Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

A Debreceni Ítélőtábla Pf.20239/2021/5. számú határozata kártérítés tárgyában. [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 324. § (1) bek., 326. § (2) bek., 2012. évi XCIII. törvény (Járási tv.) 2. § (1) bek., 2016. évi CXXX. törvény (Pp.) 21. § (1) bek., 33. §, 83. § (1) bek., (2) bek., 102. § (1) bek., (6) bek., 172. § (3) bek., 176. § (1) bek., 240. § (1) bek., 376. § (1) bek., 383. § (2) bek., 35/2000. (XI. 30.) BM rendelet 39. §, 71. §, 76. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. § (2) bek., 4/A. §] Bírók: Bakó Pál, Molnár Tibor Tamás, Pribula László

Kapcsolódó határozatok:

Debreceni Törvényszék P.20399/2020/33., *Debreceni Ítélőtábla Pf.20239/2021/5.*, Kúria Pfv.21484/2021/6., 3284/2023. (VI. 15.) AB végzés

***********

DEBRECENI ÍTÉLŐTÁBLA

Pf.I.20.239/2021/5. szám

A Debreceni Ítélőtábla a dr. Gulyás Ildikó Tímea ügyvéd (cím) által képviselt felperes neve (cím) felperesnek - a dr. F. Z. kamarai jogtanácsos által képviselt I. rendű alperes neve (cím) I. rendű és II. rendű alperes neve (cím) II. rendű alperesekkel szemben kártérítés megfizetése iránt indított perében a Debreceni Törvényszék 6.P.20.399/2020/33. számú ítélete ellen a felperes 36. és az alperesek 35. sorszám alatt előterjesztett fellebbezései folytán - tárgyaláson kívül - meghozta a következő

í t é l e t e t:

Az ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletének nem fellebbezett részét nem érinti, a fellebbezett részét - az indokolásra is kiterjedően - részben megváltoztatja. Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesek mint egyetemleges jogosultak részére 775 553 (hétszázhetvenötezer-ötszázötvenhárom) forint elsőfokú perköltséget. Az állam által viselt feljegyzett viszontkereseti illetéket 15 000 (tizenötezer) forintra leszállítja. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezett részét helybenhagyja.

Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a II. rendű alperes részére 500 000 (ötszázezer) forint másodfokú perköltséget, az államnak pedig - külön felhívásra - 2 507 500 (kétmillió-ötszázhétezer-ötszáz) forint feljegyzett fellebbezési illetéket. Megállapítja, hogy 7500 (hétezer-ötszáz) forint feljegyzett fellebbezési illetéket az állam visel.

Az ítélet ellen nincs helye fellebbezésnek.

Indokolás

[1] A gazdasági társaság1 (a továbbiakban: gazdasági társaság1) 2006. december 15-én öt évre szóló együttműködési szerződést kötött a b..-i székhelyű gazdasági társaság2-val (a továbbiakban: gazdasági társaság2). E megállapodás alapján a gazdasági társaság1 12 silós gépjárművet vett lízingbe az gazdasági társaság2-tól, és vállalta, hogy azokat - fuvarfeladatok céljára - az gazdasági társasgá2 kizárólagos rendelkezésére bocsátja, az gazdasági társaság2 pedig arra kötelezte magát, hogy havi átlagban nettó 10 000 EUR értékű minimális forgalmat biztosít a gazdasági társaság1-nek. A szerződő feleket azonnali hatályú felmondási jog illette meg, ha a másik fél a szerződésből fakadó lényeges kötelezettségét súlyosan megszegi, és a szerződésszerű állapotot - írásbeli figyelmeztetés ellenére - 14 napon belül nem állítja helyre.

[2] A gazdasági társaság1 és az gazdasági társaság2 2008. január 16-án újabb együttműködési megállapodást kötöttek egymással, amelynek szövege csupán annyiban tért el a 2006. december 15-én megkötött szerződéstől, hogy nem 12, hanem 17 silós gépjárműre vonatkozott.

[3] E megállapodások alapján kialakult együttműködés keretében a gazdasági társaság1 2006. december 1-én négy bérleti szerződést kötött az gazdasági társaság2-val, amelyek értelmében 2006. december 1-től 2011. december 1-ig bérbe vette az gazdasági társaság2-tól az X..-4.., X..-4.., X..-4.. és X..-4.. forgalmi rendszámú F. F.. típusú silós pótkocsikat (a továbbiakban: a pótkocsik) azzal, hogy azokkal - az együttműködési megállapodásnak megfelelően - kizárólag az gazdasági társaság2-nak teljesít fuvarfeladatokat.

