Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1998.2.84 A méltányossági szabály alkalmazása az egyik házastárs önálló bérletét képező lakásért kapott térítés felhasználásával vásárolt ingatlannal kapcsolatos vagyoni igény rendezésénél [Csjt. 28. § (1) bek. a)pont, 31. § (5) bek., 31/B. § (1)-(3) bek., 31/C. § (2)-(3)bek., 1/1971. (II. 8.) Korm. r. 47. § (2)-(3) bek.].

A felperes és az I. r. alperes 1990. október 27-én kötöttek házasságot, melyből gyermekük nem született. Életközösségük 1994. június 17-én megszűnt, ekkor a felperes a közös lakásból elköltözött.

A házasság felbontása iránt megindított perben - egyebek között - vitás volt a felperes és az I. r. alperes által az életközösség fennállása alatt megvásárolt, és a házastársak egyenlő arányú közös tulajdonaként bejegyzett ingatlan tényleges tulajdoni helyzete. A felperes ezzel kapcsolatos keresete arra irányult, hogy a bíróság a tulajdonjogát a földhivatali bejegyzéstől eltérően az ingatlan 70/100 illetőségében állapítsa meg.

Az irányadó tényállás szerint a felek a házassági életközösséget a felperes önálló bérletét képező tanácsi bérlakásában kezdték meg. Ezt a lakást 1992-ben 420.000 forint térítés ellenében visszaadták az önkormányzatnak, és 550.000 forintért megvásárolták a perbeli ingatlant.

Az elsőfokú bíróság részítéletével a házasságot felbontotta, és a házastársak utolsó közös lakását is magában foglaló ingatlan vonatkozásában a bejegyzett tulajdoni arányokat módosította: megállapította, hogy a fenti ingatlan 70/100 részben a felperes és 30/100 részben az alperes tulajdonában áll. Indokolása szerint az I. r. alperes a házasság megkötésével a felperes bérleményét képező lakásban bérlőtárssá vált, a felperes önálló bérletének tekintendő lakás "leadása" ellenében kapott pénzbeni térítés azonban a felperesnek a Csjt. 28. §-a (1) bekezdésének a) pontja szerinti külön vagyona volt, melyet a Csjt. 31. §-ának (5) bekezdésében foglaltak megfelelő alkalmazásával a közösen szerzett perbeli ingatlan tulajdoni arányainak megállapításánál figyelembe kellett venni.

A másodfokú bíróság az elsőfokú részítélet fenti rendelkezését megváltoztatta, és a tulajdoni arányok módosítása iránt előterjesztett keresetet elutasította. Döntő jelentőséget tulajdonított annak, hogy a felperes és az I. r. alperes a korábbi bérlakásnak az 1/1971. (II. 8.) Korm. rendelet 47. §-ának (2) bekezdése szerinti bérlőtársai voltak, a 47.§ (3) bekezdésének rendelkezése szerint pedig a bérlőtársak jogai és kötelezettségei egyenlőek, a lakással együttesen rendelkezhetnek. Álláspontja szerint annak ellenére, hogy a felperes önálló bérleti joga a Csjt. 31/B. §-ának (1)-(3)bekezdései alapján levezethető, a lakásbérlet pénzben is kifejezhető forgalmi értéke nem tekinthető házastársi külön vagyonnak akkor sem, ha valamelyik házasfél a házasság megkötése előtt a lakás egyedüli bérlője volt, ebből pedig az következik, hogy a lakás bérleti joga fejében kapott térítés a Csjt. 27. §-a értelmében a közös vagyonhoz tartozik. A kifejtettek szerint a felperes a perbeli ingatlan tulajdoni arányainak módosítására okot adó külön vagyon felhasználására nem hivatkozhat.

A jogerős részítélet ellen a felperes élt felülvizsgálati kérelemmel, melyben az ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú részítélet helybenhagyását kérte. Jogszabálysértésként a Csjt. 28. §-a (1) bekezdésének a) pontjában és a 31. § (5) bekezdésében írt rendelkezések nem megfelelő alkalmazására hivatkozott.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!