Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Az Egri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.28/2016/15. számú határozata kártérítés tárgyában. Bírók: Paulik Andrea, Szecskó Károlyné, Vincze István

EGRI KÖZIGAZGATÁSI ÉS MUNKAÜGYI BÍRÓSÁG

Eger, Barkóczy u. l.

6.M.28/2016/15.

Az Egri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság az ügyvéd által képviselt felperesnek - az ügyvéd által képviselt alperes ellen kártérítés megfizetése iránt indított perében, az Egerben, 2016. június hó 14. napján megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta és kihirdette az alábbi

I T É L E T E T :

A bíróság a felperes keresetét e l u t a s í t j a .

A bíróság kötelezi a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg perköltség címén az alperes jogi képviselőjének 50.000.-Ft (azaz Ötvenezer forint) összeget.

A peres eljárás illetéke az Állam terhén marad.

A peres eljárás során előlegezett szakértői költség az Állam terhén marad.

Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 nap alatt fellebbezésnek van helye, melyet az Egri Törvényszékhez címezve az Egri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságon lehet 3 példányban benyújtani.

A bíróság tájékoztatja a feleket, hogy a másodfokú bíróság az ítélet ellen irányuló fellebbezést tárgyaláson kívül bírálhatja el, ha a fellebbezés csak a kamatfizetésre, a perköltség viselésére, vagy összegére, illetve a meg nem fizetett illeték, vagy az állam által megelőlegezett költség megfizetésére vonatkozik, továbbá ha a fellebbezés csak az előzetes végrehajthatósággal, a teljesítési határidővel, vagy a részletfizetés engedélyezésével kapcsolatos, illetőleg a fellebbezés az ítélet indokolása ellen irányul, vagy a felek ezt kérték.

I N D O K O L Á S :

A bíróság a Kúria, mint felülvizsgálati bíróság Mv.I.10.362/2015/7.szám alatt hozott részítélete által elrendelt új eljárásban a felperes keresetlevele és személyes előadása, illetve alperes ellenkérelme, a felek nyilatkozatai, továbbá tanúk vallomása, igazságügyi szakértő szakvéleménye, valamint a rendelkezésre álló iratok - közte az Egri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 6.M.468/2013.szám alatt folyamatban volt eljárásának iratai - alapján az alábbi tényállást állapította meg:

Az alperes megye területén az ingatlanok kötelező kéményseprő-ipari közszolgáltatását végzi. A sormunka jellegű tevékenységek kiterjednek a lakásban és más helyiségben lévő tüzelőberendezés égéstermékeinek elvezetésére szolgáló kémény - ide értve a tartalék kéményt is -, valamint tartozékainak ellenőrzésére, szükség szerinti tisztítására, műszaki felülvizsgálatára.

A felperes munkavállaló - rövid időtartamú megszakítással - 1986. évtől állt az alperes munkáltató alkalmazásában, kezdetben betanított kéményseprőként, majd 1998-tól szakképzett kéményseprőként. A felperes közvetlen felettese az alperes kirendeltség vezetője volt. A felperes által aláírt munkaköri leírás rögzítette, hogy a felperes munkája során betartja a kéményseprő-ipari közszolgáltatásra vonatkozó előírásokat és az alperesnél hatályban lévő igazgatói utasításokat. Emellett köteles részt venni a minőségirányítási rendszerrel kapcsolatos oktatásokon és annak munkakörére vonatkozó előírásai szerint dolgozni.

