Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 1995.7.423 I. Ha a felszámolás alatt álló gazdasági társaság egyes tagjai a törzsbetéteiket még nem fizették be, őket a taggyűlés sem zárhatja ki, hanem a felszámolónak más úton (fizetési meghagyással, peres eljárás indítása útján stb.) kell a teljesítést kikényszerítenie [1988. évi VI. tv. (Gt.) 163. § (2) bek., 165. § (1) bek., 1986. évi II. tvr. 16. § (1) bek. a)-b) pont].

II. A cégbíróság törvényességi felügyeleti jogköre a felszámolási eljárás tartama alatt is fennáll - az csak a cég törlésével szűnik meg -, a gazdasági társaság által kötött szerződések érvénytelenségének megállapítására azonban ekkor sem terjed ki a cégbíróság hatásköre [Gt. 11. §, 46. § (2) bek.].

III. A cég által vagy ellen indított törvényességi felügyeleti eljárás nem minősül a csőd- és felszámolási eljárással kapcsolatos eljárásnak, ha a cég ellen ilyen eljárás már megindult, ezért a tárgyi illetékmentesség, illetőleg a tárgyi illetékfeljegyzési jog a törvényességi felügyeleti eljárás kezdeményezőjét nem illeti meg [1990. évi XCIII. tv. 58. § i) pont, 1993. évi LXXV. tv. 62. § (1) bek. i) pont].

A megyei bíróságnál mint cégbíróságnál nyilvántartott Gy.-O. Kft. egyszemélyes társaságként jött létre a megyei állami építőipari vállalat alapító által 1990. október 1. napján aláírt alapító okirattal. A cégbíróság a céget 1990. október 31-én jegyezte be a cégnyilvántartásba. A társaság által elhatározott 1991. február 19-i 970 000 Ft-tal történő törzstőkeemelése során 91 tag kívánt a társaságba belépni úgy, hogy az újonnan kialakított kilenc üzletrész nyolc, kilenc, tíz, illetve tizennégy személy közös tulajdonába kerül. A cégbíróság a törzstőkeemelést, a tagváltozást, a telephely, a tevékenységi kör, a cégjegyzés módja, a cégjegyzésre jogosult személyek és a felügyelőbizottság tagjai körében bekövetkezett változásokat a cégnyilvántartásba 1991. május 9-én bejegyezte. A cégiratban nincs a tagváltozás, illetve törzstőkeemelés időpontjára vonatkozóan hatályos új tagjegyzék. A társaság 1991. szeptember 6-án elhatározta végelszámolás útján történő jogutód nélküli megszűnését, amit a cégjegyzékbe 1991. október 9-én jegyeztek be. A végelszámoló kérelmére megindult a cég felszámolási eljárása, amely a Magyar Közlönyben 1992. február 13-án jelent meg. A bíróság felszámolóként a REORG Gazdasági és Pénzügyi Részvénytársaságot jelölte ki. A cégnyilvántartási adatoknak a felszámolási eljárással összefüggő megváltozását a cégbíróság 1992. február 11-én a cégnyilvántartásba bejegyezte.

A felszámoló szervezet 1992. május 7-én a cégiratokhoz benyújtotta a társaság 1992. április 2-án tartott taggyűlésének a jegyzőkönyvét, amellyel kérelem nem érkezett. A taggyűlést a társaság volt ügyvezetője, K. O. I. hívta össze. A jegyzőkönyvből megállapítható, hogy a taggyűlést határozatképesnek minősítették, majd a közös tulajdonú üzletrészek tulajdonostársai közül néhányat a taggyűlés kizárt a tagok sorából, majd a társaságban tagként maradó üzletrészhányad-tulajdonosok egyik csoportja B. L.-t, másik csoportja N. J.-t választotta meg közös képviselőnek. A jegyzőkönyvből nem állápítható meg, hogy a tagkizárás következtében létrejött üzletrésznek mi a névértéke. A taggyűlés határozatot hozott az 1991. évi mérleg és a felszámolási eljárás közzétételének napjával készült mérleg elfogadásáról is, amit a társaság könyvvizsgálója, P. V. né nem hitelesített. A tagkizárást megelőzően a tulajdonostárs tagokat az ügyvezető a felszámolási eljárás megindítása előtt felhívta a törzsbetéteiknek befizetésére a kizárás jogkövetkezményére történő figyelmeztetés mellett, amelyre néhány tag azt válaszolta, hogy a kizárást tudomásul veszi, de a törzsbetét fennmaradt részét nem fizeti be. A cégbíróság az 1993. június 3-án hozott végzésével a változás bejegyzése iránti kérelmet elutasította, és felhívta a felszámolót, hogy 30 napon belül kezdeményezze taggyűlés összehívását, és napirendi pontként kijelölte a befizetett törzsbetétek összegének vizsgálatát, és a be nem fizetett törzsbetétek vonatkozásában a szükséges intézkedések megtételét. Leletezés terhe mellett kötelezte a felszámolót 1000 Ft eljárási illeték megfizetésére. A cégbíróság az indokolásában arra hivatkozott, hogy a tag kizárása a taggyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik, a felszámoló egyoldalú intézkedéssel ugyanezt nem teheti meg. A felszámoló a gazdálkodó szervezet vagyonával kapcsolatos intézkedéseket foganatosíthat, testületi döntést azonban egyoldalúan nem pótolhat, visszamenő hatályú intézkedéseket nem tehet. A cégbíróság a végzést a felszámoló és a korábbi ügyvezető részére kézbesítette 1992. július 8-án. A végzés ellen a felszámoló jogi képviselője útján fellebbezett. Előadta, hogy az 1992. április 2-án 13 órára a taggyűlést az ügyvezető hívta össze, amelyen 1. napirendi pontként "a törzsbetétet be nem fizetett tagok kizárása" szerepelt. A taggyűlésen a törzstőke 99,4%-a képviseltette magát, így az határozatképes volt. A tagkizárásról szóló határozatot a határozatok könyvébe bevezették. Tévedett a cégbíróság, amikor a végzés indokolásában a felszámolónak a tagkizárásra vonatkozó egyoldalú határozatáról beszélt, hiszen a határozatot nem a felszámoló, hanem taggyűlés hozta. A végzés illetékfizetésre vonatkozó részével kapcsolatosan pedig előadta, hogy a változás bejegyzése iránti eljárás az 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 58. §-ának i) pontja alapján illetékmentes.*

