Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Győri Ítélőtábla Pf.20373/2007/4. számú határozata váltókövetelés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 235. §, 253. §, 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 210. §, 290. §, 1/1965. (I. 24.) IM rendelet (Vár.) 17. §, 30. §, 32. §, 48. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §] Bírók: Ferenczy Tamás, Maurer Ádám, Zámbó Tamás

Kapcsolódó határozatok:

Győri Törvényszék P.20720/2007/10., *Győri Ítélőtábla Pf.20373/2007/4.*, Kúria Gfv.30127/2008/4. (BH 2009.1.23, EH 2008.1888)

***********

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az ítélőtábla dr. Karlosák Edina ügyvéd által képviselt "A" felperesnek dr. Csizmadia Zsolt ügyvéd által képviselt "B" alperes ellen 4.650.000.- Ft váltótartozás és járulékainak megfizetése iránt indított perében a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság 2007. szeptember 24. napján kelt P.20.720/2007/10. számú ítéletével szemben az alperes által 11., 12. és 13. sorszám alatt előterjesztett fellebbezés folytán megtartott tárgyalás alapján meghozta az alábbi

Ítéletet:

Az ítélőtábla a megyei bíróság ítéletét megváltoztatja, és a keresetet elutasítja.

Kötelezi a felperest, hogy fizessen meg az államnak az APEH Nyugat-dunántúli Regionális Igazgatóság Illeték Főosztálya felhívásában foglaltak szerint 279.000.- /Kettőszázhetvenkilencezer/ Ft feljegyzett kereseti és 279.000.- /Kettőszázhetven-kilencezer/ Ft feljegyzett fellebbezési eljárási illetéket, továbbá 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 420.000.- /Négyszázhúszezer/ Ft első- és másodfokú perköltséget.

Ez ellen az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás:

A megyei bíróság a fellebbezéssel támadott ítéletében kötelezte az alperest, hogy 3 napon belül fizessen meg a felperesnek 4.650.000.- Ft-ot, ennek 2007. július 31-től a kifizetés napjáig járó évi 6 %-os mértékű váltókamatát, 13.950.- Ft összegű, a 3 ezreléknek megfelelő váltódíjat és 480.000.- Ft perköltséget, továbbá fizessen meg az állam javára 279.000.- Ft feljegyzett eljárási illetéket.

Határozata indokolásában megállapította, hogy a 2006. május 26-án kelt, 2006. július 31-i esedékességet megjelölő, a Takarékszövetkezethez telepített, az "C" Kft.. rendelvényes javára 4.650.000.- Ft összegről kiállított váltót váltókezesként az alperes aláírta. A váltó birtokosa forgatmányozás útján a felperes lett, azonban a váltótartozásra nem történt kifizetés.

Az ítéleti tényállás szerint a váltó kiállítójának ("B" Kft. "fa.") a felperes felé engedményezési szerződés alapján fennálló 1.768.625.- Ft összegű tartozását a "D" Kft. 2006. december 20-án kötött szerződéssel átvállalta.

2006. december 22-én a "E" Bt. a felperesre engedményezte a "B" Kft-vel szemben fennálló 4.568.985.- Ft összegű tőkéből és 298.687.- Ft összegű kamatból - mindösszesen 4.867.672.- Ft-ból - álló számlatartozását. A szerződés szerint a kötelezett engedményezésről való értesítését az engedményező vállalta magára.

A megyei bíróság megállapította, hogy a felperes a váltó kiállítójával szembeni felszámolási eljárásban a 4.650.000.- Ft összegű váltótartozás iránt igénybejelentéssel élt, igényét a felszámoló előbb nyilvántartásba vette, majd utóbb módosította.

A bíróság ítélete jogi indokolásában kiemelte: az alperes nem vitatta, hogy a váltó előlapján a ""B" Kft-ért B"" szövegrész alatti aláírás tőle származik. Az aláírás nem felel meg a kiállító cégszerű aláírásának, mert hiányzik mellőle a cégnév, így az 1/1965. (I.24.) IM rendelet (a továbbiakban: Vár.) 30.§. /1/ bekezdése, 31.§. /1/, /3/ és /4/ bekezdése alapján az aláírással az alperes váltókezességet vállalt. Utalt arra is a bíróság, hogy az alperes a Ptk.210.§. /2/ bekezdése értelmében jogban való tévedés címén sem támadhatja eredménnyel a nyilatkozatát, hiszen a váltónyilatkozat kapcsán a felek személyesen jártak el, tehát munkakörében eljáró jogi szakértő nem adhatott a jogszabályok tartalmára nézve nyilvánvalóan téves tájékoztatást.