A felperes évente részt vett az alperesnél munkavédelmi oktatáson, legutoljára 2012. szeptember 26. napján. A munkabiztonsági szaktanácsadó által tartott oktatás tárgya volt - más mellett - a kéményseprő-ipari tevékenység kockázati tényezőinek és veszélyforrásainak, valamint a biztonságtechnikai előírásoknak az ismertetése. A munkavédelmi oktatási tematika szerint a munkavállaló jogosult és köteles a munkavégzést megtagadni, ha a kiadott feladat végrehajtása saját, vagy mások testi épségét, vagy egészségét közvetlenül súlyosan veszélyeztetné. Az oktatáson a biztonságtechnikai előírások között felhívták a kéményseprők figyelmét arra, hogy a munkavégzés helyszínén kötelesek meggyőződni a biztonságos munkavégzés helyi feltételeinek meglétéről; a létrák, munkaállványok, munkaszintek, vészlétra, vészhágcsó, kéményseprő járda, biztonságos állapotáról, stabilitásáról, a létra esetén a kicsúszás veszély elhárításáról. Amennyiben a kéményseprő nem látja biztosítottnak a biztonságos munkavégzést (például a munkahely megközelítésének módját) akkor erről az ingatlantulajdonost köteles tájékoztatni és felhívni a figyelmét a hiányosságra, valamint arra, hogy a kéményseprési közszolgáltatás csak a hiányosságok kijavítását követően végezhető el. Amennyiben a kéményseprő azt állapítja meg, hogy a biztonságos munkavégzés feltételei a helyszínen nem adottak, a munkát nem kezdheti meg. Az oktatási tematika szerint lakótérben, 1 méter magasság feletti munkaszint esetében csak a biztonsági feltételeknek megfelelő kétágú létra használható.

Az alperes által rendszeresített „Figyelmeztetés!" megjelölésű formanyomtatvány állt a kéményseprők rendelkezésére, amelyben jelezhették az ingatlan tulajdonosnak, hogy munkavégzésre jelentkeztek, azonban a szolgáltatás végzése közben a 27/1996 (X.30.) BM rendelet (továbbiakban:BM rendelet) 2. § (2) bekezdése értelmében élet- vagy tűzveszélyt tapasztaltak. A nyomtatvány megjelölte a tapasztalt akadályt, közte a kéménytisztítás feltételeinek hiányát. A nyomtatványban felhívták az ingatlantulajdonos figyelmét, hogy a kémény tisztításáról, javításáról gondoskodni szíveskedjen, és erről a területileg illetékes kirendeltséget értesítse. Tájékoztatták arról, hogy az újbóli kéményvizsgálatig a kémény nem üzemeltethető, valamint, hogy a közszolgáltatás akadályozása szabálysértésnek minősül.

A felperes a 2012. évben munkavégzése során 18 esetben adott ki figyelmeztetést ingatlantulajdonosok felé. A nyomtatványon szereplő hibakód mellett esetileg a felperes saját kézírással kiegészítést is tett.

A felperes a munkaköri feladatát jellemzően sormunkaként, önállóan végezte.

A felperes 2012. október 10. napján ingatlanon megjelent a kéményseprő-ipari közszolgáltatás elvégzése érdekében. A lakásban ingatlantulajdonos tartózkodott otthon egyedül. A felperes a lakáson belül található padlásfeljáróhoz ment, ahol már a házilagos készítésű, egyágú falétra elő volt készítve a falnak támasztva. A helyiség laminált lappal volt burkolva. A létrán csúszásgátló vagy kiakasztó nem volt. A felperes abban a hiszemben, hogy a létrát megtámasztja, elindult a létrán felfelé, vállán a kéménytisztításhoz szükséges eszközzel. A padlásajtót kinyitotta, az eszközt feltette a padlásra, majd amikor lépett volna fel a padlásra, a létra kicsúszott alóla és a felperes lezuhant a padlóra. ekkor a szinteltolással alacsonyabb szinten, a padlásfeljárótól több méterre lévő konyha ajtajában tartózkodott.

A felperes telefonon értesítette a balesetéről kirendeltségvezetőt, aki azonnal a helyszínre indult. megérkezve a baleset helyszínére beszélt a felperessel. A felperest a mentők elszállították. Az orvosi vizsgálat a felperesnél a bal láb sarok- és lábszár csontjának törését állapította meg. A felperes műtétet hajtottak végre, az orvosi ellátást követően keresőképtelen állományba került.

Az alperes a felperes balesetét kivizsgálta, ennek során 2012. október 16. napján a felperest meghallgatták a Kórház Traumatológiai Osztályán. Jelen volt kirendeltségvezető, a munkaügyi előadó és a munkavédelmi tanácsadó. A meghallgatásról jegyzőkönyv készült, amelyet a felperes aláírt. A jegyzőkönyvben rögzítésre került, hogy a felperes a helyszínen a létrát megvizsgálta és nem talált semmi kifogásolnivalót rajta. A baleset következésekor a munkáltató által biztosított védőlábbelit viselte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!