68/2025. (IV. 4.) Korm. rendelet
a ragadós száj- és körömfájás sújtotta gazdálkodók pénzügyi helyzetének stabilizálását szolgáló átmeneti rendelkezésekről
[1] A Kormány kiemelt célja, hogy az ukrán-orosz háború, valamint az arra hivatkozással bevezetett, elhibázott brüsszeli szankciók teremtette humanitárius-gazdasági környezetben a mezőgazdasági termelés és a lakosság alapvető élelmiszerekkel történő ellátásának akadályait elhárítsa.
[2] Ennek körében szükséges lehetőséget teremteni arra, hogy a rendkívül gyorsan terjedő ragadós száj- és körömfájás sújtotta gazdálkodók - a pénzügyi helyzetük stabilizálása érdekében - átmeneti időre fizetési moratóriumban részesülhessenek a hitelszerződéseik után.
[3] A Kormány az Alaptörvény 53. cikk (1) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, figyelemmel a védelmi és biztonsági tevékenységek összehangolásáról szóló 2021. évi XCIII. törvény 80. és 81. §-ára, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. § A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvényt, valamint a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 2013. évi CCXXXVII. törvényt (a továbbiakban: Hpt.) az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra, illetve humanitárius katasztrófára tekintettel, valamint ezek magyarországi következményeinek az elhárítása és kezelése érdekében veszélyhelyzet kihirdetéséről és egyes veszélyhelyzeti szabályokról szóló 424/2022. (X. 28.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet ideje alatt az e rendeletben foglalt eltérésekkel és kiegészítésekkel kell alkalmazni.
2. § E rendelet alkalmazásában
1. adós: aki - akár tulajdonosként, akár bérleti jogviszony alapján - olyan, a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezésről szóló 23/2005. (III. 23.) FVM rendelet (a továbbiakban: FVM rendelet) 2. § 1. pontja szerinti gazdasággal rendelkezik - ideértve a telep üzemeltetőjét, a telep tulajdonosát és az állatok tulajdonosát is -, amely gazdaság a 2025. évben az FVM rendelet 12. § (1) bekezdése szerinti intézkedéssel érintett, amennyiben ezen intézkedést elrendelő határozat megküldésével a hitelezőt értesítette;
2. hitelező: Magyarországon székhellyel, fiókteleppel rendelkező pénzügyi intézmény;
3. hitel és kölcsön: a Hpt.-ben meghatározott hitel- és pénzkölcsön;
4. pénzügyi lízing: a Hpt.-ben meghatározott pénzügyi lízing.
3. § (1) Az adós az elrendelő határozat megküldésével értesíti a hitelezőt, hogy a 2025. évben az FVM rendelet 12. § (1) bekezdése szerinti intézkedéssel érintett.
(2) Ha a felek eltérően nem rendelkeznek, az adósnak a hitelező által üzletszerűen nyújtott szerződésből eredő tőke-, kamat-, illetve díjfizetési kötelezettsége a (3) bekezdésben meghatározott időpontig akként módosul, hogy az adós - a 2. § 1. pontjában foglalt határozat megküldése napjától - a szerződésből eredő tőke-, kamat-, illetve díjfizetési kötelezettsége teljesítésére fizetési haladékot kap (a továbbiakban: fizetési moratórium). A fizetési moratórium nem érinti az adós azon jogát, hogy az eredeti szerződési feltételek szerint teljesítsen, ha a hitelező számára írásban bejelenti e szándékát.
(3) A fizetési moratórium 2026. április 30. napjáig tart.
(4) A szerződéses kötelezettség teljesítésének határideje, illetve a kötelezettségvállalás - ideértve a fizetési moratórium fennállása alatt lejáró szerződéseket is - időtartama a fizetési moratórium idejével meghosszabbodik.
(5) A szerződés teljesítési határidejének módosulása a szerződést biztosító járulékos és nem járulékos mellékkötelezettségeket - ideértve a garanciaszerződést, illetve a garanciavállaló nyilatkozatot - is módosítja, függetlenül attól, hogy a mellékkötelezettséget szerződésbe vagy egyoldalú jognyilatkozatba foglalták a felek.
(6) A hitelező a szerződést az adós tőke-, kamat-, illetve díjfizetési kötelezettsége nemteljesítése miatt 2026. április 30-ig felmondással nem szüntetheti meg.
4. § (1) Az adós a fizetési moratórium 3. § (3) bekezdése szerinti időtartama alatt bármikor dönthet úgy, hogy él a fizetési moratóriummal.
(2) A fizetési moratórium esetén a teljesítést a szerződésnek a fizetési moratórium elrendelése előtt hatályos rendelkezései szerint kell jóváírni.
5. § (1) A tőketartozást sem a fizetési moratórium ideje alatt, sem a fizetési moratórium lejártát követően nem lehet a fizetési moratórium ideje alatt nem teljesített kamat összegével megnövelni.
(2) A fizetési moratórium ideje alatt felhalmozódott kamatot a hátralévő futamidőben esedékes törlesztőrészletekkel együtt a fizetési moratórium lejártát követően a futamidő alatt, évente egyenlő részletekben kell megfizetni.
(3) A fizetési moratórium lejártát követően a futamidő úgy hosszabbodik meg, hogy az esedékessé váló törlesztőrészlet és a fizetési moratórium alatt keletkező részletekben megfizetendő kamat összege együttesen ne haladja meg az eredeti szerződés szerinti törlesztőrészletek összegét.
(4) Az (1)-(3) bekezdésben meghatározott, a kamatra vonatkozó szabályokat megfelelően kell alkalmazni a díjakra is.
6. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
7. § E rendelet rendelkezéseit az e rendelet kihirdetése napján fennálló szerződések alapján már folyósított kölcsönökre és pénzügyi lízingre kell alkalmazni.
Orbán Viktor s. k.,
miniszterelnök