Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2007.1.31 A Magyar Energia Hivatal a villamos energia határon keresztül történő szállításának engedélye során határozatában a jogszabályban meg nem határozott feltételeket is előírhat [2001. évi CX. tv. 10. §, 50. §, 52. §; 180/2002. (VIII. 23.) Korm. rendelet 33. §, 37. §].

Kapcsolódó határozatok:

Kúria Kfv.37016/2006/6. (*BH 2007.1.31*), 3212/2012. (VII. 26.) AB végzés

***********

A felperes - mint jogerős működési engedéllyel rendelkező villamosenergia-termelői engedélyes - a villamos energiáról szóló 2001. évi CX. törvény (a továbbiakban: Vet.) alapján villamos energia határon keresztül történő szállítására vonatkozó tevékenység engedélyezése iránti kérelmet nyújtott be az alpereshez.

Az alperes a 2003. március 12-én kelt határozatával a felperesnek - feltételek előírásával - villamos energia határon keresztül történő szállítására vonatkozó tevékenységi engedélyt adott.

A határozat I. része a villamos energia határon keresztül történő szállítására irányuló tevékenység feltételeit, a II. része a jogorvoslati lehetőségeket, míg a III. része az érvényességi időt szabályozta.

A felperes keresetében a határozat I.2.2, I.6.1, I.7.1-I.7.2, I.12.1, I.12.2 pontjainak hatályon kívül helyezését kérte.

Kifejtette, hogy a határozat I.6.1, I.7.1-I.7.2, I.12.1, I.12.2 pontjai olyan kötelezettségeket tartalmaznak, amelyeket a működési engedélyben nem lehet szabályozni, az alperes ugyanis csak a rendelkezésére bocsátott iratok és adatok alapján állapíthatja meg a működési engedély tartalmát; arra nem rendelkezik felhatalmazással, hogy a kérelmező által az engedélyezési eljárás részévé nem tett feltételekről is rendelkezzen.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította. Ítéletének indokolásában idézte a Vet. preambulumát, e) pontját, 5. §-ának a) pont 5. pontját, 6. § (1) bekezdését, 10. §-át, az alperes jogkörére vonatkozóan a Vet. törvényi indokolását, továbbá 50. §-ának (1)-(3) bekezdését, 52. § (1) bekezdését, a Vhr. 33. § (2) bekezdését, 35. § (2) bekezdését és a Vhr. 28. számú mellékletének I. részét.

Megállapította az elsőfokú bíróság, hogy az engedély megadásának feltételeit - szemben annak megtagadásával - törvényi előírás nem részletezi, a Kormány az energia­politikai szempontok érvényesítésének hangsúlyozása mellett a 28. számú mellékletben csupán általános iránymutatást adott, amelyből az következik, hogy az engedély konkrét tartalmát a jogalkotó szándéka szerint az alperesnek kell meghatároznia.

E megállapítást támasztja alá az is, hogy a megadás felté­teleit sem a Vet., sem a Vhr. nem szabályozza konkrétan.

Az elsőfokú bíróság ezért nem értett egyet a felperesnek a hatáskör hiányára, valamint arra vonatkozó érvelésével, hogy az alperes kizárólag a jogszabályi rendelkezésekben megnevezett előírásokat teheti meg.

Mivel a Vet. 10. §-ának e), m), n), p) pontjaiban az alperest széles körű ellenőrzési, iratbetekintési, információszerzési és kivizsgálási feladatokkal ruházta fel, ezek teljesítése csak akkor lehetséges, ha biztosítottak azok a feltételek, amelyek a felperes működését dokumentálják, továbbá a villamos energia határon keresztül történő szállítása kiemelt stratégiai jelentőségű; e körülmények egybevetésével az elsőfokú bíróság akként ítélte meg, hogy az alperes I.6.1, I.7.1, I.7.2 és I.12.2 pontokban levő előírásai indokoltak.

Az I.2.2 pontjában, valamint az 1.12.1 pontokban található előírásokkal a felperesre többletfeladat nem hárult.

Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a felperes fellebbezett, annak megváltoztatását kérte, a keresetében foglaltakat fenntartotta.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Ítéletének indokolásában kifejtette, hogy az elsőfokú bíróság a rendelkezésre álló peradatokból okszerű következtetésre jutott, a Pp. 206. §-ban foglaltaknak megfelelően - valamennyi körülményt mérlegelve - hozta meg döntését, amelyet részletesen megindokolt.

A felperes fellebbezésében olyan konkrét - a mérlegelés okszerűségét cáfoló, vagy a döntés jogszerűségét vitató - indokot felhozni nem tudott, amely az elsőfokú ítélet megváltoztatását megalapozná, olyan új tényt vagy körülményt nem jelölt meg, amely fellebbezése kedvező elbírálását eredményezné.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét lényegében helyes indokainál fogva hagyta helyben.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, annak megváltoztatását kérte, a kereseti kérelmében foglaltakat fenntartotta, azaz kérte az alperesi határozat I.2.2, I.6.1, I.7.1, I.7.2, I.12.1 és I.12.2 pontjainak hatályon kívül helyezését.

Kifogásolta a felperes, hogy az alperes által hivatkozott jogszabályi rendelkezések nem telepítenek hatáskört az alperesre a működési engedélyben meghatározott kötelezettségek előírására, a Vet. törvényi rendelkezése a Vhr.-t kiadó Kormányra delegálta az engedélyezés feltételeinek meghatározását. A delegált hatáskör tovább­delegá­lása a Kormányról az alperesre nem jogszerű a Jat. 15. § (1) bekezdése szerint.

Előadta a felperes, hogy akkor is, ha diszkrecionális jogkörben eljárva az alperes jogosult lenne meghatározni a működési engedély tartalmát, azt csak a szükséges mértékig, és megfelelő indokolással tehetné. Önmagában a villamosenergia-ipar stratégiai jelentősége nem mentesíti az alperest az alól, hogy ha diszkrecionális jogkörben jár el, kötelezettséget csak szükséges mértékig írjon elő, és azt megfelelően indokolja.

A felperes felülvizsgálati kérelmében utalt arra is, hogy amennyiben a Legfelsőbb Bíróság mégis azt állapítaná meg, hogy valamilyen általános jogszabályi rendelkezésből levezethető az, hogy az alperesnek diszkrecionális joga van a Vhr. mellékletét tartalommal kitölteni, a működési engedélyben szabályozott kötelezettségeket előírni, illetve a felperest hatósági határozat nélkül kötelezni; úgy kérte, hogy a Legfelsőbb Bíróság az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény (a továbbiakban: AB tv.) 38. § (1) bekezdése alapján - jelen per felfüggesztése mellett - forduljon az Alkotmánybírósághoz az adott jogszabályi hely alkotmányellenességének megállapítása iránt, mivel a rendelkezés sérti az Alkotmány 2. § (1) bekezdésében szabályozott jogállamiság elvét, valamint az Alkotmány 57. § (5) bekezdésében foglalt jogorvoslathoz való jogot.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelmet nem találta alaposnak.

A Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy az ügyben eljárt bíróságok megfelelő alapossággal feltárták az ügyben irányadó tényállást, és az idevonatkozó jogszabályi rendelkezések jogszerű értelmezésével azokból helytálló jogkövetkeztetést vontak le.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!