Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2001.450 A felszámolónak az adós vagyontárgyai értékesítésére vonatkozó intézkedése kifogással támadható, de csak addig, ameddig a bíróság a Cstv. 51. §-ának (3) bekezdésében meghatározott jogkövetkezményeket alkalmazhatja. E jogkövetkezmények alkalmazására azonban csak addig van lehetőség, amíg a felszámoló az értékesítés eredményeként a szerződést meg nem köti [1991. évi IL. tv. (Cstv.) 48. § (1) bek., 51. § (1) és (3) bek., Ptk. 234-237. §-ai, Pp. 51. § a) pont].

Az adós gazdálkodó szervezet ellen az 1993. szeptember 2-a előtt hatályos 1991. évi IL. törvény (Cstv.) szabályai szerint folyik a felszámolási eljárás.

A felszámolási eljárás keretében a felszámoló 1995. február 28-án magánszemélyek részére értékesítette az adós vagyonába tartozó ún. B. tanyát. Az eladás miatt, a felszámoló intézkedése ellen B. F. és Ő. B. által képviselt M. Borászati Szövetkezet, a Hitelezői Választmány és a Földkiadó Bizottság nyújtottak be kifogást, melyet az elsőfokú bíróság végzésével elutasított. A Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta.

A másodfokú bíróság a végzés indokolásában rámutatott, hogy az M. Borászati Szövetkezet a kifogás előterjesztésére azért nem jogosult, mert a felszámolás alatt álló gazdálkodó szervezettel szemben előterjesztett hitelezői igénye nincs. A Hitelezői Választmány szintén nem jogosult kifogás előterjesztésére, ugyanis e választmányt létrehozó tagok nem hitelezői a szövetkezetnek. A Földkiadó Bizottság pedig nem rendelkezik jogi személyiséggel, ezért a Cstv. 6. §-ának (2) bekezdése folytán alkalmazandó Pp. 48. §-a alapján eljárásbeli jogképessége nincs.

A hitelező az eljárás során a felszámoló intézkedése, illetve mulasztása miatt számtalan kifogással élt, amelyet a bíróság külön végzésekben bírált el. A hitelező az 1998. január 14-én érkezett beadványában az elsőfokú bíróságnak bejelentette, hogy a felszámoló a Gy.-i külterületi 0247 hrsz.-ú B. tanyával kapcsolatos kifogására nem válaszolt és tájékoztatási kötelezettségének sem tett eleget.

Az elsőfokú bíróság a hitelezőnek e beadványát a felszámolónak nyilatkozattételre megküldte, melyre a felszámoló előadta, hogy nem tudott a B. tanyával kapcsolatos hitelezői kifogásról, azt nem kapta meg. Előadta, hogy a B. tanya eladása miatt Ő. B., B. F., valamint a választmány terjesztett elő kifogást, amelyeket a bíróság már jogerősen elbírált.

A hitelező a felszámoló beadványára azt adta elő, hogy a B. tanya ügyében 1997. június 4-én terjesztette elő kifogását és azt fenntartja.

Az elsőfokú bíróság végzésével a hitelezőnek az ún. B. tanya eladásával kapcsolatos kifogását elutasította.

Döntését azzal indokolta, hogy megállapítása szerint dr. N. A. hitelező 1997. június 4-én a B. tanya eladása miatt kifogással nem élt. A bíróság a 88/2. sorszámú végzésével az 1997. május 28-i beadványát küldte meg a felszámolónak. E beadványában a hitelező azt jelezte, hogy a felszámoló nem tett eleget a bíróság korábbi végzésében foglaltaknak, és kérte a felszámolót 67 700 Ft és kamatai megfizetésére kötelezni.

1997. június 4-én Ő. B. élt "kifogással" a Legfelsőbb Bíróság másodfokú végzése ellen, melyet a Legfelsőbb Bírósághoz nyújtott be és azt a Legfelsőbb Bíróság továbbította az elsőfokú bíróságnak. E "kifogás"-ra a bíróság 1997. július 15-én adta meg a tájékoztatást.

Dr. N. A. kifogását nem 1997. július 4-én nyújtotta be, hanem 1998. január 14-én jelentette be, hogy a felszámoló az ún. B. tanyával kapcsolatos kifogására nem válaszolt. A kifogás a Cstv. 51. §-a (1) bekezdése figyelembevételével elkésett, ezért azt a Cstv. 51. §-ának (3) bekezdése alapján emiatt elutasította.

A végzés ellen a hitelező nyújtott be fellebbezést melyben tartalmilag az elsőfokú bíróság végzésének hatályon kívül helyezését és kifogása érdemi elbírálására utasítását kérte. Fellebbezését azzal indokolta, hogy az elsőfokú bírósághoz 1997. június 4-én a B. tanya eladása miatti kifogását előterjesztette. Csatolta a beadvány fénymásolatát és az ajánlott küldemény feladóvevényét annak igazolására, hogy a kifogását a Legfelsőbb Bíróság másodfokú végzéséről való tudomásszerzéstől számított 8 napon belül, tehát határidőben előterjesztette. Erre tekintettel a kifogás előterjesztésével nem késett el. A másodfokú eljárás során csatolta a Magyar Posta 1999. január 11-én kelt értesítését, mely szerint az 1997. június 6-án az általa 1997. június 5-én 888-as ragszámmal feladott beadványát a címzettnek - Heves Megyei Bíróság - szabályszerűen kézbesítették. A küldeményt a címzett meghatalmazottja (HK 119/21.) átvette.

