Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1996.10.542 I. Az óvadékul szolgáló névre szóló részvény értékeként - ha az óvadéki szerződés erre vonatkozó megállapodást nem tartalmaz - nem a részvény névértékét, hanem a kielégítés időpontjában meglevő árfolyamértékét (piaci értékét) kell figyelembe venni [Ptk. 270. § (1) bek., 338/B. § (1) és (2) bek., 1988. évi VI. törvény (Gt.) 232. § (1) bek., 234. § (1) bek., 235. § (3) bek., 240. § (2) bek., 1/1965. (I. 24.) IM r. 11. § (1) bek.].

II. A felszámoló intézkedése vagy mulasztása ellen előterjesztett kifogás elhatárolása a hitelezői követelés elbírásától [1991. IL. törvény (Cstv.) 46. § (3) és (4) bek., 51. § (1) és (3) bek.].

Az adós gazdálkodó szervezet ellen indult, a Cégközlöny 1993. szeptember hó 20-i számában közzétett, felszámolási eljárásban az Á. F. Rt. határidőben 55 142 680 Ft követelést jelentett be. Hitelezői igényét arra alapította, hogy a felszámolási eljárást megelőzően folyamatban volt csődeljárásban csődegyezséget kötött az adóssal 61 277 680 Ft - állami alapjuttatási szerződésekből eredő tartozás - 1993. június hó 30-ig történő megfizetésére. E követelés biztosítására 1992. október hó 8-án óvadéki szerződést kötött az adóssal. Ennek értelmében az adós óvadékul lekötötte a tulajdonában lévő, a szerződés 1. számú mellékletét képező jegyzékben felsorolt, összesen 61 350 000 Ft névértékű névre szóló részvényt, melyet 1993 februárjában letétbe helyezett a Magyar Hitelbank Rt. fiókjánál. Az óvadéki szerződés 7. pontja értelmében, amennyiben a kötelezett a fizetési kötelezettségét nem teljesíti, a hitelező a Ptk. 270. §-ának (1) bekezdése alapján az óvadékból közvetlenül kielégíti követelését. Az adós a csődegyezség szerinti határidőben nem teljesített, s az 1991. július 1-jén írt levelében arról értesítette a hitelezőt, hogy 1993. július l. napjával a részvények tulajdonosává vált, s ezzel a csődegyezség szerinti kötelezettségét kiegyenlítettnek tekinti. Bár a hitelező az adós álláspontját nem fogadta el, 1993 augusztusában a részvényeket átvette. Álláspontja azonban az, hogy a részvények csak a névértékük 10%-ának megfelelő piaci értéket képviseltek, így követelését az óvadékból csak a részvények névértéke 10%-ának megfelelő összegben tudta kielégíteni. Az óvadékkal nem fedezett tartozását érvényesítette hitelezői igényként.

A felszámoló a hitelezői igényt nem ismerte el. Álláspontja az volt, hogy az adós az óvadékként lekötött részvényeket az óvadéki szerződésben megjelölt feltétel bekövetkezése - a csődegyezségben foglaltak nem teljesítése - miatt a hitelező tulajdonába adta, a részvényeket reá átforgatta. Mivel az óvadéki szerződés eltérő rendelkezést nem tartalmaz, a tartozás elszámolása csak a részvények névértékén történhet. Ennek az elszámolásnak az eredményeként pedig az adós tartozása kiegyenlítést nyert.

A hitelező "kifogással" élt az elsőfokú bíróságnál hitelezői igénye elutasítása miatt. Kérte hitelezői igényének 55 142 680 Ft-ban történő elismerését és az 1991. évi IL. tv. (Cstv.) 57. §-a (1) bekezdésének f) pontjában foglalt kielégítési sorrendbe való besorolását.

Az első fokú eljárás során mindkét fél korábbi jogi álláspontját fenntartotta.

Az elsőfokú bíróság a hitelező "kifogását" elutasította. Megállapította, hogy az adós tartozásának összege és az óvadékul adott részvények névértéke megközelítőleg azonos volt. Az óvadéki szerződésben olyan kifejezett kikötés nem szerepelt, amely szerint a felek a részvények névértékétől eltérő "piaci forgalmi értéket" állapítanak meg. Ebből arra a jogi következtetésre jutott, hogy a hitelezőnek a részvények tényleges piaci forgalmi értékére történő utólagos hivatkozása nem alapos. A hitelező az óvadékul adott részvények tulajdonjogának megszerzésével a követelését kiegyenlítette. A felszámoló intézkedését ezért helytállónak találta, s a hitelező kifogását a Cstv. 51. §-ának (3) bekezdésére hivatkozva utasította el.

A végzés ellen a hitelező fellebbezéssel élt, kérte annak megváltoztatását kérelmének megfelelően. Korábbi jogi álláspontját fenntartotta. Hangsúlyozta: az értékpapírok átvételekor - az adós által is elismerten - nem jött létre megállapodás arról, hogy azok milyen értéken kerülnek beszámításra. A névértéken való elszámolás helyett helyesebb az árfolyamértéken történő elszámolás. A névérték 10%-ában elfogadott részvényárfolyamot a részvények értékesítésére vonatkozó tényleges árajánlatra alapozta.

A felszámoló a fellebbezésre tett észrevételében az első fokú végzés helybenhagyását kérte. Hangsúlyozta: a hitelező óvadékból történő kielégítése azzal történt meg, hogy a részvényeket megtarthatta, nem azzal, hogy azokat a későbbiekben értékesíti.

A fellebbezés az alábbiak szerint alapos.

A jelen felszámolási eljárásra irányadó Cstv. 46. §-a (3) bekezdésének b) pontja és (4) bekezdése akként rendelkezik, hogy a felszámoló külön nyilvántartásba veszi a határidőben bejelentett követeléseket, azokat a bejelentési határnapot követő 45 napon belül köteles felülvizsgálni, az érdekeltekkel egyeztetni és a vitathatónak minősített igényeket elbírálás végett 15 napon belül a felszámolást elrendelő bíróságnak megküldeni. Ezen felülvizsgálat eredményét az 50. § (2) bekezdésében előírt közbenső mérlegbe kell beépíteni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!