Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1994.8.455 Ha a munkáltató nem szűnt meg, és a dolgozó foglalkoztatása változatlan feltételek mellett tovább folytatódik, a munkaviszonya fennmarad, és azzal a munkáltatóval folyamatosan tovább tart, amely a korábbi munkáltatóval történt megállapodás alapján a foglalkoztatást a korábbi munkáltató helyében tovább végzi. Ehhez képest a jogelőddel fennállott munkaviszony időtartamát a végkielégítési igény elbírálásánál hozzá kell számítani az adott munkáltatónál munkaviszonyban eltöltött időhöz (MK 154. sz. állásfoglalás).

A felperes 1969. június 12. napjától állt hegesztő munkakörben az állami gazdaság alkalmazásában. Az állami gazdaság időközben egy másik állami gazdasággá, majd egy mezőgazdasági kombináttá alakult át. A felperes munkakönyvébe ezeket az átalakulásokat a munkáltató megváltozásaként bevezették.

A korlátolt felelősségű társaság formájában működő alperes 1991. október 1. napjával alakult meg - többek között - a mezőgazdasági kombinát 1.-i kerületéből, amelyhez a felperest foglalkoztató üzem, a kombinát sertéshús és takarmánytermelő gazdasága tartozott. A mezőgazdasági kombinát az alperessel - a gazdaság más munkavállalóival együtt - a felperes továbbfoglalkoztatásában is megállapodott, amelyhez az érintett munkavállalók egy közös nyilatkozat aláírásával hozzájárultak. Ennek alapján a felperes munkakönyvébe 1991. szeptember 30-án "áthelyezve" bejegyzés került, és az alperes 1991. október 1-jén kelt munkaszerződéssel tmk.-szerelőként alkalmazta a felperest az a.-i telephelyén. 1992. november 2-án az alperes - átszervezésre hivatkozva - felmondta a felperes munkaviszonyát, és részére harminc nap felmondási időre járó átlagkeresetet és a kollektív szerződésben meghatározott harmincnapi átlagkeresetnek megfelelő végkielégítést fizetett. A felperes az eredménytelen egyeztetést követően a munkaügyi bírósághoz benyújtott keresetlevelében - a jogutódlás folytán 1969-től fennálló munkaviszonya alapulvételével - kilencven nap felmondási időre járó átlagkereset és öthavi végkielégítés megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Az alperes kérte a kereset elutasítását, a jogutódlás tényét vitatta.

A munkaügyi bíróság ítélete a felperes végkielégítés iránti kereseti kérelmének helyt adva kötelezte az alperest - a már kifizetett egyhavi végkielégítésen felül - további négyhavi átlagkeresetnek megfelelő 86 412 Ft végkielégítés és az eljárási illeték megfizetésére.

Döntését azzal indokolta, hogy az alperes a munkáltató személyében bekövetkezett jogutódlás folytán - a Legfelsőbb Bíróság MK 154. számú állásfoglalásában kifejtettek szerint - a felperes 1969. június 12-től fennálló munkaviszonya figyelembevételével köteles a végkielégítést megfizetni.

Az alperes fellebbezésében kérte az első fokú ítélet megváltoztatását, a felperes keresetének elutasítását. Arra hivatkozott, hogy az A. alperes új munkáltatóként jött létre 1991. október 1-jén, a mezőgazdasági kombinát, bár alapító tagja volt a kft.-nek, azonban nem tekinthető jogelődnek. Utalt arra is, hogy a kombinát üzletrészét a társaság többi tagja 1992 októberében "kivásárolta".

A megyei bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezett rendelkezéseit - a helytállóan megállapított tényállás és a helytálló jogi következtetése alapján - helybenhagyta. Az ítélet indokolásában kifejtette, hogy a perbeli esetben a megállapított tényállás szerint az MK 154. számú állásfoglalásra figyelemmel fennáll a jogutódlás, mert az adott munkáltatói üzemrészre vonatkozó gazdasági társaságba való belépéssel történt jogátruházásra került sor, az ott dolgozó munkavállalók folyamatos, tényleges továbbfoglalkoztatásával.

Az alperes a jogerős ítélet ellen a törvényes határidőn belül felülvizsgálati kérelemmel élt megalapozatlanság és az Mt. 95. §-ába ütköző jogszabálysértés miatt. Arra hivatkozott, hogy a felperes áthelyezéssel került az új cégként létrejött alpereshez, jogutódlás esetén nem lett volna szükség áthelyezésére. Álláspontja szerint ez is azt támasztja alá, hogy alperes nem jogutódja a mezőgazdasági kombinátnak, amely egyébként sem szűnt meg, ma is működik. Ezért véleménye szerint az ügyben a Legfelsőbb Bíróság MK 154. számú állásfoglalása, amelyre az első- és másodfokú bíróság az ítéletét alapította, nem alkalmazható.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!