A BH.2007. 55. számú, a BH.2004. 74. számú, a BH.1994. 338. számú és a BH.1992. 191. számú eseti döntésre utalással az elsőfokú bíróság kifejtette, hogy a fizetés hiánya miatti óvási határidő elmulasztásával csak a megtérítési váltóadósokkal szemben veszíti el a váltóbirtokos a váltón alapuló jogait. A váltó főadósaival - az idegen váltó elfogadójával, illetve a saját váltó kiállítójával - szemben óvás nélkül is érvényesítheti váltón alapuló igényét. A saját váltó kiállítója tehát a váltó főadósa, vele és az ő kezesével szemben a váltóbirtokost közvetlen kereseti jog illeti meg, ezért a velük szembeni keresetindításnak sem a váltó bemutatása, sem az óvás felvétele nem előfeltétele.

Az elsőfokú bíróság a Vár. 17.§-ában, valamint a BH.2004.153. és a BDT.2002.679. számú eseti döntésben írtakra hivatkozással kifejtette, hogy a váltókezes azzal a váltóhitelezővel szemben, akivel a kezességvállalásban megállapodott, ebből az alapügyletből eredő kifogását érvényesítheti, a további jóhiszemű váltóbirtokosok irányába ez a kifogás már nem hozható fel. Ha az alapjogviszony jogosultjai és kötelezettei kerülnek egymással szemben a perben, úgy a váltóadósok felhozhatják azokat a kifogásokat, amelyek az alapjogviszony kapcsán felmerültek. Bizonyíthatják, hogy a követelés nem áll fenn, mert az adós már teljesített. Ugyanakkor a váltóbirtokossal szemben a megtámadott személy nem hivatkozhat olyan kifogásra, amely a kibocsátóval, vagy valamelyik előbbi váltóbirtokossal szemben fennálló személyes viszonyán alapul. Utóbbi alól kivétel, ha a váltóbirtokos a saját váltó megszerzésével tudatosan az adós hátrányára cselekedett, azonban az alperes a bíróság felhívására kifejezetten úgy nyilatkozott, hogy ilyenre nem kíván hivatkozni.

A megyei bíróság a tanúk nyilatkozatainak értékelése után úgy foglalt állást, hogy az alperes nem tudta bizonyítani, hogy a "B" Kft. és a "D" Kft. részéről történt teljesítésekre a váltótartozás keretei között került sor. A Ptk. 290.§-a akkor teszi lehetővé a kötelezett számára az egyes fennálló tartozások kiegyenlítése közötti választást, ha a kötelezettnek a jogosulttal szemben több fennálló pénztartozása van. Az alperesnek, mint magánszemélynek, a felperes, mint magánszemély felé nem volt több fennálló pénztartozása, így a "B" Kft. és a "D" Kft. részéről történt teljesítések azért nem vehetők figyelembe, mert ezek nem az alperes, mint kötelezett, hanem másik kötelezett teljesítései voltak.

Az alperes fellebbezésében az ítélet megváltoztatását, elsődlegesen a felperes keresetének teljes elutasítását, másodlagosan a marasztalás összegének 1.768.625.- Ft-ra való leszállítását kérte. Kiemelte, hogy a felperes maga sem vitatta, hogy az alperes által igazolt kifizetésre sor került, de állította, hogy ezeket egy másik tartozás keretében teljesítették. A felperes és az engedményező azonban az engedményezésről hitelt érdemlő módon sem a "B" Kft. -t, sem a "D" Kft-t, sem az alperest nem értesítette, így a kifizetések kizárólag akként értékelhetőek, hogy a váltótartozás kiegyenlítésére irányultak. A váltótartozás kiegyenlítésre került, így az alperes kezesi kötelezettsége már nem állt fenn. Fellebbezésében indítványozta könyvszakértő kirendelését annak további igazolására, hogy a kifizetésekre a váltótartozás kiegyenlítése érdekében került sor.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!