Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1996.3.163 A jogalap nélküli gazdagodás szabályainak alkalmazása tervezőmunka esetén, ha a díjban való megállapodás hiányában tervezési szerződés nem jött létre [Ptk. 205. § (2) bek., 361-364. §, 7/1978. (II. 1.) MT r.* 83. §].

A felperes a keresetében az alperest 19 502 483 Ft tervezői díj, ezen összegnek 1991. november 19. napjától a kifizetéséig járó késedelmi kamata és a perköltség megfizetésére kérte kötelezni. Előadta, hogy a felperes, illetőleg a jogelődje és az alperes között ráutaló magatartással létrejött szerződés alapján a felperes tervezési munkákat végzett a kereskedelmi áruház és raktártelep korszerűsítésével és bővítésével kapcsolatban. A beépítési terveket 1991. március 28-ig, az engedélyezési terveket 1991. június 14-ig, a kiviteli tervek egyes részeit pedig 1991. szeptember 19-ig készítette

el. Az alperes szeptember 19-én a tervezési munkákat felfüggesztette, a beépítési tervért számlázott 3 796 023 Ft-ot, az engedélyezési tervekért számlázott 8 485 440 Ft-ot, továbbá a kiviteli tervek elkészült részeiért számlázott 7 221 020 Ft-ot azonban az alperes nem fizette ki.

Az alperes az ellenkérelmében előadta, hogy a felperes az engedélyezési terveket valóban elkészítette és szolgáltatta, sem erre, sem pedig a többi tervezési munkára azonban a felek között szerződés nem jött létre. Nem állapodtak meg a szerződésnek a 7/1978. (II. l.) MT rendelet 83. §-ában előírt kötelező tartalmi elemeiben, ezért a felperest kizárólag az engedélyezési tervvel kapcsolatban elvégzett munka ellenértéke illetheti meg, amelynek összege 2 000 000 Ft. Hivatkozott továbbá az alperes arra is, hogy a felperes hibásan teljesített, az általa szolgáltatott tervek nem alkalmasak a kivitelezésre, amit az alperes által becsatolt magánszakértői vélemény bizonyít.

Az elsőfokú bíróság a perben 1992. október 20-án részítéletet hozott, amelyben az alperest 2 000 000 Ft, továbbá az állam javára 120 000 Ft eljárási illeték megfizetésére kötelezte. Az elsőfokú bíróság a részítéletét az alperes elismerésére alapította, a részítélet fellebbezés hiányában jogerőre emelkedett. Ezt követően az elsőfokú bíróság a követelés összegszerűségének megállapítására szakértői bizonyítást rendelt el. A szakértői véleményre figyelemmel a felperes a keresetét - a részítéletben megállapított 2 000 000 Ft beszámításával - 12 723 157 Ft-ra, továbbá 14 723 157 Ft-nak 1991. november 19. napjától járó, a jegybanki alapkamat kétszeresének megfelelő mértékű késedelmi kamatára és a perköltségre leszállította.

Az elsőfokú bíróság az ítéletével az alperest a módosított keresetnek megfelelően marasztalta, kötelezte továbbá 450 000 Ft ügyvédi munkadíj és az állam javára 300 000 Ft kereseti illeték megfizetésére. A bizonyítási eljárás eredményeként megállapította, hogy a felek között tervezésre vonatkozóan annak ellenére is létrejött szerződés, hogy a konkrét díjazásban nem állapodtak meg. A felperes által érvényesíthető díj összegét ezért szakértői vélemény alapján kellett megállapítani. A szakértő részletesen kimunkálta, kellően megindokolta szakvéleményét, amelynek alapján a felperest az elvégzett tevékenységért összesen 14 723 157 Ft illeti meg. Ebből az összegből a felperest a 24/1991. számú számla alapján 2 299 123 Ft, a 25/1991. számú számla alapján pedig 8 046 500 Ft vállalkozói díjként illeti meg. A 28/1991. számú számlában foglalt összeg pedig a felperes részére biztatási kárként jár, mert a szóbeli megállapodáskor az alperes szándéka egyrészt nem irányult fővállalkozási szerződés megkötésére is, másrészt pedig a kiviteli tervek készítésekor a felek közötti szerződés fennállása is kétségessé vált. Az alperesnek a tervek alkalmatlanságára alapított védekezése alaptalan volt, mert a beépítési terv hatósági elfogadását követően az engedélyezési terv alapján az építési hatóság az építési engedélyt kiadta.

A felperest a fentiek alapján a módosított keresete szerinti követelés a Ptk. 6. §-a és a Ptk. 397. §-ának (1) bekezdése alapján megilleti, a Ptk. 301. §-a értelmében pedig az alperes késedelmi kamat megfizetésére is köteles. Az illetékre vonatkozó döntést az elsőfokú bíróság azzal indokolta, hogy az alperes köteles az 1990. évi XCIII. törvény 38. §-a (1) bekezdésének a) pontja értelmében a felperes illetékfeljegyzést joga folytán le nem rótt illeték megfizetésére, figyelemmel arra is: a részítéletben kiszabott illeték behajtása még nem történt meg.

Az első fokú ítélet ellen az alperes élt fellebbezéssel, amelyben az ítélet megváltoztatását és a kereset elutasítását kérte.

A felperes ellenkérelme az első fokú ítélet helybenhagyására irányult.

A fellebbezés az alábbi értelemben alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!