Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2022.4.105 Bűncselekménnyel okozott kár vagy sérelemdíj megtérítése iránti igény érvényesítése esetén a felperes a perindítás joghatásának beállásáig választhat, hogy az általános szabályok vagy a gyorsított per szabályai szerint kívánja-e fennálló követelését érvényesíteni [2020. LXX. törvény (Gyptv.) 2. § (1)-(2) bek., 3. § (1) bek.].

[1] A közjegyző a felperes mint jogosult kérelmére 2020. december 4-én fizetési meghagyást bocsátott ki, amelyben a követelés alapjául szolgáló jogviszonyként szerződésen kívüli károkozást jelölt meg azzal, hogy az alperes bűnösségét a Székesfehérvári Járásbíróság 16.B.727/2017/12. számú ítéletében azért állapította meg, mert az üzemeltetésében levő dohányboltból 500 000 forint értékű dohányterméket eltulajdonított. A felperes polgári jogi igényét egyéb törvényes útra utasították.

[2] Az alperes mint kötelezett ellentmondása folytán perré alakult eljárásban a Székesfehérvári Járásbíróság megállapította a hatáskörének hiányát, az eljárást megszüntette és elrendelte az ügy áttételét a Szegedi Törvényszékre. Döntésében hivatkozott a bűncselekménnyel okozott kár, illetve sérelemdíj megtérítése iránt indított gyorsított perről szóló 2020. évi LXX. törvény (a továbbiakban: Gyptv.) 2. § (1) bekezdésére, amely szerint gyorsított perben az a bűncselekménnyel okozott kár, illetve sérelemdíj megtérítése iránti igény érvényesíthető, amelynek esetében a bíróság jogerősen megállapította a bűncselekmény elkövetését, és nem került sor polgári jogi igény megítélésére, továbbá polgári per megindítására. A Gyptv. 3. § (1) bekezdése értelmében a gyorsított per a törvényszék hatáskörébe tartozik, s az a törvényszék kizárólagosan illetékes, amelynek területén a felperes székhelye található. A szegedi székhelyű felperes bűncselekménnyel okozott kár megtérítése iránti igényt érvényesített, a per nem tartozik a járásbíróság hatáskörébe, ezért a Székesfehérvári Járásbíróság az ügy áttételéről és az eljárás megszüntetéséről rendelkezett.

[3] A Szegedi Törvényszék végzésében megállapította hatáskörének hiányát és az iratokat a Kúriára terjesztette fel az eljáró bíróság kijelölése céljából.

[4] A törvényszék - a Gyptv. szabályainak vizsgálata alapján - arra a következtetésre jutott, hogy a félnek van választási lehetősége a bűncselekményből származó kártérítés iránti igény érvényesítése tekintetében: kezdeményezheti a kártérítési felelősség megállapítását az általános szabályok szerint, illetve dönthet úgy is, hogy a Gyptv. rendelkezéseinek megfelelően nyújtja be a keresetét, a Gyptv. ugyanis nem tette kizárólagossá a gyorsított per megindítását ilyen igények érvényesítése esetén.

[5] A Gyptv. 2. § (2) bekezdése szerint fizetési meghagyás útján a gyorsított perre tartozó igény nem érvényesíthető, a jelen esetben viszont a felperes fizetési meghagyás útján kívánta elsődlegesen az igényét érvényesíteni, ezért megállapítható, hogy az őt megillető igényérvényesítési lehetőségek közül azt választotta, hogy az általános szabályok szerint kéri a kártérítési felelősség megállapítását.

[6] A törvényszék hangsúlyozta, hogy a Gyptv. szerinti igényérvényesítési lehetőség igénybevételére való áttérésre mindaddig van lehetőség, amíg a perindítás hatályai nem álltak be. A polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény (a továbbiakban: Pp.) 256. § (2) bekezdése és a 180. § (1) bekezdése alapján megállapította, hogy a fizetési meghagyás kézbesítésével a perindítás hatályai beálltak, így a felperest a választási jog már nem illeti meg, helyette a bíróság sem választhat.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!