A felszámoló jogi képviselője útján 1992. május 22-én a cégbírósághoz törvényességi felügyeleti intézkedés iránt nyújtott be kérelmet, amelyben kérte megállapítani, hogy az alapító, a megyei állami építőipari vállalat (képviselte: O. L. vezérigazgató) és a Gy.-O. Kft. (képviselte: T. B. ügyvezető) között 1990. december 21-én megkötött "együttműködési szerződés" egyes rendelkezései a társaságot létrehozó alapító okirat 14. pont előírásaival ellentétesek, és kérte a szerződést megsemmisíteni. Az álláspontja szerint az alapító és a társaság közötti megállapodás arra irányult, hogy a társaság valamennyi kötelezettségét, tartozását, terhét vállalja át az állami vállalattól.

A cégbíróság az 1992. július 3-án hozott végzésével az együttműködési szerződés megsemmisítésére irányuló kérelmet elutasította, a leletezés terhe mellett kötelezte a kérelmezőt 1000 Ft eljárási illeték megfizetésére. Indokolása szerint az alapító az együttműködési szerződést nem nyújtotta be a cégbíróságnál, az mögöttes szerződésként

funkcionált. A cég már felszámolás alatt áll, ezen eljárás ideje alatt a cégbíróság nem jogosult ezt a megállapodást vizsgálni. A szerződés érvénytelenségének és hatálytalanságának megállapítására a peres bíróságnak van hatásköre. A végzés ellen a felszámoló jogi képviselője útján fellebbezett, kérte annak megváltoztatását, az "együttműködési szerződés"-t tulajdonosi határozatnak kérte minősíteni és mint ilyent, azt megsemmisíteni. Álláspontja szerint ekkor lenne lehetősége a felszámolónak a kft. alapítójára áthárítani a felszámolás alatt álló kft.-vel szembeni 155 712 900 Ft veszteséget. Az együttműködési megállapodás ugyanis nem minősíthető kétoldalú szerződésnek, mert az ügyvezető olyan kérdésekben döntött, amely meghaladja a döntési jogkörét, és annak egyes pontjai az alapító okirat rendelkezéseit módosítják. Tévedett a cégbíróság, amikor az indokolásában arra hivatkozott, hogy a felszámolás idején a cég már működésképtelen, hiszen a felszámolás alatt álló cég mindaddig működik, míg a bíróság a felszámolási eljárásban megszűntnek nem nyilvánítja. Így a cég a felszámolása alatt is a cégbíróság törvényességi felügyelete alatt áll. Egyszemélyes kft.-nél taggyűlés nem működik, hatáskörét az alapító gyakorolja. A végzés eljárási illeték megfizetésére kötelező részére vonatkozóan előadta, hogy az Itv. 58. §-ának i) pontja alapján az eljárás illetékmentes. Az alapító megyei állami építőipari vállalat jogi képviselője útján nyújtotta be az észrevételét a fellebbezésre vonatkozóan. Álláspontja szerint a cégbíróság törvényességi felügyeleti jogköre nem terjed ki az "együttműködési szerződés"-re. Ha pedig az alapítói határozatnak minősül, akkor azt a társaság nem támadhatja meg a Gt. 44. §-a alapján, és egyébként is az erre rendelkezésre álló 30 napos jogvesztő határidő már letelt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!