdési vagy gyógyászati célú létesítmény, amelynek vize az üzemeltetési előírások és használati útmutató alapján meghatározott egyidejű névleges felhasználók számát elérő fürdőző után minden esetben leeresztésre, majd a medence fertőtlenítésre kerül, fúvókákat és élményelemeket - a gyógyászati célú, víz alatti sugármasszázst biztosító tangentor medencék vagy az NNGYK által kiadott fürdővízbiztonsági engedélyben meghatározottak kivételével - nem tartalmaz,"
(2) Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet 2. § 21-23. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(E rendelet alkalmazásában)
"21. közhasználatú fürdő: bármely, legalább egy fürdési célú létesítményt, szaunát vagy gőzkamrát és az ezekhez tartozó hűtési célú létesítményeket tartalmazó, nyilvános szolgáltatóegység, mely nem kizárólag a tulajdonos, a bérlő, az üzemeltető és azok családtagjai, nemfizető alkalmi vendégei által, hanem bárki vagy egy meghatározott csoport által vehető igénybe, függetlenül attól, hogy az igénybe vevők fizetnek-e a belépésért, vagy nem. Ide tartoznak a szálláshelyek és a 6 lakásosnál nagyobb társasházak, lakóparkok, szövetkezeti lakások fürdési célú létesítményei, szaunái, gőzkamrái és az ezekhez tartozó hűtési célú létesítmények is,
22. 1-es típusú közhasználatú fürdő: minden olyan szolgáltatóegység, amelyben a vízzel kapcsolatos tevékenység a fő használati mód, vagy a fő használati mód mellett van jelen olyan módon, hogy a felhasználók számára önálló szolgáltatásként is igénybe vehető. Ilyennek minősülnek különösen a gyógy- és élményfürdők, víziparkok, uszodák, tanuszodák, csecsemőúszást és csecsemők, kisgyermekek gyógyászati foglalkozását biztosító uszodák, fürdők,
23. 2-es típusú közhasználatú fürdő: minden olyan közhasználatú fürdő, ahol a vízzel kapcsolatos tevékenység a fő tevékenység mellett van jelen mint többletszolgáltatás, és a kizárólag szaunát, gőzkamrát és ezekhez tartozó, hűtési célú fürdési célú létesítményeket tartalmazó közhasználatú fürdők,
a) 2/a típusú közhasználatú fürdő: természetes fürdőhelyek, szórakoztató, szabadidős és sporttevékenységet szolgáló egységek közhasználatú fürdési célú létesítményei, szaunaparkok, gőzkamraparkok és ezekhez tartozó szolgáltatási elemek, továbbá minden, 25 szobánál nagyobb kapacitással rendelkező szálláshely fürdési célú létesítményei,
b) 2/b típusú közhasználatú fürdő: a 2/a típusba nem sorolható szálláshelyek, a nem kereskedelmi célú 2-es típusú közhasználatú fürdők, 6 lakásosnál nagyobb társasházak, lakóparkok, szövetkezeti lakások közhasználatú fürdési célú létesítményei,"
(3) Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet 2. §-a a következő 30a. ponttal egészül ki:
(E rendelet alkalmazásában)
"30a. szálláshely: a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény 2. § 22., 39. és 40. pontja szerinti szálláshely, valamint a nem üzleti célú közösségi, szabadidős szálláshely-szolgáltatásról szóló 173/2003. (X. 28.) Korm. rendelet 3. §-ában meghatározott közösségi elhelyezést biztosító, legalább 6 férőhellyel rendelkező létesítmény."
2. § Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet 3. § (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, és a § a következő (8)-(10) bekezdéssel egészül ki:
"(7) A közegészségügyi-technológiai szabályzat igazolására irányuló eljárás lefolytatásához
a) a 3-as és a 2/b típusú, valamint a legfeljebb 6 fő megengedett egyidejű legnagyobb terhelésű fürdési célú létesítményt tartalmazó 2/a típusú közhasználatú fürdő esetén a 2. melléklet 1.1.1. és 1.1.2. pontja,
b) az 1-es típusú közhasználatú fürdő és a 6 fő megengedett egyidejű legnagyobb terhelést meghaladó fürdési célú létesítményt tartalmazó 2/a típusú közhasználatú fürdő esetén a 2. melléklet 1.1.1., 1.1.2., 1.2.1.1. és 1.2.1.2.1-1.2.1.2.4. pontja,
c) a vizes játszóterek esetében a 2. melléklet 1.3.1-1.3.5. pontja
szerint elkészített dokumentációt kell benyújtani.
