46/2023. (XII. 14.) BVOP utasítás
a büntetés-végrehajtási szervezet Biztonsági Szabályzatáról szóló 72/2020. (XII. 23.) BVOP utasítás módosításáról
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontja alapján - figyelemmel a büntetés-végrehajtási szervezetről szóló 1995. évi CVII. törvény, valamint a büntetések, az intézkedések, egyes kényszerintézkedések és a szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló 2013. évi CCXL. törvény, továbbá a szabadságvesztés, az elzárás, az előzetes letartóztatás és a rendbírság helyébe lépő elzárás végrehajtásának részletes szabályairól szóló 16/2014. (XII. 19.) IM rendelet előírásaira - a végrehajtandó biztonsági feladatok tervezése, szervezése és gyakorlatának egységessége érdekében kiadom a következő utasítást:
1. A büntetés-végrehajtási szervezet Biztonsági Szabályzatáról szóló 72/2020. (XII. 23.) BVOP utasítás (a továbbiakban: Utasítás) a következő 46/A. ponttal egészül ki:
"46/A. A szolgálati napló a feladat jellegétől függően lehet elektronikus vagy papíralapú."
2. Az Utasítás II. Fejezete a következő 50/C. ponttal egészül ki:
"50/C. Az ajtók zárva tartásának elrendelése a Bv. törvény 145. § (1) bekezdés h) pontjában meghatározott biztonsági intézkedés, amely alatt a bv. intézet kijelölt részlegén, vagy a teljes fogvatartotti részlegre kiterjedően a fogvatartotti mozgás teljes vagy részleges beszüntetését, a zárkák és lakóhelyiségek zárását, valamint a lakóhelyiségek és a zárkák kizárólagos engedéllyel történő nyitását kell érteni."
3. Az Utasítás 54. pont e) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A bv. szerv vezetőjének biztonsággal összefüggő feladatai:)
"e) intézkedik a rendkívüli esemény megelőzésére, megszakítására és következményeinek felszámolására, valamint az ügyben illetékes nyomozóhatóság egyéb rendelkezéséig az esemény helyszínének biztosítására."
4. Az Utasítás a 63. pontja a következő j) alponttal egészül ki:
(A biztonsági osztályvezető feladatai:)
"j) a gazdasági/műszaki szakterület vezetőjével együttműködve havi rendszerességgel végrehajtja a szállítógépjárművek biztonsági és műszaki szempontú ellenőrzését."
5. Az Utasítás 69. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"69. A biztonsági tiszt feladatkörét, ha bármilyen okból a szolgálat ellátására alkalmatlanná válik, a biztonsági főfelügyelő veszi át. Az átvétel idejét (óra, perc pontossággal) és tényét a szolgálati naplóban rögzíteni kell. A biztonsági főfelügyelő az eseményről köteles haladéktalanul jelentést tenni a bv. intézet vezetőjének vagy az őt helyettesítő személynek."
6. Az Utasítás 116. pont c) alpont ca) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A körlet-főfelügyelők váltáskor a bv. intézet vezetője által meghatározott helyen, időpontban és módon végrehajtják az alábbi feladatokat:
a szolgálatot átadó körlet-főfelügyelő átadja, a szolgálatot átvevő körlet-főfelügyelő átveszi)
"ca) a szolgálati napló és a SAFE adatai alapján a részleg nyilvántartásában szereplő fogvatartottakat létszám szerint,"
7. Az Utasítás 120. pont c) alpont ca) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A körletfelügyelők váltáskor a bv. intézet vezetője által meghatározott helyen, időpontban és módon végrehajtják az alábbi feladatokat:
a szolgálatot átvevő körletfelügyelő - az átadó körletfelügyelő egyidejű biztosítása mellett - ellenőrzi)
"ca) a fogvatartotti elhelyezési részlegeken tartózkodó fogvatartottak létszámát, állapotát, tevékenységét oly módon, hogy a fokozott ellenőrzés alá eső fogvatartott hangulatát felméri és értékeli, továbbá szükség esetén a szolgálati elöljárójának jelentést tesz,"
8. Az Utasítás a következő 120/B-120/C. ponttal egészül ki:
"120/B. A körletfelügyelők váltása során átadás-átvétel tárgyát képezik az önakasztás eszközéül használt anyag elvágására rendszeresített vágóeszközök, a kulcsok, kulcsdobozok és az informatikai, biztonságtechnikai, híradástechnikai eszközök, berendezések.
120/C. Az átadás-átvétel során egyidejűleg több zárka, lakó- és egyéb helyiség nyitása tilos. A váltás időtartama alatt - végrehajtási fokozattól függetlenül - valamennyi fogvatartott zárkáját és lakóhelyiségét zárva kell tartani."
