A Legfelsőbb Bíróság Kfv.37506/2006/7. számú határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (MÉDIAÜGYBEN hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [1996. évi I. törvény (Rttv.) 2. §, 10. §] Bírók: Buzinkay Zoltán, Darák Péter, Fekete Ildikó
Kapcsolódó határozatok:
Fővárosi Törvényszék K.33918/2004/8., Fővárosi Ítélőtábla Kf.27309/2005/4., *Kúria Kfv.37506/2006/7.*
***********
Kfv.IV.37.506/2006/7.szám
A Magyar Köztársaság Legfelsőbb Bírósága a Szepessy és Társa Ügyvédi Iroda, ügyintéző: dr. Szepessy István ügyvéd által képviselt Televízió Zrt. felperesnek az Országos Rádió és Televízió Testület alperes ellen média ügyben hozott közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt a Fővárosi Bíróságon 24.K.33.918/2004. szám alatt megindult, és a Fővárosi Ítélőtábla 2006. május 31. napján kelt 2.Kf.27.309/2005/4. számú jogerős ítéletével befejezett perében, a fenti számú jogerős ítélet ellen a felperes által 11. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon - tárgyaláson kívül - meghozta az alábbi
í t é l e t e t :
A Legfelsőbb Bíróság a Fővárosi Ítélőtábla 2.Kf.27.309/2005/4. számú ítéletét hatályában fenntartja.
Kötelezi a Legfelsőbb Bíróság a felperest, hogy 15 nap alatt fizessen meg az alperesnek 10.000 /tízezer/ forint felülvizsgálati eljárási költséget, valamint az államnak - külön felhívásra - 36.000 /harminchatezer/ forint felülvizsgálati eljárási illetéket.
Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak nincs helye.
I n d o k o l á s
A felperes 2003. november 23-án és 24-én 9 óra 21 perctől sugározta a "Pokemon" című rajzfilmsorozat "A virtuális harcos" című epizódját, a 24-i adás az előző napi epizód ismétlése volt.
A november 23-i közreadást megelőzően a felperes "Kölyök Klub" gyermekműsora volt látható, amelyben a műsorvezető a rajzfilmsorozat egyik gyermek-rajongójával beszélgetett, és a "Pokemon" főcím helyes kiejtése kapcsán megemlítette, felmutatta a rajzfilmsorozatról készült - a kereskedelmi forgalomban kapható - cd-t.
A beszélgetés során a kamera több alkalommal befogta a gyermek-rajongó által készített Pokemon-tárgyakat és a cd-t is, amely alatt a "Szerezd meg mind!" reklámfelirat volt elhelyezve.
A gyermek-rajongó Pokemon-os pólót viselt, amit ugyancsak többször látni lehetett a beszélgetés során.
A "Pokemon" című rajzfilm-sorozathoz az egész világon körültekintően megtervezett árukapcsolási stratégia társult, élelmiszeripari termékekhez kapcsolódva /tazo-figurák, amelyek gyűjtésével játék játszható/, valamint Pokemon-os figurás gyermekáruk forgalmazásával.
Az alperes a 2004. szeptember 22. napján kelt 1287/2004. számú határozatával megállapította, hogy a felperes e műsor szolgáltatásával megsértette a rádiózásról és televíziózásról szóló 1996. évi I. törvény /a továbbiakban: Rttv./ burkolt reklámozás tilalmáról rendelkező 10. § /5/ bekezdésében foglaltakat, amely miatt az Rttv. 12. § /1/ bekezdés d/ pontja, valamint a műsorszolgáltatási szerződés 11.6.1.11 pontja alapján 6.385.899 Ft kötbér megfizetésére kötelezte a felperest.
A határozat indokolása szerint a főcím-dal vizsgált eleme olyan fogyasztásra ösztönző felhívást tartalmaz /"Szerezd meg hát mind!"/, amely a főcím-dal szövegéből kilóg, és kapcsolódik ahhoz a világszerte tapasztalható üzleti stratégiához, amely a gyermekek által megkedvelt rajzfilm-sorozathoz /vagy más produkcióhoz/ különböző termékek, áruk kereskedelmét párosítja. A testület értékelése szerint a vizsgált műsor felvezető adásához használt képi megoldások, illetve az ahhoz kapcsolódóan a rajzfilm főcím-zenéjében adott felhívás együttesen sérti a burkolt reklámozás tilalmát, tekintettel arra, hogy mindkét esetben semleges információ látszatát keltve egyértelmű utalás történt a kereskedelmi forgalomban elérhető termékekre.
