Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Kúria Pfv.21217/2015/4. számú precedensképes határozata közös vagyon megosztása (HÁZASTÁRSI közös vagyon megosztása) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 166. §, 177. §, 182. §, 206. §]

A határozat elvi tartalma:

Az egyik fél felkérésére készült, önálló bizonyítéknak minősülő szakvéleményt a bíróság értékelni köteles, mely bizonyíték alkalmas lehet a bíróság által kirendelt szakértő véleménye helyességének megkérdőjelezésére. Ennek megítélésére a szakértői névjegyzékben nem szereplő eseti szakértő is kirendelhető. Ha az eseti szakértő a magánszakértői véleményben foglalt aggályokat megerősíti, tehát a kirendelt szakértő véleménye helyességéhez nyomatékos kétség fér, a fél kérelmére a bíróság másik igazságügyi szakértőt rendelhet ki.

Kapcsolódó határozatok:

Debreceni Törvényszék P.20905/2010/121., Debreceni Ítélőtábla Pf.20040/2015/11., *Kúria Pfv.21217/2015/4.*

***********

Pfv.II.21.217/2015/4.

A Kúria a felperesnek az alperes ellen házastársi közös vagyon megosztása iránt a Debreceni Törvényszéken 14.P.20.905/2010. szám alatt folyamatban volt perében a Debreceni Ítélőtábla Pf.IV.20.040/2015/11. számú jogerős ítélete ellen az alperes részéről 132. sorszám alatt előterjesztett felülvizsgálati kérelem folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t :

A Kúria a jogerős ítélet felülvizsgálattal támadott rendelkezéseit hatályában fenntartja.

Kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 300.000 (háromszázezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.

Az ítélet ellen felülvizsgálatnak nincs helye.

I n d o k o l á s

A felek elvált házastársak, életközösségük 2004. május 10. napján megszűnt. Az együttélésük alatt azonos arányú közös tulajdonként megvásárolták a Ny., Ha. u. 1. szám alatti, valamint a D., P. u. 16/C. számú lakásingatlanokat, illetve az utóbbi ingatlanhoz tartozó gépkocsi tárolót. 1995. június 1. napján a felperes beltagként, az alperes kültagként megalapította az Á. Bt.-t, 21.000 forint bejegyzett tőkével. Ebből a beltag betétjének összege 20.000 forint (95,238 %), a kültagé 1.000 forint (4,762 %). A felek az életközösség alatt szereztek részesedést az A. Bt.-ben, amelynek jegyzett tőkéje 100.000 forint. A beltag alperes betétjének összege 95.000 forint (95 %), a kültag felperesé 5.000 forint (5 %). A gazdasági társaságok az életközösség megszűnésekor működtek, a házastársak gyógyszerész szakképesítéssel rendelkeznek, a gyógyszertárak működtetési joga a betéti társaságokat illeti.

A felperes végleges keresetében kérte a házastársi közös vagyon megosztását, ennek keretében az ingatlanokon fennálló közös tulajdon megszüntetését az alperes tulajdonában álló 1/2 tulajdoni hányadoknak a felperes tulajdonába adásával, az Á. Bt.-ben az alperes kültagi részesedésének a felperes, míg az A. Bt.-ben a felperes kültagi részesedésének az alperes terhére történő elszámolásával. A házastársi közös vagyon megosztásával 21.868.500 forint értékkiegyenlítést igényelt az alperestől.

Az alperes ellenkérelmében nem ellenezte a házastársi közös vagyon megosztását, az összegszerűséget vitatta.

Az elsőfokú bíróság a megismételt eljárásban hozott ítéletében a felperes tulajdonába adta az ingatlanokból az alperes 1/2 tulajdoni illetőségét, elszámolta a betéti társaságokban a házastársak vagyoni részesedését és az alperest házastársi közös vagyon megosztása jogcímén 21.811.545 forint ellenérték megfizetésére kötelezte. Megkereste az ingatlanügyi hatóságot az ellenérték megfizetésének igazolását követően a jogváltozás ingatlan-nyilvántartási bejegyzésére. Rendelkezett a Debreceni Törvényszék mint Cégbíróság megkereséséről is, hogy a bíróság a tulajdonjogot az Á. Bt.-ben az alperes kültagi részesedésére a felperes, míg az A. Bt.-ben a felperes kültagi részesedésére az alperes javára jegyezze be az értékkiegyenlítés kifizetésének igazolása után.