9. Az Utasítás 122. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"122. A körletfelügyelők a váltás tényét, tapasztalatait és időpontját kötelesek rögzíteni a szolgálati naplóba. A szolgálatátvétel tapasztalatait és tényét a szolgálatot átvevő körletfelügyelő jelenti szóban vagy hírközlő eszköz útján az átvevő körlet-főfelügyelőnek."
10. Az Utasítás 140. pont c) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A körletfelügyelő biztonsággal összefüggő feladatai:)
"c) a felügyeletére bízott körletrész, zárka, lakó- és egyéb helyiségek ajtóinak a szolgálati utasítás szerinti zárva tartása (a zárva tartás alatt az ajtók kulccsal történő zárását kell érteni),"
11. Az Utasítás 140. pont h) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A körletfelügyelő biztonsággal összefüggő feladatai:)
"h) a fogvatartás rendjét és biztonságát veszélyeztető cselekmény elkövetésének megakadályozása, annak észlelése esetén az elsődleges intézkedések megtétele, valamint az érintett szakterületek, illetve a szolgálati elöljáró értesítése,"
12. Az Utasítás 141. pontja a következő h)-i) alponttal egészül ki:
(A körletfelügyelő ellenőrzi)
"h) a napirend szerinti ébresztő és takarodó végrehajtását, i) a zárás végrehajtását követően a zárkaajtók kulccsal történő zártságát."
13. Az Utasítás a következő 141/B-141/E. ponttal egészül ki:
"141/B. Az ellenőrzések kiszámíthatatlansága érdekében ellenőrző kártyás rendszert kell kialakítani, amelyen rögzítésre kerülnek az ellenőrzések időpontjai. Az ellenőrző kártyákat az általános eligazítások alkalmával kell kiosztani. Az aktuális kártya számát a körletfelügyelő a szolgálati naplójában rögzíti.
141/C. Az ellenőrzés végrehajtása során - a megfelelő látási viszonyok hiányában - az ellenőrző fény működtetése kötelező.
141/D. Amennyiben a fogvatartott életét közvetlen veszélyeztető körülmény áll fenn, és a beavatkozás biztonságosan végrehajtható, meg kell kezdeni a rendkívüli esemény felszámolását vagy az adekvát elsősegélynyújtást.
141/E. Az ébresztőt mint napirendi pontot úgy kell végrehajtani, hogy az valamennyi érintett fogvatartott számára egyértelmű, vizuálisan és/vagy akusztikai lehetőségek kimerítésével is jól érzékelhető legyen. A végrehajtás metodikájáról a bv. intézetnek a helyi szintű szabályozójában kell rendelkeznie."
14. Az Utasítás 149. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"149. A biztonsági elkülönítést a fogvatartotti nyilvántartásban kell elrendelni, és a generált biztonsági elkülönítési lapot (6. melléklet) a fogvatartottal alá kell íratni. Amennyiben az elkülönítés a fogvatartotti nyilvántartásban teljes körűen nem rögzíthető, a biztonsági elkülönítési lapot papír alapon kell kitölteni. A papíralapú biztonsági elkülönítési lapot az ügykezelési szabályok betartásával kell kezelni, eredeti példányát az elkülönítés megszüntetése után az irattárban kell elhelyezni."
15. Az Utasítás 203. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"203. A biztonsági ellenőrzést naponta legalább egyszer végre kell hajtani. Azt a fogvatartottak munkáltatására szolgáló helyiségek vonatkozásában a munkakezdés előtt és annak befejezése után, a bv. szerv vezetőjének rendelkezése szerint kell elvégezni. Fokozott figyelemmel és körültekintéssel kell a biztonsági ellenőrzést végrehajtani a magas biztonsági kockázatú fogvatartottak körletrészén, zárkáiban és munkahelyein. Amennyiben az ellenőrzéssel érintett zárka/lakóhelyiség bejárata elektronikus megfigyelési eszközzel lefedett/megfigyelt, és a felvétel a jogszabályi előírások szerinti időtartamban rögzítésre kerül, abban az esetben a végrehajtott ellenőrzés tényét dokumentálni nem szükséges. A napi biztonsági ellenőrzés alól kivételt képez az a zárka, lakó- vagy egyéb, fogvatartottak által használt helyiség, amely zárható, üres, és elektronikus megfigyelési eszközzel ellátott. Az ilyen helyiségek biztonsági ellenőrzését a fogvatartottak behelyezését megelőzően, valamint a használatot követően kell végrehajtani."
