Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1977.9.373 Szabadalom hasznosítási szerződés lehetetlenülésének jogkövetkezményei [1969. évi II. tv. 11. § (1) bek., 17., 18. §, 19. § (2) bek., Ptk. 309. §, 319. § (2) bek., 200. § (2) bek.].

A II. r. alperes 1974. július 1-e előtt a G. vállalat raktározási és szállítási osztályának a vezetője, a III. r. alperes 1974. december 8-a előtt ugyanennél a vállalatnál az üzemeltetési osztály vezetője volt. A II. és III. r. alperesek 1970-ben újítási javaslatot nyújtottak be a vállalatukhoz. Javasolták, hogy a felvásárolt szemes termény ideiglenes tárolásához deszkából és szögvasból készítsenek szétszedhető és összerakható, az ömlesztve tárolt szemes gabona körülkerítésére alkalmas falazatot. A vállalat az újítási javaslatot elfogadta és azt 1971. év elején közel 18 000 Ft-tal díjazta. Az újítási javaslat alapján a támfal elemeket az a termelőszövetkezeti közös vállalkozás gyártotta, amelynek a főmérnöke volt az I. r. alperes.

Az újításon alapuló támfal elemeket az alperesek 1972. szeptember 4-én az Országos Találmányi Hivatalhoz szabadalomra bejelentették és teljes vizsgálatot kértek. Majd 1972. szeptember 6-án találmány hasznosítási szerződést kötöttek a felperessel. A szerződés lényege szerint az alperesek feljogosították a felperest az általuk kidolgozott és szabadalmi oltalom megszerzése végett bejelentett megoldásnak a hasznosítására. Kötelezték magukat, hogy a szükséges dokumentációkat átadják és a gyártás megindításához szaktanácsot adnak. A felperes vállalta, hogy - a szerződésben meghatározott részletekben és időpontokban, illetőleg részarányban - megfizet az alperesek részére összesen 360 000 Ft gyártási díjat. Kikötötték sorozatgyártás esetére támfalanként 45 Ft szabadalom hasznosítási díjat (licencdíjat) azzal, hogy az ezen a címen járó összegbe a gyártási díjként fizetett 360 000 Ft-ot be kell számítani. Kimondották, hogy a felek abban a feltevésben kötik a szerződést, hogy a feltalálók a szabadalmi oltalmat elnyerik, amennyiben a feltalálók nem nyerik el a szabadalmat, a hasznosítóval szemben a gyártási jogdíjon kívül semmiféle igényt nem támasztanak.

A felperes szövetkezet a támfalakat sorozatban gyártotta. Az első évben 8266 db támfalat gyártott. Az alperesek részére a szerződésben megállapított összeget - az adók levonásával - kifizette, a levonások után az alperesek összesen 338 400 Ft-ot vettek fel. Az I. r. alperes részesedési aránya 48%, a II. és III. r. alperesek részesedési aránya pedig 26-26% volt.

Az Országos Találmányi Hivatal a szabadalmi bejelentést elutasította. Ezt az alperesek 1974. május 15-én kelt levelükben közölték a felperessel. A felperes 1974. december 6-án felhívta az alpereseket a felvett összeg visszafizetésére, majd 1975. január 15-én pert indított ellenük.

Az alperesek ellen 1974-ben büntető eljárás indult kötelezettség teljesítésért jogtalan előny követelésével elkövetett vesztegetés vétségének az alapos gyanúja miatt. Minthogy a szerződéskötéstől az eljárás megindításáig több mint két év telt el, a cselekmény a Btk. 31. §-a (1) bekezdésének c) pontja értelmében elévült, ezért a nyomozó hatóság a nyomozást megszüntette.

A felperes a támfalakat a b-i vállalat megrendelésére szállította darabonként 363 Ft-ért. A megrendelő pert indított a szállító vállalat ellen, mert a kereset szerint a szállító gyártási különköltség címén jogosulatlanul számított fel árvetésében darabonként 45 Ft-ot. A bíróság a keresetet jogerősen elutasította. Az ítélet indokolása szerint az ár a szabad árformába tartozik, a kifogásolt, darabonként 45 Ft nem tekinthető feltűnően aránytalannak.

A bíróság külön eljárásban kötelezte a felperest 1 150 000 Ft gazdasági bírság megfizetésére. Megállapította, hogy a kérdéses támfalak után a szövetkezet a szokásos 12 %-os nyereséggel szemben jóval magasabb, 20,7 %-os nyereséget számított fel és ezen felül darabonként további 76,95 Ft nyereséget ért el. Ennek a 30%-ával felemelt összegében állapította meg a gazdasági bírságot.

A felperes keresetében előadta, hogy az alpereseket csak újítási díj illette meg, ennek az összegét 9788 Ft-ban kérte megállapítani, a kifizetett összegnek ezt meghaladó részét követelte vissza az alperesektől mint tartozatlan fizetést.

Az alperesek elutasítást kértek. Védekezésük szerint a felvett összeg gyártási díj, ami a szerződés szerint akkor is megilleti a feltalálókat, ha szabadalmi oltalmat nem nyertek. Hivatkoztak arra, hogy a szerződés megtámadásával a felperes elkésett. Végül előadták, hogy az 1969. évi II. tv. 19. §-ának (2) bekezdése értelmében is kizárt a visszakövetelés, mert a felperes által a gyártás alapján elért haszon bőven fedezi a kifizetett összeget.

Az első fokú bíróság ítéletében megállapította, hogy a felek téves feltevésben voltak, számítottak arra, hogy a felperesek a szabadalmat elnyerik. Az elutasításról a felperes 1974. május 15-én szerzett tudomást, egy éven belül a szerződést megtámadta. A kikötött gyártási díj lényegében a szabadalom hasznosítás ellenértéke. Viszont szabadalmi oltalom hiányában az 1969. évi II. tv. 19. §-ának (2) bekezdése nem alkalmazható. Az alperesek szolgáltatása csak újításnak tekinthető. A felperes jogosan követeli az ezt meghaladó összeg visszafizetését. Az első fokú bíróság megállapította, hogy a felperesnél a korábban szokásos 12 %-os nyereséggel szemben 20,7 %-os nyereség volt. Ennek arányában állapította meg az újítási díjat 4 %-os díj kulcs alkalmazásával kerekítve 20 000 Ft-ban. A felvett összegnek ezt meghaladó része visszafizetésére kötelezte az alpereseket, évi 5 %-os kamatokkal és a pervesztéssel arányos perköltséget is megállapított.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!