Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Legfelsőbb Bíróság Kfv.37845/2009/3. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (IGAZGATÁSRENDÉSZETI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1988. évi I. törvény (Kkt.) 20. §, 45/2005. (VI. 23.) GKM rendelet 3. §, 57/2007. (III. 31.) Korm. rendelet 4. §] Bírók: Bauer Jánosné, Kovács Ákos, Kovács András

Kapcsolódó határozatok:

Gyulai Törvényszék K.23136/2009/4., *Kúria Kfv.37845/2009/3.* (BH 2011.2.51)

***********

Kfv.III.37.845/2009/3.szám

A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a dr.Nagy Éva Zsuzsanna ügyvéd által képviselt E. Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. felperesnek a dr.Boros Erzsébet ügyvéd által képviselt Békés Megyei Rendőr-főkapitányság alperes ellen igazgatásrendészeti ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indult perben a Békés Megyei Bíróság 2009. július 1. napján kelt 6.K.23.136/2009/4. számú jogerős ítélete ellen az alperes által 5. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi

í t é l e t e t :

A Legfelsőbb Bíróság a Békés Megyei Bíróság 6.K.23.136/2009/4. számú ítéletét hatályában fenntartja azzal, hogy az elsőfokú hatóságot új eljárás lefolytatására kötelezi.

A felülvizsgálati eljárásban felmerült költségét az alperes maga viseli.

A le nem rótt 36.000.- /azaz harminchatezer/ forint felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.

Ez ellen az ítélet ellen további felülvizsgálatnak helye nincs.

I N D O K O L Á S

A felperes tulajdonában és üzemeltetésében lévő Mercedes Actros 18317 típusú tehergépkocsi 2008. október 3. napján 10 óra 24 perckor lakott területen kívül a 47-es főút 157 km szelvényében az O. Rendőrkapitányság Közrendvédelmi és Közlekedésrendészeti Osztály Közlekedésrendészeti Alosztályának munkatársai ellenőrizték. D. J. gépkocsivezető csak a 2008. október 27-28., illetve október 30. napjára saját nevére szóló felperesi tehergépkocsira kiállított tachográf korongokat tudta átadni, de a 2008. október 29.-i tevékenységével elszámolni nem tudott, és a munkaszerződését, egyéb munkáltatói igazolást sem tudta felmutatni.

Mindezért az O. Rendőrkapitányság /a továbbiakban: elsőfokú hatóság/ 04050/415-34/2008.ált. számú 2008. november 19. napján kelt határozatával a felperest, mint üzembentartót a járművezető megszakítás nélküli folyamatos vezetési idejének, napi-heti vezetési idejének, napi-heti pihenőidejének ellenőrzéséhez szükséges okmányok /adatok/ hiánya miatt 400.000.- Ft közigazgatási bírság megfizetésére kötelezte.

Az alperes 04000-415/35/2008.ált. számú 2009. január 15. napján kelt határozatával az elsőfokú hatóság határozatát helybenhagyta.

A Békés Megyei Bíróság az alperes határozatát az elsőfokú határozatra is kiterjedően hatályon kívül helyezte. Megállapította, hogy a közúti árufuvarozáshoz és személyszállításhoz kapcsolódó egyes rendelkezések megsértése esetén kiszabható bírságok összegéről szóló 57/2007./III.31./ Korm. rendelet /a továbbiakban: R./ 4. §-a értelmében az e paragrafushoz kapcsolódó 3. számú táblázat 4. pontjában foglalt szabályszegést csak a járművezető tudja megvalósítani, a felperesi üzembentartó nem, mert őrá az R. 4. § 3. számú táblázat 5. pontjában meghatározott 600.000.- Ft-os bírság szabható ki, ha az üzembentartó nem megfelelően szervezi meg a járművezető munkáját ahhoz, hogy a vezetési és pihenési időket be lehessen tartani.