Ítélete indokolásában hangsúlyozta, hogy a jogvita a két patika társasági részesedésének megosztására és elszámolására koncentrálódott. Nem volt vitás, hogy a házastársak belső jogviszonyában egyenlő arányú közös tulajdonukban áll mindkét társaság vagyoni betétje, és a felek az életközösség megszakadásának időpontja szerinti értéken kérték az elszámolást. Az alapeljárásban szakértőként kirendelt igazságügyi szakértő kamarai tagsága felfüggesztésre került, ezért az elsőfokú bíróság a megismételt eljárásban R. Gy. igazságügyi könyvszakértőt rendelte ki a társaságok 2004. május 10-i értékének meghatározására azzal, hogy a szakértő az általa választott értékelési módszert a szakértői véleményében indokolja meg. A szakértő véleményében az A. Bt. értékét az eszközalapú (egyszerűsített vagyonértékelés), valamint a végtelen járadék számításon alapuló becslési módszer figyelembevételével a középérték módszerrel 70.680.000 forintban, az Á. Bt. értékét 48.550.000 forintban határozta meg.

A felperes a szakértő véleményét hibás módszer alkalmazására hivatkozással nem fogadta el, csatolta Cs. L. minősített vagyonértékelő magánszakvéleményét, amely a patikák jövedelem alapú 2004. évi forgalmi értékét diszkontált cash flow (DCF) eljárással a szabad pénzáramlásra alapozott üzletértékelés módszerével, az indokolt költségek figyelembe vételével véleményezte és az A. Bt. értékét 169.227.000 forintban, míg az Á. értékét 83.581.000 forintban állapította meg. A magánszakértő véleménye szerint a kirendelt szakértő véleménye nem felel meg az igazságügyi szakértői tevékenységről szóló 2005. évi XLVII. törvény 1. § (1) bekezdésében foglaltaknak, mert az nem a tudomány és a műszaki fejlődés eredményeinek felhasználásával készült.

A kirendelt szakértő és a magánszakértő véleménye közötti ellentmondás feloldása nem vezetett eredményre, ezért az elsőfokú bíróság eseti szakértőként dr. J. P. egyetemi oktatót rendelte ki annak megállapítására, hogy a szakvélemények közül melyik határozza meg a szakterületre vonatkozó tudomány aktuális állásának megfelelő módszerrel a patikák 2004. május 10-i forgalmi értékét. Az eseti szakértő véleményében hangsúlyozta, hogy a kirendelt szakértő vagyoni értékelése kisebb korrekciókkal elfogadható és a számítási hibát korrigálva - a kirendelt szakértő által alkalmazott módszerrel - az A. Bt. korrekciós forgalmi értéke 154.685.000 forintban, míg az Á. Bt. korrigált forgalmi értéke 92.125.000 forintban véleményezhető.

Az alperes ezt követően más szakértő kirendelését indítványozta, azonban a szakértői költség előlegezését nem vállalta és módosított ellenkérelmében a kirendelt szakértő által megjelölt értéken kérte az elszámolást. A felperes végleges kereseti kérelmében a kirendelt szakértő által meghatározott és az eseti szakértő részéről korrigált érték alapul vételét kérte. Az elsőfokú bíróság a felek módosított nyilatkozatait úgy értelmezte, hogy a kirendelt szakértő által alkalmazott módszert elfogadták. A korrigált érték alapján a kirendelt szakértő és a magánszakértő véleménye közötti eltérés 9 %, amely gyakorlatilag véleményegyezést jelent. Így az eseti szakértő a két szakvélemény közötti ellentmondást szakmai alapon feloldotta, ezért az elsőfokú bíróság a kirendelt szakértő véleményének korrigált értékén számolta el a két patika életközösség megszűnéskori forgalmi értékét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!