Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

A Győri Törvényszék K.27150/2012/6. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (ADÓÜGYBEN hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1992. évi LXXIV. törvény (Áfa tv.) 32. §, 2003. évi XCII. törvény (Art.) 92. §] Bíró: Varga András

Győri Törvényszék

30.K.27.150/2012/6.

A bíróság dr. Pardavi László ügyvéd (...) által képviselt ....(...) felperesnek, ... által képviselt NAV Nyugat-dunántúli Regionális Adó Főigazgatósága (9021 Győr, Liszt Ferenc u. 13-15.) alperes ellen adóügyben hozott közigazgatási határozat felülvizsgálata iránti perében meghozta a következő

ítéletet:

A bíróság az alperes 2458927863 számú határozatát az I. fokú, 2457294515 számú határozatra is kiterjedően - az I. fokú határozat indokolásának 4. pontja alapján a 2006-2007. adóévekre általános forgalmi adó adónemben megállapított adóhiány, valamint az ehhez kapcsolódóan társasági adó és különadó adónemekben tett megállapítások vonatkozásában, beleértve az ezekhez kapcsolódó késedelmi pótlékra és adóbírságra vonatkozó rendelkezéseket - hatályon kívül helyezi, és az I. fokú hatóságot új eljárás lefolytatására kötelezi.

A bíróság ezt meghaladóan felperes keresetét elutasítja.

A bíróság kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperes részére 127.000,- (egyszázhuszonhétezer) Forint perköltséget, míg a feljegyzett kereseti illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Indokolás:

A bíróság a keresetlevél, az alperes ellenkérelme, és a becsatolt közigazgatási iratok, a felek tárgyaláson tett nyilatkozata alapján a perrel összefüggésben az alábbi tényállást állapította meg:

A mezőgazdasági termények kereskedelmével foglalkozó felperesi Kft-nél az I. fokú adóhatóság bevallások utólagos vizsgálatára irányuló adóellenőrzést végzett a 2006. február 11. napjától 2008. december 31. napjáig terjedő időszakra. A 2010. július 28. napján kelt, 2457294515 számú határozatával a felperessel szemben társasági adó, különadó, és ÁFA adónemben állapított meg adóhiányt.

Az I. fokú határozat indokolásának 2. pontja szerint a revízió terményenként vizsgálta a felperes készletnyilvántartását, amelynek kapcsán bizonyos esetekben előfordult, hogy a beszerzésekkel növelt nyitókészlet az adott év során jelentősen meghaladta a zárókészlettel módosított értékesítések mennyiségét. Ezekben az esetekben az ellenőrzés az év végi készletek mennyiségét az árutöbbletek mennyiségével megnövelte. A társaság számviteli politikája nem rendelkezik a normatív veszteség mértékéről, így a revízió 0,5%-os eltérést meg nem haladó különbözetet nem minősített jelentős eltérésnek. A készletmozgások vizsgálatának eredményéből fakadó mennyiségbeli eltérések értékét meghatározta, a készletértékeket módosítva az Sztv. 165. § rendelkezéseire hivatkozva az adózás előtti eredményt megváltoztatta.

Az indokolás 4. pontja szerint a felperes 2006-2007. években több számlát fogadott be Sz.P. egyéni vállalkozótól. Rögzítette, hogy a vállalkozóval a felperesnek csupán ügynöki szerződése volt, amelynek körében az ügynök feladata jutalék ellenében szerződő partnerek felkutatása volt. Sz.P. a szárítóüzemek vezetőivel tartotta a kapcsolatot, de a termelőkkel szerződést nem kötött, tőlük számlát nem fogadott be, a felperes felé kiállított számlákban foglalt áfát nem vallotta be és nem fizette be. A számlákban foglalt ellenértéket a felperes az ügynök számlájára utalta, ahonnan ő azt készpénzben felvette, és nyilatkozata szerint a beszállítók részére kifizette. A határozat indokolása részletesen ismerteti a Sz.P. által megnevezett személyek meghallgatásából nyert adatokat, majd összegzésként rögzíti, hogy a felperes és Sz.P. között kizárólag közvetítői tevékenység végzésére jött létre szerződéses jogviszony. Sz.P. nem szerezhette meg a felperes felé eladott áruk feletti tulajdonjogot, a Kft. nevében végezte tevékenységét. A kiállított számlákhoz kapcsolódó gazdasági események valójában nem a számlán feltüntetett felek között jöttek létre. A revízió nem vitatta a gazdasági események megtörténtét, mivel a felperes az ellenőrzés során bizonylatokkal igazolta az áru elszállításának és továbbértékesítésének tényét, igazolta továbbá a kiállított számlák ellenértékének kiegyenlítését, ugyanakkor a számlakibocsátó nem tudta igazolni, hogy az eladott áruk feletti tulajdonjoggal rendelkezett volna, ezért azokat a felperes részére nem is értékesíthette. 2007. évtől a számlakibocsátó alanyi ÁFA-mentességet választott, így ÁFÁ-s számlát nem is állíthatott volna ki. A felperest tehát nem illeti meg ÁFA-levonási jog, ezáltal 2006. évben 55.806.000,- Ft, 2007. évben 84.674.000,- Ft adóhiánya keletkezett. A le nem vonható ÁFA elszámolásából következően társasági és különadó adónemben is megállapításokat tett az adóhatóság.