16. Az Utasítás 232. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"232. Az intézkedő köteles jelentést készíteni kényszerítő eszköz alkalmazásáról, valamint lőfegyver alkalmazásáról (10. melléklet) legkésőbb a szolgálat befejezését követő két órán belül, majd az arra kötelezett személynek kell intézkednie a kényszerítő eszköz alkalmazás fogvatartotti nyilvántartásba történő rögzítéséről."
17. Az Utasítás a következő 232/A. ponttal egészül ki:
"232/A. A kényszerítő eszköz alkalmazásával kapcsolatos valamennyi rendelkezésre álló információt - a kötelező tartalmi elemeken túl - a fogvatartotti nyilvántartásban rögzíteni kell, így különösen:
a) az eset leírása tartalmazza a bekövetkezett esemény rövid, tényszerű leírását, az okozott sérülés mértékét, illetve annak várható gyógytartamát,
b) az alkalmazása során jelenlévő személyi állományi tagokat és fogvatartottakat,
c) az elektronikusan jóváhagyott jelentéseket."
18. Az Utasítás 233. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"233. A kényszerítő eszközök alkalmazásával összefüggésben minden esetben vizsgálni kell az alkalmazás körülményeit. A vizsgálat megállapításairól készült értesítésnek - fogvatartotti nyilvántartásban generált formanyomtatvány - tartalmaznia kell az alkalmazás jogszerűségének minősítésére vonatkozó megállapítást, a rövid tényállást, a sérüléseket, az okozott kárt, továbbá az érintett személyek adatait. Az értesítés egy példányát kézbesíteni kell az érintettnek. Amennyiben az érintett az értesítést nem hajlandó átvenni, arról jegyzőkönyvet kell felvenni. Az értesítés ellen önálló jogorvoslatnak helye nincs, az intézkedéssel szemben a Szervezeti törvény 17. § (3) bekezdése alapján van panasznak helye."
19. Az Utasítás 288. pont b) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A gépjármű bejárati biztonsági felügyelő vagy FBŐ feladatai:)
"b) a gépjárművek be- és kiléptetésének végrehajtása, a forgalmi napló tényszerű vezetése,"
20. Az Utasítás 288. pontja a következő g) alponttal egészül ki:
(A gépjármű bejárati biztonsági felügyelő vagy FBŐ feladatai:)
"g) a központosított vagy a célszállítással érkező és távozó fogvatartottak létszám szerinti ellenőrzése."
21. Az Utasítás 367. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"367. A fogvatartotti nyilvántartásban generált előállítási utasítások kitöltöttségéért a nyilvántartó bv. intézet a felelős. Amennyiben a fogvatartott szállítást követően kerül előállításra, az I-III. adatmezőinek megfelelő kitöltöttségéért a küldő bv. intézet a felelős, azonban hiányosság esetén az előállítást végrehajtó bv. intézet soron kívül köteles gondoskodni annak pótlásáról, az előállítás - a rendkívüli esetek kivételével - kizárólag ezt követően kezdhető meg. A szállítással a bv. intézetbe megőrzésre érkező fogvatartottak előállítási utasításainak megfelelő kitöltöttségét a nyilvántartási szakterület ellenőrzi, hiányosság észlelése esetén (pl. másnap előállítandó fogvatartott hiányosan kitöltött előállítási utasítása) haladéktalanul intézkedik a szükséges adatszolgáltatás pótlására. Hivatali időn túli célszállítás esetén mindezt a biztonsági tiszt hajtja végre. Amennyiben az előállítási feladat a szállítási ideje alatt jelentkezik, az előállítási utasítás elkészítése az előállítást végrehajtó bv. intézet feladata."
22. Az Utasítás 458. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"458. A fogvatartottak motozását úgy kell végrehajtani, hogy ne maradjon náluk olyan tárgy vagy eszköz, amellyel a szállítás biztonságát veszélyeztethetik. Az elítélt csak a rendszeresített ruházatot és lábbelit viselheti. A fogvatartott a szállítás egésze során a fogvatartotti mobiltelefont nem tarthatja magánál."
23. Az Utasítás 464. pont c) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(Az átadás-átvételi elismervény tartalmazza)
"c) a fogvatartott nevét, jogállását, végrehajtási fokozatát, fogvatartotti mobiltelefon birtoklását,"
24. Az Utasítás 469. pont h) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A szállítmányvezető feladatai a szállítást megelőzően:)
"h) kioktatja a fogvatartottakat a szállítás, előállítás során tanúsítandó magatartási szabályokról, az ülésrend betartásáról, a be nem tartásuk esetén a következményeiről, illetve felhívja a fogvatartottak figyelmét a személyes tárgyakat tartalmazó csomagok lezárására, továbbá a rendkívüli esemény során alkalmazható kényszerítő eszközökre és biztonsági intézkedésekre,"
25. Az Utasítás 469. pont i) alpont ib) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A szállítmányvezető feladatai a szállítást megelőzően:
intézkedik)
"ib) a fogvatartottak személyes használati tárgyainak átvizsgálására, a vetkőztetéses módszerrel történő motozás végrehajtására,"
26. Az Utasítás 474. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"474. A szállítás végrehajtására beosztható személyi állomány
a) a szállítmányvezető és/vagy
b) a szállító biztonsági felügyelő, továbbá
c) a gépjárművezető."
