Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Az Egri Törvényszék Mf.20321/2016/5. számú határozata kártérítés tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 254. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 14. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §, 73/2009. (XII. 22.) IRM rendelet 1. §] Bírók: Hunyadi-Buzás Ágnes, Nádai Tímea, Szalai Tünde

Egri Törvényszék mint másodfokú bíróság

2.Mf.20.321/2016/5.

Az Egri Törvényszék mint másodfokú bíróság dr. a Havasi és Karczub Ügyvédi Iroda (ügyintéző: dr. Karczub Péter ügyvéd, ügyvéd címe) által képviselt felperes neve felperesnek (felperes címe) - dr. Nagy Péter ügyvéd (ügyvéd címe) által képviselt -alperes neve- alperes (alperes címe) ellen kártérítés megfizetése iránt indított perében az Egri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 2016. június 14. napján kelt 6.M.28/2016/15. számú ítélete ellen az alperes részéről 16. és 18. sorszám alatt benyújtott fellebbezés folytán - a 2017. január 18. napján tartott nyilvános tárgyaláson - meghozta a következő

Í T É L E T E T:

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 31.750.- (harmincegyezer-hétszázötven) forint másodfokú perköltséget.

A fellebbezési illetéket az állam viseli.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

I N D O K O L Á S

Az alperes ..... megye területén az ingatlanok kötelező kéményseprő ipari közszolgáltatását végzi. A sormunka jellegű tevékenységek kiterjednek a lakásban és más helyiségben lévő tüzelő berendezés égéstermékeinek elvezetésére szolgáló kémény -ide értve a tartalék kéményt is-, valamint tartozékainak ellenőrzésére, szükség szerinti tisztítására, műszaki felülvizsgálatára.

A felperes munkavállaló 1986 évtől állt az alperes munkáltató alkalmazásában kezdetben betanított kéményseprőként, majd 1998-tól szakképzett kéményseprőként.

A felperes a munkaköri feladatát jellemzően sormunkaként, önállóan végezte.

Az elsőfokú bíróság által megállapított és a felek által sem vitatott tényállás szerint a felperes 2012. október 10. napján a -ingatlan helye, címe- szám alatti ingatlanon megjelent a kéményseprő ipari közszolgáltatás elvégzése érdekében. A lakásban -ingatlantulajdonos neve- ingatlantulajdonos tartózkodott otthon egyedül. A felperes a lakáson belül található padlásfeljáróhoz ment, ahol már a házilagos készítésű, egyágú falétra elő volt készítve, a falnak támasztva. A helyiség laminált lappal volt burkolva. A létrán csúszásgátló, vagy kiakasztó nem volt. A felperes abban a hiszemben, hogy -ingatlantulajdonos neve- a létrát megtámasztja elindult a létrán felfelé, vállán a kéménytisztításhoz szükséges eszközzel. A padlásajtót kinyitotta, az eszközt feltette a padlásra, majd amikor lépett volna fel a padlásra, a létra kicsúszott alóla és a felperes lezuhant a padlóra. -ingatlantulajdonos neve- ekkor a szint eltolással alacsonyabb szinten, a padlásfeljárótól több méterre lévő konyha ajtajában tartózkodott.

A felperes bal láb sarok és lábszárcsontjának törését szenvedte el. Az alperes a sérülést okozó balesetet üzemi balesetnek elismerte.

A felperes keresetében vagyoni és nem vagyoni kártérítés megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

Az Egri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság 6.M.468/2013/34. szám alatti ítéletével a felperes keresetét elutasította, az elsőfokú bíróság ítéletét az Egri Törvényszék mint másodfokú bíróság 2.Mf.20.031/2015/4. számú ítéletével helybenhagyta. A Kúria mint felülvizsgálati bíróság Mv.I.10.362/2015/7. számú részítéletével az Egri Törvényszék 2.Mf.20.031/2015/4. számú ítélet vonatkozó rendelkezését hatályon kívül helyezte és az Egri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságot új eljárásra és új határozat hozatalára utasította. A megismételt eljárásra vonatkozó iránymutatása szerint további bizonyítási eljárás lefolytatása szükséges annak tisztázása érdekében, hogy az 1993. évi XCIII. tv. (továbbiakban: Mvt.) rendelkezéseire és az ügyben irányadó, a kötelező kéményseprő ipari közszolgáltatásról kiadott 27/1996. (X.30.) BM rendelet előírásaira figyelemmel a jogszabályoknak megfelelően járt-e el az alperes; az ellenőrzési körén kívül eső külső helyszínen fennállt-e olyan körülmény, amelynek bekövetkezésével nem kellett számolnia, illetve megtette-e a szükséges intézkedéseket a baleset bekövetkezése és így a kár elhárítása érdekében, vagyis megvalósulhattak-e a kártérítési felelősség alóli mentesülés feltételei.

