Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2005.1298 Védő megbetegedése esetén - amint erre lehetősége nyílik - a helyettesítésről gondoskodni köteles. Helyettes állítását mellőzve, személyes megjelenésének biztosítása végett, a tárgyalás elhalasztását sem a meghatalmazott, sem a kirendelt védő nem igényelheti [Be. 50. §, 242. §, 373. §].

Az emberrablás bűntette és más bűncselekmény miatt B. Zs. és társai ellen folyamatban volt bűnügyben az elsőfokú bíróság a 2003. június 30-án kihirdetett, illetve az ítélőtábla a 2004. szeptember 30-án meghozott ítéletével B. Zs. I. r. terheltet bűnösnek mondotta ki jelentős értékre, fegyveresen, bűnszövetségben, csoportosan, társtettesként elkövetett rablás bűntettében, 2 rb. társtettesként, fegyveresen és bűnszövetségben elkövetett rablás bűntettében, 6 rb. társtettesként, fegyveresen és bűnszövetségben elkövetett emberrablás bűntettében, lőfegyverrel és lőszerrel visszaélés bűntettében, robbanószerrel visszaélés bűntettében és sikkasztás vétségében. Ugyanakkor mellőzte a terheltet további 3 rb. társtettesként elkövetett személyi szabadság megsértésének bűntette tekintetében felmentő rendelkezéseket. A terheltet halmazati büntetésül - mint visszaesőt - 14 évi fegyházbüntetésre és 10 évi közügyektől eltiltásra ítélte. Az általa előzetes fogva tartásban töltött időt a szabadságvesztésbe beszámította. Rendelkezett a kártérítési igényekről és a felmerült bűnügyi költségből külön kötelezte a terheltet 156 524 forint viselésére.

Az elsőfokú határozat - de valójában mind az első mind a másodfokon meghozott jogerős határozatok ellen -, a Be. 405. §-a (1) bekezdésének c) pontja alapján az I. r. terhelt védője nyújtott be felülvizsgálati indítványt, amelyben abszolút eljárásjogi szabálysértés megállapítását és - hatályon kívül helyezés mellett - új eljárás elrendelését kérte.

Indítványában, megismételve az elsőfokú ítélet elleni fellebbezés indokolásában kifejtetteket is, lényegében arra hivatkozott, hogy az elsőfokú bíróság törvénysértően rendelt ki védőt a 2003. június 18-ai és 20-ai tárgyalás elhalasztását követően az I. r. terhelt részére. A betegsége miatt megjelenésben előreláthatóan még további kb. 1 hónapig akadályozott dr. R. S. ügyvéd személyében ugyanis a terheltnek - az eljárás kezdetétől - meghatalmazott védője volt, és nevezett meghatalmazását a terhelt nem vonta vissza. Amikor pedig a 2003. június 30-ai tárgyaláson dr. P. K. ügyvéd a terhelt hozzátartozója által adott meghatalmazását becsatolta, a terhelt kirendelt védelme megszűnt. Ekként a kirendelt védő e tárgyalási napon perbeszédet sem tarthatott volna, hanem a tárgyalást - az újabb meghatalmazott védő felkészülésének biztosítása végett - el kellett volna halasztani. Ezen túlmenően sérelmezte azt is, hogy a bíróság a védő kirendeléséről a terheltet nem értesítette és a tárgyalást megelőzően a terhelttel a kirendelt védő sem vette fel a kapcsolatot. Álláspontja szerint az adott esetben - a bírói gyakorlatra is figyelemmel - a kirendelt védő eljárását olyannak kell tekinteni, mintha a terhelt érdekében a tárgyaláson védő nem lett volna jelen. Ebből következően téves az ítélőtábla azon jogi álláspontja, miszerint a terhelt védelmének körében csupán relatív eljárási szabálysértések valósultak meg. A 2000/294. számon közzétett elvi bírósági határozat iránymutatása ezen eltérő ügyben nem alkalmazható. A kérdéses eljárási szabálysértések mindenképpen a Be. 373. § (1) bekezdés II/d) pontjában meghatározott abszolút eljárási szabálysértést képeznek. Ebben az esetben pedig a Be. 405. § (1) bekezdés c) pontja alapján az első- és másodfokú határozat hatályon kívül helyezése és új eljárás elrendelése indokolt.

