Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

A Pécsi Törvényszék K.700555/2021/4. számú határozata földforgalmi ügy tárgyában. [1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 45/A. § (1) bek.]

bíróság neve

Az ügy száma: ügyszám

A felperes: felperes2

A felperes képviselője: dr. Bölcskei-Molnár Katalin ügyvéd helység1

Az alperes: alperes2

Az alperes képviselője: dr. Pálos Ágnes kamarai jogtanácsos

Alperesi érdekelt: érdekelt1

Az alperesi érdekeltek képviselője: dr. Bujtás István ügyvéd helység2

A per tárgya: földforgalmi ügy

Í t é l e t:

A bíróság az alperes ügyszám1 határozatát annak közlésére visszamenőleges hatállyal megsemmisíti és az alperest új eljárásra kötelezi.

Kötelezi az alperest, hogy 15 (tizenöt) napon belül fizessen meg a felperesnek 105.523,- (százötezer-ötszázhuszonhárom) forint elsőfokú és 34.761,- (harmincnégyezer-hétszázhatvanegy) forint másodfokú perköltséget.

A feljegyzett illetéket az állam viseli.

Az ítélettel szemben fellebbezésnek helye nincs.

Indokolás

[1] A bíróság a közigazgatási eljárásban keletkezett iratok, a keresetlevél, a védirat és a felek nyilatkozatai alapján az alábbi tényállást állapította meg:

[2] egyéb érdekelt1 és egyéb érdekelt2 eladók, illetve a felperes az helyrajzi szám1 ingatlan szerződésben meghatározott tulajdoni hányada vonatkozásában adásvételi szerződést kötöttek, amelyben a felperes kijelentette, hogy a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény (a továbbiakban: Földforgalmi tv.) 18. § (3) bekezdése, valamint a 18. § (4) bekezdés a) pontja alapján elővásárlási jog illeti meg.

[3] A szerződésre az alperesi érdekelt elfogadó jognyilatkozatot tett, amelyben elővásárlási jogát a Földforgalmi tv. 18. § (1) bekezdés c) pontja, 18. § (3) bekezdése, valamint a 18. § (4) bekezdés a) pontja alapján jelölte meg.

[4] A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Tolna Megyei Szervezete a TOL01-01085-7/2020. számú állásfoglalásával mind a felperes, mind az érdekelt vonatkozásában támogatta az adásvételi szerződés hatósági jóváhagyását.

[5] Az alperes az ügyszám1 határozatával az eladók, valamint az érdekelt között a szerződést jóváhagyta egyidejűleg a felperes vonatkozásában a szerződés hatósági jóváhagyását megtagadta.

[6] A határozat az előzmények összefoglalását követően rögzítette, hogy a felperes és az érdekelt egyaránt alappal hivatkozott az általa megjelölt elővásárlási jogcímre.

[7] Az alperes megállapította, hogy a felperes, valamint az érdekelt nyilatkozatai közül a Földforgalmi tv. 18. § (3) bekezdése szerinti földműves tulajdonostárs minőségre történő hivatkozás nem vehető figyelembe a hatósági jóváhagyás során, tekintettel arra, hogy az kizárólag kívülálló harmadik személyekkel szemben érvényesíthető. Így az érdekelt megelőzi a felperest az elővásárlás ranghelyek sorrendjében, ezért az adásvételi szerződés vele került jóváhagyásra.

[8] A döntés felülvizsgálata iránt a felperes terjesztett elő keresetlevelet.

[9] A felperes előadta, hogy a támadott határozat sérti az Ákr. 2. §- ban foglalt jogát. A vonatkozó jogszabályokban nem található olyan előírás, amely kizárná a Földforgalmi tv. 18. § (3) bekezdésének alkalmazhatóságát, álláspontja szerint a vevő is jogszerűen hivatkozhat ezen elővásárlási jogcímre, ezért az Ákr. 1. §-ra figyelemmel az alperes határozatával megsértette a felperes Alaptörvény XXIV. és XXVIII. cikkében foglalt jogait.

