Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

32008D0352[1]

2008/352/EK: A Bizottság határozata ( 2008. április 29.) az Indiából származó vagy ott feladott guargumira pentaklórfenol vagy dioxin általi szennyeződés kockázata miatt vonatkozó különleges feltételek megállapításáról (az értesítés a C(2008) 1641. számú dokumentummal történt)

A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

(2008. április 29.)

az Indiából származó vagy ott feladott guargumira pentaklórfenol vagy dioxin általi szennyeződés kockázata miatt vonatkozó különleges feltételek megállapításáról

(az értesítés a C(2008) 1641. számú dokumentummal történt)

(EGT-vonatkozású szöveg)

(2008/352/EK)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel az élelmiszerjog általános elveiről és követelményeiről, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság létrehozásáról és az élelmiszer-biztonságra vonatkozó eljárások megállapításáról szóló, 2002. január 28-i 178/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 53. cikke (1) bekezdése b) pontjának ii. alpontjára,

mivel:

(1) Egyes Indiából származó vagy ott feladott guargumitételekben magas pentaklórfenol- és dioxintartalom volt mérhető. Amennyiben nem születnek olyan intézkedések, melyek meggátolják a pentaklórfenol (a továbbiakban: PCP) és a dioxin guargumiban való jelenlétét, a szennyeződés veszélyt jelenthet a közösségi közegészségügyre nézve.

(2) A megnövekedett PCP- és dioxinszint miatt a Bizottság 2007. október 5. és 11. között azonnali ellenőrző látogatást tett Indiában. A látogatás célja az volt, hogy adatokat gyűjtsenek a szennyeződés lehetséges okáról, valamint értékeljék azon ellenőrző intézkedéseket, melyeket az indiai hatóságok a szennyeződés megismétlődésének elkerülésére foganatosítottak. A ellenőrzési csoport megállapította, hogy jelenleg nem áll rendelkezésre elégséges bizonyíték a szennyeződés okának meghatározására, és az indiai hatóságok által lefolytatott vizsgálatok nem alkalmasak arra, hogy azokból bármiféle következtetést le lehessen vonni. Tekintettel a nátrium-pentaklórfenol hozzáférhetőségére és a guargumi-iparágban való felhasználására, valamint arra, hogy egy fokozottan önszabályozó iparágról van szó, a jelenleg meglévő ellenőrzések nem jelentenek biztosítékot arra, hogy a szennyeződés nem fog megismétlődni.

(3) A tagállamok ellenőrzési kötelezettségeinek sérelme nélkül, a szennyezett termékek lehetséges behozatalával kapcsolatban meghozandó intézkedésekre gyors és hatékony fellépést lehetővé tevő, átfogó és közös megközelítést kell alkalmazni, és el kell kerülni, hogy a helyzetet az egyes tagállamok különbözőképpen kezeljék. Ezért indokolt, hogy közösségi szinten különleges intézkedések kerüljenek megállapításra.

(4) Annak érdekében, hogy a csalás eszközét alkalmazva ne lehessen megkerülni az e határozatban elrendelt, az emberi és állati egészség védelmét biztosító különleges feltételek alkalmazását, fontos, hogy a több összetevőből álló, köztük jelentős mennyiségű Indiából származó vagy ott feladott guargumit is tartalmazó élelmiszerek és takarmányok szintén e rendelet hatálya alá tartozzanak. Ennek érdekében egy 10 %-os küszöbérték került megállapításra.

(5) Az élelmiszerekben és takarmányokban előforduló dioxinokat és poliklórozott bifenileket (PCB) vizsgáló közösségi referencialaboratórium megvizsgálta, milyen összefüggés áll fenn az Indiából származó vagy ott feladott szennyezett guargumiban kimutatott PCP és dioxin között. A tanulmányból az a következtetés vonható le, hogy a 0,01 mg/kg értéket meg nem haladó PCP-szennyeződést mutató guargumi dioxin-tartalma az elfogadható tartományban van.

(6) Az ellenőrzési csoport által felkeresett hyderabadi Vimta laboratórium egy akkreditált, szakképzett állománnyal rendelkező és jól felszerelt laboratórium. A laboratórium a PCP vizsgálatára megfelelőnek bizonyult. A többi meglátogatott laboratórium vizsgálati teljesítménye nem bizonyult megfelelőnek.