27. Az Utasítás 476. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"476. A szállítmányvezetőnek vagy a szállító biztonsági felügyelőnek a szállítás során - a bv. szerv területén belül is - a szállító gépjármű utasterében, a részére kialakított helyen kell tartózkodnia oly módon, hogy a fogvatartottak tevékenységét folyamatosan figyelemmel tudja kísérni."
28. Az Utasítás 16.3. alcíme a következő 481/A. ponttal egészül ki:
"481/A. Amennyiben a szállítás végrehajtással kapcsolatban új, ismeretlen helyszín vagy körülmény áll fenn, az előzetesen beszerzett információk alapján elemezni, értékelni kell az adott terület jellemzőit, adottságait. A feladat végrehajtását megelőzően az ilyen körülmények kiszűrésére - ide nem értve a halasztást nem tűrő esetet -minden esetben meg kell határozni előzetes ellenőrzést, amelynek a megvalósításáért a biztonsági osztályvezető felelős."
29. Az Utasítás 487. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"487. A szállítást megelőzően szállítási tervet és annak mellékletét képező ülésrendet (19. melléklet) kell készíteni. Az ülésrend készítésekor a szállítótér folyosójával szembeni ülésre fogvatartottat beosztani tilos, kivéve, ha az ülés biztonsági övvel felszerelt. A szállítási tervet a biztonsági tiszt készíti el, és a biztonsági osztályvezető hagyja jóvá, melynek során fokozott figyelemmel kell kezelni a kiemelt figyelmet igénylő fogvatartottra vonatkozó információkat."
30. Az Utasítás a következő 487/A. ponttal egészül ki:
"487/A. A fogvatartottak ültetését az ülésrenden szereplő adatoknak megfelelően kell megvalósítani, a szállító biztonsági felügyelő felel ennek a betartásáért a szállítás egésze során. A szállítótér fülkéinek és a szállítótér ajtajának kulcsaiért a gépjárművezető felel, a kulcsokat a szállítás során magánál kell tartania. Fogvatartottat a gépjárműben egyedül hagyni tilos, még a bv. szerv területén is."
31. Az Utasítás a következő 522/A. ponttal egészül ki:
"522/A. Az 522. pont a) alpontjában meghatározott ellenőrzési intervallum az elektronikus megfigyelési eszközzel ellátott munkaterületek tekintetében - alapos mérlegelést követően - két órára kitolható, azonban ennek feltétele, hogy a munkaterület egésze lefedett legyen az elektronikus megfigyelési eszközök által, a munkaterület zárható legyen, és ott kizárólag alacsony és közepes biztonsági kockázattal rendelkező fogvatartottak foglalkoztatása történik."
32. Az Utasítás 532. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
"532. A tárolás helyén az ott lévő eszközökről, anyagokról naprakész, tételes listát kell kifüggeszteni (22. melléklet), melyen szerepelnie kell a munkahelyért felelős szakterületi vezető és a biztonsági osztályvezető bélyegzővel hitelesített aláírásának."
33. Az Utasítás a következő 533/A. ponttal egészül ki:
"533/A. A fogvatartottak részére kiadott veszélyes eszközök ideiglenes visszavétele (pl. munkaközi szünet, egészségügyi szünet, dohányzás) az eszközök darabszáma szerinti ellenőrzéssel kell végrehajtani, azt követően a szolgálati napló "Jelentés" rovatába tól-ig időtartammal kell bejegyezni. Az ideiglenes visszavétel idejére az eszközöket elzártan kell tárolni, melynek során a halmozott elhelyezés engedélyezett. A munkafolyamat végeztével a tételes visszavételezést el kell végezni."
34. Az Utasítás 1. melléklete helyébe az 1. melléklet lép.
35. Az Utasítás 6. melléklete helyébe a 2. melléklet lép.
36. Az Utasítás 22. melléklete helyébe a 3. melléklet lép.
37. Hatályát veszti az Utasítás 2., 4., 5., 9., 11., 14. és 16. melléklete.
38. Ez az utasítás a közzétételét követő 8. napon lép hatályba.
Dr. Tóth Tamás bv. altábornagy s. k.,
országos parancsnok