(8) A közegészségügyi-technológiai szabályzat jóváhagyására irányuló eljárás lefolytatásához a 2. melléklet 1. pontja szerint elkészített dokumentációt kell benyújtani. A szabályzat jóváhagyásának feltétele a 4. § (4) bekezdése szerinti próbaüzem.
(9) A közegészségügyi-technológiai szabályzatban eszközölt változásokat az egészségügyi államigazgatási szerv felé 30 napon belül, írásban be kell jelenteni, és kérelmezni a módosítás jóváhagyását.
(10) A közegészségügyi-technológiai szabályzat jóváhagyására kiadott határozat módosítását az engedélyes kérelmezheti
a) az engedélyes adataiban (név, székhely) bekövetkező változás esetén vagy
b) a közegészségügyi-technológiai szabályzatban eszközölt változások esetén."
3. § Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet 4. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, és a § a következő (6a) bekezdéssel egészül ki:
"(6) Kád típusú medencéket töltő-ürítő üzemmódban kell létesíteni.
(6a) Kis méretű, maximum 8 m3 térfogatú és 4 m2 felületű, hideg vizes, 18 °C-nál nem melegebb medencék töltő-ürítő üzemmódban is létesíthetők."
4. § Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet 5. § (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(8) A fürdési célú létesítményben, elismert ásvány- és gyógyvíz vagy egyedi összetételű tápvíz felhasználása esetén a medencevízre és szűrt vízre vonatkozó előírásoktól való eltérésről az illetékes egészségügyi államigazgatási szerv - az NNGYK szakhatósági állásfoglalása alapján - a közegészségügyi-technológiai szabályzatot jóváhagyó határozatában dönthet."
5. § (1) Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet 6. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Szűrő-forgató rendszer esetén a medencébe folyamatosan bevezetett víz mennyisége a terheléssel arányos lehet, de nyitvatartási időben a megengedett legnagyobb terhelés 30%-ánál kisebb terheléskor sem lehet kevesebb óránként a vízfelületből számított legnagyobb terheléshez tartozó érték 50%-ánál. Üzemidőn kívül a medencébe folyamatosan bevezetett víz mennyisége 50% alá is csökkenthető, amennyiben a megfelelő vízminőség a zavarosság folyamatos, online nyomon követésével igazolható. A szűrő-forgató rendszer üzemeltetése, a medencébe a tisztított víz folyamatos bevezetése üzemidőn kívül sem állítható le."
(2) Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet 6. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A 4. § (6a) bekezdése szerinti medencék töltő-ürítő rendszerű üzemeltetése esetén a medencetérfogat 20%-ának megfelelő mennyiségű friss tápvíz üzemóránkénti bevezetése szükséges. Szűrő-forgató technológia esetében a szűrő-forgató berendezést úgy kell méretezni, hogy óránként legalább egy alkalommal forduljon meg a fürdési célú létesítmény vize."
6. § Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet 7. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A közhasználatú fürdő vagy a fürdési célú létesítmények létesítését követően az üzemeltetés megfelelőségét az egészségügyi államigazgatási szerv helyszíni szemlén, hatósági ellenőrzés keretében, hatósági mintavétellel, legalább egy, de legfeljebb két hónap elteltével ellenőrzi."
7. § (1) Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet 11. §-a a következő (2a) és (2b) bekezdéssel egészül ki:
"(2a) A (2b) bekezdésben meghatározott kivétellel, a 2/b típusú közhasználatú fürdő üzemeltetője önellenőrzést nem köteles végezni. Az üzemeltető önkéntesen, az általa meghatározott gyakorisággal és szükség szerint végezhet önellenőrzést, ideértve az akkreditált laboratóriumi vizsgálatok útján történő önellenőrzést is.
