Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1988.3.90 A munkáltatónak a társadalombiztosítás szervével szembeni felelőssége abban az esetben is fennáll, ha a baleset annak következménye, hogy a munkáltató valamely megbízottja szegett meg munkavédelmi szabályt. A megbízott e minőségét nem érinti, ha tevékenységét a munkaidőn túl, de a munkaviszonyával összefüggésben fejtette ki [1975. évi II. tv. 108. §].

A felperes mezőgazdasági nagyüzemben traktorosként dolgozó B. K. 1983. augusztus 24-én reggel 6 órakor állt munkába, és ekkor átvette a váltótársától, B. Gy-től az általuk felváltva vezetett traktort. Mivel szükségessé vált a traktor bal első kerekének cseréje, megállapodott a váltótársával, hogy a kerékcserét közösen fogják végezni. B. K. ebből a célból ráhajtott a földbe süllyesztett, két oldalán betonfallal megerősített rakodórámpára. A szándéka az volt, hogy a baloldali első kerék a levegőben marad, azonban nem tudott megállni, továbbment, és a traktor balra dőlt. B. K. kiugrott a gépből, a törzse azonban beszorult a gép és a rámpa betonoldala közé. Bordatörést, combnyaktörést, medencecsonttörést és belső sérüléseket szenvedett. Mindez az alatt következett be, amikor B. Gy. egy farönköt helyezett a gép alá annak alátámasztása végett.

Az alperes társadalombiztosítási szerv az 1975. évi II. törvény (T.) 108. §-a alapján fizetési meghagyást bocsátott ki a felperes ellen, amelyben a baleset folytán megsérült dolgozó részére nyújtott társadalombiztosítási és egészségügyi ellátások megtérítése fejében 307 014 forint megfizetésére kötelezte, mert a baleset a munkavédelmi előírások megszegése miatt következett be.

A felperes a fizetési meghagyás ellen keresettel fordult a bírósághoz, a megtérítési kötelezettség alóli mentesítését kérte. Állította, hogy a balesettel összefüggésben mulasztás nem állapítható meg a terhére.

A munkaügyi bíróság az ítéletével a felperes keresetét elutasította, Ítéletének indokolásában megállapította, hogy a kerék cseréjét szabálytalanul és szakszerűtlenül akarták elvégezni. Az ilyen módon történő munkavégzésnek a kezdeményezője a baleseti sérült volt ugyan, de annak végrehajtásában B. Gy. is közreműködött, ezzel a munkavégzési móddal egyetértve. B. Gy. a felperes megbízottja volt, megbízottjának óvórendszabálysértése folytán pedig a felperes a T. 108. §-a alapján az alperessel szemben helytállni tartozik.

Az ítélet ellen a felperes fellebbezett, a keresetének helytadó ítélet meghozatalát kérte. Álláspontja szerint B. Gy. nem tekinthető a megbízottjának, s így nem terheli megtérítési kötelezettség.

A megyei bíróság az ítéletével a munkaügyi bíróság ítéletét megváltoztatta, és a felperes megtérítési kötelezettségét mellőzte. Ítéletének indokolása szerint B. Gy-nek a baleset napján reggel 6 órakor fejeződött be a munkaideje. A felperes telephelyén ezutáni tartózkodása és a hibának a sérülttel közösen történő elhárítása, illetve annak megkísérlése már nem a munkaviszonyával és a munkaköri kötelezettségével volt kapcsolatos, hanem feladatkörén kívüli ténykedése volt. B. Gy. tehát nem minősíthető a szóban levő baleset körében a felperes felelős megbízottjának. Ez okból a felperes terhére óvórendszabály megsértése nem állapítható meg. A sérült a munkáját szabálytalanul és szakszerűtlenül végezte, a baleset ennek volt a következménye.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!