Az alperes felülvizsgálati kérelmében kérte az ítélet hatályon kívül helyezése mellett a felperes keresetének elutasítását. Előadta, hogy az Európai Parlament a Tanács 561/2006/EK számú rendelet /a továbbiakban: EK rendelet/ 10. cikk /3/ bekezdése szerint a szállítási vállalkozás felelős a vállalkozás járművezetője által elkövetett szabálysértésért akkor is, ha a szabályszegést egy másik tagállam vagy harmadik ország területén követték el. Ebből a rendelkezésből következik, hogy csak a gépjármű tulajdonosával vagy üzembentartójával szemben indítható meg az eljárás. Mivel az EK rendelet általános hatállyal bír és közvetlenül alkalmazandó, ezért a közösségi jog primátusának elve alapján a bíróságnak a nemzeti jog alkalmazását mellőznie kellett volna. Emellett a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény /a továbbiakban: Kkt./ 20. § /4/ bekezdése rendelkezik a felelősség megosztásának szabályairól, de a felperes, sem az első-, sem a másodfokú eljárásban felelősségét nem mentette ki.

Az alperes felülvizsgálati kérelme nagyobb részben alaptalan, kisebb részben alapos.

A perben felülvizsgált közigazgatási határozatok a Kkt. 20. § /1/ bekezdés c/ pontjának megsértését állapították meg.

A Kkt. 20. § /4/ bekezdése szerint, amennyiben az /1/ bekezdésben foglalt rendelkezés megsértéséért többen is felelőssé tehetők, a bírság összegét a felelősség arányában meg kell osztani.

Az R. 4. §-a szerint a Kkt. 20. § /1/ bekezdésének c/ pontjához kapcsolódóan a 3. számú táblázatban meghatározott összegű bírságot köteles fizetni az, aki az abban hivatkozott jogszabályi rendelkezéseket megsérti.

A 3. számú táblázat 4. pontja szerint a járművezető a megszakítás nélküli folyamatos vezetés idejének, a napi-heti vezetés idejének, a napi-heti pihenőidejének ellenőrzése szükséges okmányok /adatok/ hiánya miatt 400.000.- Ft bírsággal sújtható, míg az 5. pont szerint a jármű üzemben tartó /vállalkozás/: a jármű vezetőjére vonatkozó vezetési, és pihenőidő előírások megtartásához kapcsolódó rendelkezések megsértése esetén 600.000.- Ft bírsággal sújtható.

A Legfelsőbb Bíróság egyetértett a jogerős ítélettel abban, hogy a fenti jogszabályhelyekre figyelemmel a 4. pont alapján a gépjárművezető, míg az 5. pont alapján a szállítási vállalkozás /üzembentartó/ vonható felelősségre. Ugyanakkor a jogerős ítélet valóban figyelmen kívül hagyta az EK rendelet 10. cikk /3/ bekezdését és a Kkt. 20. § /4/ bekezdésének felelősség megosztásra vonatkozó szabályait, amikor a jogszabálysértő határozatot hatályon kívül helyezte, de a felelősség tisztázása érdekében új eljárást nem rendelt el.

Az alperes felülvizsgálati kérelmében lényegét tekintve az állította, hogy az EK rendelet 10. cikkének /1/ és /2/ bekezdésének a felperes általi betartását a felelősség megállapításakor az eljárt hatóságoknak vizsgálniuk kellett volna, mert a 10. cikk /3/ bekezdésének második mondata lehetővé teszi a tagállamoknak, hogy ezen /1/ és /2/ bekezdésben foglaltak betartásának mérlegelésétől tegyék függővé a felelősség megosztását, és a Kkt. 20. § /4/ bekezdése az EK rendelet ezen felhatalmazása alapján ugyancsak lehetővé teszi a felelősség megosztását.

Az alperes helytállóan hivatkozott arra, hogy eltérő álláspontja miatt e rendelkezéseket a jogerős ítélet nem alkalmazta, azonban tévesen hivatkozott arra, hogy ebből az következik, hogy a felperes keresetét el kell utasítani és tévedett abban is, hogy az EK rendelet 10. cikkéből önmagában következne, hogy az alkalmazott R. 4. § 3. számú táblázat 4. és 5. pontja a közösségi joggal ellentétes lenne.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!