(2b) Az egészségügyi hatósági és igazgatási tevékenységről szóló 1991. évi XI. törvényben meghatározott táboroztatás során igénybe vett szálláshelyek és közösségi létesítmények 2/b típusú közhasználatú fürdője tekintetében a táboroztatás során, a nevelési és oktatási intézmények 2/b típusú közhasználatú fürdője tekintetében pedig folyamatosan a 6. melléklet 6. táblázata szerint kell az önellenőrzést lefolytatni."
(2) Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet 11. § (8) bekezdés b) és c) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:
(Az egészségügyi államigazgatási szerv helyszíni ellenőrzést, valamint hatósági vízminőség-ellenőrző vizsgálatot végez, vagy erre akkreditált laboratóriummal végeztet a 6. melléklet szerinti paraméterekre, és vizsgálja az e rendeletben foglaltak betartását, az alábbiak szerint:)
"b) a 2-es és a 3-as típusú közhasználatú fürdőkben saját ütemterv szerint, de a 2/a típusú, valamint a 2/b típusú, 16 főnél nagyobb befogadóképességű szálláshely közhasználatú fürdőinél legalább évi egyszer, az egyéb 2/b típusú és a 3-as típusú közhasználatú fürdőkben legalább kétévente egyszer;
c) soron kívül, ha fürdővíz-vizsgálati eredmények vagy közegészségügyi-járványügyi indokok alapján indokolt."
8. § (1) Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet 13. § (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(4) A vizes játszóterek átfolyó rendszerben üzemelhetnek, és csak nem medencés jellegű fürdési célú létesítményekkel. Az A és B típusú létesítményeket átfolyó, a D típusú létesítményeket szűrő-forgató rendszerrel kell kialakítani. C típusú vizes játszóterek akkor üzemeltethetők szűrő-forgató technológiával, ha a szűrt víz minősége megfelel a 6. melléklet 2. és 4. táblázata szerinti követelményeknek, és a rendszerben lévő víz minősége megfelel a 6. melléklet 2. és 4. táblázata szerinti medencevíz-követelményeknek. Szűrő-forgató technológiával üzemelő vizes játszótereken üzemeltethető medencés jellegű fürdési célú létesítmény is. Az alkalmazott szűrő-forgató vízkezelő technológiának meg kell felelnie a hatályos vonatkozó szabványnak."
(2) Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet 13. § (10) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(10) Átfolyó rendszerben üzemelő vizes játszótér esetén a rendszerben lévő víz minőségét évente egyszer, a 6. melléklet 1. és 3. táblázatában foglalt követelmények alapján szükséges ellenőrizni valamely vízzel telt elemből."
9. § (1) Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet 14. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) Az üzemeltető gondoskodik arról, hogy az általa végzett és végeztetett valamennyi fürdővízre vonatkozó akkreditált laboratóriumi vízvizsgálat eredménye a vizsgálatot végző akkreditált laboratórium útján az adatok rendelkezésre állását követő 8 napon belül, jelentős túllépés esetén a rendelkezésre állást követően azonnal a HUMVI rendszerbe feltöltésre kerüljön. Az üzemeltető az adatok feltöltésével a tájékoztatási kötelezettségének eleget tesz az illetékes egészségügyi államigazgatási szerv felé."
(2) Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet 14. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(5) Az üzemeltető adatváltozás esetén, de legalább évente egyszer, tárgyév október 31-ig tájékoztatja az illetékes egészségügyi államigazgatási szervet a megváltozott alap- és fő műszaki adatokról, és az az illetékes egészségügyi államigazgatási szerv a tárgyév december 10. napjáig frissíti a HUMVI rendszerben a vonatkozó, alap- és fő műszaki adatokat."
10. § Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet 15. §-a a következő (8) bekezdéssel egészül ki:
"(8) Az NNGYK által nyilvántartásba vett termékek, fürdővízbiztonsági engedéllyel rendelkező technológiák esetében kiadott határozatok tartalmazzák a létesítés, a tápvízválasztás, a vízhasználat és az üzemeltetés feltételeit."
11. § Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet 17. § (9) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(9) Az NNGYK az engedélyt hivatalból visszavonja, ha az engedélyezéskor fennálló feltételek már nem állnak fenn, vagy az engedély kiadását követően az anyag, termék értékelést igénylő adatai megváltoztak."
