Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2008.7.187 A lakás visszatérés szándéka nélküli elhagyására alapítottan nem kérheti a bérlőtárs apa az eltávozott kiskorú gyermeke bérlőtársi jogviszonyának megszüntetését, ha a gyermek eltávozása azért történt, mert a bíróság őt az anyánál helyezte el, aki az elköltözésekor a gyermeket magával vitte [1993. évi LXXVIII. tv. 30. §].

A jogerős ítélet által megállapított tényállás lényege szerint B.-n, az M. utca 4. földszint 4. szám alatti önkormányzati lakás bérlőtársai voltak a peres felek, valamint az alperes édesanyja - a felperes volt házastársa - az 1998. november 30-án kötött bérleti szerződés alapján. A felperes és az alperes édesanyjának házassága megromlott, az életközösséget megszakították, az anya a perbeli lakásból elköltözött és a kiskorú alperest is magával vitte. A felperes és az anya házasságát a bíróság a 2003. április 9-én jogerőre emelkedett ítéletével felbontotta. A bontóperben kötött egyezség alapján az akkor még mindig kiskorú gyermekük - az alperes - az édesanyja gondozásába került. Az anya a bérlőtársi jogviszonyáról ellenérték fizetése mellett lemondott, és kérte az önkormányzatot a bérleti szerződés akkénti módosítására, hogy a bérbeadó a peres felekkel kössön határozatlan időre szóló bérleti szerződést. Az önkormányzat ennek megfelelően 2003. március 28-án a peres felekkel kötött bérleti szerződést a perbeli lakásra.

Az időközben nagykorúvá vált alperest a felperes megakadályozta abban, hogy a bérlőtársi jogával élhessen.

A felperes keresetében az alperes bérlőtársi jogviszonyának a megszüntetését kérte. Keresetét a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (továbbiakban: Lt.) 30. §-ának (5) bekezdésére alapította, mert azt állította, hogy az alperes a lakást a visszatérés szándéka nélkül elhagyta.

A bíróság jogerős ítéletével elutasította a keresetet. Tényként megállapította, hogy az alperes 13 éves korában, az édesanyjával együtt költözött el vidékre, és ott járt iskolába. Az édesanyjánál elhelyezett kiskorú alperes esetében a lakás végleges, a visszatérés szándéka nélküli elhagyása nem merülhet fel, ezért a bérlőtársi jogviszonyának megszüntetésére nincs alap. Az alperes miután 2004 decemberében nagykorúvá vált, ekkortól kezdődően maga dönthetett a lakóhelyének megválasztásáról, így arról, hogy a b.-i iskolájára tekintettel a perbeli lakásban lakjon. Ide a bérlőtársi jogviszonya alapján be is jelentkezett, de a lakáshasználatát a felperes megakadályozta.

A jogerős ítélet megváltoztatása és az alperes bérlőtársi jogviszonyának megszüntetése, illetőleg a jogerős ítélet hatályon kívül helyezése és az ügyben eljárt elsőfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára való utasítása iránt a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Álláspontja szerint a bíróságok a bizonyítékok téves értékelésével jutottak arra a következtetésre, hogy az alperes nem hagyta el véglegesen a perbeli bérleményt, és az oda való visszatérését ő megakadályozta volna. Arra hivatkozott, hogy az alperes soha nem akart visszatérni a bérleménybe, mert ilyen igénye esetén ahhoz hozzájárult volna. Ez történt 2004. március 13-án is, amikor az alperes egy éjszakát az ő engedélyével a lakásban töltött. Sérelmezte, hogy a bíróságok figyelmen kívül hagyták F. Z.-né tanúvallomását, aki bizonyította, hogy az alperes a 2000. évben történt elköltözését követően egyetlen alkalommal sem kívánt visszaköltözni, és írásban sem jelzett ilyen igényt. Az alperes nagykorúságát követő magatartásából - nem köszön neki az utcán, nem megy oda hozzá - is az következik, hogy nem kíván vele együtt élni. Az alperes ilyen magatartására, valamint a bérlőtársi jogának megváltására kezdeményezett tárgyalások alatt tanúsított magatartására bejelentett tanúk kihallgatásának mellőzését sérelmezte, és emiatt a jogerős ítéletet megalapozatlannak tartotta. Megítélése szerint jogszabálysértő módon hagyták figyelmen kívül a bíróságok azt a tényt, hogy ő 2004 áprilisában újabb házasságot kötött, a házastársával lakik a perbeli lakásban, így az alperessel való együttélés ott objektíve lehetetlen.

A Pp. 270. §-ának (2) bekezdése alapján a Legfelsőbb Bíróság azt vizsgálta, hogy a jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben megjelölt okokból jogszabálysértő-e.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!