A Legfőbb Ügyészség átiratában az ítélőtábla határozatának hatályban tartását indítványozta. Az átirat szerint az iratokból megállapíthatóan B. Zs. élettársa, B. M. a nyomozás kezdetekor - 1999. február hó 15. napján - adott meghatalmazást dr. R. S. ügyvédnek. A 2003. június hó 11., 18. és 20. napjára kitűzött tárgyalásokon a védő betegségre hivatkozva nem jelent meg. Ekkor a tanács elnöke kioktatta az I. r. terheltet a védőválasztással kapcsolatos lehetőségekre. A terhelt azonban kijelentette, hogy nem fogad el semmilyen más védőt, ragaszkodik dr. R. S.-hoz, mivel négy és fél éve ő viszi az ügyet; s várhatóan július közepére felépül.

A tanács elnöke 2003. június hó 23. napján vette kézhez a védő egészségi állapotára vonatkozó orvosi igazolást, amely szerint nevezett előreláthatóan több hétig lesz munkaképtelen. Ezen a napon a bíróság S.-né dr. N. K. ügyvéd személyében védőt rendelt ki az I. r. terhelt részére; a kirendeléssel egyidejűleg a vádiratot, valamennyi tárgyalási jegyzőkönyvet és a felkészüléshez szükséges iratokat másolatban a kirendelt védő rendelkezésére bocsátotta.

A 2003. június hó 27. napján tartott tárgyaláson I. r. terhelt védelmében S.-né dr. N. K. kirendelt védő volt jelen. A terhelt többször kifogásolta, hogy nincs jelen dr. R. S. ügyvéd, a védője. Kérte, hogy napolja el a tárgyalást a bíróság június 30. napjára, addigra meghatalmaz védőt. A bíróság ezen a napon a bizonyítási eljárást befejezettnek nyilvánította, egyben több védő perbeszédére is sor került.

A 2003. június hó 30-ai tárgyaláson I. r. terhelt kirendelt védőjeként ismét S.-né dr. Nagy K. ügyvéd vett részt. Megjelent ugyanakkor dr. P. K. ügyvéd, aki a terhelt élettársától, 2003. június hó 27. napján kapott meghatalmazást csatolt, egyben bejelentette, hogy meghatalmazott védőként nem tudott felkészülni a perbeszédre. Az elsőfokú bíróság a kirendelt védőt hívta fel a perbeszéd megtartására és ezen a napon ügydöntő határozatot hozott.

A leírtakra figyelemmel megállapítható, hogy a terhelt védelmében felkészült kirendelt védő járt el, így a védelemhez való jog nem sérült; a bíróság intézkedései kizárólag a védelem jogával visszaélést akadályozták meg.

Való igaz ugyanakkor, hogy - a Be. 49. §-ának (3) bekezdése alapján - a meghatalmazás csatolásával a kirendelés hatálya megszűnt. E szabályszegés azonban - figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság Határozatainak Hivatalos Gyűjteményében 2000/2/294. sorszám alatt közzétett döntésben kifejtettekre - relatív jellegű, így felülvizsgálati eljárás alapja nem lehet.

Az iratok alapján a Be. 373. §-a (1) bekezdésének II-IV. pontjában meghatározott más eljárási szabályszegés sem állapítható meg.

A Legfelsőbb Bíróság a támadott határozatokat a felülvizsgálati indítvánnyal érintett I. r. terhelt tekintetében az indítványban megjelölt - a Be. 405. §-a (1) bekezdésének c) pontja szerinti - okból vizsgálta felül. Ennek során a felülvizsgálati indítványt a Be. 420. §-a (2) bekezdésének megfelelően az eljárásjogi okok tekintetében a megtámadott határozatok meghozatala idején hatályos jogszabályok, vagyis az elsőfokú ítélet meghozatalakor hatályban volt módosított 1973. évi I. törvény (régi Be.) rendelkezéseinek alapulvételével bírálta el.

Ennek során a felülvizsgálati indítványt alaptalannak találta.

Az ítélőtábla ítéletének 17. oldalán - mint ahogyan a Legfőbb Ügyészség is kifejtette - a felülvizsgálati indítványban foglaltakat is cáfolóan mutatott rá arra, hogy az elsőfokú bíróság hatályon kívül helyezést megalapozó abszolút eljárási szabályszegést [régi Be. 250. § II/d) pont] nem valósított meg azzal, hogy a meghatalmazás csatolásakor a kirendelt védő kirendelését eljárási szabályt sértve nem szüntette meg, illetőleg amikor úgy rendelt ki védőt az I. r. terhelt részére, hogy nevezettnek meghatalmazott védője volt. Ezen szabálysértések a terhelt védelmének tartalmi biztosítása mellett relatív eljárási szabálysértések voltak és ténylegesen az érdemi határozatra nem hatottak ki. A terhelt ugyanis egyéb előnyöket remélve, a bíróság többszöri felhívása ellenére sem kívánt élni a jogaival. Ilyen körülmények között sem az Alkotmányban, sem pedig a büntetőeljárási törvényben szabályozott védelemmel kapcsolatos jogai nem sérültek. Ezért, a Legfelsőbb Bíróság Határozatainak Hivatalos Gyűjteményében 2000/294. számon közzétett határozatra is figyelemmel, az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezése nem volt indokolt.

