Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

KMKv 2013/3. A Kúria Közigazgatási-Munkaügyi Kollégiumának 3/2013. (IX. 23.) KMK véleménye

a közigazgatási perekben érvényesülő felülvizsgálati szabályokról

A Kúria Közigazgatási-Munkaügyi Kollégiuma a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. tv. 27. § (1) bekezdése alapján a közigazgatási perekben érvényesülő felülvizsgálati szabályok értelmezéséről a következő kollégiumi

v é l e m é n y t

alkotta:

A polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény ( Pp.) 340/A. § (2) bekezdés a) pontja értelmében az adóhatósági határozatban az adózó terhére megállapított fizetési kötelezettség összege határozza meg a közigazgatási perben a felülvizsgálati eljárás lehetőségét. A fizetési kötelezettség összegénél figyelembe kell venni a törvény szerinti jogkövetkezményeket, így adóügyekben a késedelmi pótlék, valamint az adóbírság és a mulasztási bírság összegét is. Az adózó javára mutatkozó, az adóhatóságot terhelő fizetési kötelezettség esetében a Pp. 340/A. § (2) bekezdés a) pontja szerinti korlátozás nem érvényesül.

A Pp. 340/A. § (2) bekezdés c) pontja szerinti kisajátítási tárgyú közigazgatási perekben a hatósági határozatban a keresetet előterjesztő ügyfél részére megállapított kisajátítási kártalanítás összege határozza meg a felülvizsgálati eljárás lefolytatásának lehetőségét. A felülvizsgálati eljárás lehetősége szempontjából a kártalanítási összeg törvényes kamata nem vehető figyelembe.

A Pp. 340/A. § (2) bekezdésben foglalt esetekben a közigazgatási perek egyesítése, illetve az egyesítés alapján megállapítható magasabb fizetési kötelezettség nem alapozza meg a felülvizsgálati eljárás lefolytatásának lehetőségét.

A közigazgatási perekben a Pp. 271. § (1) bekezdés d) pontja utolsó fordulata szerinti felülvizsgálati eljárást kizáró körülményt a perben hozott ítélet rendelkező része és indokolása együttes vizsgálatával lehet megállapítani. Nem minősül csupán a jogerős ítélet indokolása ellen benyújtott felülvizsgálati kérelemnek az olyan felülvizsgálati kérelem, amely a jogerős ítélet indokolásának az ügy érdemére kiható megváltoztatására irányul.

...

A jogerős ítélet felülvizsgálatára vonatkozó szabályokat az igazságügyi és közigazgatási tárgyú törvények módosításáról szóló 2012. évi CXVII. tv. a közigazgatási perek vonatkozásában is módosította. A módosítás részben a Pp. 340/A. § (1) és (2) bekezdésének új szövegét jelentette, részben pedig a felülvizsgálat általános szabályainak olyan módosítását, amelyek a közigazgatási perekben is érvényesülnek. A Pp. 340/A. § (2) bekezdés értékhatárhoz kötötte a felülvizsgálati eljárás lefolytatásának lehetőségét. Az egyes értékhatárhoz kötött bírósági eljárások lefolytatása, az ahhoz kapcsolódó bírósági hatáskör a gyakorlatban többféle értelmezésre adhat alapot. Emiatt a kollégium a felülvizsgálati szabályok egységes értelmezése és alkalmazása céljából alkotott véleményt.

...

A Pp. 340/A. § (2) bekezdésben írt korlátozások közös jellemzője az, hogy a korlátozás nem a pertárgyértékhez vagy a felülvizsgálati kérelemben vitássá tett értékhez kapcsolódik, hanem a közigazgatási határozatban megállapított fizetési kötelezettséghez. Ez a szabályozás kiküszöbölte annak lehetőségét, hogy a fél által előterjesztett kereseti vagy felülvizsgálati igény képezze az alapját a későbbi jogorvoslat lehetőségének. Ennek nyomán olyan objektívnek tekinthető helyzet jött létre, amely a közigazgatási határozat ismeretében már meghatározza az ügy Kúria elé kerülésének lehetőségét. Mindezzel együtt a Pp. 340/A. § (2) bekezdés megfogalmazásai több esetben vitára adhatnak alapot. A 340/A. § (2) bekezdés a) pontjában foglalt "adóhatóságnál" fennálló fizetési kötelezettséget megállapító határozat jellege azt vetette fel, hogy miként minősíthetők azon határozatok amelyek az ügyfél irányába fennálló fizetési igényre vonatkoznak (pl. adó-visszatérítés). Ezek az ügyek Pp. 340/A. § (2) bekezdés a) pontja alkalmazásában nem minősíthetők adóhatóságnál fennálló fizetési kötelezettséget megállapító határozatnak, mivel ez esetben "formailag" az adóhatóság a fizetésre kötelezett, így az ilyen tárgyú közigazgatási perekben a felülvizsgálat lehetősége összeghatár nélkül biztosított.