[10] A felperes utalt az alperes azon megállapítására, mely szerint a Földforgalmi tv. 18. § (3) bekezdése szerint elővásárlási jogcím kizárólag a kívülálló harmadik személyekkel szemben érvényesíthető, így azt sem a felperes, sem pedig az érdekelt vonatkozásában nem vehető figyelembe a hatósági jóváhagyás során. Ezért a jogcímek rangsorolását a Földforgalmi tv. 18. § (1) bekezdés c) pontja és 18. § (4) bekezdése alapján végezte el az alperes.

[11] A felperes hivatkozott a Fétv. 13. § (3) bekezdésére, mely szerint az adásvételi szerződésben rögzíteni kell azt is, hogy a vevő elővásárlásra jogosult-e.

[12] A felperes idézte a BH.2018.112 számú határozatot, annak is a 19., 20. és 21. pontját.

[13] Ezekre hivatkozással előadta, hogy az adásvételi szerződés 11.2. pontja alapján a felperes jogszerűen hivatkozott a Földforgalmi tv. 18. § (3) bekezdésére. Véleménye szerint sem a Földforgalmi tv., sem pedig a Fétv. nem tartalmaz olyan rendelkezést, amely szerint a vevő elővásárlási ranghelyre vonatkozó téves nyilatkozata folytán az adásvételi szerződés érvénytelen, és olyat sem, hogy ilyen esetben a vevő az őt egyébként a jogszabály alapján ténylegesen megillető elővásárlási jogra nem utalhat.

[14] A felperes ugyancsak idézte a BH.2019.51 számú döntés 14. pontjában foglaltakat.

[15] A felperes fentieken túl hivatkozott a BH.2018.185 számú határozat 13. pontjában foglaltakra, mely szerint a közös tulajdonban álló földek esetén a tulajdonostárs elővásárlási joga megelőzi a Földforgalmi tv. 18. § (1) és (2) bekezdésében felsorolt elővásárlási jogosultakat. Minden egyéb értelmezés mellett sérülne a közös tulajdonból eredő egyik alapvető tulajdonostársi jogosultság, ráadásul a bíróságok által elfogadott értelmezés a szabályozás megkerülésére ösztönözné a közös tulajdonban álló termőföldek tulajdonosait. Ezt az értelmezést erősíti, hogy a Fétv. 13. § (3) bekezdése alapján, a vevő elővásárlási jogosultságát is rögzíteni kell az adásvételi szerződésben. Erre utalással a felperes rögzítette, hogy a eljárást segítő1 is kimondta határozataiban, hogy a szerződés szerinti vevő is jogszerűen hivatkozhat a Földforgalmi tv. 18. § (3) bekezdésére.

[16] A felperesi álláspont szerint jogszabálysértő az alperes határozata a tekintetben is, hogy a felperessel szemben figyelembe vette az érdekelt által hivatkozott Földforgalmi tv. 18. § (1) bekezdés e) pontját, továbbá 18. § (4) bekezdés a) pontját.

[17] Állította a felperes, hogy a felek által hivatkozott elővásárlási jogcímeket alperes a határozatában alkalmazott megoldás szerint nem bonthatja meg, azt összességükben kell vizsgálnia. Az alperesi hatóság eljárásával indokolatlanul és jogszerűtlenül előnyhöz juttatta az érdekeltet a szerződés szerinti vevővel szemben. Az eladó a felperessel kívánta a szerződést megkötni, az érdekelt nem rendelkezik erősebb jogcímmel a szerződés szerinti vevőnél.

[18] Hangsúlyozta a felperes, hogy az alperesi hatóság következetlen gyakorlatot folytat, mivel azokban az esetekben, ahol tulajdonostárs nem élt elővásárlási jogával, elfogadta a felperes a Földforgalmi tv. 18. § (3) bekezdésére, és 18. § (4) bekezdés a) pontjára hivatkozását. A keresetlevélhez csatolt határozatokra utalással megállapította a felperes, hogy ilyen különbségtétel az irányadó jogszabályi rendelkezésekből nem vezethető le, ezért az alperes határozat sérti az Ákr. 1. és 2. § -át.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!