Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1996.5.267 I. A zálogjog (jelzálogjog) önálló átruházása vagy elzálogosítása tilos, s ezáltal a zálogjoggal biztosított követelés és a zálogjog jogosultja nem válhat el egymástól. Annak azonban nincs akadálya, hogy a zálogjoggal biztosított követelés kötelezettje (személyi kötelezett) és a zálogkötelezett (dologi kötelezett) más-más személy legyen [Ptk. 251. § (1) és (3)-(5) bek.].

II. A zálogtárgyból a jogosult végrehajtás útján szerezhet kielégítést. Az árverési vevő a zálogtárgy tulajdonjogát zálogmentesen szerzi meg. A felszámolási eljárás mint totális végrehajtás útján - a felszámoló által végzett kényszerértékesítés eredményeként - a vevő zálogmentesen, ingatlan esetén jelzálogmentesen szerzi meg a dolgot [1991. évi IL. tv. 38. § (1) bek., Ptk. 254. § (1) bek., 1972. évi 31. tvr. 30. § (1) bek. a) pont, 1979 évi 18. tvr. 90. §, 91. § (1) bek.*].

Az elsőfokú bíróság ítéletében a felperes tulajdonában álló, a v.-i 3747 számú tulajdoni lapon 4099/3. helyrajzi szám alatt felvett, telephely megjelölésű, 9964 m2 területű belterületi ingatlanon fennálló, a II. r. alperes javára 50 000 000 Ft és járulékai biztosítására a földhivatal 34 721/1990. számú határozata alapján bejegyzett jelzálogjog, valamint elidegenítési és terhelési tilalom törlését rendelte el. Ezzel egyidejűleg a II. r. alperes 50 000 000 Ft és kamatai megfizetése iránt fennálló követelése biztosítására a jelzálogjogot, valamint az elidegenítési és terhelési tilalmat bejegyezni rendelte a megyei bíróság mint cégbíróság által nyilvántartott felperesi társaságban az I. r. alperes üzletrészére. Kötelezte az alpereseket, hogy fizessenek meg a felperesnek egyetemlegesen 800 000 Ft perköltséget. Az ítélet jogerőre emelkedése után megkeresni rendelte a megyei földhivatalt, valamint a megyei cégbíróságot a jelzálogjogban történő változások bejegyzése végett. Az elsőfokú bíróság ítéletének indokolásában megállapította, hogy a felperes 1990. október 31-ig az I. r. alperes gyáregységeként működött. Az I. r. alperes 1990. április 12-én az I. F. Banktól 50 000 000 Ft összegű bankhitelt vett fel, amelynek visszafizetéséért a II. r. alperes 1990. április 12-én bankgaranciát vállalt. Az alperesek a bankgarancia biztosítására az 1990. április 12-én kelt zálogszerződéssel az akkor még az I. r. alperes tulajdonában álló, a v.-i 3747 számú tulajdoni lapon 4099/3. helyrajzi számú ingatlanra az 50 000 000 Ft és kamata erejéig a II. r. alperes javára jelzálogjogot alapítottak. A jelzálogjogot, valamint az elidegenítési és terhelési tilalmat a földhivatal 1990. május 23-án az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezte.

Az I. r. alperes az 1990. október 31-én kelt létesítő okirattal a v.-i gyáregységből leányvállalatot alapított. A létesítő okirat a leányvállalat vagyonát 77 800 000 Ft-ban, az ezt terhelő hiteltartozásokat 71 000 222 Ft-ban határozta meg. Az alapító azonban nem vette figyelembe a v.-i telephelyet terhelő 50 000 000 Ft összegű tartozást, amelyet a jelzálog, valamint az elidegenítési és terhelési tilalom biztosított. A leányvállalatot az átalakulási törvény rendelkezései alapján 1991-től kezdődően egyszemélyes korlátolt felelősségű társasággá alakították át, a cégbíróság végzésével a felperest mint korlátolt felelősségű társaságot 1991. április 25-én vette nyilvántartásba. A társaság törzstőkéje 255 670 000 Ft volt, amely azonos volt az alapító I. r. alperes törzsbetétének a nagyságával.

