Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1980.3.90 Vétőképtelen baleseti sérült terhére kármegosztást alkalmazni nem lehet azon az alapon, hogy gondozója megszegte felügyeleti kötelezettségét. A gondozó felróható magatartása azonban alapul szolgálhat arra, hogy a kártérítésre kötelezett megtérítési igénnyel lépjen fel a balesetet szenvedett gondozójával szemben [Ptk. 338. § (1) bek., 339. § (1) bek., 340. § (1) bek., 347. § (1) bek. PK 39. sz.].

Az 1967-ben született felperes az 1970-ben született T. nevű testvérével együtt szülei gondozásában és háztartásában azok családi házában élt. Anyja nem áll munkaviszonyban, hanem a háztartás vezetését és gyermekeinek a nevelését látja el. Ehhez segítséget nyújt a gyermekek nagyanyja is, aki ugyancsak az ingatlanban lakik.

A felperes szüleinek ingatlanát közös udvar köti össze szomszédjuk, G. K. portájával, ahol a kőműves kisiparos alperes 1974. február 16-án a ház egyes részeiben elbontásával járó felújítási munkálatokat végzett. Az elbontásra, illetőleg az áttörésre kerülő fal külső oldalán az alperes védőkorlátot létesített, ez azonban nem volt megfelelő, mert a fal megközelítését nem akadályozta meg.

A felperes testvérével átment az építkezési területre és figyelte a bontási munkálatokat. Az alperes alkalmazottai felszólították a gyermekeket, hogy menjenek haza, és a munkahelyre időközben megérkezett alperes is kifogásolta a jelenlétüket. Az alperes egyik alkalmazottja át is szólt a gyermekek anyjának, hogy hívja be őket a lakásba. Az anya azonban a gyermekekre kabátot adott és kiengedte őket az udvarra. A gyermekek ismét az építkezési területre mentek, ahol a jelenlevő felnőttek reggeliztek és a gyermekeket is étellel kínálták meg. Ezt követően a jelenlevő felnőttek ismét hazatérésre szólították fel a gyermekeket.

Reggeli után az alperes hozzákezdett az egyik 60 cm-es vályogfal vésővel való átfúrásához. A fal átfúrása után az alperes a nyílásba helyezte azt a kötő vasrudat, amelynek a korábbi és az új fal statikus összekapcsolását kellett biztosítania. A munkafolyamat közben a felperes a fal külső felülete előtt álldogált, majd jobb szemét a véső által már kialakított nyílásra tapasztotta. Az alperes erről nem tudott és a vasrúd ütögetésével a kötővasat a fal külső nyílásán keresztül vezette. A vasrúd a felperes jobb szemébe fúródott. A felperes szemét orvosi beavatkozással sem lehetett megmenteni, és a balesettel összefüggésben bal szemén zöld hályog alakult ki, amely csaknem teljes látásvesztést idézett elő. A felperes 1976. szeptember 1. óta a Vakok Intézetében él.

A felperes törvényes képviselője útján beadott keresetlevelében 20 000 forint általános kártérítésre és 1976. január 1-től havi 500 forint baleseti járadék megfizetésére kérte az alperest kötelezni. Utóbb keresetét akként módosította, hogy a havi járadék összegét 1976. szeptember 1-től havi 260 forintban - az intézeti díj összegében - kérte megállapítani.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy őt a baleset bekövetkezésében semmiféle mulasztás nem terheli.

Az első és másodfokú bíróság a keresetet elutasította és megállapította, hogy a felperes sérülése arra vezethető vissza, hogy a szülők a gyermekek felügyeletét elmulasztották.

A Legfelsőbb Bíróság határozatával mindkét fokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte és elrendelte annak tisztázását, hogy az alperes a munkálatokkal kapcsolatosan a biztonsági előírásokat hogyan szervezte meg és tartotta meg.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!