A felperes fellebbezése alapján eljárt APEH Nyugat-dunántúli Regionális Főigazgatóság, mint alperesi jogelőd, a 2010. október 21. napján kelt 2458927863 számú határozatával az I. fokú döntést helybenhagyta. A fellebbezésre reagálva rögzítette, hogy az adókülönbözet jogszerűen került előírásra, az ellenőrzés határidőn belül befejeződött, az adóhatóság kapcsolódó vizsgálatokat is lefolytatott, amelynek a kezdő és befejező időpontjáról a felperest értesítette, azok eredményét a felperessel a jegyzőkönyvben ismertette.

Álláspontja szerint az adóhatóság nem követett el jogszabálysértést azzal, hogy a Munka Törvénykönyve szerinti forgalmazási veszteség fogalmát idézte, a készleteltérések kapcsán sem történt jogszabálysértés.

A Sz. P. által kiállított számlák nem hitelesek, a kibocsátónak beszerzési számlái nem voltak, az általa be nem szerzett termékeket nem értékesíthette a felperes felé, másrészt alanyi adómentessége miatt nem is volt jogosult a számlákban ÁFA-t felszámítani. A gazdasági esemény nem a számlán feltüntetett felek között történt meg, az adó áthárítása, annak bevallása és befizetése sem történt meg.

A felperes keresettel támadta az alperesi jogelőd határozatát, kérve annak hatályon kívül helyezését, és új eljárás lefolytatására történő kötelezést.

Előadta, hogy a határozat 1-2. oldalán található táblázat, a határozat mellékletei, és az ellenőrzési jegyzőkönyv mellékletei több helyen lényegesen eltérnek egymástól.

Az adóhatóság túllépte az ellenőrzési határidőt.

Vitatta, hogy kapcsolódó vizsgálatok lefolytatására sor került volna, a tanúmeghallgatások azzal nem azonosíthatóak, az Art. 92. § (12) bekezdését az adóhatóság megsértette.

Jogszabálysértőnek tartotta a készleteltérések megállapítását, hivatkozva az Art. 97. § (5) bekezdésére, ezen belül vitatta a 0,5%-os mértékű normatív veszteség ilyen mértékben történő figyelembe vételét, és a Munka Törvénykönyvére való hivatkozást.

A Sz. P. által kiállított számlákkal kapcsolatos ÁFA-hiány vonatkozásában kifejtette, hogy a felek között létrejöhetett akár szóban is az adásvételi szerződés, téves az a megállapítás, hogy Sz. P. nem szerzett volna tulajdonjogot a terményekre, ezt az általa aláírt szállítólevelek is igazolják. A számlakibocsátó tételesen kimutatta, hogy az általa értékesített és leszámlázott termények milyen üzleti partnertől, milyen ellenérték mellett kerültek elszállításra, a vételárat üzleti partnereinek átadta, akiknek számlakiállítás hiányában érdekükben állt ennek eltitkolása. A kibocsátó alakilag és tartalmilag szabályos számlákat állított ki, tételes vizsgálatot az adóhatóság nem folytatott le sem Sz. P.-nál, sem a beszállítóknál. Az a körülmény, hogy Sz. P. és a vele üzleti kapcsolatban álló vállalkozók tevékenységük során követtek-e el mulasztásokat, nem róható a felperes terhére, aki kellő körültekintéssel járt el. A számlakibocsátó egyébként nem is választhatta volna az alanyi adómentességet, mert az irányadó értékhatárokat évenként átlépte, ezért nyilatkozata ellenére is ÁFA-fizetésre köteles adóalanynak minősül.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!