Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2005.1313 A jogszerű felmondás a bérleti jogviszonyt megszünteti és ezért a bérlő köteles a lakást a bérbeadónak visszaadni. Az erre vonatkozó bérbeadói igényérvényesítés nincs határidőhöz kötve, ezért a hátralék megfizetése utáni perindítás rendeltetésellenes joggyakorlásra hivatkozással a kiürítési kereset elutasítását nem eredményezi [1993. évi LXXVIII. tv. 2. §, 17. §, 23. §, 25. §].

Az alperes bérelte a felperes Önkormányzat tulajdonában álló perbeli lakást. Az alperes a 2005. október 1. és 2001. szeptember 30. közti időszakban felhalmozott 113 162 forint bérleti és közüzemi díjhátralékot a 2001. november 21-én átvett felperesi felszólítás ellenére sem fizette meg, ezért a felperes a bérleti szerződést a 2001. december 4-én kelt, az alperes által a következő napon átvett jognyilatkozatával 2002. január 31. napjára felmondta.

Az alperes a lakást nem ürítette ki. A 2002 májustól 2003. március 31-éig terjedő időszakban újabb díjhátraléka keletkezett. A felperes ezért a 2003 márciusában előterjesztett keresetében felmondása érvényességének megállapítását és az alperesnek a lakás kiürítésére kötelezését kérte. További kereseti kérelme 79 896 forint díjhátralék megfizetésére irányult, melyet az eljárás folyamán az időközben keletkezett tartozásra tekintettel 111 894 forintra és ennek 2004. április 15-től számított késedelmi kamataira emelt fel.

Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest, hogy a perbeli lakást elhelyezési igény nélkül 15 napon belül ürítse ki és bocsássa a felperes birtokába.

Kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 111 894 forint tőkét és ennek 2004. április 15. napjától a kifizetésig járó, a mindenkori költségvetési törvényben meghatározott mértékű késedelmi kamatát. A bíróság az alperes részére részletfizetést engedélyezett.

Az ítélet indokai szerint a felperes az 1993. évi LXXVIII. tv. (Ltv.) 25.§-ának (1) és (2) bekezdésében foglaltak megtartásával mondta fel az alperes bérleti jogviszonyát, ezért az, 2002. január 31. napjával megszűnt. Az alperes, mint a lakás jogcím nélkül használója a felperes részére a lakásra megállapított lakbérrel azonos mértékű használati díj megfizetésére köteles.

Az alperesnek a kiürítés iránti kereset elutasítására irányuló fellebbezése alapján eljáró másodfokú bíróság az elsőfokú ítélet nem fellebbezett részét nem érintette, fellebbezett részében megváltoztatta, és a lakás kiürítése iránti keresetet elutasította.

Megállapította, hogy a lakás kiürítése iránti per megindításáig az alperes a felmondásban közölt díjhátralékot megfizette. Mivel a bérlő fizetési készséget mutatott, a tartozást a felmondás közlése után, de még a kiürítési per megindítását megelőzően kiegyenlítette, a lakás kiürítését elrendelő döntés sérti a Ptk. 4. §-ának (1) bekezdésében foglalt együttműködés és rendeltetésszerű joggyakorlás elvét. A jogviszony megszűnésétől a kiürítési per megindításáig eltelt egyéves időszakra is figyelemmel arra következtetett, hogy a bérbeadót nem érte jelentős sérelem és a mulasztás pótlása következtében annak jogkövetkezményeit nem kívánta érvényesíteni. Rámutatott azonban arra, hogy az újabb hátralék keletkezése újabb felszólítás és felmondás alapja lehet.

A jogerős ítélet megváltoztatása érdekében a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet. Előadta, hogy jogszerű felmondása a bérleti jogviszonyt megszüntette, ezt a hátralék későbbi megfizetése nem érintette. A megszűnt bérleti jogviszony csak újabb, írásban megkötendő bérleti szerződéssel "állítható helyre". Az ezzel ellentétes álláspontot tartalmazó jogerős ítélet az Ltv. 23. §-ának (1) bekezdésében, 2. § (5) bekezdésében, 25. §-ának (1) bekezdésében, valamint a Pp. 206. §-ának (1) bekezdésében foglaltakat sérti.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában fenntartására irányult.

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a felülvizsgálati kérelem Pp. 275. § (2) bekezdésében meghatározott korlátai között vizsgálva megállapította, hogy az az alábbiak következtében alapos.

Az Ltv. 24. §-ának (1) bekezdése szerint a bérbeadó a szerződést írásban felmondhatja, ha a bérlő a lakbért a fizetésre megállapított időpontig nem fizeti meg. Az ilyen esetben irányadó Ltv. 25. §-ának (1), (2) és (5) bekezdése értelmében a bérbeadó a lakásbérleti szerződést jogszerűen mondta fel, ezáltal a lakásbérleti szerződés az Ltv. 23. § (1) bekezdésének c) pontjában meghatározott okból megszűnt. Ennek következménye, hogy a bérlő az Ltv. 17. §-a (1) bekezdése értelmében köteles a lakást és a lakásberendezéseket rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban a bérbeadónak visszaadni. A díjhátralék későbbi megfizetése a bérleti szerződést írásbeli megállapodás hiányában nem hozta létre. Az, hogy a bérbeadó felperes a lakás kiürítése iránti pert a szerződés megszűnését követő egy évvel később indította meg nem értékelhető akként, hogy a bérbeadó eltekintett a szerződés megszűnésének jogkövetkezményeitől, és az igény ekkénti érvényesítése nem minősül rendeltetésellenes joggyakorlásnak. Miután a 2001. december 4-i felmondás következtében a lakásbérleti szerződés a felmondási idő lejártával 2002. január 31. napján megszűnt, ezt követően pedig a felek a lakásbérleti jogviszonyt nem állították helyre és új szerződést sem kötöttek, nincs helye ismételt felmondásnak.

A Legfelsőbb Bíróság a kifejtett indokok alapján megállapította, hogy a jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben megjelölt anyagi jogi szabályokat megsértette, ezért azt a felülvizsgálattal érintett részében hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú bíróság ítéletét hagyta helyben.

(Legf. Bír. Pfv. VIII. 20.583/2005. sz.)