(7) Ennek megfelelően indokolt annak kötelezővé tétele, hogy a Közösségbe behozott, emberi vagy állati felhasználásra szánt guargumi-szállítmányokat és a jelentős mennyiségű Indiából származó vagy ott feladott guargumit tartalmazó termékek szállítmányait minden esetben vizsgálati jelentés kísérje, melyet egy, az EN ISO/IEC 17025 normának megfelelően élelmiszerekben és takarmányokban található PCP-kimutatására akkreditált laboratórium állít ki, vagy egy olyan laboratórium, amelyik a szükséges akkreditálási eljárások szerint jár el, megfelelő minőségbiztosítási rendszerekkel rendelkezik, és a laboratórium székhelye szerinti illetékes hatóság jóváhagyta.

(8) Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak az Élelmiszerlánc- és Állat-egészségügyi Állandó Bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az intézkedések hatálya

E határozat alkalmazása a következőkre terjed ki:

a) a 1302 32 90 KN-kód alá tartozó, Indiából származó vagy ott feladott, emberi vagy állati felhasználásra szánt guargumi;

b) összetett, legalább 10 %-ban Indiából származó vagy ott feladott guargumit tartalmazó élelmiszer vagy takarmány.

2. cikk

Az első forgalomba hozatalra vonatkozó feltételek

(1) A tagállamok megtiltják az 1. cikkben meghatározott termékek első forgalomba hozatalát, kivéve azon esetben, ha a terméket kísérő eredeti vizsgálati jelentés, melyet egy, az EN ISO/IEC 17025 normának megfelelően élelmiszerekben és takarmányokban található PCP-kimutatására akkreditált laboratórium vagy egy olyan laboratórium, amely a szükséges akkreditálási eljárások szerint jár el, és megfelelő minőségbiztosítási rendszerekkel rendelkezik (2), nem tanúsítja, hogy a termék nem tartalmaz 0,01 mg/kg-nál több pentaklórfenolt (PCP). A vizsgálati eredményeknél meg kell adni a kiterjesztett mérési bizonytalanságot is.

(2) A vizsgálati jelentést a laboratórium székhelye szerinti illetékes hatóság képviselője hitelesíti.

(3) Az 1. cikkben meghatározott termékekből álló szállítmány tényleges megérkezéséről a szállítmányért felelős takarmány- vagy élelmiszer-ipari vállalkozó vagy annak képviselője előzetesen értesíti az érkezés helye szerinti tagállam illetékes hatóságát.

(4) A tagállamok illetékes hatóságai ellenőrzik, hogy az első forgalomba hozatalra bejelentett, az 1. cikkben meghatározott termékek valamennyi szállítmányához mellékelve van-e az (1) bekezdésben előírt vizsgálati jelentés. Az 1. cikkben meghatározott élelmiszer-szállítmányokat kivétel nélkül kódszámmal kell azonosítani, amely megegyezik a hatósági mintavétel és a vizsgálat eredményeit tartalmazó, fent említett vizsgálati jelentésen feltüntetett kódszámmal. A szállítmányt alkotó zsákokon és egyéb csomagolási egységeken fel kell tüntetni ezt a kódszámot.

(5) Az (1) bekezdésben előírt vizsgálati jelentés hiányában a közösségi székhellyel rendelkező takarmány- vagy élelmiszer-ipari vállalkozó a terméket köteles vizsgálatra küldeni egy, az EN ISO/IEC 17025 normának megfelelően élelmiszerekben és takarmányokban található PCP-kimutatására akkreditált laboratóriumba, vagy egy olyan laboratóriumba, amely a szükséges akkreditálási eljárások szerint jár el, és megfelelő minőségbiztosítási rendszer birtokában képes annak kimutatására, hogy a termékben a PCP nem haladja meg a 0,01 mg/kg értéket. A laboratórium székhelye szerinti ország illetékes hatóságának képviselője által hitelesített vizsgálati jelentés elkészültéig a termék hatósági felügyelet mellett legfeljebb 60 napig visszatartható; ezen időszak lejártát követően az illetékes hatóság intézkedést hoz a termékről a takarmány- és élelmiszerjog, valamint az állat-egészségügyi és az állatok kíméletére vonatkozó szabályok követelményeinek történő megfelelés ellenőrzésének biztosítása céljából végrehajtott hatósági ellenőrzésekről szóló, 2004. április 29-i 882/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) 19. cikke (1) bekezdése a) pontjával összhangban.

(6) Az (1) és az (5) bekezdésben meghatározott ellenőrzés céljából a vizsgálatot a szállítmányból vett olyan reprezentatív mintán kell elvégezni, amelyet a növényi és állati eredetű termékekben és azok felszínén található peszticid-szermaradványok hatósági ellenőrzésére szolgáló közösségi mintavételi módszerek megállapításáról és a 79/700/EGK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2002. július 11-i 2002/63/EK bizottsági irányelvvel (4) összhangban vettek. A vizsgálatot megelőzően az extrakció savas oldószerrel történik. A vizsgálatot vagy a peszticid-szermaradványokat vizsgáló közösségi referencialaboratórium honlapján közzétett módosított QuEChERS-módszerrel (5) vagy egy azzal azonos megbízhatóságú módszerrel kell elvégezni.