12. § (1) Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet 1. melléklete az 1. melléklet szerint módosul.
(2) Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet 2. melléklete a 2. melléklet szerint módosul.
(3) Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet 6. melléklete a 3. melléklet szerint módosul.
(4) Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet 7. melléklete helyébe a 4. melléklet lép.
13. § Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet
1. 20. § (1) bekezdésében az "az e rendelet hatálybalépésétől számított második év végéig" szövegrész helyébe a "2026. december 31-ig" szöveg,
2. 20. § (2)-(3) és (13) bekezdésében az "az e rendelet hatálybalépésétől számított két éven belül" szövegrész helyébe a "2026. december 31-ig" szöveg,
3. 20. § (4) és (5) bekezdésében az "az e rendelet hatálybalépésétől számított két éven belül" szövegrész helyébe a "2028. március 19-ig" szöveg,
4. 20. § (7) bekezdésében az "öt éven belül" szövegrész helyébe a "2029. március 19-ig" szöveg,
5. 20. § (9) bekezdésében az "az e rendelet hatálybalépését követő harmadik évtől kezdve" szövegrész helyébe a "2027. március 19-től" szöveg,
6. 20. § (10) bekezdésében az "az e rendelet hatálybalépését követő második év január 1-től" szövegrész helyébe a "2026. szeptember 1-jétől" szöveg,
7. 20. § (14) bekezdésében az "az e rendelet hatálybalépésétől számított 2 év elteltével" szövegrész helyébe a "2026. szeptember 1-jétől" szöveg,
8. 20. § (15) bekezdésében az "az e rendelet hatálybalépését követő negyedik évig" szövegrész helyébe a "2028. március 19-ig" szöveg,
9. 1. melléklet 1. pont 1.4. alpontjában és az 1. mellékletben foglalt 1. táblázat A:1 mezőjében a "befogadóképesség" szövegrész helyébe a "megengedett egyidejű legnagyobb terhelés" szöveg,
10. 1. melléklet 1. pont 1.4. alpont 1.4.1. pontjában az "az egyidejű befogadóképesség" szövegrész helyébe az "a megengedett egyidejű legnagyobb terhelés" szöveg,
11. 1. mellékletében foglalt 1. táblázat C:1 mezőjében a "6-50" szövegrész helyébe a "7-50" szöveg,
12. 1. melléklet 2. pont 2.5. alpontjában a "6 fő befogadóképességet" szövegrész helyébe a "6 fő megengedett egyidejű legnagyobb terhelést" szöveg,
13. 1. melléklet 2. pont 2.5. alpont 2.5.9. pont h) alpontjában a "befogadóképességgel" szövegrész helyébe a "megengedett egyidejű legnagyobb terheléssel" szöveg,
14. 2. melléklet 1. pont 1.1. alpontjában a "6 fő befogadóképességűnél kisebb" szövegrész helyébe a "legfeljebb 6 fő megengedett egyidejű legnagyobb terhelésű" szöveg,
15. 2. melléklet 1. pont 1.2. alpontjában a "befogadóképességet" szövegrész helyébe a "megengedett egyidejű legnagyobb terhelést" szöveg,
16. 4. mellékletében foglalt 1. táblázat A:1 és A:2 mezőjében az "egyidejű befogadó kapacitása" szövegrész helyébe a "megengedett egyidejű legnagyobb terhelése" szöveg,
17. 4. mellékletében foglalt 1. táblázat B:4, C:4 és D:4 mezőjében az "1-es típusú közhasználatú fürdőben" szövegrész helyébe a "műszaki területen" szöveg,
18. 5. melléklet 1.12. alpontjában az "egyidejű befogadóképességének" szövegrész helyébe a "megengedett egyidejű legnagyobb terhelésének" szöveg,
19. 6. melléklet 4. pont 4.3. alpont 4.3.2. és 4.3.3. pontjában a "2/b típusú" szövegrészek helyébe a "2/b és 3-as típusú" szöveg,
20. 6. mellékletében foglalt 4. táblázat A:11 mezőjében a "szabad aktív klór melegvizes masszázs-/élménymedence esetén (32 °C felett)." szövegrész helyébe a "szabad aktív klór melegvizes masszázsmedence esetén (32 °C felett)." szöveg,
21. 6. mellékletében foglalt 4. táblázat G:14 mezőjében a "9." szövegrész helyébe a "3." szöveg,
22. 6. mellékletében foglalt 4. táblázat G:21 mezőjében a "3." szövegrész helyébe a "3., 18." szöveg,
23. 6. mellékletében foglalt 6. táblázatot követő "Megjegyzések" megjelölésű rész 7. pontjában az "ismételt vagy súlyos" szövegrész helyébe a "rendszeres vagy jelentős" szöveg,
24. 8. melléklet 1. pont 1.3. alpont 1.3.1. pontjában az "aktív-oxigén, klórgáz vagy nátrium-kloritból szervetlen sav vagy klórgázzal történő klórdioxid előállítás kivételével a klórdioxid helyszíni" szövegrész helyébe a "helyszíni fertőtlenítőszer" szöveg,
25. 8. melléklet 1. pont 1.2. alpont 1.2.1. pontjában az "olyan vegyszerek," szövegrész helyébe az "olyan vegyszerek, így különösen" szöveg
lép.