A testület utalt a vizsgált műsorrészekkel kapcsolatosan, a főcím-zenével összefüggően az európai országokban hozott marasztaló döntésekre is. Súlyosbító körülményként értékelte a szankció alkalmazása kapcsán, hogy a műsorszolgáltatóval szemben már több alkalommal eljárt ezen jogszabályi rendelkezés megsértése miatt, valamint, hogy a perbeli esetben a 14 éven aluli kisgyermekek képezték a reklám-célcsoportot.
A felperes keresetében elsődlegesen annak megállapítását kérte, hogy jogsértést nem követett el, másodlagosan a határozat hatályon kívül helyezését kérte, arra hivatkozással, hogy az ügy érdemére kiható súlyos eljárási jogszabálysértést követett el az alperes, döntése meghozatalakor.
Álláspontja szerint nem sértette meg a burkolt reklámozás tilalmáról rendelkező jogszabályhelyet, mivel a vizsgált műsorszámban Pokemon-os termékek vásárlására ösztönző közlés nem jelent meg.
Utalt arra, hogy a cd említése - és annak műsoron belüli diszkrét megjelenése - a testület e körben kialakított 243/2002. /I. 31./ számú elvi állásfoglalásában kifejtetteknek is maradéktalanul megfelelt.
Eljárási jogszabálysértésként kiemelte, hogy az alperes eljárása sérti az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló, többször módosított 1957. évi IV. törvény /a továbbiakban: Áe./ 2. §-ának /1/ és /7/ bekezdéseiben foglalt alapelveket, amely alapot teremt a döntés hatályon kívül helyezésére. Amennyiben a testület a sorozat legelején felhívta volna a figyelmét a főcím-dal rejtett veszélyeire - különösen úgy, hogy arról tudomása volt az európai gyakorlatot illetően -, akkor lehetett volna eljárását jóhiszeműnek és olyannak tekinteni, amely összhangban áll az Áe-ben lefektetett követendő alapelvekkel.
Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította.
Ítéletének indokolásában megállapította, hogy a testület által benyújtott videokazetta tanúsága szerint a rajzfilm-sorozat vizsgált epizódjának közlését megelőzően sugárzott gyermekműsorban összesen 5 alkalommal került bemutatásra a sérelmezett cd, és a térben közvetlenül a hanghordozó alatt elhelyezett "Szerezd meg mind!" felirat, és pontosan rögzítette annak időpontját, továbbá megjelenési formáját.
Az elsőfokú bíróság megítélése szerint ez már önmagában megvalósítja a burkolt reklám tilalmának törvényi tényállását, hiszen egyértelművé teszi a célcsoport számára, hogy vannak a kérdéses rajzfilmhez kapcsolódó, megvásárolható termékek. A vitatott hanghordozó eltért azon tárgyaktól, amelyeket a beszélgetés kapcsán bemutatottak szerint a meghívott kisfiú maga készített.
Kiemelte az elsőfokú bíróság, hogy a kérdéses dalban elhangzó - a szövegkörnyezetbe egyébként nem illeszkedő -"Szerezd meg hát mind!" olyan felszólítást tartalmaz, amely megerősíti azt a fogyasztásra ösztönző hatást, amelyet a korábbiakban lefolytatott beszélgetés, és a képsorok vizuális módon rögzítettek. Mindezek eredményeként arra a következtetésre jutott, hogy a felperes elkövette a terhére rótt jogsértést.
A felperesnek az eljárási szabálysértéssel kapcsolatos okfejtésével nem értett egyet az elsőfokú bíróság, álláspontja szerint az alperes súlyos, az ügy érdemére kiható és a vitatott határozat hatályon kívül helyezését indokoló eljárási szabálysértést nem követett el.
Az elsőfokú bíróság ítélete ellen a felperes fellebbezett, amelynek elbírálása során a Fővárosi Ítélőtábla másodfokú ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!