3. cikk

Mintavétel és elemzés

(1) A tagállamok meghozzák a megfelelő intézkedéseket, valamint az 1. cikkben meghatározott termékek első forgalomba hozatala esetében véletlen mintavételt és elemzést végeznek az 1. cikkben meghatározott termékek szállítmányainak 5 %-án annak igazolására, hogy a termékek PCP-szintje nem éri el a 0,01 mg/kg értéket.

A tagállamok az élelmiszerekre és takarmányokra vonatkozó sürgősségi riasztórendszeren keresztül tájékoztatják a Bizottságot valamennyi olyan szállítmányról, amelyről bebizonyosodott, hogy PCP-tartalmuk - a mérési bizonytalanságot is figyelembe véve - meghaladja a 0,01 mg/kg értéket.

A tagállamok negyedévenként jelentést nyújtanak be a Bizottságnak az 1. cikkben meghatározott termékek szállítmányait érintő hatósági ellenőrzések során kapott vizsgálati eredményekről. Ezt a jelentést az egyes negyedéveket követő hónapban (áprilisban, júliusban, októberben és januárban) kell benyújtani.

(2) A hatósági mintavételezésnek és vizsgálatnak alávetett szállítmányokat a forgalomba hozatalt megelőzően legfeljebb 15 munkanapig lehet feltartóztatni.

4. cikk

A szállítmány részekre bontása

Ha egy szállítmányt részekre bontanak, a 2. cikk (1) és (5) bekezdésében előírt vizsgálati jelentés hitelesített másolatát a nagykereskedelmi forgalomig bezárólag a részekre bontott szállítmány minden egyes részéhez mellékelni kell. Az illetékes hatóság a termék szabad forgalomba bocsátásakor is gondoskodhat a vizsgálati jelentés hiteles másolatairól, amennyiben a takarmány- vagy élelmiszer-ipari vállalkozó jelzi, hogy a szállítmányt részekre kívánja bontani.

5. cikk

Az előírásokat nem teljesítő szállítmányok kezelése

Abban az esetben, ha az 1. cikkben meghatározott termékek esetében bebizonyosodik, hogy PCP-tartalmuk - a mérési bizonytalanságot is figyelembe véve - meghaladja a 0,01 mg/kg értéket, intézkedéseket kell hozni a termékek szállítmányaira a 882/2004/EK rendelet 19. cikke (1) bekezdésének a) pontjával összhangban.

6. cikk

Költségmegtérítés

A mintavételből, a vizsgálatokból, a tárolásból vagy az előírásoknak való meg nem felelést követő intézkedésekből eredő költségeket az érintett takarmány- vagy élelmiszer-ipari vállalkozó állja, a 882/2004/EK rendelt VI. mellékletének 22. cikkével összhangban.

7. cikk

Átmeneti intézkedések

A 2. cikk (1) és (5) bekezdésétől eltérve az 1. cikkben meghatározott termékek szállítmányait, amennyiben azok a származási vagy szállítási országot ezen határozat alkalmazásának időpontját megelőzően hagyták el, a tagállamoknak fogadniuk kell abban az esetben is, ha azokhoz az említett cikk előírásaival ellentétben nincs vizsgálati jelentés csatolva.

8. cikk

Az intézkedések felülvizsgálata

Ezt a határozatot az alkalmazásától számított egy éven belül felül kell vizsgálni.

9. cikk

Az alkalmazás időpontja

A határozatot 2008. május 5-től kell alkalmazni.

10. cikk

Címzettek

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, 2008. április 29-án.

a Bizottság részéről

Androulla VASSILIOU

a Bizottság tagja

(1) HL L 31., 2002.2.1., 1. o. A legutóbb a 202/2008/EK bizottsági rendelettel (HL L 60., 2008.3.5., 17. o.) módosított rendelet.

(2) Az Élelmiszer- és Állat-egészségügyi Hivatal (ÉÁH) vizsgálatai szerint az indiai laboratóriumok közül egyedül a Vimta Labs, Hyderabad, Andhra Pradesh felel meg ezen követelményeknek.

(3) HL L 165., 2004.4.30. A legutóbb a 301/2008/EK bizottsági rendelettel (HL L 97., 2008.4.9., 85. o.) módosított rendelet.

(4) HL L 187., 2002.7.16., 30. o.

(5) http://www.crl-pesticides.eu/library/docs/srm/QuechersForGuarGum.pdf

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32008D0352 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32008D0352&locale=hu