A Kúria Kfv.37328/2013/6. számú precedensképes határozata közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata (KÖZBESZERZÉSI ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata) tárgyában. [2003. évi CXXIX. törvény (Kbt.) 327. §] Bírók: Balogh Zsolt, Kozma György, Marosi Ildikó
A határozat elvi tartalma:
Közbeszerzési eljárásban a közbeszerzésben közreműködő és a támogató szervezet önálló jogorvoslati joggal rendelkezik a jogsértés megállapítására. A határidő számításánál a tudomásszerzéstől számított harminc napon belül van lehetőség a jogsértés megállapításának kezdeményezésére.
Kapcsolódó határozatok:
Miskolci Törvényszék K.20284/2012/9., Miskolci Törvényszék Kf.27003/2013/2., *Kúria Kfv.37328/2013/6.* (BH 2014.10.318), 9/2020. (V. 28.) AB határozat, 19/2020. (VIII. 4.) AB határozat
***********
A KÚRIA
mint felülvizsgálati bíróság
A Kúria dr. Kónya Tamás ügyvéd által képviselt felperesnek dr. Jánosi Bálint közbeszerzési biztos által képviselt Közbeszerzési Hatóság Közbeszerzési Döntőbizottság alperes ellen közbeszerzési ügyben hozott közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perében a Miskolci Törvényszék 2013. február 7. napján kelt 1.Kf.27.003/2013/2. számú jogerős ítélete ellen a felperes által 16. sorszám alatt benyújtott felülvizsgálati kérelem folytán az alulírott napon megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta a következő
í t é l e t e t:
A Kúria a Miskolci Törvényszék, mint másodfokú bíróság 1.Kf.27.003/2013/2. számú ítéletét hatályában fenntartja.
Kötelezi a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 30 000 (harmincezer) forint felülvizsgálati eljárási költséget.
A felülvizsgálati eljárási illetéket az állam viseli.
Az ítélet ellen további felülvizsgálatnak helye nincs.
I n d o k o l á s
A felperesi ajánlatkérő 2010. november 11. napján feladott és a Közbeszerzési Értesítőben 2010. november 19. napján közzétett felhívásával a közbeszerzésekről szóló 2003. évi CXXIX. törvény (a továbbiakban: Kbt.) VI. fejezete szerinti tárgyalás nélküli egyszeri közbeszerzési eljárást indított a belterületi vízrendezés tervezése és kivitelezése tárgyában. Az ajánlattételi határidőig egy ajánlattevő nyújtott be ajánlatot. Az ajánlat alapján a felperes, valamint az ajánlattevő a szerződést megkötötte. A közbeszerzési pályázattal érintett beruházás kapcsán a támogatásban közreműködő szervezet az N. Kht. részére 2011. június 28. napján került benyújtásra a közbeszerzési szakértő által összeállított dokumentum, amely a felperesi ajánlat több pontja alapján szabálytalansági gyanú fennállását állapította meg. Az N. Ügynökség összeférhetetlenség fennállása miatt a szabálytalansági gyanúra vonatkozó dokumentumokat 2011. augusztus 5. napján felterjesztette a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséghez.
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség 2011. szeptember 2-án kezdeményezte a jogsértés megállapítását a felperes ajánlatában szereplő feltételek több pontja vonatkozásában. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a közbeszerzés tárgyának teljesítéséhez támogatást nyújtó szervezetként jelölte meg magát, amelyre tekintettel jogosult a közbeszerzési döntőbizottsági eljárás kezdeményezésére. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség kezdeményező tizenhat pontban foglalta össze a felperes ajánlattételekor tett jogsértő cselekményeit.
A felperes az eljárás során eljárási kifogást terjesztett elő atekintetben, hogy a támogató szervezet jogorvoslat kezdeményezésére irányuló határideje letelt. E körben előadta, hogy a közreműködő szervezet először 2011. július 6. napján szerzett tudomást a feltételezett szabálytalansági gyanúról a közbeszerzési eljárás okiratainak kézhezvételekor, másodszor 2011. július 28-án a közbeszerzési szakértő által összeállított iratok alapján. A tudomásszerzést követő jogorvoslati határidő ennek figyelembevételével 2011. augusztus 5. napján, de legkésőbb 2011. augusztus 27. napján lejárt. Ehhez képest a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség 2011. szeptember 2-án kezdeményezte a jogsértés megállapítását.
A Közbeszerzések Tanácsa Közbeszerzési Döntőbizottság ilyen előzmények után hozta meg határozatát, amelyben a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által a felperes által kiírt közbeszerzési eljárás ellen benyújtott hivatali kezdeményezésnek részben helyt adott és megállapította, hogy az ajánlatkérő megsértette a Kbt. több rendelkezését. A döntőbizottság az ajánlatkérővel szemben 500.000 forint bírságot szabott ki.
A felperes a közbeszerzési döntőbizottság határozatával szemben kereseti kérelmet terjesztett elő a Fővárosi Bíróságnál. A Fővárosi Bíróság 2011. november 11-én meghozott végzésében megállapította illetékességének a hiányát és elrendelte a keresetlevél áttételét a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bírósághoz. Ez alapján járt el első fokon a Miskolci Törvényszék. A Törvényszék ítéletével a felperes keresetét elutasította. Megállapította, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség - mint támogató - jogorvoslati kezdeményezése nem késett el. A bíróság álláspontja szerint a közreműködő szervezet, valamint a támogatást nyújtó szervezet a Kbt. 327. § (1) bekezdés g) pontjára tekintettel önálló jogorvoslati joggal rendelkezik. Ezért a kezdeményező Nemzeti Fejlesztési Ügynökség tudomásszerzésének határidejét azon időponttól kell számítani, amikor hozzá az iratok megérkeztek. A 2011. augusztus 5-éhez képest a 2011. szeptember 2-án történő kezdeményezés nem tekinthető elkésettnek.
A bíróság érdemben vizsgálta azt is, hogy az alperes határozata a megállapított jogsértések tekintetében helytállóak-e, érdemben vizsgálta mind a tizenhat kezdeményezési elemet.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!