A fellebbezésre az adós felszámolója észrevételeket nem terjesztett elő.

A fellebbezés nem alapos.

A Cstv. 51. §-ának (1) bekezdése szerint a felszámoló jogszabálysértő, valamint a felek érdekeit sértő intézkedése vagy mulasztása ellen - a tudomásszerzéstől számított 8 napon belül - az adós gazdálkodó szervezet, a választmány, vagy bármelyik hitelező a felszámolást elrendelő bíróságnál kifogással élhet.

A hitelező az elsőfokú eljárás során nem bizonyította, hogy a B. tanya eladásával kapcsolatos kifogását a tudomásszerzéstől számított 8 napon belül előterjesztette. Ezek az iratok az elsőfokú bíróságnak a döntéséhez nem álltak rendelkezésére, ezért a rendelkezésre álló adatok alapján az elsőfokú bíróság megalapozottan jutott arra a következtetésre, hogy a kifogás elkésett.

A Cstv. 6. §-ának (2) bekezdése értelmében megfelelően alkalmazott Pp. 235. §-ának (1) bekezdése alapján azonban a fellebbezésben új tényt is lehet állítani, továbbá új bizonyítékra is lehet hivatkozni és olyan bizonyítást is lehet kérni, amelyet az elsőfokú bíróság mellőzött. A hitelező a fellebbezésében új tényként hivatkozott a kifogás ajánlott küldeményként történő feladására és e küldemény és az ajánlott szelvény fénymásolata csatolásával, valamint a Magyar Posta értesítésével ezt bizonyította. A postai értesítés tanúsítja azt is, hogy az 1997. június 5-én feladott ajánlott küldeményt a következő nap a bíróság meghatalmazottja átvette. Ennek folytán, amennyiben az eladásról a hitelező a kifogás előterjesztése előtti 8 napon belül értesült - a kifogást határidőn belül benyújtottnak kell tekinteni.

Arra vonatkozóan, hogy a hitelező a B. tanya értékesítéséről mikor szerzett tudomást, az elsőfokú bíróság bizonyítást nem folytatott le. Az alább kifejtendők miatt azonban e tárgyban az eljárás megismétlése, bizonyítás felvétele nem szükséges.

A Cstv. 51. §-ában szabályozott kifogás jogintézményének az a célja, hogy elhárítsa azokat a jog-, vagy érdeksérelmeket, amelyeket a felszámoló intézkedése, vagy mulasztása okoz a törvényhely 51. §-ának (1) bekezdésében meghatározott személyeknek. A kifogás megalapozottsága esetén az 51. § (3) bekezdése értelmében a bíróság a felszámoló intézkedését megsemmisítheti és az eredeti állapotot helyreállítja, vagy a felszámoló részére új intézkedés megtételét írhatja elő, ellenkező esetben a kifogást elutasítja.

Az adós vagyonának értékesítése a Cstv. 48. §-ának (1) bekezdése szerint a felszámolónak a törvényben meghatározott kötelezettsége, amelyről a felszámolónak intézkednie kell. A felszámolónak az értékesítésre vonatkozó intézkedése tehát kifogással támadható. A kifogás kapcsán azonban a bíróság a Cstv. 51. § (3) bekezdésében meghatározott jogkövetkezményeket csak addig alkalmazhatja, amíg az értékesítési eljárás eredményeként a felszámoló a szerződést meg nem köti. Szerződés megkötése esetén a felszámolónak az esetleges jogszabálysértő, vagy a felek érdekeit sértő intézkedése és mulasztása sem orvosolható kifogás útján, mert maga a szerződéskötés nem minősül a felszámoló intézkedésének, hanem a felszámolás alatt álló adós gazdálkodó szervezet nevében, rendszerint kívülálló harmadik személyekkel kötött olyan jogügyletnek, melynek érvénytelensége, vagy relatív hatálytalansága megállapítására csak a szerződésben részt vevő valamennyi személy perben állása mellett van lehetőség. A kifogás tárgyát képező ingatlan vevői a felszámolási eljárásban nem szereplő kívülálló harmadik személyek, akikre a kifogás tárgyában hozott döntés az eljárásban való részvételük nélkül is kiterjedne [Pp. 51. §-ának a) pontja], ezért a Ptk. 234-237. §-aiba foglalt anyagi jogszabályokon túlmenően eljárási jogi akadálya is van kifogás keretében az igény érvényesítésének.

A hitelező ezért - a törvényes feltételek fennállása esetén - igényét az általános hatáskörű és illetékes bíróság előtt perben érvényesítheti.

Mindezekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság végzését a Cstv. 6. §-ának (2) bekezdése értelmében alkalmazott Pp. 259. §-a folytán, a Pp. 253. §-ának (2) bekezdése alapján a fenti indokolásbeli módosítással helybenhagyta. (Legf. Bír. Fpk. VI. 32. 502/1998. sz.)