[4] Bár a pótkocsik ebben az időszakban az gazdasági társaság2 tulajdonában álltak, azokat a magyarországi gépjármű-nyilvántartás a gazdasági társaság1 tulajdonaként tüntette fel, így a pótkocsik törzskönyvei szerint is a gazdasági társaság1 volt a tulajdonos. 2008. július 4-én a gazdasági társaság1 és az gazdasági társaság2 adásvételi szerződéseket írtak alá, amelyek alapján az gazdasági társaság2 megvásárolta a gazdasági társasgá 1-től a pótkocsikat, mindezt azonban egyik szerződő fél sem vezetette át a magyar gépjármű-nyilvántartáson, így annak tartalma nem változott.

[5] A gazdasági társaság1 2010-ben forgótőkéhez kívánt jutni oly módon, hogy az "egyéb pénzügyi közvetítői tevékenységet" végző gazdasági társaság3 (a továbbiakban: gazdasági társaság3) segítségével megvásárolja az gazdasági társaság2-tól a pótkocsikat. Ennek érdekében egy adásvételi láncolatot tervezett, amelyben a pótkocsik tulajdonjoga az gazdasági társaság2-tól az ismeretlen okból beiktatott gazdasági társaság4-n (a továbbiakban: gazdasági társaság4), a gépjármű adásvétellel foglalkozó gazdasági társaság5-n (a továbbiakban: gazdasági társaság5) és az gazdasági tárrsaság3-en keresztül a gazdasági társaság1-hez került volna, a vételárat pedig - a 16 250 000 Ft összegű önrészt meghaladóan - az gazdasági társaság3 fizette volna ki ugyanezen cégeken keresztül az gazdasági társaság2 részére azzal, hogy a gazdasági társaság1 az gazdasági társaság3 felé ötéves részletfizetést vállal.

[6] A terv megvalósítása érdekében az gazdasági társaság2 2010. június 30-án adásvételi szerződéseket kötött a gazdasági társaság4-szel, amelyek alapján a pótkocsikat eladta a gazdasági társaság4-nek azzal, hogy e megállapodások 6. pontjában kikötötte: a járművek mindaddig az eladó tulajdonában maradnak, amíg a vevő azokat "100% ki nem fizeti." A gazdasági társaság4 2010. szeptember 6-án ugyancsak adásvételi szerződéseket kötött a gazdasági társaság5-del, amelyek alapján a pótkocsikat eladta a gazdasági társaság5 részére. Noha azok vételárát az gazdasági társaság2-nak nem fizette ki, e megállapodásokban kijelentette, hogy a pótkocsik tehermentesek, és az ő tulajdonát képezik.

[7] A szerződések megkötése után: 2010. szeptember 13-án a gazdasági társaság1 ügyvezetője személyesen vette át az gazdasági társaság2-tól a pótkocsik törzskönyveit, amelyeket - a tulajdonosváltozások átvezetése céljából - továbbadott a gazdasági társaság5 részére.

[8] 2010. szeptember 14-én a gazdasági társaság5 megbízásából eljáró B. S.-né a pótkocsik átíratása érdekében a gépjármű nyilvántartást vezető hatósághoz: I. rendű alperes O. O.-hoz (a továbbiakban: o.) fordult, amelynek bemutatta a pótkocsik forgalmi engedélyét, törzskönyvét, a gazdasági társaság1 és az gazdasági társaság2, az gazdasági társaság2 és a gazdasági társaság4, valamint a gazdasági társaság4 és a gazdasági társaság5 között létrejött adásvételi szerződéseket. Az okmányiroda eljáró ügyintézője észlelte, hogy a pótkocsik a nyilvántartás szerint még a gazdasági társaság1 tulajdonát képezik, ezért a bemutatott okiratok alapján a gazdasági társaság5 tulajdonjogának bejegyzésével együtt - hivatalból - átvezette a nyilvántartáson a köztes tulajdonosok: az gazdasági társaság2 és a gazdasági társaság4 tulajdonszerzését is, amelyről nem hozott alakszerű határozatot.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!