20. BK vélemény

[1]A büntetőjogi felelősség önálló elbírálásáról a költségvetési csalás körében.

A Bszi. 27. § (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a Kúria Büntető Kollégiuma az alábbiak szerint foglal állást.

A költségvetési csalás (2012. évi C. törvény, 396. §) bűncselekményének az elbírálása során a büntetőbíróság az ügy eldöntése szempontjából lényeges tényeket a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény szabályai szerint önállóan állapítja meg, az adóhatóság, illetve a társadalombiztosítási vagy más szerv jogerős határozatához nincs kötve.

A büntetőbíróság a büntetőjogi felelősséget érintő lényeges tényeket - a bizonyítékok szabad értékelése alapján a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény (a továbbiakban: Be.) 167. § - a Be. 7. § (5) bekezdésével összhangban önállóan állapítja meg.

A büntetőeljárás szempontjából az a kérdés, hogy a 2012. évi C. törvény (a továbbiakban: Btk.) 396. §-ában megjelölt befizetési kötelezettséget megsértették-e és a bevétel csökkentésével okozott vagyoni hátrány összege mennyit tesz ki, olyan előzetes kérdés, amelyet az ügyész, illetve a bíróság - szükség esetén szakértői vélemény beszerzése mellett - maga bírál el, az eljárás felfüggesztése [Be. 394. § (3) bekezdés c) pont, 488. § (1) bekezdés d) pont, 535. § (1) bekezdés] nélkül.

Ebből következik, hogy a Btk. 396. §-ában foglalt bűncselekmény elbírálása során nincs kötve a közigazgatási szerveknek a bevételcsökkenés összegét megállapító határozatához, hanem azt a büntetőeljárás szabályai szerint, az irányadó igazgatási jogi szabályok előírásainak figyelembevételével önállóan állapítja meg.

Lábjegyzetek:

[1] A 2012. évi C. törvényre (Btk.) és a 2017. évi XC. törvényre (Be.) tekintettel a Kúria Büntető Kollégiuma a korábbi büntető tárgyú kollégiumi véleményeket felülvizsgálta. Ennek eredményeként a 2/2023. (VII. 5.) BK vélemény alapján e vélemény tartalmát módosította.