Az elsőfokú bíróság megalapozottnak találta a felperesnek a perbeli ingatlanra vonatkozóan az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett jelzálogjog, valamint elidegenítési és terhelési tilalom törlése iránt indított keresetét. Álláspontja szerint a jelzálogjoggal biztosított követelés az alperesek között létrejött bankhitelszerződésből keletkezett, ebből a jogviszonyból eredően a felperest semmiféle kötelezettség nem terhelte. Az iratokban nem merült fel arra utaló adat, hogy a tartozást az I. r. alperes a leányvállalat alapításakor, majd az egyszemélyes kft. létrehozásakor átadta volna, az továbbra is az I. r. alperest terhelte. Ezzel szem-

ben a jelzálogjog a leányvállalat alapításakor átadott vagyontárgyon továbbra is fennmaradt.

A Ptk. 251. §-ának (3) bekezdése szerint a zálogtárgyból való kielégítés jogát a zálogtárgyon az elzálogosítás után szerzett jogok nem érintik ugyan, a perbeli esetben viszont a perbeli ingatlan tulajdonjogát illetően rendkívüli tulajdonosváltozás történt. A leányvállalat létrehozásakor és a kft.-vé történő átalakításakor is az I. r. alperes határozta meg az újonnan létrejövő gazdálkodó szervezetek vagyonát, ezért a hiteltartozást a vagyonmérlegben is szerepeltetni kellett volna, és úgy megállapítani a leányvállalat induló vagyonát, hogy az aktívák ezt a kötelezettséget is kompenzálhassák. A felperesnek nem volt lehetősége annak mérlegelésére, hogy a zálogjoggal terhelt dolgot átveszi-e. Nem láthatta előre, hogy az alapítás, illetve az átalakulás milyen terhekkel történik, ezért méltánytalan a zálogjog fenntartása. Mindezekre figyelemmel az ingatlan-nyilvántartásról szóló "1992. évi 38. tvr." (helyesen: 1972. évi 31. tvr.) 30. §-a (1) bekezdésének a) pontjában foglalt rendelkezések alkalmazásával a zálogjog törlését rendelte el.

Megalapozottnak találta az elsőfokú bíróság a felperes keresetét a tekintetben is, hogy a zálogjogot az I. r. alperesnek a felperesi társaságban fennálló üzletrészére rendelje átvezetni. Az iratok tanúsága szerint ugyanis az I. r. alperes maga is elismerte a II. r. alperessel szemben bankgarancia vállalásából eredő kötelezettségét, ennek a tartozásnak a fennállását okiratok is alátámasztották, ezért a bíróság e követelés biztosítására alapított jelzálogjogot az I. r. alperes üzletrészére rendelte átjegyezni.

Az ítélet ellen mindkét alperes fellebbezett.

A II. r. alperes a fellebbezésében az elsőfokú bíróság ítéletének részbeni megváltoztatását és a jelzálogjog törlése iránt előterjesztett kereset elutasítását kérte. Előadta, hogy a leányvállalat átalakulásakor mind a felperesnek, mind az I. r. alperesnek tudomása volt arról, hogy az ingatlan-nyilvántartásban a II. r. alperes javára 50 000 000 Ft és kamatai biztosítására jelzálogjog van bejegyezve. A jelzálogjog dologi jogi hatályú jogosultság. A felperes a leányvállalat induló vagyonnal való ellátása és a kft.-be bevitt apport tekintetében csak az I. r. alperessel szemben támaszthat igényt, az átalakulással kapcsolatos jogvita a II. r. alperes mint jóhiszemű kívülálló harmadik személy dologi jogát nem sértheti. A méltányosság gyakorlása egyébként is szerződéses jogviszonyon kívül eső fogalom, ezen az alapon az elsőfokú bíróságnak a jelzálogjog törlésére nem volt törvényes lehetősége. Ugyanígy nem volt lehetősége az ingatlanon a Ptk. 265. §-a szerint alapított jelzálogjogot - a II. r. alperes hozzájárulása nélkül - az I. r. alperest megillető üzletrészre átvinni. Hivatkozott arra, hogy az elsőfokú bíróság a II. r. alperesnek a korábbi szerződések által szerzett jogait a zálogjogok fajtájának, illetőleg a zálog tárgyainak kicserélésével nem csorbíthatja. Előadta még, hogy nem ellenzi a jelzálogjog és járulékai törlését az esetben, ha a követelését a felperes felszámolója elismeri, és az előnyös rangsor egyidejű megállapítása mellett besorolja.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!