Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2008.1874 Attól kezdve, hogy a házassági perben a perindítás hatálya beállt, a házassági per bíróságának kizárólagos illetékessége van a házassági vagyonjogi perre. A más bíróságon megindult házassági vagyonjogi pert tehát meg kell szüntetni és a keresetlevelet az iratokkal a még folyamatban lévő házassági per bíróságához át kell tenni [Pp. 130. §, 149. §, 157. §, 158. §].

A felperes és az I. r. alperes 1983. július 30-án kötött házasságot. Életközösségük 2002 végén megszűnt. A felperes a házasság felbontása iránt 2002. szeptember 30-án terjesztett elő keresetet, melynek tárgyalására a Legfelsőbb Bíróság a Sz. Városi Bíróságot jelölte ki. A keresetlevél kézbesítésére az I. r. alperes részére 2003. január 24-én került sor, aki a perben 2003. szeptember 10-én terjesztett elő viszontkeresetet a házastársi közös vagyon megosztása iránt.

Az I. és II. r. alperesek testvérek. A m.-i ingatlan-nyilvántartásban 1/11. helyrajzi számon felvett hétvégi ház és udvar megjelölésű, 360 m2 alapterületű ingatlan 1/2-1/2 tulajdoni hányada az I. és II. r. alperesek tulajdonaként van nyilvántartva.

A felperes a K. Városi Bíróságnál 2002. november 18-án keresetet terjesztett elő annak megállapítása iránt, hogy házassági vagyonközösség és ráépítés jogcímén az ingatlan 1/2 tulajdoni hányadát az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzés nélkül megszerezte. A Legfelsőbb Bíróság az eljárásra a B. Városi Bíróságot jelölte ki. A keresetlevél 2003. március 7-én került kézbesítésre az alpereseknek.

A Sz. Városi Bíróság a felperes és az I. r. alperes házasságát a 2004. március 5-én jogerős ítéletével felbontotta, azonban a vagyonjogi igények tárgyában a per tárgyalását jelen per jogerős befejezéséig felfüggesztette. A házassági perben egyébként az I. r. alperes a vagyonmérlegben a házastársi vagyonjogi igények között a m.-i ingatlanra vonatkozóan is szerepeltetett a házastársi közös vagyon terhére eszközölt ráfordításokat.

A m.-i ingatlannal kapcsolatos jelen perben az elsőfokú bíróság ítéletében a felperes keresetét érdemben elbírálta, megállapítva, hogy az ingatlan 1/2 tulajdoni hányadát a felperes házastársi vagyonközösség és ráépítés jogcímén megszerezte. Kötelezte a felperest, hogy fizessen meg a II. r. alperes részére a ráépítés jogcímén megszerzett, tartós földhasználattal érintett terület ellenértékeként 300 000 forintot.

Az I. és II. r. alperesek fellebbezése folytán a másodfokú bíróság végzésével az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte, megállapítva, hogy a fellebbezések érdemben nem bírálhatók el, mert a per megszüntetésének van helye. Indokolása szerint ugyanis valamennyi házastársi közös vagyoni követelést egységesen, egy eljárásban kell elbírálni, jelen esetben pedig két bíróság is tárgyalt ugyanazon házastársak vagyonközösségéhez tartozó igényt. A B. Városi Bíróság figyelmét elkerülte, hogy a felperes és az I. r. alperes között ugyanabból a ténybeli alapból származó, ugyanazon jog iránt a Sz. Városi Bíróság előtt a per - jelen per megindítása előtt - már folyamatban volt, ezért a keresetlevelet a Pp. 130. § (1) bekezdés d) pontja alapján idézés kibocsátása nélkül el kellett volna utasítani. Erre tekintettel helyezte hatályon kívül a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét a Pp. 251. §-a alapján és a pert a Pp. 157. § a) pontjának megfelelően - a Pp. 130. § (1) bekezdésének d) pontjára utalva - megszüntette.

A jogerős végzés ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, melyben annak hatályon kívül helyezését és az elsőfokú ítélet hatályban tartását kérte, a II. r. alperesnek megítélt térítés mellőzésével. Álláspontja szerint a másodfokú bíróság határozata jogszabálysértő, nem volt jogi alap a kereset idézés kibocsátása nélküli elutasítására, illetve a per megszüntetésére.