14. § Hatályát veszti az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet
a) 2. § 24. pontjában a "valamennyi" szövegrész,
b) 11. § (5) bekezdésében az "amennyiben az közüzemi vízszolgáltató által biztosított ivóvíz minőségű vízzel üzemel "szövegrész, továbbá az "és kémiai" szövegrész,
c) 14. § (4) bekezdésében az "a HUMVI rendszeren keresztül is" szövegrész,
d) 16. § (7) bekezdés b) pontja,
e) 17. § (10) bekezdés b) pontja,
f) 1. melléklet 1. pont 1.4. alpont 1.4.4. pontjában a "nemenként elkülönített," szövegrész,
g) 2. melléklet 1. pont 1.2. alpont 1.2.1. pont 1.2.1.2. alpont 1.2.1.2.5. pontja,
h) 6. melléklet 3. pont 3.1. alpontjában a "szűrő-forgató berendezéssel ellátott" szövegrész,
i) 6. mellékletében foglalt 4. táblázat A:21 mezőjében a "(kloroformként számolva)" szövegrész,
j) 6. mellékletében foglalt 4. táblázatot követő "Megjegyzések" megjelölésű rész 4. pontjában a "melyre a tápvízhez képest a szűrt és medencevízben maximum 1,5 mg/l nagyságú növekedés elfogadható" szövegrész,
k) 8. melléklet 1. pont 1.1. alpont 1.1.2. pontjában a "helyszíni klór-, klórdioxid-fejlesztő," szövegrész.
15. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
Orbán Viktor s. k.,
miniszterelnök
1. melléklet a 161/2025. (VI. 23.) Korm. rendelethez
1. Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet 1. melléklet 1. pont 1.4. alpont 1.4.2. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Higiénés előírások:
Az 1-es típusú, valamint a 6 fő befogadóképesség feletti medencés jellegű fürdési célú létesítménnyel rendelkező 2/a típusú közhasználatú fürdőkben a fentiek mellett betartandó:)
"1.4.2. A fedett fürdőkben a megengedett egyidejű legnagyobb terhelésnek megfelelő számú hideg-meleg vizes zuhanyozót kell létesíteni, az 1. táblázatban szereplő minimális számban. A zuhanyzók közül tisztasági zuhanynak azok minősülnek, ahol a zuhany nemenként elkülönített, belátástól elzárt, fürdőruha nélküli szappanos mosakodásra alkalmas. A tisztasági zuhanyoknál szappant vagy tisztálkodószert kell biztosítani. Az 1.4. pont szerinti 2/a típusú közhasználatú fürdőben, amennyiben az egyes fürdési célú létesítményeket kizárólag a fürdőszobás szobákkal vagy közös fürdőszobát használó szobákkal rendelkező szálláshely vendégei veszik igénybe, külön tisztasági zuhany létesítése nem szükséges."
2. Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet 1. melléklet 1. pont 1.4. alpont 1.4.6. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Higiénés előírások:
Az 1-es típusú, valamint a 6 fő befogadóképesség feletti medencés jellegű fürdési célú létesítménnyel rendelkező 2/a típusú közhasználatú fürdőkben a fentiek mellett betartandó:)
"1.4.6. A fürdési célú létesítményeknél biztosítani kell, hogy a fürdőmedence csak lábmosón keresztül legyen elérhető. Amennyiben ez nem megoldható, úgy a medencetér bejáratához kell külön lábmosómedencét vagy lábzuhanyt létesíteni. Az 1.4. pont szerinti 2/a típusú közhasználatú fürdőben, amennyiben az egyes fürdési célú létesítményeket kizárólag a fürdőszobás szobákkal vagy közös fürdőszobát használó szobákkal rendelkező szálláshely vendégei veszik igénybe, és a fürdővendégek számára kötelező haladási irányként az előzuhany-helyiség van megjelölve, külön lábmosó létesítése a fedett medencetér bejáratához nem szükséges."
3. Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet 1. melléklet 1. pont 1.5. alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"1.5. Legfeljebb 6 fő megengedett egyidejű legnagyobb terhelésű medencés jellegű fürdési célú létesítménnyel rendelkező 2/a típusú közhasználatú fürdő, a 2/b és a 3-as típusú közhasználatú fürdők esetén: A fürdő üzemeltetési előírásait az üzemeltetőnek a közegészségügyi technológiai szabályzatban és a házirendben kell rögzítenie."
4. Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet 1. melléklet 2. pont 2.6. alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"2.6. Legfeljebb 6 fő megengedett egyidejű legnagyobb terhelésű medencés jellegű fürdési célú létesítménnyel rendelkező 2/a típusú közhasználatú fürdő, a 2/b és a 3-as típusú közhasználatú fürdő biztonsági előírásai:
2.6.1. Egyéb közhasználatú fürdő biztonsági előírásait az üzemeltetőnek a balesetveszély elkerülését figyelembe véve kell meghatároznia, és a közegészségügyi technológiai szabályzatban és a házirendben kell rögzítenie.
2.6.2. Amennyiben fokozott sérülésveszély áll fenn, az illetékes egészségügyi államigazgatási szerv előírása szerinti elsősegélynyújtó hely és mentőláda biztosítása kötelező."
2. melléklet a 161/2025. (VI. 23.) Korm. rendelethez
Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet 2. melléklet 1. pont 1.2. alpont 1.2.1. pontja a következő 1.2.1.6. alponttal egészül ki:
(Közegészségügyi-technológiai szabályzat tartalmi követelményei
Az 1-es típusú közhasználatú fürdő és a 6 fő befogadóképességet meghaladó fürdési célú létesítményt tartalmazó 2/a típusú közhasználatú fürdő esetén továbbá
üzemvitel, technológia és normatívákra vonatkozó rész az 1.1. alpontban előírtakon túl tartalmazza)
"1.2.1.6. a jogszabály szerint elkészített munkahelyi kockázatértékelés kémiai kockázatokra vonatkozó becsléseinek kapcsolódó eredményeit;"
3. melléklet a 161/2025. (VI. 23.) Korm. rendelethez
1. Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet 6. mellékletében foglalt 4. táblázatot követő "Megjegyzések" megjelölésű része a következő 18. ponttal egészül ki:
(Megjegyzések:)
"18. A paraméter a következő meghatározott vegyületek koncentrációjának összege: kloroform, bromoform, dibróm-klórmetán, bróm-diklórmetán."
2. Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet 6. melléklet 4. pont 4.2. alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"4.2. Tápvíz
A közüzemi ivóvízzel, egyedi ivóvízellátó rendszert ellátó kútvízzel vagy minősített gyógy- vagy természetes ásványvízzel töltött medencék esetében az ivóvíz minőségi követelményeiről és az ellenőrzés rendjéről szóló rendelet, valamint a természetes gyógytényezőkről szóló kormányrendelet szerinti vízminták eredményei elfogadhatók a tápvízminőség igazolásának céljára."
3. Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet 6. melléklet 4. pont 4.3. alpont 4.3.5. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"4.3.5. A hatósági vizsgálatok minimális terjedelme megegyezik az üzemeltető által végzendő önellenőrző vizsgálatok paraméter körével. A 2/b. típusú közhasználatú fürdők esetében a hatósági vizsgálatok minimális terjedelmére a 6. táblázat paraméterkörét kell alkalmazni."
4. Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet 6. mellékletében foglalt 5. táblázat helyébe a következő táblázat lép:
A | B | C | D | |
1 | Mérendő komponens megnevezése | Helyszíni üzemeltetői önellenőrző helyszíni levegő vagy vízvizsgálat | Akkreditált laboratóriumban végzett önellenőrző laboratóriumi levegő vagy vízvizsgálat | Megjegyzés |
2 | Összes telepszám 36 °C | - | Havonta | 1., 9. |
3 | E. coli | - | Havonta | 1. |
4 | P. aeruginosa | - | Havonta | 1. |
5 | Enterococcus | - | Havonta | 1., 8. |
6 | Legionella | - | Havonta | 2. |
7 | pH | Naponta 3x | Havonta | 9. |
8 | Fajlagos elektromos vezetőképesség | - | Havonta | |
9 | Aktív klór (szabad és kötött) vagy aktív bróm | Naponta 3x | Havonta | 3. |
10 | Klórdioxid | Naponta 3x | Havonta | 3. |
11 | Hidrogén-peroxid | Naponta 3x | Havonta | 3. |
12 | Átlátszóság | Naponta 3x | ||
13 | Zavarosság | Havonta | 9. | |
14 | Klorit, klorát | Hetente | Havonta | 3., 5. |
15 | Vas vagy alumínium | - | Havonta | 3. |
16 | Algásodást gátló anyagok és klór-stabilizátorok | Hetente | - | 3., 5. |
17 | Kémiai oxigénigény vagy összes szerves szén | Havonta | ||
18 | Trihalometánok | Negyedévente | 3. | |
19 | Trihalometánok (levegőben) | 3., 4., 7. | ||
20 | Klorid | Hetente | Havonta | 5., 9. |
21 | Ammónium | Hetente | Havonta | 5., 8. |
22 | Nitrit | Hetente | Havonta | 5., 8. |
23 | Benzol | Negyedévente | 6. | |
24 | Benzol (levegőben) | 7. |
5. Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet 6. mellékletében foglalt 6. táblázat helyébe a következő táblázat lép:
A | B | C | D | E | |
1 | Mérendő komponens megnevezése | Helyszíni üzemeltetői önellenőrző vizsgálat | Akkreditált laboratóriumban végzett önellenőrző vizsgálat | Megjegyzés | Idényjellegű fürdők |
2 | Összes telepszám 36 °C | - | Negyedévente | 1., 9. | Idényjellegű fürdők esetében havonta, szezononként legalább 3 alkalommal. |
3 | E. coli | - | Negyedévente | 1. | Idényjellegű fürdők esetében havonta, szezononként legalább 3 alkalommal. |
4 | P. aeruginosa | - | Negyedévente | 1. | Idényjellegű fürdők esetében havonta, szezononként legalább 3 alkalommal. |
5 | Legionella | - | Negyedévente | 2. | |
6 | pH | Naponta | Negyedévente | 9. | |
7 | Aktív klór (szabad és kötött) vagy aktív bróm | Naponta | Negyedévente | 3. | |
8 | Klórdioxid | Naponta | Negyedévente | 3. | |
9 | Hidrogén-peroxid | Naponta | Negyedévente | 3. | |
10 | Átlátszóság | Naponta | |||
11 | Zavarosság | Negyedévente | 9. |
6. Az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet 6. mellékletében foglalt 6. táblázatot követő "Megjegyzések" megjelölésű rész a következő 8. és 9. ponttal egészül ki:
"8. A paramétert csak olyan esetben kell vizsgálni, ha ez a fürdési célú létesítmény vizének vizsgálatakor tapasztalt eltérés okának tisztázása érdekében szükséges, és az egészségügyi államigazgatási szerv előírja.