Az adóhatóságnál fennálló fizetési kötelezettség több jogcímből eredhet, így az adókülönbözet és az adóhiány mellett jelentkezhetnek a törvényi alapon álló jogkövetkezmények, mint az adóbírság, a mulasztási bírság és a késedelmi pótlék. Ezeket az összegeket a felülvizsgálati értékhatár szempontjából az adókülönbözettel együtt kell tekinteni, mivel a vitatott fizetési kötelezettség részét képezik. Valamennyi esetben azonban kizárólag az adóhatósági határozatban megállapított adókülönbözet, illetve adóhiány és megjelölt jogkövetkezményei vehetők figyelembe a felülvizsgálati eljárás lefolytatásának lehetősége körében, a kötelezettségek határozaton kívüli számszerű módosulása a felülvizsgálati eljárás lehetőségét nem érinti.

...

A kisajátítási eljárásban megállapított kártalanítási összeg vonatkozásában a kamatelőírás nem minősíthető önálló kártalanítási összegnek, így annak figyelembevétele a felülvizsgálati értékhatár esetében nem lehetséges. E vonatkozásban a törvényes kamat összege folyamatosan változik, illetve azt az esetleges időközi teljesítés is befolyásolhatja, így a fizetési kötelezettség módosulása a felülvizsgálati eljárás lehetőségét nem érintheti.

A Pp. 340/A. § (2) bekezdésben írt valamennyi esetben az értékhatárt a közigazgatási határozatban megállapított fizetési kötelezettség összege határozza meg. Amennyiben a közigazgatási perek a Pp. 149. § (2) bekezdés alapján egyesítésre kerülnek, úgy a felülvizsgálati értékhatárt külön-külön az adott felperesre vonatkozó közigazgatási határozat alapján kell vizsgálni. Nincs lehetőség a határozatokban foglalt fizetési kötelezettség egybeszámítására és ennek alapján magasabb összegre hivatkozással a felülvizsgálat lehetőségének megállapítására.

...

A felülvizsgálat általános szabályainak változása közigazgatási perekben is érvényesült a Pp. 324. § (1) bekezdés alapján alkalmazandó Pp. 271. § (1) bekezdés d) pontja szerint. Ez azt jelenti, hogy a közigazgatási perben sem kérhető csupán a jogerős ítélet indokolásának felülvizsgálata. A közigazgatási perek azonban a polgári perekhez képest azt indokolás szerepében elvi különbséget mutatnak, mivel a Ket. 109. § (4) bekezdése - adóügyekben az Art. 140.§ (2) bekezdése - alapján a közigazgatási perben hozott ítélet indokolása is köti a közigazgatási szervet, és amennyiben új eljárás elrendelésére kerül sor az eljárást ennek megfelelően kell lefolytatni. A közigazgatási perben az ítélet indokolása határozza meg a lefolytatandó új eljárás tartalmát, irányát, illetőleg magát az érdemi döntést is, s emiatt a felülvizsgálati kérelmek nagy része érdemben a jogerős ítélet indokolását is támadja.

Figyelembe kell az is venni, hogy a közigazgatási perekben az ítélet rendelkező részéhez kapcsolódó jogi lehetőségek - figyelemmel a Pp. 339. § (1) és (2) bekezdésére - viszonylag korlátozottak. Az ítélet rendelkező részében foglalt bírósági döntés az indokolással együtt határozza meg a jogerős határozat érdemét, így a felülvizsgálati eljárás lefolytathatósága szempontjából is az ítélet egészéből, tehát a rendelkező részből és indokolásból kell kiindulni. A Pp. 271. § (1) bekezdés d) pontjában rögzített "a csupán az ítélet indokolása elleni" megfogalmazás szerinti eset a közigazgatási perekben ritka, és megállapítására akkor kerülhet sor, amennyiben a felülvizsgálati kérelem a jogerős ítélet érdemi korrekcióját nem kívánja, arra nem irányul, és csupán az indokolás formai megváltoztatását kéri. Ezzel szemben az olyan felülvizsgálati kérelem, amely a jogerős ítélet indokolásában foglaltakkal szemben az elrendelt új eljárás tárgyát, irányát, az arra irányuló döntés tartalmát teszi vitássá, a felülvizsgálati eljárás szempontjából egyaránt érinti az ítélet rendelkező részét és indokolását, s ezáltal olyan az ügy érdemére vonatkozó felülvizsgálati kérelemnek minősül, amelyre nézve a Pp. 271. § (1) bekezdés d) pontja szerinti tilalom nem érvényesül. Mindez azt jelenti, hogy a közigazgatási perekben a Pp. 271. § (1) bekezdés d) pont utolsó fordulatában foglalt felülvizsgálati eljárást kizáró szabályt minden esetben az ítélet rendelkező részével összhangban, a jogerős ítéletben foglalt döntés érdemének elemzésével kell vizsgálni. A ténylegesen az ügy érdemére irányuló, de formailag az ítélet indokolását vitató felülvizsgálati kérelem esetében a hivatalbóli elutasításnak a Pp. 271. § (1) bekezdés d) pontjára hivatkozással nincs helye.