A felülvizsgálati kérelmében a felperes nem vitatta, hogy először, 2002 szeptemberében, a házasság felbontása iránti keresetet terjesztette elő a P. Városi Bíróságon, majd ezt követően, 2002 novemberében nyújtott be újabb keresetet a m.-i ingatlanra vonatkozóan, tulajdonjogának megállapítása érdekében, azonban ekkor a bontóper vonatkozásában az eljáró bíróság kijelölésére még nem került sor, ez csak 2003 januárjában történt meg, tehát - álláspontja szerint - a vagyonjogi igény érvényesítésekor még nem volt olyan kijelölt bíróság, mely a házasság felbontására, illetve a házastársi vagyonközösség megosztására vonatkozó kereseti kérelmet tárgyalhatta volna. Jelen esetben a per egyébként is alapvetően tulajdonjog megállapítására irányult. Amennyiben a per mégis házastársi közös vagyon megosztása iránti eljárásnak minősülne, akkor is a Sz. Városi Bíróság előtt előterjesztett házastársi közös vagyon megosztási igényt kellett volna "elutasítani", mert a B. Városi Bíróságon indult meg korábban az eljárás.

A felülvizsgálati kérelmének további részében a felperes részletesen kifejtette a m.-i ingatlanra vonatkozó tulajdonviszonyokkal kapcsolatos jogi álláspontját.

Az I. és II. r. alperes a jogerős végzés hatályában tartását kérte. A perindítás hatályai ugyanis a keresetnek az ellenféllel való közlésével állnak be, jelen esetben pedig a bontóperi eljárásban korábban, 2003. január 24-én kézbesítette a Sz. Városi Bíróság a keresetlevelet az I. r. alperes részére, míg a m.-i ingatlanra vonatkozó perben a keresetlevél kézbesítésére csak 2003. március 7-én került sor.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A Pp. 130. § (1) bekezdésének d) pontja értelmében a bíróság a keresetlevelet idézés kibocsátása nélkül elutasítja, ha megállapítható, hogy a felek között ugyanabból a ténybeli alapból származó ugyanazon jog iránt - akár ugyanazon bíróság, akár más bíróság előtt - per már folyamatban van. Ha a per érdemi tárgyalását a bíróság már megkezdte, ugyanezen okból a Pp. 157. § a) pontja alapján a pert meg kell szüntetni.

Jelen per, illetve a Sz. Városi Bíróság előtt P. 20.052/2003. szám alatt folyamatban lévő, házastársi közös vagyon megosztása iránti per irataiból egyértelműen megállapítható, hogy míg a bontóperben a keresetlevél alperes részére történő kézbesítésére, tehát a keresetnek az ellenféllel való közlésére 2003. január 24-én került sor, addig jelen perben ugyanezen jogi esemény csak 2003. március 7-én történt meg. A perindítás hatálya tehát - figyelemmel a Pp. 128. §-ára - a bontóperben korábban, 2003. január 24-én beállt. Ettől az időponttól kezdődően a perre a Sz. Városi Bíróságnak kizárólagos illetékessége van, figyelemmel a Pp. 277. § (4) bekezdésében foglaltakra, melynek értelmében, ha házassági per van folyamatban, kizárólag annak bírósága előtt indítható az ugyanarra a házasságra vonatkozó újabb házassági per és házassági vagyonjogi per. Erre tekintettel nincsen jelentősége annak, hogy a bontóperben az I. r. alperes a házassági vagyonjogi igényét csak később érvényesítette. A folyamatban lévő perre tekintettel a m.-i ingatlanra vonatkozóan benyújtott keresetlevelet idézés kibocsátása nélkül el kellett volna utasítani, ennek hiányában pedig permegszüntetésnek volt helye.

Helyesen döntött tehát a másodfokú bíróság, amikor a Pp. 157. § a) pontja alapján, figyelemmel a Pp. 158. §-ának (2) bekezdésére - a Sz. Városi Bíróság kizárólagos illetékességére tekintettel, perfüggőség okából - a pert megszüntette és az elsőfokú ítéletet hatályon kívül helyezte, azonban ennek jogkövetkezményeit hivatalból nem vonta le teljes körűen. A Pp. 158. § (2) bekezdése értelmében ugyanis a per illetékesség hiánya miatt való megszüntetése esetén a 129. § megfelelően irányadó. Erre tekintettel rendelkeznie kellett volna a keresetlevélnek, illetve a per iratainak az illetékességgel rendelkező Sz. Városi Bírósághoz történő áttételéről is, amely a Pp. 149. § (2) bekezdése alapján dönthet a két per egyesítéséről. Ennek nem jelenti akadályát, hogy a Sz. Városi Bíróság a házassági vagyonközösség megosztása iránti per tárgyalását felfüggesztette, mivel a per folyamatban lévőnek tekintendő akkor is, ha annak tárgyalását a bíróság felfüggesztette (BH 1993/10/618.).

A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy a jogerős végzés nem jogszabálysértő, ezért azt a Pp. 275. § (3) bekezdése alapján hatályában fenntartotta, azonban azzal a kiegészítéssel, hogy rendelkezett a pernek az Sz. Városi Bírósághoz történő áttételéről.

(Legf. Bír. Pfv. II. 21.948/2008.)