9. Töltő-ürítő üzemmódban üzemeltetett medencében nem szükséges vizsgálni."
4. melléklet a 161/2025. (VI. 23.) Korm. rendelethez
"7. melléklet az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelethez
A közhasználatú fürdő terhelése
A közhasználatú fürdő közegészségügyi-technológia szabályzatában feltüntetendő megengedett egyidejű legnagyobb terhelés számítása
1. A közhasználatú fürdő üzemeltetője köteles a közegészségügyi-technológiai szabályzatban rögzíteni a fürdő megengedett egyidejű legnagyobb terhelését. A közhasználatú fürdő üzemeltetője köteles gondoskodni arról, hogy a közhasználatú fürdő területén egyidejűleg tartózkodó személyek száma mindenkor megállapítható legyen. A közhasználatú fürdő üzemeltetője felelős azért, hogy a fürdővendégek száma a megengedett egyidejű legnagyobb terhelést ne lépje túl.
2. A közhasználatú fürdő megengedett egyidejű legnagyobb terhelése egyenlő a közhasználatú fürdő területén fürdés céljából egyidejűleg tartózkodó személyek megengedett legnagyobb számával.
3. Közhasználatú fürdők megengedett egyidejű legnagyobb terhelhetősége az egyes fürdési célú létesítmények megengedett egyidejű legnagyobb összes terhelhetőségéből és a pihenőterület megengedett egyidejű legnagyobb terhelhetőségéből adódik össze, de nem haladhatja meg a fürdési célú létesítmények megengedett egyidejű legnagyobb összes terhelhetőségének háromszorosát.
4. A közhasználatú fürdő összes fürdési célú létesítmények megengedett egyidejű legnagyobb összes terhelhetőségének számítása során az egyes fürdési célú létesítmények megengedett egyidejű legnagyobb tényleges terhelhetőségét kell megállapítani külön-külön, majd ezeket összegezni. Az egyes fürdési célú létesítmények megengedett egyidejű legnagyobb tényleges terhelhetőségének meghatározását a vonatkozó MSZ 15234 vagy az azt helyettesítő újabb szabvány alapján kell végezni.
5. A pihenőterületből számított megengedett egyidejű legnagyobb terhelhetőség értékének számításakor közhasználatú fürdő típusának megfelelően, a következőképpen kell eljárni: 1 fő vehető figyelembe strandfürdőnél 8 m2, nyitott uszodánál 4 m2, gőzfürdőnél és szaunánál 1,5 m2, fedett uszodánál 1 m2 pihenőterületre. Pihenőterületként kizárólag a pihenési célra alkalmas területek vehetők figyelembe, a közlekedésre kijelölt területek, folyosók nem számíthatók bele a terület értékébe, amennyiben azok szélessége nem éri el a 4 métert. Kevert típusú közhasználatú fürdő esetén a terhelhetőséget a típusonként rendelkezésre álló területek alapján szükséges kiszámítani. A kevert típusú közhasználatú fürdő teljes terhelhetősége a típusonként számított terhelhetőség összege.
6. A kiszámított megengedett egyidejű legnagyobb terhelhetőség egyedi elbírálás szerint növelhető a fizioterápiás kezelőhelyek és a hozzájuk tartozó pihenőhelyek, valamint a vendéglátóhelyek és játszóterek kapacitásával az egészségügyi államigazgatási szerv hozzájárulása esetén.
7. Csökkenteni kell a közhasználatú fürdő megengedett egyidejű legnagyobb terhelhetőségét minden - ideiglenesen vagy véglegesen - üzemen kívül lévő fürdési célú létesítmény vízfelületéből számított létszámmal.
8. A közhasználatú fürdő üzemeltetője köteles gondoskodni arról, hogy a közhasználatú fürdő napi terhelése mindenkor megállapítható legyen. A közhasználatú fürdő napi megengedett terhelhetősége a megengedett egyidejű legnagyobb terhelhetőségből számítandó, az alábbi képlet szerint:
N = Ne * 0,35 * NyI,
Kizárólag gyógyászati célú medencét vagy tanmedencét tartalmazó közhasználatú fürdő napi megengedett terhelhetőségének meghatározásához az alábbi képlet használható:
N = Ne*NyI
ahol:
N = napi megengedett terhelhetőség
Ne = egyidejű legnagyobb megengedett terhelhetőség
NyI = nyitvatartási idő (óra)"