Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2008.6.142 A bíró által elkövetett eljárási szabálysértés önmagában személyiségvédelmet nem alapoz meg [Ptk. 76. §].

Az ügyvéd foglakozású felperes az s.-i városi bíróság bírája ellen azért indított személyiségvédelmi pert, mert az alperes az általa tárgyalt, végrehajtás megszüntetése iránt indított perben anélkül hozott ítéletet, hogy őt, mint az egyik peres félnek a végrehajtás alapjául szolgáló perben eljáró képviselőjét az ügyről értesítette volna. A felperes álláspontja szerint ezzel az eljárásával az alperes őt hátrányosan megkülönböztette. Ezért a jogsértés megállapítása mellett kérte az alperes eltiltását a további jogsértéstől, valamint a sérelmes helyzet megszüntetését oly módon, hogy a jogsértő eljárás eredményeként hozott határozatokat a bíróság semmisítse meg és kötelezze az alperest 2 millió forint kártérítés megfizetésére is.

Az alperes elsősorban a per megszüntetését, másodlagosan pedig a kereset elutasítását kérte. Alapvetően vitatva a felperes hátrányos megkülönböztetését arra hivatkozott, hogy a kifogásolt bírósági eljárásban nem magánszemélyként intézkedett, hanem bírósági jogkörben járt el. Ezért, ha az eljárási szabályok megsértése a felperesnek (a jogorvoslati eljárásban sem orvosolható) hátrányt okozott, az ezzel kapcsolatos igényeit a bírósággal szemben érvényesítheti.

A jogerős ítélet a keresetet elutasította és a felperest a le nem rótt eljárási illeték megfizetésére kötelezte. Az ítélet indokolása szerint a per megszüntetésére jogszabályi lehetőség nem volt. Érdemben ugyanakkor megállapította, hogy az alperes által tárgyalt perben a felperest semmilyen hátrányos megkülönböztetés nem érte. Mindössze az történt, hogy az alperes a Pp. 70. § (2) bekezdésben foglalt szabályt a felperestől eltérően értelmezte abból a szempontból, hogy a per vitelére szóló meghatalmazás kiterjed-e az annak alapján elrendelt végrehajtás megszüntetése iránt indított perekre is. Ez volt az egyedüli indoka annak, hogy a végrehajtás megszüntetése iránt folyamatban volt perben az alperes, mint eljáró bíró a tárgyalásra a felperest nem idézte meg, illetve az iratokat nem kézbesítette részére, majd pedig az ítélet elleni fellebbezés előterjesztése után a meghatalmazás csatolására hívta fel és annak hiányában a fellebbezést elutasította. A jogerős ítélet rámutatott arra is, hogy a felperesnek módja volt arra, hogy az alperestől eltérő jogértelmezésből eredő sérelmét jogorvoslati eljárásban orvosolja. A végrehajtás megszüntetése iránt indult perben a felperes által előterjesztett jogorvoslati kérelem alapján ugyanis a megyei bíróság végzésében megállapította, hogy tévedett az elsőfokú bíróság, amikor a felperest ügyvédi meghatalmazás csatolására hívta fel. A felperes ugyanis a végrehajtás elrendelésének alapjául szolgáló perben az egyik fél jogi képviselője volt, meghatalmazása ezért kiterjedt a végrehajtás megszüntetése iránt indított perre is. A másodfokú bíróság azonban ennek ellenére a fellebbezést elutasító elsőfokú végzést azért hagyta helyben, mert a felperes az ügyvédi meghatalmazáson kívül a fellebbezési eljárási illetéket sem rótta le. Mindezeken túl a jogerős ítélet megállapította azt is, hogy a felperes a végrehajtás megszüntetése iránt folyamatban volt perben nem volt peres fél, ezért a perben született döntés számára semmilyen hátrányt nem okozhatott. Ezért a felperes keresetét elutasította.

A jogerős ítélet ellen, annak hatályon kívül helyezése és a kártérítési követelés kivételével a keresetnek való helyt adás érdekében a felperes élt felülvizsgálati kérelemmel. Álláspontja szerint a jogerős ítélet figyelmen kívül hagyta alkotmányos jogait, amelyek azáltal csorbultak, hogy az alperes az előtte folyó eljárásban őt, mint jogi képviselőt mellőzte. Emellett azzal is érvelt, hogy az alperes a végrehajtás megszüntetése iránt indított perben egyéb jogszabálysértést is elkövetett, amely orvoslás nélkül maradt amiatt, hogy ő, mint jogi képviselő a perben nem járhatott el.

Az alperes a jogerős ítélet hatályban való fenntartását kérte.

A felülvizsgálati kérelem az alábbiak miatt alaptalan.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!