A Legfelsőbb Bíróság az ítélőtábla által kifejtetteket csupán azzal egészíti ki, hogy a terhelt már a 2002. november 29. napján tartott tárgyaláson is úgy nyilatkozott, hogy a bíróságnak "két és fél évig nem volt sürgős - az ügy letárgyalása - most pedig, hogy jön a törvénymódosítás, egyből sürgőssé vált". Ezt követően a másodfokú eljárásban is hangoztatta, hogy ügyében az eljárási jogszabályok alapvető sérelmének azt tekinti, hogy - amennyiben elsőfokú ítélet meghozatalára addig nem kerül sor - az 1998. évi XIX. törvény (új Be.) 2003. július 1-jei hatálybalépésével őt szabadlábra kellett volna helyezni, mivel már több mint 3 éve volt előzetes letartóztatásban. Ugyanakkor megállapítható, hogy az előzetes letartóztatás megszüntetése iránti kérelmei - és az előzetes letartóztatás indokoltságának hivatalbóli felülvizsgálatai - sem az első-, sem a másodfokú eljárásban eredményre nem vezethettek, előzetes letartóztatásának okai az ítélethozatalig is folyamatosan fennálltak. Végül utalni kell arra is, hogy a töretlen bírói gyakorlat szerint betegsége esetén a meghatalmazott, vagy kirendelt védő amint erre lehetősége nyílik, helyettesítéséről gondoskodni köteles. Helyettes állítását mellőzve, személyes megjelenésének biztosítása végett, a tárgyalások elhalasztását sem a meghatalmazott, sem a kirendelt védő nem igényelheti. Egyébként az a hivatkozás sem alapos, hogy az első fokon eljárt dr. R. S. meghatalmazott védő személyes jelenlétéhez a terhelt minden esetben ragaszkodott. A 2003. május 7-ei és 2003. május 21-jei tárgyalásokon ugyanis a meghatalmazott védő helyetteseként dr. S. Sz. ügyvéd járt el. A 2003. június 20-ai nyilvános tárgyalásra pedig, jóllehet addigra kórházi kezelése már befejeződött, a meghatalmazott védő helyettesről nem gondoskodott, bár az, hogy az elsőfokú bíróság jóval korábban kitűzte a folytatólagos tárgyalás határnapjait, előtte is ismert volt. Dr. R. S. védő az elsőfokú ítélet meghozataláig sem tett olyan bejelentést, miszerint helyettest kíván állítani.

A 2003. június 30-ai tárgyaláson pedig - a perbeszédek megtartásának menete közben - B. Zs. I. r. terhelt védelmében hozzátartozói meghatalmazást becsatoló dr. P. K. ügyvéd pedig kizárólag arra nyilatkozott, hogy a meghatalmazást 2003. június 27-én fogadta el, és a perbeszédre nem tudott felkészülni.

A bírói gyakorlat szerint pedig, amint erre az ítélőtábla is utalt, a védőbeszéd a terhelt védelmében elhangzó, többnyire legfontosabb perbeli felszólalás. A régi Be. 50. § (1) bekezdésében előírt védői kötelezettségekkel ellentétes, ha a védő felkészületlensége miatt annak megtartására képtelen. Ugyanakkor a védői felkészületlenségére hivatkozás az eljárás folytatásának megakadályozásához hivatkozási alapot nem nyújt, mivel ez ellentétes lenne a tanács elnökének pervezetési jogosultságával, egyben a perben részt vevő személyek elhatározásától tenné függővé a tárgyalás menetének meghatározását.

A kifejtettekre figyelemmel - s arra is tekintettel, hogy más, a Be. 373. §-a (1) bekezdésének II-IV. pontjában írt abszolút eljárásjogi eljárási szabályszegést sem észlelt - a Legfelsőbb Bíróság a támadott határozatokat az I. r. terhelt tekintetében a Be. 427. §-ának alkalmazásával hatályukban fenntartotta.

(Legf. Bír. Bfv. I. 521/2005. sz.).