Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1998.4.178 I. Az infláció hatása a megtérítendő különadósság összegére [Csjt. 31. § (2) és (5) bek.].

II. A lakáshasználati jog ellenértéke és a megtérítendő különadósság eltérő jogcíme más-más teljesítési határidő megállapítását indokolja [Csjt. 31/C. § (1)-(3) bek.].

A peres felek 1975 elejétől élettársak voltak, 1976. május 29-én kötöttek házasságot, életközösségük 1989 februárjában megszűnt. Házasságukat a bíróság az 1991. szeptember 24-én jogerőre emelkedett részítéletével felbontotta.

A felek házastársi közös lakása a Bp., H. út n. sz. alatti öröklakásban volt. A felperes az ingatlan egészét a házasság megkötése előtt - vétel és házastársi közös tulajdon megszüntetése címén - tulajdonul megszerezte, azt azonban a felek házasságának megkötésekor a vételár jelentős hányadát kitevő kölcsöntartozás terhelte, amelyet a házasfelek az együttélésük alatt a közös vagyonból törlesztettek.

A felek 1981. áprilisában vásárolták meg a perbeli telekingatlant, amely az ingatlan-nyilvántartásban egyenlő arányú közös tulajdonukként nyert bejegyzést, az ingatlanon később egy felépítményt létesítettek.

A bíróság jogerős ítéletével az alperesnek a volt közös lakáson fennállott használati jogát megszüntette, az alperest elhelyezési igény nélkül a lakás elhagyására kötelezte. A felperest az alperes kiköltözésével egyidejűleg a lakáshasználati jog 440.000 forint ellenértékének megfizetésében marasztalta.

A perbeli ingatlanon fennállott közös tulajdont akként szüntette meg, hogy a felperes 1/2 tulajdoni illetőségét az alperes tulajdonába adta 440.000 forint megváltási ár megfizetése ellenében.

Szakértői vélemény alapján határozta meg a lakásingatlan beköltözhető és lakott forgalmi értéke közötti különbözetet 1.600.000 forintban, és a Csjt. 31/C. §-ának (3) bekezdése alapján mérlegeléssel állapította meg a lakáshasználati jog felperes részéről fizetendő ellenértékének összegét a felperes különvagyonára tekintettel, az értékkülönbözet 1/4 részében.

A felperes különvagyoni ingatlanára törlesztett OTP-részletekben az alperesre eső részt 40.000 forintban számolta el, azt megtérítési igényként vette figyelembe, mellyel a lakáshasználati jog ellenértéke címén megítélt marasztalási összeget növelte. Az alperesnek a közös törlesztésre alapított tulajdoni igényét elutasította. Indokolásában az elsőfokú bíróság álláspontjával egyezően kifejtette, hogy a felperes különvagyoni ingatlanára teljesített közös törlesztés az alperes javára tulajdonjogot nem keletkeztetett, az így kifizetett kölcsönrészletekkel az alperes a felperes különvagyoni adósságának kiegyenlítéséhez járult hozzá, ami az alperes javára csak megtérítési követelést eredményezhet. Utalt arra, hogy a fentiekkel ellentétes, a BH 1989. évi 10. számában 402. szám alatt közzétett eseti döntés csak kivételesen alkalmazható, de nem vált az ítélkezési gyakorlat részévé, a jelen ügyben olyan kivételes körülmények, amelyek az eseti döntés szerinti tulajdonjog megállapítására alapul szolgálnának, nem állapíthatók meg.

A perbeli ingatlan forgalmi értékét ugyancsak szakértői vélemény alapján állapította meg, a felperes illetőségének megváltására tulajdoni arányához mérten az alperest jogosította fel.

A jogerős ítélet ellen az alperes élt felülvizsgálati kérelemmel. Arra hivatkozott, hogy a lakás bekerülési értékéből 40.000 forintot kölcsöntörlesztés címén ő fizetett ki, ezzel az ingatlan 185/1000 illetőségén tulajdonjogot szerzett, így a tulajdoni részének magához váltásával a felperes 740.000 forint megfizetésére köteles. Vitatta a jogerős ítélet álláspontjának jogszerűségét abban a kérdésben, hogy az említett eseti döntés az ügyben nem alkalmazható, mert a huzamos időn át teljesített közös törlesztés kifizetéskori értéken való elszámolása súlyosan méltánytalan helyzetet teremt. Ezért másodlagosan, tulajdonjoga megállapításának hiányában a pénzbeni megtérítés összegét is az ingatlan bekerülési értékének a jelenlegi értékhez viszonyított értéknövekedés arányában kérte megállapítani, amelynek összegét 740.000 forintban jelölte meg.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!