A tényállás tisztázása és az alperes felelősségének megállapítása érdekében szakértő kirendelése szükséges lehet, feladata lehet annak megválaszolása, hogy a munkáltató elegendő személyzetet biztosított-e a munkafolyamat elvégzésére és megfelelő eszköz, illetve felszerelés állt-e a felperes rendelkezésére figyelemmel a már hivatkozott jogszabályokra is.

A Kúria a felek felülvizsgálati eljárási költségét 20.000.-Ft-ban, míg a felülvizsgálati eljárás illetékét 70.000.-Ft-ban állapította meg.

A megismételt eljárásban az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította, kötelezte 50.000.-Ft perköltség megfizetésére, míg az illeték és az előlegezett szakértői költséget az állam viseli.

Az elsőfokú bíróság megállapította, hogy az alperes közszolgáltató tevékenységével összefüggésben végzett felperesi sormunka - bár külső munkahelyen történt - az alperes ellenőrzési körébe tartozott. Ezért az alperes a Munka törvénykönyvéről kiadott 2012. évi I. tv. (továbbiakban: Mt.) 166. § (2) bekezdés a.) pontja alapján nem mentesülhet a kártérítési felelősség alól. Tekintettel arra, hogy az alperes ellenőrzési körébe tartozott a felperesi munka, az egyéb mentesülési feltételek - előreláthatóság, elvárhatóság - további vizsgálatra nem szorultak, mivel ennek csak az ellenőrzési körön kívül eső körülmények esetén lenne jelentősége.

Az elsőfokú bíróság vizsgálta az Mt. 166. § (2) bekezdés b.) pontjában meghatározott mentesülési okot, mely szerint a munkáltató mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy a kárt kizárólag a károsult elháríthatatlan magatartása okozta.

A felperes személyes nyilatkozata - mely szerint tudatában volt annak, hogy a létra elcsúszhat, azonban abban bízott, hogy kérésére az ingatlantulajdonos azt támasztani fogja - valamint a tanúk vallomása alapján megállapította, hogy a károsodás kizárólagos oka a felperesnek a szakmai képesítés során megszerzett szakmai tudással, az évtizedek alatt kialakult szakmai tapasztalattal és gyakorlattal, továbbá a munkáltató technológiai utasításával, a munkavédelmi oktatások során történt figyelemfelhívással teljes mértékben ellentétes munkavégzése, magatartása volt. A felperes rossz megoldást választott, amikor a munka megtagadása helyett a helyszínen rendelkezésre álló létrán elindult.

Az elsőfokú bíróság a megismételt eljárásban munkavédelmi szakértői bizonyítást rendelt el. A szakértő megállapította, hogy a munkáltató nem biztosította a munkavégzéshez szabványos létrát a munkavállalónak annak ellenére, hogy tudomással bírt a lakosságnál lévő létrák rossz állapotáról. Megállapította azt is, hogy az adott munkafolyamat elvégezhető egy személyben, amennyiben megfelelő szabványos létra áll rendelkezésre a munkavégzéshez. Összegezve az igazságügyi szakértő szerint a munkáltató jogszabályi kötelezettsége ellenére érdemi szervezési intézkedést nem tett arra, hogy az esetleges balesetek bekövetkezésének kockázatát megszüntesse, illetve minimálisra csökkentse. Ezzel megszegte a munkavédelemről kiadott 1993. évi XCIII. tv. (továbbiakban: Mvt.) 54. §-ának előírásait. Az elsőfokú bíróság az igazságügyi szakértő szakvéleményét részben alaposnak, azonban egy részében hiányosnak, aggályosnak és a vonatkozó jogszabályokkal, valamint a peres eljárásban előállt bizonyítékokkal ellentétben állónak értékelte. Összegezve a lefolytatott bizonyítási eljárás alapján az elsőfokú bíróság arra a végkövetkeztetésre jutott, hogy a felperes balesetének közvetlen okozati láncolatát tekintve annak bekövetkezéséhez a munkavállaló rossz döntése - a nem megfelelő létra használat - vezetett, amely magatartás az alperes részéről nem volt elhárítható. Az alperes eredményesen bizonyította az Mt. 166. § (2) bekezdés b.) pontja által meghatározott kimentési okot.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!