Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2006.12.405 Ha a végrehajtás az adós ellen indult felszámolási eljárás miatt megszüntetésre került, az önálló bírósági végrehajtó díjjegyzéket állít ki, azonban - jogszabály erre alapot adó kifejezett rendelkezésének hiányában - nem követelheti a végrehajtást kérőtől a díjjegyzékbe foglalt költség megfizetését [Vht. 34. §; 14/1994. (IX. 8.) IM r. 1. § (2) bek.].

A D. S. Rt. adós ellen indult végrehajtási eljárásban a végrehajtást kérő alperes 475 000 forint végrehajtási költség-előleget fizetett meg az önálló bírósági végrehajtó felperes részére. Az adós ellen 2003. március 16. napján felszámolási eljárás indult, ezért a végrehajtást foganatosító bíróság 2003. május 20. napján meghozott végzésével megszüntette a végrehajtást.

A felperes 2003. április 23. napján díjjegyzéket állított ki, amelyben összesen 14 453 275 forintban (11 562 620 forint + 2 890 655 forint áfa összegben) határozta meg költségének összegét, és az említett összegű előleg valamint a végrehajtás során befolyt 11 455 748 forint beszámításával 2 522 527 forint (2 018 021 forint + 504 506 forint áfa) költség-különbözet megfizetésére szólította fel az alperest. Az alperes a díjjegyzéket átvette, ellene kifogást nem jelentett be, azonban a követelt összeget sem fizette meg.

A felperes - a kérelmére kibocsátott fizetési meghagyásban, majd az alperes ellentmondása folytán keresetében - a 2 522 527 forint költség-különbözetnek és kamatának megfizetésére kérte az alperes kötelezését. Az alperes érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a kereset szerint marasztalta az alperest; a másodfokú bíróság az ítéletet helybenhagyta.

A jogerős ítélet indokolása szerint a végrehajtó a végrehajtás megszüntetését követően nem folytathatta a végrehajtást a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Vht.) 254. §-a valamint a bírósági végrehajtói díjszabásról szóló 14/1994. (IX. 8.) IM rendelet (a továbbiakban: DSZ.) alapján őt megillető költség behajtására, azonban a Ptk. 198. § (3) bekezdéséből valamint a Ptk. 7. §-ából következően nincsen elzárva jogszabályon alapuló követelésének bírói úton történő érvényesítésétől. Kihangsúlyozta a másodfokú bíróság: a díjjegyzék kiállítása kötelező, a Vht. 34. § (5) bekezdése alapján pedig az adós és a végrehajtást kérő egyetemlegesen felel a felperesnek járó összeg megfizetéséért, a felperes tehát az egyetemleges kötelezettek bármelyikével szemben érvényesítheti igényét: a DSZ. 1. § (2) bekezdése szerint a végrehajtást kérő alperestől igényelheti a költség­különbözet "előlegezését".

A jogerős ítélet ellen - mindkét fokú bíróság ítéletének hatályon kívül helyezése és a kereset elutasítása, költségeinek megtérítése végett - az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet. Érvelése szerint közte és a felperes között nem jött létre kötelmi jogviszony, a végrehajtást kérő fizetési kötelezettségét pedig sem a Vht. sem a DSZ. sem hatósági határozat nem írja elő. A végrehajtó költségeinek megtérítését a Vht. 34. § (1) bekezdése értelmében az adóstól követelheti: hitelezőként léphet fel az adós ellen indult felszámolási eljárásban. Kihangsúlyozta, hogy a DSZ. 1. § (2) bekezdésében meghatározott előleget befizette, "utólagos" befizetésre - jogszabály rendelkezésének hiányában - nem köteles; a Vht. 34. § (5) bekezdése pedig nem a perbeli esetre vonatkozik.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására és költségei megtérítésére irányult.

A felülvizsgálati kérelem alapos.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!